Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 28 grudnia 2020 r.

// 28-12-2020

Obowiązujące zasady obsługi klientów

widok na Urząd Miejski w Gliwicach

W poczekalniach w holu od strony ul. Zwycięstwa oraz od strony ul. Wyszyńskiego, w maseczkach i z zachowaniem niezbędnego 1,5-metrowego odstępu między poszczególnymi osobami – tak, wygodnie i bezpiecznie, klienci Urzędu Miejskiego oczekują na załatwienie swojej sprawy w gliwickim magistracie. Urząd cały czas działa normalnie,  zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami definiującymi  zasady bezpieczeństwa i w najbliższym czasie  nie jest planowane wprowadzanie żadnych istotnych zmian w organizacji jego pracy.

Wejście od ul. Zwycięstwa (przy bankomacie) jest przeznaczone dla klientów:

  1. Wydziału Komunikacji – uwaga! W holu głównym, przed wejściem na salę obsługi z rejestracją pojazdów, jest ustawiony biletomat. Po pobraniu biletu klienci będą tam oczekiwali na swoją kolejkę. Sprawy w Referacie Rejestracji Pojazdów  oraz z zakresu Praw Jazdy – złożenie wniosku o wydanie międzynarodowego prawa jazdy, pozwolenia na kierowanie tramwajem, prawa jazdy (zmiana ważności, zmiana danych, utrata/zniszczenie dokumentu), złożenie wniosku o wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) i odbiór nowego dokumentu – można załatwić bez wcześniejszego umawiania terminu.
  2. stanowisk Wydziału Podatków i Opłat;
  3. Biura Obsługi Interesantów – z wyjątkiem Biura Podawczego.

Wejściem od ul. Zwycięstwa z lewej strony głównych drzwi wejściowych wchodzą osoby zgłaszające zgon.

Wejście od ul. Wyszyńskiego jest przeznaczone dla klientów:

  1. Wydziału Spraw Obywatelskich – uwaga, klientom nie są już wydawane identyfikatory! Nie trzeba umawiać się telefonicznie, jednak na sali bezpośredniej obsługi może przebywać maksymalnie do 6 klientów (w zależności od liczby czynnych stanowisk). W przypadku, gdy wszystkie stanowiska na sali będą zajęte, klienci powinni oczekiwać na obsługę w holu. Po wejściu do budynku UM należy zdezynfekować ręce (lub założyć rękawiczki), warto także mieć własny długopis.
  • W celu usprawnienia obsługi, należy wypełnić wcześniej stosowne wnioski lub zgłoszenia oraz załączyć potwierdzenie dokonania opłaty w przypadku wniosku o wydanie zaświadczenia. Niezbędne druki można pobrać ze strony internetowej pod adresem: http://bip.gliwice.eu/formularze oraz przy wejściu głównym do UM. Katalog spraw z opisami usług z zakresu Wydziału Spraw Obywatelskich znajduje się pod adresem: http://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  • Wykaz spraw, które można załatwić w pełni elektronicznie, korzystając z platformy ePUAP lub ze strony obywatel.gov.pl, można znaleźć na stronie https://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  1. Od poniedziałku 19 października do odwołania Urząd Stanu Cywilnego pozostaje zamknięty dla bezpośredniej obsługi klienta, z wyjątkiem rejestracji zgonów. Dokumenty można składać w Biurze Podawczym (wejście od strony ul. Wyszyńskiego) oraz drogą elektroniczną za pośrednictwem ePUAP. !!! Od 30 października w ceremonii ślubu cywilnego w Ratuszu będzie mogło uczestniczyć tylko 5 osób – 2 zawierających małżeństwo, 2 świadków, urzędnik USC !!!
  2. Terenowego Punktu Paszportowego podlegającego Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu – decyzją ŚUW wizyta jest możliwa wyłącznie po telefonicznym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy);
  3. Biura Podawczego – bez ograniczeń;
  4. pozostałych wydziałów po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy), na stanowiskach obsługi w sali 146 na I piętrze UM – Uwaga! O umówionej godzinie pracownik danego wydziału odbiera klienta i kieruje go do sali 146 schodami przy punkcie ksero/foto. Osoby niepełnosprawne, seniorzy, klienci z dzieckiem w wózku są kierowani do windy przy Urzędzie Stanu Cywilnego.

 

POZOSTAŁE WYDZIAŁY UM

Szczegółowe zasady obsługi klienta przez poszczególne wydziały Urzędu Miejskiego znajdują się pod adresem https://bip.gliwice.eu/zasady-obslugi-w-poszczegolnych-wydzialach.

W sylwestra Urząd Miejski pracuje krócej

Urząd Miejski

W czwartek 31 grudnia 2020 r. Urząd Miejski będzie otwarty do godz. 16.00.

Od 1 do 3 stycznia nieczynny będzie Urząd Stanu Cywilnego w Gliwicach. Wszelkie formalności związane z pochówkiem można załatwiać z kartą zgonu w zakładzie pogrzebowym i u administratora cmentarza, natomiast zgłoszenia zgonu, również z kartą zgonu, można załatwić w Urzędzie Miejskim przy ul. Zwycięstwa (po lewej stronie od głównego wejścia) w poniedziałki: 28 grudnia i 4 stycznia, w godz. od 8.00 do 16.00. W sprawach związanych ze zgłoszeniem zgonu można działać osobiście lub przez pełnomocnika – wzór pełnomocnictwa jest do pobrania na stronie www.gliwice.eu. Wystarczy wybrać zakładkę Wirtualne Biuro Obsługi, a następnie Formularze do pobrania. W wyszukiwarkę należy wpisać „wzór pełnomocnictwa”.

Przypominamy, że kryte pływalnie będa zamknięte od 28 grudnia do 17 stycznia.

(mf)

Nowe obostrzenia do 17 stycznia

sylwester w pandemii

Do 17 stycznia 2021 r. rząd przedłużył tzw. etap odpowiedzialności, wprowadzono dodatkowe ograniczenia.

Od 28 grudnia działalność galerii handlowych jest ograniczona. Otwarte pozostaną tylko niektóre punkty usługowe mające istotne znaczenie dla życia codziennego (np. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne) oraz m.in. apteki, punkty apteczne, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, artykułami toaletowymi oraz środkami czystości, artykułami remontowo-budowalnymi, artykułami dla zwierząt, gazetami lub książkami, meblami.

W placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów:

  •     1 os/10 m2 – w sklepach do 100 m2
  •     1 os/15 m2  – w sklepach powyżej 100 m2

W nocy z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r., w godzinach od 19:00 do 6:00, w całym kraju obowiązuje ograniczenie w  przemieszczaniu się. Wyjątkiem jest wykonywanie czynności służbowych lub zawodowych, działalności gospodarczej, a także zaspokojenie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Pozostałe aktualne ograniczenia można znaleźć na stronie gov.pl/koronawirus.

Zamknięte pływalnie, boiska i Palmiarnia

wirus

Do 17 stycznia 2021 r. kryte pływalnie, Palmiarnia Miejska i boiska będą zamknięte – informuje Miejski Zarząd Usług Komunalnych.

Od poniedziałku 28 grudnia do niedzieli 17 stycznia zamknięte będą pływalnie Delfin, Mewa i Olimpijczyk oraz Palmiarnia Miejska, stadiony sportowe i Orlik przy ul. Jasnej. Zamknięcie wymusza  Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów spowodowanych epidemią. Jak informuje MZUK, obiekty sportowe zostaną zamknięte z wyłączeniem organizacji wydarzeń i zajęć związanych ze sportem zawodowym, które zostały określone w § 10 ust. 15 – 17 rozporządzenia.

Gliwice będą na tapecie

grafika – kolaż zdjęć i tytułów zajęć

Tegoroczne ferie będą wyjątkowe przez pandemię koronawirusa, jednak Muzeum w Gliwicach nie zapomina o młodych adeptach historii. Motywem przewodnim wirtualnych propozycji na dwa zimowe tygodnie będzie nasze miasto.

Zajęcia będą odbywać się od 7 do 21 stycznia na platformie ZOOM. Wybierać można spośród trzech gliwickich tematów. Miłośnicy historii najnowszej powinni zainteresować się zajęciami „Gliwicka Opozycja 1945–1990”, inspirowanymi książką wydaną przez Muzeum w Gliwicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności. Drugi blok będzie dotyczył postaci związanej z antykomunistycznym podziemiem. Zajęcia „Gliwicki bohater – Władysław Sulecki” przybliżą uczestnikom postać górnika z kopalni Gliwice, który miał odwagę przeciwstawić się reżimowi. Tablica upamiętniająca Suleckiego znajduje się na terenie dawnej kopalni – w obecnych Nowych Gliwicach.

Trzecią propozycją Muzeum są „Gliwiccy Kresowianie”. Warto pamiętać, że w naszym mieście po II wojnie światowej osiedliło się wielu przybyszów ze Lwowa, Stanisławowa, Drohobycza czy Tarnowa. Także Politechnikę Śląską tworzyli wykładowcy i pracownicy administracji związani wcześniej z Politechniką Lwowską. W ofercie wydawniczej MwG znajduje się kilka ciekawych publikacji na temat gliwickich Kresowian.

Zapisy są prowadzone telefonicznie pod numerem 783-560-006. Szczegóły na temat ferii w Muzeum w Gliwicach można znaleźć na stronie internetowej muzeum.gliwice.pl.

Nie będzie opłaty targowej

targowisko

Od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r. na gliwickich placach targowych nie będzie pobierana opłata targowa.

Prezydent Miasta Gliwice informuje, że w związku z treścią art. 1 pkt 38) ustawy z dnia 9 grudnia 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw,  od 1 stycznia 2021 do 31 grudnia 2021 roku  na terenie miasta Gliwice nie będzie pobierana opłata targowa. 

By dzieci były szczęśliwe

rodzina zastępcza

Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Gliwicach promuje ideę rodzicielstwa zastępczego, które dla wielu dzieci pozbawionych miłości biologicznych rodziców jest jedyną szansą na odnalezienie rodzinnego ciepła i bezpieczeństwa. Zawodową rodziną zastępczą mogą zostać małżeństwa, osoby samotne lub rodziny, które są gotowe podjąć trud i jednocześnie radość wychowywania dzieci, dla których los był mniej łaskawy. W czasie epidemii jest to zadanie wymagające jeszcze większego zaangażowania niż zazwyczaj.

Doceniając pracę zawodowych rodzin zastępczych, uchwałą z 26 listopada br. Rada Miasta Gliwice podniosła przysługujące im wynagrodzenia od 1 stycznia 2021 r.

Codzienne wyzwania i radości

Największą motywacją do pracy jest dla mnie pozytywna przemiana, jaka dokonuje się w podopiecznych. Bywają oczywiście trudne momenty, ponieważ każde dziecko wnosi do nowej rodziny cały bagaż doświadczeń, w których niejednokrotnie wiele jest smutku czy cierpienia. Dlatego szczególną satysfakcję i radość przynosi możliwość obserwowania, jak początkowo zamknięte czy wycofane dzieci otwierają się, zaczynają czuć się bezpiecznie, a na ich twarzach coraz częściej gości uśmiech – zwierza się Joanna Zalewska, jedna z gliwiczanek pełniących rolę zawodowego rodzica zastępczego.

Katarzynie Snopkowskiej rodzicielstwo zastępcze przynosi, pomimo lawiny obowiązków, poczucie spełnienia i szczęście, wynikające z pomagania dzieciom. Z entuzjazmem opowiada o radości dzieci, które czują, że są dla kogoś ważne, że ktoś realnie się nimi opiekuje. Z mężem część czasu spędzają z podopiecznymi na wsi, gdzie wzmacniają więzi rodzinne. – W okresie pandemii najtrudniejsze okazało się ograniczenie dzieciom możliwości samodzielnego, swobodnego wychodzenia na dwór, żeby pobawić się z rówieśnikami na świeżym powietrzu – zauważa Katarzyna Snopkowska.

Państwo Snopkowscy zgodnie twierdzą, że decyzja o utworzeniu rodziny zastępczej była dobrym pomysłem. Zarówno oni, jak i pani Joanna Zalewska zachęcają innych do podjęcia wyzwania i dania domu dzieciom, które najbardziej tego potrzebują.

Zostań rodzicem zastępczym!

18 stycznia 2021 r. Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierana Rodziny w Gliwicach rozpoczyna szkolenie dla kandydatów na rodziny zastępcze niezawodowe i zawodowe. Uczestnictwo w szkoleniu jest bezpłatne. Osoby zainteresowane powinny kontaktować się z pracownikami CPZiWR od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 15.00 pod numerami telefonów 32/335-41-37 (Ewa Pruska) i 507-732-570 (Magdalena Fornal) lub pisząc e-maila na adres cpz@cpz.gliwice.eu.

Pamiętaj o mammografii

baner

12 stycznia przy Parku Handlowym Arena pojawi się mammobus, w którym będzie można skorzystać z bezpłatnego badania piersi.

W badaniu refundowanym przez Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi, mogą uczestniczyć panie w wieku od 50 do 69 lat, niezależnie od miejsca zamieszkania i bez skierowania lekarskiego, które nie miały wykonanej mammografii w ramach programu Profilaktyki Raka Piersi w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy. Badania będą prowadzone od godz. 9.00 do 18.00.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków i innych nieprawidłowości) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych.

Tylko systematyczność w przestrzeganiu terminów kolejnych badań mammograficznych pozwala na wykrycie potencjalnego zagrożenia na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby, pozwalając rozpocząć natychmiastowe i skuteczne leczenie, które daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia – mówią organizatorzy akcji.

Aby skorzystać z mammografii należy się wcześniej zarejestrować pod nr tel. 58-666-24-44 lub poprzez formularz na stronie internetowej www.mammo.pl. W celu weryfikacji uprawnień do badania, przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty.  Na badanie należy zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii i zgłosić o wyznaczonej podczas rejestracji godzinie.

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pań oraz personelu medycznego badania będą wykonywane z zachowaniem przewidzianych prawem i wewnętrznymi procedurami LUX MED środków ostrożności w zakresie wyposażenia techników w niezbędne środki ochrony osobistej oraz procedur dezynfekcji pracowni i aparatury diagnostycznej i obsługi pacjenta.

Jednocześnie w pracowni mogą przebywać trzy panie w maseczkach ochronnych lub przyłbicach. Przed badaniem pracownicy medyczni zmierzą paniom temperaturę i poproszą o wypełnienie ankiety. Do dyspozycji pań są też środki do dezynfekcji rąk. Akcję organizuje LUX MED. (mf)