Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 26 stycznia 2021 r.

// 26-01-2021

Obowiązujące zasady obsługi klientów Urzędu Miejskiego

rezerwacja baner

W poczekalniach w holu od strony ul. Zwycięstwa oraz od strony ul. Wyszyńskiego, w maseczkach i z zachowaniem niezbędnego 1,5-metrowego odstępu między poszczególnymi osobami – tak, wygodnie i bezpiecznie, klienci Urzędu Miejskiego oczekują na załatwienie swojej sprawy w gliwickim magistracie. Urząd cały czas działa normalnie,  zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami definiującymi  zasady bezpieczeństwa i w najbliższym czasie  nie jest planowane wprowadzanie żadnych istotnych zmian w organizacji jego pracy.

REJESTRACJA POJAZDÓW - REZERWACJA WIZYTY

Wejście od ul. Zwycięstwa (przy bankomacie) jest przeznaczone dla klientów:

  1. Wydziału Komunikacji – uwaga! Obowiązuje elektroniczna rejestracja wizyt klientów Referatu Rejestracji Pojazdów (pod adresem https://rezerwacjakm.gliwice.eu/index.php). Sprawy z zakresu Praw Jazdy – złożenie wniosku o wydanie międzynarodowego prawa jazdy, pozwolenia na kierowanie tramwajem, prawa jazdy (zmiana ważności, zmiana danych, utrata/zniszczenie dokumentu), złożenie wniosku o wydanie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) i odbiór nowego dokumentu - bez wcześniejszego umawiania wizyty.

Wydział Komunikacji przypomina, że istnieją następujące formy realizacji spraw:

- złożenie dokumentów w Biurze Podawczym Urzędu,

- przesłanie zawiadomień / wniosków z wykorzystaniem platformy SEKAP oraz ePUAP,

- rezerwacja internetowa terminu wizyty w Referacie Rejestracji Pojazdów.

- telefoniczne umówienie wizyty w Referacie przy ul. Jasnej 31a – dotyczy klientów zbiorowych (tzn. klientów którzy są zainteresowani załatwieniem podczas jednej wizyty 3 lub więcej spraw).

  1. stanowisk Wydziału Podatków i Opłat;
  2. Biura Obsługi Interesantów – z wyjątkiem Biura Podawczego.

Wejściem od ul. Zwycięstwa z lewej strony głównych drzwi wejściowych wchodzą osoby zgłaszające zgon.

Wejście od ul. Wyszyńskiego jest przeznaczone dla klientów:

  1. Wydziału Spraw Obywatelskich – uwaga, klientom nie są już wydawane identyfikatory! Nie trzeba umawiać się telefonicznie, jednak na sali bezpośredniej obsługi może przebywać maksymalnie do 6 klientów (w zależności od liczby czynnych stanowisk). W przypadku, gdy wszystkie stanowiska na sali będą zajęte, klienci powinni oczekiwać na obsługę w holu. Po wejściu do budynku UM należy zdezynfekować ręce (lub założyć rękawiczki), warto także mieć własny długopis.
  • W celu usprawnienia obsługi, należy wypełnić wcześniej stosowne wnioski lub zgłoszenia oraz załączyć potwierdzenie dokonania opłaty w przypadku wniosku o wydanie zaświadczenia. Niezbędne druki można pobrać ze strony internetowej pod adresem: http://bip.gliwice.eu/formularze oraz przy wejściu głównym do UM. Katalog spraw z opisami usług z zakresu Wydziału Spraw Obywatelskich znajduje się pod adresem: http://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  • Wykaz spraw, które można załatwić w pełni elektronicznie, korzystając z platformy ePUAP lub ze strony obywatel.gov.pl, można znaleźć na stronie https://bip.gliwice.eu/karty-informacyjne.
  1. Od poniedziałku 19 października do odwołania Urząd Stanu Cywilnego pozostaje zamknięty dla bezpośredniej obsługi klienta, z wyjątkiem rejestracji zgonów. Dokumenty można składać w Biurze Podawczym (wejście od strony ul. Wyszyńskiego) oraz drogą elektroniczną za pośrednictwem ePUAP. !!! Od 30 października w ceremonii ślubu cywilnego w Ratuszu będzie mogło uczestniczyć tylko 5 osób – 2 zawierających małżeństwo, 2 świadków, urzędnik USC !!!
  2. Terenowego Punktu Paszportowego podlegającego Śląskiemu Urzędowi Wojewódzkiemu – decyzją ŚUW wizyta jest możliwa wyłącznie po telefonicznym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy);
  3. Biura Podawczego – bez ograniczeń;
  4. pozostałych wydziałów po wcześniejszym umówieniu terminu wizyty (na podstawie listy), na stanowiskach obsługi w sali 146 na I piętrze UM – Uwaga! O umówionej godzinie pracownik danego wydziału odbiera klienta i kieruje go do sali 146 schodami przy punkcie ksero/foto. Osoby niepełnosprawne, seniorzy, klienci z dzieckiem w wózku są kierowani do windy przy Urzędzie Stanu Cywilnego.

 

POZOSTAŁE WYDZIAŁY UM

Szczegółowe zasady obsługi klienta przez poszczególne wydziały Urzędu Miejskiego znajdują się pod adresem https://bip.gliwice.eu/zasady-obslugi-w-poszczegolnych-wydzialach.

Aleksander Staszulonek zwycięzcą Memoriału Zbigniewa Czajkowskiego

Staszulonek na planszy

Sukcesem szpadzisty Piasta zakończył się II Memoriał Zbigniewa Czajkowskiego, który tym razem rozgrywany był w weekend Gliwicach. Aleksander Staszulonek w finale zawodów zaliczanych do Pucharu Polski Seniorów pewnie pokonał Wojciecha Lublinieckiego 15:12. Na wysokim piątym miejscu turniej ten skończyli Mateusz Nycz i Jagoda Zagała.

Zbigniew Czajkowski to jeden z najbardziej znanych fechmistrzów na świecie. Przez 70 lat szkolił kolejne pokolenia szermierzy. Zmarł w 2019 roku w wieku 98 lat. Na jego cześć w 2020 roku zorganizowano Memoriał zaliczany do Pucharu Polski w Szpadzie. Pierwsze zawody odbyły się w Katowicach. Ze względu jednak na pandemię w tym roku rektor AWF Katowice nie wyraził zgody na udostępnienie sali szermierczej i zawody zostały przeniesione do Gliwic, a organizację powierzono Piastowi.
 
Turniej trwał dwa dni. W sobotę walczyli mężczyźni, w niedzielę na plansze wyszły kobiety. Silną reprezentację wystawił Piast. Zawodnicy tego klubu nie zawiedli. W sobotę na najwyższym stopniu podium stanął 27-letni Aleksander Staszulonek. Szpadzista Piasta nie był faworytem. Na liście rankingowej przed tymi zawodami był sklasyfikowany na 15. miejscu. Zawodnik trafił jednak z formą. przegrał tylko jedną walkę w grupach. Potem już eliminował kolejnych rywali, by w finale pokonać wyżej notowanego Wojciecha Lublinieckiego. Walka o pierwsze miejsce była jednak bardzo zacięta. Szermierz Piasta prowadził, potem rywal zyskał jednopunktową przewagę, ale końcówka należała do gliwiczanina.
 
Z dobrej strony zaprezentował się też Mateusz Nycz. Ten doświadczony szpadzista zakończył turniej na 5. lokacie. O wejście do strefy medalowej przegrał z Mateuszem Antkiewiczem jednym trafieniem, dopiero w dogrywce, gdyż po trzech tercjach był wynik remisowy 9:9.
W turnieju żeńskim jedną z kandydatek do medalu była Jagoda Zagała.  Szpadzistka Piasta zaczęła ten turniej bardzo dobrze.  W eliminacjach wygrała wszystkie walki i rozstawiła się z nr 2. O wejście do ósemki zmierzyła się z klubową koleżanką – 17-letnią Emilią Korkus. Walka była bardzo zacięta, ale górą była bardziej doświadczona Zagała. W ćwierćfinale trafiła na Martynę Swatowską z AZS UŚ Katowice. Pierwsza faza tej walki należała do katowiczanki, która prowadziła 8:4. Gliwiczanka poprawiła się i zaczęła gonić wynik, ale nie zdążyła. Swatowska rozstrzygnęła ten pojedynek na swoją korzyść wynikiem 15:12.  Zagała została sklasyfikowana na  5. lokacie.

Szczepienia przeciw COVID-19

szczepimy się - tło

Z uwagi na pojawiające się problemy z rejestracją informujemy, że miasto Gliwice nie odpowiada i nie ma wpływu na organizację szczepień. Są one prowadzone w ramach Narodowego Programu Szczepień.

REJESTRACJA

Na konkretny termin szczepienia mogą zarejestrować się:

  •     od 15 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 80 lat,
  •     od 22 stycznia 2021 r. osoby, które skończyły 70 lat.

Szczepienia dla tych osób rozpoczną się 25 stycznia 2021 r.

 

MAPA PUNKTÓW SZCZEPIEŃ

MAPA PUNKTÓW SZCZEPIEŃ W MSIP

 

Jak się zarejestrować?

1. Przez całodobową i bezpłatną infolinię - 989

Do zapisu wystarczy numer PESEL oraz numer telefonu komórkowego. Na podany numer zostanie przesłany SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie. W ten sposób można zarejestrować również np. dziadków lub rodziców.

 

2. Elektronicznie poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl

System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień w pobliżu miejsca zamieszkania. Można również zaszczepić się w innym punkcie, w innym mieście –wystarczy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wskazać dogodną datę i lokalizację.

Zaraz po dokonaniu rezerwacji zostanieprzesłane powiadomienie SMS, a kolejne - dzień przed planowanym terminem.

Aby korzystać z tego sposobu rejestracji należy posiadać Profil Zaufany.

 

3. W wybranym punkcie szczepień

 Mapa i dane kontaktowe punktów szczepień dostępne są na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie/punkty-szczepien.

4. Zarejestruj się na szczepienie przez SMS

Jeśli masz co najmniej 70 lat, od 22 stycznia możesz zarejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19 przez SMS, pod numerem 664 908 556. Instrukcję znajdziesz poniżej. Rejestracja SMS jest przeznaczona dla osób z grupy 70+. Jeżeli do niej nie należysz, możesz zgłosić chęć zaszczepienia na stronie szczepimysie.pacjent.gov.pl.

Z jednego numeru telefonu możesz zarejestrować tylko trzy osoby.

  •     Wyślij SMS-a o treści SzczepimySie na numer 664 908 556
  •     Powinieneś otrzymać SMS-a zwrotnego, w którym zostaniesz poproszony o numer PESEL
  •     Wpisz swój numer PESEL i odeślij SMS-a
  •     Zostaniesz poproszony o Twój kod pocztowy. Dzięki temu, zaproponujemy Ci najbliższy termin szczepienia w miejscu, w którym mieszkasz.
  •     Wpisz kod pocztowy w formacie: 00222 lub 00-222

    Otrzymasz informację o:

  •     najbliższym możliwym terminie szczepienia,
  •     adresie placówki, w której to szczepienie ma być wykonane,
  •     a także godzinie szczepienia.
  • Jeśli akceptujesz termin i miejsce, odpowiedź na tę wiadomość TAK.
  • Jeżeli odpowiedziałeś TAK, otrzymasz wiadomość, że wizyta została umówiona. Dostaniesz SMS z przypomnieniem na dobę przed szczepieniem. W celu zmiany terminu szczepienia zadzwoń pod numer 989.
  • Jeśli termin i lokalizacja Ci nie odpowiada, odpowiedz NIE. PAMIĘTAJ! Brak odpowiedzi w czasie 5 minut przerwie proces rejestracji!
  • Jeżeli odpowiedziałeś NIE, otrzymasz SMS-a z propozycją nowego terminu, godziny oraz lokalizacji.

UWAGA! Jeżeli się pomylisz i wpiszesz błędny numer PESEL lub kod pocztowy, dostaniesz SMS-a z prośbą o poprawne wprowadzenie danych.

 

ZGŁOSZENIA

Od 15 stycznia osoby w wieku18-69 lat będą mogły  zgłosić chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19 przez formularz online dostępny na stronie www.gov.pl/web/szczepimysie/zgloszenia.

  1. Wypełnij prosty formularz (podaj imię i nazwisko, numer PESEL, adres mailowy, kod pocztowy i opcjonalnie numer telefonu).
  2. Na adres mejlowy, który podałeś w formularzu, otrzymasz wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia.
  3. Wejdź na swoją pocztę i kliknij w link - Twój formularz zostanie zatwierdzony i zapisany w systemie.
  4. Kiedy ruszy rejestracja na szczepienia dla Twojej grupy, dostaniesz wiadomość mejlową z informacją, że masz już wystawione e-skierowanie.

Ważne! Zgłoszenie chęci szczepienia przez formularz online nie jest rejestracją na szczepienie. Zarejestrować będzie się można w momencie, kiedy zostaną ogłoszone terminy szczepienia dla danej grupy wiekowej.

Więcej informacji: www.gov.pl/web/szczepimysie

Uwaga kierowcy, utrudnienia na ul. Staromiejskiej

znak drogowy. Ograniczenie do 30 km/h

Ruszyły prace przy budowie przyłącza gazu do jednego z budynków (nr 54) przy ul. Staromiejskiej. Kierowcy musza się liczyć z utrudnieniami.

Na czas robót część jezdni zostanie wyłączona z ruchu, a prędkość pojazdów ograniczona do 30 km/h. W godzinach zwiększonego natężenia ruchu, wykonawca wprowadzi ręczne kierowanie ruchem. Kierowcy proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności. Prace potrwają do końca stycznia. (mf)