Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 28 listopada 2019 r.

// 28-11-2019

W świąteczno-noworocznym klimacie

czarnowłosa kobieta

W tym roku w atmosferę Świąt Bożego Narodzenia wprowadzi nas Kayah, która 19 grudnia wystąpi w Arenie Gliwice. A już w styczniu nie lada gratka dla najmłodszych – 5 stycznia zaplanowano widowisko z największymi przebojami Disneya.

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia – w środę 19 grudnia – w Arenie Gliwice (ul. Akademicka 50) wystąpi Kayah. Artystka zaśpiewa najpiękniejsze polskie kolędy i utwory z płyty „Gdy spadnie śnieg”. W sam raz na przedświąteczną gorączkę!

A za siedmioma górami i siedmioma lasami, 5 stycznia, rodziny wezmą udział w ekscytującej, muzyczno-teatralnej przygodzie. Hity z filmów Disneya wykonają młodzi artyści z Warsztatowej Akademii Musicalowej. Uwaga! W grudniu odbędą się castingi uzupełniające – kto wie, może w Arenie Gliwice wystąpi także twoje dziecko? Szczegóły na arenagliwice.com. (mm)

Buk „Karl” posadzony

drzewo

Na pamiątkę 137. rocznicy urodzin głównego radcy budowlanego przedwojennych Gliwic, Karla Schabika, na skwerku przy placu Piłsudskiego – zwieńczeniu tzw. osi Schabika – posadzono buk. Była to społeczna inicjatywa Gliwice dla Schabika, w której wziął udział m.in. pełniący obowiązki prezydenta Gliwic Janusz Moszyński.

Drzewo nazwane „Karl” zostało podarowane przez Miejski Zarząd Usług Komunalnych. Można je podziwiać na skwerku między placem Piłsudskiego a bulwarami Kłodnicy, w Śródmieściu, miejscu szczególnie ważnym dla Karla Schabika. Jako kierujący całością spraw budowlanych przedwojennych Gliwic (od 1921 roku przejął on także sprawy budownictwa podziemnego), miał on bezpośredni wpływ na powstawanie wielu projektów, tak urbanistycznych (całych fragmentów miasta), jak i pojedynczych budynków. Sam zaprojektował liceum im. Josepha von Eichendorff (Eichendorff Oberlyzeum) oraz Cmentarz Centralny przy współpracy architekta ogrodów Riedela. Wśród wielu założeń urbanistycznych, powstałych dzięki Schabikowi, trzeba przede wszystkim wymienić oś widokową na reprezentacyjną zabudowę nowego centrum, wiodącą z pl. Krakowskiego ulicami Marcina Strzody i Stefana Wyszyńskiego do pl. Piłsudskiego (tzw. oś Schabika) oraz wytyczenie ulicy Styczyńskiego jako osi widokowej na kościół w Szobiszowicach.

W krainie Królowej Nocy

aktorzy w kostiumach

Rola Królowej Nocy to jedna z najtrudniejszych partii operowych w historii. „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusa Mozarta będzie można zobaczyć na kinowym ekranie już 8 grudnia.

Pokaz spektaklu Metropolitan Opery w Nowym Jorku rozpocznie się o godz. 12.00 na Scenie Bajka (kino Amok, ul. Dolnych Wałów 3). Reżyserką przedstawienia była Julie Taymor, znana nie tylko z opery – w filmowym dorobku ma między innymi pamiętną „Fridę” z Salmą Hayek w roli głównej. Partię Królowej Nocy wykonała węgierska śpiewaczka Erika Miklósa.

Co ciekawe, „Czarodziejski flet” będąc powszechnie uznawany za arcydzieło muzyki operowej, został napisany dla mało wyrobionej publiczności z wiedeńskich przedmieść. Już wkrótce po premierze wiadomo było, że Mozart napisał dzieło genialne. Niestety krótko cieszył się tym wyjątkowym sukcesem – zmarł 9 tygodni po pierwszym wystawieniu, a w noc śmierci, jak głosi plotka, nadal mówił o Królowej Nocy. (mm)

Spotkanie ze strażakami

spotkanie u strażaków

Pełniący obowiązki prezydenta Gliwic Janusz Moszyński spotkał się dziś z komendantem i naczelnikami wydziałów Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach.

Spotkanie było okazją do bliższego zapoznania się z pracą i codziennymi wyzwaniami strażaków, a także wyrażenia szacunku dla ich pracy.

Dziękuję strażakom za ich ciężką codzienną pracę oraz ogromne wsparcie i gotowość podczas Eurowizji Junior. Jestem pełen podziwu dla waszej pracy i gratuluję uznania społecznego, jakim cieszycie się na co dzień – mówił podczas spotkania Janusz Moszyński. (mf)

Gliwice się stroją

choinka nad DTŚ

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Na Rynku trwa Gliwicki Jarmark Bożonarodzeniowy, w toku jest świąteczne dekorowanie miasta. Świetlne ozdoby pojawiają się w dzielnicach, na początku grudnia rozpocznie się zdobienie ul. Zwycięstwa. Będzie kilka nowości!

Ozdobione są już latarnie w parku w Bojkowie, Wilczym Gardle, na skwerach Nacka i Dessau, na Koperniku i w parku Szwajcaria. Lada dzień iluminacje zostaną podłączone i zaczną świeci świątecznym blaskiem. Miejski Zarząd Usług Komunalnych rozpoczął w tym tygodniu montaż lubianej przez gliwiczan choinki przy ul. Dworcowej, a na początku grudnia rozpoczną się prace przy ustawianiu 20-metrowej choinki na skwerze nad DTŚ.

W tym samym czasie zamontowane zostaną także pozostałe ozdoby świąteczne – 10-metrowa choinka przy fontannie z trzema tańczącymi faunami, zdobna w 15 tys. Światełek gigantyczna, 4,5 metrowa bombka na skwerze przy Urzędzie Miejskim, renifery przy ul. Dworcowej oraz las świetlnych drzewek na placu Krakowskim. Tradycyjnie, około 6 grudnia przed Palmiarnią pojawią się ozdobne sanie z reniferami.

Na przełomie listopada i grudnia nasi pracownicy dwoją się i troją aby zdążyć z montażem wszystkich ozdób świątecznych. Podzieleni na kilka ekip, jednocześnie montują ozdoby w różnych częściach miasta tworząc magiczny, świąteczny klimat – mówi Iwona Janik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych w Gliwicach.

Ciekawe ozdoby w kształcie migających choinek ozdobią gliwickie ronda, m.in. Księżycowe, generała Andersa, Lecha Kaczyńskiego i prof. Stanisława Fryzego. Ulice będą dekorowane sukcesywnie aż do przybycia świętego Mikołaja, czyli do 6 grudnia. Ozdoby będą nas utrzymywać w świątecznym nastroju do końca stycznia.

Nowości na gliwickich ulicach

W tym roku Wydział Przedsięwzięć Gospodarczych i Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach kupił 76 nowych dekoracji świątecznych. Nowe ozdoby będą montowane od początku grudnia  na słupach oświetlenia ulicznego m.in. przy ul.  Dworcowej i Pszczyńskiej. Kosztowały niemal 45 tys. zł  i zostały sfinansowane z miejskiego budżetu. Jak co roku część ozdób zostanie wynajęta. Koszt wynajmu i montażu ozdób świątecznych  to ponad 145 tys. zł. Na gliwiczan czeka jeszcze jedna mała niespodzianka – przy ul. Zwycięstwa kolor świątecznych gwiazdek okalających latarnie zmieni się na turkusowy. Barwa oświetlenia będzie taka, jak na latarniach w Rynku. (mf)

 

  

 

 

Na śląski temat

Willa Caro

Gościem spotkania Wszechnicy Polskiej Akademii Umiejętności 28 listopada będzie prof. Antoni Barciak. Historyk opowie o Śląsku.

Podczas wykładu „Śląsk – region między Polską, Czechami i Niemcami” prof. Barciak opowie co nieco o historii, gospodarce i skomplikowanych relacjach sąsiedzkich w naszym regionie. Wykładowca zajmuje się historią Śląska od wielu lat. Ma na koncie liczne publikacje i wystąpienia na konferencjach.

Wykład rozpocznie się w czwartek 28 listopada o godz. 16.00 w Willi Caro. Wstęp wolny. (mm)