Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 25 lutego 2021 r.

// 25-02-2021

#Gliwice2040. Startują zapisy na spotkania dla mieszkańców!

Gliwice 2040 baner

Jak powinny wyglądać Gliwice za około 20 lat? Jak miałaby funkcjonować gospodarka, szkolnictwo, administracja, jak kształtowałaby się przestrzeń miejska i relacje społeczne? W jakich Gliwicach chcielibyśmy żyć, pracować, bawić się? Odpowiedzi na te pytania przyniesie nowa strategia rozwoju „Gliwice 2040”, nad którą prace zainaugurowano oficjalnie 22 lutego. To kluczowy dokument wyznaczający kierunek, w którym ma zmierzać miasto. W jego tworzenie angażowani będą szeroko gliwiczanie!

Po lutowej sesji, na której gliwiccy radni pozytywnie przyjęli uchwałę w sprawie rozpoczęcia prac nad nową strategią rozwoju miasta do roku 2040, oficjalnie startujemy z projektowaniem tego strategicznego dokumentu, który będzie kompleksowym wyznacznikiem działań i odpowiedzią na zmieniające się trendy gospodarcze i środowiskowe oraz potrzeby mieszkańców. Obecna strategia rozwoju naszego miasta została uchwalona w 2002 roku i większość wyznaczonych w niej celów została osiągnięta. Zmieniła się również pozycja Gliwic na tle regionu i kraju – podkreślał w Ratuszu podczas konferencji prasowej prezydent Gliwic Adam Neumann. W spotkaniu uczestniczył również jego zastępca, wiceprezydent Mariusz Śpiewok oraz kierująca pracami zespołu zadaniowego Katarzyna Kobierska, naczelnik Biura Rozwoju Miasta UM w Gliwicach.

Ważnym elementem strategii „Gliwice 2040” będzie analiza zmieniających się uwarunkowań społecznych, gospodarczych, przestrzennych i środowiskowych.

Pozwoli to uniknąć przypadkowości w dalszym działaniu i sprawi, że podjęte decyzje dotyczące wizji życia społecznego, inwestycji, gospodarki czy planowania przestrzennego będą ze sobą spójne, odpowiadając faktycznym potrzebom miasta i jego mieszkańców.

Priorytetem jest ciągły rozwój Gliwic i podnoszenie komfortu życia gliwiczan. Tak jak zapowiadałem w swoim programie wyborczym, zależy mi szczególnie na współpracy z mieszkańcami i angażowaniu ich w planowanie przyszłości miasta i dzielnic. Liczę więc na czynny udział w pracach nad strategią wszystkich, którym bliskie jest nasze miasto, zwłaszcza na zaangażowanie młodzieży, seniorów, społeczników, przedsiębiorców, wszystkich pracujących zawodowo i niezawodowo, radnych dzielnicowych – mówił prezydent Adam Neumann.

Warto przypomnieć, że Gliwice dysponują już diagnozą potencjalnych kierunków rozwoju, wykorzystującą 5 koncepcji miasta przyszłości – kompaktowego, elastycznie reagującego na zmiany, ekologicznego, kreatywnego, wykorzystującego inteligentne rozwiązania w duchu smart city. Dokument dla pełnego zobrazowania sytuacji w mieście wymaga jednak uzupełnienia o odczucia i spostrzeżenia samych gliwiczan.

Okazją ku temu będą 2-godzinne, popołudniowe warsztaty z zainteresowanymi tematem mieszkańcami poszczególnych dzielnic, organizowane cyklicznie od 4 marca – ze względu na trwającą pandemię w trybie zdalnym, na platformie komunikacyjnej Zoom. W spotkaniach rozpoczynających się zawsze o godz. 17.00 wezmą udział przedstawiciele kierownictwa miasta.

Chęć uczestnictwa warto zgłaszać do 2 dni przed wybranym terminem spotkania klikając w link formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie gliwice2040.gliwice.eu przy zapowiedzi każdego spotkania w kalendarzu wydarzeń.

Kalendarz marcowych spotkań:

  • 4 marca (czwartek) – dla mieszkańców Łabęd i Czechowic
  • 9 marca (wtorek) – dla mieszkańców Sośnicy i Ligoty Zabrskiej
  • 12 marca (piątek) – dla mieszkańców Szobiszowic, Zatorza i Baildona
  • 16 marca (wtorek) – dla mieszkańców Brzezinki, Starych Gliwic, Ostropy, Wilczego Gardła, Wójtowej Wsi i Bojkowa
  • 18 marca (czwartek) – dla mieszkańców Trynku i Sikornika
  • 22 marca (poniedziałek) – dla mieszkańców Kopernika, Obrońców Pokoju i Żernik
  • 30 marca (wtorek) – dla mieszkańców Wojska Polskiego, Śródmieścia i Politechniki

Zgłoszone podczas spotkań pomysły i uwagi gliwiczan zostaną przekazane grupom roboczym, które przy wsparciu doświadczonych ekspertów w danej dziedzinie przygotują na ich podstawie propozycje zapisów odnośnie wizji Gliwic w 2040 roku. W dalszej kolejności formułowane będą cele strategiczne i operacyjne, a na końcu (jak się przyjmuje, w IV kwartale 2022 roku) powstanie projekt samej strategii, który trafi pod obrady Rady Miasta.

Nad całością prac związanych z przygotowaniem strategii będzie czuwał ekspert wiodący, dr Marcin Baron – wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, członek Zespołu Zadaniowego Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN ds. zintegrowanej polityki rozwoju Polski i Europy oraz Komisji Studiów nad Przyszłością Górnego Śląska PAN i Śląskiej Rady Innowacji, współautor obowiązującej strategii Gliwic. Koordynacją prac 4 grup roboczych – gospodarczej, przestrzennej, środowiskowej i społecznej – zajmą się eksperci z wybranych dziedzin: dr Anna Syrek-Kosowska, Szymon Ciupa, dr hab. inż. architekt Maciej Borsa, dr Leszek Trząski, Sylwia Widzisz-Pronobis i Grzegorz Pronobis.

Informacje dotyczące postępów prac przy strategii „Gliwice 2040” będą systematycznie zamieszczane na nowo uruchomionej stronie gliwice2040.gliwice.eu.

Harmonogram działań nad strategią „Gliwice 2040”

1. Tworzenie wizji: I–II kwartał 2021

  • Przeprowadzenie konsultacji.
  • Pogłębienie diagnozy o stanie miasta.
  • Prace warsztatowe grup roboczych.
  • Sformułowanie wizji miasta Gliwice w roku 2040.

2. Formułowanie celów strategicznych: II–IV kwartał 2021

  • Prace warsztatowe grup roboczych nad celami strategicznymi.
  • Sformułowanie celów strategicznych miasta.

3. Formułowanie celów operacyjnych: IV kwartał 2021–II kwartał 2022

  • Przeprowadzenie konsultacji.
  • Prace warsztatowe grup roboczych.
  • Sformułowanie celów operacyjnych / kierunków działań i ewentualna weryfikacja celów strategicznych.
  • Konsultacje społeczne celów strategicznych i kierunków działań podejmowanych dla ich osiągnięcia (celów operacyjnych).

4. Formułowanie dokumentu strategii rozwoju miasta: II kwartał 2022–III kwartał 2022

  • Prace merytoryczne nad brzmieniem dokumentu strategii.
  • Konsultacje i opiniowanie projektu strategii „Gliwice 2040”.

5. Uchwalenie nowej strategii rozwoju miasta „Gliwice 2040”: IV kwartał 2022

  • Podjęcie uchwały przez Radę Miasta.

Złote Szczypiornistki SPR Sośnica

Złote Szczypiornistki - SPR Sośnica I Gliwice

Juniorki młodsze SPR Sośnica I Gliwice zdobyły tytuł Mistrzyń Śląska w rozgrywkach Śląskiej Ligi Juniorek Młodszych w sezonie 2020/2021.

Szczypiornistki z Sośnicy w 16 meczach zanotowały 15 zwycięstw i z dorobkiem 45 punktów w tyle zostawiły inne śląskie drużyny. Zwieńczeniem udanego sezonu było zwycięstwo nad TS Pogoń 1922 w Żorach 35:21. Zdobyty tytuł stał się przepustką do 1/16 Mistrzostw Polski Juniorów Młodszych.

6 krążków dla AZS Gliwice

Młodzi judocy na podium Mistrzostw Śląska

Na rozgrywanych w niedzielę Mistrzostwach Śląska w Judo najmłodsi zawodnicy AZS Gliwice zdobyli łącznie 6 medali.

Złote krążki powędrowały do Sonii Krzykawskiej i Marcina Pardo, a brązowe do Julii Makowicz, Karoliny Banyś, Marcina Gawka i Marcina Kapicy. Mistrzostwa rozgrywane były w kategoriach: junior, junior młodszy i młodzik, wzięło w nich udział 320 zawodników.

Jak równy z równym

Drużyna pod wodzą Szymona Wesołowskiego

Drużyna MIG Piast Gliwice zdobyła brązowy medal na rozgrywanym w sobotę turnieju finałowym Halowej Ligii Podokręgu Zabrze.

W małym finale zawodowcy MIG-u stanęli naprzeciw drużyny IMN Gliwice, z którą stoczyli zacięty pojedynek o III miejsce. Gola na wagę zwycięstwa zdobył Adam Pietryga, ustanawiając wynik spotkania na 2:1. Podopieczni Szymona Wesołowskiego tym samym udowodnili, że niesłyszący są w stanie podjąć pełnoprawną rywalizację ze słyszącymi. W meczu zadebiutował także nowy zawodnik MiG-u, pochodzący z Ukrainy Roman Korobko.

Liderzy społeczni w centrum uwagi

Logo Forum Lokalnych Liderów Społecznych

Forum Lokalnych Liderów Społecznych to nowy pomysł na integrowanie aktywnych gliwiczan i dalsze zacieśnianie współpracy miasta m.in. z działaczami dzielnicowymi. Pierwsze spotkanie odbyło się 24 lutego.

Forum odbyło się z inicjatywy prezydenta Gliwic, który – zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami – chce współpracować ze społecznikami w jak najszerszym zakresie. Szczególnie ważne jest współdziałanie z radnymi dzielnicowymi, ponieważ kontaktują się z mieszkańcami na co dzień, mają dobrą orientację w ich problemach i potrzebach.

Poza reprezentantami rad dzielnic do udziału w Forum Lokalnych Liderów Społecznych zaproszono przedstawicieli obywatelskich grup doradczych powołanych przez prezydenta Gliwic, a także innych gremiów, których członkowie działają społecznie na rzecz mieszkańców i ściśle współpracują z lokalnym samorządem: Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego, Rady Sportu Miasta Gliwice, Rady Seniorów Miasta Gliwice, Młodzieżowej Rady Miasta Gliwice, Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania przemocy w rodzinie, zespołu branżowego ds. kultury w Gliwicach, Powiatowej Rady Rynku Pracy.

Z liderami spotkali się Adam Neumann, prezydent Gliwic oraz Ewa Weber, zastępca prezydenta miasta. Podziękowali społecznikom za współpracę, zaangażowanie i działalność, której prowadzenie było szczególnie trudne w ubiegłym roku. – Zależy nam na tym, aby łączyć potencjał miejskiego samorządu z potencjałem społecznym. Dzięki temu sporo rzeczy można zmienić na lepsze. Taki jest nasz cel i cieszymy się z efektów działań, które dobrze służą mieszkańcom – podkreśla prezydent Weber.

Dzięki współdziałaniu z liderami społecznymi Gliwice mogą m.in. lepiej diagnozować potrzeby mieszkańców, kształtować miejskie programy oraz realizować ważne akcje społeczne.

W ubiegłym roku powstała m.in. Gliwicka Baza Wsparcia przydatna szczególnie na początku pandemii. W odpowiedzi na potrzeby starszych mieszkańców, prezydent powołał pełnomocnika ds. seniorów. Aby lepiej wspierać lokalnych działaczy, rozpoczęto przekształcanie Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych w Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych. Jednostka przejęła więcej zadań związanych z szeroko pojętą aktywnością i partycypacją społeczną.

Gliwickie Centrum Organizacji Pozarządowych było organizatorem Forum Lokalnych Liderów Społecznych. – Forum ma być okazją do podsumowania rocznych działań grup społecznych, ale równie ważne jest nawiązanie bezpośrednich kontaktów pomiędzy liderami działającymi w różnych dzielnicach i środowiskach. Takich osób jest coraz więcej, są aktywne w wielu obszarach życia miasta, a czasami nie mają pełnej wiedzy o swoich planach. Chcemy ułatwiać wymianę doświadczeń i nawiązywanie trwałych relacji. Rozmowy w szerszym gremium pozwolą na zorientowanie się, w czym można sobie wzajemnie pomóc, co można poprawić, gdzie warto połączyć swoje siły, jak lepiej rozwiązywać problemy – mówi Marta Kryś, dyrektor GCOP.

Pierwsze spotkanie – z powodu pandemii – miało formułę zdalną, ale kolejne Forum może już wyglądać inaczej. – O pewnych zamierzeniach mogliśmy teraz tylko opowiedzieć. Liczę jednak, że kolejne edycje staną się przestrzenią do prezentowania najciekawszych inicjatyw. Na przyszłość myślimy o spotkaniu w formie bardziej warsztatowej, umożliwiającej większą interakcję pomiędzy uczestnikami. Brakuje nam obecnie bezpośrednich kontaktów, a pomysłów na współpracę mamy bardzo dużo. Chcielibyśmy do naszego Centrum przyciągać coraz więcej aktywnych mieszkańców i wspierać ich działalność. Dzięki Forum także my możemy poznać aktualne oczekiwania i potrzeby działaczy społecznych, co jest szczególnie ważne w związku ze zmianami w naszej jednostce – dodaje dyrektor Kryś.

Stałym elementem Forum ma być również spotkanie z ekspertem lub przekazanie przydatnej wiedzy o szczególnie ważnym dla miasta zagadnieniu. W tym roku tematem takiej profesjonalizującej części było przygotowywanie nowej strategii rozwoju miasta „Gliwice 2040” i przedstawienie możliwości uczestniczenia w jej tworzeniu.

Spotkanie ma odbywać się co roku.

Piast gra dalej w Pucharze Polski

futsaliści w akcji

W meczu 1/8 Pucharu Polski w futsalu Piast Gliwice wygrał po  rzutach karnych 3:1 z AZS UŚ Katowice. W regulaminowym czasie gry wynik był remisowy (2:2). Dogrywka również nie przyniosła rozstrzygnięcia.

Bohaterem tego ostatniego fragmentu meczu był Łukasz Bogdziewicz, który obronił trzy z czterech wykonywanych przez rywali rzutów karnych. Wcześniej na listę strzelców po stronie drużyny z Katowic wpisali się Robert Gładczak i Kamil Musiał. Obie bramki dla Piasta zdobył Ixemad Cabrerra. O tym, z kim gliwiczanie zmierzą się w ćwierćfinałach zadecyduje losowanie, ale niewykluczone, że Niebiesko-Czerwoni trafią na zespół Sośnicy Gliwice, który wyeliminował z tych rozgrywek  AZS AWF Wrocław, wygrywając 4:2.

(piast.gliwice.pl)

Tomek Sawyer wraca na scenę!

aktorzy na scenie

Już w pierwszy weekend marca na scenę Teatru Miejskiego w Gliwicach wraca Tomek Sawyer ze swoim nieodłącznym kompanem Huckiem Finnem.  W tych rolach zobaczymy gościnnych aktorów: Jana Hrynkiewicza i Bartosza Wiatera.

„Przygody Tomka Sawyera” to duży muzyczny spektakl, którego reżyserii podjął się Krzysztof Materna. Powieść Marka Twaina zaadaptował na scenę Jerzy Jan Połoński. Choreografia w spektaklu to dzieło Jarosława  Stańka. Scenografia, kostiumy oraz bardzo efektowne wizualizacje wyszły spod ręki Kasi Sankowskiej, którą widzowie mogą kojarzyć również z monumentalnej scenografii do spektaklu „Najmrodzki” w gliwickim TM-ie.

Twórcy mieli nie lada zadanie wybrać spośród wielu przygód Tomka te najbardziej efektowne i chyba najzabawniejsze.

Huck to włóczęga z wyboru, nałogowy palacz tytoniu, oberwaniec sypiający w beczce po rybach, który nie rozumie,  po co komu pieniądze. Generalnie łobuz jak się patrzy. Tomek  Sawyer  jest nieposkromionym huncwotem o złotym sercu, uśmiechniętym wisusem, żądnym przygód marzycielem podkochującym się w koleżankach z klasy. Obydwaj napędzani chłopięcą wyobraźnią, co rusz wpadają w coraz to większe tarapaty. TM w Gliwicach zaprasza do krainy, w której dzieciństwo nigdy nie mija, a każdy może zostać kapitanem parowca na Missisipi…

Spektakl został stworzony z myślą o widzu powyżej 8. roku życia. Bilety na pokazy zaplanowane 5 marca (piątek) na godz. 18.00, 6 marca (sobota) na godz. 15.00 i 7 marca (niedziela) na godz. 15.00 są do nabycia na stronie www.teatr.gliwice.pl oraz w kasie Kina Amok przy ul. Dolnych Wałów 3. Zapraszamy!

Ruszają prace na ul. Nałkowskiej i alei Sikornik

aleja Sikornik

1 marca rozpoczną się remonty przy ul. Nałkowskiej i alei Sikornik. Na czas prac wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu.

W poniedziałek, 1 marca o godz. 7.00, rozpocznie się remont chodnika przy ul. Nałkowskiej. Na czas prac ul. Nałkowskiej zostanie zamieniona w jednokierunkową, od ul. Strzelców Bytomskich do ul. Głównej. Objazd poprowadzony zostanie ul. Główną do ul. Strzelców Bytomskich. Roboty będą prowadzone na całej długości chodnika, od przejazdu kolejowego do ul. Strzelców Bytomskich. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace zakończą się na początku maja.

W związku z pracami, 1 marca wprowadzone zostaną trasy objazdowe dla linii autobusowych nr 32, 32N, 71, 126 i 197. W kierunku centrum Gliwic, po obsłudze przystanku „Łabędy Rynek” autobusy pojadą ul. Główną, Wolności i na ul. Strzelców Bytomskich włączą się na stałą trasę przejazdu na przystanku „Łabędy Dworzec PKP I”. Stanowisko przystanku „Łabędy Strzelców Bytomskich” w kierunku centrum Gliwic zostanie przeniesione na ul. Główną przed skrzyżowaniem przy wiadukcie kolejowym. W przeciwnym kierunku trasa linii nie ulegnie zmianie.

Również 1 marca rozpocznie się drugi etap modernizacji alei Sikornik. Remont nawierzchni ciągu pieszo-rowerowego obejmie odcinek od ul. Czajki do ul. Kormoranów. Na czas prac, które jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem potrwają do końca maja, na alei będzie ograniczona możliwość ruchu pieszych i rowerzystów. (mf)

Aktualizacja zasad bezpieczeństwa

kobieta w maseczce wchodzi do sklepu w galerii handlowej

Rząd przedłużył obowiązywanie dotychczasowych zasad bezpieczeństwa do 14 marca. Od 27 lutego wszystkie osoby wracające z Czech i Słowacji zostaną skierowane na kwarantannę. Również od soboty będzie obowiązywał zakaz używania m.in. przyłbic i chust do zakrywania ust i nosa.

Od 27 lutego:

  • Zakaz zakaz noszenia przyłbic, szalików, chust itp.
  • Osoby wracające z Czech i Słowacji, zostaną skierowane na kwarantannę. Dotyczy to również osób, które przekraczają granicę samochodem. Wyjątek stanowią osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki przeciw COVID-19 lub osoby posiadające negatywny wynik testu. Test musi być wykonany przed przekroczeniem granicy. Jest ważny przez 48 godzin, licząc od momentu otrzymania wyniku.

Od 1 marca do 14 marca:

  • Hotele  – dostępne dla wszystkich przy zachowaniu reżimu sanitarnego (50% dostępnych pokoi, posiłki serwowane tylko do pokoi, na życzenie gości. Restauracje hotelowe – zamknięte).
  • Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.
  • Otwarte baseny. Aquaparki nadal będą nieczynne.
  • Stoki otwarte.
  • Otwarte boiska zewnętrzne, korty itp. – wznowiony amatorski sport na świeżym powietrzu.
  • Siłownie  zamknięte.
  • Restauracje  będą mogły wydawać posiłki na wynos i w dowozie.

Wyjątek stanowi województwo warmińsko-mazurskie, gdzie ze względu na trudną sytuację epidemiczną zaostrzamy zasady bezpieczeństwa od 27 lutego. Uczniowie klas I-III wrócą do nauki zdalnej, zamknięte zostaną:

  • hotele,
  • galerie handlowe - z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek i drogerii
  • kina, teatry, muzea, galerie sztuki
  • baseny i korty tenisowe.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć  na stronie gov.pl/koronawirus.

Pomoc ofiarom przestępstw

temida

Do 28 lutego trwa ogólnopolski Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem. W tym czasie prokuratorzy i asystenci sędziów pełnią dyżury, podczas których udzielają bezpłatnych porad prawnych. 

W Prokuraturze Rejonowej Gliwice- Wschód w Gliwicach przy ul. Dubois 16  prokuratorzy przyjmują osoby potrzebujące pomocy prawnej podczas dyżurów – od godz. 7.00 do 13.30 oraz od 14.00 do 20.30. Ze względu jednak na obostrzenia epidemiczne, obowiązuje wcześniejsza rejestracja telefoniczna celem ustalenia dnia i godziny wizyty (informacje dodatkowe pod nr tel. 32/78-09-100).

Idea obchodów Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym jest związana z obchodzonym 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. Dzień ten przypomina o trudnej sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin. Ma również służyć wyznaczaniu kierunków niezbędnych dla poprawiania ich położenia.