Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 24 sierpnia 2021 r.

// 24-08-2021

Gliwickie Gry Rodzinne i Rajd Przygodowy – zapisani?

Na starcie rajdu

Powrócił cykl imprez 360 Stopni, czyli Gliwickie Gry Rodzinne i Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni! Gwarantujemy świetną zabawę i niezapomnianą przygodę. Miasto Gliwice zaprasza!

Przygotowywanie kolejnych gier miejskich i rajdu miejskiego w Gliwicach to ogromna przyjemność i niezapomniana przygoda. Podczas organizacji Gry Rodzinnej kładziemy nacisk na to, by uczestnicy, zwłaszcza ci najmłodsi, dobrze się bawili. Przy Rajdzie Przygodowym dochodzi jeszcze interesująca rywalizacja oraz atrakcyjne zadania specjalne – choćby takie, jak słynny już przejazd rowerem na moście linowym nad Kłodnicą, co miało miejsce w 2019 roku, podczas jubileuszowego, 10. Gliwickiego Rajdu Przygodowego w Gliwicach – mówi redaktor Igor Błachut, pochodzący z Gliwic dziennikarz telewizji Eurosport, od początku związany z Gliwickim Rajdem Przygodowym.

W 2019 roku, podczas poprzedniej edycji Rajdu, miejsca startowe na trasę rodzinną rozeszły się w… 11 godzin! Zapełniliście listę niemal od razu po uruchomieniu zapisów, dlatego w tym roku przygotowaliśmy dla Was aż trzy Gliwickie Gry Rodzinne. Każda ma inne hasło przewodnie i rozpoczyna się w innym miejscu.

Pierwsza gra za nami. 3 lipca w parku Chopina wrażeń nie brakowało! Było przeciąganie samochodu, skoki w workach, park linowy i slalom. Zaopatrzone w mapy rodziny spędziły niezapomnianą, aktywną sobotę!

Przed nami kolejne emocje!

Przed nami jeszcze rodzinna zabawa 11 września oraz długi, pełen ekstremalnych wyzwań Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni (12 września).

Drugi rajd dla rodzin odbędzie się w sobotę, 14 sierpnia. Uchylając rąbka tajemnicy zdradzimy, że pełne emocji konkurencje będą oscylowały w tematyce natury i ekologii.

Jak się zapisać?

To proste! Zapisy na wszystkie kategorie Gliwickiego Rajdu Przygodowego prowadzone są poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.team360.pl/pl/entry/race.

Wystarczy się zalogować, wybrać rajd, w którym chcecie wziąć udział i zapisać się. Można zapisać się na długodystansowy, ekstremalny Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni, który odbędzie się 12 września – wolne miejsca są do Waszej dyspozycji!

11 września odbędzie się trzecia gra rodzinna – o rozpoczęciu zapisów na to konkretne wydarzenie  będziemy informować na stronie internetowej www.gliwice.eu.

Dla kogo Rajd?

Dla każdego! Wystarczy zapał, dobry nastrój, pozytywna energia i znośna kondycja fizyczna. Drużyna w Gliwickiej Grze Rodzinnej może liczyć od 2 do 5 osób. Jeden z uczestników musi być pełnoletni. W składzie musi być też (co najmniej) jedno dziecko poniżej 14 roku życia.

12 września odbędzie się Gliwicki Rajd Przygodowy 360 Stopni. W Rajdzie biorą udział dwuosobowe drużyny. Tradycyjnie będzie trzeba się zmęczyć – biegając, jeżdżąc na rowerze i rolkach. Zostało jeszcze trochę czasu, dlatego możecie popracować nad formą. Ale spokojnie – stawiamy na dobrą zabawę, a do mety każdy może dotrzeć w swoim tempie. Ci, którzy brali udział w poprzednich edycjach, potwierdzą – dobra zabawa gwarantowana!

Olimpijczyk otwarty

pływalnia Olimpijczyk

Zakończyła się przerwa techniczna w krytej pływalni „Olimpijczyk” przy ul. Oriona na Koperniku. Można również pływać na „Mewie”  na Sikorniku.

Obecnie do nowego roku szkolnego przygotowuje się pływalnia „Delfin” przy ul. Warszawskiej, która ma przerwę techniczną. Prowadzone są tam prace, których nie można wykonać w trakcie roku szkolnego, kiedy pływalnia ma największą frekwencję. Pływalnia zostanie ponownie udostępniona klientom 6 września. (mf)

 

Piknik Rodzinny Na Zakończenie Wakacji

rodzina na pikniku

27 sierpnia przy stawach Szachta w Sośnicy odbędzie się Piknik Rodzinny Na Zakończenie wakacji. Dla uczestników zaplanowano szereg atrakcji. Dobra zabawa gwarantowana!

Piknik odbędzie się w piątek 27 sierpnia w godz. od 16.00 do 19.00. Podczas trzygodzinnej zabawy zaplanowano wicie wianków, sztafetę rodzinną, warsztaty bębniarskie, zawody sportowe, wystawę prac i zdjęć, animacje dla dzieci i dorosłych oraz wspólne pieczenie kiełbasek. Oprócz licznych atrakcji będzie można porozmawiać o przyszłości naszego miasta w ramach prac nad strategią „Gliwice 2040”. (mf)

 

Muzeum zaprasza na warsztaty

lawenda

Muzeum w Gliwicach zaprasza na kolejne warsztaty rękodzieła. Tym razem w sobotę, 28 sierpnia, o godz. 15.00 w ogrodzie Willi Caro będzie można własnoręcznie wykonać haftowane woreczki na lawendę.

W lipcu wystawie "Młoda Polska" towarzyszyły warsztaty haftowania secesyjnych monogramów, z pomocą których przenieśliśmy się do czasów fin de siècle. Ponieważ cieszyły się one dużym zainteresowaniem, w ostatni sierpniowy weekend znów trafimy do świata naszych praprababek, a wszystko w związku z rozpoczętymi właśnie zbiorami lawendy.
Tym razem, podczas warsztatów, które ponownie poprowadzi Dorota Markowska-Bochenek,  będziemy haftować i szyć woreczki zapachowe, które następnie napełnimy lawendowym suszem. Włożone do szafy otoczą nasze ubrania zapachową mgiełką kojącą nerwy oraz odstraszającą komary i  mole.
Uwaga! Prosimy o zabranie muliny w kolorach, w których chcemy wykonać haft oraz igły.
Zajęcia przeznaczone są dla młodzieży w wieku od 12 lat i osób dorosłych. Wstęp wolny, liczba uczestników ograniczona. /Muzeum w Gliwicach/
Zapisy: 783-560-006
Organizator: Muzeum w Gliwicach

 

Nowa siłownia przy ul. Klasztornej

siłownia plenerowa przy ul. Klasztornej

Mieszkańcy Starych Łabęd zyskali kolejną przestrzeń do aktywności fizycznej – przy ul. Klasztornej zbudowano plenerową siłownię. Inwestycja została zrealizowana w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2021.

Na siłowni przy ul. Klasztornej można korzystać z 5 podwójnych urządzeń: podciągacza i wypychacza, prasy nożnej i motyla, małego i dużego koła Tai Chi, narciarza i wioślarza oraz biegacza i orbitreka. Poza urządzeniami do ćwiczeń zamontowanych na bezpiecznej nawierzchni z mat przerostowych, zadbano też o małą architekturę – w pobliżu zamontowano dwie ławki, kosz na śmieci, tablicę z regulaminem korzystania z siłowni oraz cztery stojaki rowerowe. Inwestycja została zrealizowana w ramach GBO 2021 i kosztowała niecałe 110 tys. zł. (mf)

Zapraszamy do współtworzenia Strategii Rozwoju Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

grafika

Poprawa jakości życia, rozwój funkcji metropolitalnych, wzmacnianie spójności przestrzennej i społeczno-gospodarczej – to wyzwania przed którymi stoi Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Rozpoczyna się pierwszy etap prac nad Strategią Rozwoju GZM, podczas którego zostaną zebrane opinie mieszkańców Metropolii – pomogą one w opracowaniu dokumentu.  

Strategia Rozwoju Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na lata 2022-2027 z perspektywą do 2035 r. będzie najważniejszym dokumentem strategicznym GZM, który określi wizję i cele rozwoju Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii na najbliższe kilkanaście lat. Dokument ten będzie diagnozować najważniejsze uwarunkowania i potrzeby rozwojowe Metropolii oraz określi jej potencjały, na podstawie których wyznaczane będą działania służące poprawie jakości życia mieszkańców i wzmacnianiu rozwoju społeczno-ekonomicznego. Ponadto, w dokumencie znajdą się również zagadnienia związane z planowaniem przestrzennym, w tym model struktury funkcjonalno-przestrzennej oraz rekomendacje na temat kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej.
Poznanie opinii mieszkańców Metropolii, to niezwykle ważny element prac nad dokumentem, aby stworzyć Strategię odpowiadającą na potrzeby wszystkich interesariuszy. Zachęcamy więc do włączenia się w tworzenie Strategii Rozwoju GZM, poprzez wypełnienie formularza ankietowego i podzielenie się spostrzeżeniami oraz pomysłami dotyczącymi Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
Informację na temat procesu tworzenia Strategii Rozwoju GZM można śledzić na oficjalnej stronie internetowej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz profilach GZM w mediach społecznościowych.
Formularz można wypełnić do 20 września 2021 r. w formie elektronicznej na stronie http://bityl.pl/NjPGI  (GZM)

 

Spotkajmy się w Żernikach

baner

Zapraszamy do rozmowy o przyszłości naszego miasta w ramach prac nad strategią „Gliwice 2040”!

Czekamy na Was 28 sierpnia między 18.00 a 20.00 na festynie rodzinnym w Żernikacj, na placu kościelnym przy ul. Elsnera, w czasie Dożynek. Przyjdźcie koniecznie!

Harmonogram pozostałych sierpniowych spotkań:

  • Obrońców Pokoju, 29 sierpnia 2021r. w godzinach 17.30 - 20.00, miejsce spotkania: Szkoła Podstawowa nr 39 (ul. Obrońców Pokoju 4) – teren przy szkole, w czasie kina plenerowego.

Tango jest kobietą

tańcząca para

Wiele definicji wymyślono na przestrzeni lat na temat argentyńskiego tanga. Ono jednak zdaje się wymykać każdej z nich. Czy odważna teza postawiona przez jednego z bohaterów znajdzie swoje uzasadnienie? Czy wszyscy się z nią zgodzą? Teatr Miejski w Gliwicach zaprasza na wyjątkowe przedstawienie muzyczno-taneczne „Tango jest kobietą” w reżyserii Michała Kaczmarka.

Za pomocą spektaklu „Tango jest kobietą” widzowie zostaną przeniesieni do gorącego Buenos Aires, gdzie  bohaterzy przy kieliszku wina opowiedzą, jakie emocje wywołuje tango, ale też jaki ma wpływ na życie. W spektaklu biorą udział artyści z Argentyny – muzycy z orkiestry La SanLuisTango oraz cztery pary tancerzy tanga. Spektakl będzie można zobaczyć w sobotę, 28 sierpnia o godz. 19.00 w Teatrze Miejskim w Gliwicach przy ul. Nowy Świat 55-57. Widowisko potrwa 75 minut. Bilety w cenie 60-65 zł można nabyć poprzez stronę internetową www.teatr.gliwice.pl. Projekt został dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice. (Teatr Miejski w Gliwicach)