Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 28 maja 2021 r.

// 28-05-2021

Święto wszystkich dzieci

banner z nazwą i datą imprezy

Z okazji Dnia Dziecka Miasto Gliwice zaprasza najmłodszych do świetnej zabawy w plenerze! Ekowarsztaty na Rynku, sportowe atrakcje na pl. Krakowskim, dmuchańce w parku Chopina i pokazy naukowe na pl. Grunwaldzkim – 30 maja przygotowujemy atrakcje w kilku miejscach na terenie miasta. Świetna zabawa od godz. 12.00 do 19.00 gwarantowana!

Na Rynku będziemy bardzo ekologiczni. Recykling to codzienność, warto więc robić to dobrze. Najmłodsi nauczą się tworzyć obrazy tlenowe z roślin, skonstruują swoje łódki z drewna i poznają tajniki ogrodnictwa.

Pl. Krakowski będzie natomiast miejską strefą aktywności. Pojawi się tam sportowe miasteczko dla najmłodszych, a w nim: tory przeszkód, minitrening bokserski, wyścig taczek, szkółka szczudlarska, wyścigi na rowerkach biegowych. Będzie także akademia rowerowa, pokazy trialu (czyli jazdy rowerem po przeszkodach), freestyle football i skimboard, czyli deska do ślizgania się po... wodzie!

W parku Chopina też emocji nie zabraknie. Oprócz uwielbianych przez dzieci dmuchańców będzie dużo innych atrakcji: eurobungee, karuzela łańcuchowa, kolejka na torach i elektryczne samochodziki.

Na pl. Grunwaldzkim trzeba będzie wytężyć szare komórki – w strefie nauki nie zabraknie pokazów i warsztatów naukowych. Czy wiecie, co to jest refleksomierz? Albo precyzjometr? Te urządzenia będzie można wypróbować na własnej skórze podczas Dnia Dziecka. Na śmiałków będzie czekał także symulator lotu VR, megagry i minipark naukowy.

Na wszystkie atrakcje wstęp będzie wolny. Impreza z okazji Dnia Dziecka zostanie zorganizowana z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Dotacje na wymianę pieców. Konsultacje regulaminu

baner

Trwają konsultacje społeczne dotyczące regulaminu naboru wniosków i realizacji projektu  "Czyste powietrze nad Gliwicami - wymiana indywidualnych źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych". Uwagi można zgłaszać do 4 czerwca.

Miasto Gliwice planuje ubiegać się o dofinansowanie zadania "Czyste powietrze nad Gliwicami - wymiana indywidualnych źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych" w ogłoszonym przez Zarząd Województwa Śląskiego naborze nr.: RPSL.04.06.01-IZ.01-24-403/21 Oś Priorytetowa IV Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna, Działanie 4.6 Czyste powietrze, Poddziałanie 4.6.1 Czyste powietrze - konkurs (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020).

Zgodnie z założeniami i wymaganiami tego konkursu, realizacja zaplanowanego zadania będzie polegała na udzielaniu grantów mieszkańcom Gliwic, będących właścicielami budynków jednorodzinnych, na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła. Wsparciem zostaną objęte zadania polegające na podłączeniu budynku do sieci ciepłowniczej, a w przypadku, gdy jest to technicznie niemożliwe (bądź nieuzasadnione ekonomicznie) na wymianie starego źródła ciepła na źródła zasilane energią elektryczną, gazem lub pompy ciepła.

Opis sposobu aplikowania o granty, ich wysokość oraz zasady udzielania, rozliczeń i kontroli zostaną określone w Regulaminie naboru wniosków i realizacji projektu grantowego. Projekt regulaminu wrazz załącznikami można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

W celu poznania opinii mieszkańców Gliwic na temat projektu tego Regulaminu, w terminie od 20 maja do 4 czerwca br. odbywają się konsultacje społeczne, które obejmują swoim zasięgiem obszar Gliwic. Uwagi lub opinie można zgłaszać mailowo na adres: brm@um.gliwice.pl lub składać w Biurze Podawczym Biura Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21 lub w Biurze Podawczym w filii Urzędu Miejskiego przy ul. Jasnej 31A w godzinach urzędowania.

 

 

Grand Prix Gliwic znakomite dla sprinterów!

Grand Prox Gliwic bieg przez płotki

Już po raz trzeci na arenie sportowej przy ul. Syriusza rozegrano międzynarodowy mityng lekkoatletyczny Grand Prix Gliwic. 27 maja nie zabrakło tam polskich gwiazd królowej sportu i bardzo dobrych wyników oraz rekordów życiowych. Lekkoatleci rywalizowali nie tylko o miejsca na podium, ale też nagrody finansowe. 

W poprzednich edycjach gliwickiego Grand Prix startowali medaliści Igrzysk Olimpijskich i Mistrzostw Świata. W 2018 roku Wojciech Nowicki rzucił młotem w Gliwicach 81,45m, co było wówczas najlepszym wynikiem na świecie! Rok temu z powodu pandemii mityng odwołano. Tym razem jednak już nie było przeszkód, by zawody mogły się odbyć.  

Mityng w Gliwicach poprzedził drużynowe Mistrzostwa Europy w Chorzowie, przewidziano na ostatni weekend maja. Zawodniczki i zawodnicy, którzy wezmą udział  w tych zawodach, potraktowali start w Gliwicach jako generalną próbę, wręcz wymarzoną dla sprinterów. Klaudia Adamek zwyciężyła w biegach na 100 i 200 metrów. Na tym drugim dystansie, uzyskując rezultat 23,75 s, ustanowiła swój nowy rekord życiowy. 

W weekend będę startować w drużynowych Mistrzostwach Europy, więc razem z trenerem podjęliśmy decyzję, że start w Gliwicach będzie dobrym „przetarciem” przed tymi zawodami.  Cieszę się bardzo, że warunki dopisały. 100 metrów było bardzo udane, ale 200 metrów jeszcze lepsze, bo pobiłam swój rekord życiowy. Zrobiłam też minimum na drużynowe mistrzostwa Europy. Wyniki super, więc cały start w Gliwicach będę wspominać fantastycznie – skomentowała swój występ Klaudia Adamek. Oprócz niej na podium stanęły jeszcze Marika Popowicz Drapała i Katarzyna Sokólska, czołowe polskie sprinterki.

Równie ciekawie działo się w sprintach mężczyzn. Na 100 metrów z czasem 10,31 s zwyciężył Dominik Kopeć, mistrz Polski na dystansie 100 i 200 metrów z 2018 i 2019 roku. – To był bardzo udany start, szybko się po tej fioletowej bieżni biegało, koledzy też potwierdzili wysoką formę, a generalnie przygotowujemy się do startu w sztafecie na Mistrzostwach Europy. Po tym, co zaprezentowaliśmy w Gliwicach, mam nadzieję, że uda nam się wykręcić tam dobry wynik. Po raz drugi już biegam w Gliwicach, ale to był mój pierwszy start w tym sezonie i jak na rozpoczęcie te 10:31 to fajny wynik – ocenił swój występ Kopeć. Na dystansie 200 metrów najszybciej pobiegł Oliwer Wdowik, który ten pokonał trasę w czasie 21,20 s.

Bardzo ciekawie zapowiadała się rywalizacja w biegu na 100 m przez płotki kobiet. Faworytką była medalistka Mistrzostw Świata Pia Skrzyszowska. Zawodniczka AZS AWF Warszawa dobrze wystartowała, ale na kilkanaście metrów przed metą potknęła się i ostatecznie zakończyła rywalizację na 5. miejscu, co można uznać za niespodziankę. Zwyciężyła Klaudia Wojtunik z czasem 13,17 s.

Kibice, którzy wreszcie mogli zasiąść na trybunach, zobaczyli też m.in. bardzo widowiskowe skoki o tyczce w międzynarodowej obsadzie. Rywalizowało dziewięć  zawodniczek. Zwyciężyła tyczkarka z Turcji, Robeilys Peinado, która pokonała wysokość 4,45 m.

Nie zabrakło reprezentantek gospodarza turnieju, klubu GKS Piast. W rzucie dyskiem wystartowała Wiktoria Drózd, a na 800 metrów pobiegła Magdalena Nitychoruk.

Na sam koniec publiczności zaprezentowali się weterani z Czesławem Okońskim na czele, jednym z najbardziej utytułowanych polskich lekkoatletów w tej kategorii wiekowej. Weterani biegli na dystansie 100 metrów. W tej grupie najstarszy zawodnik miał 88 lat!

Medale najlepszym zawodnikom wręczali m.in. dyrektor sportowy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztof Kęski i prezes GKS Piast  Grzegorz Jaworski. Miting z perspektywy trybun obserwował Aleksander Matusiński, trener polskiej sztafety na 400 metrów.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu Grand Prix. Przyjechali bardzo dobrzy zawodnicy, w tym 16 reprezentantów kraju. Padło sporo rekordów życiowych – podsumował dyrektor sportowy Grand Prix Gliwic Wojciech Rutyna.

Organizatory oprócz nagród finansowych dla medalistów poszczególnych konkurencji wyróżnili też czwórkę zawodników, którzy nazbierali najwięcej punktów za osiągnięte rezultaty. Byli to: Klaudia Wojtunik, Daryia Barysevich, Dominik Kopeć i Sebastian Urbaniak.

Badanie na wagę życia

gastroenterolodzy ze Szpitala Miejskiego nr 4

29 maja przypada Światowy Dzień Zdrowia Układu Pokarmowego. To najlepszy moment, by przypomnieć sobie, jak ważnym badaniem jest kolonoskopia i jak często sami pomagamy rakowi niewłaściwym stylem życia, brakiem ruchu, fatalną dietą i nieleczoną otyłością.

Gdy byłem na początku zawodowej drogi, jeden z kolegów poprosił mnie, abym zbadał jego ojca. Przyjąłem tego pana, ale musiałem stoczyć batalię, aby zgodził się na badanie. Po wielu rozmowach wreszcie wyraził zgodę. Przeszedł operację, wszystko skończyło się pomyślnie i żył jeszcze wiele lat. Dziś wiem, że to, co wtedy udało się „wywalczyć”, uratowało mu życie – mówi dr Dariusz Lupa, kierownik Pracowni Endoskopii Przewodu Pokarmowego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Kolonoskopia, czyli badanie umożliwiające zobrazowanie jelita grubego, to najlepsza metoda wykrywania nowotworu na etapie, gdy jest on wyleczalny, ale nie daje jeszcze objawów. Wśród pacjentów wzbudza mnóstwo negatywnych emocji, są przestraszeni zasłyszanymi opowieściami o bólu, cierpieniu, upokorzeniu. Zwykle po wykonaniu całej procedury okazuje się, że te obawy były przesadzone. Dysponujemy możliwościami przeprowadzenia kolonoskopii w znieczuleniu, pacjent jest monitorowany stale, bezpieczny, a stres staramy się ograniczyć do minimum. Do tego niezwykle ważne jest zachowanie dyskrecji oraz pozytywne nastawienie personelu medycznego – przypomina dr Małgorzata Błaszczyńska, gastroenterolog, dyrektor medyczny Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Po 45. roku życia naprawdę warto wybrać się do gastroenterologa, przyjrzeć się swojej diecie, zastanowić się nad aktywnością fizyczną, wolną redukcją masy ciała. Takie podejście może przynieść duże korzyści – uratować zdrowie, a nawet życie. Nie traktujmy kolonoskopii jak zła koniecznego. Jest tak samo ważna, jak badania krwi, wizyta u okulisty czy ginekologa.

Chimeryczne piękności

Storczyki w Palmiarni

W pawilonie tropiku Palmiarni Miejskiej w Gliwicach jest ich ponad 400. Są wymagające, kapryśne i wrażliwe na zmiany, ale hipnotyzująco piękne i przyciągające spojrzenia odwiedzających. O storczykach w podcaście „Palmiarnia na wynos” opowiada Maria Tworzydło, wieloletni pracownik gliwickich tropików oraz wielka miłośniczka i znawczyni tych niezwykłych kwiatów.

W Palmiarni Miejskiej storczyki zamieszkują najcieplejszy pawilon. Ulokowano je w szklanej gablocie, przy wodospadzie. 400 okazów 70 różnych gatunków zachwyca różnorodnością kształtów i barw. Wiele z nich przywiozła z różnych wystaw ogrodniczka Palmiarni Maria Tworzydło, zagorzała fanka storczyków – w swoim domu ma ich ponad 200!  
Storczyki lubią ciepło i wilgoć, dlatego w miejscu, w którym przebywają wilgotność powietrza sięga 70-90 proc. Mają słaby system korzeniowy, niektóre żyją tylko z wilgoci zawartej w powietrzu. W naturze występują na każdym kontynencie, a uprawiane są od tysięcy lat  – w Chinach znane były już na tysiąc lat p.n.e. Są symbolem czystości, wdzięku i doskonałości, dawniej wierzono, że mają zbawienny wpływ na płodność. Są też długowieczne – mogą przetrwa nawet 100 lat.
W gliwickiej Palmiarni storczyki są prezentowane w taki sposób, w jaki żyją w naturze. Są okazy naziemne, epifity przyczepione do drzew i okazy rosnące na skałach. Ich system korzeniowy został tak przystosowany, by przetrwać. Storczyki lubią przepuszczalne, mocno napowietrzone podłoże z grzybnią i korą drzewną. Nie lubią skrajności – przesuszania i zalewania. Potrafią magazynować wodę, dzięki czemu można ich nie podlewać nawet do dwóch tygodni. Lubią zraszanie – hodowcy storczyków w domowych warunkach powinni to robić co 2-3 dni. Należy jednak pamiętać, by nie moczyć kwiatów. Storczyki podlewamy zanurzając doniczkę w wodzie, a następnie odsączając. Dobrą wskazówką jest obserwacja korzeni – przelane są ciemnozielone, przesuszone – srebrno-białe. Storczyki są wrażliwe, chimerycznie reagują na zmiany otoczenia. Nie lubią wystawiania na bezpośrednie światło, ponieważ w naturalnych warunkach żyją na drzewach, w miejscach nieco zacienionych.
Więcej na temat storczyków dowiecie się z podcastu „Palmiarnia na wynos”. Podcast znajduje się na stronie internetowej www.mzuk.gliwice.pl, dostępny jest również na Spotify oraz Soundcloud. W wyszukiwarkę tych portali wystarczy wpisać „Palmiarnia na wynos”. Polecamy! (mf)

 

Kulturalny rozkład jazdy: 28–30 maja

Kulturalny rozkład jazdy – banner

W ten weekend w Gliwicach na „głodnych kultury” czeka sporo atrakcji. Co dla was mamy? Fantastyczny Dzień Dziecka, koncert chopinowski w Palmiarni, premierę spektaklu „Ożenek” w Teatrze Miejskim w Gliwicach i filmy dla dzieci w kinie Amok.

  • Kino Amok zaprasza na filmowy Dzień Dziecka. „Krudowie 2”, „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu” i „Co w duszy gra” – filmowe hity dla młodych widzów do zobaczenia od 28 do 30 maja.
  • Od dawna wyczekiwana premiera „Ożenku” w reżyserii Pawła Aignera już w sobotę 29 maja. Scena przy ul. Nowy Świat zaprasza teatromanów!
  • W niedzielę 30 maja zapraszamy na pełen atrakcji Dzień Dziecka. Na Rynku, w parku Chopina, na pl. Krakowskim i pl. Grunwaldzkim między godz. 12.00 a 19.00 będzie się działo bardzo, bardzo dużo. Wstęp wolny, dobra zabawa gwarantowana!
  • Także w niedzielę 30 maja w Palmiarni odbędzie się Dobry wieczór z Fryderykiem. Niezwykły koncert w gliwickich tropikach da pianista Tymoteusz Bies i Kwintet Gliwickiej Orkiestry Kameralnej.
  • W Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki do 31 maja można oglądać wystawę ekslibrisów. Zbiory Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach tworzą prace nadesłane na Międzynarodowy Konkurs Graficzny na Ekslibris.

Wszystkie wydarzenia kulturalne znajdziecie na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem? Dodaj swoje wydarzenie na naszą stronę poprzez formularz.

Młodzi pięściarze na ring!

pięściarze walczą

Już jutro w Gliwicach czwarte zawody bokserskie z cyklu PZO Boxing Day by GUKS CARBO. Na ringach w hali sportowej przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 przy ul. Kozielskiej 1 wystąpi blisko 100 zawodniczek i zawodników reprezentujących kluby bokserskie z południa Polski, Słowacji i Czech. W otwarciu turnieju weźmie udział prezydent Gliwic Adam Neumann.

Sobotnie starcia to szansa na sprawdzenie swoich umiejętności przez wielu młodych zawodników, którzy na co dzień trenują m.in. w klubie GUKS CARBO Gliwice. Między godz. 11.30 a 16.30 szykują się efektowne walki bokserskie w kategoriach adept, młodzik, kadet, junior i młodzieżowiec (senior). Głód rywalizacji nie dziwi – w końcu największe dokonania w historii gliwickiego boksu ostatnich lat są zasługą utalentowanych reprezentantów GUKS Carbo. W 2012 r.  Wicemistrzostwo Świata w boksie kobiet wywalczyła Magdalena Wichrowska, a cztery lata później 3. miejsce w Igrzyskach Europejskich zajęła Lidia Fidura. Świetnie dysponowana Alexas Kubicki zdobyła w minionym roku Mistrzostwo Europy Juniorek.

Wstęp wolny! Zawody będą transmitowane na Vimeo pod adresem https://vimeo.com/554733324

Zmiana opłat w Żłobkach Miejskich

Znaczek z napisem - opłata miesięczna w żłobkach miejskich 300 zł niezaleznie od dochodu

Od 1 września w Żłobkach Miejskich w Gliwicach obowiązywać będzie stała opłata miesięczna za pobyt dzieci w wysokości 300 złotych. Propozycja została wcześniej skonsultowana z mieszkańcami.

Decyzję w sprawie ustalenia opłat podjęli na wniosek prezydenta Gliwic miejscy radni. Wcześniej odbyły się konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy – zdecydowaną większością głosów –  opowiedzieli się za wprowadzeniem stałej miesięcznej opłaty za pobyt dzieci w Żłobkach Miejskich w wysokości 300 złotych – niezależnej od dochodu rodziny. Dodatkowo opłata za wyżywienie wyniesie maksymalnie do 7 złotych dziennie i nie będzie pobierana w przypadku nieobecności dziecka.

Miesięczna opłata w żłobku miejskim może być obniżona o połowę, jeśli dwoje lub więcej maluchów w z rodziny korzysta z instytucjonalnej formy opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 (w publicznym lub niepublicznym żłobku, klubie dziecięcym, instytucjonalnej opieki dziennego opiekuna), jak również z opieki w publicznym lub niepublicznym przedszkolu.

Zgodnie z przepisami, opieka w Żłobkach Miejskich świadczona jest przez 10 godzin dziennie. W szczególnie uzasadnionych, wyjątkowych sytuacjach czas opieki nad dzieckiem może zostać wydłużony – wtedy konieczna będzie dodatkowa opłata w wysokości 10 złotych za godzinę.  Opłaty za pobyt dziecka nie będą natomiast pobierane w przypadku czasowego ograniczenia funkcjonowania lub zawieszenia działalności Żłobków Miejskich w Gliwicach.

Do tej pory w Gliwicach obowiązywał skomplikowany sposób naliczania opłat żłobkowych, na co skarżyli się rodzice. Opłaty liczone były od godziny i zależne od dochodu rodziny. Od września będą jednakowe dla wszystkich. Uchwała w sprawie ustalenia opłat za pobyt i wyżywienie dzieci objętych opieką w Żłobkach Miejskich w Gliwicach została podjęta 27 maja. Wejdzie w życie od 1 września po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

 

Alzheimer – rozumiem – wspieram

logo projektu

Rada Miasta Gliwice 25 marca 2021 roku przyjęła „Program Zdrowia Psychicznego dla miasta Gliwice na lata 2021-2024”. Jego celem jest podejmowanie działań w zakresie poprawy i ochrony stanu zdrowia psychicznego mieszkańców miasta.

W cele programu wpisuje się ogólnopolska kampania informacyjna „Alzheimer – rozumiem – wspieram” organizowana przez Alzheimer Polska i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Choroby otępienne stanowią ważny problem społeczny. W Polsce około 500 000 osób żyje z objawami demencji, w tym około 300 000 cierpi na chorobę Alzheimera. Prognozuje się, że za 25 lat będzie ich dwa razy więcej.

Osoby cierpiące na choroby otępienne potrzebują indywidualnego podejścia. Zamiast izolowania, ukrywania i wstydu należy im okazywać zrozumienie i akceptację.

Wczesna diagnostyka pierwszych objawów chorób otępiennych może przedłużyć okres samodzielności chorego nawet o kilka lat. Bardzo ważne jest zwracanie uwagi na wszelkie niepokojące sygnały: zmianę zachowania, problemy z pamięcią czy spowolnienie myślenia.

Pomocnym narzędziem mogą być przygotowane przez zespół specjalistów narzędzia na platformie internetowej testysenioralne.pl, gdzie można znaleźć test pamięci i test sprawności ruchowej. Są one bezpłatne, a do ich wykonania potrzebne jest urządzenie z dotykowym ekranem oraz dostęp do internetu. Badanie na platformie internetowej nie postawi diagnozy, ale może okazać się przydatne w stwierdzeniu problemu sugerującego chorobę otępienną. W takim przypadku należy zgłosić się do lekarza POZ po skierowanie do specjalisty.

Dobry wieczór z Fryderykiem

młody mężczyzna w msuzce

30 maja w gliwickich tropikach zabrzmi muzyka Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Miasto Gliwice zaprasza na godz. 20.00 do Palmiarni!

Solistą „Dobrego wieczoru z Fryderykiem” będzie Tymoteusz Bies. Pianista jest artystą rezydentem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach w sezonie 2020/2021 i najlepszym absolwentem Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach w 2019 roku. Ma na koncie laury w konkursach, występy z wieloma orkiestrami, udział w kursach mistrzowskich i nagrania płytowe.

Słowo wprowadzające do koncertu wygłosi Jan Popis, muzykolog i krytyk muzyczny. W programie występu są mazurki F. Chopina oraz I.J. Paderewskiego, a także Preludium h-moll op. 28 nr 6 Chopina i Preludium h-moll op. 1 nr 1 K. Szymanowskiego. Wisienką na koncertowym torcie będzie II Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Chopina. Przy wykonaniu tego utworu Biesowi będzie akompaniować Kwintet Gliwickiej Orkiestry Kameralnej.

Przy Palmiarni w parku Chopina pojawi się także na stałe odlew głowy Fryderyka Chopina, pochodzący z Gliwickich Zakładów Urządzeń Technicznych.

Zbadaj się i zyskaj spokój

dwie kobiety, starsza i młodsza

Narodowy Instytut Onkologii oraz LUX MED zapraszają na bezpłatną mammografię. Mammobusy pojawią się w czerwcu w Łabędach, Sośnicy, Zatorzu, przy CH Arena oraz na pl. Krakowskim.

NIO im. M. Skłodowskiej-Curie PIW w Gliwicach zaprasza na badanie Panie w wieku 50-59 lat. Badania będą wykonywane w mammobusie, z zachowaniem szczególnych środków ostrożności  (pomiar temperatury, dezynfekcja i dekontaminacja mammobusu, dezynfekcja aparatu mammograficznego oraz stosowanie środków ochrony indywidualnej). Dodatkowo mammobus został doposażony w urządzenie medyczne do dezynfekcji pomieszczeń, usuwające z powietrza 99,99% cząsteczek wielkości koronawirusa.  

Zapisy na mammografię (na konkretny dzień i godzinę) prowadzone są pod nr tel. 32 278 98 96 czynnym od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-15.00.

Harmonogram:

  • Parafia św. Anny w Łabędach (ul.Przyszowska36)
    • 8-9 czerwca, g. 10.00-17.00
    • 10-11 czerwca,g. 8.30-15.30
  • ZSO nr 14 w Sośnicy (ul.Przedwiośnie 2)
    • 14-15 czerwca, g. 10.00-17.00
    • 16-17 czerwca, g. 8.30-15.30
  • CH Arena (Al. Nowaka-Jeziorańskiego 1)
    • 18 czerwca, g. 8.30-15.30
    • 21-22 czerwca, g. 10.00-17.00
  • Parafia Chrystusa Króla w Zatorzu(ul.Okrzei 31)
    • 23 czerwca, g.10.00-17.00
    • 24 czerwca, g. 8.30-15.30

30 czerwca (od. 9.00 - do 15.00) bezpłatną mammografię będzie można wykonać na pl. Krakowskim, w  mobilnej pracowni mammograficznej LUX MED. W badaniu mogą wziąć udział ubezpieczone Panie w wieku 50-69 lat, które nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy. Programem nie są objęte Panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi.
Wymagana jest rejestracja pod nr tel. 58 666 24 44 lub na stronie http://www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. Na badanie warto zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii.

 

Zbiórka elektrośmieci

baner

Masz zużyty albo niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny? Pod żadnym pozorem nie wrzucaj go do kontenera! Ruszają dzielnicowe zbiórki elektrośmieci.

Zepsute albo przestarzałe pralki, telewizory, elektroniczne urządzenia i gadżety, zużyty sprzęt oświetleniowy – to nie tylko zalegające w naszych mieszkaniach graty, ale też odpady niebezpieczne, których nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Przez cały rok można oddawać je w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Rybnickiej albo przynieść je do specjalnie oznakowanego samochodu, który w soboty będzie stał zaparkowany w wybranych gliwickich dzielnicach.
W sobotę 29 maja elektrośmieci będzie można oddać:
•    godz. 10.00–12.00 – Łabędy ul. Literatów, przy placu zabaw
•    godz. 12.30–14.30 – Ostropa ul. Daszyńskiego, przy kościele
Wszystkie terenowe punkty odbioru i godziny przyjmowania elektrośmieci są dostępne w zakładce Harmonogram wywozu na stronie segreguj.gliwice.eu. Zebrane od mieszkańców elektroodpady są ponownie przetwarzane. Stosuje się do tego technologie przyjazne środowisku. (mf)