Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 28 stycznia 2021 r.

// 28-01-2021

Obowiązujące zasady obsługi klientów Urzędu Miejskiego

rezerwacja baner

W poczekalniach w holu od strony ul. Zwycięstwa oraz od strony ul. Wyszyńskiego, w maseczkach i z zachowaniem niezbędnego 1,5-metrowego odstępu między poszczególnymi osobami – tak, wygodnie i bezpiecznie, klienci Urzędu Miejskiego oczekują na załatwienie swojej sprawy w gliwickim magistracie. Urząd cały czas działa normalnie,  zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami definiującymi  zasady bezpieczeństwa i w najbliższym czasie  nie jest planowane wprowadzanie żadnych istotnych zmian w organizacji jego pracy.

REJESTRACJA POJAZDÓW - REZERWACJA WIZYTY

Wejście od ul. Zwycięstwa (przy bankomacie) jest przeznaczone dla klientów:

  1. Wydziału Komunikacji – uwaga! Obowiązuje elektroniczna rejestracja wizyt klientów Referatu Rejestracji Pojazdów (pod adresem https://rezerwacjakm.gliwice.eu/index.php). Sprawy z zakresu Praw Jazdy – złożenie wniosku o wydanie międzynarodowego prawa jazdy, pozwolenia na kierowanie tramwajem, prawa jazdy (zmiana ważności, zmiana danych, utrata/zniszczenie dokumentu), złożenie wniosku o wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) i odbiór nowego dokumentu - bez wcześniejszego umawiania wizyty.

Wydział Komunikacji przypomina, że istnieją następujące formy realizacji spraw:

- złożenie dokumentów w Biurze Podawczym Urzędu,

- przesłanie zawiadomień / wniosków z wykorzystaniem platformy SEKAP oraz ePUAP,

- rezerwacja internetowa terminu wizyty w Referacie Rejestracji Pojazdów.

- telefoniczne umówienie wizyty w Referacie przy ul. Jasnej 31a – dotyczy klientów zbiorowych (tzn. klientów którzy są zainteresowani załatwieniem podczas jednej wizyty 3 lub więcej spraw).

  1. stanowisk Wydziału Podatków i Opłat;
  2. Biura Obsługi Interesantów – z wyjątkiem Biura Podawczego.

Wejściem od ul. Zwycięstwa z lewej strony głównych drzwi wejściowych wchodzą osoby zgłaszające zgon.

Wejście od ul. Wyszyńskiego jest przeznaczone dla klientów:

  1. Wydziału Spraw Obywatelskich – uwaga, klientom nie są już wydawane identyfikatory! Nie trzeba umawiać się telefonicznie, jednak na sali bezpośredniej obsługi może przebywać maksymalnie do 6 klientów (w zależności od liczby czynnych stanowisk). W przypadku, gdy wszystkie stanowiska na sali będą zajęte, klienci powinni oczekiwać na obsługę w holu. Po wejściu do budynku UM należy zdezynfekować ręce (lub założyć rękawiczki), warto także mieć własny długopis.
  • W celu usprawnienia obsługi, należy wypełnić wcześniej stosowne wnioski lub zgłoszenia oraz załączyć potwierdzenie dokonania opłaty w przypadku wniosku o wydanie zaświadczenia. Niezbędne druki można pobrać ze strony internetowej pod adresem: http://bip.gliwice.eu/formularze oraz przy wejściu głównym do UM. Katalog spraw z opisami usług z zakresu Wydziału Spraw Obywatelskich znajduje się pod adresem: http://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  • Wykaz spraw, które można załatwić w pełni elektronicznie, korzystając z platformy ePUAP lub ze strony obywatel.gov.pl, można znaleźć na stronie https://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  1. Od poniedziałku 19 października do odwołania Urząd Stanu Cywilnego pozostaje zamknięty dla bezpośredniej obsługi klienta, z wyjątkiem rejestracji zgonów. Dokumenty można składać w Biurze Podawczym (wejście od strony ul. Wyszyńskiego) oraz drogą elektroniczną za pośrednictwem ePUAP. !!! Od 30 października w ceremonii ślubu cywilnego w Ratuszu będzie mogło uczestniczyć tylko 5 osób – 2 zawierających małżeństwo, 2 świadków, urzędnik USC !!!
  2. Terenowego Punktu Paszportowego podlegającego Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu – decyzją ŚUW wizyta jest możliwa wyłącznie po telefonicznym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy);
  3. Biura Podawczego – bez ograniczeń;
  4. pozostałych wydziałów po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy), na stanowiskach obsługi w sali 146 na I piętrze UM – Uwaga! O umówionej godzinie pracownik danego wydziału odbiera klienta i kieruje go do sali 146 schodami przy punkcie ksero/foto. Osoby niepełnosprawne, seniorzy, klienci z dzieckiem w wózku są kierowani do windy przy Urzędzie Stanu Cywilnego.

 

POZOSTAŁE WYDZIAŁY UM

Szczegółowe zasady obsługi klienta przez poszczególne wydziały Urzędu Miejskiego znajdują się pod adresem https://bip.gliwice.eu/zasady-obslugi-w-poszczegolnych-wydzialach.

Szczepienia przeciw COVID-19

szczepimy się - tło

Z uwagi na pojawiające się problemy z rejestracją informujemy, że miasto Gliwice nie odpowiada i nie ma wpływu na organizację szczepień. Są one prowadzone w ramach Narodowego Programu Szczepień.

REJESTRACJA

Na konkretny termin szczepienia mogą zarejestrować się:

  •     od 15 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 80 lat,
  •     od 22 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 70 lat.

Szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia 2021 r.

 

MAPA PUNKTÓW SZCZEPIEŃ

MAPA PUNKTÓW SZCZEPIEŃ W MSIP

 

Jak się zarejestrować?

1. Przez całodobową i bezpłatną infolinię - 989

Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer zostanie przesłany SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób można zarejestrować również np. dziadków lub rodziców.

 

2. Elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl

System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień w pobliżu miejsca zamieszkania. Można również zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście –wystarczy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji zostanieprzesłane powiadomienie SMS, a kolejne - dzień przed planowanym terminem.

Aby korzystać z tego sposobu rejestracji należy posiadać Profil Zaufany.

 

3. W wybranym punkcie szczepień

 Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien.

4. Zarejestruj się na szczepienie przez SMS

Jeśli masz co najmniej 70 lat, od 22 stycznia możesz zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19 przez SMS, pod numerem 664 908 556. Instrukcję znajdziesz poniżej. Rejestracja SMS jest przeznaczona dla osób z grupy 70+. Jeżeli do niej nie należysz, możesz zgłosić chęć zaszczepienia na stronie szczepimysie.pacjent.gov.pl.

Z jednego numeru telefonu możesz zarejestrować tylko trzy osoby.

  •     Wyślij SMS-a o treści SzczepimySie na numer 664 908 556
  •     Powinieneś otrzymać SMS-a zwrotnego, w którym zostaniesz poproszony o numer PESEL
  •     Wpisz swój numer PESEL i odeślij SMS-a
  •     Zostaniesz poproszony o Twój kod pocztowy. Dzięki temu, zaproponujemy Ci najbliższy termin szczepienia w miejscu, w którym mieszkasz.
  •     Wpisz kod pocztowy w formacie: 00222 lub 00-222

    Otrzymasz informację o:

  •     najbliższym możliwym terminie szczepienia,
  •     adresie placówki, w której to szczepienie ma być wykonane,
  •     a także godzinie szczepienia.
  • Jeśli akceptujesz termin i miejsce, odpowiedź na tę wiadomość TAK.
  • Jeżeli odpowiedziałeś TAK, otrzymasz wiadomość, że wizyta została umówiona. Dostaniesz SMS z przypomnieniem na dobę przed szczepieniem. W celu zmiany terminu szczepienia zadzwoń pod numer 989.
  • Jeśli termin i lokalizacja Ci nie odpowiada, odpowiedz NIE. PAMIĘTAJ! Brak odpowiedzi w czasie 5 minut przerwie proces rejestracji!
  • Jeżeli odpowiedziałeś NIE, otrzymasz SMS-a z propozycją nowego terminu, godziny oraz lokalizacji.

UWAGA! Jeżeli się pomylisz i wpiszesz błędny numer PESEL lub kod pocztowy, dostaniesz SMS-a z prośbą o poprawne wprowadzenie danych.

 

ZGŁOSZENIA

Od 15 stycznia osoby w wieku18-69 lat będą mogły  zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez formularz online dostępny na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie/zgloszenia.

  1. Wypełnij prosty formularz (podaj imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu).
  2. Na adres mejlowy, który podałeś w formularzu, otrzymasz wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia.
  3. Wejdź na swoją pocztę i kliknij w link - Twój formularz zostanie zatwierdzony i zapisany w systemie.
  4. Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla Twojej grupy, dostaniesz wiadomość mejlową z informacją, że masz już wystawione e-skierowanie.

Ważne! Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online nie jest rejestracją na szczepienie. Zarejestrować będzie się można w momencie, kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla danej grupy wiekowej.

Więcej informacji: www.gov.pl/web/szczepimysie

Z Unią Gliwicom po drodze

budowa Centrum Przesiadkowego

17 lat, które mija w tym roku od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, to dla Gliwic czas wielkich inwestycji, które – dosłownie i w przenośni – wprowadziły miasto w XXI wiek. Skok cywilizacyjny, który dokonał się na przestrzeni lat 2004–2021, ułatwiły miliony złotych otrzymane z budżetu wspólnoty. Miasto Gliwice do chwili obecnej pozyskało środki z UE na realizację 257 projektów, z czego 129 to przedsięwzięcia z unijnej perspektywy 2014–2020. Kwota dofinansowania wyniosła łącznie ok. 1,3 mld zł! W przeliczeniu na jednego mieszkańca to około 7,6 tys. zł.

Gliwice zaczęły aktywnie sięgać po fundusze unijne, kiedy tylko stały się one dostępne dla krajów wówczas jeszcze kandydujących do Unii Europejskiej. Z tzw. funduszy przedakcesyjnych udało się przeprowadzić modelową rewitalizację terenów po zamkniętej Kopalni Węgla Kamiennego „Gliwice” i przekształcić je w nowoczesną strefę edukacji i biznesu „Nowe Gliwice”, czy też rozbudować miejską sieć wodno-kanalizacyjną. Z każdą kolejną perspektywą finansową rosła wartość i liczba projektów unijnych realizowanych przez miasto.

W ostatnich dekadach Gliwice rozwijały się w oparciu o przyjętą w 2002 roku strategię zrównoważonego rozwoju i fundusze unijne miały w tym swój niebagatelny udział – przypomina prezydent Gliwic Adam Neumann. – Dzięki środkom z Unii Europejskiej został wsparty m.in. sektor małych i średnich przedsiębiorstw, zwłaszcza przemysł wysokich technologii, pod który przygotowaliśmy bardzo dobrze skomunikowane tereny inwestycyjne. Na terenie Gliwic powstała również imponująca infrastruktura drogowa, dająca znakomite połączenie z Czechami, Niemcami, Ukrainą i polskim Wybrzeżem, obecnie zaś budujemy nowoczesne Centrum Przesiadkowe, które będzie komunikacyjną bramą metropolii Silesia. W naszym mieście realizowano też wiele „miękkich” europejskich projektów edukacyjnych, które nastawione były m.in. na dostosowanie kształcenia w gliwickich szkołach i kompetencji uczniów do potrzeb przyszłych pracodawców – wylicza zalety korzystania z funduszy unijnych prezydent Gliwic.

Od kopalni do strefy IT

W imponującą przemianę pokopalnianego terenu i ponadstuletnich ceglanych budynków przy ul. Bojkowskiej 37 w „Nowe Gliwice” miasto zainwestowało przed laty 24 mln euro, wykorzystując fundusze przedakcesyjne w wysokości 9,5 mln euro. W zrewitalizowanym kompleksie utworzono centrum nowoczesnego przemysłu, skupiające kilkadziesiąt firm z branży nowych technologii. Powstała jednocześnie atrakcyjna, funkcjonalna miejska przestrzeń dla mieszkańców. W nadchodzącym czasie, dzięki zdobyciu kolejnych środków z UE, Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju (spółka z o.o. z większościowym udziałem Miasta Gliwice) utworzy tam nowe działki pod działalność mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Teren inwestycyjny „Nowych Gliwic” powiększy się o 9 ha.

Europejskie wodociągi

Po środki pomocowe Unii Europejskiej od lat bardzo skutecznie sięgają gliwickie wodociągi. Zdobycie unijnej dotacji w wysokości 162 mln zł pozwoliło Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach rozbudować i zmodernizować w latach 2007–2013 miejską sieć wodno-ściekową. Inwestycja miejskiej spółki miała znaczący wpływ na poprawę stanu środowiska w dorzeczu rzeki Kłodnicy, a co za tym idzie – na poprawę czystości wód Odry.

Gliwickie Centrum Przesiadkowe

Po północnej stronie gliwickiego dworca (zmodernizowanego i wyremontowanego przed kilkoma laty przez PKP SA ze środków pozyskanych w Brukseli) trwa obecnie budowa Centrum Przesiadkowego. Skupi ono wszystkie środki transportu miejskiego w jednym miejscu, podniesie standard obsługi i usprawni przemieszczanie się podróżnych. W ramach przedsięwzięcia przewidziano m.in. przebudowę istniejącego tunelu łączącego dworzec PKP z ul. Tarnogórską, budowę dróg wewnętrznych wraz ze stanowiskami peronowymi dla autobusów i zadaszenie terenu peronowego wraz z montażem instalacji fotowoltaicznej. Koszt prac to około 184 mln zł. Na ten cel ze środków unijnych pozyskano 129,5 mln zł.

Największy węzeł autostradowy w Polsce

Ogromne środki, które przyczyniają się do rozwoju Gliwic, z powodzeniem pozyskiwały z Unii Europejskiej także inne podmioty. Tym sposobem na terenie miasta powstały gliwickie odcinki autostrad A1 i A4 wraz z największym w Polsce, trzypoziomowym węzłem autostradowym Gliwice Sośnica. Realizacja tych inwestycji przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad była możliwa dzięki wieloletnim staraniom gliwickiego samorządu.

Drogowa Trasa Średnicowa

Miasto Gliwice w porozumieniu z samorządem województwa śląskiego zrealizowało w minionej dekadzie „średnicówkę”, czyli Drogową Trasę Średnicową. Obok autostrad A4 i A1 jest ona najważniejszą arterią w górnośląskiej konurbacji. Łączy Gliwice, Zabrze, Rudę Śląską, Świętochłowice, Chorzów i Katowice. Budowa śródmiejskiego odcinka DTŚ kosztem ponad 945 mln zł została dofinansowana przez UE na kwotę 443mln zł.

Inteligentny system sterowania ruchem ulicznym (ITS)

Dzięki szerokiemu strumieniowi unijnych pieniędzy (24 mln zł w I etapie, 25,3 mln zł w II etapie) w Gliwicach zmodernizowano sygnalizacje świetlne i wprowadzono inteligentny system sterowania ruchem ulicznym (ITS). Pozwala on kierowcom płynniej i szybciej poruszać się po mieście, a w razie potrzeby sprawniej znaleźć miejsce parkingowe. System stanowi jednocześnie bazę, która umożliwia rozbudowę o kolejne funkcjonalności.

Eko autobusy

Za rok na gliwickie ulice wyjedzie 10 elektrycznych autobusów marki Volvo, które będą kursować na linii A4 między zajezdnią PKM a Teatrem Miejskim oraz na linii nr 676. Dostawa pojazdów oraz dostawa i montaż stacji ładowania zajezdniowego, nowej mobilnej elektrycznej ładowarki o mocy min. 40 kW, a także trzech kompletnych stacji szybkiego ładowania zintegrowanych na mieście to koszt ponad 36 mln zł. PKM Gliwice udało się zdobyć unijne dofinansowanie tego projektu w kwocie 27 mln zł.

Rozwój e-usług publicznych

Ponad 4,3 mln zł pozyskał z Unii gliwicki samorząd na rozwój publicznych usług cyfrowych. Pieniądze pozwoliły na wdrożenie i uruchomienie e-sklepu geodezyjnego, rozwój Miejskiego Systemu Informacji Przestrzennej czy Gliwickiej Elektronicznej Platformy Analityczno-Rozrachunkowej umożliwiającej dostęp do informacji w jednym miejscu i płatności m.in. za gospodarowanie odpadami czy wieczyste użytkowanie.

Gliwickie Eko światło

Od kilku lat w Gliwicach prowadzona jest kompleksowa, wieloetapowa wymiana oświetlenia ulicznego na ekologiczne i ekonomiczne. Znacznie ograniczy ono zużycie energii elektrycznej i koszty konserwacji, uporządkuje też miejski pejzaż nocą. Na obrzeżach miasta oraz wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych latarnie emitować będą bowiem jasne, zimne światło. Z kolei w ścisłym centrum będzie ono cieplejsze, niemal pomarańczowe. Wartość dwuetapowego projektu „Eko-światło w Gliwicach – Modernizacja i budowa oświetlenia ulicznego” to prawie 17 mln zł, z czego ponad 7 mln zł pochodzi z Unii Europejskiej.

Z Unią przeciw powodziom

W dobie gwałtownych zmian klimatu Gliwice chcą skutecznie zapobiegać podtopieniom i powodziom. Realizacja dwóch etapów projektu „Poprawa stanu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego dla Miasta Gliwice poprzez modernizację i rozbudowę systemu gospodarowania wodami opadowymi” pochłonie 102 mln zł. Około 67,7 mln zł udało się pozyskać z UE. W ramach projektu rozpoczęły się już m.in. przygotowania do budowy inteligentnego systemu zarządzania siecią kanalizacji deszczowej, który obejmie całe miasto.

Innowacje są dla ludzi!

Ważnym samorządowym projektem z pogranicza nauki, biznesu i innowacyjnego przemysłu było wybudowanie i wyposażenie kosztem ponad 24 mln zł głównej siedziby Parku Naukowo-Technologicznego TECHNOPARK GLIWICE. Inwestycja w trzech czwartych (15,4 mln zł) została sfinansowana ze środków unijnych przeznaczonych na rozwój inkubatorów i parków technologicznych. W październiku 2020 r. rozstrzygnięto przetarg na budowę Inkubatora Nowoczesnych Technologii – trzeciego już budynku TECHNOPARKU, w którym działa aktualnie około 80 nowoczesnych przedsiębiorstw. Na ten cel TECHNOPARK pozyskał 5 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich.

Szkoły zawodowe przyszłości

Dzięki realizacji projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) szkoły zawodowe w Gliwicach zostały doposażone (według indywidualnych potrzeb) w najnowocześniejszy sprzęt wykorzystywany przez lokalnych liderów na rynku pracy. W ten sposób w Górnośląskim Centrum Edukacyjnym, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 oraz Zespole Szkół Samochodowych stworzono warunki kształcenia oddające naturalne środowisko pracy, uczniowie zyskali dostęp do płatnych praktyk i stażów w renomowanych firmach w regionie i poza nim, a nauczyciele przedmiotów zawodowych – do specjalistycznych szkoleń i studiów podyplomowych.

Europa dla przedszkolaków

Dzięki wykorzystaniu funduszy unijnych maluchy z gliwickiej dzielnicy Brzezinka mają do dyspozycji nie tylko miejsca w nowym przedszkolu, ale także dodatkowe zajęcia rozwijające, plastyczne, korekcyjno-kompensacyjne, logopedyczne, umuzykalniające i ruchowe. Na dofinansowanie budowy przedszkola miasto pozyskało z UE ok. 5,1 mln zł, a na utworzenie 100 miejsc dla przedszkolaków, zajęcia dodatkowe oraz dokształcenie nauczycieli – ponad 400 tys. zł ze środków EFS.

W sumie na projekty edukacyjne realizowane w perspektywie unijnej 2014–2020 Gliwice pozyskały ponad 36,3 mln zł, z czego ponad 25 mln zł wyłącznie na działania nieinwestycyjne dotyczące m.in. zajęć dodatkowych, dokształcenia nauczycieli czy doposażenia w materiały dydaktyczne.

Europejska „żyleta” nauki

Także Politechnika Śląska – jedna z najlepszych uczelni technicznych w kraju – regularnie korzysta z funduszy unijnych. Trwałym śladem europejskiego wsparcia są m.in. nowocześnie wyposażone sale dydaktyczne i laboratoria w nowych lub całkowicie zmodernizowanych budynkach. Flagowy obiekt Politechniki, czyli Centrum Nowych Technologii, wyrósł z ziemi w ramach wielkiego projektu dofinansowanego z Unii na kwotę ponad 70 mln zł. W inteligentnym budynku wykorzystującym najnowsze technologie działa nowoczesne centrum naukowo-dydaktyczne prowadzące badania w strategicznych obszarach wiedzy z punktu widzenia gospodarki kraju.

Unia na rzecz bioinżynierów

Dzięki 11 mln zł ze zrealizowanego ze środków unijnych projektu Śląska BIO-FARMA, Politechnika Śląska tchnęła nowe życie w jeden z nieużytkowanych gmachów Wydziału Chemicznego. W zmodernizowanym od podstaw budynku uruchomiono Centrum Biotechnologii – pozawydziałową jednostkę o charakterze naukowo-badawczo-dydaktycznym. Naukowcy Politechniki prowadzą tam zaawansowane, innowacyjne badania w zakresie biotechnologii środowiskowej, farmaceutycznej i bioinformatyki, a dzięki ścisłej współpracy z Instytutem Onkologii w Gliwicach – również biotechnologii medycznej.

Człowiek – to brzmi dumnie!

Współfinansowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego pozwala aktywizować społeczności lokalne (m.in. mieszkańców gliwickiego os. Baildona), a także dzieci i młodzież. W Gliwicach działa np. 6 placówek wsparcia dziennego prowadzonych w formie pracy podwórkowej, a także jedna z czterech w Polsce specjalnie zaprojektowanych mobilnych szkół. Ze środków unijnych promowana jest i rozwijana idea rodzicielstwa zastępczego oraz kompleksowe działania na rzecz integracji osób wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach w ramach obecnej perspektywy pozyskał z Unii na ten cel ponad 7,2 mln zł.

Z historią w XXI wiek

Gliwice – ważny ośrodek na kulturalnej mapie regionu – już w pierwszej dekadzie po przystąpieniu Polski do UE pozyskały ok. 1 mln zł na rewitalizację Zamku Piastowskiego. Dzięki tym środkom nie tylko wyremontowano historyczny budynek i odnowiono sąsiadujący z nim skwer Salgótarján. Stworzono też nowoczesną, multimedialną wystawę stałą „Gliwice – miasto wielu kultur”, obejmującą pradzieje, etnografię oraz wielowątkową historię Gliwic i ziemi gliwickiej. Atrakcją tego zbioru jest szkielet mamuta oraz bogata kolekcja militariów.

Wypoczynek z Radiostacją w tle

Dzięki unijnym dotacjom miasto przeprowadziło efektowne, szeroko zakrojone zagospodarowanie zielonych terenów wokół gliwickiej Radiostacji – jednego z polskich Pomników Historii. Od tego czasu są one popularnym miejscem odwiedzin mieszkańców i turystów z kraju i zagranicy. Koszt prac wyniósł 7,57 mln zł, z czego Unia Europejska pokryła 6,43 mln zł.

Od 1 lutego otwarte galerie handlowe

centrum handlowe

Rząd przedłużył obowiązujące zasady bezpieczeństwa. Wyjątkiem są sklepy w galeriach handlowych, muzea i galerie sztuki – od 1 lutego będzie możliwe ich ponowne funkcjonowanie w ścisłym reżimie sanitarnym. Ważne! Od 1 lutego nie będzie godzin dla seniora. Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały do tej pory, pozostają bez zmian.

Sklepy w galeriach i centrach handlowych

Od 1 lutego będzie możliwe ponowne otwarcie sklepów w centrach i galeriach handlowych. Tego typu miejsca będą jednak musiały działać w ścisłym reżimie sanitarnym.

Limity klientów w sklepach

W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów:

  • 1 os/10 m2 – w sklepach do 100 m2,
  • 1 os/15 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Ważne! Restauracje i punkty gastronomiczne w centrach i galeriach handlowych pozostają zamknięte. Możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.

Ważne! Od 1 lutego nie będzie godzin dla seniora.

Muzea i galerie sztuki

Od 1 lutego w ścisłym reżimie sanitarnym będą mogły działać także muzea i galerie sztuki.

Ograniczenia i zasady bezpieczeństwa

  •     Obowiązuje utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.
  •     Konieczne jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, m.in. na ulicy, w autobusie, w przychodni, sklepie czy w kościele.
  •     Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji – możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.
  •     Ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej (z wyjątkami).
  •     Nieczynne są stoki narciarskie.
  •     Zawieszona jest działalność niektórych placówek kultury, w tym m.in. teatrów czy kin.
  •     Obowiązuje zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia.
  •     Zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness (z wyjątkami).
  •     Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób.
  •     W kościołach obowiązuje limit osób – max. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
  •     W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób.
  •     Obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych.
  •     Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.
  •     Obowiązują ograniczenia związane z przekraczaniem granicy i ruchem międzynarodowym.
  •     Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej uczą się stacjonarnie. Uczniowie wyższych klas szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczą się zdalnie.

źródło: www.gov.pl/koronawirus

 

Dzwony Katedry uratowane

katedra z lotu ptaka

Dzwony Święta Maria, Święty Józef i Święty Jerzy dzwonią w Katedrze Św. Piotra i Pawła w Gliwicach już prawie wiek... I dzwonić będą zapewne kolejne 100 lat, a wszystko za sprawą... pęknięć, które pojawiły się na dzwonnicy świątyni. Szybka interwencja specjalistów oraz ekspertów z Politechniki Śląskiej pozwoliła nie tylko na uratowanie wieży przed dalszymi uszkodzeniami, ale i całej konstrukcji, na której zostały zawieszone dzwony.

Kościół katedralny pw. św. Apostołów Piotra i Pawła wzniesiono w latach 1896–1900 według projektu prof. Brunona Heera. W świątyni znajdują się najlepsze na Górnym Śląsku organy firmy Rieger-Mocker. Odbywają się tam liczne recitale organowe i koncerty. Ze względu na zły stan zabytkowej elewacji kościoła, od dekady prowadzona jest etapami jej kompleksowa renowacja.

Dotychczas, przy finansowym wsparciu Miasta Gliwice w wysokości 1,05 mln zł, wykonano pełną konserwację elewacji wieży Katedry z wyjątkiem fragmentu usytuowanego od strony dachu, remont części elewacji bocznych od strony północnej i południowej oraz I, II i III etap remontu elewacji prezbiterium.  W czerwcu 2020 r. miasto przekazało parafii kolejne 150 tys. zł (na pełną konserwację trzech przypór transeptu wraz z trzema ścianami pomiędzy nimi, ściany wieży od strony dachu kościoła oraz wejść do świątyni usytuowanych w wieży – głównego oraz wejść bocznych z prawej i lewej strony, a także na naprawę muru konstrukcyjnego i lica ceglanego – z uzupełnieniem ubytków, oczyszczeniem i wykonaniem nowego spoinowania). Warto dodać, że wcześniej – w latach 2007-2009 – parafia otrzymała również dotację z budżetu miasta (prawie 233 tys. zł) na remont zabytkowych organów.

Podczas prac renowacyjnych przy elewacji kościoła nieduże uszkodzenia jednej ze ścian, na wysokości komory dzwonnej wieży, dostrzegł inspektor nadzoru zatrudniony przez parafię do kontroli prac remontowych zewnętrznej elewacji katedry. Natychmiast powiadomił proboszcza Katedry, ks. Bernarda Plucika, i zwrócił się do firmy Rduch Bells & Clocks w Czernicy koło Rybnika o wykonanie ekspertyzy oceniającej stan konstrukcji dzwonnej oraz dynamicznych oddziaływań dzwonów na wieżę kościelną. – Dzięki małemu pęknięciu na dzwonnicy dostrzegliśmy dużo większe zagrożenie, a jednocześnie odkryliśmy niezwykłą historię gliwickich dzwonów – mówi Grzegorz Klyszcz, właściciel firmy.

Trwała tymczasowość

Po I wojnie światowej na wieży obecnej gliwickiej Katedry tylko przejściowo miały zawisnąć trzy stalowe dzwony, zastępując wcześniejsze, z brązu, wykonane w znanej natenczas niemieckiej ludwisarni Braci Ullrich w Apoldzie, a zarekwirowane na cele zbrojeniowe. Pierwszy zestaw dzwonowy był arcydziełem odlewnictwa.

Na największym dzwonie ważącym 3405 kg z wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz herbem Gliwic widniał napis: „Wzniesiona została Matka Boża ponad wszystkie chóry anielskie”. Średni o wadze 2010 kg dedykowany św. Józefowi z Dzieciątkiem głosił: „Chwalony wierny mąż, sławny opiekun swego Pana”, a najmniejszy 943-kilogramowy, oprócz postaci świętego zawierał prośbę: „Święty Jerzy broń nas w walce, abyśmy nie zginęli w czasie sądu ostatecznego”. Dodatkowo w ludwisarni braci Ulrich w Apoldzie odlana została i zawieszona w wieżyczce 132-kilogramowa sygnaturka. Wszystkie dzwony poświęcono w czerwcu 1899 r., na pięć miesięcy przed konsekracją samego kościoła i odprawieniem w nim inauguracyjnego nabożeństwa.

Na wieży gliwickiej świątyni dzwony z brązu przetrwały zaledwie 18 lat, gdyż w 1917 r. podzieliły los wielu innych „zamienionych” na amunicję i armaty. Dopiero po pięciu latach ich miejsce zajęły skromniejsze, bo ze stali – odlane w ludwisarni w Bochum, które we wrześniu 1922 r. poświęcił ówczesny proboszcz ks. Józef Jagło.

– Dzwony stalowe pojawiły się w okresie międzywojennym, kiedy to w wyniszczonej gospodarczo Europie brakowało metali kolorowych. Dlatego Niemcy wymyślili rozwiązanie tymczasowe, zastępując nimi dzwony z brązu i przewidując ich żywotność na ok. 60 lat – przypomina szef czernickiej firmy.

Dzwony mają prostą pozbawioną zdobień formę, umieszczono na nich wyłącznie łacińskie inskrypcje, na pierwszym: „Święta Mario, Królowo Pokoju, módl się za nami! Od zarazy, głodu i wojny wybaw nas Panie! W czasie wojny trzy (dzwony) przetopiono, w czasie pokoju trzy ze stali odlano! W roku Pańskim 1922”, na drugim: „Święty Józefie, opiekunie nasz, wejrzyj na swoją rodzinę i bądź jej obrońcą. W roku Pańskim 1922, a zarazem w 25 rocznicę święceń kapłańskich ks. proboszcza Józefa Jagli” i na trzecim najmniejszym: „Święty Jerzy wstaw się za nami! 538 parafian poległo w czasie wojny 1914-1918! Niech spoczywają w pokoju! Nie ma większej miłości ponad tą, kiedy ktoś daje życie swoje za przyjaciół swoich. Jan 15,15”.

„Zębatki” nie mają sobie równych

Podczas ekspertyzy specjaliści firmy Rduch Bells & Clocks stwierdzili, że stalowe, surowe w wykonaniu dzwony umieszczono na zwieszeniach posiadających – jak na owe czasy – nowatorski sposób ułożyskowania zębatkowego. W ten sposób niemieccy konstruktorzy zminimalizowali dynamiczne oddziaływania wywoływane przez bijące dzwony na ich konstrukcje wsporcze i dzwonnicę. Jednak w ciągu blisko stu lat użytkowania, ułożyskowanie gliwickich dzwonów wypracowało się, a powstające podczas dzwonienia drgania wpłynęły również na konstrukcję wieży, uszkadzając ją. Fachowcy z Czernicy zaproponowali odtworzenie tego technicznego rozwiązania – ułożyskowanie zębatkowe pozwala bowiem zachować niepowtarzalną barwę dźwięku i jakość dzwonienia, a właściwie zrewitalizowany mechanizm chroni przed szybszym zużyciem dzwonów.

Za zachowaniem dotychczasowego ułożyskowania zębatkowego przemawiają też badania naukowe przeprowadzone wspólnie z naukowcami: profesorem Politechniki Śląskiej dr. hab. inż. Dariuszem Bartochą i dr. inż. Czesławem Baronem z Katedry Odlewnictwa gliwickiej uczelni. Potwierdzają one, że po wykonaniu prac remontowo-modernizacyjnych, rozwiązanie to nadal będzie doskonale minimalizować drgania powstające podczas bicia dzwonów. – Zbadaliśmy, że zachowując właściwości i parametry istniejącego systemu, obniżymy znacząco kąt wychylenia dzwonu, a więc i mniejsze siły będą oddziaływać na całą konstrukcję dzwonową i wieżę. Wspólnie z księdzem proboszczem zdecydowaliśmy więc o odtworzeniu istniejącego systemu, a także wykonaniu nowych prostych zawieszeń, łącznie z usunięciem wszystkich wad i ubytków powstałych z upływem lat – mówi Grzegorz Klyszcz.

Inżynierowie Rduch Bells & Clocks po konsultacjach z Politechniką Śląską wykonali specjalny model i odlew mechanizmu kół zębatych. Wcześniej zbadali jego skład materiałowy i dodatkowo wzbogacili o krzem, mangan, chrom, molibden i nikiel, aby był jeszcze bardziej wytrzymały i odporny na niskie temperatury. Dzwony otrzymały też nowe proste zawieszenia i nowoczesną automatykę, umożliwiającą łagodny start, delikatne hamowanie, a także korektę w balansie równoważącą siłę uderzania dzwoniących instrumentów. Zamocowano nowe deski i specjalne łoża. Technicznej ingerencji wymagały same dzwony, które obrócono o 90 stopni, aby ich serca uderzały w nowe miejsca na kloszu. Wymieniono też wykonane z brązu bijaki serc.

– To pierwszy tak gruntowny remont od prawie 100 lat. Podczas trwających od jesieni prac zrealizowaliśmy projekt mocowań, a wraz z pracownikami zaprzyjaźnionej gliwickiej uczelni wykonaliśmy system ułożyskowania, jednocześnie zachowując unikalne, wiekowe rozwiązanie konstrukcyjne zawieszenia – objaśnia Grzegorz Klyszcz. Nie ukrywa też swego uznania dla niemieckich inżynierów. – Przyglądając się konstrukcji zawieszenia, odnosimy wrażenie, że jest zbyt lekka i delikatna, jak na tak duże dzwony. Dzięki jednak właściwemu użebrowaniu oraz systemowi minimalizującemu siły dynamiczne wszystko idealnie współgra, tworząc genialne rozwiązania – dodaje.

Dzięki obecnie przeprowadzonemu remontowi, zawieszone na wieży Katedry Św. Piotra i Pawła w Gliwicach trzy stalowe dzwony będą dzwoniły przez następne dziesięciolecia, potwierdzając, że to co tymczasowe… może przetrwać wieki.

32 ulice zyskały nowe nazwy

Ul. Cichociemnych

Wojewoda Śląski zakończył proces zmian nazw gliwickich ulic, które były związane z ustrojem komunistycznym. Nowe nazwy zyskały 32 ulice.

Zmiany zostały wprowadzone zgodnie z ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Nazwy zmieniono 32 spośród 34 proponowanych do zmiany ulic. Ostatnie rozstrzygnięcie Wojewody Śląskiego, wydane w styczniu br., dotyczyło ul. Wandy Wasilewskiej znajdującej się na terenie Huty Łabędy. Nawiązując do specyfiki działalności zakładu nadano jej nazwę ul. Stalowa. Dwie ulice – Róży Luksemburg i Tadeusza Gruszczyńskiego – nie zostały zmienione, ponieważ  po analizie zgromadzonego materiału dowodowego Wojewoda Śląski uznał, że nie naruszają zapisów wspomnianej ustawy.

Nazwy gliwickich ulic, które uległy zmianie:

 

Nr

Nazwa ulicy przed zmianą

Nazwa ulicy po zmianie

1.

Aleksandra Zawadzkiego

Anny Jagiellonki

2.

SDKPiL

Brylantowa

3.

Franciszka Zubrzyckiego

Cichociemnych

4.

Gwardii Ludowej

Emilii Plater

5.

Józefa Skalskiego

Ezopa

6.

Feliksa Niedbalskiego

Granitowa

7.

15 Grudnia

Grudniowa

8.

Janka Krasickiego

Ignacego Krasickiego

9.

Feliksa Kona

Jana Brzechwy

10.

Leona Kruczkowskiego

Jana Karskiego

11.

Armii Ludowej

Juliusza Ordona

12.

Bolesława Piaseckiego

Kolorowa

13.

Pawła Targosza

Koralowa

14.

Józefa Mitręgi

ks. Herberta Hlubka

15.

Karola Marksa

ks. Jerzego Popiełuszki

16.

22 lipca

Lipcowa

17.

Juliusza Rydygiera

Ludwika Rydygiera

18.

Małgorzaty Fornalskiej

Modelarzy

19.

Józefa Wieczorka

o. Jana Siemińskiego

20.

Adama Rapackiego

Obrońców Poczty Gdańskiej

21.

 Władysława Kniewskiego

Paralotniarzy

22.

Filipa Sieronia

Perłowa

23.

Henryka Rutkowskiego

płk. pil. Romana Florera

24.

Związku Walki Młodych

mjr. pil. Jana Czernego

25.

Władysława Gomułki

Rubinowa

26.

Władysława Hibnera

Spadochroniarzy

27.

Lucjana Szenwalda

Stanisława Lema

28.

Edwarda Żabińskiego

Szafirowa

29.

Hanki Sawickiej

Szybowcowa

30.

Wiesława Ociepki

Turkusowa

31.

Maksyma Gorkiego

Wrześniowa

32.

Wandy Wasilewskiej

Stalowa

 

 

Ranking „Perspektyw”. Jak wypadły szkoły z Gliwic?

ranking Perspektyw

Miesięcznik „Perspektywy” po raz 23. ogłosił ranking najlepszych liceów i techników w Polsce. W zestawieniu krajowym i listach wojewódzkich pod uwagę wzięto dane 2186 liceów ogólnokształcących i 1743 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w czerwcu 2020 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki (zdawanych obowiązkowo) były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej. Mamy powody do dumy w pełnym wyzwań okresie nauki zdalnej. Na Śląsku tradycyjnie bardzo wysoko uplasował się Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych z Gliwic, a w grupie liceów – gliwickie I LO Dwujęzyczne im. E. Dembowskiego. Gratulacje!

Zasady rankingu ustaliła kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, komisji ds. kształcenia KRASP, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przedstawicieli komitetów głównych olimpiad. Pracom przewodniczyła dr hab. Barbara Marcinkowska, rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie. Wzorem minionych lat licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: wyniki matury 2020 z przedmiotów obowiązkowych, wyniki matury z przedmiotów dodatkowych oraz sukcesy w olimpiadach (także międzynarodowych). W przypadku techników dodatkowo oceniane były wyniki egzaminu zawodowego.

Zespół Szkół Techniczno-Informatycznych z Gliwic (Technikum nr 1) zajął 3. miejsce na Śląsku, 21. miejsce w ogólnopolskim rankingu maturalnym i 28. miejsce w kraju w rankingu techników 2021!

Do zestawienia wojewódzkiego trafiły równeż: Technikum nr 5 w CKZiU nr 1 (67. miejsce), Technikum nr 3 w ZSTiO (71. miejsce na Górnym Śląsku), Technikum Teb Edukacja (85. miejsce), Technikum nr 4 w ZS Budowlano-Ceramicznych (103. miejsce), Technikum nr 8 im. Cichociemnych (110. miejsce), Technikum nr 2 w Górnośląskim Centrum Edukacyjnym (118. miejsce) oraz Technikum nr 7 w ZSS im. gen. S. Roweckiego „Grota” (127. miejsce).

Najlepsze gliwickie technika (w nawiasie miejsca w kraju):

  1. Technikum nr 1 w ZS Techniczno-Informatycznych (28)
  2. Technikum nr 5 w CKZiU nr 1 (453)
  3. Technikum nr 3 w ZSTiO (500+)
  4. Technikum Teb Edukacja (500+)
  5. Technikum nr 4 w ZS Budowlano-Ceramicznych (500+)
  6. Technikum nr 8 im. Cichociemnych (500+)
  7. Technikum nr 2 w Górnośląskim Centrum Edukacyjnym (500+)
  8. Technikum nr 7 w ZSS im. gen. S. Roweckiego „Grota” (500+)  

Najlepsze gliwickie technika w rankingu maturalnym (w nawiasie miejsca w kraju)

  1. Technikum nr 1 w ZS Techniczno-Informatycznych (21)           
  2. Technikum nr 3 w ZSTiO (293)

Najwyżej ocenione liceum z Gliwic – I LO Dwujęzyczne im. E. Dembowskiego – zajęło 9. miejsce w rankingu wojewódzkim liceów, 61. miejsce w rankingu szkół olimpijskich (jako jedyna szkoła z Gliwic), 90. miejsce w kraju w rankingu liceów 2021 oraz 100. miejsce w rankingu maturalnym.

Na 19. pozycji w województwie znalazło się LO FILOMATA, a na 21. V LO im. Andrzeja Struga. Nieco dalej uplasowały się: IV LO im. Orląt Lwowskich (64. miejsce na Górnym Śląsku), LO ETE im. Alberta Schweitzera (76. miejsce) oraz II LO im. W. Wróblewskiego (77. miejsce).

Najlepsze gliwickie licea (w nawiasie miejsca w kraju):

  1. I LO Dwujęzyczne im. E. Dembowskiego (90)
  2. LO FILOMATA (196)
  3. V Liceum Ogólnokształcące im. Andrzeja Struga (212)
  4. IV LO im. Orląt Lwowskich (635)
  5. LO ETE im. Alberta Schweitzera (707)
  6. II LO im. W. Wróblewskiego (711)

Najlepsze gliwickie licea w rankingu maturalnym (w nawiasie miejsca w kraju)

  1. I LO Dwujęzyczne im. E. Dembowskiego (100)
  2. LO FILOMATA (190)
  3. V LO im. A. Struga (209)

Spis powszechny 2021. Nabór kandydatów na rachmistrzów

mężczyzna piszący na piórem na kartce papieru

Prezydent Miasta Gliwice - Gminny Komisarz Spisowy w Gliwicach - ogłasza otwarty i konkurencyjny nabór kandydatów na rachmistrzów spisowych wykonujących czynności w ramach prac spisowych związanych z przeprowadzeniem na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej narodowego spisu powszechnego ludności i mieszkań w 2021 r. , który przeprowadzony zostanie w terminie od 1 kwietnia do 30 czerwca 2021 r., według stanu na dzień 31 marca 2021 r., godz. 24.00.

Oferty można składać od 1 do 9 lutego 2021 r.

Kandydat na rachmistrza spisowego powinien spełniać następujące warunki:

  • mieć ukończone 18 lat,
  • cieszyć się nieposzlakowaną opinią,
  • posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
  • posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie,
  • nie być skazanym prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.

Oferta kandydata na rachmistrza spisowego musi zawierać (druk do pobrania ze strony internetowej: http://bip.gliwice.eu/nsp2021):

  1. Zgłoszenie zawierające:
  1. imię (imiona) i nazwisko,
  2. data urodzenia,
  3. adres zamieszkania,
  4. numer telefonu,
  5. adres e-mail.
  1. Oświadczenie zawierające informację o:
    1. posiadaniu obywatelstwa polskiego;
    2. korzystaniu z pełni praw obywatelskich;
    3. nieskazaniu prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwa lub umyślne przestępstwa skarbowe;
    4. posiadaniu co najmniej średniego wykształcenia;
    5. znajomości języka polskiego w mowie i piśmie;
    6. zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji  procesu naboru na stanowisko rachmistrza spisowego.
    7. o odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia..

Składanie ofert:

  1. Kandydat na rachmistrza spisowego w narodowym spisie powszechnym może składać dokumenty:
  1. osobiście w siedzibie Urzędu Miejskiego w Gliwicach – Biuro Podawcze, wejście boczne od ulicy Prymasa Wyszyńskiego, w godzinach urzędowania;
  2. za pośrednictwem: poczty elektronicznej na skrzynkę e-mailową: so@um.glwice.pl , platformy ePUAP
  3. operatora pocztowego (w tym m.in. Poczty Polskiej, firm kurierskich) na adres: 44-100 Gliwice ul. Zwycięstwa 21, Wydział Spraw Obywatelskich z dopiskiem „zgłoszenie na rachmistrza spisowego”.

O dacie wpływu dokumentów decyduje:

  1. w przypadku osobistego złożenia dokumentów do Urzędu lub doręczenia ich za pośrednictwem kuriera – data dostarczenia do Urzędu,
  2. w przypadku wysłania dokumentów pocztą elektroniczną na skrzynkę e-mailową urzędu wskazaną
    w ogłoszeniu – data wprowadzenia zgłoszenia do środka komunikacji elektronicznej nadawcy (data wysłania wiadomości e-mail),
  3. w przypadku wysłania dokumentów poprzez platformę ePUAP – data wysłania zgłoszenia przez nadawcę, która powinna być równoznaczna z datą wpływu na urzędową skrzynkę na ePUAP (pojawienie się zgłoszenia w systemie teleinformatycznym),
  4. w przypadku przesłania dokumentów Pocztą Polską – data stempla pocztowego.
  1. Oferty kandydatów złożone po terminie, w inny sposób niż określony w ogłoszeniu lub bez kompletu wymaganych dokumentów, nie będą brane pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.
  2. Więcej informacji na temat spisu można uzyskać na stronie internetowej Urzędu Miejskiego bip.gliwice.eu/nsp2021 oraz w Gminnym Biurze Spisowym – nr tel. (32) 239 11 03, e-mail: so@um.gliwice.pl.

Jest mróz, zwróć uwagę na potrzebujących!

człowiek w oddali na śniegu, przy rowerze

Bardzo niskie temperatury, znacznie poniżej zera sprawiają, że wiele osób, zwłaszcza bezdomnych, potrzebuje szczególnej uwagi oraz  pomocy. Osoby pozbawione dachu nad głową wspomaga Straż Miejska, Ośrodek Pomocy Społecznej oraz organizacje pozarządowe realizujące zadania publiczne i działające na terenie Gliwic. Osoby potrzebujące mogą też korzystać z ogrzewalni i darmowych posiłków. Prowadzona jest również zbiórka odzieży.

W miniony weekend strażnicy miejscy skontrolowali 34 miejsca, w których przebywają osoby bezdomne.

W większości przypadków nie potrzebują one pomocy. Od 4 do 14 stycznia do Ogrzewalni i oraz Schroniska prowadzonego przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta przewieźliśmy 11 osób. Jeśli temperatury są naprawdę niskie nasze patrole doraźnie rozwożą również ciepłe napoje osobom bezdomnym – mówi Janusz Bismor, komendant Straży Miejskiej w Gliwicach.

Poza kontrolami, strażnicy miejscy organizują wewnętrzne zbiórki odzieży i kołder, które rozdają potrzebującym. Podobne akcje organizują również inne podmioty – wieszak z ciepłą odzieżą, z której można skorzystać znajduje się m.in. przy Centrum Sportowo-Kulturalnym „Łabędź” w Łabędach.

Bardzo niskie temperatury powodują, że coraz więcej osób bez dachu nad głową lub przeczekujących zimę w garażach zgłasza się do działającej od 1 stycznia całodobowej Ogrzewalni prowadzonej przez Ośrodek Pomocy Społecznej – obecnie w nowo oddanym do użytku obiekcie u zbiegu ulic Noakowskiego i Dworskiej przebywa 9 osób, w tym dwie kobiety. Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach dokładają wszelkich starań, by osoby te mogły bezpiecznie przeczekać najmroźniejsze dni i noce w godnych warunkach. W nowej Ogrzewalni do dyspozycji osób potrzebujących jest 30 miejsc, wyposażone w krzesła dwa pomieszczenia pobytowe, w tym jedno o powierzchni ponad 50 m2 z przeznaczeniem dla mężczyzn oraz drugie - mniejsze z przeznaczeniem dla kobiet. Każde z pomieszczeń posiada dostęp do oddzielnej łazienki. Do użytku osób potrzebujących jest też kącik kuchenny, w którym można przygotować m.in. gorący napój. Obiekt jest nowoczesny, wyposażony w pompę ciepła, kolektory słoneczne, ma nowatorski system ogrzewania. Dotychczas z tej formy pomocy skorzystało 50 osób.

Osoby bezdomne mogą również korzystać z darmowych posiłków lub pomocy w postaci skierowania do schroniska – wystarczy zgłosić się do pracownika socjalnego przy ul. Ziemowita 1, który przeprowadzi niezbędny wywiad środowiskowy i wskaże możliwości uzyskania wsparcia. Kontakt z pracownikami socjalnymi możliwy jest pod numerem telefonu 32/337-11-81 w godzinach przyjęć Ośrodka: poniedziałek 9.00-11.00 i 15.00-16.30, wtorek, środa i piątek – 8.00-10.00, czwartek – 13.00-15.00.

Chcesz pomóc? – dzwoń!

Osoby bezdomne potrzebujące pomocy mogą kontaktować się z pracownikami Zespołu pracy socjalnej i usług ds. bezdomności i zagrożenia bezdomnością pod numerem telefonu 32/335-96-80 w godzinach przyjęć Ośrodka: poniedziałek 9.00-11.00 i 15.00-16.30, wtorek, środa i piątek – 8.00-10.00, czwartek – 13.00-15.00, a także przez 7 dni w tygodniu, przez całą dobę, z koordynatorem zimowym (nr. tel.: 693-346-323) oraz z dyżurnym Straży Miejskiej pod numerem telefonu 986. Jest to również telefon, pod którym dzwonić można zgłaszać potrzebę pomocy dla osoby trzeciej. Pod wojewódzkim nr tel. 987 można z kolei uzyskać informacje na temat pracy i zasad wydawania posiłków w darmowych jadłodajniach i działalności Ogrzewalni. Pod tym numerem można także uzyskać wszelkie informacje na temat pomocy osobom bezdomnym. (mf)