Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 27 maja 2021 r.

Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 27 maja 2021 r.

Dodano: 27.05.2021
// 27-05-2021

Święto wszystkich dzieci

banner z nazwą i datą imprezy

Z okazji Dnia Dziecka Miasto Gliwice zaprasza najmłodszych do świetnej zabawy w plenerze! Ekowarsztaty na Rynku, sportowe atrakcje na pl. Krakowskim, dmuchańce w parku Chopina i pokazy naukowe na pl. Grunwaldzkim – 30 maja przygotowujemy atrakcje w kilku miejscach na terenie miasta. Świetna zabawa od godz. 12.00 do 19.00 gwarantowana!

Na Rynku będziemy bardzo ekologiczni. Recykling to codzienność, warto więc robić to dobrze. Najmłodsi nauczą się tworzyć obrazy tlenowe z roślin, skonstruują swoje łódki z drewna i poznają tajniki ogrodnictwa.

Pl. Krakowski będzie natomiast miejską strefą aktywności. Pojawi się tam sportowe miasteczko dla najmłodszych, a w nim: tory przeszkód, minitrening bokserski, wyścig taczek, szkółka szczudlarska, wyścigi na rowerkach biegowych. Będzie także akademia rowerowa, pokazy trialu (czyli jazdy rowerem po przeszkodach), freestyle football i skimboard, czyli deska do ślizgania się po... wodzie!

W parku Chopina też emocji nie zabraknie. Oprócz uwielbianych przez dzieci dmuchańców będzie dużo innych atrakcji: eurobungee, karuzela łańcuchowa, kolejka na torach i elektryczne samochodziki.

Na pl. Grunwaldzkim trzeba będzie wytężyć szare komórki – w strefie nauki nie zabraknie pokazów i warsztatów naukowych. Czy wiecie, co to jest refleksomierz? Albo precyzjometr? Te urządzenia będzie można wypróbować na własnej skórze podczas Dnia Dziecka. Na śmiałków będzie czekał także symulator lotu VR, megagry i minipark naukowy.

Na wszystkie atrakcje wstęp będzie wolny. Impreza z okazji Dnia Dziecka zostanie zorganizowana z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Dotacje na wymianę pieców. Konsultacje regulaminu

baner

Trwają konsultacje społeczne dotyczące regulaminu naboru wniosków i realizacji projektu  "Czyste powietrze nad Gliwicami - wymiana indywidualnych źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych". Uwagi można zgłaszać do 4 czerwca.

Miasto Gliwice planuje ubiegać się o dofinansowanie zadania "Czyste powietrze nad Gliwicami - wymiana indywidualnych źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych" w ogłoszonym przez Zarząd Województwa Śląskiego naborze nr.: RPSL.04.06.01-IZ.01-24-403/21 Oś Priorytetowa IV Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna, Działanie 4.6 Czyste powietrze, Poddziałanie 4.6.1 Czyste powietrze - konkurs (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020).

Zgodnie z założeniami i wymaganiami tego konkursu, realizacja zaplanowanego zadania będzie polegała na udzielaniu grantów mieszkańcom Gliwic, będących właścicielami budynków jednorodzinnych, na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła. Wsparciem zostaną objęte zadania polegające na podłączeniu budynku do sieci ciepłowniczej, a w przypadku, gdy jest to technicznie niemożliwe (bądź nieuzasadnione ekonomicznie) na wymianie starego źródła ciepła na źródła zasilane energią elektryczną, gazem lub pompy ciepła.

Opis sposobu aplikowania o granty, ich wysokość oraz zasady udzielania, rozliczeń i kontroli zostaną określone w Regulaminie naboru wniosków i realizacji projektu grantowego. Projekt regulaminu wrazz załącznikami można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

W celu poznania opinii mieszkańców Gliwic na temat projektu tego Regulaminu, w terminie od 20 maja do 4 czerwca br. odbywają się konsultacje społeczne, które obejmują swoim zasięgiem obszar Gliwic. Uwagi lub opinie można zgłaszać mailowo na adres: brm@um.gliwice.pl lub składać w Biurze Podawczym Biura Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21 lub w Biurze Podawczym w filii Urzędu Miejskiego przy ul. Jasnej 31A w godzinach urzędowania.

 

 

300 rowerów, 30 stacji – 30 maja ruszy GRM!

Gliwicki Rower Miejski

Mamy dobrą wiadomość dla miłośników ekologicznego poruszania się po mieście – powraca Gliwicki Rower Miejski! Na jednośladach ruszymy w miasto 30 maja.

Pierwsze stacje rowerów miejskich pojawiły się w Gliwicach w 2017 r. i od razu zyskały ogromną popularność. Gliwiczanie chętnie korzystają z tej ekologicznej i ekonomicznej formy transportu, dlatego Gliwicki Rower Miejski powraca, tyle że w nowej odsłonie – do dyspozycji miłośników rowerowych przejażdżek będzie docelowo 30 stacji zlokalizowanych w różnych częściach miasta i aż 300 rowerów: 295 standardowych rowerów miejskich wyposażonych w koszyki, 2 tandemy i 3 rowery familijne cargo. Dobiegają ostatnie prace związane z uruchomieniem stacji – ruszamy 30 maja!
Gliwicki Rower Miejski to miejskie rowery najnowszej generacji, dostosowane do potrzeb użytkowników. Poprzednie sezony GRM były bardzo udane, mamy nadzieję, że podobnie będzie w tym sezonie. Wszystkim rowerzystom życzymy bezpiecznej i przyjemnej jazdy – mówi Mariola Pendziałek, naczelnik z Wydziału Usług Komunalnych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.
Gdzie po rower?

 
Nr stacji Nazwa stacji Lokalizacja
1. ul. Akademicka - Arena Gliwice ul. Akademicka
2. ul. Akademicka - Politechnika ul. Akademicka / Krzywoustego
3. ul. Brylantowa ul. Brylantowa
4. ul. Cechowa - Skwer Nacka ul. Cechowa
5. ul. Dąbrowskiego/ Poniatowskiego ul. Dąbrowskiego/ Poniatowskiego
6. skwer Dessau skwer Dessau
7. Dworzec PKP plac przed Dworcem PKP
8. ul. Gwiazdy Polarnej ul. Gwiazdy Polarnej
9. plac Inwalidów Wojennych pl. Inwalidów Wojennych
10. ul. Jesienna ul. Jesienna/ Wiślana
11. ul. Kościuszki - biblioteka ul. Kościuszki/ Zawiszy Czarnego
12. ul. Kozielska - szkoła ul. Kozielska
13. ul. Kozielska/ Góry Chełmskiej ul. Kozielska/ Góry Chełmskiej
14. ul. Kozłowska ul. Kozłowska
15. ul. Lubliniecka - Radiostacja ul. Lubliniecka
16. ul. Nowy Świat - Teatr Miejski ul. Nowy Świat
17. ul. Obrońców Pokoju ul. Obrońców Pokoju
18. ul. Okulickiego/ Kozielska ul. Okulickiego/ Kozielska
19. ul. Parkowa ul. Parkowa
20. ul. Piłsudskiego pl. Piłsudskiego
21. ul. Poniatowskiego ul. Poniatowskiego
22. al. Przyjaźni/ ul. Zwycięstwa al. Przyjaźni/ ul. Zwycięstwa
23. ul. Przyszowska - Łabędź ul. Przyszowska
24. ul. Siemińskiego ul. Siemińskiego/ Park Mickiewicza
25. ul. Sikornik ul. Sikornik
26. ul. Sikorskiego ul. Sikorskiego/ Reymonta
27. ul. Warszawska - Neptun ul. Warszawska
28. ul. Zakole ul. Zakole
29. ul. Zimnej Wody ul. Zimnej Wody
30 30 ul. Żwirki i Wigury ul. Żwirki i Wigury

Jak to działa?
Wypożyczenie roweru jest bardzo proste – wystarczy pobrać mobilną aplikację roovee, założyć konto i zasilić je kwota minimalną 10 zł (przelewem lub kartą), zeskanować kod QR znajdujący się przy kierownicy lub blokadzie nad tylnym kołem i gotowe! Należy pamiętać, by po zakończeniu przejażdżki i odstawieniu roweru na jedną ze stacji, zamknąć ręcznie blokadę tylnego koła.
System będzie funkcjonował przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Każda z 30 stacji została wyposażona w panel informacyjny, średnio 15 stojaków rowerowych oraz średnio 10 rowerów. Funkcjonowanie systemu uzupełnia strona internetowa (www.gliwickirowermiejski.pl), na której można się zarejestrować, sprawdzić dostępność rowerów i miejsc postojowych na poszczególnych stacjach. Pierwszy kwadrans na GRM będzie darmowy. Każda kolejna minuta to koszt 0,05 zł. Za odstawienie roweru stojącego poza strefą GRM-ROOVEE PARK do strefy GRM-ROOVEE PARK można otrzymać bonus w wysokości 5 zł.
Sezon GRM zakończy się 30 listopada. Za zorganizowanie, zarządzanie i eksploatację systemu miejskich wypożyczalni rowerów odpowiada konsorcjum warszawskich firm Orange Polska S.A. i Roovee S.A.
 Lokalizacje stacji można sprawdzić w Geoportalu rowerzysty na stronie internetowej:
https://geoportal.gliwice.eu/gpt4/?profile=5524815
Więcej informacji na temat funkcjonowania GRM można znaleźć na stronie internetowej: www.gliwickirowermiejski.pl. Odpowiedzi na pytania dotyczące GRM można uzyskać pod numerem telefonu 88-77-66-833. (mf)

 

Gwiazdy lekkiej atletyki na Grand Prix Gliwic

Grand Prix Gliwic

27 maja już po raz trzeci w naszym mieście pojawią się czołowi polscy przedstawiciele królowej sportu, by wziąć udział w otwartym dla publiczności mityngu lekkoatletycznym na arenie przy ul. Syriusza. Na liście startowej znalazło się 140 zawodniczek i zawodników, w tym 16 reprezentantów Polski, którzy w ostatni weekend miesiąca wezmą udział w Drużynowych Mistrzostwach Europy w Chorzowie, broniąc tytułu najlepszej drużyny Starego Kontynentu.

W Grand Prix Gliwic mogą wziąć udział wyłącznie sportowcy posiadający minimum klasę mistrzowską. Przewidziano biegi sprinterskie, na średnim dystansie, skok w dal, wzwyż, trójskok, rzut dyskiem i oszczepem, a także bardzo widowiskowe biegi przez płotki. Niewątpliwie dużą atrakcją dla kibiców będzie też skok o tyczce. W tej konkurencji zobaczymy 9 zawodniczek, w tym tyczkarki z szerokiej kadry Polski z Wiktorią Kalittą na czele.

Szczególnie mocno obsadzone będą sprinty, w których o najlepsze wyniki zawalczą m.in. Marika Popowicz-Drapała (dwukrotna brązowa medalistka mistrzostw Europy oraz rekordzistka Polski w biegu sztafetowym 4×100 metrów), Katarzyna Sokólska (olimpijka z Rio de Janerio) i Dominik Kopeć (mistrz Polski w biegach na 100 i 200 m). Obok nich pobiegną Karol Kwiatkowski, Adrian Brzeziński, Wiktor Suwara i Mateusz Siuda. W Gliwicach wystartuje także Pia Skrzyszowska (czołowa płotkarka Europy na dystansie 100 m), zapowiadająca walkę w naszym mieście o minimum olimpijskie (12,84 s), choć wicemistrzostwem świata z Chorzowa wywalczyła już sobie prawo startu na Igrzyskach Olimpijskich w sztafecie 4x100 m. Na 400 m przez płotki rywalizować będą z kolei czołowi polscy zawodnicy w tej konkurencji: Patryk Adamczyk (49,72 s) i Robert Bryliński (49,88 s).

Z całą pewnością wielu emocji dostarczą biegające w sztafetach sprinterskich Klaudia Adamek, Paulina Guzowska, Karolina Łozowska i Aleksandra Gaworska czy reprezentanci na drużynowy Puchar Europy – Dariusz Kowaluk i Patryk Grzegorzewicz (dystans na 200 m). Ciekawie zapowiadają się również biegi na 800 m kobiet z udziałem Martyny Galant, Angeliki Sarny i grupy zawodniczek z czołówki krajowej.  

Entuzjaści rzutów oszczepem mogą spodziewać się ponad 80-metrowych prób w wykonaniu m.in. Cypriana Mrzygłoda (rekord życiowy 84,97 m) i Huberta Chmielaka (82,58 m), a trójskoków – ponad 13-metrowych rezultatów czołowych zawodniczek z kraju i zagranicy, takich jak Agnieszka Bednarek (13,46 m), Karolina Młodawska (13,55 m) czy reprezentantka Niemiec Maria Purtsa (13,65 m). W skoku wzwyż kobiet liczymy, że Wiktoria Miąso zaliczy wysokość powyżej 180 cm.

Grand Prix Gliwic rozpocznie się o godz. 16.00. Zapraszamy kibiców – wstęp wolny! Impreza jest finansowana ze środków Miasta Gliwice.

GTW Piastunki Gliwice. Dziewczyny, do boju!

Piastunki GTW Gliwice

Formą i umiejętnościami ustępuje im niejeden chłopiec... Na przełomie czerwca i lipca młode piłkarki z drużyn GTW Piastunki Gliwice będą reprezentowały województwo śląskie w turniejach „Młoda Piłkarska Kadra Czeka” w Reńskiej Wsi (rocznik 2008 i młodsze) oraz „Piłkarska Kadra Czeka” w Świdnicy (rocznik 2006 i młodsze). Trzymamy kciuki!

    
Dwa lata temu, a więc jeszcze przed pandemią, dziewczyny wygrały piłkarskie Śląskie Finały Tymbarku oraz zdobyły ósme miejsce w finałach ogólnopolskich. W kolejnym roku ze względu na lockdown część rozgrywek została zawieszona. Obecnie turniej wraca. Piastunki GTW będą reprezentowały nasze województwo w kategorii młodszej oraz starszej. Warto przypomnieć, że obecnie kilka zawodniczek GTW jest w kadrze Podokręgu i przygotowuje się pod okiem trenerów kadry do SILESIA CUP, który odbędzie się na Stadionie Śląskim.

Treningi młodych piłkarek odbywają się w każdy wtorek i piątek na boisku przy ul. Orkana 8. Kochasz piłkę? Dołącz do nich! Zajęcia startują zawsze o godz. 17.00.

Bądźmy czujni, nie dajmy się oszukać!

narodowy spis powszechny - baner

Samospis internetowy lub wywiad telefoniczny to aktualnie jedyne metody dokonania spisu powszechnego. Do odwołania rachmistrzowie nie przeprowadzają wywiadów bezpośrednich w mieszkaniach!

Jak wziąć udział w obowiązkowym spisie powszechnym?

  • Przez Internet - wejdź na stronę spis.gov.pl (spisując się przez Internet, możesz wziąć udział w loterii, więcej na: loteria.spis.gov.pl)

  • Może zadzwonić rachmistrz spisowy z numeru tel.: 22 828 88 88

  • Dzwoniąc na infolinię (płatna według stawek operatora) tel.:22 279 99 99

UWAGA! Aktualnie są to jedyne stosowane metody dokonania spisu. Do odwołania rachmistrzowie nie przeprowadzają wywiadów bezpośrednich w mieszkaniach! W przypadku, gdy ktoś informuje, że jest rachmistrzem spisowym i próbuje wejść do mieszkania, należy odmówić i niezwłocznie powiadomić Policję (nr 112).

Bądźmy czujni, nie dajmy się oszukać!

Pamiętajmy, aby:

  •     nie wchodzić na inną stronę internetową niż spis.gov.pl
  •     nie udzielać informacji w sprawie spisu, gdy osoba przedstawiająca się jako rachmistrz spisowy dzwoni z innego numeru telefonu niż: 22 828 88 88
  •     nie dzwonić pod inny numer telefonu niż 22 279 99 99

Osoby, które nie mają dostępu do internetu, mogą skorzystać z przygotowanych w budynku Urzędu Miejskiego w Gliwicach (wejście od strony skweru Doncaster) stanowisk komputerowych, z dostępem do aplikacji spisowej. W tym celu niezbędny jest jednak wcześniejszy kontakt telefoniczny: (32) 239 11 03 lub (32) 239 11 86 ( pn.-śr. 8:00-16:00, czw. 8:00-17:00, pt. 8:00-15:00), w celu ustalenia terminu wizyty.

Osoba zainteresowana przeprowadzi samospis osobiście na stanowisku komputerowym -  pracownicy Urzędu służą pomocą wyjaśniając zasady spisu, udzielając wsparcia technicznego.

Dzień Samorządu Terytorialnego. Nasze wspólne święto

rynek z lotu ptaka

27 maja świętujemy Dzień Samorządu Terytorialnego. To właśnie tego dnia w 1990 r. odbyły się pierwsze po II wojnie światowej w pełni wolne wybory samorządowe. Odrodzenie samorządności było możliwe dzięki uchwaleniu przez Sejm kontraktowy ustawy o samorządzie terytorialnym, która po 40 latach tzw. centralizmu demokratycznego przywracała w Polsce system władzy samorządowej.

Artykuł 1.1 ustawy stanowił: „Mieszkańcy gminy tworzą z mocy prawa wspólnotę samorządową“. Społecznościom lokalnym nadano prawa do zarządzania częścią spraw publicznych, a miasta i gminy otrzymały własne źródła dochodów oraz możliwość decydowania o wydatkach. To był początek wielkich zmian w Polsce i nieustającego rozwoju Gliwic, które  przyciągnęły wielkich inwestorów do strefy ekonomicznej, pozyskały ogromne fundusze z UE m.in. na rozwój infrastruktury drogowej i terenów inwestycyjnych pod przemysł wysokich technologii, odnowienie i  modernizację zabytkowej tkanki miasta, nowe obiekty sportowe i rozwój społeczeństwa obywatelskiego.Obecnie, gdy coraz częściej pojawiają się pomysły na centralizację kolejnych dziedzin życia, warto zadać sobie pytanie „Czym jest dla mnie samorząd i co nam – mieszkańcom – daje jego istnie nie?”. O odpowiedzi orazżyczenia dla samorządu z okazji święta poprosiliśmy Marka Pszonaka,  przewodniczącego Rady Miasta Gliwice, prezydenta Gliwic Adama Neumanna oraz zastępców prezydenta: Mariusza Śpiewoka, Aleksandrę Wysocką i Ewę Weber. (ap)

Marek Pszonak przewodniczący Rady Miasta Gliwice:
Samorząd to przede wszystkim wspólnota oraz niezależność od kaprysów tej czy innej władzy w Warszawie. W każdej wspólnocie zdarzają się oczywiście spory i nieporozumienia, ale w Gliwicach i – jak sądzę – wielu innych miastach w Polsce to, że możemy sami decydować o swoich sprawach, przynosi świetne efekty. Samorządowi życzę niezależności, a samorządowcom odwagi w podejmowaniu właściwych decyzji. Aby zawsze kierowali się wspólnym dobrem, a nie partykularnymi interesami.

Adam Neumann prezydent Gliwic:
Samorząd jest dla mnie przejawem wolności, możliwością samodzielnego stanowienia o swoich sprawach. Jest wiele spraw wspólnych dla obywateli – mieszkańców jednego miasta, dzielnic, osiedli... Samorząd terytorialny jest odpowiedzią na ich potrzeby, dlatego powinien być wyrazem woli mieszkańców jak najmniej narażonym na wpływy, naciski i rozkazy płynące z zewnątrz. Życzę Samorządowi, aby wolność stanowienia o sobie – jak najszerzej rozumiana – nie była zakłócana! Aby nie odbierano mu prawa do samostanowienia... Aby administracja centralna pozwoliła na samodzielną diagnozę, wybór i realizację rozwiązań najlepszych dla społeczności lokalnych z uwzględnieniem najlepiej pojętych interesów mieszkańców. To wszakże pretekst jego utworzenia i najważniejsze zadanie w codziennej pracy samorządowej tysięcy ludzi.

Mariusz Śpiewok I zastępca prezydenta Gliwic:
Samorząd to przede wszystkim możliwość rozwoju. To znajomość lokalnych warunków, która pozwala na ustalanie priorytetów oraz daje możliwość decydowania o własnych sprawach. Tam, gdzie decyzje podejmowane są blisko mieszkańców, tam widoczny jest postęp, rozwój i lepsza jakość życia. Decentralizacja i możliwość wybierania swoich reprezentantów w demokratyczny sposób sprawia, że mieszkańcy mają realny wpływ na to, w jakim kierunku podążają sprawy w ich najbliższym otoczeniu. Samorządowcom życzę wytrwałości w mierzeniu się z problemami, jakie przynosi każdy dzień oraz (a może przede wszystkim) z coraz liczniejszymi próbami szkodliwego centralizowania państwa.

Aleksandra Wysocka II zastępca prezydenta Gliwic:
Samorząd to moja mała ojczyzna, lokalna wspólnota, która daje poczucie siły i współdziałania. Z jednej strony jest dla mnie przestrzenią do realizacji wyzwań, patrzenia na sprawy i problemy oczami mieszkańców, z drugiej daje nam – mieszkańcom – silne poczucie współtworzenia przestrzeni, w której chcemy mieszkać, pracować i odpoczywać, realnego oddziaływania na rzeczywistość, która nas otacza. Czego życzyć samorządowi? Porzucenia myśli, że ktoś z daleka od samorządu wie lepiej, co dla nas jest ważne, jak mamy żyć, w jakim kierunku się rozwijać...

Ewa Weber III zastępca prezydenta Gliwic:
Samorząd jest gwarancją odnalezienia złotego środka, który pozwala zaspokajać potrzeby lokalnej społeczności z zachowaniem wszystkich obowiązujących przepisów prawa. To możliwość ciągłego kreowania rozwoju  miasta. dzięki stałej współpracy władz miasta z mieszkańcami, środowiskami lokalnymi, biznesem i nauką. Miasto to żywy organizm, który musi się rozwijać, by nadążyć za zmieniającą się rzeczywistością. Efektywne rozwiązywanie pojawiających się problemów, odpowiadanie na bieżące wyzwania i umiejętne wykorzystywanie dostępnych narzędzi i systemów do ciągłego rozwoju pozwala budować przyjazne do życia miejsce i przekłada się na zaufanie i zadowolenie mieszkańców. Życzę samorządowi pomyślnej realizacji przedsięwzięć i zadań, niegasnącego zapału do podejmowania nowych wyzwań, społecznej akceptacji, która stanowi źródło satysfakcji i motywacji do dalszej pracy oraz ciągłego rozwoju w celu zaspokajania potrzeb mieszkańców.

Dzień Wyjątkowych Rodzin

Rodzina zastępcza

Miłość, wsparcie, zrozumienie, bezpieczeństwo. Dom pełen ciepła i bliskości. To podstawowe wartości, o które powinni zadbać rodzice w stosunku do swojego dziecka. Wielu z nich jednak nie może zapewnić dziecku warunków do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju. O dzieci, które z różnych powodów nie mogą przebywać w swoim rodzinnym domu u boku biologicznych rodziców dba Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny. Miasto stara się w ten sposób zagwarantować im bezpieczną przystań i organizuje zakrojoną na szeroką skalę promocję rodzicielstwa zastępczego. 30 maja obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Kim są ludzie o wielkich sercach, którzy stwarzają dzieciom w Gliwicach szansę na normalne życie?

– Z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego Samorząd Miasta Gliwice składa wszystkim Rodzinom Zastępczym serdeczne życzenia wszelkiej pomyślności i satysfakcji z podejmowanych zadań. Dziękujemy za dobro i wrażliwość, które są Państwa udziałem na co dzień. Życzymy Waszym Rodzinom, aby czas spędzony razem był pełen wzajemnej miłości, szacunku, wsparcia i zrozumienia, a także aby w Waszych domach zawsze panowała atmosfera rodzinnego ciepła i miłości, a w Waszych sercach niezmiennie gościła wiara w siłę rodziny  - mówi Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic.

W Gliwicach przybywa zawodowych rodzin zastępczych dających opiekę i miłość dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą przebywać z biologicznymi rodzicami. Obecnie na terenie Gliwic funkcjonują 184 rodziny zastępcze, które tworzą dom dla 315 dzieci: 22 Zawodowe Rodziny Zastępcze, 52 Niezawodowe Rodziny Zastępcze i 110 Spokrewnionych Rodzin Zastępczych. To rodziny, które pełnią niezwykle trudną, ale ważną i dającą wiele satysfakcji misję – dają schronienie, wsparcie i ciepło. Zapewniają bezpieczny dom oraz dają szansę na lepsze życie dzieciom, dla których los był mniej łaskawy.
Zawsze chcieliśmy pracować z dziećmi. Pomysł stworzenia zawodowej rodziny zastępczej pojawił się, gdy przyszły na świat nasze własne dzieci. Bywaliśmy wcześniej w pogotowiu rodzinnym, które w Opolu prowadził brat mojego męża, więc doskonale wiedzieliśmy, co nas czeka. To wyjątkowa praca, wspaniała i wzruszająca. Trafiają do nas różne dzieci, często z dysfunkcjami, zagubione, nie znające normalnego życia, z różnym, ale zawsze ciężkim bagażem doświadczeń. Przyjmujemy je i pokazujemy, jak funkcjonuje normalna rodzina, w której nie ma krzyku, złości, ale miłość i zrozumienie. Uczymy codziennego, spokojnego życia z obowiązkami i stabilizacją. Każdy dzień nas zaskakuje, nigdy nie wiemy, jak dzieci zareagują, ponieważ mają z domu wyniesione inne wzorce, ale mamy ogromną satysfakcję, gdy widzimy, jak się rozwijają, wynurzają ze skorupy i zaczynają normalnie funkcjonować. Gdy trafiają do nas dzieci, po przepracowaniu trudności – widzimy jak pięknieją, trafiają do szczęśliwych rodzin adopcyjnych lub do biologicznych rodziców, którzy zmienili swoje życie i zaczęli walczyć o dzieci. To daje nam pewność, że wybraliśmy dobrą drogę życiową. Dla nas to nagroda za codzienny trud. Każde dziecko to nowe wyzwanie i nowa, piękna przygoda. Aby stworzyć dobrą rodzinę zastępczą, trzeba mieć dużo cierpliwości, empatii i zrozumienia, nie zniechęcać się wyuczonymi reakcjami dzieci, które dotychczas znały świat wypaczony i nauczyły się głównie obrony. Miłość i cierpliwość, które im damy, przyniosą piękne efekty – mówi Beata Górny, która przez 6 lat, wraz z mężem prowadziła w Gliwicach pogotowie rodzinne, a od 3 lat tworzy zawodową rodzinę zastępczą. Przez te lata w domu państwa Górny wychowała się ponad setka dzieci w wieku od 0 do 13 lat.
Podobnych historii jest w Gliwicach wiele – tyle, ile rodzin zastępczych. Każda z nich jest wzruszająca, pełna dobrych emocji i nadziei, że żadne dziecko nie zostanie bez pomocy i wsparcia, bez dorosłych, którzy pokażą, że można żyć normalnie – bez strachu, niepewności i ciągłej walki.

Gliwicki samorząd od lat prowadzi działania promujące rodzicielstwo zastępcze mające przekonać gliwiczan, że warto dać ciepły dom dzieciom, którym los nie sprzyjał. Jedną z takich akcji jest kampania „Rodzic na zastępstwo – miłość na zawsze”, którą prowadzi Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny w Gliwicach. Dzięki tej współpracy w 2011 r. w Gliwicach były 2 zawodowe rodziny zastępcze, w 2016 r. – 8, a obecnie jest ich już 22!
Rodzicielstwo zastępcze jest jedną z najlepszych form pomocy opuszczonemu lub porzuconemu dziecku. To misja, której może się podjąć każdy człowiek. Przyjąć do własnej rodziny nieswoje dziecko, ofiarować mu swoją miłość i troskę, poprowadzić je w dorosłe życie, dzielić z nim radości i smutki. To wielki dar, jaki można ofiarować drugiemu człowiekowi – mówi Ewa Pruska z Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny, które zajmuje się organizowaniem pieczy zastępczej w Gliwicach, pozyskiwaniem kandydatów na rodziców zastępczych oraz organizowaniem szkoleń dla kandydatów.
Rodziny zastępcze mogą liczyć na pomoc Miasta Gliwice
Samorząd Miasta Gliwice udziela wsparcia dzieciom umieszczonym w pieczy zastępczej, rodzicom zastępczym i rodzicom biologicznym, którzy starają się o odzyskanie pełni praw rodzicielskich. Potrzebę troski o bezpieczeństwo materialne rodzin zastępczych i dzieci miasto traktuje bardzo poważnie, dlatego udostępnia lokale mieszkalne rodzinom, które chcą stworzyć zawodową rodzinę zastępczą.

Każda rodzina otrzymuje też wsparcie Koordynatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej lub innego pracownika wyznaczonego przez Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej.

W ramach pomocy finansowej, na którą wnioski składane są w Ośrodku Pomocy Społecznej rodziny zastępcze mogą liczyć na: pokrycie kosztów utrzymania każdego dziecka przyjętego do rodziny zastępczej, dodatek za opiekę nad dziećmi niepełnosprawnymi, dofinansowanie do wypoczynku, pokrycie niezbędnych kosztów związanych z potrzebami przyjmowanego dziecka, środki na utrzymanie lokalu mieszkalnego, pokrycie kosztów związanych z przeprowadzeniem niezbędnego remontu.
Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny zaprasza do kontaktu osoby zainteresowane stworzeniem rodziny zastępczej.
Centrum działa przy ul. Sikorskiego 134 (pon. 7.30–17.00, wtorek, środa, czwartek 7.30-15.30, piątek 7.30–14.00, tel.: 32/335-41-37 i 32/331-46-23). Osoby chcące stworzyć rodzinę zastępczą powinny mieć stałe miejsce zamieszkania w kraju, korzystać z pełni praw cywilnych i obywatelskich, i móc zapewnić dzieciom odpowiednie warunki bytowe.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: rodzinazastepcza.gliwice.pl. Infolinia dla Kandydatów na Rodziny Zastępcze działa od poniedziałku do piątku w godz. od 10.00 do 18.00 oraz w soboty w godz. od 10.00 do 13.00 (nr tel.: 597-732-570). Zapraszamy również na funpage Centrum na facebooku. (mf)

 

 

Sto lat, plastycy!

elegancka kobieta przy biurku

Okręg Gliwicko-Zabrzański Związku Polskich Artystów Plastyków 1 czerwca będzie świętował 15-lecie działalności. To były bardzo owocne lata dla naszych artystów. Działania ZPAP-u na stałe wpisały się w kulturalny kalendarz Gliwic. Życząc wielu inspiracji i ciekawych projektów artystycznych, rozmawiamy z prezes Anną Zawiszą-Kubicką.

Artysta plastyk, czyli kto – malarz, rzeźbiarz, grafik? Kto przez te 15 lat tworzył i tworzy Okręg Gliwicko-Zabrzański ZPAP?

Okręg tworzą artyści różnych specjalności – malarze, graficy, rzeźbiarze, ceramicy, architekci wnętrz, fotograficy, projektanci wzornictwa przemysłowego i artyści zajmujący się sztuką włókna, czyli tkaniną. Wszystkich łączy jedno – są absolwentami Akademii Sztuk Pięknych z tytułem magistra lub doktora sztuki. Aktualnie jest nas 70 osób. Mamy już 18 nagród Prezydenta Miasta Gliwice przyznanych w dziedzinie kultury lub upowszechniania kultury. Trzech członków Okręgu jest odznaczonych medalem Gloria Artis, trzech – Medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej i pięciu – Złotą odznaką ZPAP- najwyższym odznaczeniem związkowym.

Dla naszego środowiska niewątpliwie ważne było znalezienie siedziby przy ul. Studziennej 6, utworzenie Galerii Sztuki Atrium w Technoparku w Gliwicach w 2011 roku, która działa do dziś i prezentuje wystawy znakomitych artystów, a uzupełnieniem każdego wernisażu jest koncert. Równie istotne było także powstanie Galerii Sztuki Arena w 2015 roku, która również funkcjonuje do teraz.

Które z inicjatyw podjętych przez gliwicko-zabrzański ZPAP uważa Pani za najciekawsze, które najlepiej Pani wspomina?

Jest wiele projektów zasługujących na uwagę, ale do najważniejszych należy niewątpliwie Międzynarodowy Plener Malarski „Moje Miasto”. Odbywa się od 11 lat w Gliwicach z udziałem artystów z: Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Litwy, Holandii, Hiszpanii, Niemiec, Irlandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Libanu. Plener cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a jego efekty można podziwiać zawsze na wystawach poplenerowych, prezentujących Gliwice – takie, jakie są i takie, jakimi je widzą artyści.

Niezwykle ciepło wspominam też projekt przygotowany wspólnie z Klubem Inicjatyw Kulturalnych i Muzeum w Gliwicach, zorganizowany z okazji Roku Chopinowskiego 2010 „Chopin – inspiracje… (muzyka, plastyka, poezja)”. Projekt składał się z dwóch części. W Muzeum odbył się koncert przygotowany i prowadzony przez Piotra Oczkowskiego przeplatany wierszami naszych kolegów (mamy takich!), a następnie w naszej siedzibie odbyła się wystawa inspirowana muzyką Chopina. Obowiązywały wtedy stroje wieczorowe.

W pamięć zapadł mi także wieczór  wspomnień o kolegach, którzy odeszli na wieczny plener, czyli Zaduszki 2010. Wśród zaproszonych członków rodzin, przy zapalonych świecach wspominaliśmy tych, którzy byli kiedyś wśród nas. Ten niezwykle wzruszający wieczór towarzyszył wystawie prac nieobecnych kolegów.

Muzyka często jest  inspiracją dla plastyków. Dobrze wspominam także dużą wystawę z 2015 roku – „Tematy muzyczne w plastyce”. Została zorganizowana z okazji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Rytm Pro Arte w Gliwicach w 2015 roku z koncertem laureatów Festiwalu i wieczorem poezji.

Z kim jeszcze współpracuje gliwicko-zabrzański ZPAP?

Kładziemy silny nacisk na współpracę z innymi okręgami ZPAP z całej Polski, zapraszaliśmy okręgi i artystów z Tarnowa, Katowic, Bielska-Białej, Krakowa, Warszawy i Sopotu a także ze Lwowa, z Sumów, Iwanofrankowska, Landsbergu i Alsdorfu. Na zaproszenie Niemieckiego Regionalnego Związku Plastyków  uczestniczyliśmy w wystawie „Nahe Bilder – Ferne Horizonte” w Forum Sztuki w Bonn w Niemczech w 2017 roku. Przez cztery dni zwiedzaliśmy miasto, wystawy, puby i muzea. Wrażenia pozostają na zawsze. Był to rewanż za ugoszczenie niemieckich plastyków w Gliwicach w 2015 roku.

Czy ograniczenia w działalności kulturalnej z powodu pandemii koronawirusa dały się gliwickim artystom we znaki?

Nawet czasy pandemii udało się przełożyć na wyraz plastyczny. W grudniu 2020 roku odbyła się wystawa zbiorowa 46 artystów –„Sztuka w czasach zarazy",  która zgromadziła ponad 60 prac z wszystkich dziedzin sztuki. Wystawie towarzyszył katalog i film.

Jakie są Państwa plany na najbliższą przyszłość?

Plany na przyszłość? Trwać, rozwijać się, przyciągać coraz większą ilość chętnych pragnących kontaktów ze sztuką, tworzyć, tworzyć, tworzyć i mieć dla kogo.

Z okazji Jubileuszu odbędą się w Centrum 3.0 przy ul. Studziennej 6 w Gliwicach dwie wystawy: 16 czerwca wernisaż  „Debiuty” – na której zostaną zaprezentowane prace nowo przyjętych członków Okręgu i 18 czerwca „Sztuka włókna”, czyli integracja artystów gliwickich i krakowskich.

A po wakacjach zapraszamy na szereg  kolejnych wystaw: jubileuszową – batiku, malarstwa, poplenerową, (jeżeli plener dojdzie do skutku), a także na kontynuację projektu X Jubileuszowy Kaczyniec Kulturalnie, który zapowiada się niezwykle ciekawie – w planach jest 5 wystaw w różnych gliwickich galeriach.

Przebudowa łuku zwiększy bezpieczeństwo

Łuk ul. Zygmuntowskiej

Łuk na ul. Zygmuntowskiej zostanie przebudowany. Na czas prac, które rozpoczną się 1 czerwca, wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu.

Według policyjnych statystyk najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych, do których dochodziło w tym miejscu było niedostosowanie prędkości kierowców do warunków ruchu. Przed łukiem ustawione są znaki ostrzegawcze informujące o wypadkach, a prędkość ograniczona do 40 km/h. Aby jeszcze bardziej zwiększyć poziomu bezpieczeństwa łuk zostanie przebudowany – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg miejskich w Gliwicach.
Prace rozpoczną się w poniedziałek, 1 czerwca. Na czas prowadzenia robót ruchem sterować będzie sygnalizacja świetlna, a kierowcy będą poruszać się wahadłowo, tylko jednym pasem. Ruch pieszych pozostanie bez zmian. Prace powinny zakończyć się w IV kwartale. (mf)

 

Konkurs na prowadzenie ogrzewalni

ogrzewalnia

Urząd Miejski w Gliwicach informuje o zbliżającym się otwartym konkursie ofert na realizację zadania publicznego Miasta Gliwice w dziedzinie pomocy społecznej, polegającym na prowadzeniu ogrzewalni dla osób bezdomnych przy ulicy Noakowskiego w Gliwicach.

Ogrzewalnia zlokalizowana u zbiegu ulic Noakowskiego i Dworskiej jest nowoczesnym budynkiem modułowym, oddanym do użytku w grudniu 2020 roku. Budynek ten wyposażony jest w nowatorski system ogrzewania, posiada także certyfikat Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego. Do dyspozycji osób potrzebujących są dwa pomieszczenia – osobne dla kobiet i dla mężczyzn – wyposażone w oddzielne pomieszczenia sanitarne z natryskami, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Osoby zmagające się z bezdomnością, korzystające ze wsparcia w postaci ogrzewalni, mogą skorzystać również z pralki, która znajduje się na wyposażeniu obiektu. W budynku znajduje się wydzielone pomieszczenie dla dyżurującego opiekuna z szatnią i łazienką oraz pomieszczenie gospodarcze. Ogrzewalnia jest dostępna dla potrzebujących w okresie od 1 października do 30 kwietnia całodobowo, natomiast w pozostałym okresie, tj. od maja do września w godzinach od g. 18.00 do 8.00.

Zachęcamy wszystkie podmioty zainteresowane prowadzeniem gliwickiej ogrzewalni do obserwowania komunikatów na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Gliwicach, gdzie w czerwcu 2021 roku, pojawią się szczegóły dotyczące konkursu (bezpośredni link: https://bip.gliwice.eu/ogloszenia-o-otwartych-konkursach-ofert-na-realizacje-zadan-publicznych-miasta-gliwice).

Dodatkowych informacji udziela:

Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach