Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 25 sierpnia 2021 r.

// 25-08-2021

Gliwickie Gry Rodzinne i Rajd Przygodowy – zapisani?

Na starcie rajdu

Powrócił cykl imprez 360 Stopni, czyli Gliwickie Gry Rodzinne i Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni! Gwarantujemy świetną zabawę i niezapomnianą przygodę. Miasto Gliwice zaprasza!

Przygotowywanie kolejnych gier miejskich i rajdu miejskiego w Gliwicach to ogromna przyjemność i niezapomniana przygoda. Podczas organizacji Gry Rodzinnej kładziemy nacisk na to, by uczestnicy, zwłaszcza ci najmłodsi, dobrze się bawili. Przy Rajdzie Przygodowym dochodzi jeszcze interesująca rywalizacja oraz atrakcyjne zadania specjalne – choćby takie, jak słynny już przejazd rowerem na moście linowym nad Kłodnicą, co miało miejsce w 2019 roku, podczas jubileuszowego, 10. Gliwickiego Rajdu Przygodowego w Gliwicach – mówi redaktor Igor Błachut, pochodzący z Gliwic dziennikarz telewizji Eurosport, od początku związany z Gliwickim Rajdem Przygodowym.

W 2019 roku, podczas poprzedniej edycji Rajdu, miejsca startowe na trasę rodzinną rozeszły się w… 11 godzin! Zapełniliście listę niemal od razu po uruchomieniu zapisów, dlatego w tym roku przygotowaliśmy dla Was aż trzy Gliwickie Gry Rodzinne. Każda ma inne hasło przewodnie i rozpoczyna się w innym miejscu.

Pierwsza gra za nami. 3 lipca w parku Chopina wrażeń nie brakowało! Było przeciąganie samochodu, skoki w workach, park linowy i slalom. Zaopatrzone w mapy rodziny spędziły niezapomnianą, aktywną sobotę!

Przed nami kolejne emocje!

Przed nami jeszcze rodzinna zabawa 11 września oraz długi, pełen ekstremalnych wyzwań Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni (12 września).

Drugi rajd dla rodzin odbędzie się w sobotę, 14 sierpnia. Uchylając rąbka tajemnicy zdradzimy, że pełne emocji konkurencje będą oscylowały w tematyce natury i ekologii.

Jak się zapisać?

To proste! Zapisy na wszystkie kategorie Gliwickiego Rajdu Przygodowego prowadzone są poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.team360.pl/pl/entry/race.

Wystarczy się zalogować, wybrać rajd, w którym chcecie wziąć udział i zapisać się. Można zapisać się na długodystansowy, ekstremalny Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni, który odbędzie się 12 września – wolne miejsca są do Waszej dyspozycji!

11 września odbędzie się trzecia gra rodzinna – o rozpoczęciu zapisów na to konkretne wydarzenie  będziemy informować na stronie internetowej www.gliwice.eu.

Dla kogo Rajd?

Dla każdego! Wystarczy zapał, dobry nastrój, pozytywna energia i znośna kondycja fizyczna. Drużyna w Gliwickiej Grze Rodzinnej może liczyć od 2 do 5 osób. Jeden z uczestników musi być pełnoletni. W składzie musi być też (co najmniej) jedno dziecko poniżej 14 roku życia.

12 września odbędzie się Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni. W Rajdzie biorą udział dwuosobowe drużyny. Tradycyjnie będzie trzeba się zmęczyć – biegając, jeżdżąc na rowerze i rolkach. Zostało jeszcze trochę czasu, dlatego możecie popracować nad formą. Ale spokojnie – stawiamy na dobrą zabawę, a do mety każdy może dotrzeć w swoim tempie. Ci, którzy brali udział w poprzednich edycjach, potwierdzą – dobra zabawa gwarantowana!

Złóż wniosek o przyznanie stypendium

uczniowie w klasie

Od 1 września będzie można składać wnioski o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2021/2022 – informuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach.

Wnioski będą przyjmowane do 15 września 2021 r. (uczniowie) lub do 15 października 2021 r. (słuchacze kolegium) w Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Górnych Wałów 9, w pokoju nr  1  (parter).
OPS zachęca do rezerwacji terminu wizyty w wybranym przez siebie dniu i godzinie poprzez stronę internetową Ośrodka w zakładce UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ. Ustalenie lub zmiana terminu swojej wizyty jest możliwa również poprzez infolinię pod nr. tel. 32/335-97-14 lub 32/335-97-20.
Wnioski oraz szczegółowe informacje na temat pomocy dostępne są na stronie internetowej
www.opsgliwice.pl, w zakładce „Pomoc materialna o charakterze socjalnym”.

Uwaga, dochód na osobę w rodzinie z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku, uprawniający do stypendium, nie może przekroczyć 528 zł netto.

 

Najnowsze trendy w budownictwie

ludzie na targach

Okna, drzwi, ceramika łazienkowa, ekologiczne rozwiązania do domu i ogrodu, pompy ciepła, systemy fotowoltaiczne, odnawialne źródła energii, konsultacje oraz nowości z branży budowlanej i ogrodniczej – to wszystko już 11 i 12 września na Gliwickich Targach EXPOBUD w Arenie Gliwice. Podczas targów, na stoisku Urzędu Miejskiego w Gliwicach będzie można zapoznać się z programami dofinansowania zmiany ogrzewania. Nie przegapcie!

Targi EXPOBUD na stałe zagościły w gliwickim kalendarzu wydarzeń branżowych. To dwudniowa impreza tematyczna poświęcona szeroko pojętej branży budowlanej, w której uczestniczą wystawcy, eksperci oraz miłośnicy urządzania i dekorowania domu. Najbliższe Targi EXPOBUD odbędą się w weekend 11-12 września w Arenie Gliwice przy ul. Akademickiej 50. W sobotę, 11 września, stoiska będą czynne w godz. od 10.00 do 17.00, a w niedzielę w godz. od 10.00 do 16.00.
– Podczas wydarzenia zaprezentują się firmy branży budowlanej, deweloperskiej, instalacyjnej, ogrodniczej oraz kamiennej i ceramicznej. Miłośnicy klasycznego i nowoczesnego wykończenia terenów wokół domu będą mieli okazję zapoznać się z ofertą wystawców prezentujących kamień naturalny i tarasy kompozytowe. Targi EXPOBUD to również okazja do konsultacji z ekspertami i pozyskania wiedzy od najlepszych fachowców – mówi Wioletta Ochman, właścicielka Agencji Informacyjno-Reklamowej Promocja, organizator Targów.
Osoby zainteresowane nabyciem nieruchomości na rynku pierwotnym będą miały okazję poznać 27 technicznych aspektów, na które należy zwrócić uwagę przed zakupem mieszkania w stanie deweloperskim. Prelekcję na ten temat wygłosi Inspektor Budowlany Karolina Malicka, która opowie też o odbiorze technicznym domu.
To nie wszystko!
Na stoisku Urzędu Miejskiego w Gliwicach będzie można zapoznać się z programami dofinansowania do zmiany źródła ogrzewania, które przekazywać będą pracownicy Wydziału Środowiska, a na stoisku Śląskiej Izby Budownictwa pozyskać informacje na temat budowy domu na zgłoszenie.
Nie zabraknie też propozycji dla miłośników ogrodów, którzy na kiermaszu roślin ozdobnych będą mogli skorzystać z fachowych porad oraz bogatej oferty kwiatów ogrodowych i tarasowych, krzewów ozdobnych czy bylin. Na miłośników zieleni będą też czekały stoiska projektantów terenów zielonych oraz eksperci z Polskiego Związku Działkowców Delegatury Gliwice.
Udział w targach jest bezpłatny. Wydarzenie organizuje  Agencja Informacyjno-Reklamowa Promocja we współpracy z Areną Gliwice. Współgospodarzem wydarzenia jest Miasto Gliwice. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: https://promocja-targi.pl. (mf)

 

Czarny Młyn i goście!

baner

27 sierpnia Kino Amok Scena Bajka zaprasza na specjalny pokaz stworzonego z wielkim rozmachem filmu przygodowego „Czarny Młyn” i spotkanie z wyjątkowymi gośćmi!

Fabuła filmu powstała na motywach jednej z najpopularniejszych książek Marcina Szczygielskiego, mistrza polskiej literatury młodzieżowej. Twórcą filmu jest Mariusz Palej, autor docenionego w Polsce i za granicą „Za niebieskimi drzwiami”. Oprócz fantastycznych aktorów młodzieżowych, w filmie wzięli udział m.in. Marcin Dorociński, Janusz Chabior i Magdalena Nieć. „Czarny Młyn” został uznany najlepszym pełnometrażowym filmem dla dzieci MFFMW Ale Kino! 2020 i otrzymał Nagrodę Jury Dziecięcego.
Iwo i grupa jego przyjaciół mieszkają w małym miasteczku, w którym przeżycie czegoś ekscytującego graniczy z cudem. Życie chłopaka jest dodatkowo skomplikowane, bo jego młodsza siostra Mela wymaga szczególnej opieki. Żądnych przygód przyjaciół zaczynają fascynować górujące nad okolicą ruiny ogromnego fabrycznego młyna, zwanego przez miejscowych Czarnym Młynem. Kiedy mimo ostrzeżeń wchodzą na zakazany teren, w sielankowym dotąd miasteczku rozpoczyna się seria dziwnych zdarzeń.
Specjalny pokaz filmu „Czarny Młyn” odbędzie się w piątek, 27 sierpnia, o godz. 17.15. Bilety można nabyć w cenie 12 i 14 zł.
Gośćmi specjalnymi wydarzenia będzie aktorka i scenarzystka Magdalena Nieć oraz reżyser filmu Mariusz Palej.
Nie przegapcie!

 

Uwaga kierowcy, prace serwisowe w tunelu

tunel DTŚ

Dziś około godz. 22.30 rozpoczną się prace serwisowe w tunelu w ciągu Drogowej Trasy Średnicowej. Tunel będzie zamknięty do 26 sierpnia do godz. 4.00.

Prace serwisowe w tunelu DTŚ prowadzone są cyklicznie i są konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa kierowców. Sprawdzana jest poprawność działania urządzeń i zarządzających tunelem systemów. Objazd wytyczono ulicami: Częstochowską, Jagiellońską, Bohaterów Getta Warszawskiego i Stanisława Byliny.

 

Uśmiech w obiektywie Elżbiety Dzikowskiej

Elżbieta Dzikowska i dziewczynka

Przy ul. Sienkiewicza, w sąsiedztwie parku Chopina w Gliwicach, do 30 sierpnia można oglądać niezwykła wystawę fotograficzną „Uśmiech Świata”. Inspirujące fotografie wykonała znana podróżniczka – Elżbieta Dzikowska. Miasto Gliwice zaprasza!

Elżbieta Dzikowska przemierzyła kawał świata, realizując przy tym z Tonym Halikiem kilkaset filmów dokumentalnych. Fotografie wydane w albumie „Uśmiech Świata” były zapisami z tych podróży, o których we wstępie do publikacji Ryszard Kapuściński pisał: „Razem z autorką podróżujemy przez kraje i kontynenty, konstatując z radością, że jedną z cech łączących ludzi wszystkich ras i kultur jest zdolność do uśmiechania się, zdolność, którą posiadamy wszyscy niezależnie od tego, jaki mamy kolor skóry, jakim mówimy językiem, jaką wyznajemy religię”.

Teraz okazję do spotkania z różnorodnością i bogactwem różnych kultur mamy w Gliwicach. Plenerowa wystawa jest eksponowana na płocie przy ul. Sienkiewicza. Warto zajrzeć podczas sierpniowego spaceru!

Spotkajmy się na Obrońców Pokoju

baner

Zapraszamy do rozmowy o przyszłości naszego miasta w ramach prac nad strategią „Gliwice 2040”!

Czekamy na Was 29 sierpnia między 17.30 a 20.00, w czasie kina plenerowego przy Szkole Podstawowej nr 39 (ul. Obrońców Pokoju 4). Przyjdźcie koniecznie!

„Złota rączka dla seniora”. Do usług!

logo projektu

Jesteś osobą starszą, mieszkasz w Gliwicach i „walczysz” z cieknącym kranem, zatkanym odpływem czy nieszczelną rurą? Pomocą w usunięciu tych i podobnych usterek służy „Złota rączka dla seniora”. Od 16 sierpnia w domowych naprawach pomoże fachowiec „na telefon”.

Z usług mogą korzystać seniorzy mieszkający na terenie Gliwic, którzy ukończyli 60 lat. Chodzi w szczególności o osoby samotne, chore, które nie potrafią sobie poradzić z domowymi naprawami i nie mogą liczyć na wsparcie bliskich osób. W Gliwicach wychodzimy do takich osób z pomocą, uruchamiając projekt „Złota rączka dla seniora” – wyjaśnia Agnieszka Paszta, naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Usterki można zgłaszać telefonicznie w firmie POG-Tech (tel.: 32/270-55-00), od poniedziałku do piątku między godz. 8.00 a 16.00.

Każdy gliwiczanin po ukończeniu 60 roku życia może skorzystać z usług złotej rączki raz w miesiącu. Fachowiec służy pomocą m.in. w naprawieniu spłuczki czy wymianie żarówki. Może także zamocować żyrandol albo lustro, wymienić zepsute gniazdko elektryczne albo wyregulować nieszczelne okna i drzwi. Usługi w ramach projektu są bezpłatne, ale koszt wykorzystanych do naprawy materiałów przekraczający 30 zł pokrywa senior.

Pomoc złotej rączki dotyczy drobnych czynności naprawczych i remontowych – usług, których wykonanie nie przekracza dwóch godzin i które nie wymagają natychmiastowej interwencji (termin przyjazdu ustalany jest podczas telefonicznego zgłoszenia i zależy między innymi od liczby zgłoszeń od innych seniorów). Projekt „Złota rączka dla seniora” nie obejmuje remontów (malowania ścian, kafelkowania), prac budowlanych ani składania mebli.

Naprawy będą świadczone z zachowaniem obowiązującego reżimu sanitarnego.