Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 23 stycznia 2020 r.

// 23-01-2020

Tydzień pod znakiem stopnia ALFA

syrena alarmowa

W związku z obchodami 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auchwitz-Birkenau, od czwartku 23 stycznia do środy 29 stycznia w niemal całej Polsce obowiązuje pierwszy stopień alarmowy ALFA i ALFA-CRP. Wyjątkiem jest Małopolska, na terenie której wprowadzono drugi stopień alarmowy BRAVO.

Podobne środki bezpieczeństwa były podejmowane także przy organizacji w Polsce innych wydarzeń międzynarodowych, np. ministerialnego spotkania w Warszawie dotyczącego budowania bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach oraz Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Na terenie województwa śląskiego obowiązuje stopień alarmowy ALFA, który jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Stopnie alarmowe CRP dotyczą z kolei zagrożenia w cyberprzestrzeni.

Bezpieczeństwo w czasie obowiązywania stopnia uzależnione jest nie tylko od działania właściwych służb, ale też od przygotowania administratorów obiektów użyteczności publicznej, którzy zobowiązani są do prowadzenia ich wzmożonej kontroli.

Podczas obowiązywania stopnia alarmowego ALFA wszyscy powinni zwracać szczególną uwagę na wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń.

Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997.

(rcb.gov.pl)

Sputnik nad Gliwicami

dwie kobiety siedzą na łózku i rozmawiają

Kino rosyjskie wciąga i trzyma w napięciu do ostatniej minuty. Między 23 stycznia a 2 lutego będzie okazja, by poznać najnowsze i najciekawsze dzieła współczesnej rosyjskiej kinematografii.

Replika Sputnika 13. Festiwalu Filmów Rosyjskich zawita na Scenę Bajka (kino Amok, ul. Dolnych Wałów 3). W programie są mocne dokumenty, interesujące filmy fabularne i jedna propozycja dla młodych widzów. Podczas otwarcia przeglądu z recitalem piosenek rosyjskich wystąpi śpiewaczka Naira Ayvazyan.

Mocnym punktem Sputnika będzie niewątpliwie dramat „Wysoka dziewczyna”. Leningrad, rok 1945, miasto i ludzie dochodzący do siebie po wielu latach oblężenia. Gęsty od emocji film Kantiemira Bałagowa podbił serca widzów na Festiwalu Filmowym w Cannes.

Warto zwrócić uwagę także na gorzki portret mieszkańców rosyjskiej prowincji, sportretowanych w filmie „Człowiek, który wszystkich zaskoczył”. Dramat Natalji Mierkułowej i Aleksieja Czupowa porusza temat śmierci, tożsamości i strachu przed innością. Szczegółowy harmonogram projekcji jest dostępny na stronie kultura.gliwice.eu. (mm)

Pamiętny rok 1919 – „Czytanie Historii”

grupa mężczyzn, zdjęcie sprzed stu lat

W nowym roku zapraszamy na nowy cykl wykładów w Muzeum w Gliwicach. Spotkania zainauguruje 23 stycznia profesor Andrzej Chwalba.

Znakomity historyk opowie o swojej książce „1919. Pierwszy rok wolności”. Wojna polsko-czechosłowacka o Śląsk Cieszyński, wybory do Sejmu Ustawodawczego, podpisanie traktatu wersalskiego, wybuch I powstania śląskiego – wiele się wtedy wydarzyło. O skomplikowanej historii II RP i wielkim powrocie naszego państwa na mapy świata porozmawiamy 23 stycznia o godz. 17.00 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a). Będzie to pierwszy wykład z nowego cyklu „Czytanie Historii”. (mm)