Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 26 marca 2021 r.

// 26-03-2021

Zarejestruj się na ostatnie spotkanie!

strategia warsztaty baner

2-godzinne, popołudniowe spotkania z zainteresowanymi tematem mieszkańcami poszczególnych dzielnic ze względu na trwającą pandemię odbędą się w trybie zdalnym, na platformie komunikacyjnej Zoom. Będą się rozpoczynać zawsze o godz. 17.00.

Chęć uczestnictwa należy zgłaszać do 2 dni przed wybranym terminem spotkania!

Kontakt: Biuro Rozwoju Miasta UM tel. 32/338-65-50 lub 32/338-65-63.

WAŻNE! Aby uczestniczyć w spotkaniach na Zoom, wystarczy kliknąć w otrzymany e-mailem link albo skopiować go i otworzyć w dostępnej na komputerze przeglądarce internetowej (Chrome, Firefox lub inna). Osoby nieposiadające kamerek internetowych mogą wypowiadać się, korzystając z zestawów słuchawkowych z wbudowanym mikrofonem lub pisząc na czacie podczas spotkania Zoom.

 

  • 30 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Wojska Polskiego, Śródmieście i Politechnika - od godz. 17:00 do 19:00

SPOTKANIA ZAKOŃCZONE:

Więcej informacji na temat strategii rozwoju miasta #Gliwice2040 można znaleźć na stronie gliwice2040.gliwice.eu

 

Korzystne zmiany w e-rezerwacji wizyt

siedziba UM

Urząd Miejski w Gliwicach wprowadza usprawnienia do systemu elektronicznej rezerwacji wizyt w Referacie Rejestracji Pojazdów, działającego pod adresem rezerwacjakm.gliwice.eu. Od 5 kwietnia nowe rozwiązania będą dostępne dla klientów referatu w filii UM przy ul. Jasnej 31A, a od 12 kwietnia – dla mieszkańców rejestrujących pojazdy w głównej siedzibie magistratu przy ul. Zwycięstwa 21. Dzięki zmianom w systemie zostanie wykluczona możliwość rezerwowania dowolnej liczby miejsc na dany termin.

Nowy system elektronicznej rezerwacji wizyt w Referacie Rejestracji Pojazdów wprowadzi konieczność podania przez zainteresowanego numeru telefonu i adresu e-mail. Klient będzie mógł wybrać tylko jeden termin wizyty w danym dniu, a próba zarezerwowania drugiego terminu będzie blokowana na podstawie numeru telefonu i e-maila. Po wskazaniu terminu i jego zatwierdzeniu, na stronie internetowej u klienta wyświetli się komunikat o dokonanej rezerwacji, pojawi się też specjalny kod i informacja o wysłaniu na podany wcześniej e-mail korespondencji z linkiem potwierdzającym wraz z wygenerowanym kodem. Jeżeli w ciągu godziny klient nie potwierdzi rezerwacji, ta zostanie anulowana. Warto pamiętać, że w przypadku osób, które będą musiały ponownie zgłosić się do Wydziału Komunikacji, rezerwacji wizyty dokona pracownik wydziału podczas obsługi.

Zmieniamy system e-rezerwacji, mając na uwadze uwagi i komfort obsługi klientów Referatu Rejestracji Pojazdów – podkreśla Izabela Kowynia, zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji UM w Gliwicach. – Nowy system wykluczy możliwość rezerwowania dowolnej liczby miejsc na dany termin i ukróci nieuczciwy proceder ich pozyskiwania celem „odsprzedaży” na portalach społecznościowych. Dziękujemy mieszkańcom za sygnały w tej sprawie. Przypominamy zarazem, że internetowa rezerwacja do Referatu Rejestracji Pojazdów jest bezpłatna, a Urząd Miejski nie pobierał i nie pobiera opłat od tej czynności. Nie pośredniczy również w umawianiu wizyt i załatwianiu spraw dotyczących rejestracji – dodaje Izabela Kowynia.

Przypominamy jednocześnie wszystkim klientom urzędu, że sprawy dotyczące zbycia lub nabycia pojazdu, odbioru dowodu rejestracyjnego, zmiany danych i adnotacji w dowodzie rejestracyjnym nie wymagają umawiania wizyty.

Od poniedziałku punkt szczepień również na TAFLI

trzej mężczyźni pod ścianą

29 marca rozpocznie pracę kolejny punkt szczepień w Gliwicach, zlokalizowany tym razem w hali Lodowiska TAFLA przy ul. Akademickiej 29. Docelowo będzie tam możliwe wykonanie nawet do 3000 szczepień dziennie w pełnym reżimie sanitarnym.

Uruchomienie tego punktu to efekt dobrej współpracy władz Gliwic, władz Politechniki Śląskiej, Wojewody Śląskiego i dyrekcji NFZ – komentuje Anna Ginał, rzecznik prasowa Szpitala Miejskiego nr 4, który jest zaangażowany w otwarcie punktu.

Zainteresowanym przypominamy, że adresy poszczególnych 26 gliwickich punktów szczepień wraz z numerami kontaktowymi znajdują się w serwisie Gov.pl.

 

300 rowerów, 30 stacji – Gliwicki Rower Miejski powraca!

rower

Konsorcjum warszawskich firm Orange Polska S.A.i Roovee S.A. wygrało przetarg na zorganizowanie, zarzadzanie i eksploatację systemu miejskich wypożyczalni rowerów Gliwicki Rower Miejski w 2021r. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie umowa zostanie podpisana 6 kwietnia.

Konsorcjum Orange Polska S.A. i Roovee S.A. złożyło  najkorzystniejszą ofertę na podstawie kryteriów określonych w dokumentach zamówienia i wygrało przetarg na organizację systemu Gliwickiego Roweru Miejskiego w 2021 r. Konsorcjum zaoferowało zorganizowanie i obsługę GRM za 951 405 zł.

W tym sezonie po Gliwicach będzie jeździło aż 300 rowerów miejskich, które będzie można pobrać i pozostawić na 30 stacjach zlokalizowanych w różnych dzielnicach miasta!

Planowany termin uruchomienia Gliwickiego Roweru Miejskiego to 1 maja. Sezon zakończy się 30 listopada

Umowa z wykonawcą ma zostać podpisana 6 kwietnia, a to oznacza, że majówkę możemy spędzić aktywnie - na Gliwickim Rowerze Miejskim!

System będzie funkcjonował przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Każda z 30 stacji wyposażona będzie w panel informacyjny, średnio 15 stojaków rowerowych oraz średnio 10 rowerów.

Funkcjonowanie systemu uzupełni strona internetowa, na której będzie można się zarejestrować, sprawdzić dostępność rowerów i miejsc postojowych na poszczególnych stacjach. Po Gliwicach będą jeździły głównie standardowe rowery miejskie wyposażone w koszyki, ale będą też rowery typu tandem i cargo familijny. Ruszamy! (mf)

Ogniska grypy ptaków. Wytyczne weterynarza

kaczki

W Wieszowie, w powiecie tarnogórskim, pojawiło się ognisko zjadliwej grypy ptaków. W związku z tym wyznaczono obszar zagrożony obejmujący teren 10 km od miejsca wystąpienia choroby, w tym gliwickie dzielnice: Czechowice, Obrońców Pokoju i Żerniki – informuje Powiatowy Lekarz Weterynarii w Gliwicach.

Właściciele drobiu na wyznaczonym terenie powinni zachować szczególne środki ostrożności, m.in. trzymać drób w zamknięciu, bez dostępu do dzikiego ptactwa, karmić drób paszą zabezpieczoną przed dostępem do zwierząt wolnożyjących, czyścić i odkażać pomieszczenia, narzędzia, sprzęt i środki transportu użytkowane przy obsłudze drobiu, zachować higienę przy obsłudze ptaków: myć i dezynfekować ręce i obuwie, stosować osobną odzież do obsługi drobiu, a przed wejściem do pomieszczeń, w których trzymany jest drób, wyłożyć maty dezynfekcyjne. Ponadto należy prowadzić rejestr osób wchodzących na teren gospodarstwa, z wyłączeniem pomieszczeń mieszkalnych i informować lekarza weterynarii o zwiększonej zachorowalności lub śmiertelności ptactwa.

Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje ponadto, że obowiązuje zakaz przemieszczania drobiu oraz jaj na zagrożonym obszarze, wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych, organizowania targów, konkursów, wystaw i pokazów, gdzie gromadzone są ptaki i wypuszczania ptactwa w celu odtworzenia zasobów ptactwa łownego.

Rolnikom i hodowcom z wyznaczonego terenu Czechowic, Żernik i Obrońców Pokoju komunikaty o sytuacji przekaże Centrum Ratownictwa Gliwice. (mf)

Ważne dla seniorów i ich rodzin!

starsza kobieta

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej VITAMED w Gliwicach (ul. Różana 7) uruchomił 2-letni projekt unijny, w  ramach którego powołano Centrum Geriatryczne dla osób powyżej 65. roku życia, długotrwale chorujących bądź niepełnosprawnych, wymagających kompleksowej opieki pielęgniarskiej, opiekuńczej, rehabilitacyjnej, psychologicznej i aktywizacyjnej. Z tych form pomocy będzie mogło skorzystać 240 seniorów.

Do Centrum Geriatrycznego VITAMED  przy ul. Zygmuntowskiej 84 mogą być przyjęci:

  • pacjenci bezpośrednio po przebytej hospitalizacji lub u których istnieje ryzyko hospitalizacji,

  • pacjenci w wieku 65+,

  • pacjenci, u których skala poziomu samodzielności (tzw. skala Barthel) wykazuje 40-65 punktów.

W ramach realizacji projektu pacjenci mogą liczyć na  takie formy wsparcia jak:

  • usługi w przychodni i w domu pacjenta – lekarz geriatra, fizjoterapeuta, opiekun medyczny, asystent osoby niepełnosprawnej, psycholog, dietetyk, asystent stomatologiczny, lekarze specjaliści (kardiolog, neurolog, ortopeda, lekarz rehabilitacji, stomatolog),

  • badania laboratoryjne – szeroki pakiet,

  • badania diagnostyczne – rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, RTG.

Kontakt z  Centrum Geriatrycznym – tel. 32/234-07-13 w godz. 8.00–15.30. Szczegółowe informacje sa również dostępne pod adresem http://www.vitamed-gliwice.pl/projekty-unijne/

Wszystko o podlewaniu. W Palmiarni i nie tylko

kaktusy w Palmiarni

Przed nami słoneczny weekend, czas relaksu i porządków, również wiosennych. Wiele osób poświęci ten czas na pielęgnację roślin. Zanim się za to zabierzecie, posłuchajcie kolejnego podcastu „Palmiarnia na wynos” – tym razem rzecz o wodzie.

Wiecie, że zimą każdego dnia na podlewanie roślin w Palmiarni zużywa się 1m3 wody, a latem aż 10 m3? Wiecie, że wilgotność powietrza w gliwickich tropikach wynosi od 60 do 90%, do podlania jest 6 tys. roślin, a niemal każda potrzebuje innej ilości wody? Te i wiele innych ciekawostek czeka na Was w najnowszym podcaście „Palmiarnia na wynos”. Ale to nie wszystko – znajdziecie tam również garść przydatnych informacji dotyczących podlewania roślin domowych. Dowiecie się jak nie przelać, o jakiej porze dnia i jaką wodą najlepiej podlewać naszych zielonych przyjaciół, jak uniknąć błędów w podlewaniu, jaki jest najlepszy drenaż i co zrobić gdy usychają końcówki liści naszych roślin. Zachęcamy do słuchania! (mf)

Miasta i regiony myślą o przyszłości

park Chrobrego z lotu ptaka

Jak miasto powinno wyglądać i funkcjonować za 20 lat? To pytanie, które przyświeca nam w tworzeniu Strategii2040. Temat nurtuje też inne samorządy, które razem z Gliwicami włączyły się w akcję „Supermiasta i superregiony 2040”.

26 marca startuje ogólnopolska akcja organizowana przez „Gazetę Wyborczą”. Razem myślimy o przyszłości, identyfikując największe wyzwania dla miast i pytając o to, czego w swoich miastach pragną ich mieszkańcy. Wkrótce w mediach „Gazety Wyborczej” wystartuje plebiscyt, w którym internauci wskażą kierunki rozwoju dla miast i regionów. Wyniki poznamy w maju.

Już teraz zapraszamy mieszkańców do udziału w procesie tworzenia Strategii2040 dla Gliwic. Szczegóły projektu oraz informacje o spotkaniach i warsztatach są regularnie publikowane na stronie Gliwice2040.gliwice.eu.

Budowa Centrum Przesiadkowego. Uwaga, zmiany na Kolberga!

budowa Centrum Przesiadkowego

Zgodnie z deklaracją wykonawcy, od 29 marca prace na ul. Tarnogórskiej, związane z budową Centrum Przesiadkowego w Gliwicach, zostaną rozszerzone o etap obejmujący skrzyżowanie z ul. Kolberga. Wlot ul. Kolberga na ul. Tarnogórską zostanie zamknięty!

Objazd do ul. Kolberga  będzie prowadził przez ulice: Tarnogórską (powyżej zamknięcia), Świętojańską i Udzieli. Obecnie obowiązująca tymczasowa organizacja ruchu na pozostałej części ul. Tarnogórskiej oraz na ul. Witkiewicza i ul. Opolskiej nie ulegnie zmianie. Prosimy o zachowanie ostrożności oraz zwracanie uwagi na oznakowanie tymczasowe!

Powstające po północnej stronie gliwickiego dworca Centrum Przesiadkowe skupi wszystkie środki transportu miejskiego, wpłynie na poprawę komfortu i jakości podróży mieszkańców całego regionu, zwiększy też bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i kierowców.

Przypomnijmy, że gotowa jest już konstrukcja podziemna budynku służącego obsłudze pasażerów i zarysy szkieletu jego kondygnacji nadziemnych. Trwają roboty związane z budową nowego przejścia podziemnego i przebudową istniejącego tunelu pod torami oraz prace związane z zewnętrzną infrastrukturą podziemną (kanalizacją deszczową, sanitarną, siecią wodociągową, telekomunikacyjną i elektryczną) – zarówno na terenie przyszłego Centrum Przesiadkowego, jak i przy ulicach Tarnogórskiej i Toszeckiej. Wykonawca zajmuje się fundamentami pod zadaszenia Centrum i montuje ich pierwsze konstrukcje. Na dalszych etapach prac objętych zadaniem „Zachodnia Brama Metropolii Silesia – Centrum Przesiadkowe w Gliwicach” wykonany zostanie przez miasto remont pobliskich zabytków: ponadstuletniej kolejowej wieży ciśnień przy ul. Kolberga, a także budynku dawnej huty szkła przy ul. Toszeckiej 2b, w którym zabezpieczone zostaną otwory okienne i drzwiowe oraz wymieniana będzie konstrukcja i pokrycie dachu.

Inwestycję realizuje konsorcjum firm: Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA. Koszt prac to około 184 mln zł. Na ten cel ze środków unijnych pozyskano 129,5 mln zł. Powinny zakończyć się pod koniec sierpnia 2022 r.