Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 27 listopada 2019 r.

// 27-11-2019

Amazon otworzy w Gliwicach centrum logistyczne

Amazon

Firma zapowiedziała właśnie oficjalnie otwarcie kolejnego centra logistycznego w Polsce. W Gliwicach będzie działał największy tego typu obiekt Amazona pod względem zastosowania rozwiązań robotyzacji. W centrum logistycznym przy ul. Bojkowskiej ma pracować ponad 3,9 tys. robotów. W czteropiętrowym budynku o powierzchni 210 tys. m2 zatrudnienie znajdzie ponad tysiąc osób. Start działalności centrum planowany jest na 2020 rok.

Powstające na terenie KSSE gliwickie Centrum Logistyki E-Commerce Amazona zostanie wyposażone w dwa nowoczesne rozwiązania automatyzacyjne. Jednym z nich jest technologia Amazon Robotics, pomagająca w składowaniu produktów na półkach oraz kompletowaniu zamówień. W firmie będzie „pracować” blisko cztery razy więcej robotów niż ludzi. Amazon planuje stworzyć ponad 1000 nowych miejsc pracy oraz wdrożyć 3,9 tys. robotów transportowych. Drugim rozwiązaniem, które znajdzie zastosowanie w nowym obiekcie, będą paletyzatory, czyli roboty rozładowujące i przenoszące przedmioty ważącej więcej niż 15 kg.

Działalność w Gliwicach Amazon rozpocznie w 2020 roku. Ostatnio amerykańska firma uruchomiła w Polsce centrum przepływowe w dolnośląskich Okmianach koło Bolesławca oraz Centrum Logistyki E-Commerce w Pawlikowicach pod Łodzią. Oba obiekty działają od września 2019 r.

Kierunek: nieznane!

droga, w tle wysokie góry

Najstarsze i najgłębsze jezioro świata, niezwykłe spotkania na oceanicznych wyspach, wielka rowerowa przygoda w Amerykach – zaciekawieni? Jeżeli na myśl o tych wyprawach chcecie pakować plecaki, wpadnijcie na Festiwal Podróżniczy „Świat to za mało”.

W sobotę 7 grudnia we Fluorze (ul. Wyszyńskiego 11) odbędą się trzy niesamowite spotkania z podróżnikami. O godz. 16.00 Jakub Rybicki opowie o wyjątkowej, zimowej wyprawie nad jezioro Bajkał. Siarczyste mrozy, skuta lodem powierzchnia jeziora i niesamowite plenery – „syberyjskie morze” to magiczne miejsce.

O godz. 17.15 trochę nas rozgrzeje Tomasz Owsiany. Podróżnik opowie o Filipinach, które przemierzył w ciągu ośmiu miesięcy jako reporter. Poznał ten kraj od podszewki – wyrabiając węgiel, orząc bawołami pola ryżowe czy poznając arkana szamańskiej magii.

Ostatnie spotkanie, o godz. 18.30, będzie nie lada gratką dla tych, którzy najbardziej lubią poznawać świat z rowerowego siodełka. Z Alaski do Patagonii na dwóch kółkach? Wyprawa Piotra Strzeżysza była pełna malowniczych widoków i ciekawych spotkań na dwóch kontynentach.

Festiwal Podróżniczy „Świat to za mało” jest organizowany przez Stowarzyszenie Przed Siebie. Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice. Na wszystkie prelekcje wstęp wolny. (mm)

Start it UP z rekordową frekwencją

spotkanie Start It Up

3 prelekcje, 4 innowacyjne Startupy, 90 min networkingu oraz niezliczona ilość wymiany doświadczeń i dobrych praktyk. 21 listopada w gliwickim Technoparku odbyła się 8 edycja Start It Up, która zgromadziła ponad 100 przedstawicieli biznesu oraz  środowiska akademickiego.

Podczas spotkania rozmawiano o odczytywaniu danych oraz poszukiwaniu wpływowych liderów opinii i mierzeniu efektów działań marketingowych. Kobi Kalderon, prelegent z Izraela podzielił się z uczestnikami wiedzą na temat pozyskiwania inwestorów tak ważnych dla startupów poszukujących finansowania.

Nowością 8. edycji była sesja „Startup stage”, podczas której zaprezentowano 4 innowacyjne startupy powołane w ramach działającego przy Technoparku Gliwice Funduszu Akcelerator Technologiczny Gliwice: FrostX, GlucoActive, Cypherdog i Telemedical Innovations.

90 minutowy networking był świetną okazją do rozmowy z prelegentami oraz nawiązania nowych kontaktów biznesowych. Obecni podczas wydarzenia  eksperci służyli wiedzą w obszarze doradztwa prawnego, nowych technologii oraz trendów w grach i aplikacjach mobilnych, a także w zakresie finansowania startupów.

Kolejna edycja odbędzie się już w połowie przyszłego roku. Szczegóły dotyczące wydarzenia można znaleźć na stronie: www.start-it-up.pl. (mf)

Spotkanie ważne dla mieszkańców

Spotkanie z mieszkańcami

Mieszkańcy gliwickiej Wójtowej Wsi obawiają się, że w ich dzielnicy powstanie osiedle domów wielorodzinnych. W tej sprawie wystosowali petycję do władz miasta. Dziś w Urzędzie Miejskim doszło do spotkania developera - Firmy Next - z przedstawicielami mieszkańców tej dzielnicy. Pełniący obowiązki prezydenta Gliwic Janusz Moszyński podjął się roli mediatora.

Gliwiczanie z Wójtowej Wsi przedstawili swoje obawy dotyczące powstania w sąsiedztwie jednorodzinnej zabudowy wielorodzinnych bloków. Ze strony inwestora usłyszeli zapewnienie, że budynki, które mają tam zostać wybudowane będą miały maksymalnie trzy kondygnacje i będą to obiekty zaprojektowane z zachowaniem wszelkich prawideł sztuki architektonicznej. Będą to – jak stwierdzono – kameralne apartamentowce.

Janusz Moszyński apelował do obu stron o wykazanie się jak najdalej idącą dobrą wolą i wypracowanie kompromisowego rozwiązania. Podkreślił jednocześnie, iż należy rozpocząć dyskusję nad planami zagospodarowania przestrzennego całej dzielnicy, co zostało zaniechane w minionym czasie.

Kolejne spotkanie w tej sprawie odbędzie się za dwa tygodnie.  

Warto wykonać to ważne badanie!

HIV

W Polsce każdego dnia co najmniej 3 osoby dowiadują się, że są zakażone wirusem HIV. Mimo to, według szacunków, w naszym kraju test na HIV wykonał najwyżej co dziesiąty dorosły. To znacznie mniej niż w innych krajach europejskich. Nawet kilkanaście tysięcy osób może żyć w naszym kraju z wirusem, nie zdając sobie z tego sprawy. Tymczasem badanie jest bardzo proste i niekłopotliwe – przypominają organizatorzy Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV z Krajowego Centrum ds. AIDS. 

W 30 Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) współfinansowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS, Agendę Ministra Zdrowia, na osoby chcące zrobić test czekają wykwalifikowani doradcy. Oprócz badania, przeprowadzają także rozmowę edukacyjną. Mogą wytłumaczyć, doradzić, ostudzić emocje. Punkty PKD działają we wszystkich województwach. Ich lista dostępna jest na stronie https://aids.gov.pl/pkd/.

– HIV może dotyczyć każdego niezależnie od płci, wieku, orientacji, czy stylu życia. Niestety wiele osób wypiera ten fakt i nie robi testu. Warto, aby wykonała go każda dorosła osoba, która choć raz w życiu miała ryzykowne zachowanie. W sieci Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) można zrobić to badanie bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo. Wynik uzyskuje się bardzo szybko. Gorąco zachęcam do korzystania z PKD. Nie tylko w Europejskim Tygodniu Testowania w kierunku HIV, ale przez cały rok. Takie badanie może niejednej osobie uratować życie, a nawet dwa życia, jeżeli test wykonuje kobieta w ciąży – podkreśla Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

Jeśli ktoś ma wątpliwości lub pytania, związane z HIV czy innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, może zadzwonić pod bezpłatny numer Telefonu Zaufania HIV/AIDS: 800 888 448. Do końca grudnia telefon będzie pracował całodobowo. Profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania i pokierują do odpowiedniego specjalisty lub na test.

Działania edukacyjno-informacyjne Krajowego Centrum ds. AIDS nawiązują do prowadzonej w poprzednich latach akcji pt.: „Mam czas rozmawiać”. W tym roku do testowania się i dbania o zdrowie swoje oraz najbliższych zachęca na Instagramie i Facebooku aktor Maciej Musiał. Spoty z udziałem m.in. Marii Seweryn wyświetlane są w telewizji, kinach, metrze, na dworcach PKP oraz na największych polskich portalach internetowych. Źródłem rzetelnej wiedzy o HIV/AIDS jest strona Krajowego Centrum ds. AIDS https://aids.gov.pl/.

 

Nowe spojrzenie na Śląsk

blok z kolorowymi balkonami

Kolekcja fotograficzna Muzeum w Gliwicach wzbogaciła się o nowe prace. Od 6 grudnia będzie można je zobaczyć na wystawie „Nowe widzenie Śląska” w Czytelni Sztuki.

Miasta, zakłady przemysłowe, śląska kultura – w obiektywie fotografów Śląsk jest zarazem swojski i obcy. Zainspirowani naszym regionem, artyści przełożyli śląskie pejzaże na własny, fotograficzny język. Wśród twórców, których prace wzbogaciły kolekcję Muzeum w Gliwicach, są współcześni twórcy, tacy jak Wojciech Prażmowski, Nicolas Grospierre czy gliwiczanin Rafał Milach. Zakup kolekcji został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wystawę będzie można oglądać w Czytelni Sztuki (Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a) od 6 grudnia do 17 stycznia 2020 roku. Wernisaż zaplanowano na czwartek 5 grudnia o godz. 17.00. Weźmie w nim udział Wojciech Prażmowski, który zaprezentuje swoją nową książkę – „Portret wewnętrzny”. Publikacja została wydana przez Muzeum w Gliwicach. (mm)

MIG czwarty w Moskwie!

MIG Gliwice

Ten zacny wynik koszykarze Stowarzyszenia Sportowego Niesłyszących MIG Gliwice wywalczyli przed tygodniem w rozgrywkach Pucharu Europy Niesłyszących, organizowanych w Rosji. Gratulacje, panowie!

Warto podkreślić, że w najlepszej "5" Pucharu znalazł się zawodnik MIG-u,  Mateusz Czupryn.

Drużyna mogła uczestniczyć w Pucharze dzieki finansowemu wsparciu Miasta Gliwice i Województwa Śląskiego. 

 
 

Toruń nadal niezdobyty

GTK Gliwice

Blisko, a jednak daleko. GTK Gliwice przegrało z Polskim Cukrem Toruń różnicą tylko sześciu punktów (92:98), ale gospodarze – a w zasadzie Chris Wright – praktycznie przez cały mecz kontrolowali przebieg wydarzeń na parkiecie.

Polski Cukier Toruń to szczególnie niewygodny rywal dla GTK. Gliwiczanie nie tylko jeszcze nie wygrali z tym zespołem w historii dotychczasowych rywalizacji, ale też najniższa porażka była różnicą aż 14 punktów. Dobra dyspozycja zespołu Pawła Turkiewicza pozwalała mieć nadzieję na to, że tym razem może być inaczej. Tym bardziej, że gospodarze – choć byli liderem Energa Basket Ligi – z bilansem ośmiu zwycięstw i tylko jedną porażką mieli spore problemy kadrowe, co przy intensywnym kalendarzu gier w ostatnim okresie mogło mieć wpływ na ich dyspozycję.

Z przebiegiem gry można zapoznać się TUTAJ

Mecz z Polskim Cukrem był piątym kolejnym wyjazdowym meczem, ale kończącym tę serię. Teraz GTK zagra u siebie w sobotę o godz. 15.00 z BM Slam Stalą Ostrów Wlkp. 

Czasowy zakaz zatrzymywania na ul. Tuwima

ul. Tuwima z zakazem

Jak posprzątać ulicę kiedy stoją na niej zaparkowane samochody?  Zarząd Dróg Miejskich ustawił na ul. Tuwima znak zakazujący zatrzymywania się na czas prac porządkowych.

Aby posprzątać ul. Tuwima, na której zwykle stoi sznur samochodów, ustawiono znak informujący o zakazie zatrzymywania z datą i godzinami jego obowiązywania (28 listopada między godz. 8.00 a 14.00).

Pracownicy ZDM odpowiedzialni za utrzymanie czystości w mieście liczą na to, że w dniu przewidzianych prac wykonawca który pojawi się na ul. Tuwima będzie mógł bez przeszkód wykonać swoją pracę.

ZDM zwraca się do kierowców z prośbą o zastosowanie się do oznakowania i usunięcie w wyznaczonym dniu swoich pojazdów. (mf)