Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach – 26 maja 2022 roku

// 26-05-2022

Gliwice wyróżnione za wykorzystanie sztucznej inteligencji w diagnozowaniu COVID-19

gala Innowacyjny Samorząd

W III edycji konkursu Innowacyjny Samorząd jury doceniło projekt badawczy Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach oraz Politechniki Śląskiej, współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Stanowił pierwszą tego typu inicjatywę, której celem było skrócenie czasu opisu badania tomografii komputerowej, wykrycie przypadków COVID-19 niepodejrzanych klinicznie oraz dostarczenie dodatkowych informacji, na bazie których można udoskonalić istniejące bądź stworzyć nowe schematy diagnostyczne. Kluczem do sukcesu stała się… sztuczna inteligencja. Wśród przedstawicieli Gliwic odbierających w Warszawie wyróżnienie dla miasta był m.in. Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4.

Celem organizowanego przez Polską Agencję Prasową konkursu Innowacyjny Samorząd było wskazanie najbardziej innowacyjnych gmin, miast, powiatów i województw, które z sukcesem realizują nowatorskie projekty w obszarze cyfryzacji, ochrony środowiska, finansów, polityki rozwoju, oświaty czy sportu. Gliwice uhonorowano wyróżnieniem w kategorii „gminy miejskie” wraz ze Zduńską Wolą (I miejsce), Opolem (II miejsce) i Rzeszowem (III miejsce) oraz Suwałkami, Słupskiem, Świdnikiem, Kołobrzegiem, Olsztynem, Ełkiem i Kielcami.

W gliwickim projekcie Szpital Miejski nr 4 był liderem konsorcjum, a konsorcjantem stała się Politechnika Śląska posiadająca prestiżowy status uczelni badawczej. Wartość wspólnie realizowanego przedsięwzięcia wyniosła ponad 5 milionów złotych.

Jesteśmy placówką, w której doświadczenia związane z diagnostyką chorób płuc stały się wielkim wyzwaniem i zupełnie nowym obszarem medycznej aktywności. Wnioski, które mamy m.in. z racji faktu walki z COVID-19 na pierwszej linii frontu, przekładamy teraz na język nauki i tworzenie bioinformatycznych narzędzi do skuteczniejszej diagnostyki. Dziękuję całemu zespołowi, który wykazał się nie tylko kreatywnością oraz innowacyjnym podejściem, ale także wielką wrażliwością na potrzeby pacjentów – mówi Przemysław Gliklich, prezes gliwickiej lecznicy.

Mamy za sobą ponad 10 tysięcy badań na blisko dziewięciu tysiącach pacjentów i możliwość pozyskania z jednego badania szczegółowej informacji o stanie zdrowia pacjenta – wyjaśnia kulisy gliwickiego projektu prof. Joanna Polańska z Politechniki Śląskiej, sprawująca nadzór merytoryczny nad tym przedsięwzięciem. – Analizując dane tomografii komputerowej i dane kliniczne, systemy sztucznej inteligencji są w stanie zapewnić prognozy kliniczne, które mogą pomóc lekarzom w codziennej pracy. Dodatkowo, uzyskane w wyniku segmentacji obrazów płuc dane pozwolą na ilościowe zestawienie zmian morfologicznych stwierdzanych nie tylko w COVID-19, ale także w innych chorobach np. POCHP (przewlekła obturacyjna choroba płuc). To pozwoli na dokładniejsze monitorowanie regresji bądź progresji zmian stwierdzanych w tomografii komputerowej w przypadku śródmiąższowych zapaleń płuc oraz w połączeniu z pozostałymi danymi klinicznymi – prognozowanie przebiegu choroby. Co ważne, system jest również w stanie wspomóc personel medyczny np. w ujawnieniu potencjalnych zmian chorobowych (np. guzków) w obrębie płuca, gdy pacjent nie odczuwa jeszcze żadnych objawów – podsumowuje prof. Polańska.

Kolejna darmowa mammografia

baner

W czerwcu w Gliwicach odbędzie się akcja Darmowych Badań Mammograficznych, z których mogą skorzystać panie w wieku 50-69 lat. Mammobus Narodowego Instytutu Onkologii z Gliwic zawita do Zatorza, Sośnicy i Łabęd. Pojawi się też przy Centrum Handlowym Arena.

Bezpłatna mammografia skierowana jest dla ubezpieczonych pań w wieku 50-69 lat (roczniki 1972-1953), które w ciągu minimum ostatnich dwóch lat nie wykonywały mammografii w ramach badań profilaktycznych. Wyjątkiem są osoby obciążone genetycznie (rak piersi u matki, siostry, córki) - wówczas panie mogą wykonywać badanie co 12 miesięcy. Wynik mammografii zostanie przesłany pocztą pod wskazany adres zamieszkania. Na badanie nie jest potrzebne skierowanie lekarskie, ani zaproszenie. Nie ma też znaczenia miejsce zamieszkania.

Ze względu na pandemię wiele osób zrezygnowało z wykonywania badań profilaktycznych, co niestety w znaczny sposób opóźniło, a nawet uniemożliwiło wczesne wykrycie ewentualnych zmian chorobowych. Dlatego apelujemy – najwyższy czas zatroszczyć się o swoje zdrowie i wykonać mammografię – zachęcają organizatorzy akcji.

Terminy badań:
Zatorze: 7, 8 czerwca,
Sośnica: 9, 10, 13, 14 czerwca,
Łabędy: 21, 22 i 23 czerwca,  
Centrum Handlowe Arena: 4, 27, 8 czerwca.
Panie chcące skorzystać z mammografii, proszone są o wcześniejsze umówienie się na wizytę pod numerem telefonu  32/278-98-96 (od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 15.00). (mf)

 

Najbliższe spotkania prezydenta z mieszkańcami

baner

Trwa cykl spotkań prezydenta Adama Neumanna z mieszkańcami Gliwic: KIERUNEK – DZIELNICE. Najbliższe zorganizowane zostaną dla mieszkańców dzielnic: Kopernika i Łabęd.

Spotkania zaplanowano na maj i czerwiec. Są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Umożliwiają przedstawienie spraw bliskich mieszkańcom danej dzielnicy oraz rozmowę o kluczowych miejskich inwestycjach. To doskonała okazja do zadania pytań czy zwrócenia uwagi na ważne aspekty życia w lokalnych społecznościach i bieżące problemy.

Spotkania organizowane są w szkołach oraz w siedzibach Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych.

Najbliższe odbędą się 31 maja. O godz. 16.30 rozpocznie się spotkanie dla mieszkańców dzielnicy Kopernika (Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8, ul. Syriusza 30), a o 18.30 dla mieszkańców dzielnicy Łabędy (Centrum Sportowo-Kulturalne Łabędź przy ul. Partyzantów 25, sala widowiskowa).  

Spotkajmy się w dzielnicach – porozmawiajmy o tym, co ważne.

 

Czas na dokument

Amok

„Jutro czeka nas długi dzień” Pawła Wysoczańskiego to film  dokumentalny o Helenie Pyz, Polce, która od trzydziestu lat pracuje w ośrodku dla trędowatych w Indiach. Bohaterka będzie gościem kina Amok (ul. Dolnych Wałów 3) podczas seansu 2 czerwca.

Jeevodaya to Ośrodek Rehabilitacji Trędowatych, który otacza troską zarówno osoby dotknięte trądem, jak i członków ich rodzin. Dr Helena Pyz jest świecką misjonarką, która przyjechała tam w 1989 roku i została na resztę życia. Jest lekarką, zajmuje się między innymi najmłodszymi chorymi. Dokumentalna obserwacja Pawła Wysoczańskiego pozwala bliżej poznać tę niezwykła kobietę.

Helena Pyz będzie gościem specjalnej projekcji filmu „Jutro czeka nas długi dzień”. Rozpocznie się o godz. 18.00 w czwartek 2 czerwca. bilety w cenie 20 i 16 zł są dostępne w kasie i na stronie amok.gliwice.pl.

Gliwice Razem

Andrzej Piaseczny na scenie

W miniony wtorek w Arenie Gliwice miało miejsce ważne wydarzenie – obchody Międzynarodowego Dnia Walki z Dyskryminacją Osób  Niepełnosprawnych. Zorganizowana została impreza integracyjna  dla mieszkańców „Gliwice Razem”, podczas której wystąpił Andrzej  Piaseczny. Tego dnia odbyła się też tematyczna konferencja. W wydarzeniu uczestniczyła Ewa Weber, zastępczyni prezydenta Gliwic.

Gliwickie obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych zawsze miały szczególny charakter i już na stałe zagościły w kalendarzu imprez miejskich. Obok występów osób z niepełnosprawnościami każdorazowo uświetniały je gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Termin tegorocznego koncertu zaplanowano na maj, miesiąc w którym świętowany jest Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.

W tym roku, w małej hali Areny Gliwice, odbyła się impreza „Gliwice Razem” integrująca mieszkańców Gliwic. Wyświetlono film prezentujący działania miasta na rzecz osób z niepełnosprawnościami i wystąpili podopieczni Zespołu Szkół Specjalnych im. Janusza Korczaka w Gliwicach. Wieczór zakończył koncert Andrzeja Piasecznego. Organizatorem wydarzenia było Miasto Gliwice i Arena Gliwice.

Wcześniej tego dnia Miasto Gliwice i Politechnika Śląska połączyły siły w działaniu, czego efektem była konferencja „Politechnika Śląska – Miasto Gliwice – Razem Działamy na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami”. Odbyła się w Centrum Kultury Studenckiej Mrowisko, a otworzyli ją: Ewa Weber, zastępczyni prezydenta Gliwic oraz prof. dr hab. inż. Wojciech Szklinarz, prorektor ds. Studenckich i Kształcenia Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

Dążenie do likwidacji barier, aktywizacja społeczna i zawodowa osób z niepełnosprawnościami to ważny element polityki społecznej Miasta Gliwice, a fundamentem tych działań jest przyjęty na lata 2020-2025 Program działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Obchody Dnia Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych to nie tylko dzisiejsza uroczystość, ale również szereg działań realizowanych przez miasto we współpracy z licznymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami. W trosce o osoby z niepełnosprawnościami i ich potrzeby połączyliśmy też siły i możliwości miasta i Politechniki Śląskiej. Chcemy jak najszerzej promować ideę integracji i tolerancji, a przede wszystkim wzmacniać nasze działania i obejmować kompleksowym wsparciem osoby z ograniczoną sprawnością na płaszczyźnie edukacyjnej, społecznej i zawodowej. Konferencja to okazja do wymiany doświadczeń i pogłębienia naszej współpracy, aby wsparcie było coraz bardziej skuteczne. To również możliwość wskazania obecnych i przyszłych działań miasta na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Działajmy razem – mówiła podczas konferencji Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic.

Podczas konferencji przedstawiono działania Miasta Gliwice na rzecz osób z niepełnosprawnościami ze szczególnym uwzględnieniem Powiatowego Urzędu Pracy oraz Gliwickiego Zakładu Aktywności Zawodowej. Poruszano zagadnienia związane z dostępnością zarówno urzędów i instytucji dla niepełnosprawnych mieszkańców,  jak i Politechniki Śląskiej. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Paweł Wdówik wystosował list do uczestników konferencji, który został odczytany przez prorektora Szkliniarza. Podczas wydarzenia występ artystyczny zaprezentowały dzieci z Niepublicznego Przedszkola dla Dzieci Niepełnosprawnych prowadzonego przez Społeczny Komitet Pomocy osobom Niepełnosprawnym w Gliwicach.(mf)

 

27 maja biuro Miejskiego Rzecznika Konsumenta będzie nieczynne

grafika

W piątek, 27 maja, biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów będzie nieczynne. Gdzie można uzyskać pomoc prawną w przypadku nieobecności rzecznika konsumentów?

•    INFOLINIA KONSUMENCKA
tel.: 801-440-220
tel.: 22/290-89-16
poniedziałek – piątek od godz.  8.00 do 18.00
e-mail : porady@dlakonsumentow.pl

•    Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Katowicach
tel.: 32/356-81-00                                                                                       
poniedziałek – piątek od godz.  7.30 do 15.30
e-mail:sekretariat@katowice.wiih.gov.pl