Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 25 stycznia 2022 r.

// 25-01-2022

Zmieniły się numery rachunków Urzędu Miejskiego

dłoń wystukująca kod na klawiaturze

Od 1 stycznia 2022 r. Urząd Miejski w Gliwicach obsługuje Bank Millennium S.A. Sprawdź nowy numer rachunku przed dokonaniem wpłaty!

Wpłaty gotówkowe na konta urzędu, bez prowizji, możliwe są we wszystkich placówkach Poczty Polskiej na terenie Gliwic. Jednocześnie w związku ze zmianą banku zniknęła możliwość bezprowizyjnej wpłaty gotówkowej na rachunki Urzędu Miasta w placówkach ING Banku Śląskiego S.A.!

Więcej informacji na stronie bip.gliwice.eu w zakładce Numery kont bankowych.

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Do 29 kwietnia 2022 r.  włącznie, wpłaty dokonane  na  dotychczasowe indywidualne rachunki w ING Banku Śląskim z tytułu:

  • czynszu dzierżawnego nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,

  • opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,

  • rocznych opłat przekształceniowych (dotychczasowych nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa),

będą automatycznie przekazywane na odpowiednie rachunki w Banku Millennium S.A. (obecnie obsługującym UM).

 

 

Z kolędą na ustach

kościół św. Bartłomieja

Czas kolędowania dobiega końca, zapraszamy zatem 30 stycznia na pożegnalny koncert pieśni bożonarodzeniowych. W kościele pw. św. Bartłomieja zabrzmią współczesne kolędy do słów polskich poetów.

Publiczność usłyszy między innymi m.in. „Psalm o gwieździe” Ernesta Brylla, „Całą noc padał śnieg” Mariana Jana Hemara czy „Kolęda dla nieobecnych” Szymona Muchy. Podczas koncertu wystąpią wokalistka Agnieszka Bielanik-Witomska, pianista Klaudiusz Jania i Zespół Instrumentów Dętych Blaszanych Jania Band.

Koncert „Pokój Ludziom Dobrej Woli” rozpocznie się o godz. 17.00 w niedzielę 30 stycznia. Wstęp wolny.

Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.

Inwestycje ważne dla gliwiczan

ul. Słowackiego

Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach zaplanował na 2022 r. szereg inwestycji. Wśród nich są m.in. remonty dróg, prace związane z budową Centrum Przesiadkowego i odcinka zachodniej obwodnicy miasta, a także nowe zagospodarowanie płyty Rynku.

Jak co roku Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach zaplanował szereg istotnych inwestycji.

Kolejne remonty dróg

W bieżącym roku ZDM wyremontuje drogi gminne:
•    nawierzchnię ul. Paderewskiego w dzielnicy Obrońców Pokoju (I etap remontu obejmie jezdnię na wysokości nieruchomości od nr 2 do 40);
•    nawierzchnię jezdni i chodników ul. Michałowskiego w Szobiszowicach (będzie to II etap prac, które będą prowadzone od ul. Lublinieckiej do Bernardyńskiej);
•    ul. Wiślaną w Sośnicy (na odcinku od ul. Jesiennej do Przedszkola Miejskiego nr 33, zaplanowano też remont chodników i miejsc postojowych);
•    przy ul. Biegusa na Sikorniku zostanie wybudowana zatoka autobusowa i chodnik;
•    na Trynku przy ul. Młodych Patriotów zostanie przeprowadzony II etap remontu jezdni, chodników i miejsc postojowych.

W planach są też remonty dróg powiatowych:
•    jezdnia ul. Słowackiego w Wójtowej Wsi (II etap remontu od nr 38 do ul. Daszyńskiego);
•    jezdnia i chodniki przy ul. ul. Rolników w Bojkowie (w IV etapie prace będą prowadzone od nr 150 do ul. Warzywnej);
•    jezdnia, chodniki i miejsca parkingowe przy ul. Świętojańskiej w Szobiszowicach (III etap obejmie odcinek od ul. Dziewanny do Toszeckiej);
•    ul. Daszyńskiego w Ostropie (od Starej Cegielni do ul. Rybackiej).

Wyremontowane zostaną też trzy drogi wewnętrzne:
•    ul. Wazów w Łabędach wraz z budową  oświetlenia ulicznego i kanalizacji deszczowej;
•    ul. Piwna w Śródmieściu, przy której wybudowany zostanie parking terenowy;
•    ul. Wandy na Zatorzu (zaplanowano przebudowę na odcinku od ul. Okrzei do ul. Poniatowskiego).

W 2022 r. kontynuowana będzie przebudowa układu drogowego po południowej stronie dworca PKP w związku z powstającym Centrum Przesiadkowego. W planach jest też budowa połączenia ul. Chałubińskiego z ul. Tarnogórską i kontynuacja rozbudowy odcinka ul. Ziemięcickiej wraz z rozbiórką i budową wiaduktu nad terenem kolejowym – inwestycja otrzymała 1 582 119,58 zł dofinansowania z rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Na 2022 r. zaplanowano też zagospodarowanie płyty Rynku. Będzie więcej zieleni, pojawią się estetyczne elementy małej architektury, nowe ławki i stojaki na rowery. Wszystkie elementy mają być wpisane w charakter Rynku, a kolorystyka dopasowana do istniejących nawierzchni. Ogłoszono już przetarg na realizację zadania.

W 2022 r. kontynuowana będzie też budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Kujawskiej od wiaduktu A1 do mostu nad rzeką Kłodnicą – ponad 500-metrowy odcinek połączy istniejącą drogę dla rowerów z trasą rowerową G-3, prowadzącą do granicy Gliwic.
Bardzo ważną inwestycją po uzyskaniu decyzji środowiskowej i ZRiD będzie również budowa 2-kilometrowego odcinka zachodniej obwodnicy miasta od ul. Daszyńskiego do ul. Sowińskiego z drogą serwisową, ciągiem pieszo-rowerowym i zatokami autobusowymi. Wśród innych zadań realizowanych przez ZDM jest m.in. sprzątanie pasów drogowych i zimowe utrzymanie dróg. Do zadań realizowanych przez Zarząd Dróg Miejskich należy także dbałość o przyuliczną zieleń – w tym roku pasy drogowe mają wzbogacić się o ok. 1500 drzew.

Zadania GBO wybrane przez mieszkańców
W ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego zorganizowany zostanie kontraruch rowerowy na ul. Dzierżona, wzdłuż alei Jana Nowaka-Jeziorańskiego, w obrębie Szobiszowice, zamontowane zostaną zielone ekrany akustyczne, aleję Przyjaźni na odcinkach od ul. Zwycięstwa do Chudoby oraz od Dworcowej do Częstochowskiej upiększy nowa zieleń, zagospodarowane zostaną też zieleńce przy ul. Dworcowej. Ponadto w planach jest też przebudowa ul. Braci Grimm na Zatorzu i ul. Plonowej w Bojkowie oraz przeniesienie przejazdu dla rowerów z ul. Konarskiego na stronę zachodnią przejścia dla pieszych.

O poszczególnych inwestycjach i remontach będziemy na bieżąco informować na łamach „Miejskiego Serwisu Informacyjnego – GLIWICE” oraz na stronie gliwice.eu. (mf)

 

 

 

 

 

Bardzo rozśpiewany konkurs

dziecko z mikrofonem

Śpiewać każdy może, a najmłodsi – powinni! Przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych zapraszamy do udziału w konkursie „Rozśpiewani”, organizowanym przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gliwicach.

Pedagodzy ze szkoły na Sikorniku zachęcają przedszkolaków i młodszych uczniów szkół podstawowych do nadsyłania zgłoszeń w formie nagrania wideo do 12 marca. Konkurs „Rozśpiewani” obejmuje dwie kategorie piosenek: w języku polskim i angielskim, a także kilka grup wiekowych: dzieci w wieku 3 i 4 lat, dzieci w wieku 5 i 6 lat, uczniów klas I, uczniów klas II i uczniów klas III. Zgłoszenia (nagrania wideo albo linki do opublikowanych w Internecie filmów) należy przesyłać na adres rozspiewani@zso5.gliwice.pl.

Co można zaśpiewać? Organizatorzy wychodzą z założenia, że piosenka jest dobra na wszystko, a przy okazji jest także wspaniałą formą uczenia się i zapamiętywania. Jedynym ograniczeniem jest wyjęcie z ram konkursu piosenek okolicznościowych, takich jak kolędy, którym są dedykowane inne konkursy i imprezy okolicznościowe. Oczywiście oryginalny strój, scenografia będą dodatkowo punktowane! Szczegółowy konkursu można znaleźć w regulaminie poniżej.

Konkurs jest objęty patronatem prezydenta Gliwic Adama Neumanna i Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Ważne dla pasażerów komunikacji autobusowej

autobus

1 lutego zmieni się rozkład jazdy linii autobusowej nr 187 i 850, zostanie też utworzona nowa linia nr 287 – informuje Zarząd Transportu Metropolitalnego.

Zmiany związane są z poprawą identyfikacji trasy przejazdu i zostaną wprowadzone na prośbę pasażerów.
Od wtorku 1 lutego kursy relacji Sikornik Osiedle – Gliwice Tarnogórska – Osiedle Obrońców Pokoju –  Gliwice Toszecka – Sikornik Osiedle nadal będą oznaczone jako linia nr 187.
Z kolei kursy relacji Sikornik Osiedle – Gliwice Toszecka – Gliwice Osiedle Obrońców Pokoju –  Gliwice Tarnogórska – Sikornik Osiedle oznaczone będą jako linia 287.

W związku z budową infrastruktury przystankowej w rejonie przystanku "Gliwice Teatr 1" mającej dostosować liczbę autobusów realizujących jednocześnie postój na przystanku, 1 lutego wprowadzone zostana korekty autobusów linii 850 kursujących w dni robocze:

  • skrócone zostaną kursy rozpoczynające się na przystanku "Bytom Dworzec" o godz. 12.20 i 13.05 do przystanku "Gliwice Plac Piastów";
  • wydłużone zostaną kursy rozpoczynajace się na przystanku "Bytom Dworzec" o godz. 17.35 i 18.20 do przystanku "Gliwice Teatr";
  • w kursach rozpoczynających się dotychczas na przystanku "Gliwice Teatr" o godz. 13.25 i 14.10 początkiem trasy będzie przystanek "Gliwice Plac Piastów";
  • w kursach rozpoczynających się dotychczas na przystanku "Gliwice Plac Piastów" o godz. 18.45 i 19.35 początkiem trasy będzie przystanek "Teatr Gliwice".

Szczegółowe informacje na temat rozkładu jazdy linii można znaleźć na stronie internetowej www.metropoliaztm.pl. (mf)

 

Scena dla Victorii

Scena Bojków z zewnątrz

Wyremontowany budynek przy ul. Parkowej 5, znany jako Scena Bojków, został przeznaczony na działalność nowo powstałego Centrum Kultury Victoria. Decyzją radnych Rady Miasta Gliwice dawna filia Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach posłuży do budowania kulturalnej oferty Victorii.

Obiekt w Bojkowie wzmocni ofertę Centrum Kultury Victoria, która będzie realizowana w kilku miejscach w Gliwicach. Z budynku w Bojkowie będą korzystały organizacje kulturalne, które działają na terenie miasta. Mamy też na uwadze potrzebę prowadzenia działań w dzielnicy Bojków, w tym zajęć edukacyjnych. Przed CK Victoria otwiera się także możliwość komercyjnego wykorzystania obiektu przy ul. Parkowej – wyjaśniał w czasie sesji RM Gliwice Paweł Ciepliński, dyrektor CK Victoria.

Gliwiccy radni jednogłośnie przychylili się do zawarcia umowy dzierżawy budynku przy ul. Parkowej przez CK Victoria na 30 lat. Warto przypomnień, że budynek dysponuje nowoczesną salą z widownią na 230 osób i sceną, a także salą konferencyjną. Miasto Gliwice sfinansowało wieloetapowy remont obiektu, który kosztował przeszło 4,3 mln zł. Od 2015 do 2020 roku wzmocniono dach, odnowiono pomieszczenia, zamontowano nowe instalacje elektryczne, gazowe, odgromowe i wodno-kanalizacyjne oraz centralne ogrzewanie. Obecnie CK Victoria planuje kalendarz wydarzeń na 2022 rok. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.

Karnawał i... operetka!

artyści na scenie podczas ukłonu

Operetka nazywana jest baśnią dla dorosłych. 28 stycznia w Gliwicach znów zabrzmią znane i lubiane arie z „Wesołej wdówki”, „Księżniczki czardasza” czy „Krainy uśmiechu”. Wydarzenie jest organizowane z inicjatywy prezydenta Gliwic Adama Neumanna.

Podczas Karnawałowej Gali Operetkowej w Teatrze Miejskim w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57) publiczność może liczyć na to, za co operetkę kocha najbardziej: śpiew, niezapomniane melodie i taniec. W programie są przede wszystkim utwory  Franza Lehára i Imre Kálmána: „Wesoła wdówka”, „Księżniczka czardasza”, „Cygańska miłość”, „Hrabina Marica” i „Kraina uśmiechu”.

Na scenie wystąpią soliści: Naira Ayvazyan (sopran), Anita Maszczyk (sopran), Adam Sobierajski (tenor) i Łukasz Gaj (tenor); Orkiestra Unger Ensemble pod kierownictwem Mieczysława Ungera oraz zespół baletowy kierowany przez Kamilę Baryczkowską.

Gala odbędzie się 28 stycznia o godz. 19.00.