Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach – 27 czerwca 2022 roku

// 27-06-2022

CEEB. Coraz mniej czasu! Jak złożyć deklarację elektroniczną?

model domu 3d i panel energetyczny

Tylko do 30 czerwca zarządcy lub właściciele budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych mieszkalnych (deklaracja A) oraz budynków i lokali niemieszkalnych (deklaracja B) muszą zarejestrować zainstalowane źródła ciepła w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków tworzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.  Złożenie deklaracji do CEEB jest obowiązkowe, a najłatwiej zrobić to przez Internet, za pośrednictwem serwisu ceeb.gov.pl. Podpowiadamy, co należy wiedzieć.

Ile jest czasu na złożenie deklaracji?

  • do 30 czerwca – w przypadku istniejących budynków,
  • 14 dni od uruchomienia źródła ciepła – w przypadku nowych obiektów, jak i w przypadku obiektów istniejących, w których instaluje się nowe źródło ciepła.

Jak zrobić to najszybciej?

Najlepiej online na komputerze, za pośrednictwem serwisu ceeb.gov.pl. Do rejestracji konieczne jest posiadanie profilu zaufanego, e-dowodu lub podpisu kwalifikowanego.

Krok 1. Budynek i adres

Po zarejestrowaniu się (np. przez profil zaufany), wybierasz opcję „budynek”, gdzie dodajesz adres lub adresy nieruchomości, jeśli posiadasz ich więcej. Następnie do wyboru są formularze „A” (dla budynków mieszkalnych – domów jednorodzinnych, kamienic, bloków itp. oraz budynków zbiorowego zamieszkania, np. hoteli czy internatów) oraz „B” (dla budynków niemieszkalnych, o różnych typach działalności – od garaży, piekarni, przez muzea, biblioteki, domy kultury, szkoły, dworce, szklarnie, szpitale, biura, po kotłownie, gospodarstwa rolne i kościoły). Jeśli w budynku mieszkalnym znajdują się lokale niemieszkalne, to należy wypełnić dwie deklaracje!

Krok 2. Źródła ciepła

System zapyta cię, czy źródło zostało uruchomione po 1 lipca 2021 roku. Rejestrujesz wszystkie źródła ciepła i spalania paliw, jakie są w budynku.

Najwięcej miejsca w deklaracji poświęcone jest kotłom na paliwa stałe. Trzeba określić, czy jest to kocioł z ręcznym czy automatycznym podawaniem paliwa (zasypowy). Następnie podać, jakiej klasy jest kocioł (ekoprojekt, klasy 3-5 lub poniżej klasy 3; jest też opcja „bez informacji”. W przypadku wszystkich kotłów należy też podać, jakie jest stosowane paliwo – czy jest to węgiel, biomasa, pellet czy drewno).

Trzeba zarejestrować m.in. kotły gazowe, olejowe, piece kaflowe, kominki, ogrzewanie z miejskiej sieci, kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne. Nie trzeba podawać ani roku produkcji, ani typu kotła. Nie ma znaczenia, czy jest to źródło używane czy nie – jeśli jest w budynku, to trzeba je zgłosić, odpowiednio zaznaczając, czy urządzenie jest eksploatowane lub nie. Liczą się też urządzenia wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej.

Warto wiedzieć, że w serwisie ceeb.gov.pl wdrożono  narzędzia sprawdzające, wyświetlające odpowiednie komunikaty i podpowiedzi, jeśli jakiejś niezbędnej informacji zabraknie w deklaracji elektronicznej – to niewątpliwa zaleta w stosunku do jej wersji papierowej.

Krok 3. Złożenie deklaracji

Na końcu system pyta, czy na pewno chcesz złożyć deklarację. Kliknięcie „złóż” oznacza, że czynności nie można cofnąć. Można natomiast zapisać kopię roboczą, jeśli potrzebne jest zweryfikowanie informacji przed wysłaniem deklaracji. Swoją deklarację zobaczysz potem w systemie – wystarczy wrócić do początku i wybrać opcję „deklaracje złożone”. Natomiast w celu złożenia korekty, można wypełnić drugą deklarację.

Rejestr źródeł ciepła jest pierwszą częścią Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W tej bazie oprócz danych o ogrzewaniu znajdą się też informacje o budynkach, programach pomocowych dla mieszkańców czy kontrolach kominiarskich.

Dodatkowe informacje, instrukcje oraz przykłady wypełnienia deklaracji, publikowane przez GUNB, można pozyskać ze strony : www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow.

(ŚR)

 

#Gliwice2040. Konsultacje projektu nowej strategii miasta

baner konsultacji społecznych

Od 13 czerwca trwają konsultacje społeczne projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040". Uwagi do proponowanych treści dokumentu można zgłaszać do 25 lipca.

Formularz konsultacyjny jest dostępny w wersji elektronicznej na Gliwickiej Platformie Partycypacyjnej decydujmyrazem.gliwice.pl. Tam też znajduje się projekt nowej strategii.

W wersji papierowej formularz można pobrać i złożyć w następujących punktach, w godzinach ich pracy:

  • w siedzibach Urzędu Miejskiego, przy ul. Zwycięstwa 21 i Jasnej 31A,
  • w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17, Biblioforum przy ul. Lipowej 1 oraz filiach Biblioteki,
  • w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 1, w Strefie Seniora przy ul. Studziennej 6, w Strefie Aktywności Społecznej Centrum 3.0 przy ul. Jagiellońskiej 21,
  • w Centrum Kultury Victoria przy ul. Barlickiego 3.

W powyższych punktach zainteresowani również zapoznają się z treścią projektu nowej strategii.

Dodatkowych informacji na temat konsultacji społecznych projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040” udziela Biuro Rozwoju Miasta UM (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

 

GUKS Carbo obchodzi 20 urodziny

Zawodnicy GUKS Carbo w trakcie walki bokserskiej

Dwa medale Mistrzostw Świata, jedenaście medali Mistrzostw Europy i 181 medali Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w boksie – to sukcesy, jakimi mogą pochwalić się zawodnicy i zawodniczki Gliwickiego Uczniowskiego Klubu Sportowego Carbo, który w tym roku obchodzi swoje 20 urodziny. Okrągły jubileusz uświetniła wyjątkowa bokserska gala.

W sobotę, 25 czerwca, w hali sportowej przy ul. Jasnej 31 w Gliwicach klub bokserski GUKS Carbo świętował swoje 20 urodziny. Na uczestników imprezy czekała moc sportowych wrażeń. Zawodnicy i zawodniczki klubu nie tylko zaprezentowali się w ringu, ale także stoczyli w nim emocjonujące walki bokserskie.

Nie zabrakło także wspomnień. A było co wspominać. W końcu przez 20 lat działalności klubu zawodnicy i zawodniczki GUKS Carbo wywalczyli na ringach łącznie 194 medale klasy mistrzowskiej, w tym 2 na Mistrzostwach Świata, 11 podczas Mistrzostw Europy i 181 na Mistrzostwach Polski i Pucharze Polski. W tym czasie przez klub przewinęło się ponad 900 młodych zawodników i zawodniczek w wieku od 11 do 18 lat. Blisko 300 z nich spróbowało swoich sił w ringu. Obecnie w klubie systematycznie boks trenuje 15 dziewcząt i 20 chłopców, a około 100 dzieci uczestniczy w ogólnorozwojowych ćwiczeniach.

Nie spodziewałem się, że tak daleko zajdziemy. Zakładając klub, chcieliśmy szkolić garstkę dzieci w Gliwicach. A okazało się, że z roku na rok zawodnicy i zawodniczki coraz bardziej się angażowali i zdobywali kolejne trofea. Dzisiaj cieszę się z tego, że jesteśmy jedynym klubem bokserskim w historii Śląska, którego zawodnicy zdobyli dwa medale Mistrzostw Świata. Mam nadzieję, że to nie koniec. Czeka nas jeszcze sporo pracy, ale liczymy na kolejne medale z Mistrzostw Świata, Europy i Polski – mówił Henryk Wilk – były bokser i współzałożyciel Gliwickiego Uczniowskiego Klubu Sportowego Carbo.

Nie każdy wie, że Gliwice to miasto z bogatymi bokserskimi tradycjami. W przeszłości działały tutaj zespoły ŁTS Łabędy oraz KS Carbo Gliwice, których zawodnicy przez wiele lat występowali w I lidze bokserskiej, odnosząc sukcesy w kraju i za granicą. Ze względu na ówczesne przemiany ustrojowe, w 1989 roku obie sekcje zostały rozwiązane. Mimo to byli zawodnicy KS Carbo – Henryk Wilk i Stanisław Syjud – nie porzucili bokserskich marzeń. W  2001 roku zorganizowali zjazd, na którym pojawiło się 60 gliwickich pięściarzy. Wówczas narodził się pomysł reaktywowania sekcji w zmienionej formie, bo skierowanej wyłącznie do dzieci i młodzieży. Tak powstał  Gliwicki Uczniowski Klub Sportowy GUKS Carbo, który oficjalnie rozpoczął swoją działalność na początku lipca 2002 roku.

Pierwsze treningi młodych gliwickich pięściarzy odbywały się m.in. w sali byłego Kolegium Nauczycielskiego przy ul. Królowej Bony oraz w jednej ze szkolnych sal przy ul. Kozielskiej. Wkrótce klub przeniósł się na stałe do opuszczonego stuletniego budynku po dawnej hali sportowej Fabryki Lin i Drutu przy ul. Dubois 36, gdzie młodzież trenowała przez kolejne 13 lat. Obecnie siedziba GUKS Carbo mieści się w hali bokserskiej przy ul. Kozielskiej 1 w Gliwicach. Od kilku lat gliwiccy pięściarze korzystają także ze zmodernizowanej hali sportowej przy ul. Jasnej 31.

Podopieczni GUKS Carbo przez lata wywalczyli wysoką pozycję na arenie polskiej i międzynarodowej. Wśród nich należy wymienić Magdalenę Wichrowską-Stelmach – srebrną medalistkę Mistrzostw Świata, Lidię Fidurę – brązową medalistkę Mistrzostw  Świata, Mistrzostw Europy i Igrzysk Europejskich oraz ośmiokrotną mistrzynię Polski, a także medalistkę Mistrzostw Europy Juniorek – Alexas Kubicką.

Wszystkim zawodnikom, zawodniczkom i trenerom GUKS Carbo gratulujemy okrągłych, dwudziestych urodzin oraz życzymy dalszych spektakularnych sukcesów! (ml)

Wybitni inżynierowie z kraju i zagranicy zawitali do Gliwic

Goście zjazdu

Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka? Jaką rolę w świecie odegrają inżynierowie po pandemii COVID-19? Jak nie zginąć w zalewie informacyjnym? To tylko niektóre z pytań, na jakie próbowali odpowiedzieć naukowcy podczas V Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich i XXVII Kongresu Techników Polskich. Tegoroczna edycja wydarzenia pod hasłem „Inżynierowie dla zdrowej planety” organizowanego przez Politechnikę Śląską od czwartku do soboty, 23-25 czerwca.

Polscy inżynierowie pracujący w kraju i za granicą – m.in. w Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech i na Litwie - spotkali się na Politechnice Śląskiej, by wspólnie dyskutować m.in. o przyszłości techniki, medycyny, sztucznej inteligencji i badań kosmicznych. Wszystko w ramach V Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich, który odbył się wspólnie z XXVII Kongresem Techników Polskich.

Pierwszy dzień zjazdu otworzył prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk - Rektor Politechniki Śląskiej. Głos zabrali także: Ewa Mańkiewicz-Cudny - Prezes FSNT-NOT, prof. dr hab. inż. Jerzy Buzek - Poseł do Parlamentu Europejskiego, prof. dr hab. inż. Teofil Jesionowski - Rektor Politechniki Poznańskiej i Przewodniczący KRPUT, prof. dr inż. Andrzej Nowak - Honorowy Przewodniczący SZIP i Prezes Rady Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej, mgr inż. Janusz Ptak - Sekretarz Generalny Europejskiej Federacji Polonijnych Stowarzyszeń N-T oraz Marcin Kraska - wiceprezes Centrum Łukasiewicz ds. Badań i Rozwoju.

W samo południe goście kongresu wysłuchali dwóch prelekcji inauguracyjnych poświęconych związkowi techniki i medycyny oraz nadziejom i wyzwaniom związanym z biodrukiem 3D. Następnie dyskutowali na temat roli inżynierów w świecie po pandemii COVID-19. Spotkanie zakończyła debata, w trakcie której naukowcy próbowali odpowiedzieć na pytanie: „Czy sztuczna inteligencja zdetronizuje człowieka?”.

Drugi dzień wydarzenia upłynął m.in. pod znakiem badań kosmicznych, energetyki, samowystarczających domów, cyberbezpieczeństwa oraz ekologicznego transportu. Jego merytoryczną część zakończyła sesja zamykająca, w trakcie której moderatorzy przedstawili wnioski z dyskusji panelowych i tematycznych. Przyjęta została także Uchwała XXVII Kongresu Techników Polskich i Przesłania V Światowego Zjazdu Inżynierów Polskich.

Trzeciego - i za razem ostatniego - dnia zjazdu goście wzięli udział w wycieczkach technicznych, w ramach których odwiedzili Kopalnię Guido oraz Europejskie Centrum Innowacyjnych Technologii dla Zdrowia w Zabrzu.

– Jestem tu nie tylko jako gliwiczanin, ale także absolwent Wydziału Mechanicznego Energetycznego Politechniki Śląskiej. Tym bardziej jestem dumny, że tak ważne i przełomowe wydarzenie, integrujące wybitnych polskich inżynierów z kraju i zagranicy odbywa się w tym roku właśnie w Gliwicach. Mieście, które swoją wysoką pozycję w rankingach innowacyjności i dynamicznego rozwoju zawdzięcza m.in. dokonaniom naukowców Politechniki Śląskiej. Ogromnie cieszę się z naszej wieloletniej owocnej współpracy. Jestem przekonany, że dzięki niej Gliwice na stałe zapiszą się na kartach historii polskiej nauki i przedsiębiorczości – mówił prezydent Gliwic, Adam Neumann.

Kongres Techników Polskich po raz pierwszy odbył się w 1882 roku w Krakowie. Jego celem była – i do dzisiaj jest – integracja środowiska akademickiego oraz wymiana wiedzy i doświadczeń polskich inżynierów z kraju i zagranicy. Pomysł powrócił w latach dziewięćdziesiątych. Początkowo w formie sympozjów zatytułowanych „Polacy Razem”. Spotkania organizowane przez FSNT-NOT odbyły się kolejno: w Warszawie, Londynie, Wilnie i Wiedniu. Ich rosnąca popularność spowodowała, że nadano im rangę zjazdów. Z kolei we wrześniu 2010 roku FSNT-NOT wspólnie z Politechniką Warszawską i Radą Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej zainaugurowały w Warszawie I Światowy Zjazd Inżynierów Polskich (SZIP). Frekwencja była zaskakująco wysoka, dlatego organizatorzy zadecydowali, że wydarzenie będzie odbywało się cyklicznie, co 3 lata. (ml)

Spotkania prezydenta z mieszkańcami

baner kierunek dzielnice

Dobiega końca cykl spotkań prezydenta Adama Neumanna z mieszkańcami Gliwic: KIERUNEK – DZIELNICE. Ostatnie zorganizowane zostaną dla mieszkańców dzielnic Czechowice i Szobiszowice.

Spotkania organizowane w maju i czerwcu są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Umożliwiają przedstawienie spraw bliskich mieszkańcom danej dzielnicy oraz rozmowę o kluczowych miejskich inwestycjach. To doskonała okazja do zadania pytań czy zwrócenia uwagi na ważne aspekty życia w lokalnych społecznościach i bieżące problemy.

28 czerwca o godz. 16.30 rozpocznie się spotkanie dla mieszkańców Czechowic  (Stara Szkoła przy ul. Nad Łąkami 1), a o 18.30 dla mieszkańców Szobiszowic (ZSP nr 10, ul. Jana Śliwki 8). 

Spotkajmy się w dzielnicach – porozmawiajmy o tym, co ważne.