Święto Szlaku Zabytków Techniki na stałe wpisało się w kalendarium wydarzeń województwa śląskiego. Tegoroczna edycja będzie z pewnością inna niż wszystkie poprzednie, jednak 26 września industrialne serce Śląska zabije ponownie. Miasto Gliwice zaprasza pod Radiostację oraz do Oddziału Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach.

• Najnowsze przygody Mikołajka – film dla dzieci
    • Były sobie człowieki – film dla dzieci
    • Blade Runner 2049 – film dla dorosłych

Uwaga: ze względu na stan pandemii, przy poszczególnych atrakcjach będą obowiązywały limity uczestników.
Wejście na teren wydarzenia od strony ulicy Tarnogórskiej. Uczestnicy Industriady są zobowiązani do zachowania dystansu społecznego oraz dezynfekcji dłoni przy wejściu na teren imprezy.

Oddział Odlewnictwa Artystycznego

ul. Bojkowska 37

godz. 11.00 do 16.00 zwiedzanie indywidualne wystawy stałej „Słusznie słyną dziś Gliwice...” prezentującej odlewy artystyczne z brązu i żeliwa

Futsal: derby Gliwic już w sobotę

futsaliści Piasta

Już w sobotę futsaliści Piasta zmierzą się w Arenie Gliwice z P.A. Nova – drużyną, która w poprzedniej kampanii Futsal Ekstraklasy grała pod nazwą  GSF Gliwice. Zmiana szyldu ma nawiązywać do sukcesów odnoszonych przez zespół o tej samej nazwie, który w latach 1995–2008 pięciokrotnie sięgał po mistrzostwo Polski.

Piast jeszcze po medal nie sięgnął, ale Niebiesko-Czerwoni coraz pewniej czują się w elicie polskiego futsalu i  w tym sezonie mają realne szanse, by na koniec rozgrywek sięgnąć po medal. Orlando Duarte zbudował bowiem drużynę, która w pierwszych dwóch kolejkach obecnego sezonu pokazała, że będzie się liczyć w grze o wysokie cele. Niebiesko-Czerwoni pokonali najpierw AZS UŚ Katowice 3:1, a w drugiej serii rozbili Dreman Opole Komprachcice 7:0.

P.A. Nova obecny sezon zaczęła od remisu 1:1 wywalczonego z AZS UW Wilanów, a potem uległa u siebie  Constractowi Lubawa 0:5. W drużynie, którą od tego sezonu prowadzi były szkoleniowiec Piasta Jacek Podgórski, zaszły jednak zmiany, które miały wpływ na wyniki w pierwszych dwóch kolejkach. Aż pięciu zawodników tego klubu zasiliło Piasta Gliwice. Są to Łukasz Bogdziewicz, Tomasz Czech, Michał Rabiej, Mateusz Szyszko i Dominik Wilk. Odeszło dwóch kolejnych czołowych graczy – do Constractu (Tomasz Lutecki) i do AZS UŚ Katowice (Robert Gładczak) . Na ten moment zespół ten opiera się na młodych, ale ambitnych futsalistach.

Faworytem sobotniego spotkania jest Piast, ale derby zawsze rządzą się swoimi prawami i drużyna PA. Nova nie jest bez szans. Mecz zostanie rozegrany w małej hali gliwickiej Areny przy ul. Akademickiej 50. Początek spotkania – godz. 18.00. Bilety w sprzedaży tylko online!

Siatkarki inaugurują sezon

siatkarki w akcji

26 września meczem z Karpatami Krosno siatkarki KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice zainaugurują nowy sezon w I lidze siatkówki kobiet. Początek spotkania – godz. 16.00, miejsce – hala Ośrodka Sportu Politechniki Śląskiej przy ul. Kaszubskiej 28.

Przypomnijmy, że ostatnie mecze z powodu pandemii zakończyły się już w marcu. Przerwa w rywalizacji trwała pół roku.  W tym czasie w zespole KŚ AZS Politechniki Śląskiej Gliwice zaszły  zmiany kadrowe. Odeszły Karolina Bohdanowicz, Patrycja Chrzan, Marcelina Karpińska, Jagoda Januszkiewicz, Oliwia Michalak, Aleksandra Trojan, Marysia Woźniczka i Angelika Wystel. Ich miejsce zajęły: Daria Chomicz (środkowa), Aleksandra Cygan (środkowa), Manuela Jakóbiak (atakująca), Aleksandra Muda (rozgrywająca), Olena Napalkova (rozgrywająca), Julia Skowron, (środkowa), Julia Świsulska (środkowa), Karolina Szmigielska (libero), Aneta Wilczek (przyjmująca). W zespole zostały Joanna Ciesielczyk, Aleksandra Elko, Valeriia Nudha, Sylwia Pelc, Agata Skiba i Julia Wałek. Dla Ciesielczyk, Elko i Pelc będzie to już trzeci sezon w barwach AZS-u! Podobnie jak i w poprzednich latach drużynę prowadzi Wojciech Czapla.

W obecnym sezonie w I lidze kobiet będzie rywalizować 13 drużyn. Rozgrywki w rundzie zasadniczej zakończą się w połowie kwietnia, potem najlepsze drużyny zagrają w play-off.

26 września kibice gospodarzy mogą oglądać to spotkanie na żywo. Ze względu na obostrzenia sanitarne liczba dostępnych miejsc będzie jednak o połowę mniejsza. Przed wejściem na trybuny zostanie dokonany pomiar temperatury. Przy wejściu na halę obowiązują maseczki!

Ważne dla mieszkańców!

zmiana stawek za śmieci

Od 1 października w Gliwicach mają obowiązywać nowe stawki za odbiór śmieci. W związku z tym od 2 do 26 października pracownicy Urzędu Miejskiego będą doręczać właścicielom nieruchomości zamieszkałych, zobowiązanym do ponoszenia opłaty za odpady komunalne, zawiadomienia o zmianie wysokości tej należności.

Zawiadomienia będą dostarczane w dni robocze w godzinach popołudniowych oraz w soboty od godzin porannych – zawsze najpóźniej do godz. 20.00. Przypominamy zwłaszcza starszym mieszkańcom, że pracownicy UM nie są uprawnieni do pobierania żadnych należności! W razie nieobecności adresata będą podejmowane kilkukrotne próby w celu skutecznego doręczenia zawiadomienia. Pamiętajmy, że ze względu na stan epidemii wyłączono możliwość awizowania przesyłek i ich odbioru w Urzędzie Miejskim.

Zawiadomienia zawierają indywidualny numer rachunku bankowego, na który można dokonać wpłaty, na ich odwrocie dodatkowo będzie umieszczona informacja o możliwych formach dokonania zapłaty (kasy Urzędu Miejskiego pozostają zamknięte). Zachęcamy do zapłaty należności za pośrednictwem banków, zwłaszcza bezgotówkowo (płatności gotówkowe w placówkach ING Banku Śląskiego S.A. nie są obciążane dodatkową prowizją) lub poprzez Gliwicką Elektroniczną Platformę Analityczno-Rozrachunkową GEPAR (szczegóły na stronie gepar.gliwice.eu).

W przypadku nieruchomości w budynkach wielolokalowych zawiadomienia będą wysyłane wspólnocie lub spółdzielni mieszkaniowej.

Zmiana wysokości opłat wynika z uchwały nr XVII/337/2020 Rady Miasta Gliwice z 30 lipca 2020 r. o zmianie uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty. Termin płatności opłaty w zmienionej wysokości za IV kwartał upływa z dniem 31 grudnia br.

Koniec przygody w Lidze Europy

Piast gliwice w akcji

FC Kopenhaga pokonała podopiecznych Waldemara Fornalika 3:0. Niebiesko-Czerwoni mimo zaangażowania i wyrównanej rywalizacji z dużo bardziej uznanym w Europie rywalem nie zdołali awansować do kolejnej fazy turnieju. Jedną z bramek dla gospodarzy zapisał na swoim koncie były piłkarz Piasta, Kamil Wilczek.

Duńczycy cierpliwie konstruowali swoje akcje w ataku pozycyjnym, szukając dogodnej okazji do wyjścia na prowadzenie. Gliwiczanie odpowiedzieli solidną pracą w obronie, skutecznie odpychając rywali od własnej bramki. Niestety, skuteczna obrona przetrwała do 14. minuty. W ofensywnej akcji pokazał się Hiszpan Pep Biel, który miał sporo miejsca i czasu w polu karnym Piasta, by precyzyjnie pokierować uderzenie na bramkę. Kamilowi Wilczkowi bardzo zależało, by zapisać się w protokole meczowym. Dopadł piłkę zmierzającą do siatki wślizgiem i to Polakowi zapisano to trafienie. Kopenhaga prowadziła w meczu, ale Piast starał się odgryźć pojedynczymi sytuacjami. Największą szansę gliwiczanom sprezentował bramkarz kopenhaskich Lwów, który chcąc wybić piłkę, trafił... w Piotra Parzyszka ustawionego przed szesnastką. Futbolówka toczyła się w stronę bramki, ale na nieszczęście Niebiesko-Czerwonych obiła jedynie słupek. W pierwszej połowie próby Piasta nie przyniosły bramki, ale z każdą upływającą minutą brązowi medaliści ostatniego sezonu Ekstraklasy mieli coraz mniej do stracenia. O wszystkim bowiem decydował jeden mecz.

Gospodarze wyszli na drugą połowę dużo bardziej agresywnie niż przed przerwą. W krótkim odstępie czasu piłkarze ze stolicy Danii stworzyli sobie kilka okazji do strzelenia gola, a w jednej z nich trafili w poprzeczkę. Duńczycy po godzinie gry prowadzili 2:0, choć trafienie Winda pozostawiło po sobie kontrowersje. Podający do strzelca gola Kamil Wilczek przy opanowywaniu piłki pomógł sobie ręką, co umknęło uwadze arbitra tego spotkania. Pełniący obowiązki pierwszego trenera Piasta, Tomasz Fornalik, zwiększył siłę ataku, posyłając w bój Michała Żyrę. Ten niedługo po wejściu był bliski strzelenia gola, ale ze swoich zadań doskonale wywiązał się golkiper Lwów. Gliwiczanie w końcowej fazie meczu zepchnęli podopiecznych Staale Solbakkena do głębokiej defensywy, a drugi raz w tym spotkaniu Piotr Parzyszek trafił w słupek. Niebiesko-Czerwoni pokazali wolę walki, jednak zakończyli swój udział na najwyższym etapie eliminacji, czyli trzeciej rundzie kwalifikacji. FC Kopenhaga będzie grała dalej, a Piast przystąpi do odrabiania strat punktowych do wysokich miejsc w tabeli Ekstraklasy.