Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 28 stycznia 2022 r.

// 28-01-2022

Zmieniły się numery rachunków Urzędu Miejskiego

dłoń wystukująca kod na klawiaturze

Od 1 stycznia 2022 r. Urząd Miejski w Gliwicach obsługuje Bank Millennium S.A. Sprawdź nowy numer rachunku przed dokonaniem wpłaty!

Wpłaty gotówkowe na konta urzędu, bez prowizji, możliwe są we wszystkich placówkach Poczty Polskiej na terenie Gliwic. Jednocześnie w związku ze zmianą banku zniknęła możliwość bezprowizyjnej wpłaty gotówkowej na rachunki Urzędu Miasta w placówkach ING Banku Śląskiego S.A.!

Więcej informacji na stronie bip.gliwice.eu w zakładce Numery kont bankowych.

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Do 29 kwietnia 2022 r.  włącznie, wpłaty dokonane  na  dotychczasowe indywidualne rachunki w ING Banku Śląskim z tytułu:

  • czynszu dzierżawnego nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,

  • opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,

  • rocznych opłat przekształceniowych (dotychczasowych nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa),

będą automatycznie przekazywane na odpowiednie rachunki w Banku Millennium S.A. (obecnie obsługującym UM).

 

 

Kulturalny rozkład jazdy: 28–30 stycznia

banner

Nadchodzący weekend zapowiada się bardzo ciekawie. Teatr Miejski w Gliwicach zaprasza na koncert operetkowy, w planach są też koncerty kolęd oraz finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Rynku – tego nie można przegapić!

piątek 28 stycznia:

  • O godz. 17.00 w Bibliotece Centralnej rozpocznie się koncert kolęd w wykonaniu słuchaczy Państwowego Policealnego Studium Zawodowego Wokalno-Baletowego w Gliwicach.
  • 28 stycznia w Gliwicach znów zabrzmią znane i lubiane arie z „Wesołej wdówki”, „Księżniczki czardasza” czy „Krainy uśmiechu”. Gala operetkowa rozpocznie się o godz. 19.00 w Teatrze Miejskim w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57). Wydarzenie jest organizowane z inicjatywy prezydenta Gliwic Adama Neumanna.

sobota 29 stycznia:

  • O godz. 18.55 na Scenie Bajka w kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3) rozpocznie się kolejna transmisja z cyklu „Met Opera”. Laureat nagrody Tony, reżyser Bartlett Sher przedstawia odważną inscenizację ponadczasowej opery Verdiego – „Rigoletto”.
  • W Cechowni w Nowych Gliwicach (ul. Bojkowska) o godz. 19.00 rozpocznie się koncert muzyki rumuńskiej, bałkańskiej, węgierskiej i cygańskiej. Podczas występów BalkanArtz elementy muzyki ludowej łączą się z rock’n’rollem!

niedziela 30 stycznia:

  • Od godz. 13.00 Rynek gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Wystąpią Belfer Band, Dejlu, Pozyton Sound i Muchy.
  • Na godz. 17.00 warto być w Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” (ul. Pszczyńska 85). Akademicki Teatr Remont zaprasza na „Ożenek” Nikołaja Gogola w reżyserii Grzegorza Kempinsky’ego.

poza tym:

  • „Jubileusz – 30 lat WOŚP na plakacie” to nowa wystawa prezentowana w Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5). Można ją oglądać do 4 lutego.
  • W Stacji Artystycznej Rynek można także zobaczyć „Obrazki z wystawy”, czyli prace autorstwa Joanny Skiby. Będą eksponowane do 4 lutego.
  • Jak co tydzień zapraszamy do Muzeum w Gliwicach, by zobaczyć dwie arcyciekawe wystawy. W Willi Caro prezentowana jest ekspozycja „Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1. połowy XX w. na Górnym Śląsku”, a w Czytelni Sztuki (w budynku Willi Caro) – wystawa fotograficzna „Naga Portret i akt 1959–1966” Kazimiery Dyakowskiej.
  • Warto zajrzeć do Filii nr 30 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (ul. Partyzantów 25) i zobaczyć wystawę prac Wojciecha Kotylaka „Tak sobie próbuję rysować...”. Na ekspozycji portretów w ołówku można zobaczyć wycinek twórczości gliwickiego artysty.
  • „Ziemię Świętą w obiektywie Stanisława Ligonia” można obejrzeć w Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17). Autor w czasie pobytu w Palestynie fotografował miejsca, zabytki i życie codzienne mieszkańców.
  • W galerii Perkoz (Filia nr 5 MBP w Gliwicach, ul. Perkoza 12) prezentowana jest wystawa fotograficzna „Bottrop – oczami młodych”. Warsztaty fotograficzne dla blisko 30 młodych ludzi z bottropskich szkół Janusz-Korczak-Gesamtschule i Willy-Brandt-Gesamtschule przeprowadziła Janina Steinmetz – berlińska fotografka.

Wszystkie wydarzenie kulturalne w Gliwicach są publikowane w kalendarzu na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem i chcesz zaprosić mieszkańców na koncert, spektakl, wystawę na terenie miasta? Dodaj swoje wydarzenie poprzez formularz!

Gliwice zagrają z Orkiestrą

Rynek

W niedzielę 30 stycznia po raz kolejny będziemy obchodzić nieoficjalny dzień życzliwości – przed nami 30. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na Rynku czeka nas moc atrakcji – superkoncerty zagrają między innymi Muchy i Pozyton Sound. Jesteśmy z WOŚP-em – do końca świata i o jeden dzień dłużej!

Dlaczego gra Wielka Orkiestry Świątecznej Pomocy? Żeby zapewnić najwyższe standardy diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci! W czasie jednodniowej zbiórki publicznej Fundacja WOŚP zrobi wszystko, aby u małych pacjentów jak najszybciej stwierdzać ewentualne nieprawidłowości wzroku i podejmować leczenie tego najważniejszego dla poznawania świata zmysłu człowieka. Pamiętajcie, że wszystko w naszych rękach!

W 2021 roku w Gliwicach we wszystkich sztabach WOŚP-u zebraliśmy 331 658,61 zł. Czy w tym roku uda nam się podwyższyć ten świetny wynik? Mamy nadzieję, że tak!

Uśmiechniętych wolontariuszy będzie można spotkać z puszkami w całym mieście, a wielki gliwicki finał odbędzie się na Rynku. W sercu starówki około godz. 13.00 rozpocznie się rodzinny piknik z mnóstwem atrakcji. Przez cały czas będzie tez można wesprzeć podopiecznych Fundacji WOŚP – na scenie będą prowadzone licytacje gadżetów.

Jakie atrakcje znajdziemy 30 stycznia na Rynku? Stanie tam, poza tradycyjnymi stoiskami organizacji pozarządowych i sportowych, osada Wikingów i ich przyjaciół. Za to pozytywne zamieszanie odpowiada Stowarzyszenie Utgard. W tym roku do ludzi dobrej woli dołączą także… sympatyczne alpaki. Ich zagroda będzie przyciągać nie tylko najmłodszych. Dla małych miłośników lotów w przestworzach na Rynku przygotowana zostanie makieta samolotu. Podczas finału będzie także można nauczyć się, jak udzielać pierwszej pomocy. Nigdy nie wiadomo, kiedy od tej wiedzy będzie zależeć czyjeś życie!

Kto zagra na WOŚP-owej scenie? Tegoroczny skład to mocna reprezentacja gliwickich artystów i muzyczny gość z Poznania – zespół Muchy.

Dla uczniów i tych, którzy szkolne lata mają dawno za sobą, wystąpi Belfer Band, czyli ekipa pozytywnie zakręconych pedagogów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 5 w Gliwicach. Wystąpi też pochodzący z Gliwic raper i beatboxer Dejlu. Zagra także gliwicki Pozyton Sound – muzyczna mikstura, na którą składają się brzmienia rodem z Jamajki i polskie korzenie. To będzie szalone widowisko i świetna zabawa!

Po Światełku do Nieba, czyli WOŚP-owej tradycji, scena będzie należeć do rockowej grupy Muchy. Ich utwór „Szaroróżowe” bije rekordy popularności w mediach społecznościowych – 1,2 mln wyświetleń!

Finał WOŚP-u w Gliwicach przy finansowym wsparciu Miasta Gliwice organizuje Stowarzyszenie GTW.

niedziela 30 stycznia, Rynek

  • godz. 13.00: rozpoczęcie Pikniku Rodzinnego – stoiska organizacji pozarządowych i gastronomiczne, konkursy, zabawy oraz licytacje
  • godz. 16.30: Belfer band
  • godz. 17.30: Dejlu
  • godz. 18.30 Pozyton
  • godz. 20.00: Światełko do Nieba – pokaz laserów
  • godz. 20.20 Muchy

Między koncertami zapraszamy na licytacje gadżetów przekazanych na WOŚP!

30 lat minęło – WOŚP na plakacie

wystawa w SAR-ze

Wystawę plakatu „Jubileusz – 30 lat WOŚP-u na plakacie” można oglądać do 4 lutego w Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5). To kawał historii gliwickich finałów, z plakatów możemy dowiedzieć się jakie zespoły grały w Gliwicach, gdzie były organizowane imprezy oraz jaki gliwickie firmy wspierały finały.

Podczas otwarcia wystawy wspomnieniami podzielili się m.in.: Agnieszka Neska Jagła (koordynator wolontariuszy i rozliczeń od 2004), Michał Tomczak (autor grafik i plakatów), Szymon Juśków i Grzegorz Rudnik (członkowie sztabu) oraz Dariusz Opoka (szef sztabu w latach 2004–2013). Całość moderował obecny szef gliwickiego finału Marek Niewiarowski.

Kuratorka wystawy: Agnieszka Kruk

Autorzy plakatów: Anna Durczak, Joanna Ciszak, Michał Tomczak, Beniamin Szwed, Jakub Burkot, Piotr Górecki, Damian Wiercioch

Nawet tysiąc wymazów dziennie. Nowy punkt pobrań przy Arenie Gliwice

widok Areny Gliwice

W nadchodzący poniedziałek, 31 stycznia w południe, na parkingu przy Arenie Gliwice zacznie działać drugi na Śląsku masowy punkt pobierania wymazów w kierunku SARS-CoV-2. Prowadzić go będzie Szpital Miejski nr 4 przy pomocy żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz strażaków Państwowej Straży Pożarnej.

Nowy punkt będzie czynny siedem dni w tygodniu i pozwoli na przeprowadzenie tysiąca badań dziennie, co z całą pewnością będzie dużym ułatwieniem nie tylko dla gliwiczan, ale także mieszkańców całego regionu – podkreśla Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Przypomnijmy, że z powodu coraz większej liczby osób kierowanych na wymaz i tworzenia się przy wjazdach do punktów wymazowych kolejek samochodów, w piątek 28 stycznia zmieniono trasę dojazdu do śródmiejskiego punktu pobrań przy Szpitalu Miejskim nr 4, ulokowanego za budynkiem przy ul. Zygmunta Starego. Obecnie osoby ze skierowaniem na wymaz wjeżdżają na teren lecznicy bramą od ul. Kościuszki, a wyjeżdżają na ul. Zygmunta Starego.

Do nowego punktu pobrań wymazów przy Arenie Gliwice, czynnego od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 20.00, dojedziemy wjazdem od strony ul. Kujawskiej. Warto trzymać się wyznaczonej przez system godziny i przybyć na miejsce najwyżej kilkanaście minut przed umówionym terminem – zapobiegnie to tworzeniu się sztucznych zatorów.

Badania RT-PCR w punkcie wykonają zarówno zmotoryzowani (w systemie drive-thru), jak i piesi, posiadający skierowanie na wymaz w ramach NFZ wystawione przez lekarza POZ lub poprzez zgłoszenie online (Ważne! Zapisanie się na nieodpłatny test w ramach Funduszu możliwe jest również za pośrednictwem e-formularza dostępnego pod adresem https://www.gov.pl/web/koronawirus/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa). Wynik badania zostanie zapisany w Internetowym Koncie Pacjenta.

Powstanie punktu pobrań wymazów przy Arenie Gliwice to efekt współpracy Szpitala Miejskiego nr 4 z władzami Gliwic, Śląskim Urzędem Wojewódzkim, Narodowym Funduszem Zdrowia, KM PSP w Gliwicach oraz żołnierzami 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej .

WRAK RACE dla WOŚP

plakat

To będzie wyjątkowa edycja WRAK RACE Silesia. Tym razem silniki zawyją dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W najbliższą niedzielę, 30 stycznia, na terenie Giełdy Samochodowej przy ul. Kujawskiej 112 odbędzie się kolejna, choć tym razem szczególna edycja WRAK-RACE Silesia. Podczas wydarzenia będą obecni wolontariusze WOŚP Gliwice. Zawody rozpoczną się o godz.10.00, a wraz z nimi licytacje na rzecz WOŚP.
Emocji nie zabraknie. WRAK-RACE Silesia to szalone wyścigi zdezelowanych  samochodów, których wartość nie przekracza 1 tys. zł. Każdy z zawodników ma do pokonania 15 minut na torze w biegu kwalifikacyjnym, po którym odbywają się 15-minutowe półfinały i emocjonujący finał. Zgodnie ze zwyczajem, przed finałem odbędzie się bieg „ostatnie tchnienie” dla zawodników, którzy nie zakwalifikowali się do półfinałów.
Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej: www.wrak-race.pl. (mf)

Dodatek osłonowy – to warto wiedzieć

zdjęcie wypełnianego formularza

Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach przypomina, że wnioski o wypłatę dodatku osłonowego należy składać w OPS do 31 października. Nie ma konieczności dopełnienia formalności w styczniu.

Dodatek osłonowy to element krajowej tarczy antyinflacyjnej, który ma niwelować rosnące ceny energii, gazu i żywności osobom o niższych dochodach. Świadczenie jest jednorazowe. O dodatek może ubiegać się każdy mieszkaniec Gliwic niezależnie od źródła ogrzewania lokalu. Jedynym warunkiem do otrzymania dodatku osłonowego jest spełnienie kryterium dochodowego.

Wysokość dopłat w skali roku jest zależna od dochodu, ale także m.in. od wielkości gospodarstwa domowego i waha się w przedziale od 400 lub 500 zł dla gospodarstwa jednoosobowego do 1150 lub 1437,50 zł dla gospodarstwa liczącego 6 osób i więcej. Te wyższe kwoty przysługują pod pewnymi warunkami, gdy głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwa stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi.

W związku z pytaniami mieszkańców dotyczącymi składania i wypełniania wniosków Ośrodek Pomocy Społecznej zwaraca uwagę na kilka kwestii.

  • Wbrew krążącym pogłoskom, nie ma konieczności składania wniosku do końca stycznia – na dopełnienie formalności jest czas do 31 października. Według aktualnych zasad, osoby, które złożą wniosek do 31 stycznia mają otrzymać dodatek w dwóch równych transzach – do 31 marca i do 2 grudnia 2022. Natomiast osobom, które złożą wniosek po 31 stycznia dodatek ma być wypłacany za jednym razem w pełnej wysokości, systematycznie do 2 grudnia 2022 r.
  • Warto w odpowiedniej rubryce we wniosku podać numer konta, na który chcemy otrzymać wpłatę dodatku osłonowego – wtedy dodatek możemy otrzymać szybciej niż w kasie OPS. Jak informuje OPS, nie musi to być nasz rachunek, ale np. bliskiej osoby, która przekaże nam pieniądze.
  • Można złożyć wniosek w formie elektronicznej, ale nie zwykłym mailem, lecz – zgodnie z obowiązującymi przepisami – wyłącznie za pośrednictwem platformy ePUAP.
  • W wersji papierowej wniosek można dostarczyć na dwa sposoby:
    • wrzucając wniosek do urny w siedzibie Ośrodka przy ul. Górnych Wałów 9 (dokumenty do urny wrzucamy w zamkniętej kopercie),
    • osobiście pod warunkiem wcześniejszej rezerwacji terminu, umawiając się przez stronę internetową OPS w zakładce UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ https://opsgliwice.pl/umow-sie-na-wizyte/ lub telefonicznie pod numerem telefonu: 32-335-97-14, 32-335-97-20.

WWW.OPSGLIWICE.PL – ZAJRZYJ KONIECZNIE!

Szczegółowe informacje o dodatku osłonowym można znaleźć na stronie internetowej Ośrodka Pomocy Społecznej w dziale „Dziecko i rodzina”, w tym m.in. o kryteriach dochodowych i sposobie wyliczania dochodu. Opublikowano tam także odpowiedzi na różne zadawane pytania wraz z przykładami, które mogą pomóc w wyjaśnieniu przepisów. Umieszczono również niezbędne formularze oraz wzór prawidłowo wypełnionego wniosku o dodatek osłonowy. 

Z kolędą na ustach

kościół św. Bartłomieja

Czas kolędowania dobiega końca, zapraszamy zatem 30 stycznia na pożegnalny koncert pieśni bożonarodzeniowych. W kościele pw. św. Bartłomieja zabrzmią współczesne kolędy do słów polskich poetów.

Publiczność usłyszy między innymi m.in. „Psalm o gwieździe” Ernesta Brylla, „Całą noc padał śnieg” Mariana Jana Hemara czy „Kolęda dla nieobecnych” Szymona Muchy. Podczas koncertu wystąpią wokalistka Agnieszka Bielanik-Witomska, pianista Klaudiusz Jania i Zespół Instrumentów Dętych Blaszanych Jania Band.

Koncert „Pokój Ludziom Dobrej Woli” rozpocznie się o godz. 17.00 w niedzielę 30 stycznia. Wstęp wolny.

Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.

Bałkańskie dźwięki w Cechowni

grupa muzyków siedzących na kamiennych schodach

29 stycznia zapowiada się gorący wieczór w Cechowni w Nowych Gliwicach! O godz. 19.00 wystąpi folkowa grupa BalkanArtz.

Krakowscy muzycy inspirują się brzmieniami rumuńskimi, bałkańskimi, węgierskimi i cygańskimi. Wybuchowa dźwiękowa mieszanka! Obok wokalu, basu elektroakustycznego, gitary elektroakustycznej i elektrycznej, będzie można usłyszeć tak nietypowe instrumenty, jak darbuka, buzuki, cajon i tapan. A do tego klarnet i akordeon!

Bilety w cenie 30 zł są dostępne za pośrednictwem strony Cechowni.

Karnawał i... operetka!

artyści na scenie podczas ukłonu

Operetka nazywana jest baśnią dla dorosłych. 28 stycznia w Gliwicach znów zabrzmią znane i lubiane arie z „Wesołej wdówki”, „Księżniczki czardasza” czy „Krainy uśmiechu”. Wydarzenie jest organizowane z inicjatywy prezydenta Gliwic Adama Neumanna.

Podczas Karnawałowej Gali Operetkowej w Teatrze Miejskim w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57) publiczność może liczyć na to, za co operetkę kocha najbardziej: śpiew, niezapomniane melodie i taniec. W programie są przede wszystkim utwory  Franza Lehára i Imre Kálmána: „Wesoła wdówka”, „Księżniczka czardasza”, „Cygańska miłość”, „Hrabina Marica” i „Kraina uśmiechu”.

Na scenie wystąpią soliści: Naira Ayvazyan (sopran), Anita Maszczyk (sopran), Adam Sobierajski (tenor) i Łukasz Gaj (tenor); Orkiestra Unger Ensemble pod kierownictwem Mieczysława Ungera oraz zespół baletowy kierowany przez Kamilę Baryczkowską.

Gala odbędzie się 28 stycznia o godz. 19.00.