Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach – 24 marca 2022 roku

// 24-03-2022

Zmieniły się numery rachunków Urzędu Miejskiego

dłoń wystukująca kod na klawiaturze

Od 1 stycznia 2022 r. Urząd Miejski w Gliwicach obsługuje Bank Millennium S.A. Sprawdź nowy numer rachunku przed dokonaniem wpłaty!

Wpłaty gotówkowe na konta urzędu, bez prowizji, możliwe są we wszystkich placówkach Poczty Polskiej na terenie Gliwic. Jednocześnie w związku ze zmianą banku zniknęła możliwość bezprowizyjnej wpłaty gotówkowej na rachunki Urzędu Miasta w placówkach ING Banku Śląskiego S.A.!

Więcej informacji na stronie bip.gliwice.eu w zakładce Numery kont bankowych.

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Do 29 kwietnia 2022 r.  włącznie, wpłaty dokonane  na  dotychczasowe indywidualne rachunki w ING Banku Śląskim z tytułu:

  •    czynszu dzierżawnego nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,
  •    opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,
  •    rocznych opłat przekształceniowych (dotychczasowych nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa),
  •    podatków i opłat lokalnych,
  •    opłaty skarbowej

będą automatycznie przekazywane na odpowiednie rachunki w Banku Millennium S.A. (obecnie obsługującym UM).

 

Chatka dla Ukrainy! / Заняття для українських родин з дітьми

plakat z sercem w barwach Ukrainy

Klub Osiedlowy Chatka jest otwarty dla ukraińskich rodzin z dziećmi. Od 14 marca centrum edukacyjne mieszczące się w Gliwicach na ul. Emilii Plater 18 jest otwarte dla ukraińskich rodzin z dziećmi.

Місце для навчання та дозвілля!

Goście zza wschodniej granicy mogą spotykać się w Chatce na specjalnie zorganizowanych zajęciach, od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–14.00.  Warsztaty, które odbywają się w klubie w dzielnicy Wojska Polskiego stanowią substytut przedszkolnych i szkolnych lekcji. Wszystkie zajęcia edukacyjne i rozrywkowe są bezpłatne.

W tym czasie kadra Chatki pracuje za uśmiech dzieci. Do dyspozycji najmłodszych są w pełni wyposażone (tablice, ławki, krzesła, przybory szkolne, pomoce naukowe) i przygotowane do prowadzenia zajęć sale:  

  • sala komputerowa,
  • sala plastyczna,
  • sala szachowa,
  • sala języków obcych,
  • sala do zajęć z robotyki i LEGO,
  • pokój muzyczny,
  • pokój do korepetycji.

Zajęcia są prowadzone przez kadrę Chatki przy wsparciu wolontariuszy i opiekunów dzieci. Dzieci oraz rodzice są także objęte opieką psychologa mówiącego po ukraińsku. Mamy i opiekunki dzieci w czasie zajęć mają zapewnione miejsce do spotkań i rozmów – przestronny hol z kanapami, z którego jest wejście do każdej z sal.

Do dyspozycji gości oddajemy także szatnię oraz kuchnię. Zapewniamy drugie śniadanie, owoce oraz napoje. Zachęcamy do przekazywania rodzinom z Ukrainy informacji na temat odbywających się zajęć. Osoby zainteresowane wsparciem niniejszej inicjatywy zapraszamy do kontaktu w Chatce lub telefonicznie pod 606 663 136.

Adres: Klub Osiedlowy Chatka, Gliwice, ul. Emilii Plater 18

Serdecznie zapraszamy do Chatki!

Місце для навчання та дозвілля!

Заняття для українських родин з дітьми. Місце для навчання та дозвілля! Від 14 березня районний клуб Хатка буде відкритий для українських родин з дітьми. До нашого навчального центру можна приходити від понеділка до п'ятниці від 9 до 14 години.

Організовані заняття будуть замінником дошкільних і шкільних занять. Всі навчальні і дозвільні заняття є Безкоштовними,працюємо заради посмішки дітей). Будуть доступні зали забезпечені всім необхідним (дошки, лавочки,стільці,шкільне приладдя) і готові до початку занять:

  • Комп'ютерний зал
  • Творчий зал
  • Шаховий зал
  • Зал вивчення іноземних мов
  • Зал для занять робототехнікою і LEGO
  • Музична кімната
  • Кімната для додаткових уроків

Заняття будуть вестися нашими фахівцями за підтримки опікунів дітей. Разом створимо місце для навчання і дозвілля наших малюків. Діти також отримають підтримку психологів,які розмовляють українською мовою. Мамам та опікунам дітей надаємо місце для зустрічей та розмов - місткий холл з диванами з якого є вхід до кожного залу.

Доступні будуть роздягальні та кухня. Будуть другі сніданки та необхідна навчальна допомога.

Адрес: Районний клуб Chatka( Хатка), Gliwice, ul. Emilii Plater 18

Більше інформації на Facebook або за телефоном 606 663 136. Просимо завчасно контактуватися з нами щоб приготувати наш центр на прийом кожного бажаючого.

Ласкаво просимо - Chatka (Хатка) відкрита для України!

Przyjęcie uchodźcy – jak złożyć wniosek?

banner z napisem Aktualziacja informacji

40 zł za osobę dziennie to  kwota z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Wnioski o wypłatę w naszym mieście przyjmuje Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Gliwicach.

Świadczenie jest przyznawane za okres nie dłuższy niż 60 dni za faktyczne zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia osobie, która przekroczyła polsko-ukraińską granicę od 24 lutego br. i jest wypłacane z dołu.

Wzór wniosku, na podstawie którego będzie wypłacane świadczenie opublikowano 16 marca  w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji: https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2022/608/D2022000060801.pdf.

Wypełnione wnioski w  Gliwicach można składać w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej (pl. Inwalidów Wojennych 12, tel. 32/239-11-19, zgm@zgm.gliwice.eu):

  • osobiście od poniedziałku do środy między godz. 7.30 a 15.30, w czwartki od godz. 7.30 do 17.00, w piątki między godz. 7.30 a 14.00;
  • wysyłać pocztą tradycyjną albo na elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP.

Każdy wniosek, zgodnie z rozporządzeniem MSWiA, będzie rozpatrywany w terminie miesiąca od jego złożenia.

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej opublikował szczegółowy poradnik, jak prawidłowo złożyć wniosek (klik).

Koncerty pieśni polskich i ukraińskich

motyl z jednym skrzydłem w barawach polskich, drugim – ukraińskich

Państwowe Policealne Studium Zawodowe Wokalno-Baletowe w Gliwicach zaprasza 1 i 8 kwietnia na koncerty pieśni polskich i ukraińskich. Na występy wstęp jest wolny.

  • Pierwszy koncert rozpocznie się w piątek 1 kwietnia o godz. 17.00 w Centrum Sportowo-Kulturalnym „Łabędź” (ul. Partyzantów 25) w Łabędach.
  • Drugi koncert rozpocznie się w piątek 8 kwietnia o godz. 18.00 w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II (ul. Jana Pawła II 5a) w Śródmieściu.

#zielonegliwice Więcej rowerów, więcej stacji! Więcej kilometrów?

rower miejski

Ten rower jest po to, by sprawnie, ekonomicznie i przede wszystkim ekologicznie poruszać się po mieście. Coraz więcej gliwiczan z niego korzysta, rezygnując np. z jednoosobowej przejażdżki samochodem. I słusznie, bo Gliwicki Rower Miejski sprawdza się i rozpoczyna kolejny sezon z nowymi lokalizacjami! W ubiegłym roku przejechaliście na GRM 292 tys. km. Ile będzie w tym sezonie? Zróbmy rekord! Ruszamy 1 kwietnia.

Od 1 kwietnia w Gliwicach znów będzie można wypożyczać rowery miejskie. Uruchomione zostanie 35 stacji, a do dyspozycji będzie 350 jednośladów – o 50 więcej niż w poprzednim sezonie. Operator zapewni 343 standardowe rowery miejskie wyposażone w koszyki, 2 tandemy i 5 rowerów familijnych cargo. Rowery będzie można pobrać i odstawić do dowolnej stacji przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia od 1 kwietnia do 30 listopada.

Wybierz stację
W ubiegłym roku rowery miejskie były wypożyczane w Gliwicach ponad 90 tys. razy. W 2019 r. 80 tys. razy. Mamy tendencję zwyżkową, a to oznacza, że gliwiczanie polubili rowerowy sposób poruszania się po mieście. To bardzo dobra wiadomość dla domowych budżetów, ale też dla zdrowia i środowiska. W tym sezonie system będzie rozbudowany o kolejnych pięć stacji, a to oznacza jeszcze większą szansę na zwiększenie liczby przejechanych kilometrów i wypożyczeń.

Nowych lokalizacji będzie osiem – do trzech zostaną przeniesione stacje ze skweru Dessau, z terenu przy dworcu PKP i z ul. Przyszowskiej (stacja obok CK „Łabędź”). Nowe punkty będą zorganizowane przy ul. Zwycięstwa/Fredry, Jana Pawła II, ul. Kormoranów, Zygmuntowskiej, Piastowskiej, Pocztowej, Słowackiego i Wolności.

Organizatorem Gliwickiego Roweru Miejskiego będzie w tym sezonie konsorcjum firm Orange Polska S.A. i Roovee S.A. Organizacja sytemu rowerów miejskich będzie kosztowała ponad 1,1 mln zł. (mf)

Lista stacji GRM:

Nr stacji      Nazwa stacji Lokalizacja
1. ul. Akademicka – Arena Gliwice    ul.Akademicka
2. ul. Akademicka – Politechnika    ul.Akademicka/Krzywoustego
3. ul. Brylantowa    ul.Brylantowa
4. ul.Cechowa – skwer Nacka    ul.Cechowa
5. ul.Dąbrowskiego/Poniatowskiego    ul.Dąbrowskiego/Poniatowskiego
6. ul. Jana Pawła II    ul. Jana Pawła II
7. ul. Zwycięstwa/Fredry    ul. Zwycięstwa
8.  ul. Gwiazdy Polarnej    ul. Gwiazdy Polarnej
9. plac Inwalidów Wojennych    pl. Inwalidów Wojennych
10. ul. Jesienna    ul. Jesienna/Wiślana
11. ul. Kościuszki – biblioteka    ul. Kościuszki/Zawiszy Czarnego
12. ul. Kozielska – szkoła    ul. Kozielska
13. ul. Kozielska/Góry Chełmskiej    ul. Kozielska/Góry Chełmskiej
14.  ul. Kozłowska    ul. Kozłowska
15. ul. Lubliniecka – Radiostacja    ul. Lubliniecka
16. ul. Nowy Świat – Teatr Miejski    ul. Nowy Świat
17. ul. Obrońców Pokoju    ul. Obrońców Pokoju
18. ul. Okulickiego/Kozielska    ul. Okulickiego/Kozielska
19. ul. Parkowa    ul. Parkowa
20. ul. Piłsudskiego    pl. Piłsudskiego
21. ul. Poniatowskiego    ul. Poniatowskiego
22. al. Przyjaźni/ul. Zwycięstwa    al. Przyjaźni/ul. Zwycięstwa
23. ul. Kormoranów    ul. Kormoranów/Pliszki
24. ul. Siemińskiego    ul. Siemińskiego/plac Mickiewicza
25. ul. Sikornik    ul. Sikornik
26. ul. Sikorskiego    ul. Sikorskiego/Reymonta
27. ul. Warszawska – „Delfin”    ul. Warszawska
28. ul. Zakole    ul. Zakole
29. ul. Zimnej Wody    ul. Zimnej Wody
30. ul. Żwirki i Wigury    ul. Żwirki i Wigury
31. ul. Zygmuntowska    ul. Zygmuntowska/Ossolińskich
32. ul. Piastowska    ul. Piastowska
33. ul. Pocztowa    ul. Pocztowa
34. ul. Słowackiego     ul. Słowackiego
35. ul. Wolności    ul. Wolności

 

 

 

 

Wszechnica PAU – komputery kwantowe

baner Wszechnicy PAU

Wykłady Wszechnicy Naukowo-Kulturalnej prowadzone przez Polską Akademię Umiejętności w Willi Caro cieszą się niesłabnącą popularnością zarówno wśród młodzieży szkół średnich, młodzieży akademickiej, jak i dorosłych odbiorców. Przybliżając najnowsze osiągnięcia nauki, a także problemy kultury, stanowią okazję do spotkania z najwybitniejszymi polskimi uczonymi. 31 marca gościem Wszechnicy będzie matematyk i informatyk, dr hab. Zbigniew Puchała z Instytutu Informatyki Teoretycznej Stosowanej PAN w Gliwicach.

Wykładowca jest współautorem ponad 60 prac naukowych związanych z teorią informacji kwantowej oraz obliczeniami kwantowymi, które opracowuje z naukowcami z całego świata. Był zapraszany do przedstawienia swoich wyników m.in. do Singapuru, Barcelony, Paryża i Kanady. Swoje wystąpienie w Willi Caro poświęci awangardowej dyscyplinie, jaką są komputery kwantowe – przyszłość informatyki, zbliżona teoretycznie do fizyki kwantowej. Słuchacze mogą liczyć na przedstawienie tego skomplikowanego zagadnienia w możliwie najbardziej przystępny sposób!

Początek – godz. 16.00. Wstęp wolny.

Od 1 kwietnia ZUS przyjmuje wnioski o nowe świadczenie żłobkowe

dzieci w żłobku

Rodzice dzieci, na które nie zostanie przyznany państwowy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy  (czyli: dzieci pierwszych i jedynych w rodzinie; dzieci pierwszych z rodzin, w których kolejne dziecko jest objęte RKO; wszystkich dzieci, które nie ukończyły jeszcze 12. miesiąca oraz tych, które przekroczyły 36. miesiąc życia) będą mogli otrzymać specjalne dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Wnioski o to nowe świadczenie (w wysokości maksimum 400 zł miesięcznie) można składać od 1 kwietnia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jest ono niezależne od 500 plus.

Wysokość dofinansowania do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna to co do zasady 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za pobyt dziecka. Przez opłatę rodzica rozumie się miesięczną opłatę ponoszoną przez rodzica z uwzględnieniem przyznanych zniżek. Do opłaty za pobyt dziecka nie wlicza się opłaty za wyżywienie. Dofinansowanie będzie przekazywane na rachunek bankowy podmiotu prowadzącego instytucję opieki z przeznaczeniem na obniżenie opłaty rodzica za pobyt dziecka.

Dofinansowanie będzie przysługiwać bez względu na osiągany przez rodzica dochód. Realizacja dofinansowania, tj. prowadzenie postępowania w sprawie jego przyznania i wypłaty, należeć będzie, tak jak w przypadku rodzinnego kapitału opiekuńczego, do ZUS.

Wniosek o ustalenie prawa do tego dofinansowania od 1 kwietnia br. będzie składać do ZUS rodzic. Jeżeli złoży on dokumenty w terminie 1 kwietnia – 31 maja, to prawo do dofinansowania zostanie ustalone od 1 stycznia 2022 r. Szczegóły na stronie www.zus.pl.

Miejska Zbiórka Darów. Co jest potrzebne?

półki w magazynie Areny

W sobotę 26 marca, wyjątkowo, Miejski Punkt Zbiórki Darów w Arenie Gliwice (ul. Akademicka 50) będzie nieczynny. Zapraszamy w w czwartek i piątek. W niedzielę 27 marca Stowarzyszenie GTW i Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych zorganizują zabawy i animacje dla dzieci – przed namiotem Straży Miejskiej, przy wejściu E.

Miejska Zbiórka Darów w Arenie Gliwice jest czynna od poniedziałku do piątku od godz. 10.00 do 12.00 i w weekendy od godz. 12.00 do 18.00.

Cała zbiórka na zlecenie miasta jest koordynowana przez Stowarzyszenie GTW. Na miejscu pomaga cała rzesza niestrudzonych wolontariuszy.

W tym tygodniu prosimy o przynoszenie:

  • gotowych dań obiadowych;
  • dań i zup instant;
  • kaszy;
  • konserw mięsnych i rybnych;
  • mleka w kartonach;
  • płatków śniadaniowych;
  • dżemów, hummusów, rzeczy do smarowania w słoikach lub puszkach,
  • szamponów i żeli pod prysznic,
  • maszynek do golenia,
  • dezodorantów
  • ręczników, kocy, pościeli.

Chwilowo wstrzymujemy przyjmowanie odzieży. Na razie nasz sklepik z ubraniami dla Ukraińców, dzięki waszej hojności, jest bardzo zaopatrzony. Najświeższe informacje o aktualnych potrzebach w Miejskim Punkcie Zbiórki są publikowane na stronie facebook.com/GTWgliwice.

Jeśli potrzebujesz (lub rodzina, którą u siebie gościsz potrzebuje) wsparcia rzeczowego, wypełnij poniższy formularz.

forms.gle/g5cdVTWmAzXXUp6V9
  • Staraj się precyzyjnie wskazywać swoje potrzeby, szczególnie w przedmiotach, które wymagają określenia rozmiaru, płci, wieku dziecka.
  • Po wypełnieniu formularza postaramy się przygotować paczkę odpowiadającą na Twoje potrzeby (jeśli będą one w zasobach darów, które otrzymaliśmy) i nasi wolontariusze skontaktują się z Tobą.

Якщо Вам потрібна матеріальна підтримка (або родині, яка проживає у Вас), заповніть форму нижче.

forms.gle/g5cdVTWmAzXXUp6V9
  • Намагайтеся точно вказати свої потреби, особливо в речах, які вимагають визначення розміру, статі та віку дитини.
  • Після заповнення форми ми спробуємо підготувати пакет, який відповідає Вашим потребам (якщо вони входять до отриманої гуманітарної допомоги), і наші волонтери зв’яжуться з Вами.

DziałaMY razem dla Ukrainy

tzry osoby podczas udzielania porady w pomieszczeniu biurowym

Mija miesiąc od wybuchu wojny na Ukrainie. Gliwice błyskawicznie odpowiedziały na potrzeby uchodźców przybywających do naszego miasta. Samorząd, miejskie służby, organizacje pozarządowe i wielu ludzi dobrej woli wspólnie działa na rzecz Ukrainy – tak, aby uchodźcy otrzymali po przyjeździe do Gliwic potrzebną pomoc.

To były bardzo pracowite cztery tygodnie w Gliwicach. Skala zaangażowania samorządu, służb miejskich, organizacji pozarządowych i niestrudzonych wolontariuszy jest ogromna. Każdego dnia nasze miasto pokazuje solidarność z obywatelami Ukrainy. W Urzędzie Miejskim w Gliwicach wydawane są niezbędne dla uchodźców numery PESEL, które pozwalają na korzystanie z procedur pomocowych czy bezpłatnej opieki zdrowotnej. Setki osób dziennie obsługują dwa miejskie punkty pomocowe – przy ul. Studziennej 6 (Miejski Punkt Pomocy Ukrainie koordynowany przez Centrum Inicjatyw Społecznych, poniedziałek – sobota, godz. 9.00–20.00, tel.: +48 32/444-22-22) i na dworcu kolejowym (punkt działa przez całą dobę i jest koordynowany przez Stowarzyszenie Animatorów Wszechstronnego Rozwoju Młodzieży).

Miejski Punkt Pomocy Ukrainie zajmuje się m.in. kierowaniem uchodźców do miejsc, w których mogą przenocować.

Po godzinach pracy Punktu zajmuje się tym Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego dla Miasta Gliwice (całodobowy tel. 32/231-98-76), które ściśle współpracuje z policją i strażą miejską. Po otrzymaniu zgłoszenia weryfikowane są dostępne miejsca noclegowe, a obywatele Ukrainy są przewożeni do jednego z nich. Otrzymują miejsce do spania i niezbędne przedmioty, by odświeżyć się po podróży (szczoteczkę do zębów, ręcznik itp.).

Poza prywatnymi lokalami udostępnionymi przez mieszkańców w Gliwickiej Bazie Wsparcia (każdy może zgłosić gotowość do przyjęcia pod swój dach Ukraińców poprzez formularz na stronie decydujmyrazem.gliwice.pl/baza-wsparcia), kilkaset miejsc przygotowało miasto. Do dyspozycji Ukraińców są: Szkolne Schronisko Młodzieżowe „Ślązaczek” oraz Internat Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych na Zatorzu (64 miejsca), Dom Pomocy Społecznej „Nasz Dom” na Sikorniku (12 miejsc przystosowanych dla osób z niepełnosprawnościami), hostel Malinowski City w Łabędach (130 miejsc), Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 na Trynku (70 miejsc), hala Młodzieżowego Domu Kultury w Śródmieściu (miejsca dla 50 osób) i Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Sośnicy (15 miejsc). Trwają także prace w dawnej siedzibie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szobiszowicach, w której planowane jest uruchomienie kolejnych 100–130 miejsc do spania. Punkty noclegowe wyposażyli wspólnie gliwicki samorząd i prywatni darczyńcy. Zadbano także o najmłodszych przybyszy z Ukrainy, dla których przygotowano kąciki do zabawy.

Do wszystkich miejsc noclegowych codziennie są dostarczane posiłki. Na miejscu stale obecni są także pracownicy, którzy dbają o bezpieczeństwo uchodźców i reagują na ich potrzeby – organizują m.in. pomoc medyczną i psychologiczną.

Potrzeby uchodźców zabezpiecza miejska zbiórka darów, która jest prowadzona w Arenie Gliwice. Ze wsparcia rzeczowego korzystają uchodźcy z Ukrainy, którzy przebywają na terenie Gliwic i powiatu gliwickiego.

Dzieci i młodzież są przyjmowane do gliwickich przedszkoli (ponad 100 dzieci) i szkół (przeszło 500 uczniów). W dwóch placówkach – Szkole Podstawowej z oddziałami dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich przy ul. Jasnogórskiej i Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 12 przy ul. Lipowej – uruchomiono specjalne punkty konsultacyjne dla obywateli Ukrainy, którzy chcą poznać polski system edukacji. Ponadto w ZSP nr 12 są prowadzone kursy języka polskiego dla dzieci i dorosłych z Ukrainy, a 21 marca ruszyły także trzy oddziały przygotowawcze dla uczniów.

Z myślą o dorosłych Ukraińcach, którzy przyjeżdżają do Gliwic i chcą tutaj znaleźć zatrudnienie, a także pracodawcach, którzy w swoich szeregach chętnie powitają pracowników z Ukrainy, w Powiatowym Urzędzie Pracy (pl. Inwalidów Wojennych 12, poniedziałek – piątek, godz. 8.00–15.00) działa punkt konsultacyjno-informacyjny. Pracują w nim osoby mówiące w języku polskim i ukraińskim.

– W Gliwicach organizujemy pomoc dla Ukraińców w sposób przemyślany. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wojna na Ukrainie to sytuacja dramatyczna i trudno w tym momencie ocenić, jak długo obywatele tego kraju będą potrzebować naszej pomocy. Dlatego działamy długoterminowo – zapewniamy Ukraińcom nie tylko nocleg, wyżywienie i załatwiamy sprawy urzędowe, ale także organizujemy dla dzieci opiekę w przedszkolach i naukę w szkołach. Dla dorosłych Ukraińców budujemy bazę ofert pracy, tak aby mogli szybko „stanąć na własnych nogach”. Z doświadczenia wiemy, że obywatele Ukrainy szybko aklimatyzują się w Gliwicach, ponieważ już przed wojną wielu z nich tutaj mieszkało i pracowało. W całej tej trudnej sytuacji pamiętamy także o naszych mieszkańcach. Bardzo ważne jest, żeby gliwiczanie w jak najmniejszym stopniu odczuli utrudnienia związane z dodatkowymi zadaniami realizowanymi przez samorząd w związku z sytuacją na Ukrainie, a sprawy mieszkańców nadal były załatwiane szybko i profesjonalnie. Dzięki zaangażowaniu urzędników, pracowników miejskich służb i organizacji pozarządowych, a także wielu wspaniałych wolontariuszy, Gliwice stają na wysokości zadania i zdają ten trudny egzamin – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Rozpoczyna się nowa procedura planistyczna

mapa

Wydział Planowania Przestrzennego informuje, że  rozpoczęto prace nad sporządzeniem projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Gliwice dla obszaru położonego w rejonie ulic Piwnej i Okopowej.

Szczegółowe informacje znajdują się pod adresem msip.gliwice.eu/portal-planistyczny-mpzp-w-opracowaniu.

Wnioski do procedury planistycznej można składać od 24 marca do 21 kwietnia br.