Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 29 kwietnia 2021 r.

// 29-04-2021

Zasady obsługi klientów

urząd miejski

 Urząd cały czas działa  zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami definiującymi  zasady bezpieczeństwa i w najbliższym czasie nie jest planowane wprowadzanie żadnych istotnych zmian w organizacji jego pracy.

 

WYDZIAŁ KOMUNIKACJI

Od  26 kwietnia 2021 r. stanowiska obsługi w Referacie Rejestracji pojazdów w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21 oraz filii UM przy ul. Jasnej 31A są  dostępne dla klientów indywidualnych.

Przy ul. Zwycięstwa (wejście przy bankomacie) obsługiwani są:

  • klienci  indywidualni, którzy zarezerwowali wizytę pod adresem rezerwacjakm.gliwice.eu lub zostali wezwani przez pracownika Wydziału Komunikacji,
  • klienci  indywidualni, którzy chcą zgłosić zbycie/nabycie pojazdu, zmianę danych   i adnotacje w dowodzie rejestracyjnym lub odebrać dowód rejestracyjny- wg kolejki, bez konieczności umawiania wizyty.

Przy ul. Jasnej obsługiwani są:

  • klienci zbiorowi  - FIRMY (3 sprawy i więcej) po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty,
  • klienci indywidualni, którzy zarezerwowali wizytę pod adresem rezerwacjakm.gliwice.eu lub zostali wezwani przez pracownika Wydziału Komunikacji,
  • klienci  indywidualni, którzy chcą zgłosić zbycie/nabycie pojazdu, zmianę danych  i adnotacje w dowodzie rejestracyjnym lub odebrać dowód rejestracyjny- wg kolejki, bez konieczności umawiania wizyty.

REZERWACJA WIZYTY WYMAGANA JEST TYLKO W PRZYPADKU REJESTRACJI POJAZDÓW (pojazd fabrycznie nowy, sprowadzony z zagranicy, przerejestrowanie).

Osoby zainteresowane załatwieniem spraw proszone są o przygotowanie przed wizytą w Urzędzie wymaganych wniosków i  załączników. Ułatwi to sprawną obsługę, a tym na skrócenie czasu oczekiwania na załatwienie sprawy. Informacje o wymaganych dokumentach, wysokości niezbędnych opłat oraz sposobach dokonania płatności można znaleść  w Biuletynie Informacji PublicznejUrzędu Miejskiego pod adresem: bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.

UWAGA! Zawiadomienia o nabyciu/zbyciu pojazdu wraz z kopią dowodu zakupu można również złożyć:

  •     drogą elektroniczną za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP
  •     pocztą tradycyjną za pośrednictwem operatora pocztowego
  •     osobiście w Biurze Podawczym – wejście od strony ul. Wyszyńskiego

Szczegółowe informacje na ten temat oraz formularze zawiadomień można znaleźćna stronach BIP:

Złożenie zawiadomienia w terminie 30 dni od dnia zakupu pojazdu  pozwoli uniknąć kary pieniężnej, a rejestracji pojazdu można dokonać w późniejszym terminie. Zawiadomienia złożone po  dniu 30.04.2021 r. w innej formie niż ww. (np. przesłane jako e-mail) nie będą rozpatrywane.

Sprawy z zakresu Praw Jazdy – złożenie wniosku o wydanie międzynarodowego prawa jazdy, pozwolenia na kierowanie tramwajem, prawa jazdy (zmiana ważności, zmiana danych, utrata/zniszczenie dokumentu), złożenie wniosku o wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) i odbiór nowego dokumentu - bez wcześniejszego umawiania wizyty.

 


Wejście od ul. Zwycięstwa (przy bankomacie) jest przeznaczone także dla klientów  stanowisk Wydziału Podatków i Opłat, Biura Obsługi Interesantów – z wyjątkiem Biura Podawczego.

Wejściem od ul. Zwycięstwa z lewej strony głównych drzwi wejściowych wchodzą osoby zgłaszające zgon.

Wejście od ul. Wyszyńskiego jest przeznaczone dla klientów:

  1. Wydziału Spraw Obywatelskich – uwaga, klientom nie są już wydawane identyfikatory! Nie trzeba umawiać się telefonicznie, jednak na sali bezpośredniej obsługi może przebywać maksymalnie do 6 klientów (w zależności od liczby czynnych stanowisk). W przypadku, gdy wszystkie stanowiska na sali będą zajęte, klienci powinni oczekiwać na obsługę w holu. Po wejściu do budynku UM należy zdezynfekować ręce (lub założyć rękawiczki), warto także mieć własny długopis.
  • W celu usprawnienia obsługi, należy wypełnić wcześniej stosowne wnioski lub zgłoszenia oraz załączyć potwierdzenie dokonania opłaty w przypadku wniosku o wydanie zaświadczenia. Niezbędne druki można pobrać ze strony internetowej pod adresem: http://bip.gliwice.eu/formularze oraz przy wejściu głównym do UM. Katalog spraw z opisami usług z zakresu Wydziału Spraw Obywatelskich znajduje się pod adresem: http://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  • Wykaz spraw, które można załatwić w pełni elektronicznie, korzystając z platformy ePUAP lub ze strony obywatel.gov.pl, można znaleźć na stronie https://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  1. Od poniedziałku 19 października 2020 r. do odwołania Urząd Stanu Cywilnego pozostaje zamknięty dla bezpośredniej obsługi klienta, z wyjątkiem rejestracji zgonów. Dokumenty można składać w Biurze Podawczym (wejście od strony ul. Wyszyńskiego) oraz drogą elektroniczną za pośrednictwem ePUAP. !!! Od 30 października 2020 r. w ceremonii ślubu cywilnego w Ratuszu może uczestniczyć tylko 5 osób – 2 zawierających małżeństwo, 2 świadków, urzędnik USC !!!
  2. Terenowego Punktu Paszportowego podlegającego Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu – decyzją ŚUW wizyta jest możliwa wyłącznie po telefonicznym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy);
  3. Biura Podawczego – bez ograniczeń;
  4. pozostałych wydziałów po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy), na stanowiskach obsługi w sali 146 na I piętrze UM – Uwaga! O umówionej godzinie pracownik danego wydziału odbiera klienta i kieruje go do sali 146 schodami przy punkcie ksero/foto. Osoby niepełnosprawne, seniorzy, klienci z dzieckiem w wózku są kierowani do windy przy Urzędzie Stanu Cywilnego.

UWAGA:

Od 12 kwietnia klienci chcący załatwiać sprawy na stanowisku działalności gospodarczej, związane z CEiDG, są przyjmowani po wcześniejszej rezerwacji terminu pod nr tel.: 32-238-56-76 lub 32-239-11-84.


POZOSTAŁE WYDZIAŁY UM

Szczegółowe zasady obsługi klienta przez poszczególne wydziały Urzędu Miejskiego znajdują się pod adresem https://bip.gliwice.eu/zasady-obslugi-w-poszczegolnych-wydzialach.

Na zielono

Nowe nasadzenia przy alei Przyjaźni

Bisko 4,5 tys. nowych roślin – zakończyły się prace związane z zagospodarowaniem zieleni wzdłuż alei Przyjaźni. Jest pięknie, a będzie jeszcze piękniej, gdy rośliny się przyjmą i zakwitną w pełnej krasie.

Na alei Przyjaźni, na odcinku między ul. Zwycięstwa a Dworcową nasadzono blisko trzy tysiące bylin, tysiąc czterysta krzewów i szesnaście lip drobnolistnych. Aleję zdobią m.in. hortensje, pęcherznice kalinolistne, winobluszcz trójklapowy, bodziszki i miskanty, w donicach nasadzono bratki. To nie koniec.
Po zakończeniu prac przy budowie nowego ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż alei, które planowane jest jeszcze w tym kwartale, rejon ten także zostanie zagospodarowany nową zielenią. Pojawią się tu m.in. barwinek mniejszy i rumianka japońska – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.
Przypominamy, że w ubiegłym roku na tym odcinku alei Przyjaźni PRUIM wykonał nową nawierzchnię i wzmocnił podbudowę ciągu pieszo - rowerowego. Dla wygody rowerzystów i pieszych udostępniony zostanie jeszcze ciąg biegnący wzdłuż kamienicy.
Ciąg pieszo-rowerowy na alei Przyjaźni jest fragmentem 7,5 km ścieżki rowerowej łączącej centrum Gliwic z Sośnicą. Biegnie ulicami: Berbeckiego, aleją Przyjaźni, ul. Piramowicza, następnie wzdłuż Kłodnicy i przez park Chrobrego, aż do ul. Akademickiej, następnie od ul. Kujawskiej do giełdy w Ligocie Zabrskiej i do Sośnicy. Ścieżka przecina ruchliwe jezdnie na ulicach Dworcowej, Częstochowskiej i Konarskiego.

W ostatnich dniach nowe nasadzenia pojawiły się także na ul. Konarskiego. Nasadzono m.in.  glediczje, trzmieliny, berberysy, sosny górskie i jałowiec. Prace trwają też wzdłuż ul. Akademickiej – szpaler lip uzupełni 19 nowych drzew. (mf)

 

Konstytucja, symbol trwałości

duży obraz olejny, tłum ludzi podczas uchwalenia Konstytucji

Mija 230 lat od przegłosowania uchwalenia Ustawy Rządowej przez Sejm Czteroletni, czyli słynnej Konstytucji 3 maja. Choć już w połowie 1792 roku ustawa zasadnicza została obalona, to jej dziedzictwo okazało się znacznie trwalsze niż kilkanaście miesięcy, w trakcie których Konstytucja kształtowała ustrój Rzeczypospolitej.

Pierwsza w Europie i druga na świecie, po Konstytucji Stanów Zjednoczonych, nowoczesna konstytucja – nazwana przez autorów uroczyście „ustawą rządową”. Przegłosowana w atmosferze zamachu stanu, 3 maja 1791 roku, z widmem kolejnego rozbioru Polski w nieodległej przyszłości. Król Stanisław August Poniatowski po zaprzysiężeniu jej tekstu miał powiedzieć „Przysięgłem Bogu, żałować tego nie będę”. Okazała się trwalsza niż wskazywał na to krótki czas jej obowiązywania. Odniesienia do Ustawy Rządowej z 3 maja pojawiały się później – w Konstytucji Księstwa Warszawskiego i Konstytucji królestwa Polskiego.

Choć Konstytucja 3 maja liczyła tylko jedenaście artykułów (dla porównania – Konstytucja RP z 2 kwietnia 1997 roku ma 243 artykuły), stała się mitem dla żyjących pod zaborami. Miała być początkiem zmian w Rzeczypospolitej, jednak z punktu widzenia ówczesnej sytuacji międzynarodowej została przyjęta zbyt późno. Dla współczesnych Polaków rocznica jej uchwalenia jest jednym z najważniejszych świąt państwowych, pamiątką historycznej przeszłości. Konstytucja 3 Maja nie była dokumentem rewolucyjnym – utrzymywała podział stanowy i nie była radykalna w sprawach społecznych. „Ku pokrzepieniu serc” odwoływali się do niej artyści – Adam Mickiewicz w epopei narodowej „Pan Tadeusz” i Jan Matejko na słynnym obrazie „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” (prezentowanym obecnie w Zamku Królewskim w Warszawie).

Siła Konstytucja od stuleci ujawnia się właśnie w tej nadzwyczajnej zdolności do kreowania więzi międzygeneracyjnej i umacniania wspólnoty. Dziś możemy się spierać w ocenie dokonań Sejmu Wielkiego, jednak jego dorobek pozostaje częścią naszej historii. Także obecnie, mimo trudnego czasu pandemii koronawirusa, pamiętamy o Konstytucji 3 maja.

Z tej okazji 1–3 maja na biało-czerwono podświetlone zostaną symbole Gliwic: Radiostacja i Palmiarnia. Z uwagi na obostrzenia nie będzie uroczystych miejskich obchodów z udziałem mieszkańców.

Tego samego dnia na cmentarzu św. Wojciecha o godz. 12.00 zostaną też złożone kwiaty na grobie powstańców. W ten sposób przypomniana zostanie 100. rocznica III powstania śląskiego, które rozpoczęło się w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. Wcześniej upamiętnione zostaną także mogiły powstańców na innych gliwickich cmentarzach – między innymi w Wójtowej Wsi i Sośnicy.

Ta inwestycja to prawdziwa perełka

nowa hala przy I LO

Budowa hali sportowej, nowoczesnego zaplecza dydaktycznego oraz boisk przy I Liceum Ogólnokształcącym Dwujęzycznym im. E. Dembowskiego w Gliwicach to jedna z największych i najbardziej prestiżowych inwestycji w gliwickiej oświacie. Odważny projekt robi ogromne wrażenie. Wewnątrz trzypiętrowego budynku dydaktycznego zlokalizowano nowoczesne pracownie, wyposażone w pomoce dydaktyczne, których nie powstydziłaby się niejedna wyższa uczelnia. Łączny koszt inwestycji to ponad 23 mln zł. Nowoczesną halę przy I LO zwiedził prezydent Gliwic Adam Neumann.

Coraz szybszy postęp cywilizacyjny przyczynia się do tego, że szkoła musi dzisiaj sprostać nie tylko oczekiwaniom uczniów czy ich rodziców, ale przede wszystkim wymaganiom rynku pracy oraz uczelni wyższych. Nowoczesne wyposażenie umożliwi naukę metodami badawczymi i wprowadzenie innowacji, co nie tylko uatrakcyjni zajęcia, ale będzie także sprzyjać podnoszeniu wyników nauczania – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Warto przypomnieć, że szkoła przy ul. Zimnej Wody należy do najlepszych w Gliwicach i na Śląsku. Jako jedyne w naszym mieście i pierwsze w regionie liceum publiczne, prowadzi program matury międzynarodowej (International Baccalaureate), z językiem angielskim jako wykładowym. Oferuje również nauczanie dwujęzyczne dla wszystkich swoich oddziałów. Wysoki poziom nauczania, osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych oraz możliwość rozwoju umiejętności językowych, stanowią zachętę dla młodzieży. Szkoła przyciąga młode talenty z Gliwic oraz dzieci obcokrajowców pracujących w naszym mieście.

Pomysł na rozbudowę szkoły i zagospodarowanie terenu wokół niej pojawił się już wiele lat temu. Była to inicjatywa obecnego dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego - Adama Sarkowicza. Od momentu przeniesienia Zespołu Kształcenia Zawodowego do Górnośląskiego Centrum Edukacyjnego - zlokalizowanego wcześniej niejako po sąsiedzku „Jedynki” - i przejęcia przez nią budynku, dyrektor Sarkowicz konsekwentnie dążył do realizacji bardzo ambitnych planów rozbudowy szkoły. Obejmowały one min. budowę hali sportowej i nowoczesnego zaplecza dydaktycznego. Wówczas liceum przy ul. Zimnej Wody tworzył budynek główny, mała sala gimnastyczna oraz wolnostojący budynek dydaktyczny byłego Zespołu Kształcenia Zawodowego nr 1 przy ul. Konarskiego. Taka infrastruktura nie spełniała wymagań dynamicznie rozwijającej się szkoły.

Pierwszą koncepcję rozbudowy infrastruktury szkoły, przygotował w 2014 roku – na prośbę dyrektora - absolwent I LO, a obecnie już profesor na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej Krzysztof Zalewski. Zakładała ona dwa warianty, z których jeden uwzględniał adaptację istniejącego wówczas budynku po ZKZ na potrzeby realizacji nauczania w klasach programu IB, a drugi - jego wyburzenie. Odważne wizualizacje, stworzone przez biuro projektowe Zalewski Architecture Group, uzyskały akceptację władz miasta i rozpoczęto proces rozbudowy.

Przeprowadzona w 2015 roku ekspertyza techniczna budynku po ZKZ wykazała, że jego modernizacja jest nieopłacalna, co ostatecznie przesądziło o obecnym kształcie inwestycji. W roku 2018 powstał projekt rozbudowy I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. E. Dembowskiego w Gliwicach, a 23 września 2019 roku podpisana została umowa na realizację zadania.

W ramach inwestycji przy I Liceum Ogólnokształcącym w Gliwicach powstała nowa hala sportowa, nowy trzypiętrowy budynek dydaktyczny oraz kompleks boisk ze sztuczną nawierzchnią. Teren wokół szkoły został gruntownie zmodernizowany.
Nowa hala została wybudowana w miejscu wchodzącego w skład kompleksu szkolnego wolnostojącego budynku przy ul. Konarskiego. Mieści się w niej sala do gier zespołowych, z trybunami na 150 osób, a także zaplecze – szatnie i magazyn na sprzęt sportowy. Obiekt mierzy około 13 metrów wysokości.

W obiekcie, od strony Politechniki Śląskiej, na trzech piętrach zlokalizowano sale dydaktyczne o łącznej powierzchni ponad 2 tys. m2. Znajdują się tam nowoczesne pracownie: biologiczne, chemiczne i fizyczne oraz 3 sale wykładowe. Teren pomiędzy nowym obiektem, a głównym budynkiem szkoły także zmienił swoje oblicze. Zmodernizowane zostały parking i zieleniec oraz powstała wiata rowerowa.

Przed uczniami I Liceum Ogólnokształcącego duże zmiany jakościowe. Będą tym bardziej odczuwalne, jeśli w przyszłym roku wróci normalność i uda się zrealizować zajęcia w trybie stacjonarnym. Nowa infrastruktura dydaktyczna i sportowa oraz nowocześnie wyposażone pracownie pozwalają wychodzić poza schemat wyznaczony przez program nauczania. Dzięki temu uczniowie mają większe szanse na wszechstronny rozwój i sukcesy w ogólnopolskich konkursach – mówi Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic odpowiedzialna m.in. za oświatę.

W ostatnim czasie znacznie zmieniło się również otoczenie I LO. W sąsiedztwie pojawiła się droga rowerowa i nowy budynek mieszkalny. (ED)

Więcej zdjęć tej inwestycji można znaleźć w serwisie Edukacja.gliwice.eu.

Padł rekord w historii sprzedaży miejskich działek

panorama Gliwic

Unikatowa lokalizacja, zacięta licytacja i ogromne pieniądze w stawce – tak w skrócie można opisać przetarg z 28 kwietnia, dotyczący sprzedaży dwóch miejskich działek o powierzchni ponad 8,7 tys. m2, usytuowanych za budynkiem Ikara, na zbiegu ulic Wybrzeże Armii Krajowej, Berbeckiego i al. Przyjaźni. Osiągnięta cena to 18 mln 829 tys. zł brutto, co w przeliczeniu na 1 m2 daje 2154 zł brutto.

To rekordowa sprzedaż w najnowszej historii przetargów na miejskie działki. Lokalizacja nieruchomości za Ikarem jest wyjątkowo atrakcyjna, w ścisłym centrum miasta, więc wcale nie dziwię się ogromnemu zainteresowaniu. Nabywca wylicytował niemal dwukrotność ceny wywoławczej wynoszącej 9,7 mln zł – mówi Aleksandra Wysocka, zastępczyni prezydenta Gliwic odpowiedzialna m.in. za sferę gospodarowania nieruchomościami w mieście.

Wadium w wysokości prawie miliona złotych wpłaciło 6 firm, głównie z branży deweloperskiej. Najwyższą cenę zaoferowała spółka HI VENTURE z Tychów, która zajmuje się m.in. obrotem nieruchomościami, wznoszeniem budynków, a także pozostałą finansową działalnością usługową.

Co może powstać na sprzedawanych działkach?

W planie zagospodarowania tego miejsca przeznaczeniem podstawowym jest zabudowa usługowo-mieszkaniowa o wysokiej intensywności określonej na minimum 1,5. To oznacza, że minimalna powierzchnia użytkowa budynku mieszkalnego, usługowego bądź mieszkalno-usługowego, który może powstać na tym terenie, to 13 tys. m2. Dopiero przy takich założeniach pozwolenie budowlane będzie mogło być wydane. Poza tym na tym terenie wykluczona jest możliwość wzniesienia obiektu wielkopowierzchniowego o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. m2, potocznie zwanego „blaszakiem” – miasto sprawdziło takie ryzyko przed przetargiem – podkreśla Aleksandra Wysocka.

 

Dziś Międzynarodowy Dzień Tańca

akorzy na scenie, niebieskie oświetlenie

Z tej okazji zapraszamy do obejrzenia spektaklu dyplomowego studentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu „Stan zero”. Przedstawienie można oglądać na stronie internetowej Teatru Miejskiego w Gliwicach do godz. 19.00 w piątek 30 kwietnia.

Przedstawienie powstało z inspiracji Szekspirowskim klasykiem – „Snem nocy letniej”. Za reżyserię odpowiada grupa pod kierunkiem Moniki Jarosińskiej. W spektaklu występują: Magdalena Malik, Maria Pasek, Karolina Rentflejsz, Kacper Szklarski, Agnieszka Tańska, Anna Turczyńska i Sebastian Wylot

„Stan zero” jest koprodukcją  Akademii Sztuk  Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, Teatru Miejskiego w Gliwicach i Centrum Kultury w Lublinie. Do 30 kwietnia można go obejrzeć bezpłatnie i bez logowania.

Link do spektaklu

Międzynarodowy Dzień Tańca to swięto ustanowione prawie czterdzieści lat temu przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego pod auspicjami UNESCO.

Czy rośliny lubią mięso?

rośliny mięsożerne

Budzą ogromne zainteresowanie wśród gości Palmiarni. Nic dziwnego, są piękne, wyjątkowe i chociaż delikatne, to dla niektórych śmiertelnie niebezpieczne – potrafią zjeść nie tylko muchę. Dzieci pytają, czy te rośliny mają zęby i czy gryzą. Przekonajcie się sami w nowym podcaście „Palmiarnia na wynos” poświęconym roślinom mięsożernym.

W Polsce mamy 11 gatunków roślin owadożernych, m.in. rosiczki, pływacze, tłustosze i muchołówki. Żyją głównie we wschodniej Polsce, na podmokłych terenach i torfowiskach, gdzie nie ma zbyt wielu drzew, które zasłaniałyby im dostęp do słońca. Bo rośliny owadożerne lubią słońce, z którego czerpią wystarczająco dużo energii, by przetrwać bez polowania na owady. Te są wabione słodkim zapachem i więzione lepkimi substancjami, zakleszczane i trawione głównie na naturalny nawóz uzupełniający dietę. Te niezwykłe rośliny można podziwiać w pawilonie tropików w Palmiarni Miejskiej w Gliwicach. Zamieszkują go olbrzymie saracenie, rosiczki, tłustosze, dzbaneczniki, muchołówki. Przyciągają uwagę zwiedzających swoim niecodziennym wyglądem i zachowaniem, a owady i małe ssaki słodkim zapachem. O ile dla odwiedzających Palmiarnię nie stanowią zagrożenia – dla owadów są śmiertelną pułapką. Przyciągnięty zapachem owad, który przysiądzie na lepkim liściu już się nie uwolni, a roślina zwinie liść w sidła lub zamknie dzbanek klapką i rozpocznie powolny proces trawienia.
Fascynującymi lokatorami Palmiarni są saracenie. Ich kwiatostany to trąby unoszące się do góry wypełnione pektynami, które rozpuszczają złapaną ofiarę. Mają też daszek – w warunkach naturalnych roślina dostaje sygnał, że będzie padać deszcz i zamyka daszek, żeby nie deszcz nie rozcieńczył substancji służącej do trawienia. Muchołówki mają z kolei listek zakończony dwuklapową pułapką. Gdy ofiara usiądzie na liściu i podrażni odnóżami czułe miejsce, pułapka się zamyka tworząc z ząbków kratę nie do otwarcia. Rozpoczyna się trawienie…
Dzbaneczniki dorastają nawet do 3 m wysokości. Mają enzymy, które trawią ofiarę. W naturalnym środowisku dzbanki osiągają długość nawet 40 cm, a ich pojemność może wynieść nawet 3,5 litra, z czego sam roztwór enzymów trawiących stanowi 2,5 litra. Rośliny są tak solidnie uzbrojone, że w ich pułapkę wpadają nawet nieduże ssaki – szczury i wiewiórki, które sparaliżowane płynem nie potrafią się uwolnić.
Świat roślin owadożernych jest tak fascynujący, że podcast „Palmiarnia na wynos” podzielono na części. Zachęcamy do wysłuchania pierwszej z nich – o roślinach mięsożernych opowiada Maria Tworzydło, wieloletni pracownik gliwickiej Palmiarni, miłośniczka storczyków i roślin owadożernych.
Podcast znajduje się na stronie internetowej www.mzuk.gliwice.pl, dostępny jest również na Spotify oraz Soundcloud. W wyszukiwarkę tych portali wystarczy wpisać „Palmiarnia na wynos”. Polecamy! (mf)

 

Zmiana zasad obsługi w Referacie Rejestracji Pojazdów

rejestracja pojazdów - zarezerwuj wizytę

Od  26 kwietnia 2021 r. stanowiska obsługi w Referacie Rejestracji pojazdów w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21 oraz filii UM przy ul. Jasnej 31A są w szerszym zakresie dostępne dla klientów indywidualnych.

Przy ul. Zwycięstwa (wejście przy bankomacie) obsługiwani są:

  • klienci  indywidualni, którzy zarezerwowali wizytę pod adresem rezerwacjakm.gliwice.eu lub zostali wezwani przez pracownika Wydziału Komunikacji,
  • klienci  indywidualni, którzy chcą zgłosić zbycie/nabycie pojazdu, zmianę danych   i adnotacje w dowodzie rejestracyjnym lub odebrać dowód rejestracyjny- wg kolejki, bez konieczności umawiania wizyty.

Przy ul. Jasnej obsługiwani są:

  • klienci zbiorowi  - FIRMY (3 sprawy i więcej) po wcześniejszym telefonicznym umówieniu wizyty,
  • klienci indywidualni, którzy zarezerwowali wizytę pod adresem rezerwacjakm.gliwice.eu lub zostali wezwani przez pracownika Wydziału Komunikacji,
  • klienci  indywidualni, którzy chcą zgłosić zbycie/nabycie pojazdu, zmianę danych  i adnotacje w dowodzie rejestracyjnym lub odebrać dowód rejestracyjny- wg kolejki, bez konieczności umawiania wizyty.

REZERWACJA ELEKTRONICZNA  WIZYTY WYMAGANA JEST TYLKO W PRZYPADKU REJESTRACJI POJAZDÓW (pojazd fabrycznie nowy, sprowadzony z zagranicy, przerejestrowanie).

Osoby zainteresowane załatwieniem spraw proszone są o przygotowanie przed wizytą w Urzędzie wymaganych wniosków i  załączników. Ułatwi to sprawną obsługę, a tym na skrócenie czasu oczekiwania na załatwienie sprawy. Informacje o wymaganych dokumentach, wysokości niezbędnych opłat oraz sposobach dokonania płatności można znaleść  w Biuletynie Informacji PublicznejUrzędu Miejskiego pod adresem: bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.

UWAGA! Zawiadomienia o nabyciu/zbyciu pojazdu wraz z kopią dowodu zakupu można również złożyć:

  •     drogą elektroniczną za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP
  •     pocztą tradycyjną za pośrednictwem operatora pocztowego
  •     osobiście w Biurze Podawczym – wejście od strony ul. Wyszyńskiego

Szczegółowe informacje na ten temat oraz formularze zawiadomień można znaleźćna stronach BIP:

Złożenie zawiadomienia w terminie 30 dni od dnia zakupu pojazdu  pozwoli uniknąć kary pieniężnej, a rejestracji pojazdu można dokonać w późniejszym terminie. Zawiadomienia złożone po  dniu 30.04.2021 r. w innej formie niż ww. (np. przesłane jako e-mail) nie będą rozpatrywane.

Więcej informacji na temat obowiązujących zasado obsługi klientów Wydziału Komunikacji można znaleźć na stronie  bip.gliwice.eu/zasady-obslugi-w-poszczegolnych-wydzialach.