Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 24 czerwca 2022 r.

// 24-06-2022

CEEB. Coraz mniej czasu! Jak złożyć deklarację elektroniczną?

model domu 3d i panel energetyczny

Tylko do 30 czerwca zarządcy lub właściciele budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych mieszkalnych (deklaracja A) oraz budynków i lokali niemieszkalnych (deklaracja B) muszą zarejestrować zainstalowane źródła ciepła w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków tworzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.  Złożenie deklaracji do CEEB jest obowiązkowe, a najłatwiej zrobić to przez Internet, za pośrednictwem serwisu ceeb.gov.pl. Podpowiadamy, co należy wiedzieć.

Ile jest czasu na złożenie deklaracji?

  • do 30 czerwca – w przypadku istniejących budynków,
  • 14 dni od uruchomienia źródła ciepła – w przypadku nowych obiektów, jak i w przypadku obiektów istniejących, w których instaluje się nowe źródło ciepła.

Jak zrobić to najszybciej?

Najlepiej online na komputerze, za pośrednictwem serwisu ceeb.gov.pl. Do rejestracji konieczne jest posiadanie profilu zaufanego, e-dowodu lub podpisu kwalifikowanego.

Krok 1. Budynek i adres

Po zarejestrowaniu się (np. przez profil zaufany), wybierasz opcję „budynek”, gdzie dodajesz adres lub adresy nieruchomości, jeśli posiadasz ich więcej. Następnie do wyboru są formularze „A” (dla budynków mieszkalnych – domów jednorodzinnych, kamienic, bloków itp. oraz budynków zbiorowego zamieszkania, np. hoteli czy internatów) oraz „B” (dla budynków niemieszkalnych, o różnych typach działalności – od garaży, piekarni, przez muzea, biblioteki, domy kultury, szkoły, dworce, szklarnie, szpitale, biura, po kotłownie, gospodarstwa rolne i kościoły). Jeśli w budynku mieszkalnym znajdują się lokale niemieszkalne, to należy wypełnić dwie deklaracje!

Krok 2. Źródła ciepła

System zapyta cię, czy źródło zostało uruchomione po 1 lipca 2021 roku. Rejestrujesz wszystkie źródła ciepła i spalania paliw, jakie są w budynku.

Najwięcej miejsca w deklaracji poświęcone jest kotłom na paliwa stałe. Trzeba określić, czy jest to kocioł z ręcznym czy automatycznym podawaniem paliwa (zasypowy). Następnie podać, jakiej klasy jest kocioł (ekoprojekt, klasy 3-5 lub poniżej klasy 3; jest też opcja „bez informacji”. W przypadku wszystkich kotłów należy też podać, jakie jest stosowane paliwo – czy jest to węgiel, biomasa, pellet czy drewno).

Trzeba zarejestrować m.in. kotły gazowe, olejowe, piece kaflowe, kominki, ogrzewanie z miejskiej sieci, kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne. Nie trzeba podawać ani roku produkcji, ani typu kotła. Nie ma znaczenia, czy jest to źródło używane czy nie – jeśli jest w budynku, to trzeba je zgłosić, odpowiednio zaznaczając, czy urządzenie jest eksploatowane lub nie. Liczą się też urządzenia wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej.

Warto wiedzieć, że w serwisie ceeb.gov.pl wdrożono  narzędzia sprawdzające, wyświetlające odpowiednie komunikaty i podpowiedzi, jeśli jakiejś niezbędnej informacji zabraknie w deklaracji elektronicznej – to niewątpliwa zaleta w stosunku do jej wersji papierowej.

Krok 3. Złożenie deklaracji

Na końcu system pyta, czy na pewno chcesz złożyć deklarację. Kliknięcie „złóż” oznacza, że czynności nie można cofnąć. Można natomiast zapisać kopię roboczą, jeśli potrzebne jest zweryfikowanie informacji przed wysłaniem deklaracji. Swoją deklarację zobaczysz potem w systemie – wystarczy wrócić do początku i wybrać opcję „deklaracje złożone”. Natomiast w celu złożenia korekty, można wypełnić drugą deklarację.

Rejestr źródeł ciepła jest pierwszą częścią Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W tej bazie oprócz danych o ogrzewaniu znajdą się też informacje o budynkach, programach pomocowych dla mieszkańców czy kontrolach kominiarskich.

Dodatkowe informacje, instrukcje oraz przykłady wypełnienia deklaracji, publikowane przez GUNB, można pozyskać ze strony : www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow.

(ŚR)

 

#Gliwice2040. Konsultacje projektu nowej strategii miasta

baner konsultacji społecznych

Od 13 czerwca trwają konsultacje społeczne projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040". Uwagi do proponowanych treści dokumentu można zgłaszać do 25 lipca.

Formularz konsultacyjny jest dostępny w wersji elektronicznej na Gliwickiej Platformie Partycypacyjnej decydujmyrazem.gliwice.pl. Tam też znajduje się projekt nowej strategii.

W wersji papierowej formularz można pobrać i złożyć w następujących punktach, w godzinach ich pracy:

  • w siedzibach Urzędu Miejskiego, przy ul. Zwycięstwa 21 i Jasnej 31A,
  • w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17, Biblioforum przy ul. Lipowej 1 oraz filiach Biblioteki,
  • w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 1, w Strefie Seniora przy ul. Studziennej 6, w Strefie Aktywności Społecznej Centrum 3.0 przy ul. Jagiellońskiej 21,
  • w Centrum Kultury Victoria przy ul. Barlickiego 3.

W powyższych punktach zainteresowani również zapoznają się z treścią projektu nowej strategii.

Dodatkowych informacji na temat konsultacji społecznych projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040” udziela Biuro Rozwoju Miasta UM (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

 

Kulturalny rozkład jazdy: 24–26 czerwca

banner - kolaż zdjęć z wydarzeń

Pierwszy weekend wakacji zapowiada się bardzo ciekawie. Na tak zwanej łące igrowej przy ul. Akademickiej wystąpią zespoły Taraka, Fanfara Awantura oraz projekt Mickiewicz, Stasiuk i Haydamaky, a w Wilczym Gardle zainaugurujemy Letnie Kino Plenerowe.

piątek 24 czerwca

  • O godz. 18.00 w Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5) wystąpi Dominika Kocur z zespołem.
  • W Teatrze Miejskim (ul. Nowy Świat 55–57) o godz. 19.00 rozpocznie się Wieczór Teatromana. Widzowie najpierw zobaczą spektakl „Wszystko w rodzinie” Raya Conneya w reżyserii Andrzeja Nejmana, a później spotkają się z twórcami.

sobota 25 czerwca

  • Maraton swingowy RockIN’ Summer to jedna z naszych propozycji na rozpoczęcie wakacji. Na godz. 10.00 w Arenie Gliwice (ul. Akademicka 50) zapraszamy wszystkich chętnych do zaprezentowania swoich umiejętności do niezapomnianej muzyki lat 50. i 60. oraz utworów, bez których trudno wyobrazić sobie świat tańców swingowych.
  • O godz. 16.00 w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych rozpocznie się koncert w ramach IV Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Osób z Niepełnosprawnościami „Zaczarowany Mikrofon”.
  • O godz. 19.00 na łące igrowej (ul. Akademicka, obok parku Chrobrego) rozpocznie się Gorączka Świętojańskiej Nocy. Wystąpią Taraka z Amelką, Fanfara Awantura i muzycy z projektu Mickiewicz, Stasiuk i Haydamaky..
  • Kino Amok zaprasza na przegląd filmowy „7 × Jarmusch”. O godz. 18.00 wyświetlony zostanie horror „Tylko kochankowie przeżyją”, a o godz. 20.15 komediodramat „Kawa i papierosy”.

niedziela 26 czerwca

  • O godz. 16.15 w ramach Kinowego podwieczorku dla całej rodziny w kinie Amok zaplanowano „Wierszyki domowe na ekranie”. To kinowy film dla dzieci zrealizowany w technice kombinowanej, łączącej animacje ze zdjęciami nakręconymi kamerą filmową.
  • Letnie Kino Plenerowe przyjeżdża do Wilczego Gardła. O godz. 18.00 na boisku przy Szkole Podstawowej nr 2 (ul. Lewkonii 2) zostanie wyświetlony film „Amazonia”, a o godz. 20.00 rozpocznie się projekcja obsypanego nagrodami koreańskiego filmu „Parasite”.
  • Na godz. 19.00 zapraszamy do podwórka przy ul. Bednarskiej 8. Wystąpi zespół Maryleen, który gra akustyczną muzykę autorską z pogranicza poezji śpiewanej, jazzu i bluesa.
  • O godz. 19.30 w kinie Amok rozpocznie się retransmisja koncertu „Między gwiazdy. Anne-Sophie Mutter gra Johna Williamsa”. W programie jest muzyka z „Harry’ego Pottera”, „Gwiezdnych Wojen”, „E.T., Drakuli”, „Czarownic z Eastwick”, „Indiany Jonesa i poszukiwaczy zaginionej Arki”, „Listy Schindlera” i innych. (mm)

Wszystkie wydarzenia kulturalne są publikowane na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem? Dodaj swoje wydarzenie na naszą stronę poprzez formularz.

Pomysły na aktywną sobotę

rodzina w parku Chopina

2 lipca zdecydowanie nie warto siedzieć w domu – tego dnia można lepiej poznać miasto! W Gliwicach zaplanowano dwa spacery inne niż zwykle – jeden to rodzinna gra miejska, a drugi – wycieczka tematyczna błękitno-zielonym szlakiem. Miasto Gliwice i Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zapraszają na aktywną sobotę!

„Poznaj Gliwice aktywnie!” – pod takim hasłem o godz. 10.00 z alei Przyjaźni wystartuje Gliwicka Gra Rodzinna. Do pokonania będzie 10 km, ale żeby dotrzeć do celu, nie wystarczy sprężysty krok – po drodze będzie trzeba wykonać kilka zadań. Gdzie? Tego uczestnicy zabawy dowiedzą się dopiero na starcie, gdy dostaną mapy z zaznaczonymi punktami. Na szczęście w Gliwickiej Grze Rodzinnej nikt nie będzie zdany wyłącznie na siebie – w zabawie biorą udział drużyny liczące od 2 do 5 osób. Przynajmniej jeden uczestnik musi mieć mniej niż 18 lat i przynajmniej jedna osoba musi być pełnoletnia.

Dla tych, którzy od szybkiego tempa i łamigłówek wolą nieprzetarte ścieżki, mamy cztery specjalne, tematyczne wycieczki po centrum miasta. Pytaniem, które zadamy sobie podczas błękitno-zielonego spaceru po Gliwicach, będzie: „Jak Gliwice zyskały dostęp do morza?”. Bo chyba nie przez przypadek nasz Rynek zdobi fontanna Neptuna? Spacery będą rozpoczynać się o godz. 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00 w parku Chrobrego. Obecnie jest tam fantastyczny plac zabaw, a kiedyś było… kąpielisko! Na błękitno-zielonej trasie nie zabraknie oczywiście bulwarów rzeki Kłodnicy, ale niestrudzeni tropiciele dawnych dziejów naszego miasta dotrą także do miejsca, w którym przez wieki było także koryto tzw. Dzikiej Kłodnicy. Spacer po Gliwicach jest organizowany w ramach Święta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Tego dnia na terenie całej Metropolii odbędą się aż 94 wydarzenia. Kierunek > GZM!

Zapisy na oba wydarzenia są prowadzone na stronie gryrodzinne.gliwice.eu. Rejestracja jest bezpłatna!

Gra i spacer 2 lipca są organizowane przez Miasto Gliwice, GZM i Centrum Kultury Victoria.

Koniec miejskich dotacji w 4 prywatnych żłobkach

dzieci bawiące się zabawkami w żłobku

Gliwice od lat dofinansowują pobyt gliwickich dzieci w żłobkach niepublicznych, aby wspomóc rodziców i obniżyć im kwotę opłat za pobyt i wyżywienie dziecka w placówce. Niestety nie wszystkie prywatne podmioty realizują zadanie zgodnie z umową zawartą z miastem. W ostatnim czasie dotyczyło to 4 z 14 dotowanych żłobków niepublicznych. Ceną za nieuczciwe traktowanie rodziców jest rozwiązanie umów dotacyjnych.

Przeprowadzając konkurs ofert dla żłobków niepublicznych, miasto promuje placówki z lepszą ofertą zarówno w zakresie oferowanych zajęć dla dzieci, jak i wysokości opłat pobieranych od rodziców – zwraca uwagę Agnieszka Paszta, naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM w Gliwicach. – W umowie dotacyjnej zawarte są zapisy, w których zleceniobiorca zobowiązuje się do realizacji zadania zgodnie z przedstawioną ofertą, w tym do niepobierania od rodziców opłat wyższych i innych niż te wskazane w ofercie. Traktujemy ten zapis bardzo poważnie i podczas kontroli realizacji zadania zwracamy na tę kwestię szczególną uwagę. Analizujemy też wszelkie informacje przekazywane przez rodziców w powyższym temacie – podkreśla Agnieszka Paszta.

Kontrola miasta i czujność rodziców są skuteczne.

Ostatnio w 4 z 14 dotowanych przez Gliwice żłobkach niepublicznych wykazano nieprawidłowości uniemożliwiające kontynuację zawartych umów. Zleceniobiorcy nie dostosowali się do wezwań miasta o dokonanie korekty nieprawidłowości, w tym do zwrotu rodzicom nadmiernie pobranych opłat. W rezultacie 22 czerwca rozwiązano umowy dotacyjne z 4 żłobkami „Krainy Odkrywcy” –przy ul. Czajki 23F, ul. Sztabu Powstańczego 4, ul. Ignacego Paderewskiego 56c oraz ul. Pogodnej 17.

Ze względu na fakt, że Miasto Gliwice nie jest stroną umów łączących rodziców z przedsiębiorcami prowadzącymi wymienione żłobki, dochodzenie praw osób poszkodowanych leży wyłącznie po stronie rodziców (jeżeli nie będzie to możliwe, pozostaje droga postępowania sądowego). Pomocne dla rodziców może być w tym przypadku skorzystanie z nieodpłatnej pomocy prawnej – szczegóły na stronie bip.gliwice.eu/nieodplatna-pomoc-prawna.

Muzyczny początek lata

grupa młodych, kolorowo ubranych ludzi

W sobotę 25 czerwca Gorączka Świętojańskiej Nocy ogarnie nas na łące igrowej (ul. Akademicka, obok parku Chrobrego). Zagrają: Taraka razem z Amelką, Fanfara Awantura i muzycy z projektu Mickiewicz, Stasiuk i Haydamaky. Miasto Gliwice i Centrum Kultury Victoria zapraszają!

Koncert rozpoczynający lato (i wakacje!) będzie bardzo różnorodny. O godz. 19.00 zagra zespół Taraka, któremu będzie towarzyszyć utalentowana dziewczynka z Ukrainy – Amelka. Następnie zagra zupełnie wyjątkowa orkiestra – Fanfara Awantura.  W ich wykonaniu ludowa tradycja muzyczna nabiera nowoczesnego, klubowego brzmienia. Pełen wrażeń wieczór zakończą muzycy projektu Mickiewicz, Stasiuk i Haydamaky. „Reduta Ordona” w czasie wojny w Ukrainie zabrzmi jeszcze mocniej.

Kinowe „hity” pod chmurką

widzowie w Letnim Kinie plenerowym

Filmowe przeboje oglądane w plenerze, na leżaku – to nasza propozycja na letnie niedzielne wieczory. 26 czerwca startuje Letnie Kino Plenerowe. O godz. 18.00 zostanie wyświetlony film dla dzieci, a o godz. 20.00 dla dorosłych widzów. I tak co tydzień, aż do 28 sierpnia.

Pierwsze spotkanie kinomanów zaplanowano w Wilczym Gardle (Szkoła Podstawowa nr 2, ul. Lewkonii 2). 26 czerwca dzieciaki trafią do Amazonii, a dorośli do Korei Południowej – w programie Letniego Kina Plenerowego jest film familijny „Amazonia. Przygody małpki Sai” i nagrodzony czterema Oscarami „Parasite”.

W następnych tygodniach Letnie Kino Plenerowe pojawi się w Łabędach, na stadionie Piasta, a także na pl. Grunwaldzkim, w Ligocie Zabrskiej i Bojkowie. W planach są takie przeboje jak „C’mon C’mon” ze świetnym Joaquinem Phoenixem, znakomity dramat sportowy „Borg/McEnroe” czy kultowa bajka w nowej odsłonie – „Pszczółka Maja: Mały wielki skarb”.

Wstęp na wszystkie seanse jest wolny. Organizatorem Letniego Kina Plenerowego jest Centrum Kultury Victoria.

Zmiany na Świętokrzyskiej

ul. Świętokrzyska

Już niebawem na ul. Świętokrzyskiej zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy dla samochodów. Zostanie też wyznaczony kontraruch dla rowerzystów. To oznacza, że samochody będą mogły poruszać się wyłącznie od ul. Górnych Wałów w kierunku Alei Wojciecha Korfantego. Dzięki kontraruchowi rowerzyści będą mogli jechać tą ulicą w dwóch kierunkach.

Będzie to trzecie miejsce z kontraruchem w Gliwicach – od kilku tygodni rowerzyści mogą poruszać się w ten sposób po ul. Dzierżona, a od 2020 r. po ul. Floriańskiej. Zmiany na ul. Świętokrzyskiej mają zostać wprowadzone pod koniec przyszłego tygodnia.

 

Trialowe Mistrzostwa Polski

człowiek na motorze

W najbliższy weekend, 25-26 czerwca, w Gliwicach odbędą się Trialowe Mistrzostwa Polski o Puchar Polski.

Organizowane od lat przez Auto Moto Klub Gliwice zawody trialowe odbywają się na specjalnie przygotowanym torze na terenie Giełdy samochodowej w Gliwicach. Impreza organizowana w ramach działań Polskiego Związku Motorowego stanowi imprezę punktowaną dla zawodników uprawiających ten sport i ubiegających się o tytuły mistrzowskie. W sobotę wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.00, a w niedzielę o godz. 10.00.

 

Najbliższe spotkania prezydenta z mieszkańcami

baner

Dobiega końca cykl spotkań prezydenta Adama Neumanna z mieszkańcami Gliwic: KIERUNEK – DZIELNICE. Ostatnie zorganizowane zostaną dla mieszkańców dzielnic: Czechowice i Szobiszowice.

Spotkania rozpoczęły się w maju i są kontynuowane w czerwcu. Są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Umożliwiają przedstawienie spraw bliskich mieszkańcom danej dzielnicy oraz rozmowę o kluczowych miejskich inwestycjach. To doskonała okazja do zadania pytań czy zwrócenia uwagi na ważne aspekty życia w lokalnych społecznościach i bieżące problemy.
Spotkania organizowane są w szkołach oraz w siedzibach Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych.
Najbliższe odbędą się 28 czerwca. O godz. 16.30 rozpocznie się spotkanie dla mieszkańców dzielnicy Czechowice (Stara Szkoła, ul. Nad Łąkami 1), a o godz. 18.30 dla mieszkańców Szobiszowic (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 10, ul. Jana Śliwki 8).

Spotkajmy się w dzielnicach – porozmawiajmy o tym, co ważne.

 

KIERUNEK – DZIELNICE. Wojska Polskiego – Zatorze

spotkanie w dzielnicy

Dobiega końca cykl spotkań KIERUNEK – DZIELNICE. W czwartek, 23 czerwca, prezydent Gliwic Adam Neumann rozmawiał z mieszkańcami dzielnicy Wojska Polskiego i Zatorza. Rozmowy dotyczyły lokalnych spraw i perspektyw rozwoju. Przed nami ostatnie dwa spotkania – w Czechowicach i Szobiszowicach.

Spotkania prezydenta Adama Neumanna z mieszkańcami gliwickich dzielnic rozpoczęły się w maju i są kontynuowane w czerwcu. To okazja do rozmów o tym, co ważne dla lokalnych społeczności i możliwościach poprawy komfortu życia nas wszystkich. Dzięki bliskiej współpracy z mieszkańcami i przekazywanym przez nich konkretnym informacjom o najbliższej im okolicy, a także rzeczowej dyskusji, można skuteczniej realizować i planować poszczególne zadania, odpowiadając na dzielnicowe potrzeby. Wykorzystanie potencjału różnych środowisk w Gliwicach sprawia, że miasto rozwija się w zrównoważony sposób oraz umacnia potencjał gospodarczy, zapewniając solidne ekonomiczne podstawy działalności w wielu obszarach, dlatego tym ważniejsze są bezpośrednie spotkania i możliwość wymiany poglądów i doświadczeń. Spotkania są otwarte dla wszystkich i każdy może zabrać głos w dyskusji na temat dzielnicy, w której odbywa się spotkanie.

Każde ze spotkań trwa półtorej godziny i jest podzielone na dwie części: wprowadzającą, z krótkim wideopodsumowaniem tego, co wydarzyło się w Gliwicach podczas ponad 2-letniej prezydentury Adama Neumanna, ze szczególnym odniesieniem do konkretnej dzielnicy, oraz główną część przeznaczoną na wymianę poglądów i zadawanie pytań na temat spraw ogólnomiejskich i dzielnicowych. Jeżeli pytań i tematów, które chcą poruszyć mieszkańcy, jest więcej, można je przekazać po spotkaniu pracownikom Urzędu Miejskiego, którzy kierują sprawy do rozpatrzenia do odpowiednich wydziałów UM lub jednostek miejskich.

Mieszkańcy dzielnicy Wojska Polskiego i Zatorza pytali o plany zagospodarowania przestrzennego, rozwój sieci ścieżek rowerowych, komunikację miejską i zasady koszenia traw. Interesowała ich też kwestia budowy nowej, bardzo  potrzebnej, siedziby szpitala miejskiego w Gliwicach. Poruszono także temat remontu ul. Chorzowskiej i targowiska przy ul. Lipowej. Rozmawiając o cieszącej się popularnością tężni solankowej w lesie komunalnym, zasugerowano utworzenie przy niej miasteczka rowerowego i pytano o zagospodarowanie pobliskiego terenu. Wskazano też miejsca, w których - zdaniem mieszkańców - konieczny jest remont chodników, nowe miejsca parkingowe, uspokojenie ruchu i stworzenie wysepek spowalniających. Mieszkańcom Zatorza brakuje też żłobka.

Na obu spotkaniach obecna była Anna Gilner, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich, która wyjaśniła kwestie dotyczące remontów i utrzymania infrastruktury drogowej.

Wiele spraw zostało wyjaśnionych od razu podczas spotkań, ponieważ większość poruszonych kwestii jest znana władzom Gliwic i już rozwiązywana. Pozostałe – z uwagi na szerszy kontekst bądź typowo indywidulany charakter – zostały zapisane i będą analizowane.

Ostatnie spotkania cyklu KIERUNEK – DZIELNICE są zaplanowane na 28 czerwca w dzielnicach: Czechowice (Stara Szkoła, ul. Nad Łąkami 1, godz. 16.30) i Szobiszowice (Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 10, ul. Jana Śliwki 8, godz. 18.30). (mf)

 

 

8 tys. nowych kwiatów

kwiaty w pasie drogowym

Już są! Zastąpiły przekwitnięte bratki i będą nas cieszyć swoją obecnością aż do późnej jesieni. Pracownicy Zarządu Dróg Miejskich na rondzie Franciszkańskim i przy ul. Kujawskiej nasadzili aksamitki inaugurując akcję wymiany roślin jednorocznych w pasach drogowych.

W najbliższym czasie wymiana kwiatów zostanie przeprowadzona u zbiegu ulic: Górnych Wałów i Jana Pawła II, Toszeckiej i Szobiszowickiej, na alei Przyjaźni, ul. Toszeckiej i zielonym zakątku na skrzyżowaniu ul. Daszyńskiego i Architektów. W pasy drogowe trafi w blisko 8 tys. kwiatów. (mf)

 

Komunikat ws. nieobecności Miejskiego Rzecznika Konsumenta

baner

We wtorek, 28 czerwca, biuro Miejskiego Rzecznika Konsumentów będzie nieczynne. Za powstałe niedogodności serdecznie przepraszamy. Gdzie w tym czasie konsument może uzyskać pomoc prawną w przypadku nieobecności rzecznika konsumentów?

INFOLINIA KONSUMENCKA

tel.: 801-440-220

tel.: 22/290-89-16

poniedziałek – piątek od godz.  8.00-18.00

e-mail: porady@dlakonsumentow.pl

 

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Katowicach

tel.: 32/356-81-00                                                                                       

poniedziałek-piątek od godz.  7.30-15.30

e-mail: sekretariat@katowice.wiih.gov.pl

Kolejna zbiórka elektrośmieci

baner

Masz zużyty albo niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny? Pod żadnym pozorem nie wrzucaj go do kontenera! Trwają zbiórki elektrośmieci 2022. Są prowadzone sukcesywnie przez cały rok we wszystkich gliwickich dzielnicach.

Zepsute albo przestarzałe pralki, telewizory, elektroniczne urządzenia i gadżety, zużyty sprzęt oświetleniowy – to nie tylko zalegające w naszych mieszkaniach rzeczy, ale też odpady niebezpieczne, których nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Przez cały rok można oddawać je w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Rybnickiej 199 albo przynieść je do specjalnie oznakowanego samochodu, który w wybrane soboty czeka zaparkowany w gliwickich dzielnicach. Tegoroczne zbiórki elektrośmieci przeprowadza gliwicka firma Enviropol.PL Sp. z o.o.

W sobotę 25 czerwca elektrośmieci będzie można oddać:

• godz. 10.00–12.00 – Kopernika (przy Sanktuarium)
• godz. 12.30–14.30 – Żerniki, ul. Żernicka

Informacje o wszystkich terenowych punktach odbioru i godziny przyjmowania elektrośmieci są dostępne w zakładce Harmonogram wywozu na stronie segreguj.gliwice.eu (w zakładce Harmonogram wywozu).
Uwaga! Elektroodpady należy dostarczać na miejsce zbiórki w określonych w harmonogramie godzinach! Wcześniejsze składowanie elektroodpadów jest zabronione! Odpady są przyjmowane wyłącznie w obecności pracowników firmy odbierającej, tak aby nie dochodziło do zaśmiecania terenu, na którym zbiórka jest organizowana. (mf)