Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach - 29 czerwca 2022 roku

// 29-06-2022

CEEB. Coraz mniej czasu! Jak złożyć deklarację elektroniczną?

model domu 3d i panel energetyczny

Tylko do 30 czerwca zarządcy lub właściciele budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych mieszkalnych (deklaracja A) oraz budynków i lokali niemieszkalnych (deklaracja B) muszą zarejestrować zainstalowane źródła ciepła w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków tworzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.  Złożenie deklaracji do CEEB jest obowiązkowe, a najłatwiej zrobić to przez Internet, za pośrednictwem serwisu ceeb.gov.pl. Podpowiadamy, co należy wiedzieć.

Ile jest czasu na złożenie deklaracji?

  • do 30 czerwca – w przypadku istniejących budynków,
  • 14 dni od uruchomienia źródła ciepła – w przypadku nowych obiektów, jak i w przypadku obiektów istniejących, w których instaluje się nowe źródło ciepła.

Jak zrobić to najszybciej?

Najlepiej online na komputerze, za pośrednictwem serwisu ceeb.gov.pl. Do rejestracji konieczne jest posiadanie profilu zaufanego, e-dowodu lub podpisu kwalifikowanego.

Krok 1. Budynek i adres

Po zarejestrowaniu się (np. przez profil zaufany), wybierasz opcję „budynek”, gdzie dodajesz adres lub adresy nieruchomości, jeśli posiadasz ich więcej. Następnie do wyboru są formularze „A” (dla budynków mieszkalnych – domów jednorodzinnych, kamienic, bloków itp. oraz budynków zbiorowego zamieszkania, np. hoteli czy internatów) oraz „B” (dla budynków niemieszkalnych, o różnych typach działalności – od garaży, piekarni, przez muzea, biblioteki, domy kultury, szkoły, dworce, szklarnie, szpitale, biura, po kotłownie, gospodarstwa rolne i kościoły). Jeśli w budynku mieszkalnym znajdują się lokale niemieszkalne, to należy wypełnić dwie deklaracje!

Krok 2. Źródła ciepła

System zapyta cię, czy źródło zostało uruchomione po 1 lipca 2021 roku. Rejestrujesz wszystkie źródła ciepła i spalania paliw, jakie są w budynku.

Najwięcej miejsca w deklaracji poświęcone jest kotłom na paliwa stałe. Trzeba określić, czy jest to kocioł z ręcznym czy automatycznym podawaniem paliwa (zasypowy). Następnie podać, jakiej klasy jest kocioł (ekoprojekt, klasy 3-5 lub poniżej klasy 3; jest też opcja „bez informacji”. W przypadku wszystkich kotłów należy też podać, jakie jest stosowane paliwo – czy jest to węgiel, biomasa, pellet czy drewno).

Trzeba zarejestrować m.in. kotły gazowe, olejowe, piece kaflowe, kominki, ogrzewanie z miejskiej sieci, kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne. Nie trzeba podawać ani roku produkcji, ani typu kotła. Nie ma znaczenia, czy jest to źródło używane czy nie – jeśli jest w budynku, to trzeba je zgłosić, odpowiednio zaznaczając, czy urządzenie jest eksploatowane lub nie. Liczą się też urządzenia wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej.

Warto wiedzieć, że w serwisie ceeb.gov.pl wdrożono  narzędzia sprawdzające, wyświetlające odpowiednie komunikaty i podpowiedzi, jeśli jakiejś niezbędnej informacji zabraknie w deklaracji elektronicznej – to niewątpliwa zaleta w stosunku do jej wersji papierowej.

Krok 3. Złożenie deklaracji

Na końcu system pyta, czy na pewno chcesz złożyć deklarację. Kliknięcie „złóż” oznacza, że czynności nie można cofnąć. Można natomiast zapisać kopię roboczą, jeśli potrzebne jest zweryfikowanie informacji przed wysłaniem deklaracji. Swoją deklarację zobaczysz potem w systemie – wystarczy wrócić do początku i wybrać opcję „deklaracje złożone”. Natomiast w celu złożenia korekty, można wypełnić drugą deklarację.

Rejestr źródeł ciepła jest pierwszą częścią Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W tej bazie oprócz danych o ogrzewaniu znajdą się też informacje o budynkach, programach pomocowych dla mieszkańców czy kontrolach kominiarskich.

Dodatkowe informacje, instrukcje oraz przykłady wypełnienia deklaracji, publikowane przez GUNB, można pozyskać ze strony : www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow.

(ŚR)

 

#Gliwice2040. Konsultacje projektu nowej strategii miasta

baner konsultacji społecznych

Od 13 czerwca trwają konsultacje społeczne projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040". Uwagi do proponowanych treści dokumentu można zgłaszać do 25 lipca.

Formularz konsultacyjny jest dostępny w wersji elektronicznej na Gliwickiej Platformie Partycypacyjnej decydujmyrazem.gliwice.pl. Tam też znajduje się projekt nowej strategii.

W wersji papierowej formularz można pobrać i złożyć w następujących punktach, w godzinach ich pracy:

  • w siedzibach Urzędu Miejskiego, przy ul. Zwycięstwa 21 i Jasnej 31A,
  • w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17, Biblioforum przy ul. Lipowej 1 oraz filiach Biblioteki,
  • w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 1, w Strefie Seniora przy ul. Studziennej 6, w Strefie Aktywności Społecznej Centrum 3.0 przy ul. Jagiellońskiej 21,
  • w Centrum Kultury Victoria przy ul. Barlickiego 3.

W powyższych punktach zainteresowani również zapoznają się z treścią projektu nowej strategii.

Dodatkowych informacji na temat konsultacji społecznych projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040” udziela Biuro Rozwoju Miasta UM (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

 

Ogarnęła nas Gorączka Świętojańskiej Nocy

Taraka

W sobotę 25 czerwca na łące przy parku Chrobrego ogarnęła nas Gorączka Świętojańskiej Nocy . Zagrał zespół Taraka, któremu towarzyzyła utalentowana dziewczynka z Ukrainy – Amelka.

Wystąpiła także zupełnie wyjątkowa orkiestra – Fanfara Awantura.  W ich wykonaniu ludowa tradycja muzyczna nabrała nowoczesnego, klubowego brzmienia. Pełen wrażeń wieczór zakończyli muzycy projektu Mickiewicz, Stasiuk i Haydamaky. Organizatorem imprezy było Centrum Kultury Victoria.

Trzej wyjątkowi muzycy staną na jednej scenie

trio na scenie

Gitarzysta, akordeonista oraz perkusista – multiinstrumentalista – zagrają 30 czerwca w ruinach teatru Victoria (al. Przyjaźni 17). Pokażą swój wirtuozowski pazur, temperament i radość wspólnego grania.

Muzycy hipnotyzują precyzją, wabią nasyconymi emocjami, kuszą podskórnym napięciem, nad którym panują od pierwszego dźwięku do ostatniej kropli brzmienia.

Kiedy w zespole zderzają się ze sobą tak charyzmatyczne, artystyczne osobowości, padają zwykle dwa pytania: Czy będzie to walka, czy wielka synteza? Tylko nielicznym udaje się osiągnąć tę drugą.

Koncert rozpocznie się o godz. 19.00. Bilety w cenie 50 zł są dostępne w portalu Ticketmaster.pl.

Wakacje w mieście

Grafika z napisem "Lato w mieście"

Czy wakacje w mieście muszą być nudne? Zdecydowanie nie! Plażowanie, zajęcia artystyczne, ekowarsztaty, kino plenerowe, spektakle teatralne czy zabawy na świeżym powietrzu – to tylko niektóre z atrakcji dla tych, którzy tegoroczne wakacje spędzają w Gliwicach. Lista miejskich wydarzeń wygląda obiecująco.

Poznaj Uliczników!

Spektakle, widowiska i pokaz cyrkowych sztuczek – a to wszystko na świeżym powietrzu. W każdą sobotę lipca w Parku Chopina lub na Rynku na odwiedzających czekać będzie moc atrakcji. Wszystko w ramach XV Międzynarodowego Festiwalu Artystów Ulicy „Ulicznicy” w Gliwicach. Pierwsze widowiska dla dzieci i dorosłych już w najbliższą sobotę, 2 lipca, w Parku Chopina. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny. Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie: https://ulicznicy.pl/.

Gorąco? Wskakuj do wody!

Kto powiedział, że w mieście nie można plażować? Spacer po nagrzanym piasku, zabawa w wodzie i opalanie – możesz robić to wszystko nie wyjeżdżając z Gliwic. Nieważne, czy wolisz jezioro, czy basen – na pewno znajdziesz  coś dla siebie. Na miłośników plażowania przez duże „P” czeka Ośrodek Wypoczynkowy Czechowice z piaszczystą plażą nad samym jeziorem. Obiekt dysponuje boiskami do gry w siatkówkę plażową i piłkę nożną, miejscem do grillowania, wypożyczalnią sprzętu wodnego, domkami letniskowymi, polem namiotowym, placem zabaw, rampą dla rolkarzy, punktami gastronomicznymi i parkiem linowym. Nie można się nudzieć! Cennik ośrodka dostępny jest na stronie: https://mzuk.gliwice.pl/jednostka/osrodek-wypoczynkowy-czechowice-2/. Z kolei zwolennikom pływania w basenie i odpoczynku w cieniu drzew polecamy Kąpielisko Leśne. Na terenie obiektu znajdują się m.in. 3 baseny o różnej głębokości, 73-metrowa zjeżdżalnia, brodzik dla dzieci, 3 boiska do gry w siatkówkę plażową oraz punkty gastronomiczne. Ze względu na trwającą modernizację stacji uzdatniania wody, do odwołania nieczynne będą baseny 1 i 2. W związku z niedogodnościami ceny biletów są tańsze o 50%. Cennik wstępu na Kąpielisko Leśne znajduje się na stronie: http://www.kapieliskolesne.pl/.

Bądź eko na wakacje!

O tym, że nie ma wakacji od dbania o środowisko przypomina Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach, która zaprasza na Ekowakacje w bibliotece. Na uczestników czeka ponad 90 atrakcji, a wśród nich m.in. zajęcia edukacyjne, warsztaty artystyczne, quizy, gry terenowe oraz zabawy na świeżym powietrzu. Te będą odbywały się w lipcu i sierpniu, w plenerze lub w poszczególnych oddziałach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach. Ekowakacje rozpocznie mobilna gra terenowa – Ekoprzygoda w Stumilowym Lesie. Start w najbliższy piątek, 1 lipca, przy Palmiarni Miejskiej w Parku Chopina lub na Mysiej Górce w Parku Chrobrego. Udział we wszystkich atrakcjach w ramach Ekowakacji jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązują zapisy. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie: https://biblioteka.gliwice.pl/ekowakacje-w-bibliotece/.

Co powiesz na Teatralny Plac Zabaw?

Sierpień w mieście upłynie pod znakiem sztuki. Teatr Miejski w Gliwicach przygotował niemal 40 wydarzeń dla dzieci, które odbędą się w drugim miesiącu wakacji. Wśród nich są m.in. spektakle, warsztaty teatralne czy zabawy na świeżym powietrzu. W ramach tegorocznej edycji letniej sceny w sierpniu najmłodsi widzowie zobaczą spektakle: „Dzieci z Bullerbyn”, „Ach, jak cudowna jest Panama” oraz „Szpak Fryderyk”. Spróbują też swoich sił po drugiej stronie kurtyny – podczas warsztatów teatralnych, które poprowadzą aktorzy: Mariusz Galilejczyk i Kornel Sadowski. W ramach Teatralnego Placu Zabaw podopieczni domów dziecka, świetlic środowiskowych i organizacji pozarządowych z wielu teatralnych atrakcji skorzystają bezpłatnie. Liczba miejsc na wydarzenia jest ograniczona, dlatego obowiązują wcześniejsze zapisy. Nadal są wolne miejsca: dla uczestników indywidualnych – na 14, 21 i 27 sierpnia oraz dla grup zorganizowanych – na 16, 18, 23, 26 i 31 sierpnia. Bilety na wydarzenia indywidualne dostępne są online na stronie Teatru Miejskiego w Gliwicach (sprzedaż wejściówek dla grup zorganizowanych rozpocznie się 1 sierpnia). Repertuar Teatralnego Placu Zabaw znajduje się na stronie: https://teatr.gliwice.pl/teatralny-plac-zabaw-2022/.

Podróżuj z Muzeum w Gliwicach!

Przez całe wakacje, od wtorku do piątku, w godzinach od 9.00 do 11.00 w Willi Caro i Oddziale Odlewnictwa Artystycznego odbywać się będą warsztaty i zajęcia w ramach Wakacyjnych podróży z Muzeum w Gliwicach. Ich uczestnicy mogą wybrać jeden z pięciu tematów spotkań:  „Gliwice wyrzeźbione. Śladami rzeźbiarzy I poł. XX. w przestrzeni miasta” (Willa Caro, Oddział Odlewnictwa Artystycznego - zajęcia dla wszystkich grup wiekowych), „Jak patrzeć na rzeźbę, aby ją zobaczyć” (Willa Caro, Oddział Odlewnictwa Artystycznego - zajęcia dla wszystkich grup wiekowych), „Nie tylko o północy. Istoty magiczne na każdą porę dnia i nocy” (Willa Caro - zajęcia dla wszystkich grup wiekowych), „Grand tour z Piranesim” (Willa Caro – zajęcia dla uczniów klas 4-8 szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawych), a także „Baśniowe pałace górnośląskich przemysłowców” (Oddział Odlewnictwa Artystycznego – zajęcia dla uczniów klas 4-8 szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych). Koszt udziału w zajęciach stacjonarnych wynosi 1 zł od grupy, natomiast zajęcia online są bezpłatne. Są jeszcze wolne miejsca. Zapisy prowadzone są pod numerem telefonu: 783 560 006 – do wyczerpania.

Jak film, to tylko pod chmurką!

Zamień kanapę na leżak lub koc, rozsiądź się wygodnie na trawie i oglądaj filmy na wielkim ekranie w ramach Letniego Kina Plenerowego! Centrum Kultury Victoria zaprasza na seanse filmowe w każdą niedzielę wakacji – o godz. 18.00 dla dzieci i o godz. 20.00 dla dorosłych. Za nami pierwsze spotkanie w ramach Letniego Kina Plenerowego w Wilczym Gardle. Kolejne odbędzie się w najbliższą niedzielę, 3 lipca, przy ul. Piaskowej w Łabędach. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny. Repertuar Letniego Kina Plenerowego, wraz z lokalizacjami wydarzeń, dostępny jest na stronie: https://ckvictoria.pl/letniekino/.

KIERUNEK – DZIELNICE. Czechowice – Szobiszowice

Zdjęcie ze spotkania w Szobiszowicach

Dobiegł końca tegoroczny cykl spotkań KIERUNEK – DZIELNICE. We wtorek, 28 czerwca, prezydent Gliwic Adam Neumann rozmawiał z mieszkańcami dzielnic Czechowice (w Starej Szkole) i Szobiszowice (w ZSP nr 10). Rozmowy dotyczyły głównie lokalnych spraw, ale także dalszego rozwoju miasta.

Każde ze spotkań trwało półtorej godziny i było dzielone na dwie części: wprowadzającą, z krótkim wideopodsumowaniem tego, co wydarzyło się w Gliwicach podczas ponad 2-letniej prezydentury Adama Neumanna, ze szczególnym odniesieniem do konkretnej dzielnicy, oraz głównej części przeznaczonej na wymianę poglądów i zadawanie pytań na temat spraw ogólnomiejskich i dzielnicowych. Jeżeli pytań i tematów, które chcieli poruszyć mieszkańcy, było więcej, można było je przekazać po spotkaniach pracownikom Urzędu Miejskiego, którzy kierowali sprawy do rozpatrzenia do odpowiednich wydziałów UM lub jednostek miejskich.

Mieszkańcy dzielnic Czechowice i Szobiszowice, którzy spotkali się z prezydentem, przedstawili nurtujące ich sprawy oraz prośby o interwencje. Duże zainteresowanie budziły kwestie remontów ulic, naprawy i budowy chodników i dróg rowerowych oraz zapewnianie bezpieczeństwa drogowego m.in. poprzez ograniczanie prędkości oraz wprowadzanie na jezdniach elementów uspokajających ruch samochodowy. Pytano o możliwości dalszego zagospodarowania terenu wokół jeziora w Czechowicach, rozmawiano też o komunikacji miejskiej i przystankach autobusowych, budowie nowego miejskiego szpitala, a także o planach zagospodarowania przestrzennego, ich znaczeniu dla rozwoju miasta i potrzebach różnych grup społecznych. Ważne okazały się również tematy związane z ochroną środowiska i zazielenianiem Gliwic oraz nawalnymi opadami i zabezpieczaniem niektórych ulic i nieruchomości przed zalewaniem.  

Na spotkaniach obecna była Anna Gilner, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, która wyjaśniła kwestie dotyczące remontów i utrzymania infrastruktury drogowej.

Wiele spraw zostało wyjaśnionych od razu podczas spotkań, ponieważ większość poruszonych kwestii jest znana władzom Gliwic i już rozwiązywana. Pozostałe – z uwagi na szerszy kontekst bądź typowo indywidulany charakter – zostały zapisane i będą analizowane.

Spotkania prezydenta Neumanna z mieszkańcami poszczególnych dzielnic odbywały się w maju i czerwcu. Rozmawiano o tym, co ważne dla lokalnych społeczności i możliwościach poprawy komfortu życia nas wszystkich. Dzięki bliskiej współpracy z mieszkańcami i przekazywanym przez nich konkretnym informacjom o najbliższej im okolicy, a także rzeczowej dyskusji, można skuteczniej realizować i planować poszczególne zadania, odpowiadając na dzielnicowe potrzeby. Korzystanie z potencjału różnych środowisk w Gliwicach sprawia, że miasto może rozwijać się w zrównoważony sposób oraz umacniać potencjał gospodarczy, zapewniając solidne ekonomiczne podstawy działalności w wielu obszarach.

Spotkania były otwarte dla wszystkich i każdy mógł zabrać głos w dyskusji na temat dzielnicy, w której organizowano spotkanie.

Prezydent zadeklarował, że chce kontynuować bezpośrednie rozmowy z gliwiczanami o dzielnicach i lokalnych sprawach, a podobny cykl spotkań ma być zorganizowany w przyszłym roku.

 

Sztuka wyjdzie na ulice miasta

spektakl na placu

Wraca lubiany przez widzów Międzynarodowy Festiwal Artystów Ulicy „Ulicznicy”. W każdą sobotę lipca będzie można zobaczyć spektakle teatralne najciekawszych artystów ulicznych z Polski i zagranicy. Miasto Gliwice i Centrum Kultury Victoria zapraszają!

Ulicznicy rozpoczną się 2 lipca o godz. 16.00 w parku Chopina spektaklem dla dzieci „Przygody Wieśka i Cześka cz. II – Jak Czesiek i Wiesiek znaleźli apetyt” w wykonaniu Teatru Delikates. Drugie przedstawienie (godz. 18.00) to będzie „DROM – ścieżkami Romów” Teatru Migro. Romowie, Cyganie, Kalderasze, Lowarzy, Polska Roma, Bergitka Roma – kultura romska jest bardzo zróżnicowana i ciekawa. Spektakl będzie poetycko-filozoficzną opowieścią o historii Romów, w której oś narracyjną będzie stanowić muzyka.

W kolejną sobotę, 9 lipca, z przedstawieniem dla dzieci „Wielkie Sprzątanie z Panem Pedro i Sisi” wystąpi Hapijama Fun Art. Początek o godz. 16.00 w parku Chopina. Na godz. 18.00 zapraszamy na Rynek. Warto przyjść punktualnie, bo katalońska grupa Kamchatka przygotowała improwizowany spektakl wędrowny. Publiczność będzie podążać za artystami – w nieznane! Osiem postaci, każda dźwigająca swoją walizkę – kim są? Jaką rolę w przedstawieniu odegra publiczność? O tym widzowie przekonają się podczas wyjątkowego spotkania z grupą teatralną z Barcelony.

Pełny program wydarzenia jest dostepny na stronie ulicznicy.pl.

Centrum Przesiadkowe: robota wre

Centrum przesiadkowe panorama budowy

 Charakterystyczne, srebrnoszare „fale” zadaszeń, lśniące tafle elewacji głównego budynku obsługi pasażerskiej, coraz bardziej wyraźny układ drogowy na terenie powstającego kompleksu – postępów prac na placu robót Centrum Przesiadkowego w Gliwicach nie da się przeoczyć. Jak zawsze na takim etapie, wiele prac prowadzonych jest wewnątrz poszczególnych obiektów. Jeszcze chwila i zacznie się głośne odliczanie – wielka miejska inwestycja powinna zostać oddana do użytku z początkiem przyszłego roku.

„Fale” zadaszenia głównego Centrum Przesiadkowego są w zasadzie gotowe – na słupach konstrukcyjnych trwa jeszcze montaż okładziny z blachy tytanowo-cynkowej. Zakończono prace związane z instalowaniem oświetlenia i zabezpieczeń przed osiadaniem i gniazdowaniem ptaków, a prowadzone są pomiary na instalacjach elektrycznej i fotowoltaicznej.

W budynku głównym CP – znajdującym się pod największą „falą” – na poziomie parteru i I piętra zamknięto już etap montażu płyt HPL, szklanych balustrad i pochwytów. W części ogólnodostępnej i socjalnej zainstalowano punkty oświetleniowe. Zamontowano też ścieżki prowadzące oraz pola uwagi, niezbędne dla osób niewidomych i słabowidzących. W obiekcie gotowe są już podwieszane sufity o konstrukcji drewnianej i aluminiowej, instalacje podtynkowe, a także okładziny ścian i posadzek w pomieszczeniu gastronomicznym ulokowanym na poziomie parteru. Równolegle w budynku prowadzone są cały czas prace malarskie i pomiarowe na instalacji elektrycznej, trwa też „wykończeniówka” szklanej fasady. W pomieszczeniach montowane jest wyposażenie i meble. Na poziomie piwnic dobiega końca montaż instalacji wentylacji mechanicznej, instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i centralnego ogrzewania, w tym węzła chłodu i ciepła oraz automatyki.

W przyszłym budynku pomocniczym Centrum Przesiadkowego (umiejscowionym z boku, poza strefą wiat) zakończono układanie posadzek żywicznych i wewnętrzne prace wykończeniowe. Od strony wschodniej i zachodniej obiektu montowany jest szklany daszek. Trwają też prace pomiarowe na instalacji elektrycznej.

W nowym tunelu podziemnym wykonano ścieżki prowadzące oraz pola uwagi. Trwa montaż balustrad szklanych na wyjściu nr 1 i wyjściu nr 2, gdzie montowane jest również oświetlenie dekoracyjne. Ponadto prowadzone są prace pomiarowe na instalacji elektrycznej.

Przy murach oporowych zrealizowano podkonstrukcje pod płyty betonowe i drewniane okładziny. Trwa montaż płyt z betonu fotokatalitycznego (przy użyciu cementu TioCem) – rozwiązania zarazem proekologicznego i prozdrowotnego. W dłuższej perspektywie czasu materiał ten pozwala na redukcję stężenia w powietrzu tlenków azotu, tlenków siarki, lotnych związków organicznych (m.in. benzenu i toluenu), amoniaku, tlenku węgla, chlorków organicznych i aldehydów. Dodatkowo wykazuje właściwości samoczyszczące, sprawdzając się zarówno przy sadzy, brudzie i cząstkach organicznych, jak i przy bakteriach czy alergenach.

W górującej nad kompleksem Centrum Przesiadkowego gruntownie odnowionej, zabytkowej wieży ciśnień trwają prace pomiarowe na instalacji elektrycznej. Cały czas montowane jest wyposażenie, m.in. meble. Niezmiennie toczą się też prace projektowe związane z drugim historycznym obiektem na terenie Centrum Przesiadkowego – budynkiem dawnej Huty Szkła przy ul. Toszeckiej 2b.

Pomiędzy wieżą ciśnień a zadaszeniami trwają prace drogowe, gotowe jest też ogrodzenie od strony dworca PKP. Trwa montaż słupków antyterrorystycznych, zarówno od strony wschodniej, jak i zachodniej kompleksu, a w rejonie peronów i stanowisk pod zadaszeniami prowadzone są prace brukarskie. Pod zadaszeniami układane są podbudowy betonowe pod nawierzchnie drogowe. Ułożono też podbudowę oraz dwie warstwy asfaltu w rejonie parkingu północnego z wjazdem od strony ulic Toszeckiej i Składowej.

Inwestycję realizuje konsorcjum firm: Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA. Koszt prac to około 184 mln zł. Na ten cel ze środków unijnych pozyskano 129,5 mln zł. Planowany termin uruchomienia CP – z uwagi na okres czasu niezbędny do przeprowadzenia procedur odbiorowych – to początek 2023 roku.

Komunikacyjne serce Gliwic zacznie bić z początkiem przyszłego roku, skupiając wszystkie środki transportu – w tym uruchamianą w perspektywie kilku lat Kolej Metropolitalną i połączenie z metropolitalną velostradą. Nowoczesne Centrum Przesiadkowe z wewnętrznym układem drogowym, ścieżkami dla rowerzystów, wjazdami od strony ulic Toszeckiej i Tarnogórskiej oraz sąsiadującą z nimi strefą przystanków, postojów taxi i parkingów „kiss and ride”, wpłynie na poprawę komfortu i jakości podróży zarówno gliwiczan, jak i mieszkańców całego regionu.

Po południowej stronie dworca kolejowego także przebudowywany jest układ drogowy, który wraz z Centrum Przesiadkowym stworzy w przyszłym roku przyjazną i funkcjonalną przestrzeń miejską.

Zakończono już roboty w ciągu ul. Na Piasku oraz prace związane z budową połączenia ul. Okopowej z placem przed dworcem PKP i częścią placu dla autobusów w rejonie placu Piastów. Układana jest nawierzchnia jezdni i chodników na ul. Zwycięstwa. Prowadzone są także roboty w ciągu ul. Bohaterów Getta Warszawskiego – między dworcem PKP a ul. Zwycięstwa – trwa tam układanie nawierzchni.

Aby wykonawca mógł realizować swoje prace, a jednocześnie utrzymany został ruch pieszych i pojazdów, prace realizowane są obszarami. Z tego też względu już w przyszłym miesiącu szykują się kolejne zmiany w organizacji ruchu. Frontem robót objęte zostaną kolejne miejsca.

Od najbliższego poniedziałku, 4 lipca, na odcinku ul. Jagiellońskiej wprowadzony zostanie jeden kierunek ruchu. Kierowcy będą się poruszać od placu Piastów w kierunku skrzyżowania ulic: Częstochowskiej, Hlubka i Jagiellońskiej, jadąc najpierw w ul. Dworcową, następnie w lewo nad DTŚ i w prawo do ul. Jagiellońskiej. Ulice: Hlubka i odcinek Piwnej (między ul. Hlubka a placem Piastów) pozostaną jednokierunkowymi. Ruch na nich będzie się odbywał  jak dotąd.

Kolejna ze zmian dotyczyć ma wyjeżdżających z ul. Okopowej i ul. Na Piasku, których będzie obowiązywał nakaz jazdy w prawo. Na ul. Częstochowskiej natomiast – przed skrzyżowaniem z ul. Jagiellońską – ruch  zostanie zawężony z trzech do jednego pasa.

Inwestycję po południowej stronie dworca PKP realizuje Eurovia Polska. Koszt to ponad 44 mln zł z budżetu miasta. Prace powinny się zakończyć w lipcu 2023 roku.

Nadchodzą burze z gradem

białe chmuy, ciemniejące na obrzerżach

W środę 29 czerwca istnieje duże prawdopobieństwo, że w Gliwicach i okolicy zagrzmi, zawieje i spadnie intensywny deszcz. Meteorolodzy przewidują, że miejscowo może pojawić się grad.

Ostrzeżenie zostało wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie i obowiązuje od godz. 14.00 do 22.00. Uwaga zwłaszcza na porywisty wiatr, którego prędkość może dochodzić 80 km/h.