Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 26 marca 2020 r.

// 26-03-2020

#zostańwdomu – gdzie szukać pomocy w czasie epidemii?

Potrzebujesz pomocy? Dzwoń!

Apelujemy: w czasie epidemii, jeżeli to możliwe, zostań w domu! Nie ryzykuj zakażenia koronawirusem, a jeżeli potrzebujesz pomocy – podajemy garść przydatnych numerów telefonów i adresów mejlowych.

Pomoc w codziennych zakupach, wsparcie psychologiczne, kontakt dla osób objętych kwarantanną – w czasie epidemii wiele spraw możesz załatwić, nie wychodząc z domu. Poniżej podajemy namiary na instytucje, które wychodzą do mieszkańców z pomocą.

infografika – tekst w osobnym załączniku

Jest pomoc dla przedsiębiorców!

pomoc przedsiębiorcom

Władze Gliwic wesprą gliwickich przedsiębiorców, których działalność ucierpiała na skutek ograniczeń związanych z epidemią. Przewidziano ulgi za czynsze i dzierżawę w lokalach należących do miasta oraz odraczanie terminów płatności podatków – lub ich umorzenia.

1. Czynsze

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z gminnych lokali użytkowych oraz innych obiektów dzierżawionych od Miasta Gliwice lub od jednostek organizacyjnych miasta, a ich działalność została zawieszona lub ograniczona z powodu epidemii mogą składać wnioski o ulgi.

Ulgi te polegać będą m.in. na:

  • umarzaniu i obniżaniu czynszów dzierżawnych proporcjonalnie do okresu, w którym nie było możliwości prowadzenia działalności,
  • odraczaniu płatności czynszów lub na rozkładaniu ich na raty

Kwestia będzie załatwiana indywidualnie na wniosek przedsiębiorcy.

Pisma (e-maile) w tej sprawie należy przesłać elektronicznie na adres określonego wydziału Urzędu Miejskiego lub jednostki (ZGM, TBS-y, MZUK, szkoły itd.), które reprezentują Prezydenta Miasta w umowie z przedsiębiorcą.

Kontakt telefoniczny z Zakładem Gospodarki Mieszkaniowej – tel. 32/239-11-19

Kontakt telefoniczny z Wydziałem Gospodarki Nieruchomościami – tel. 32/338-64-05

Warunkiem umorzenia należności będzie udokumentowanie przez wnioskodawcę wstrzymania prowadzenia działalności w wynajmowanym lokalu/budynku.

2. Podatek od nieruchomości

Miasto będzie udzielało wsparcia przedsiębiorcom, na ich indywidualne wnioski o umorzenie zaległości podatkowych lub odraczanie terminów płatności podatków (w trybie art. 67a Ordynacji podatkowej). Umożliwi to elastyczne stosowanie wsparcia w różnym zakresie dla poszczególnych przedsiębiorców, w zależności od stopnia ich trudności finansowych oraz czasu ich trwania.

W tej sprawie konieczny jest kontakt z Wydziałem Podatków i Opłat Urzędu Miejskiego w Gliwicach (e-mail: po@um.gliwice.pl, tel. 32/239-11-07, 32/239-13-07).

3. Prezydent Gliwic podjął również decyzję o czasowym zawieszeniu niektórych czynności, które wiążą się z dochodzeniem podatku od nieruchomości. W związku z tym nie będą czasowo wysyłane upomnienia z tytułu zaległości podatkowych oraz nie będą kierowane do egzekucji tytuły wykonawcze dotyczące tych zaległości. Prowadzone przez Miasto Gliwice egzekucje administracyjne należności pieniężnych zostają czasowo ograniczone.

(UM)

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Na podstawie obowiązującego unijnego prawa miasto udzielając ulg w opłatach i podatkach oraz należnościach cywilnoprawnych musi przeprowadzić badanie wystąpienia tak zwanej pomocy publicznej. Procedura ta niepotrzebnie w obecnej kryzysowej sytuacji wydłuża i komplikuje załatwienie sprawy. Miasto zwróciło się w tej sprawie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Komisja Europejska zapowiadała rezygnację z tej procedury w przypadku strat powstałych na skutek COVID-19. Konieczne jest uzgodnienie w tej sprawie między Komisją Europejską a Rządem RP.

#zostańwdomu – zasady bezpieczeństwa w pigułce

kobieta siediz na krześle koło okna

W czasie rosnącej liczby zakażeń koronawirusem szczególnie dbamy o zdrowie oraz bezpieczeństwo – własne i innych osób. 20 marca minister zdrowia w rozporządzeniu ogłosił stan epidemii – co to oznacza?

W całej Polsce od 20 marca mamy stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Te szczególne okoliczności zmuszają nas do zachowania wyjątkowej ostrożności – w trosce o zdrowie nasze i innych. Dla wspólnego dobra dbamy o bezpieczeństwo i staramy się uniknąć zakażenia i roznoszenia wirusa. O czym należy pamiętać?

Unikaj tłumów

  1. Organizowanie zgromadzeń powyżej dwóch osób jest zakazane. Spotykać mogą się członkowie rodziny i osoby pozostające we wspólnym pożyciu, a także pracownicy podczas wykonywania czynności służbowych.
  2. Także przemieszczać się pieszo mogą nie więcej niż dwie osoby (obostrzenie nie dotyczy osób najbliższych: rodzin i osób pozostających we wspólnym pożyciu).
  3. Do pięciu została ograniczona liczba osób uczestniczących w sprawowaniu kultu religijnego: chrztach, ślubach, pogrzebach.

Zrobisz tylko niezbędne zakupy

  1. Większość sklepów i punktów usługowych w centrach handlowych jest zamknięta. Bez przeszkód kupimy natomiast artykuły spożywcze, leki, kosmetyki, gazety, artykuły budowlane i produkty dla zwierząt. Także stacje paliw i pralnie działają bez zmian.
  2. Restauracje sprzedają tylko jedzenie na wynos.
  3. Nie odbywają się targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania, wydarzenia kulturalne i rozrywkowe.
  4. Zamknięte są kluby (sportowe, taneczne, nocne), siłownie i baseny. Nie działają uzdrowiska.
  5. Urzędy pracują, ale wprowadziły ograniczenia w obsłudze interesantów. Wiele spraw można załatwić telefonicznie albo przez Internet.

Podróże? Najlepiej dopiero po epidemii

  1. Osoby, które wracają albo przyjeżdżają do Polski z zagranicy obowiązkowo poddają się kwarantannie. Muszą podać straży granicznej adres, pod którym będą ją odbywać, oraz kontaktowy numer telefonu. W czasie kwarantanny należy przez cały czas znajdować się pod wskazanym adresem. Ważne! O fakcie odbywania kwarantanny należy poinformować – mejlowo albo telefonicznie – swojego pracodawcę. Będzie to jedna z podstaw to wypłaty świadczenia pieniężnego po zakończeniu kwarantanny.
  2. By przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, ograniczamy wychodzenie z domu z wyjątkiem:
  • drogi do i powrotu z miejsca pracy,
  • wolontariatu w walce z koronawirusem,
  • załatwienia niezbędnych spraw życia codziennego (w tym zrobienia zakupów w sklepach spożywczych i aptekach, wyprowadzenia psa na spacer, sprawowania opieki nad osobą starszą).
  1. W transporcie zbiorowym została ograniczona liczba jednocześnie przewożonych pasażerów – ustanowiony został limit osób równy połowie miejsc siedzących znajdujących się w pojeździe. Pilnują tego kierowcy i załoga.
  2. Pociągi kursują tylko po terytorium Polski – wszystkie zagraniczne połączenia kolejowe zostały wstrzymane.

#GliwiceNaWynos. Tam zamówisz posiłki i catering!

jedzenie

Rośnie specjalna miejska baza lokali gastronomicznych – restauracji, barów, kawiarni – które oferują swoje dania klientom z dostawą do domu lub na wynos. Dziękujemy za odzew! Mamy już 72 miejsca na liście! Tworzymy tę bazę, by pomóc przedsiębiorcom i gliwiczanom.

Prowadzisz taki lokal, a nie ma Cię jeszcze na liście? Zgłoś się do nas (e-mail: promocja@um.gliwice.pl, temat: JEDZENIE NA WYNOS, konieczne info w treści: nazwa lokalu, jego adres i telefon kontaktowy, strona www – jeśli jest, krótka informacja o zasadach dostawy).

BAZA GLIWICKICH LOKALI GASTRONOMICZNYCH #GliwiceNaWynos

(stan na 26.03.2020)

Chcesz znaleźć lokal blisko siebie, sprawdzić czy jest ulubiona knajpka lub po prostu czegoś szukasz w pliku? Kliknij kombinację klawiszy Ctrl + F i wpisz interesującą Cię frazę.

 

 

 

Apelujemy o dezynfekcję!

budynek miejski przy Anny Jagiellonki

Gliwice wprowadzają w trybie pilnym dodatkowe mycie płynami dezynfekującymi klamek, drzwi wejściowych, poręczy i paneli od domofonów w budynkach komunalnych administrowanych przez Zarząd Gospodarki Mieszkaniowej i w TBS-ach. O wprowadzanie podobnych działań miasto zwraca się do pozostałych właścicieli i zarządców nieruchomości w Gliwicach.

Gorąco apelujemy do właścicieli i zarządców gliwickich nieruchomości o jak najszybsze zastosowanie w swoich budynkach wielomieszkaniowych podobnych działań zmniejszających ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dezynfekcja poręczy, klamek, przycisków wind (w środku i na zewnątrz) jest teraz niezbędna. To są działania, które służą ochronie nas wszystkich – podkreśla prezydent Gliwic Adam Neumann.  

Politechnika Śląska drukuje przyłbice ochronne dla lekarzy

studenci z przyłbicami

Pracownicy Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej zaproponowali pomoc w wykonaniu elementów ochronnych – przyłbic – dla placówek medycznych w Zabrzu i Gliwicach.

Do produkcji sprzętu ochrony osobistej dla personelu medycznego wykorzystuje się drukarki 3D. Pierwsze przyłbice nieodpłatnie trafiły już dziś do śląskich szpitali. Kolejne są w trakcie produkcji.

Drukowanie przyłbic to inicjatywa oddolna, realizowana przy wsparciu Uczelni, będąca odpowiedzią na apele szpitali o pomoc w pozyskaniu niezbędnego wyposażenia ochronnego. Nad projektem pracują pracownicy Wydziału Inżynierii Biomedycznej: dr Sławomir Suchoń, dr Michal Burkacki, dr Wojciech Kajzer, mgr Grzegorz Gruszka, mgr Marek Ples, mgr Miłosz Chrzan, ale do akcji już włączają się kolejne osoby z innych wydziałów Politechniki Śląskiej.
 
Politechnika Śląska włącza się tym samym w kolejny obszar walki z pandemią COVID-19.

- Jako uczelnia badawcza mamy szczególny obowiązek aktywnego włączania się w poszukiwania naukowych, skutecznych rozwiązań powstrzymania pandemii koronawirusa (SARS-CoV-2). Aby efektywnie wspomóc zaangażowanie wspólnoty Politechniki Śląskiej w poszukiwaniu sposobów na walkę z koronawirusem ogłaszam na mocy Zarządzenia konkurs projakościowy na dofinansowanie badań związanych ze zwalczaniem COVID-19. Konkurs jest adresowany do pracowników Politechniki Śląskiej, którzy stworzą zespoły badawcze. W skład zespołu mogą wchodzić także doktoranci i studenci Politechniki Śląskiej. Grant przyznawany jest w wysokości do 150 000 zł. Mam nadzieję, że to rozwiązanie ułatwi realizację badań już rozpoczętych i umożliwi poszukiwanie skutecznych rozwiązań w walce z zagrożeniem, które tak dotkliwie dotyczy nas wszystkich – mówi rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk

Przyłbice stanowią jeden z podstawowych środków ochronnych minimalizujących ryzyko związane z zakażeniami przenoszonymi drogą kropelkową. Tym samym są niezbędną pomocą w działaniach prewencyjnych wobec wirusa SARS-CoV-2, którego transmisja zachodzi właśnie w taki sposób. Niezbędne dla wytworzenia tego typu warstwy ochronnej są przezroczyste osłony wykonywane z folii PET oraz gumki mocujące (np. tzw. „gumki ciążowe” z dziurkami). Podczas produkcji niezwykle istotną rolę pełni dbałość o zasady higieny – konieczna jest praca przy zachowaniu maksimum ostrożności, z zastosowaniem maseczek jednorazowych i gumowych rękawiczek– tak, by uniknąć niechcianego zakażenia przyłbic wirusem lub mikroogranizmami.

Przyłbice wyprodukowane na Wydziale Inżynierii Biomedycznej przed zapakowaniem są sterylizowane. Materiał, z którego zostały wytworzone pozwala na taki zabieg.

Pierwsza partia materiałów została przekazana do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, a także personelowi z gliwickich jednostek medycznych, w tym ratowników działających w ramach SOR. Przyłbice trafia również do szpitala położniczego w Gliwicach. Profesor Marek Gzik, Dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej zapewnia, że zespoły pracujące nad produkcją będą dążyć do dostarczenia przyłbic jak największej liczbie chętnych szpitali, jednak produkcja zależna jest od możliwości technicznych sprzętu – wykształcenie przez drukarkę kilku elementów trwa nawet do 30 godzin.
 
- Zwracam się z apelem, do tych osób, które mają drukarki 3D. Potrzeby służby zdrowia jeżeli chodzi o przyłbice są przeogromne. Od wczoraj zwróciła się do mnie duża grupa lekarzy z prośbą o przyłbice. My niestety z uwagi na czas potrzebny do wydruku elementów jesteśmy ograniczeni z liczbą możliwych do wyprodukowania przyłbic. Potrzebujemy wsparcia tych wszystkich, którzy mogą się włączyć w produkcję. My to wszystko skoordynujemy powiemy co należy zrobić i w jaki sposób. Liczę że dzięki Waszemu wsparciu będziemy mogli znacznie więcej przyłbic razem wyprodukować. Musimy wspomóc lekarzy i personel medyczny w tej niełatwej walce z COVID-19 – mówi dziekan Wydziału Inżynierii Biomedycznej, prof. Marek Gzik.
 
W realizacji zadania pomogą drukarki 3D, dotychczas służące pracownikom i studentom Uczelni w procesie dydaktycznym. Przedsięwzięci realizowane jest na linii wspólnych działań między Wydziałem Inżynierii Biomedycznej a Wydziałem Mechanicznym Technologicznym. Trwają również prace nad metodą produkcji przyłbic bez konieczności korzystania z druku 3D, który choć efektywny, pozostaje rozwiązaniem czasochłonnym. Zespołem poszukującym alternatywnej metody kieruje prof. Damian Gąsiorek z Wydziału MT.
Działania Politechniki Śląskiej wpisują się również w szlachetną inicjatywę branży 3D  #DrukarzeDlaSzpitali.
 
Dotychczas na Politechnice Śląskiej studenci produkowali spersonalizowane wyroby medyczne, dopasowane do konkretnego przypadku, dzięki czemu mogły w skuteczny sposób wspomagać rekonwalescencję – przykładem była orteza dla bociana. Tą drogą powstawały również rekwizyty naukowe dla studentów (np. bryły proste do badań siły wyporu w środowisku płynnym) oraz sprzęt laboratoryjny.
 
Politechnika Śląska jako pierwsza w Polsce – z inicjatywy władz Wydziału Mechaniczno-Technologicznego uruchomiła w 2016 roku przedmiot nauczania „technologie przyrostowe” (czyli dot. druku 3D). Krok ten stał się fundamentem dla późniejszego otwarcia uczelnianej farmy drukarek 3D, mieszczącej się w zabytkowym budynku Politechniki Śląskiej, w którym kiedyś znajdowało się Laboratorium Obróbki Skrawaniem. Prototypy drukarek, które następnie wzbogaciły wyposażenie Uczelni, powstały w wyniku prac absolwentów, twórców firmy 3DGence. (Pol.Sl.)
 

KOMUNIKAT: Informacja z 26 marca 2020 r.

koronawirus baner

Według stanu w Gliwicach z czwartku 26 marca (godz. 12.00) liczba potwierdzonych przypadków osób zarażonych  wynosi 3. Kwarantanną decyzją Sanepidu objęte są 193 osoby. Dodatkowo na kwarantannie  przebywa 298 osób skierowanych na nią przez Straż Graniczną przy przekraczaniu granicy państwa.

 

Uwaga!

W związku z Państwa licznymi pytaniami informujemy, że Miasto Gliwice nie ma informacji o tym, ile testów wykonują na naszym terenie państwowe służby sanitarne. Zwracaliśmy się o takie informacje, ale ich nie otrzymaliśmy. (UM)

 

KOMUNIKAT UM: ograniczenia w dostępie interesantów

nie przychodz do UM, zostań w domu

W związku ze stanem epidemii Urząd Miejski w Gliwicach wprowadził ograniczenia w dostępie interesantów. Przypominamy, że obowiązuje zakaz swobodnego wstępu mieszkańców do budynków Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa i Jasnej oraz miejskich jednostek organizacyjnych.

Do budynków Urzędu Miejskiego będą wpuszczane wyłącznie osoby, załatwiające sprawy wymagające bezwzględnie osobistego stawiennictwa.  Konieczne będzie wcześniejsze telefoniczne ustalenie konkretnego terminu. UWAGA! Prosimy by przychodziła wyłącznie osoba załatwiająca sprawę. Prosimy o nieprzychodzenie z dziećmi!

  • Poniżej znajduje się wykaz najczęściej załatwianych spraw  i numery telefonów do odpowiednich wydziałów i jednostek.
  • W nagłych sprawach (bez wcześniejszego umówienia telefonicznego) dostępny będzie Urząd Stanu Cywilnego - wejście  od ul. Wyszyńskiego.
  • W Biurze Podawczym (wejście od ul. Wyszyńskiego) będzie można odebrać lub złożyć korespondencję, sugerujemy jednak przesyłanie jej pocztą.
  • UWAGA! W USC i Biurze Podawczym klienci będą przyjmowani pojedynczo!
  • Klienci pozostałych wydziałów Urzędu, umówieni telefonicznie, powinni kierować się do bocznego wejścia od ul. Zwycięstwa.
  • Wyłączona zostaje możliwość internetowej rezerwacji kolejki w sprawach obsługiwanych przez Wydział Komunikacji, nieczynny będzie także automat kolejkowy. Telefoniczna rezerwacja terminu.
  • Wszystkie kasy zlokalizowane na terenie urzędu zostaną zamknięte. Opłaty za załatwienie spraw będzie można realizować w siedzibie urzędu wyłącznie poprzez opłatomat.
  • Wpłaty z tytułu podatku od nieruchomości i użytkowania wieczystego będzie można uiszczać za pomocą wpłat na konto lub w placówkach Banku Śląskiego.

 

UWAGA! Wprowadzone zmiany w organizacji pracy Urzędu mogą wydłużyć czas załatwiania spraw. Dziękujemy za wyrozumiałość.

 

INFORMACJE WYDZIAŁÓW I JEDNOSTEK O SPOSOBIE ZAŁATWIANIA SPRAW, WYKAZ NUMERÓW TELEFONÓW

Informacja ogólna: 32 239-11-65
 
WYDZIAŁ KOMUNIKACJI

Obsługa Klientów Referatu Rejestracji Pojazdów

Procedura odbioru dowodu rejestracyjnego:

  • Wrzuć pozwolenie czasowe wraz z wnioskiem do pojemnika w Urzędzie Miejskim od strony ul. Wyszyńskiego, opisanej „WYDZIAŁ KOMUNIKACJI"
  • Oczekuj na kontakt telefoniczny ze strony pracownika Wydziału – ze względów bezpieczeństwa może to potrwać kilka dni. Zostaniesz poinformowany gdzie i kiedy odebrać dowód rejestracyjny.
  • Zgłoś się wyznaczonego dnia z dowodem osobistym.
  • Uwaga! W przypadku braku wskazania numeru telefonu kontaktowego, dowód rejestracyjny zostanie przesłany listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Procedura rejestracji pojazdu fabrycznie nowego lub sprowadzonego z zagranicy:

  • Wrzuć oryginały wymaganych dokumentów wraz z potwierdzeniem uiszczenia opłaty oraz wypełnionym wnioskiem  do pojemnika w Urzędzie Miejskim od strony ul. Wyszyńskiego, opisanej „WYDZIAŁ KOMUNIKACJI"
  • Oczekuj na kontakt telefoniczny ze strony pracownika Wydziału – ze względów bezpieczeństwa może to potrwać do kilku dni. Zostaniesz poinformowany gdzie i kiedy odebrać tablice rejestracyjne, pozwolenie czasowe oraz pozostałe dokumenty.
  • Zgłoś się wyznaczonego dnia z dowodem osobistym.
  • Informacja o wymaganych do rejestracji pojazdu dokumentach znajduje się pod następującymi adresami:

  • Rejestracja pojazdu fabrycznie nowego
  • https://bip.gliwice.eu/strona=50,60,10

    https://www.sekap.pl/katalog.seam?id=9456&actionMethod=katalog.xhtml%3ApeupAgent.selectParent&cid=7121

  • Rejestracja pojazdu używanego sprowadzonego z zagranicy
  • https://bip.gliwice.eu/strona=50,88,10

    https://www.sekap.pl/katalog.seam?id=9462&actionMethod=katalog.xhtml%3ApeupAgent.selectParent&cid=7121

    Pamiętaj – pojazd fabrycznie nowy musi mieć ubezpieczenie OC wykupione najpóźniej w dniu rejestracji (w razie wątpliwości skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym).

    INFORMACJA TELEFONICZNA W SPRAWIE REJESTRACJI POJAZDÓW : 

  • UL. ZWYCIĘSTWA 21  (32) 238-54-85, (32) 238-54-96, (32)  239-13-29, (32) 238-54-03, (32) 238-56-90
  • UL. JASNA 31A             (32) 338-64-57,  (32) 338-64-58, (32) 338-64-59

Procedura złożenia wniosku o wydanie prawa jazdy:

  • Wrzuć oryginały wymaganych dokumentów wraz z potwierdzeniem uiszczenia opłaty, zdjęciem oraz wypełnionym wnioskiem
    do pojemnika w Urzędzie Miejskim od strony ul. Wyszyńskiego,  opisanej „WYDZIAŁ KOMUNIKACJI". Oczekuj na kontakt telefoniczny ze strony pracownika Wydziału – ze względów bezpieczeństwa może to potrwać do kilku dni. Zostaniesz poinformowany gdzie i kiedy odebrać prawo jazdy.
  • Zgłoś się wyznaczonego dnia z dowodem osobistym.
  • Wykaz wymaganych dokumentów, w zależności od rodzaju sprawy, znajduje się na stronie internetowej pod linkiem:

    https://bip.gliwice.eu/strona=50,0,32

    INFORMACJA TELEFONICZNA W SPRAWIE PRAWA JAZDY : 

  • UL. ZWYCIĘSTWA 21  (32) 239-11-96,  (32) 239-11-81

Procedura złożenia wniosku o wydanie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego oraz zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów :

  • Wrzuć oryginały wymaganych dokumentów wraz z potwierdzeniem uiszczenia opłaty, zdjęciem oraz wypełnionym wnioskiem
    do pojemnika w Urzędzie Miejskim od strony ul. Wyszyńskiego,  opisanej „WYDZIAŁ KOMUNIKACJI". Oczekuj na kontakt telefoniczny ze strony pracownika Wydziału – ze względów bezpieczeństwa może to potrwać do kilku dni. Zostaniesz poinformowany gdzie i kiedy odebrać dokumenty.
  • Zgłoś się wyznaczonego dnia z dowodem osobistym.
  • Wykaz wymaganych dokumentów, w zależności od rodzaju sprawy, znajduje się na stronie internetowej pod linkiem:

    https://bip.gliwice.eu/strona=50,0,30

    INFORMACJA TELEFONICZNA W SPRAWIE TRANSPORTU I DZIAŁALNOŚCI REGULOWANEJ: 

  • UL. ZWYCIĘSTWA 21 ( 32) 239-11-72, (32) 239-12-67, (32) 238-54-94, (32)  238-56-72
 
WYDZIAŁ SPRAW OBYWATELSKICH
  • W sprawach bardzo pilnych, w których jest wymagana obecność interesanta, prosimy o kontakt telefoniczny celem ustalenia z urzędnikiem terminu i godziny wizyty w UM:
  • Odbiór dowodu osobistego - nr telefonów: (32) 239-11-28, (32) 238-54-36, (32) 239-12-46, (32) 239-12-25, (32) 239-12-03, (32) 239-13-40, (32) 239-13-44 lub (32) 239-13-45,
  • Zgłoszenie utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego - nr telefonów: (32) 239-12-46, (32) 239-12-25, (32) 239-12-03, (32) 239-13-40, (32) 239-13-44 lub (32)239-13-45,
  • Zgłoszenie odnalezienia dowodu osobistego - nr telefonów: (32) 239-11-28, (32) 238-54-36,
  • Sprawy meldunkowe - nr telefonów: (32) 239-12-46, (32) 239-12-25, (32) 239-12-03, (32) 239-13-40, (32) 239-13-44 lub (32) 239-13-45.
  • Zgłoszenie meldunkowe cudzoziemców - nr telefonów: (32) 239-12-46, (32) 239-12-25, (32) 239-12-03, (32) 239-13-40, (32) 239-13-44 lub (32) 239-13-45,
  • Wymeldowanie i zameldowanie decyzją administracyjną - nr telefonów: (32) 239-12-58, (32) 239-11-39, (32) 239-11-69,
  • Wniosek o udzielenie pełnomocnictwa w zw. z wyborami Prezydenta RP - nr telefonu: (32) 239-11-69,
  • Udostępnianie danych osobowych z rejestru dowodów osobistych - nr telefonów: (32) 239-11-31, (32) 238-54-36,
  • Wielojęzyczny standardowy formularz (UE) - zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy - nr telefonów: (32) 239-11-47, (32) 239-11-68,
  • Wniosek o utworzenie stowarzyszenia zwykłego - nr telefonów: (32) 239-11-18, (32) 238-54-34,
  • Wniosek o dokonanie zmian danych w ewidencji stowarzyszeń zwykłych - nr telefonów: (32) 239-11-18, (32) 238-54-34,
  • Wniosek o utworzenie uczniowskiego klubu sportowego - nr telefonów: (32) 239-11-18, (32) 238-54-34,
  • Wniosek o dokonanie zmian w ewidencji uczniowskich klubów sportowych - nr telefonów: (32) 239-11-18, (32) 238-54-34,
  • Potwierdzenie rent zagranicznych - nr telefonów: (32) 239-11-18, (32) 238-54-34,
  • Przyjmowanie wniosków o nadanie nr PESEL dla cudzoziemca - nr telefonów: (32) 239-11-18, (32) 238-54-34,
  • W sprawach kwalifikacji wojskowej - nr telefonu: (32) 239-12-79.

Sprawy, które można załatwić w pełni elektronicznie korzystając z platformy ePUAP lub ze strony obywatel.gov.pl - opis usług na stronie internetowej BIP UM Gliwice: https://bip.gliwice.eu/strona=50,0,16

  •     Złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego,
  •     Zgłoszenie utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego,
  •     Zgłoszenie zameldowania na pobyt stały lub czasowy,
  •     Zgłoszenie wymeldowania z miejsca pobytu stałego lub czasowego,
  •     Zgłoszenie wyjazdu poza granicę RP oraz powrotu,
  •     Zgłoszenie zawieszenia lub cofnięcia zawieszenia certyfikatów zawartych w dowodzie osobistym z warstwą elektroniczną,
  •     Zgłoszenie nieuprawnionego wykorzystania danych osobowych,
  •     Złożenie wniosku o wydanie zaświadczenia z rejestru mieszkańców,
  •     Wpis do rejestru wyborców,
  •     Udostępnianie danych osobowych z rejestru mieszkańców i rejestru PESEL,
  •     Zawiadomienie o zgromadzeniu publicznym.
WYDZIAŁ PODATKÓW I OPŁAT
  • Sprawy związane z ustaleniem podatku od nieruchomości osób fizycznych: (32) 239-11-92, (32) 239-11-98, (32) 238-54-57, (32) 238-54-98, (32) 239-13-08, (32) 239-13-09.
  • Sprawy związane podatkiem od nieruchomości osób prawnych, podatkiem od środków transportowych: (32) 238-56-60, (32) 238-56-40
  • Sprawy związane z uzyskaniem zaświadczenia z zakresu podatków : (32) 238-55-91, (32) 239-12-99.
  •  Sprawy związane z ustalaniem opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi: (32) 238-54-47.
  • Sprawy związane z rozliczaniem wpłat z tytułu podatków i opłat lokalnych : podatek od nieruchomości osób fizycznych: (32) 239-12-20, (32) 239-12-55, (32) 238-54-71:opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi: (32) 239-11-21, (32) 238-55-38; podatek od środków transportowych oraz podatek od nieruchomości osób prawnych (32) 239-13-06, (32) 239-12-24.
  • Sprawy związane z udzielaniem ulg w spłacie zobowiązań podatkowych: (32) 239-11-07.

Wszystkie formularze podatkowe i opisy usług są dostępne na stronie internetowej urzędu (https://bip.gliwice.eu/wirtualne_biuro_obslugi).

 
WYDZIAŁ GOSPODARKI NIERUCHOMOŚCIAMI

Referat Zarządzania Nieruchomościami

  • Dzierżawy nieruchomości gminnych, trwały zarząd nieruchomości gminnych, czasowe zajęcie nieruchomości gminnych w związku z realizacją inwestycji liniowych : tel. (32) 338-64-35, (32) 338-64-36, (32) 338-64-34, (32) 338-64-33, (32) 338-64-32, (32) 338-64-31, (32) 338-64-30.

Referat Skarbu Państwa

  • Dzierżawy i najem, przekształcenie prawa użytkowania wieczystego, trwały zarząd, sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa: tel. (32) 338-64-25, (32) 338-64-25, (32) 338-64-24, (32) 338-64-19, (32) 338-64-23.

Referat Zbywania Nieruchomości

  • Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego, sprzedaż nieruchomości gminnych, opłaty z tyt. użytkowania wieczystego: tel. (32) 338-64-21, (32) 338-64-22, (32) 338-64-10, (32) 338-64-11, (32) 338-64-12, (32) 338-64-18, (32) 338-64-08.

Referat Środków Trwałych: (32) 338-64-16

Zespół ds. Nabywania i Obciążania Nieruchomości Ograniczonymi Prawami.

  • Nabycia i zamiany nieruchomości, wypłata odszkodowań za nieruchomości przejęte na podstawie zezwoleń na realizację inwestycji drogowych oraz przeciwpowodziowych: (32) 338-64-15.
  • Służebności gruntowe przejścia i przejazdu, służebności przesytu, (na rzecz przedsiębiorców przesyłowych i na rzecz miasta Gliwice), zasiedzenie służebności, użytkowanie, ,zniesienie współwłasności,  pierwokupy nieruchomości, nabycia nieruchomości na rzecz miasta zamiany nieruchomości:  (32) 338-64-14.

Referat obsługi finansowej

Rozliczanie należności z tytułu użytkowania wieczystego i opłaty przekształceniowej, zwrot nadpłat: tel. (32) 338-64-17

Windykacja należności: (32) 338-64-20, (32) 338-64-20, (32) 338-64-20, (32) 338-64-20,

Komunalizacja, rodzinne ogrody działkowe (zgoda na wycinkę drzew), regulacje stanów prawnych nieruchomości: (32) 338-64-29

Ogólna informacja  o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności: (32) 338-64-05, (32) 338-64-06

 
WYDZIAŁ ŚRODOWISKA

Kontakt pod adresem e-mail: sr@um.gliwice.pl lub telefonicznie pod numerem(32) 238-54-45.

 Z uwagi na Państwa bezpieczeństwo zawieszamy oględziny w sprawach związanych z wycinką drzew i krzewów, co spowoduje późniejsze uzyskanie decyzji, a także kontrole dotyczące zmiany systemu ogrzewania, co w konsekwencji spowoduje wypłatę dotacji w innym terminie.

  • Dotacje celowe do zmiany systemu grzewczego na system proekologiczny: (32) 238-54-82, (32) 239-13-32.
  • Dotacje celowe do instalacji odnawialnych źródeł energii (OZE): (32) 238-54-60
  • Wydawanie zezwoleń na usunięcie drzew i krzewów oraz zgłoszenia zamiaru usunięcia drzew: (32) 239-12-86, (32) 238-55-16, (32)239-11-75.
  • Wydawanie zezwoleń na posiadanie i hodowanie lub utrzymywanie chartów rasowych lub ich mieszańców: (32) 238-56-79
  • Decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach: (32) 238-55-32
  • Sprawy z zakresu geologii: (32)238-56-79
  • Zgłoszenie eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków o przepustowości do 5 m3/d: (32) 238-54-60
  • Wyłączenie gruntów z produkcji rolnej: (32) 238-54-60
  • Rejestracja łodzi/pontonu do celów wędkarskich oraz wydawanie kart wędkarskich i kart łowiectwa podwodnego: (32) 238-54-45
  • Odpady przemysłowe, azbest: (32) 239-13-00
  • Ochrona powietrza: (32) 239-12-78,
  • Pozwolenia zintegrowane: (32) 238-54-20
  • Zgłoszenie instalacji wytwarzających pola elektromagnetyczne: (32) 239-12-78
  • Wydawanie zezwoleń na uprawę maku lub konopi włóknistych: (32) 239-12-86
  • Rejestracja zwierząt egzotycznych podlegających ograniczeniom na podstawie przepisów prawa UE zaliczonych do płazów, gadów, ptaków lub ssaków: (32) 238-56-79
  • Wydawanie zaświadczeń o lasach: (32) 238-54-60
  • Udostępnianie informacji o środowisku i jego ochronie: (32) 238-55-32
 
WYDZIAŁ PLANOWANIA PRZESTRZENNEGO
  • Zaświadczenia o przeznaczeniu nieruchomości w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego (MPZP) oraz wypisy i wyrysy z MPZP można otrzymać w formie elektronicznej, bez konieczności wizyty w Urzędzie Miejskim w Gliwicach. Wniosek o wydanie powyższych dokumentów można złożyć elektronicznie za pomocą platform SEKAP lub ePUAP. Do złożenia wniosku konieczne jest posiadanie podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego, który można założyć również przez internet (instrukcja pod linkiem: www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany).
  • Wnioski o zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz wnioski o zmianę studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego można przesyłać drogą elektroniczną na adres mailowy: pp@um.gliwice.pl.
  • Informacje o przeznaczeniu terenu w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego można pozyskać w Miejskim Systemie Informacji Przestrzennej (msip.gliwice.eu), poprzez:
    • PORTAL PLANISTYCZNY (część opisowa) - sprawdzanie przeznaczenia terenu w MPZP aktualnym na dany dzień,
    • GEOPORTAL PLANISTYCZNY (część mapowa) - informacje o obiektach wyświetlanych na mapie oraz  zgłaszanie wniosków do MPZP i tworzenie załączników mapowych do wniosków.

Narzędzia pomocy: msip.gliwice.eu/portal-planistyczny/pomoc.html
Filmy instruktażowe: msip.gliwice.eu/portal-planistyczny/filmy-instruktazowy.html

  • Wyrysy, wypisy, zaświadczenia z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz informacje ogólne z zakresu działania wydziału Planowania Przestrzennego: (32) 338-65-02

WYDZIAŁ USŁUG KOMUNALNYCH

  • Odbiór odpadów komunalnych i współpraca z firmą Remondis:  (32)238-54-22,  (32)239-13-25.
  • Infrastruktura rowerowa oraz ciągi piesze poza pasem drogowym: .(32)239-11-13,   (32) 239-11-32.
  • Oświetlenie uliczne w mieście: (32) 238-54-23.
  • Zezwolenie na prowadzenie hodowli lub utrzymanie psa rasy uznanej za agresywną: (32) 238-56-41
  • Transport publiczny: tel. (32) 238-54-26.
  • Utrzymanie czystości w mieście (kosze, przystanki, dzikie wysypiska: tel. (32) 238-54-25.
  • Zezwolenie na sprowadzenie zwłok/szczątków ludzkich z zagranicy oraz zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych: tel. (32) 239-11-58.
WYDZIAŁ GOSPODAROWANIA WODAMI
  • Zgłoszenia awarii kanalizacji deszczowej, pompowni, rowów i potoków, a także rozlewisk/zalewisk, braków elementów sieci (tj. wpusty deszczowe, pokrywy studni):  (32) 238-54-86, (32) 239-11-14.
  • Wydawanie warunków technicznych oraz uzgodnień projektowych: (32) 239-11-17.

 

WYDZIAŁ ARCHITEKTURY I BUDOWNICTWA
  •  Informacje ogólne oraz  dotyczące obsługi inwestora: (32) 238-54-64;  (32) 239-12-37.

  • Sprawy załatwiane w wydziale Architektury i Budownictwa:  Wydawanie pozwoleń na budowę lub rozbiórkę; Zgłoszenia budowy obiektów lub robót budowlanych nie wymagających pozwoleń na budowę; Zgłoszenia rozbiórek obiektów budowlanych; Zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części; Rejestracja dzienników budów; Wydawanie zaświadczeń, w tym zaświadczeń o samodzielności lokali: (32) 239-13-37; (32) 239-12-81; (32) 239-12-34; (32) 239-12-90; (32) 238-55-12; (32) 239-13-28; (32) 239-12-64;  (32) 239-12-98;  (32) 239-11-66;  (32) 239-13-12.
  • Udzielenie informacji z zakresu informacji publicznej i z zakresu kwerendy archiwalnej: (32) 238-54-01.
  • Udzielanie informacji z zakresu ochrony konserwatorskiej: (32) 238-55-01; (32) 238-54-64.
  • Wydawanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowych: (32) 239-12-87; (32) 239-11-30; (32) 239-11-66.
 
ZAKŁAD GOSPODARKI MIESZKANIOWEJ

UWAGA! Ograniczona obsługa klientów zewnętrznych.

  • Dział Sprzedaży: (32) 338-39-51
  • Dział Wspólnot Mieszkaniowych: (32) 338-39-68
  • Dział Lokali Komunalnych: (32) 338-39-65
  • Sekretariat: (32) 239-11-19

Korespondencję elektroniczną należy przesyłać pod adres: zgm@zgm.gliwice.eu.

 
OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ

Stanowiska do obsługi spraw wymagających bezwzględnie osobistego stawiennictwa zostały uruchomione przy ulicach:

  •     Górnych Wałów 9
  •     Dziewanny 2
  •     Reymonta 18

Obsługa jest prowadzona: w poniedziałki w godzinach od 14.00 do 16.00, od wtorku do piątku w godzinach od 9.00 do 11.00. Przy stanowisku interesanci będą obsługiwani pojedynczo.

We wszystkich niewymagających osobistej wizyty w Ośrodku sprawach prosimy kontaktować się telefonicznie (32 335-96-00) lub drogą elektroniczną, na adres e-mail: ops@ops.gliwice.eu. Więcej informacji na stronie opsgliwice.pl.

 

INNE GLIWICKIE INSTYTUCJE:

POWIATOWY URZĄD PRACY W GLIWICACH

Wszelkie sprawy związane z działalnością Urzędu należy kierować za pośrednictwem:
• poczty tradycyjnej,
• telefonicznie – (32) 231-18-41,
• poczty elektronicznej (e-mail) np. w postaci zeskanowanych dokumentów lub ich zdjęć,
• elektronicznej skrzynki odbiorczej e-PUAP lub platformy praca.gov.pl,
• fax – (32) 231-59-66.

Odwołania od decyzji administracyjnej przyjmowane będą za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub e-PUAP.

Urząd zapewnia, że dołoży wszelkich starań, aby przyjęty sposób komunikacji nie wpłynął w żaden sposób na obsługę klientów.

O dalszym  rozwoju sytuacji, PUP Gliwice będzie informował na bieżąco na stronie internetowej Urzędu (gliwice.praca.gov.pl) oraz w mediach społecznościowych.

Teleporady medyczne. Jak uzyskać pomoc?

baner

Potrzebujesz zwolnienia, recepty, porady lekarskiej? DZWOŃ do swojej przychodni! Numer telefonu znajdziesz poniżej.

Dane kontaktowe placówek podstawowej opieki zdrowotnej, udzielających teleporad, można znaleźć TUTAJ.

Podczas teleporady medycznej otrzymasz
  • e-receptę – zrealizujesz ją w każdej aptece!
  • e-zwolnienie – przychodnia wyśle je do Twojego pracodawcy!
  • zalecenia lekarza
  • propozycję bezpośredniej wizyty w placówce lub sugestię kontaktu ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, jeśli będzie taka konieczność.

Przychodnie w systemie teleopieki działają od 8.00 do  18.00.   Jeżeli nie dodzwonisz się rano, nie rezygnuj –  zadzwoń popołudniu. 

Od poniedziałku do piątku od 18.00 do 8.00 rano oraz  w soboty i niedzielę teleporad udziela nocna i świąteczna  opieka zdrowotna świadczona przez  Szpital Wielospecjalistyczny (tel. 32 332 45 26) oraz  Szpital Miejski nr 4 (tel. 32 330 84 13).  

Cierpliwie czekaj na połączenie. Jeżeli lekarz nie odbiera  telefonu, oznacza to, że właśnie udziela teleporady. 

Wspieraj i pomagaj seniorom jeśli podczas teleporady  konieczne będzie wykorzystanie technik cyfrowych,  np. zrobienie zdjęcia i przesłanie do lekarza.

 

E-recepta - wystarczą 4 cyfry + PESEL
  • lekarz wystawi e-receptę na podstawie wywiadu telefonicznego
  • kod e-recepty otrzymasz SMS-em, na swój telefon 
  • e-receptę otrzymasz na e-mail jako PDF, będzie również dostępna na twoim  Internetowym Koncie Pacjenta (IKP)
  • lek wykupisz w aptece, podając farmaceucie czterocyfrowy kod z SMS-a oraz swój PESEL lub kod kreskowy z e-recepty przesłanej mail-em

Nie możesz samodzielnie wykupić leku?

Przekaż osobie bliskiej  otrzymany kod e-recepty  i swój PESEL

Potrzebujesz pomocy?  Zadzwoń!

Pamiętaj! Z uwagi na bezpieczeństwo pacjentów i personelu obecnie nie jest możliwy nieograniczony bezpośredni dostęp pacjenta do przychodni. Bądź wyrozumiały!

Instytucje kultury nieczynne do odwołania

Willa Caro

W stanie epidemii działalność instytucji kultury została ograniczona. Gliwicki teatr, kino, muzeum i blbioteka pozostają zamknięte do odwołania.

Zachęcamy, by uczestniczyć w kulturze, nie wychodząc z domu.

  • Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach zaprasza do czytania książek elektronicznych. Z bazy Legimi mogą korzystać użytkownicy smartfonów, czytników i tabletów. Wystarczy pobrać kod dostępu do e-bazy i cieszyć się wygodą czytania. Można to zrobić telefonicznie (32/231-54-05) i mejlowo (bc@biblioteka.gliwice.pl – w treści trzeba podać imię, nazwisko i numer karty bibliotecznej).
  • Najmłodszym polecamy świetnie zrealizowane słuchowisko Muzeum w Gliwicach – „Chłopiec z Gliwic”. Autorem sztuki opartej na prawdziwych wydarzeniach z historii naszego miasta jest Grzegorz Krawczyk, dyrektor MwG. Posłuchać możecie TUTAJ.
  • Wielbiciele poezji mogą zamówić najnowszy tomik poetycki Krzysztofa Siwczyka, gliwickiego autora. Publikację wydawnictwa a5 dofinansowało Muzeum w Gliwicach – Czytelnia Sztuki. Książkę można zamówić TUTAJ.

Ruszyła akcja odkażania ławek i przystanków

dezynfekcja przystanków

Miasto podejmuje kolejne kroki w walce z koronawirusem. W trosce o zdrowie mieszkańców Miejski Zarząd Usług Komunalnych kupił dwa agregaty parowe, które są używane do odkażania ławek i przystanków autobusowych. W Gliwicach na bieżąco dezynfekcji poddawanych jest 1800 ławek i około 300 przystanków z infrastrukturą.

Walka z wirusem trwa. Aby maksymalnie ograniczyć ryzyko zagrożenia i rozprzestrzenianie się koronawirusa, zamknięto 120 gliwickich placów zabaw, siłownie pod chmurką, street workout parki i wybiegi dla psów. Po Gliwicach jeżdżą dwa wozy MZUK z agregatami parowymi, które parą o temperaturze 150 st. C. na bieżąco odkażają ławki na skwerach i deptakach oraz przystanki autobusowe. Każdy zbiornik zamontowany na pojazdach terenowych MZUK ma pojemność 1 000 l. Agregaty kosztowały 28 tys. zł i zostały zakupione z budżetu MZUK. (mf)

Rynek został zdezynfekowany

sprzątanie rynku

Przy użyciu środka do dezynfekcji, bezpiecznego dla otoczenia, w stężeniu zalecanym przez producenta, płyta gliwickiego Rynku została zdezynfekowana.

Preparat oprócz właściwości bakteriobójczych i grzybobójczych ma także działanie wirusobójcze. Zabieg odkażania trwał blisko trzy godziny. Został wykonany bez ponoszenia przez miasto dodatkowych kosztów. Zrealizowano go w ramach obowiązującej umowy z wykonawcą.
Od kilku dni w mieście prowadzone są także, szeroko zakrojone prace porządkowe na jezdniach, chodnikach i w pasach zieleni. Zarząd Dróg Miejskich szczególnie w tym roku liczy na zgłoszenia mieszkańców. Można je przekazywać pocztą elektroniczną: zdm@zdm.gliwice.eu lub telefonicznie pod nr 32/30-08-626. (ZDM)