Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 24 maja 2022 r.

// 24-05-2022

Turniej Gwiazd im. Henryka Bałuszyńskiego

piłkarze grają

Za nami XIX Turniej Gwiazd im. Henryka Bałuszyńskiego. W poniedziałek, 23 maja, na boisku Marco Football Center przy ul. Ceglarskiej 40A o puchar w serdecznej rywalizacji walczyło 8 drużyn złożonych z przyjaciół i bliskich piłkarza, który zmarł nagle w 2012 r.

Wydarzenie odbyło się pod patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna, który otwierając turniej podkreślał, jak wielkie było serce i zaangażowanie Henryka Bałuszyńskiego w działania na rzecz dzieci z gliwickich placówek opiekuńczo-wychowawczych, życzył też drużynom powodzenia i udanej rywalizacji
W turnieju udział wzięło osiem drużyn: Przyjaciele Bałuszyńskiego – „Balu Team”, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 11, Oldboje Górnika Zabrze, Drużyna Rad Dzielnic Gliwice, Przyjaciele śp. Jerzego Wojewódzkiego, Przyjaciele Podokręgu Zabrze Śląskiego ZPN, drużyna Urzędu Miejskiego w Gliwicach i FC Marco. Okolicznościowy puchar wywalczyli Przyjaciele Jerzego Wojewódzkiego. Na drugim miejscu uplasowali się Oldboje Górnika Zabrze, a na trzecim Przyjaciele Podokręgu Zabrze Śląskiego ZPN. Tegoroczna rywalizacja była bardzo wyrównana, a rozstrzygnięcie przyniosła seria rzutów karnych. Na czwartym miejscu stanęli zawodnicy Urzędu Miejskiego w Gliwicach.  Puchary i nagrody zwycięzcom wręczała Mirosława Bałuszyńska, żona Henryka Bałuszyńskiego.

Turniej Gwiazd rozgrywany jest w Gliwicach od 2006 r., a od momentu śmierci Henryka Bałuszyńskiego w 2012 r. nosi jego imię. Co roku jego przyjaciele z boiska, i nie tylko, spotykają się, aby złożyć swego rodzaju hołd jednemu z lokalnych bohaterów, promować zdrowy styl życia, życzliwą rywalizację, miłość do piłki nożnej i chęć pomocy bliźnim.

Henryk Bałuszyński urodził się w Knurowie, był piłkarzem, reprezentantem Polski. W swojej karierze piłkarskiej zagrał 109 meczów w polskiej ekstraklasie w barwach Górnika Zabrze, zdobył 18 bramek. W reprezentacji Polski rozegrał 15 spotkań, w trakcie których zdobył cztery gole. Śląski napastnik występował również w zagranicznych klubach. Bramki strzelał m.in. dla VfL Bochum, Arminii Bielefeld i Énossis Néon Paralimníou.
Oprócz działalności sportowej, Henryk Bałuszyński był wielkim przyjacielem dzieci z gliwickich domów dziecka. Zmarł w wieku 39  lat z powodu tętniaka aorty. Został zapamiętany nie tylko jako utalentowany piłkarz, ale również jako filantrop i człowiek o wielkim sercu – mówi Wojciech Kijewski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr11, organizatora wydarzenia. (mf)

 

Rodzinny jazz w Bojkowie

brunetka przytulająca mężczyznę w granatowej koszuli

Dorota i Henryk Miśkiewiczowie, wokalistka i znany saksofonista jazzowy, połączą siły na jednej scenie. Ojciec i córka wystąpią ze wspólnym projektem „Nasza miłość” 8 czerwca na Scenie Bojków (ul. Parkowa 5).

Ich duet sprawdza się świetnie i na scenie, i w życiu. Henryk Miśkiewicz jest wybitnym saksofonistą jazzowym, a Dorota już kilka razy została uznana za najlepszą polską wokalistkę przez magazyn „Jazz Forum”. Dorocie i Henrykowi podczas koncertu będzie towarzyszył  Michał Miśkiewicz. Zbieżność nazwisk jest nieprzypadkowa – Michał jest synem Henryka i bratem Doroty. Do Rodziny Miśkiewiczów dołączą Piotr Orzechowski „Pianohooligan”  (fortepian) i Max Mucha (kontrabas).

Większość utworów, które wykonają artyści, skomponował Henryk Miśkiewicz. Są wśród nich między innymi „Nasze senne sprawy” z tekstem Wojciecha Młynarskiego, przed laty wykonywane przez Ewę Bem, a także premierowe „Co minęło, niech wróci” do tekstu Ewy Lipskiej.

Koncert rozpocznie się w czwartek 9 czerwca o godz. 20.00 na Scenie Bojków. Bilety w cenie 43 zł są do nabycia w portalu Bilety24.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków. Jak złożyć deklarację elektroniczną?

model domu 3d i panel energetyczny

Do 30 czerwca zarządcy lub właściciele budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych mieszkalnych (deklaracja A) oraz budynków i lokali niemieszkalnych (deklaracja B) muszą zarejestrować zainstalowane źródła ciepła w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków tworzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.  Złożenie deklaracji do CEEB jest obowiązkowe, a najłatwiej zrobić to przez Internet, za pośrednictwem serwisu ceeb.gov.pl. Podpowiadamy, co należy wiedzieć.

Ile jest czasu na złożenie deklaracji?

  • do 30 czerwca – w przypadku istniejących budynków,
  • 14 dni od uruchomienia źródła ciepła – w przypadku nowych obiektów, jak i w przypadku obiektów istniejących, w których instaluje się nowe źródło ciepła.

Jak zrobić to najszybciej?

Najlepiej online na komputerze, za pośrednictwem serwisu ceeb.gov.pl. Do rejestracji konieczne jest posiadanie profilu zaufanego, e-dowodu lub podpisu kwalifikowanego.

Krok 1. Budynek i adres

Po zarejestrowaniu się (np. przez profil zaufany), wybierasz opcję „budynek”, gdzie dodajesz adres lub adresy nieruchomości, jeśli posiadasz ich więcej. Następnie do wyboru są formularze „A” (dla budynków mieszkalnych – domów jednorodzinnych, kamienic, bloków itp. oraz budynków zbiorowego zamieszkania, np. hoteli czy internatów) oraz „B” (dla budynków niemieszkalnych, o różnych typach działalności – od garaży, piekarni, przez muzea, biblioteki, domy kultury, szkoły, dworce, szklarnie, szpitale, biura, po kotłownie, gospodarstwa rolne i kościoły). Jeśli w budynku mieszkalnym znajdują się lokale niemieszkalne, to należy wypełnić dwie deklaracje!

Krok 2. Źródła ciepła

System zapyta cię, czy źródło zostało uruchomione po 1 lipca 2021 roku. Rejestrujesz wszystkie źródła ciepła i spalania paliw, jakie są w budynku.

Najwięcej miejsca w deklaracji poświęcone jest kotłom na paliwa stałe. Trzeba określić, czy jest to kocioł z ręcznym czy automatycznym podawaniem paliwa (zasypowy). Następnie podać, jakiej klasy jest kocioł (ekoprojekt, klasy 3-5 lub poniżej klasy 3; jest też opcja „bez informacji”. W przypadku wszystkich kotłów należy też podać, jakie jest stosowane paliwo – czy jest to węgiel, biomasa, pellet czy drewno).

Trzeba zarejestrować m.in. kotły gazowe, olejowe, piece kaflowe, kominki, ogrzewanie z miejskiej sieci, kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne. Nie trzeba podawać ani roku produkcji, ani typu kotła. Nie ma znaczenia, czy jest to źródło używane czy nie – jeśli jest w budynku, to trzeba je zgłosić, odpowiednio zaznaczając, czy urządzenie jest eksploatowane lub nie. Liczą się też urządzenia wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej.

Warto wiedzieć, że w serwisie ceeb.gov.pl wdrożono  narzędzia sprawdzające, wyświetlające odpowiednie komunikaty i podpowiedzi, jeśli jakiejś niezbędnej informacji zabraknie w deklaracji elektronicznej – to niewątpliwa zaleta w stosunku do jej wersji papierowej.

Krok 3. Złożenie deklaracji

Na końcu system pyta, czy na pewno chcesz złożyć deklarację. Kliknięcie „złóż” oznacza, że czynności nie można cofnąć. Można natomiast zapisać kopię roboczą, jeśli potrzebne jest zweryfikowanie informacji przed wysłaniem deklaracji. Swoją deklarację zobaczysz potem w systemie – wystarczy wrócić do początku i wybrać opcję „deklaracje złożone”. Natomiast w celu złożenia korekty, można wypełnić drugą deklarację.

Rejestr źródeł ciepła jest pierwszą częścią Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W tej bazie oprócz danych o ogrzewaniu znajdą się też informacje o budynkach, programach pomocowych dla mieszkańców czy kontrolach kominiarskich.

Dodatkowe informacje, instrukcje oraz przykłady wypełnienia deklaracji, publikowane przez GUNB, można pozyskać ze strony : www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow.

(ŚR)

 

Wymiana solanki. Dwudniowa przerwa w pracy tężni

tężnia

Od 25 do 26 maja tężnia solankowa w lesie komunalnym przy ul. Chorzowskiej będzie nieczynna. W tym czasie zostaną przeprowadzone konieczne prace przy wymianie solanki oraz czyszczenie zbiornika i instalacji. To istotny element prawidłowego działania i jeszcze lepszego wykorzystania walorów tego popularnego obiektu.

Gliwicka tężnia to jeden z ulubionych celów spacerów mieszkańców. Oddalona od ruchliwych ulic, usytuowana w głębi lasu, przyciąga miłośników wypoczynku przy lekturze na  świeżym powietrzu i chwili relaksu w ciszy. Raz w miesiącu obiekt wymaga czyszczenia i wymiany solanki. Najbliższy termin przerwy technologicznej to 25-26 maja. Od 27 maja mieszkańcy znów będą mogli cieszyć się dobroczynnym działaniem tężni.

Przypominamy, że na terenie przy tężni mieszkańcy mogą korzystać ze strefy relaksu wyposażonej w leżaki i ławki, wokół jest też dużo zieleni, ok. 700 krzewów, trawy i ozdobne byliny. W pobliżu są również stojaki na rowery (na teren tężni nie wolno wjeżdżać rowerem) i miejsca parkingowe. Ścieżki wokół są wyłożone nawierzchnią dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych. (mf)

 

Bo warto wzmacniać lokalny biznes!

baner boostera

Skąd czerpać wsparcie na rozwój małej i średniej przedsiębiorczości? Jak uzyskać m.in. zwolnienia podatkowe i działać na terenie Gliwic i w Polskiej Strefie Inwestycji? Na te i inne pytania przedsiębiorców odpowiedzą eksperci uczestniczący w spotkaniu „Booster MŚP. Rozwiń swoją firmę – cała Polska specjalną strefą ekonomiczną”. Na wydarzenie organizowane 26 maja w Arenie Gliwice (ul. Akademicka 50) zapraszają Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. oraz Miasto Gliwice.

Ideą spotkania jest maksymalne wsparcie lokalnych firm działających na terenie Gliwic i okolic oraz umożliwienie im bezpośredniego kontaktu z możliwie jak największą liczbą instytucji oferujących wsparcie dla MŚP. Dzięki temu w jednym miejscu przedstawiona zostanie szeroka oferta dostępnych narzędzi wsparcia, a format spotkania umożliwili ich przedyskutowanie z obecnymi ekspertami i doradcami. Booster otworzą o godz. 9.00 dr Janusz Michałek, prezes zarządu KSSE S.A. oraz Aleksandra Wysocka, zastępczyni prezydenta Gliwic. Przewidywane zakończenie wydarzenia – godz. 11.30.

Gliwice to dobre miejsce dla biznesu!

Wyjątkowy kapitał ludzki, nowoczesna gospodarka oparta na najnowszych technologiach, współpraca na linii nauka – przemysł – samorząd oraz doskonała infrastruktura – dzięki tym zasobom Gliwice stały się jednym z liderów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz jednym z czołowych miast kraju. W Gliwicach konsekwentnie budowany jest przyjazny klimat zarówno dla małych i średnich przedsiębiorstw, jak i dużych i najmniejszych firm. W efekcie od lat potencjał miasta budują nowoczesne firmy i przedsiębiorstwa, otwarte na wyzwania i innowacje. Część z nich działa w gliwickiej podstrefie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA, w której zainwestowano co najmniej 10 mld zł.

Szczegółowa agenda gliwickiego Boostera wraz z linkiem do rejestracji elektronicznej (prowadzonej do ostatniej chwili przed rozpoczęciem wydarzenia) znajduje się na stronie www.ksse.com.pl/booster-msp-w-gliwicach

Dużo zdrowia, pani Wando!

pani Wanda, stulatka

20 maja Wanda Pastuszek dołączyła do grona gliwickich stulatek. Z okazji wyjątkowych urodzin, w imieniu prezydenta Gliwic jubilatce kwiaty wręczyła Ewa Jakubowska, zastępca kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.

Wanda Pastuszek, z domu Przybyła, urodziła się 20 maja 1922 r. w Ząbkowicach Będzińskich, obecnej dzielnicy Dąbrowy Górniczej. Tam spędziła swoje młodzieńcze lata. Po ukończeniu 7-letniej szkoły podstawowej praktykowała jako czeladnik w zakładzie krawiecko-kuśnierskim.

W 1953 r. wyszła za mąż za Leona Pastuszka, byłego żołnierza 2 Korpusu Polskiego dowodzonego przez gen. Andersa, który w 1944 r. walczył we Włoszech o Monte Cassino, Ankonę i Bolonię. Państwo młodzi zamieszkali w Gliwicach. Pan Leon zajął się elektromechaniką samochodową, a pani Wanda podjęła pracę przy szyciu damskiej konfekcji – pięknych garsonek dla eleganckich dam i szykownych płaszczy, czerpiąc inspirację z projektów haute couture. Szyła też ubrania dla całej rodziny. Córka pani Wandy wspomina, że wraz z siostrą miały w dzieciństwie najpiękniejsze sukienki, a ponadczasowe kreacje nosiły później nawet wnuczki.

Gdy na świat przyszły dzieci, pani Wanda zajęła się domem i wychowaniem swoich pociech, dzięki czemu obie córki zdobyły wyższe wykształcenie. Gdy rozpoczęły studia, pani Wanda powróciła do pracy zarobkowej. W latach 70. i 80. pracowała w aptece przy ul. Krzywej, ale cały czas, nawet na emeryturze, pozostała wierna swojej największej pasji, krawiectwu. Pani Wanda od 19 lat jest wdową. Obecnie troskliwie opiekuje się nią córka, ale jubilatka cieszy się towarzystwem wszystkich swoich najbliższych – ma 4 wnucząt i 3 prawnucząt.

Przez całe życie mama była pogodną i stonowaną osobą, a największą wartością była dla niej rodzina. Dużą uwagę przykładała do naszego wychowania i edukacji, a później do wychowania wnuczek. Życzliwością zjednywała sobie przyjaciół, z którymi utrzymywała serdeczne długoletnie kontakty. Jest najstarszą osobą w naszej rodzinie – mówi córka pani Wandy. (mf)

 

Gliwickie Święto Rodziny odbyło się po raz szósty

podczas zabawy

W sobotę 21 maja park Chopina był pełen atrakcji. Wszystko za sprawą VI Gliwickiego Święta Rodziny. Wspólnie bawili się dzieci i dorośli – były rodzinne gry sportowe, warsztaty zumby i występy muzyczne na scenie.

Podczas pikniku dla rodzin z dziećmi furorę zrobiły dmuchańce i policyjne pojazdy, w których dzieciaki chętnie robiły sobie zdjęcia. Rodziny próbowały swoich sił w grach sportowych, a dla tych, którzy od sportowej rywalizacji woleli zajęcia twórcze, zorganizowano warsztaty plastyczne. Scena Gliwickiego Święta Rodziny należała do artystów – w parku Chopina występowały przedszkolaki, uczniowie gliwickich szkół i uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza”. Zagrały także zespoły Time i Queens of Violin. O oprawę taneczną zadbał gliwickich zespół Salake.

Gliwickie Święto Rodziny zorganizowały Rada Dzielnicy Łabędy i Rada Dzielnicy Śródmieście we współpracy z miejskimi instytucjami i jednostkami (Centrum Kultury Victoria, Miejską Biblioteką Publiczną, Miejskim Zarządem Usług Komunalnych, Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodkiem Działań Społecznych, Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną, Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny, Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 14, Szkołą Podstawową nr 6) oraz innymi podmiotami.

Pokonaj w sobie lenia

bieg

Trwa 9. Gliwicka Parkowa Prowokacja Biegowa, czyli cykl sportowych imprez promujących zdrowy tryb życia i zachęcających do aktywności fizycznej. Najbliższy bieg odbędzie się 28 maja.

Gliwicka Parkowa Prowokacja Biegowa od lat cieszy się rosnącym zainteresowaniem, co oznacza że gliwiczanie są zainteresowani aktywnym i zdrowym stylem życia oraz pozytywną rywalizacją. To wyjątkowe wydarzenie, do którego każdy może dołączyć nawet tuż przed sygnałem startu (po dokonaniu opłaty wpisowej).

Chcemy w przyjaznej atmosferze i na sportowo spędzić czas wśród znajomych, wziąć udział w integracji lokalnej społeczności, pokazać, że bieganie zbliża ludzi. Tutaj nie ma wielkich nagród pieniężnych, z udziałem w Prowokacji nie wiąże się też żaden większy splendor. Dla nas to po prostu święto biegania i sposób na utrzymanie formy przez cały rok – zachęcają do udziału organizatorzy.

Najbliższy bieg Gliwickiej Parkowej Prowokacji Biegowej odbędzie się 28 maja w parku przy ul. Chorzowskiej. Start zaplanowano na polanie od strony stadionu GKS Piast. Będzie można sprawdzić się w konkurencji nordic walking i biegach na dystansach od 1/10 maratonu do półmaratonu, a także w e-Prowokacji, czyli konkurencji wirtualnej.

Kolejne biegi zaplanowano na: 25 czerwca, 30 lipca, 20 sierpnia, 24 września, 22 października, 26 listopada i 10 grudnia.
Organizatorem Gliwickiej Parkowej Prowokacji Biegowej jest Amatorski Klub Miłośników Biegania „Pędziwiatr” Gliwice działający przy Stowarzyszeniu Rozwoju Czechowic w Gliwicach. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej www.gppb.eu. (mf)

 

70 lat Instytutu Metali Nieżelaznych

Gala jubileuszowa Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach
20 maja w Małej Arenie Gliwice odbyła się jubileuszowa gala 70-lecia Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach. W uroczystościach uczestniczyła Aleksandra Wysocka, zastępczyni prezydenta Gliwic.

 

W imieniu swoim, władz miasta i mieszkańców Gliwic składam najlepsze życzenia dla wszystkich pracowników Instytutu. W ciągu wieloletniej działalności stworzył on, a następnie umocnił swoją pozycję jako centralny ośrodek badań przemysłu metali nieżelaznych w kraju i jeden z ważniejszych na świecie. Szczególne znaczenie dla Instytutu, jak również dla rozwoju polskiego biznesu miało włączenie go do Sieci Badawczej Łukasiewicz – trzeciej co do wielkości sieci badawczej w Europie. Dzięki temu największy kapitał IMN – jego kadra naukowa oraz jej liczne osiągnięcia – wzmacnia siłę przedsiębiorczości i potencjał polskich firm. Obecność w Gliwicach Instytutu o takim znaczeniu wzmacnia również potencjał naszego miasta – przekazała gratulacje prezydenta Gliwic wiceprezydent Aleksandra Wysocka.

Historia gliwickiego Instytutu Metali Nieżelaznych stanowi istotny fragment powojennej historii polskiego przemysłu.

Rozwijająca się wówczas działalność produkcyjna wymagała wsparcia jednostki naukowo-badawczej, przygotowującej na jej potrzeby opracowania naukowe, techniczne i konstrukcyjne. Odpowiadając na te wymagania, Ministerstwo Hutnictwa utworzyło Instytut Metali Nieżelaznych, który rozpoczął działalność 1 stycznia 1952 roku. Trzy lata później, w oparciu o wyodrębnione z IMN pracownie zajmujące się tematyką metali lekkich, powołano do życia Instytut Metali Lekkich w Skawinie, który z czasem stał się ponownie integralną częścią Instytutu Metali Nieżelaznych.

W 1974 roku w strukturę Instytutu włączono Zakład Produkcji Doświadczalnej w Legnicy, będący jednocześnie bazą dla opracowywanych technologii hutniczych, zakładem przerabiającym półprodukty i surowce odpadowe oraz wytwarzającym stopy, sole i tlenki metali nieżelaznych, mineralne uzdatniacze wody, ścierniwa, metale szlachetne odzyskiwane ze złomów i odpadów produkcyjnych oraz inne poszukiwane na rynku wyroby.  W 2007 roku do IMN zostało włączone, jako oddział zamiejscowy, Centralne Laboratorium Akumulatorów i Ogniw w Poznaniu – jedyny w kraju ośrodek zajmujący się kompleksowo rozwojem chemicznych źródeł prądu oraz wytwarzający m.in. wysokiej jakości akumulatory do rozruchu silników lotniczych i zasilania instalacji pokładowej samolotów oraz baterie rezerwowe aktywowane termicznie do zasilania układów sterowania pocisków rakietowych.

Od 1 kwietnia 2019 roku Instytut Metali Nieżelaznych jest jednym z Instytutów tworzących Sieć Badawczą Łukasiewicz.

Instytut prowadzi badania w pełnym cyklu, od badań laboratoryjnych do badań w skali pilotowej i prototypowej, w zakresie wszystkich metali nieżelaznych, szczególnie miedzi, glinu, cynku, ołowiu i srebra w takich specjalnościach, jak przeróbka rud i innych surowców mineralnych, pirometalurgia, hydrometalurgia, przerób złomów i odpadów, ochrona środowiska, chemia analityczna, przetwórstwo metali, inżynieria materiałowa – nowe materiały, chemiczne źródła prądu – wylicza dr inż. Barbara Juszczyk, dyrektor Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych w Gliwicach.

Placówka może poszczycić się licznymi dokonaniami i innowacyjnymi wynalazkami, takimi jak nagrodzony  Srebrnym Laurem Innowacyjności projekt hybrydowego statora zastosowanego w prototypowej pompie wirowej długoterminowego wspomagania pracy serca ReligaHeart ROT (jest ona obecnie w fazie zaawansowanych badań w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu). Warto podkreślić, że przed kilkunastoma dniami najnowszy wynalazek opracowany przez specjalistów Łukasiewicz – IMN, sposób recyklingu baterii wtórnych, zdobył złoty medal Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG®2022 oraz medal za najwyższy stopień gotowości technologicznej przyznany przez World Intellectual Property Organization WIPO.

Historię i dokonania Instytutu przypomniano podczas jubileuszowej gali, która była okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych pracowników Łukasiewicz – IMN oraz wręczenia firmom współpracującym z placówką statuetki „Partner Instytutu”. Łączy ona w sobie ekologię (poprzez zastosowanie proszku tytanu otrzymanego w procesie recyklingu) oraz nowoczesność (wykonano ją w technologii druku 3D). Odzwierciedla tym samym multidyscyplinarność Łukasiewicz – IMN. Wśród uhonorowanych nią znaleźli się m.in. KGHM Polska Miedź, Zakłady Górniczo-Hutnicze Bolesław, Huta Miedzi Legnica, Huta Miedzi Głogów, Huta Miedzi Cedynia i Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.