Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 28 lipca 2020 r.

// 28-07-2020

Tężnia zamknięta, ale tylko na dwa dni

tężnia

Od 29 lipca do 31 lipca tężnia solankowa w lesie komunalnym przy ul. Chorzowskiej będzie nieczynna. W tym czasie zostaną przeprowadzone konieczne prace przy wymianie solanki oraz czyszczenie zbiornika i instalacji.

Solanka musi być wymieniana raz w miesiącu. Gliwicka tężnia będzie nieczynna przez dwa dni w ostatnim tygodniu każdego miesiąca. W lipcu zostanie zamknięta w środę 29 lipca, a ponownie udostępniona do użytkowania po południu, w piątek 31 lipca.

Gliwicka tężnia cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. To jeden z najlepiej usytuowanych tego typu obiektów w kraju - oddalony od ruchliwych ulic i stoi w głębi lasu. Ma wymiary ok. 13 m x 40 m, prawie 8 m wysokości i jest zadaszona, co ogranicza rozrzedzanie solanki przez padające deszcze.

Wokół budowli powstała strefa relaksu z leżakami i ławkami oraz reprezentacyjny ogród. Wyeksponowano rosnący tu wcześniej dąb szypułkowy, a dodatkowo posadzono w sumie ok. 700 krzewów, traw i ozdobnych bylin, m.in. trzcinniki, kostrzewy, winobluszcz i wrzosy. W pobliżu są również stojaki na rowery i miejsca parkingowe dla odwiedzających tężnię. Ścieżki wokół zostały wyłożone nawierzchnią dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. (mf)

Starasz się o świadczenia rodzinne? Przeczytaj!

rodzina

W związku z nadchodzącym okresem zasiłkowym, od 3 sierpnia zmienią się godzin przyjęć klientów Referatu Świadczeń Rodzinnych OPS w Gliwicach ubiegających się o przyznanie świadczeń na nowy okres zasiłkowy 2020/2021.

Referat będzie obsługiwał mieszkańców w poniedziałki w godz. 8.00–16.00, w czwartki w godz. 8.00–14.00 oraz w piątki w godz. 8.00–11.00.

W celu zapewnienia sprawnej obsługi oraz minimalizacji zagrożenia w związku z obowiązującym stanem epidemii na terenie OPS obowiązują następujące rozwiązania organizacyjne:

1. Wnioski o ustalenie uprawnień do świadczeń rodzinnych, świadczeń z funduszu alimentacyjnego można składać:

  •     elektronicznie (wymagany jest Profil Zaufany lub podpis elektroniczny) za pośrednictwem: portalu Empatia empatia.mrpips.gov.pl, ePUAP – epuap.gov.pl, portalu ZUS – pue.zus.pl
  •     w wersji papierowej w zamkniętych kopertach w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach, G. Wałów 9, do skrzynki podawczej,
  •     wysyłając na adres: Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach, ul. Górnych Wałów 9, 44-100 Gliwice

W przypadku braków formalnych we wniosku lub niepoprawnego wypełnienia wniosku – do klienta zostanie skierowane wezwanie.

2. Kontakt osobisty z pracownikami Referatu Świadczeń Rodzinnych w Gliwicach możliwy będzie:

  •     wyłącznie dla klientów posiadających wezwanie do uzupełnienia wniosku (klienci bez wezwania o uzupełnienie wniosku nie będą obsługiwani)
  •     z dotrzymaniem rygorów sanitarnych tj. posiadanie maseczki, rękawiczek i własnego długopisu
  •     jednoosobowo – bez osób towarzyszących i dzieci

3. Po wejściu do budynku obowiązkowo należy zdezynfekować ręce, założyć maseczkę, rękawiczki (osoby bez maseczek oraz osoby, u których występują objawy przeziębienia, gorączki, nie będą przyjmowane).

4. W celu sprawnej obsługi klienci proszeni są o prawidłowe wypełnianie wniosków, wpisywanie nr telefonów i adresów e-mail. Instrukcja jak prawidłowo wypełnić wniosek została zamieszczona na stronie OPS, pod adresem https://opsgliwice.pl/informacja-o-sposobie-wypelniania-wnioskow/

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo zachęcamy do kontaktu z Referatem Świadczeń Rodzinnych w Gliwicach drogą elektroniczną i telefoniczną (Referat Świadczeń Rodzinnych OPS, ul. Górnych Wałów 9, 44-100 Gliwice, tel.: 32/335-97-14,  32/335-97-20  (infolinia), e-mail: rsr@ops.gliwice.eu)

4 nowe boiska!

boisko przy ZSP 4

Czas, kiedy z powodu pandemii wszystkie gliwickie placówki oświatowe świeciły pustkami, był dla wszystkich odpowiedzialnych za funkcjonowanie oświaty w naszym mieście, okresem pełnej mobilizacji. Okres absencji uczniów, wykorzystano na realizację prac remontowych i modernizacyjnych zaplanowanych na ten rok.

- Pomimo obiektywnych trudności oraz niepewności związanej z czasem pandemii, tempo realizacji nowych inwestycji w gliwickich placówkach było bardzo wysokie. Przez ten trudny i niespokojny dla większości czas, naprawdę sporo udało się zrobić. Zależy nam na tym, aby warunki w jakich uczą się nasze dzieci, były jak najlepsze, a szkoły i przedszkola były nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim bezpieczne – wyjaśnia Ewa Weber, Z-ca Prezydenta Miasta Gliwice.

Co udało się wyremontować w miejskich szkołach i przedszkolach przez ostatnie miesiące? Pracom modernizacyjnym, na łączną kwotę ponad 14 mln złotych, poddano m.in. boiska szkolne przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 (Łabędy), Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 (Szobiszowice), Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 14 (Sośnica), Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 (os. Obrońców Pokoju) oraz IV Liceum Ogólnokształcącym (przy ul. Kozielskiej).

Dodatkowo, w ramach zadania modernizacji boiska, przy IV LO wyremontowana została Strzelnica (podziemna, 50-metrowa), a przy ZSP4 - w ramach Budżetu Obywatelskiego - doposażony i zmodernizowany został plac zabaw.

Więcej informacji można znaleźć w serwisie Edukacja.gliwice.eu.

Zapraszamy do Galerii (Foto: Zdzisław Daniec)

Rekrutacja uzupełniająca do przedszkoli

dzieci rysujące kredkami

Od 29 lipca do 3 sierpnia br. przeprowadzona zostanie rekrutacja uzupełniająca do gliwickich publicznych placówek wychowania przedszkolnego.

Po przeprowadzeniu postępowania rekrutacyjnego (I etap) oraz wskazaniu miejsc dzieciom nieprzyjętym w I etapie (które nie dostały się do wskazanych przez rodziców przedszkoli), nadal pozostały wolne miejsca w innych placówkach.

Najwięcej miejsc wolnych pozostało głównie dla 5 i 6-latków, które realizować będą roczne - obowiązkowe - przygotowanie przedszkolne.

Więcej informacji w zakładce: htpps://edukacja.gliwice.eu/rekrutacja/przedszkola

Ważna informacja dla rolników!

traktor na polu

W związku z sytuacją epidemiczną,  w celu złożenia wniosków dotyczących zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do celów rolniczych, producenci rolni powinni umówić się  telefonicznie na indywidualne spotkanie z pracownikiem Biura Obsługi Interesantów pod numerem  telefonu 32 239 12 36 - informuje Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Osoby umówione na spotkanie winny być zaopatrzone w indywidualne środki ochrony, w tym maseczkę lub przyłbicę, rękawiczki ochronne  oraz ewentualnie własny długopis.

Przed wejściem na teren urzędu  klienci zobowiązani są również do dokonania dezynfekcji rąk.

Ze względu na konieczność zachowania reżimu sanitarnego osoby, które nie dostosują się do powyższych zaleceń sanitarnych nie zostaną dopuszczone do stanowisk obsługi.

Michał Żyro nowym zawodnikiem Piasta

Michał Żyro

27-latek, który występował ostatnio w Stali Mielec, został nowym zawodnikiem Piasta. Michał Żyro podpisał kontrakt, który wiąże go z Niebiesko-Czerwonymi do 30 czerwca 2022 roku.

Piast to fantastyczny klub, który od dwóch lat regularnie odnosi sukcesy. Wszystko tutaj jest prowadzone z cierpliwością oraz na jak najwyższym poziomie. Myślę, że jest to dla mnie bardzo dobry kierunek i teraz, kiedy jestem coraz bliżej optymalnej formy po kontuzji, to kolejny krok do przodu – powiedział Żyro po podpisaniu kontraktu. 

Zawodnik jest wychowankiem Legii Warszawa. W trakcie swojej kariery grał również w takich klubach jak Wolverhampton Wanderers, Charlton Athletic, Pogoń Szczecin i Korona Kielce. W Stali Mielec 27-latek grał od lutego bieżącego roku. W tym czasie w barwach pierwszoligowca rozegrał łącznie 15 spotkań, w których zdobył sześć bramek oraz zanotował trzy asysty. Razem z zespołem wywalczył również awans do PKO Ekstraklasy.

W ostatniej rundzie strzeliłem kilka goli. Można powiedzieć, że pokazałem wachlarz moich umiejętności, bo były bramki z lewej, prawej, głowy... Jestem pewien, że w Gliwicach również będzie bardzo dobrze – dodał nowy zawodnik Piasta. 

Wierzymy, że Michał może grać jeszcze lepiej i niedługo nawiąże do czasów, gdy występował w reprezentacji Polski, zdobywał tytuły mistrza Polski, a swoją postawą zapracował na transfer do Wolverhampton. Po tym transferze rywalizacja w linii ataku jeszcze się zwiększy, co może przynieść wiele korzyści – podkreśla Bogdan Wilk, dyrektor sportowy Piasta Gliwice.

GKS Piast SA

Tour de Pologne także przez Gliwice

kolarz na trasie Tour de Pologne

6 sierpnia przez Gliwice przejadą kolarze Tour de Pologne. Tego dnia, po godz. 16.00 trzeba się liczyć z utrudnieniami na DK 88 i DTŚ. Utrudnienia potrwają około dwóch godzin.

Tour de Pologne, wieloetapowy szosowy wyścig kolarski to jedna z najbardziej prestiżowych międzynarodowych imprez sportowych w Polsce. Pierwszy wyścig odbył się w 1928 r. Od kilku lat trasa jednego z etapów przebiega przez Gliwice. W tym roku kolarze przejadą przez Gliwice w drodze z Opola do Zabrza. W związku z tym w czwartek, 6 sierpnia, należy spodziewać się utrudnień na drogach.

Z utrudnieniami trzeba się liczyć już przed godz. 17.00 – zamykane będą poszczególne odcinki przejazdu kolarzy. Nie będzie wówczas możliwości wjazdu z DTŚ do Gliwic, w czasie przejazdu do Gliwic będzie można wjechać z A1 i A4 lub innymi alternatywnymi drogami lokalnymi. Przejezdny pozostanie wyjazd DTŚ w kierunku Katowic. Utrudnienia potrwają około dwóch godzin – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowych Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

77. Tour de Pologne rozpocznie 5 sierpnia na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Przez Piekary Śląskie kolarze pojadą do Ogrodzieńca, Sosnowca, Siemianowic Śląskich i Katowic.
Drugi etap rozpocznie się w Opolu. Następnie kolarze wjadą na Górę Świętej Anny, pojadą do Strzelec Opolskich, przez Ujazd i Kleszczów drogą do Rzeczyc, a następnie aleją Jana Nowaka Jeziorańskiego do Drogowej Trasy Średnicowej do Gliwic i Zabrza.
Trzeci etap wyścigu rozpocznie się w Wadowicach. Następnie kolarze przejadą przez Kocierz i Przegibek, Wilkowice i Łodygowice.

W czwartym, królewskim etapie Bukovina Resort zawodnicy będą się zmagać w Bukowinie Tatrzańskiej z podjazdami pod Ścianą Harnaś i Ścianą Bukowina. Finałowy etap rozpocznie się w Zakopanem, a zakończy w Krakowie. (mf)