Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 24 czerwca 2020 r.

// 24-06-2020

Kolorowa jazda przez Gliwice

kwiaty

W gliwickich pasach drogowych pojawiły się kolejne barwne rośliny – pracownicy Zarządu Dróg Miejskich nasadzili begonie, pacioreczniki ogrodowe, trawy i byliny.

Od rana w różnych częściach Gliwic trwają nasadzenia. Begonie znalazły swoje miejsce przy skrzyżowaniu ul. Górnych Wałów z Jana Pawła II, trawy ozdobne i byliny przy przystankach na ul. Akademickiej, a paciorecznik ogrodowy  lada moment pojawi się wśród róż nasadzonych na skrzyżowaniu ulic: Wrocławskiej i Częstochowskiej – wylicza Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy ZDM.

W pasach drogowych nasadzono w sumie ponad dwa 2300 roślin. ZDM przygotowuje się już do kolejnych nasadzeń. (mf)

Muzeum wraca z dwiema wystawami

czerwona pościel – olej na płótnie

„Oazy wolności. Niezależny ruch wystawienniczy w latach 80.” i „Chmury” – to dwie wystawowe propozycje, które Muzeum w Gliwicach przygotowało dla miłośników sztuki na najbliższe miesiące. Ekspozycje można oglądać w ruinach teatru Victoria i Willi Caro.

Wystawa w spalonym teatrze przy al. Przyjaźni 18 prezentuje prace polskich artystów skupionych wokół niezależnego ruchu wystawienniczego lat 80. Po wprowadzeniu stanu wojennego azylem dla sztuki i artystów były kościoły, pracownie i prywatne mieszkania. W czterdziestą rocznicę powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” Muzeum w Gliwicach zaprasza na wystawę dzieł czterdziestu artystów, którzy w latach 80. wyrażali ducha wolności. Wśród ponad stu prezentowanych prac można zobaczyć twórczość między innymi Marii Anto, Jerzego Beresia, Jacka Sienickiego, Jerzego Tchórzewskiego czy Grupy Wprost. W ruinach teatru Victoria swoją twórczość zaprezentuje także Tadeusz Boruta, malarz, filozof i kurator wystawy „Oazy wolności”. Rozmowę z prof. Borutą przeprowadził Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach. Można ją zobaczyć na YouTube'ie MwG. Wstęp na wystawę w ruinach teatru jest wolny. Ekspozycję można obejrzeć do 4 października, od wtorku do soboty między godz. 10.00 a 17.00.

Czytelnia Sztuki, która działa w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a), zaprasza w swoje progi na wystawę „Chmury”. Prace z kolekcji fotograficznej Wojciecha Nowickiego, fotografa, eseisty i kuratora będzie można zobaczyć od 30 czerwca.

Są palmy, są wakacje

palmy

Jak co roku, wraz z latem na terenie kampusu Politechniki Śląskiej pojawiły się palmy. Rośliny udostępnione przez Palmiarnię Miejską w Gliwicach stanęły przy dwóch głównych arteriach miasteczka akademickiego.

Są sygnałem zbliżających się wakacji. Wszystkim studentom życzymy udanego wypoczynku.

Innowatorzy POSZUKIWANI!

mężczyzna wskazujący palcem na żarówkę

Już po raz dwunasty Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju ma zaszczyt zaprosić do udziału w konkursie Innowator Śląska! Ideą Konkursu jest promowanie i nagradzanie najbardziej innowacyjnych podmiotów z województwa śląskiego.

Wyróżniane są te firmy i instytucje badawczo-rozwojowe, które podejmują się nowatorskich zmian wprowadzając najnowocześniejsze technologie, nowe produkty czy usługi i osiągają dzięki temu sukcesy biznesowe lub naukowe.

Dla kogo? Konkurs jest skierowany do śląskich przedsiębiorców i instytucji:

  • oferujących innowacyjne produkty, usługi czy nowoczesne rozwiązania technologiczne;
  • wykażą się udokumentowaniem wprowadzenia na rynek zgłoszonego rozwiązania w okresie ostatnich trzech lat, bądź rozwiązaniem gotowym do demonstracji (instytucje sektora badawczo-rozwojowego).

Przedmiotem zgłoszonego rozwiązania mogą być innowacje inkrementalne lub innowacje o charakterze radykalnym.  O tytuł Innowatora Śląska można ubiegać się w czterech kategoriach:

  • mikroprzedsiębiorca;
  • mały przedsiębiorca;
  • średni przedsiębiorca;
  • instytucja sektora badawczo-rozwojowego.

Jak to działa? Komisja Konkursowa wyłoni czterech Zwycięzców, po jednym z każdej kategorii oraz może przyznać Wyróżnienia. Wyniki finału konkursu zostaną przedstawione opinii publicznej na specjalnie zorganizowanej uroczystej Gali Rozdania Nagród z udziałem mediów, przedstawicieli biznesu, samorządu oraz uczestników konkursu i innych zaproszonych gości w drugiej połowie 2020 r. Dla najlepiej ocenionych uczestników przewidziane są nagrody. Inicjatywa realizowana jest w ramach projektu Enterprise Europe Network finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach programu na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw i MŚP (COSME), budżetu Państwa oraz środków własnych GAPR i zaangażowanych partnerów.

Termin składania wniosków upływa 30 czerwca 2020 r. Szczegółowe informacje na temat zasad Konkursu, Regulamin oraz Formularz Zgłoszeniowy dostępne są na stronie: www.innowatorslaska.pl Masz pytania? Chcesz wiedzieć więcej? Napisz : konkurs@gapr.pl lub zadzwoń: +32 33 93 153 (GAPR)

Konkurs jest objęty patronatem prezydenta Gliwic Adama Neumanna.