Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 25 marca 2021 r.

// 25-03-2021

Zarejestruj się na ostatnie spotkanie!

strategia warsztaty baner

2-godzinne, popołudniowe spotkania z zainteresowanymi tematem mieszkańcami poszczególnych dzielnic ze względu na trwającą pandemię odbędą się w trybie zdalnym, na platformie komunikacyjnej Zoom. Będą się rozpoczynać zawsze o godz. 17.00.

Chęć uczestnictwa należy zgłaszać do 2 dni przed wybranym terminem spotkania!

Kontakt: Biuro Rozwoju Miasta UM tel. 32/338-65-50 lub 32/338-65-63.

WAŻNE! Aby uczestniczyć w spotkaniach na Zoom, wystarczy kliknąć w otrzymany e-mailem link albo skopiować go i otworzyć w dostępnej na komputerze przeglądarce internetowej (Chrome, Firefox lub inna). Osoby nieposiadające kamerek internetowych mogą wypowiadać się, korzystając z zestawów słuchawkowych z wbudowanym mikrofonem lub pisząc na czacie podczas spotkania Zoom.

 

  • 30 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Wojska Polskiego, Śródmieście i Politechnika - od godz. 17:00 do 19:00

SPOTKANIA ZAKOŃCZONE:

Więcej informacji na temat strategii rozwoju miasta #Gliwice2040 można znaleźć na stronie gliwice2040.gliwice.eu

 

Korzystne zmiany w e-rezerwacji wizyt

siedziba UM

Urząd Miejski w Gliwicach wprowadza usprawnienia do systemu elektronicznej rezerwacji wizyt w Referacie Rejestracji Pojazdów, działającego pod adresem rezerwacjakm.gliwice.eu. Od 5 kwietnia nowe rozwiązania będą dostępne dla klientów referatu w filii UM przy ul. Jasnej 31A, a od 12 kwietnia – dla mieszkańców rejestrujących pojazdy w głównej siedzibie magistratu przy ul. Zwycięstwa 21. Dzięki zmianom w systemie zostanie wykluczona możliwość rezerwowania dowolnej liczby miejsc na dany termin.

Nowy system elektronicznej rezerwacji wizyt w Referacie Rejestracji Pojazdów wprowadzi konieczność podania przez zainteresowanego numeru telefonu i adresu e-mail. Klient będzie mógł wybrać tylko jeden termin wizyty w danym dniu, a próba zarezerwowania drugiego terminu będzie blokowana na podstawie numeru telefonu i e-maila. Po wskazaniu terminu i jego zatwierdzeniu, na stronie internetowej u klienta wyświetli się komunikat o dokonanej rezerwacji, pojawi się też specjalny kod i informacja o wysłaniu na podany wcześniej e-mail korespondencji z linkiem potwierdzającym wraz z wygenerowanym kodem. Jeżeli w ciągu godziny klient nie potwierdzi rezerwacji, ta zostanie anulowana. Warto pamiętać, że w przypadku osób, które będą musiały ponownie zgłosić się do Wydziału Komunikacji, rezerwacji wizyty dokona pracownik wydziału podczas obsługi.

Zmieniamy system e-rezerwacji, mając na uwadze uwagi i komfort obsługi klientów Referatu Rejestracji Pojazdów – podkreśla Izabela Kowynia, zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji UM w Gliwicach. – Nowy system wykluczy możliwość rezerwowania dowolnej liczby miejsc na dany termin i ukróci nieuczciwy proceder ich pozyskiwania celem „odsprzedaży” na portalach społecznościowych. Dziękujemy mieszkańcom za sygnały w tej sprawie. Przypominamy zarazem, że internetowa rezerwacja do Referatu Rejestracji Pojazdów jest bezpłatna, a Urząd Miejski nie pobierał i nie pobiera opłat od tej czynności. Nie pośredniczy również w umawianiu wizyt i załatwianiu spraw dotyczących rejestracji – dodaje Izabela Kowynia.

Przypominamy jednocześnie wszystkim klientom urzędu, że sprawy dotyczące zbycia lub nabycia pojazdu, odbioru dowodu rejestracyjnego, zmiany danych i adnotacji w dowodzie rejestracyjnym nie wymagają umawiania wizyty.

Od 27 marca zamknięte przedszkola i salony fryzjerskie, nowe limity osób w sklepach i kościołach

coronavirus baner

Od soboty 27 marca rząd wprowadza nowe zasady bezpieczeństwa. Obowiązywać będą do 9 kwietnia, czyli obejmą także okres Świąt Wielkanocnych.

Nowe zasady bezpieczeństwa od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r.

Handel

  • Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 zostaną zamknięte.
  • Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
  • Oprócz tego w placówkach handlowych na targu lub poczcie będą obowiązywały nowe limity osób:  
    • 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
    • 1 osoba na 20 m2  – w sklepach powyżej 100 m2.

Kult religijny

  • Od 27 marca, w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Salony fryzjerskie i kosmetyczne

  • Od 27 marca zakaz działalności obejmie także salony fryzjerskie, urody i kosmetyczne w całej Polsce.

Żłobki i przedszkola tylko dla medyków

  • Ze względu na bezpieczeństwo dzieci i rodziców, zamknięte zostaną żłobki i przedszkola.  Wyjątkiem będzie sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

Ważne! Rodzice będą mogli skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego.

Sport – tylko zawodowy

Działalność obiektów sportowych zostanie ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia będą mogły się odbywać bez udziału publiczności.

Pozostałe ograniczenia – bez zmian

Pozostałe zasady bezpieczeństwa nadal obowiązują:

  • Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego, uczą się zdalnie.
  • Hotele – obiekty pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. hoteli robotniczych, a także np. dla medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy – katalog wszystkich wyjątków znajduje się w rozporządzeniu).
  • Kultura – wciąż zamknięte będą teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
  • Sport – zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria.

źródło: gov.pl/koronawirus

Solidarni z Białorusią

aktor na scenie, ucharakteryzowany, rozebrany do bielizny i pomazany krwią

25 marca jest obchodzony Dzień Wolności Białorusi. Z tej okazji Palmiarnia Miejska zostanie oświetlona w biało-czerwonych barwach, a Teatr Miejski w Gliwicach zaprezentuje online mocny spektakl „Białoruś obrażona” Andrieja Kuriejczika w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego.

„Białoruś obrażona” miała swoją premierę w Teatrze Miejskim w Gliwicach w 2020 roku. Przedstawienie powstało jako znak solidarności z białoruskimi ludźmi teatru, zwalnianymi z pracy w Mińsku czy Grodnie. Wiele w tej sztuce nawiązań do rzeczywistości, atmosfery zrewoltowanej ulicy, przemocy i strachu Białorusinów. To gorączkowa kronika wydarzeń, które rozegrały się całkiem niedawno tuż za wschodnią granicą Polski.

W czwartek 25 marca spektakl „Białoruś obrażona” Teatru Miejskiego w Gliwicach można obejrzeć w Internecie – za darmo i bez logowania. Data jest szczególna – Dzień Wolności upamiętnia powstanie niezależnego państwa: Białoruskiej Republiki Ludowej (25 marca 1918 roku). Święto jest obecnie obchodzone przez białoruską opozycję i nieuznawane przez rząd Aleksandra Łukaszenki.

Również 25 marca, około godz. 19.00, Palmiarnia Miejska w Gliwicach zostanie oświetlona w biało-czerwonych barwach.

 

Wersja z rosyjskimi napisami

Dobra współpraca = większe bezpieczeństwo

Stare miasto z lotu ptaka

Od 2018 r. w naszym mieście realizowana jest kolejna edycja programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa obywateli i porządku publicznego pod nazwą „Bezpieczne Gliwice”. Zadania przyjęte w programie realizowane są przez miasto we współpracy z podmiotami ratowniczymi, powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami. Podejmowane działania skutkują poprawą bezpieczeństwa mieszkańców i większą wykrywalnością wykroczeń i przestępstw – wynika z podsumowującego spotkania prezydenta Gliwic ze służbami mundurowymi.

W połowie marca prezydent Gliwic Adam Neumann gościł w Urzędzie Miejskim przedstawicieli gliwickich służb mundurowych. Spotkanie, w którym udział wzięli: zastępca prezydenta Ewa Weber, insp. Marek Nowakowski (komendant miejski Policji w Gliwicach), dyrektor CRG Tomasz Wójcik, zastępca dowódcy garnizonu Gliwice ppłk Wojciech Gębka, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach st. bryg. Roman Klecha, komendant Straży Miejskiej w Gliwicach Janusz Bismor oraz Agnieszka Paszta (naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego), było okazją do podsumowania minionego roku.

W tym wyjątkowym roku pandemii kluczowa okazała się bieżąca i sprawna komunikacja z miastem oraz wspólne działania służb, m.in. w organizowaniu środków ochrony osobistej (maseczek, kombinezonów, płynów do dezynfekcji itp.), miejsc kwarantanny i kontenerów do magazynowania środków ochrony oraz ozonowania placówek oświatowych, rehabilitacyjnych i bibliotek.

Wszyscy musieliśmy się odnaleźć w nowej, trudnej rzeczywistości. Tym bardziej cieszy mnie, że współpraca służb mundurowych z miastem przebiega tak dobrze, za co bardzo dziękuję. To nie koniec, musimy nadal być czujni i przygotowani – mówił podczas spotkania prezydent Adam Neumann.

Mamy dobre statystyki

W 2020 r. w Gliwicach odnotowano mniej niebezpiecznych zdarzeń – wynika ze sprawozdań przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, 4. Wojskowego Oddziału Gospodarczego Garnizonu Gliwice i Centrum Ratownictwa Gliwice.

Policja gliwicka przeprowadziła 33 773 interwencje, nad spokojem mieszkańców czuwało 73 dzielnicowych, którzy przeprowadzili 484 spotkania z mieszkańcami. W mieście znacząco zmniejszyła się liczba wypadków drogowych, napaści, rozbojów i kradzieży, a zwiększyła wykrywalność przestępstw. Szczegółowe statystyki można znaleźć na stronie internetowej Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach.

W ubiegłym roku straż pożarna wyjechała na 2480 interwencji, głównie do podtopień i zdarzeń drogowych. Podczas spotkania przedstawiciele policji i straży pożarnej podkreślali, że dzięki wsparciu miasta, które dotuje zakup specjalistycznych pojazdów i sprzętów, mają bardzo dobre narzędzia wspomagające ich działania. Tylko w 2020 r. miasto przeznaczyło na ten cel ponad2 mln zł (wraz z dotacjami dla Ochotniczych Straż Pożarnych).

Centrum Ratownictwa Gliwice w 2020 r. zarejestrowało 8188 połączeń telefonicznych skierowanych do dyspozytorów Powiatowego Centrum Zarzadzania Kryzysowego. Na podstawie przyjętych zgłoszeń podjęto 3793 interwencje.

Straż Miejska otrzymała w 2020 r. 9504 zgłoszenia od mieszkańców i 3600 z monitoringu miejskiego, przeprowadziła w przestrzeni publicznej 15 000 kontroli epidemiologicznych, 863 kontrole spalania odpadów w paleniskach domowych i 181 na ogródkach działkowych. Najwięcej zgłoszeń odnotowano ze Śródmieścia (2360) i Trynku (885). Najczęściej dotyczyły zagrożenia w ruchu drogowym (3633 zgłoszenia). Łącznie strażnicy przeprowadzili 25 655 kontroli i nałożyli 2234 mandaty karne. Poza prowadzonymi interwencjami ponad 60 tys. razy wygłaszali komunikaty z wykorzystaniem megafonów na terenie miasta.

Współdziałanie dla bezpieczeństwa

Skoordynowanie działania tak wielu służb i miejskich instytucji nie jest sprawą prostą, a jednocześnie kluczową dla osiągnięcia pożądanego efektu – zwiększenia poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców Gliwic. Dlatego w naszym mieście wdrożono program „Bezpieczne Gliwice”, mający na celu długofalową współpracę samorządu, służb, inspekcji i straży oraz organizacji społecznych na rzecz przeciwdziałania zagrożeniom i patologiom społecznym.

Rok 2020 pokazał, że niezwykle ważna jest umiejętność elastycznego reagowania w sytuacjach kryzysowych. Bardzo w tym pomaga dobra współpraca. To dzięki niej udało się nam wspólnie zrealizować wiele zadań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców – mówi Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic.

Działania realizowane w ramach programu mają zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom oraz kształtować właściwe postawy w sytuacjach zagrożenia. W ramach akcji m.in. stale monitorowano i kontrolowano miejsca szczególnie zagrożone przestępczością, opracowywano comiesięczne analizy stanu bezpieczeństwa na terenie miasta, uruchomiono dodatkowe patrole funkcjonariuszy KMP i SM w godzinach pozasłużbowych.

Zadbano również o doświetlenie ul. Królewskiej Tamy na odcinku od ul. Baildona do ul. Robotniczej, ul. Piramowicza, ul. Szmaragdowej, przejść dla pieszych przy ul. Daszyńskiego, ul. Tylnej i Wiślanej oraz pump tracku na ul. Dzionkarzy.

W celu zapewnienia właściwej koordynacji zadań związanych z zarządzaniem kryzysowym (w tym z sytuacją epidemiologiczną) oraz bezpieczeństwem całodobowo funkcjonuje Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego, cyklicznie odbywają się posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego dla Miasta Gliwice.

Jednym z ważnych działań prowadzonych w ramach programu jest rozbudowa monitoringu wizyjnego, prowadzona przez Śląską Sieć Metropolitalną.

W 2020 r. nowe punkty z kamerami zamontowano w Wilczym Gardle, w rejonie tężni solankowej, Areny Gliwice oraz w parku Chrobrego, rozbudowano punkty operatorskie w komisariatach II i III. W trakcie adaptacji budynku dawnego domu dziecka przy ul. Zygmunta Starego na działalność poradni szpitalnych oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, ŚSM wyposażyła obiekt w infrastrukturę teletechniczną oraz system monitoringu wewnętrznego.

To nie koniec – w ramach modernizacji systemu zaplanowano wymianę 60 kamer, pięć nowych punktów wskazali mieszkańcy w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego, m.in. przy al. Przyjaźni, ul. Robotniczej oraz na skwerze przy ul. Hutniczej. Zostanie też zbudowanych 11 nowych punktów monitoringu, m.in. w Łabędach (ul. Anny Jagiellonki, plac zabaw przy ul. Narutowicza), na Trynku (ul. Szybowcowa), w Śródmieściu (ul. Raciborska i plac Piłsudskiego) oraz na Zatorzu (ul. Leśna i ul. Spółdzielcza).

Przypominamy, że system monitoringu miejskiego w Gliwicach jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Obecnie w mieście działa 275 kamer, które są w dyspozycji ŚSM oraz 513 kamer należących i obsługiwanych przez Zarząd Dróg Miejskich. Nad dalszym rozwojem systemu pracować będzie powołany przez prezydenta zespół zadaniowy, którego prace koordynuje Centrum Ratownictwa Gliwice.

To się przyda

W ramach programu „Bezpieczne Gliwice” przeprowadzono też szkolenia i prezentacje bezpłatnej aplikacji Moja Komenda oraz Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Aplikacja Moja Komenda to nowy sposób kontaktu z dzielnicowym i możliwość uczestnictwa w inicjatywach na rzecz poprawy bezpieczeństwa w miejscu zamieszkania. Aplikacja wyświetla aktualne komunikaty policji, zawiera poradnik działania w nagłych sytuacjach, nawiguje i nawiązuje kontakt z najbliższą KMP, wyświetla listę osób poszukiwanych. Aplikacja jest dostępna dla urządzeń mobilnych z systemami Android oraz iOS.

Bardzo przydatna jest też Krajowa Mapa Zagrożeń i Bezpieczeństwa (dostępna w serwisie www.policja.pl oraz w aplikacji mobilnej „Geoportal Mobile”). Za pomocą wirtualnej mapy każdy obywatel może zgłaszać bezpośrednio do policji m.in. akty wandalizmu, nieprawidłowe parkowanie, dzikie wysypiska śmieci, niszczenie zieleni, wypalanie traw, wypadki drogowe i wiele innych zdarzeń, według określonych kategorii. Zgłoszenie trafia do policjantów odpowiedniej komórki Policji, którzy w ciągu kilku dni skontrolują wskazane miejsce. Jeśli informacje się potwierdzą, Policja wprowadzi je wprost do systemu wirtualnej mapy. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie www.slaska.policja.gov.pl. (mf)

COVID opóźnia uruchomienie autobusowych linii metropolitalnych

autobus elektryczny

Z uwagi na ogłoszone przez rząd obostrzenia, pierwsze autobusowe linie metropolitalne zostaną uruchomione później niż planowano. Nastąpi to nie 5 kwietnia, lecz tydzień po zakończeniu lockdownu. 

Przedstawiciele Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz Zarządu Transportu Metropolitalnego zgodnie podkreślają, że w dobie rozwijającej się trzeciej fali pandemii, wprowadzonych przez rząd obostrzeń i zaleceń dotyczących świadczenia pracy w trybie zdalnym, utrzymanie pierwotnego terminu pierwszego etapu projektu jest nieuzasadnione. – Uruchamianie nowych połączeń, w czasie trudnego do przewidzenia popytu na przewozy, nie jest działaniem właściwym. W związku z tym nie chcemy wdrażać projektu w okresie, kiedy linie nie będą spełniały swoich zadań. Utrzymanie wcześniej zaplanowanego terminu nie jest obecnie uzasadnione ani potrzebami przewozowymi, ani zasadami ekonomii – wskazuje Aleksander Sobota, zastępca dyrektora ds. przewozów w ZTM.

To była trudna decyzja, tym bardziej, że nasi pracownicy oraz przedstawiciele gmin włożyli już bardzo dużo pracy w realizację tego projektu – przyznaje dyrektor Sobota. 

GZM i ZTM na razie nie wskazują precyzyjnego, nowego terminu uruchomienia pierwszych autobusowych linii metropolitalnych. Uzależnione to zostało od rozwoju sytuacji. Zdecydowano jednak, że nowe połączenia powinny ruszyć tydzień po zakończeniu lockdownu. – Takie postawienie sprawy zwiększa naszą elastyczność – dodaje dyrektor Sobota.  

Linie metropolitalne to system 31 linii autobusowych, dzięki którym będzie można łatwiej przemieszczać się między największymi ośrodkami. Pierwsze z nich będą przede wszystkim obsługiwać duże miasta, a co za tym idzie duże potoki pasażerskie. W kolejnym etapie na ulice wyjadą autobusy tych linii, których główną rolą będzie integracja obszarów Metropolii. W ostatnim z etapów uruchomione zostaną te linie, których celem będzie zwiększenie dostępności komunikacyjnej na obszarze GZM.  

System linii metropolitalnych będzie się wpisywał w mechanizm „samodoskonalenia”. Co 6 miesięcy Metropolia będzie dokonywała analizy wykorzystania połączeń z użyciem m.in. nowego systemu liczenia pasażerów. Jest to mechanizm, który pozwala na znacznie lepsze dopasowanie siatki połączeń do potrzeb. W celu dalszego doskonalenia tych połączeń, Metropolia planuje również zbudować narzędzie online z wykorzystaniem geoankiet. Odbędą się również spotkania z mieszkańcami, podczas których przeanalizowane zostaną zgłoszone sugestie dotyczące zmiany funkcjonowania połączeń metropolitalnych.  

Źródło: Zarząd Transportu Metropolitalnego

Zbiórka elektrośmieci

Baner

Masz zużyty albo niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny? Pod żadnym pozorem nie wrzucaj go do kontenera! Ruszają dzielnicowe zbiórki elektrośmieci.

Zepsute albo przestarzałe pralki, telewizory, elektroniczne urządzenia i gadżety, zużyty sprzęt oświetleniowy – to nie tylko zalegające w naszych mieszkaniach graty, ale też odpady niebezpieczne, których nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Przez cały rok można oddawać je w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Rybnickiej albo przynieść je do specjalnie oznakowanego samochodu, który w soboty będzie stał zaparkowany w wybranych gliwickich dzielnicach.

W sobotę 27 marca elektrośmieci będzie można oddać:

  • godz. 10.00–12.00 – Trynek, ul. Młodych Patriotów parking przy wjeździe  
    z ul. Żwirki i Wigury
  • godz. 12.30–14.30 – Obrońców Pokoju, ul. Paderewskiego parking samochodowy

Wszystkie terenowe punkty odbioru i godziny przyjmowania elektrośmieci są dostępne w zakładce Harmonogram wywozu na stronie segreguj.gliwice.eu. Zebrane od mieszkańców elektroodpady są ponownie przetwarzane. Stosuje się do tego technologie przyjazne środowisku. (mf)