Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 25 lutego 2022 r.

// 25-02-2022

Zmieniły się numery rachunków Urzędu Miejskiego

dłoń wystukująca kod na klawiaturze

Od 1 stycznia 2022 r. Urząd Miejski w Gliwicach obsługuje Bank Millennium S.A. Sprawdź nowy numer rachunku przed dokonaniem wpłaty!

Wpłaty gotówkowe na konta urzędu, bez prowizji, możliwe są we wszystkich placówkach Poczty Polskiej na terenie Gliwic. Jednocześnie w związku ze zmianą banku zniknęła możliwość bezprowizyjnej wpłaty gotówkowej na rachunki Urzędu Miasta w placówkach ING Banku Śląskiego S.A.!

Więcej informacji na stronie bip.gliwice.eu w zakładce Numery kont bankowych.

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Do 29 kwietnia 2022 r.  włącznie, wpłaty dokonane  na  dotychczasowe indywidualne rachunki w ING Banku Śląskim z tytułu:

  • czynszu dzierżawnego nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,

  • opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,

  • rocznych opłat przekształceniowych (dotychczasowych nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa),

będą automatycznie przekazywane na odpowiednie rachunki w Banku Millennium S.A. (obecnie obsługującym UM).

 

 

Pomoc dla uchodźców z Ukrainy

Flaga Ukrainy z czerwonym sercem w środku

Granice Polski przekracza coraz więcej obywateli Ukrainy, którzy w naszym kraju szukają bezpiecznego schronienia przed wojną.

Miasto Gliwice przygotowuje się do udzielania wsparcia uchodźcom z Ukrainy

W Gliwicach został wstępnie wyznaczony obiekt do przyjęcia uchodźców (ok. 130 miejsc), który został już zaproponowany przez CRG Wydziałowi Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zadanie związane z ulokowaniem uchodźców na terenie kraju należy do administracji rządowej, dlatego samorządy oczekują szczegółowych wytycznych od wojewodów w kwestiach związanych z wyborem konkretnych miejsc, finansowaniem oraz opieką psychologiczną, medyczną i socjalną. Na terenie miasta trwają poszukiwania kolejnych budynków, które mogą zostać wykorzystane do zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Równolegle Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych pracuje nad dostosowaniem Gliwickiej Bazy Wsparcia do potrzeb związanych z pomocą uchodźcom. Będzie do niej można  zgłaszać konkretne oferty wsparcia. GODS zbiera teraz niezbędne informacje i kontaktuje się z organizacjami pozarządowymi w kwestii możliwych form wsparcia. Szersze informacje na ten temat przekażemy tak szybko, jak będzie to możliwe. Wiemy, że wielu z Państwa szuka informacji gdzie w Gliwicach można zgłosić swoją chęć pomocy. Mamy nadzieję, że już w poniedziałek będziemy mogli przekazać konkretne wskazówki i informacje o kontaktach.

Póki co, poniżej ważne informacje przekazane przez Centrum Ratownictwa Gliwice

Zbiór informacji dla obywateli Ukrainy można znaleźć na stronach internetowych:

  • Urzędu do Spraw Cudzoziemców

https://www.gov.pl/web/udsc/ukraina2  

https://www.gov.pl/web/udsc

informacje przygotowane w języku polskim oraz ukraińskim

Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem infolinii: +48 47 721 75 75

  • Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach

https://www.katowice.uw.gov.pl/aktualnosci/infolinia-dla-obywateli-ukrainy - pod tym adresem można sprawdzić, w jakich godzinach działa infolinia dla obywateli Ukrainy: 32 606 32 32  

https://www.katowice.uw.gov.pl/aktualnosci/informacja-dla-uchodzcow-z-ukrainy

informacje przygotowane w języku polskim oraz ukraińskim

 

Materiały na temat legalizacji pobytu w Polsce zostały umieszczone na stronie Urzędu do Spraw Cudzoziemców

https://www.gov.pl/web/udsc/materialy-na-temat-legalizacji-pobytu-w-polsce

Wykaz ośrodków dla cudzoziemców ubiegających się o ochronę międzynarodową znajduje się pod adresem

https://www.gov.pl/web/udsc/lista-osrodkow-dla-cudzoziemcow-ubiegajacych-sie-o-ochrone-miedzynarodowa
 

 

Gliwice solidarne z Ukrainą

flaga Ukrainy

W obliczu wielkiej tragedii Ukrainy, która 24 lutego nad ranem została zaatakowana przez Rosję, wyrażamy pełną solidarność z Narodem Ukraińskim.

Solidaryzujemy się z Wami dzisiaj i będziemy solidaryzować się w następnych tygodniach!

Myślę, że wyrażę uczucia wszystkich gliwiczan stwierdzając, że jesteśmy głęboko zszokowani i oburzeni użyciem przez Rosję wojskowych sił militarnych na terenie Ukrainy. Chciałbym podkreślić solidarność Gliwic z wszystkimi, którzy w jakikolwiek sposób ucierpią w wyniku działań wojennych. Nasze miasto od lat 90. regularnie współpracowało z wieloma ukraińskimi samorządowcami, wielokrotnie gościliśmy w Gliwicach naszych sąsiadów. Gliwice są drugim domem dla wielu obywateli Ukrainy, którzy pracują i uczą się w naszym mieście. Solidaryzujemy się z Wami dzisiaj i będziemy solidaryzować się w następnych tygodniach. Jako Prezydent Miasta deklaruję pełną gotowość do współpracy ze służbami powołanymi do reagowania na kryzysowe sytuacje. Jestem w stałym kontakcie z jednostkami mundurowymi działającymi na terenie miasta. Miejskie służby i zasoby pozostają w gotowości. Funkcjonowanie miasta nie jest w żaden sposób zagrożone.

Adam Neumann

Prezydent Gliwic

Czas na „elektryki”

Autobus elektryczny przy ładowarce

Gliwicki tabor wzbogacił się o dziesięć elektrycznych, niskopodłogowych, zeroemisyjnych autobusów marki Volvo – wyjadą na gliwickie ulice jeszcze w lutym. Gotowe są też stacje ładowania nowych pojazdów. Nowe autobusy w zajezdni PKM zaprezentowano dziennikarzom podczas konferencji prasowej, w której uczestniczył Adam Neumann, prezydent Gliwic oraz Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta.

W poniedziałek po raz pierwszy na gliwickie ulice wyjadą autobusy elektryczne. W trosce o środowisko i mieszkańców staramy się systematycznie modernizować miejski tabor autobusowy, aby w jak największym stopniu minimalizować emisję spalin do atmosfery. Nowe autobusy są ciche, wygodne, nowoczesne, z dobrym systemem ogrzewania. To bardzo dobra wiadomość dla pasażerów, dla których poprawi się jakość i komfort podróży – mówił Adam Neumann, prezydent Gliwic.

W poniedziałek, 28 lutego, na ulice Gliwic wyjedzie: siedem dwuosiowych Volvo B4SC 7900 Electric o długości 12 metrów dla ponad 75 pasażerów i trzyosiowe, przegubowe Volvo BASC 7900 Electric o długości 18 metrów mieszczące 130 pasażerów. Będą kursować na trasie linii A4 między Teatrem Miejskim przy ul. Nowy Świat a zajezdnią PKM przy ul. Chorzowskiej oraz na trasie linii nr 676, okrężnej, liczącej 28 przystanków (z Sikornika m.in. przez plac Piastów, ul. Lipową, Warszawską, Górnych Wałów, Nowy Świat, Zygmunta Starego, Rybnicką,  z powrotem na Sikornik).

Elektryczny silnik trakcyjny autobusu 12-metrowego jest zasilany bateriami o pojemności 264 kWh, natomiast dwa silniki autobusu 18-metrowego bateriami o pojemności 330 kWh. Dzięki takim bateriom „elektryki” mogą na jednym ładowaniu przejechać ponad 100 km.
Ładowanie będzie odbywać się na terenie zajezdni przy ul. Chorzowskiej przy użyciu specjalnych ładowarek z kablami poprzez gniazdo plug-in oraz na przystankach krańcowych, tzn. przy ul. Czapli, przy Teatrze Miejskim oraz w zajezdni przy użyciu szybkich ładowarek posiadających pantograf opuszczany na specjalne szyny umieszczone na dachu pojazdu. Takie ładowanie trwa zaledwie kilka minut. Będzie więcej tego typu autobusów w Gliwicach, ponieważ zależy nam na jak najbardziej ekologicznym transporcie dla mieszkańców – poinformował Henryk Szary, prezes Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Gliwicach.

Ekologiczne i wygodne
Volvo to jeden z największych na świecie producentów autobusów i autokarów turystycznych, stosujący zrównoważone rozwiązania transportowe wpływające na podniesienie jakości życia mieszkańców. Pojazdy, które trafiły do Gliwic mają wyjątkowo duże okna, specjalny system oświetlenia oraz funkcjonalnie rozmieszczone uchwyty, poręcze, kasowniki i przyciski. Siedzenia dla pasażerów są wygodne, miękkie, ukształtowane ergonomicznie. Drzwi autobusu posiadają układ zabezpieczający przed przytrzaśnięciem pasażera oraz blokadę uniemożliwiającą otwarcie drzwi podczas jazdy autobusu, otwierają się wahadłowo do wewnątrz. Wejścia i wyjścia oraz przejście środkowe są niskopodłogowe i bezstopniowe. W razie potrzeby prawą stronę autobusu można opuszczać o 8 cm, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie. Autobusy mają też otwieraną „rampę”, po której może wjechać wózek oraz miejsce na wózek inwalidzki z poręczą i szerokimi siedzeniami dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo autobusy wyposażono w pasy mocujące rowery i uchwyt dla przedniego koła. Autobusy posiadają również system monitoringu wizyjnego wnętrza oraz obszaru obok pojazdu.

Autobusy mają klimatyzację z funkcją regulacji temperatury, szybkiego odparowania i osuszania szyb. System klimatyzacji i ogrzewania jest wspomagany automatycznym agregatem grzewczym oraz specjalnie skonstruowanym systemem pompy ciepła. W celu zaoszczędzenia energii cieplnej pojazdy posiadają w każdym bocznym oknie podwójne szyby, a poszycia ścian bocznych i dachu skuteczną warstwę izolacyjną.

Na pionowych poręczach znajdują się przyciski „STOP” sygnalizujące kierowcy konieczność obsługi „przystanku na żądanie”. Przyciski są dodatkowo oznakowane w języku Braille`a. To nie wszystko – w przestrzeni pasażerskiej zabudowano ładowarki do urządzeń mobilnych, jest też bezprzewodowy dostęp do Wi-Fi. Ponadto pojazdy są wyposażone w dynamiczny głosowy system informacji pasażerskiej informujący o etapie trasy i najbliższych przystankach – komunikat  słychać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz autobusów.
Do obsługi elektrycznych autobusów niezbędna jest odpowiednia infrastruktura, dlatego na terenie zajezdni zbudowano specjalny parking wyposażony w stację transformatorową i instalację elektryczną oraz ładowarki przeznaczone do obsługi każdego pojazdu.
Na terenie Gliwic zbudowano trzy stacje ładowania: przy ul. Czapli, przy ul. Nowy Świat oraz na terenie zajezdni przy ul. Chorzowskiej 150. Ta ostania składa się z 5 stacjonarnych elektrycznych podwójnych ładowarek, każda o mocy 80 kW i jednego stanowiska do szybkiego ładowania (pantograf) o mocy 200 kW oraz jednej ładowarki mobilnej (warsztatowej) o mocy 40 kW.
Zakup nowych autobusów wraz z infrastrukturą kosztował ponad 31,7 mln zł. Inwestycja została dofinansowana ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 (kwotą  26,9 mln zł).

Gliwice konsekwentnie stawiają na ekologię!

Gliwicki PKM od lat sukcesywnie wymienia autobusy na nowe. Od niedawna po gliwickich ulicach jeździ 15 nowoczesnych, wygodnych, ekologicznych i hybrydowych autobusów marki MAN Lion’s City 19C. PKM planuje dalsze powiększenie taboru o kolejne autobusy hybrydowe.
Mieszkańcy Gliwic korzystają z nowoczesnego taboru. Dzięki projektom unijnym pozyskaliśmy już 36 autobusów, teraz na gliwickie ulice wyjedzie kolejnych dziesięć. Złożyliśmy też wniosek o dofinansowanie ze środków unijnych kolejnej dużej inwestycji – zakupu 17 autobusów hybrydowych – powiedział Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic. (mf)

 

 

Razem tworzymy strategię. Za nami ważny etap

zdjęcie kobiety rozmawiającej przez komputer

Po tym, jak w minionym roku eksperci i członkowie czterech grup roboczych zaangażowanych w prace nad strategią „Gliwice 2040” nakreślili wizję przyszłości naszego miasta, przyszedł czas na finał kolejnego, niezwykle ważnego etapu, jakim jest sformułowanie celów strategicznych.

Wypracowane cele strategiczne są powiązane z trzema priorytetami tematycznymi przyjętymi dla nowej strategii. Skupiają się wokół idei wyjątkowości Gliwic jako miasta racjonalnie gospodarującego swoimi zasobami, zarazem atrakcyjnego i bliskiego mieszkańcom oraz miasta błękitno-zielonego, zespojonego z otaczającą przyrodą i rzeką, nastawionego na komfort środowiskowy gliwiczan – opowiada Katarzyna Kobierska, naczelnik Biura Rozwoju Miasta UM w Gliwicach, które kieruje pracami nad nową miejską strategią.

Zgodnie z przyjętymi w celach założeniami, Gliwice w 2040 roku to miasto nauki, rozwoju technologii i różnorodnej działalności gospodarczej, powszechnego dostępu do usług publicznych oraz atrakcyjnej oferty zamieszkania i spędzania czasu wolnego. Gliwiczanie aktywnie i świadomie uczestniczą w rozwoju miasta, czerpiąc korzyści z jego atrakcyjnego położenia i dobrostanu, jaki stwarza obecność zieleni i rzeki. Gliwice to zarazem miasto rozwiązań sprzyjających środowisku i przyrodzie.

Założenia te są efektem jesiennych spotkań tematycznych w Ratuszu i prowadzonych tam dyskusji i analiz czterech zespołów doradczych prezydenta miasta, w skład których wchodzą przedstawiciele Urzędu Miejskiego i miejskich jednostek organizacyjnych, radni miejscy i dzielnicowi, reprezentanci Politechniki Śląskiej, lokalnych instytutów badawczych i NGO’sów, a także dysponujący fachową wiedzą i doświadczeniem mieszkańcy, którzy zgłosili się do prac. Zespoły te, a w zasadzie grupy robocze (społeczna, środowiskowa, przestrzenna i gospodarcza), działają przy wsparciu specjalistów – dr. Marcina Barona (ekspert wiodący), dr Anny Syrek-Kosowskiej (ekspert grupy gospodarczej), Szymona Ciupy i dr. hab. inż. architekta Macieja Borsy (eksperci grupy przestrzennej), dr. Leszka Trząski (ekspert grupy środowiskowej) oraz Sylwii Widzisz-Pronobis i Grzegorza Pronobisa (eksperci grupy społecznej).

Na etapie formułowania jesienią i zimą założeń strategicznych, poszczególne grupy robocze czerpały przede wszystkim z bogatej wiedzy ekspertów. Kierunki pożądanych zmian były również omawiane z przedstawicielami ościennych gmin, środowiskiem naukowym i gospodarczym miasta. Finalną wersję celów strategicznych zatwierdził już prezydent Gliwic, co pozwoliło nam na uruchomienie prac nad kolejnym etapem – formułowaniem celów operacyjnych – relacjonuje Katarzyna Kobierska.

Przejście do etapu celów operacyjnych oznacza, że każdy cel strategiczny zostanie podzielony na mniejsze elementy, konkretne tematy i zamierzenia, które mają być realizowane w mieście w perspektywie 20 lat. Teraz też w najszerszym zakresie twórcy strategii „Gliwice 2040” wykorzystywać będą uwagi, komentarze i pomysły gliwiczan, zebrane w czasie spotkań w dzielnicach latem i wczesną jesienią 2021 roku.

Prace nad celami operacyjnymi już ruszyły. Grupy robocze spotkały się na przełomie stycznia i lutego – zdalnie, podobnie jak rok temu przy opracowywaniu wizji strategii. Wnioski z prowadzonych dyskusji są obecnie zbierane i opracowywane przez ekspertów, a o efektach prac będziemy informować na bieżąco – zapewnia naczelnik Biura Rozwoju Miasta UM.

Warto podkreślić, że w nadchodzących miesiącach każdy będzie mógł przekazać swoje uwagi, pomysły i komentarze zarówno do celów strategicznych i operacyjnych, jak i pozostałych elementów strategii „Gliwice 2040”. Miasto planuje bowiem wiosną konsultacje społeczne, które zostaną ogłoszone, gdy gotowy będzie projekt całego dokumentu.

Zachęcamy do śledzenia strony gliwice2040.gliwice.eu i kontaktów z Biurem Rozwoju Miasta UM (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).     

 

Uwaga pasażerowie linii nr A4 i A4N

ludzie wsiadający do autobusu na przystanku

Trwa przebudowa elewacji budynku przy ul. Zwycięstwa 17. W związku z pracami, w sobotę, 26 lutego, zmieni się lokalizacja przystanku „Gliwice Zwycięstwa” (kierunek Teatr) dla linii autobusowych: A4 i A4N.

Na czas prac słupek przystankowy zostanie przesunięty o około 70 metrów w kierunku skrzyżowania ulic: Dolnych Wałów i Zwycięstwa. (mf)

 

Zbiórka elektrośmieci

baner

Masz zużyty albo niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny? Pod żadnym pozorem nie wrzucaj go do kontenera! Trwają zbiórki elektrośmieci 2022. Będą prowadzone sukcesywnie przez cały rok we wszystkich gliwickich dzielnicach.

Zepsute albo przestarzałe pralki, telewizory, elektroniczne urządzenia i gadżety, zużyty sprzęt oświetleniowy – to nie tylko zalegające w naszych mieszkaniach rzeczy, ale też odpady niebezpieczne, których nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Przez cały rok można oddawać je w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Rybnickiej 199 albo przynieść je do specjalnie oznakowanego samochodu, który w wybrane soboty będzie stał zaparkowany w gliwickich dzielnicach. Tegoroczne zbiórki elektrośmieci przeprowadzi gliwicka firma Enviropol.PL sp. z o.o.

W sobotę 26 lutego elektrośmieci będzie można oddać:
•    godz. 10.00–12.00 – Szobiszowice, ul. Sztabu Powstańczego 27 (parking)
•    godz. 12.30–14.30 – Bojków, ul. Rolników (przy kościele)

Wszystkie terenowe punkty odbioru i godziny przyjmowania elektrośmieci są dostępne w zakładce Harmonogram wywozu na stronie segreguj.gliwice.eu (w zakładce Harmonogram wywozu). Zebrane od mieszkańców elektroodpady są ponownie przetwarzane. Stosuje się do tego technologie przyjazne środowisku.

Uwaga! Elektroodpady należy dostarczać na miejsce zbiórki w określonych w harmonogramie godzinach! Wcześniejsze składowanie elektroodpadów jest zabronione! Odpady będą przyjmowane wyłącznie w obecności pracowników firmy odbierającej, tak aby nie dochodziło do zaśmiecania terenu, na którym zbiórka jest organizowana. (mf)