Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 23 marca 2022 r.

// 23-03-2022

Zmieniły się numery rachunków Urzędu Miejskiego

dłoń wystukująca kod na klawiaturze

Od 1 stycznia 2022 r. Urząd Miejski w Gliwicach obsługuje Bank Millennium S.A. Sprawdź nowy numer rachunku przed dokonaniem wpłaty!

Wpłaty gotówkowe na konta urzędu, bez prowizji, możliwe są we wszystkich placówkach Poczty Polskiej na terenie Gliwic. Jednocześnie w związku ze zmianą banku zniknęła możliwość bezprowizyjnej wpłaty gotówkowej na rachunki Urzędu Miasta w placówkach ING Banku Śląskiego S.A.!

Więcej informacji na stronie bip.gliwice.eu w zakładce Numery kont bankowych.

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Do 29 kwietnia 2022 r.  włącznie, wpłaty dokonane  na  dotychczasowe indywidualne rachunki w ING Banku Śląskim z tytułu:

  •    czynszu dzierżawnego nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,
  •    opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,
  •    rocznych opłat przekształceniowych (dotychczasowych nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa),
  •    podatków i opłat lokalnych,
  •    opłaty skarbowej

będą automatycznie przekazywane na odpowiednie rachunki w Banku Millennium S.A. (obecnie obsługującym UM).

 

Zwężenie na ul. Sikorskiego

znak drogowy

Uwaga kierowcy, w czwartek, 24 marca, zostanie zawężona jezdnia na odcinku ul. Sikorskiego. Należy liczyć się z utrudnieniami w ruchu. Prace prowadzone będą od skrzyżowania ul. Sikorskiego z ul. Kasprowicza.

Utrudnienia związane są z budową sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Roboty realizowane będą etapami, w kierunku skrzyżowania z ul. Młodzieżową. Na czas prac i zwężenia jezdni, wprowadzony zostanie zakaz wyprzedzania, a prędkość ograniczona będzie do 30 km/h. Zorganizowane zostaną także tymczasowe przejścia dla pieszych. Prace realizowane będą na zlecenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach – informuje Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.

 

Lokalni Liderzy Społeczni spotkali się w Cechowni

w trakcie imprezy

Drugie Forum Lokalnych Liderów Społecznych odbyło się 22 marca. Była to okazja do podsumowania działań miasta w 2021 roku w obszarze  społecznym, a także docenienia najbardziej zaangażowanych osób. Organizatorem wydarzenia było Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych.

Podsumowaliśmy ubiegły rok, a w zasadzie dwa lata, bo ubiegłoroczne Forum Lokalnych Liderów Społecznych odbyło się w formule zdalnej. Podczas spotkania rozmawialiśmy też o wyzwaniach, z którymi mierzymy się obecnie, czyli udzieleniem pomocy przyjeżdżającym do Gliwic obywatelom Ukrainy. Organizacje społeczne i rady dzielnic chętnie włączają się w pomoc niesioną uchodźcom, za co z całego serca dziękuję. Staramy się kojarzyć pomoc, korzystać z ofert wsparcia i budować trwałe mechanizmy, które będą potrzebne w najbliższych tygodniach i miesiącach, żeby obywatele Ukrainy dobrze czuli się w naszym mieście, dorośli podejmowali tu zatrudnienie, a dzieci naukę w szkołach – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic.

W Forum Lokalnych Liderów Społecznych wzięli udział między innymi przedstawiciele samorządu, miejskich jednostek organizacyjnych, Rady Seniorów Miasta Gliwice, rad dzielnic, Miejskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego i Lokalnego Centrum Integracji i Usług Społecznych z Sośnicy. Zaprezentowano możliwości uruchomionej w marcu Gliwickiej Platformy Partycypacyjnej DecydujMY! razem (decydujmyrazem.gliwice.pl). Tematów do rozmów nie brakowało!

2021 rok w Gliwicach upłynął pod znakiem opracowywania Strategii Rozwoju Miasta Gliwice 2040. Odbywały się regularne spotkania konsultacyjne, pracowały zespoły tematyczne, organizowano spotkania w dzielnicach, które są ważnym ogniwem kontaktu mieszkańców z urzędem. To właśnie z radami poszczególnych dzielnic są organizowane spotkania kwartalne, podczas których są omawiane najważniejsze kwestie związane z funkcjonowaniem miasta. W ten sposób radni dzielnicowi są na bieżąco z najważniejszymi miejskimi inwestycjami, a także – jako reprezentanci dzielnicy - mają także okazję przedstawić stanowisko swojej dzielnicy.

Wczorajsze spotkanie było też okazją do podsumowania działań w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego , w którym w ubiegłym roku oddano rekordową liczbę głosów. Zagłosowało aż 56 218 osób, a 17 z 21 dzielnic zdobyło liczbę głosów uprawniającą je do tak zwanej „puli dla aktywnych”. Skierowano także do realizacji 31 wniosków w ramach Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej.

Forum Lokalnych Liderów Społecznych to spotkanie, które gromadzi wszystkie osoby, które pracują w różnych zespołach, radach, ciałach doradczych. W Gliwicach osób z żyłką społecznikowską i zapałem do działania mamy dużo i bardzo nas to cieszy – mówi Marta Kryś, dyrektor Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych.

Wszystkim liderom dziękujemy za ich zaangażowanie w sprawy miasta i życzymy dużo zapału w kolejnym, pełnym wyzwań roku!

Będzie więcej zieleni. Ruszają prace na Rynku

wizualizacja Rynku z nasadzeniami

Ruszają prace przy upiększaniu Rynku. W historycznej przestrzeni pojawią się nowe rośliny oraz estetyczne elementy małej architektury. Zanim Rynek wypięknieje, w pierwszej fazie zadania konieczne jest przeprowadzenie prac ziemnych, co wiąże się z czasowymi niedogodnościami.

Wygrodzenie, zabezpieczenie terenu i demontaż starych elementów małej architektury to pierwsze z prac, które rozpoczną się już 24 marca – informuje Zarząd Dróg Miejskich, odpowiadający za zmiany w zagospodarowaniu gliwickiego Rynku. Docelowo w tym miejscu nasadzonych zostanie 11 platanów klonolistnych. Pojawią się też tulipany botaniczne, czosnki ozdobne, hortensje, róże i cisy. Zamontowane zostaną nowe ławki. Celem jest stworzenie w sercu miasta jeszcze bardziej przyjaznej przestrzeni dla mieszkańców i gości odwiedzających Gliwice.

ZDM zapewnia, że prace zostaną tak zorganizowane, aby czasowe utrudnienia dla spacerowiczów, a także dla restauratorów prowadzących tam swoje punkty gastronomiczne, były jak najmniejsze. Prowadzone będą etapami, na poszczególnych pierzejach. Nie zakłócą one (w miarę możliwości) korzystania z płyty Rynku. Funkcjonowanie ogródków letnich zostanie ograniczone tylko w części.

Zajęcie miejsca pod kawiarenki w trakcie prowadzenia robót będzie możliwe w ograniczonym zakresie, po indywidualnym uzgodnieniu z ZDM i pod warunkiem, że zapewnione zostanie bezpieczeństwo osób przebywających w letnich ogródkach. Zaraz po zakończeniu prac w danej pierzei restauratorzy będą mogli wystąpić o wydanie zezwolenia na ustawienie w tym miejscu swoich kawiarenek w pełnym zakresie – zapewnia Dawid Ochód, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Przypomnijmy, że gliwicki ZDM po raz pierwszy zastosuje do sadzenia drzew w gruncie tzw. system antykompresyjny, dzięki któremu będzie można zapewnić platanom optymalne warunki rozwoju w zabrukowanym terenie. Wysoka zieleń uzupełniona zostanie o kompozycje z krzewów, bylin i kwiatów umieszczonych na kilkunastu niskich rabatach. Gatunki roślin dobrane zostaną w taki sposób, aby urozmaicać przestrzeń Rynku przez większą część roku. Końcowy efekt prac na Rynku powinniśmy zobaczyć jesienią.

Kawiarenki? Lekkie, pastelowe, ażurowe

pastelowe kawiarenki na Rynku

Jasne parasole lub markizy, lekkie, ażurowe ogrodzenia, drewniane, ciemne podesty – takich zmian oczekujmy w estetyce zewnętrznych kawiarenek na Rynku i okolicach Starówki już od najbliższego sezonu. To koniec całorocznych pawilonów, namiotów czy wykorzystywania foliowych materiałów. Kawiarenki mają mieć lekką, pastelową formę.

Szczegółowy opis wyglądu letnich ogródków zawarto w zarządzeniu Prezydenta Miasta Gliwice, które  zostało wydane w tej sprawie w oparciu o zalecenia Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (ŚKWZ). Obecnie każdy z restauratorów, który chce ustawić swoją kawiarenkę na obszarze Starówki, musi dostosować się do tych wytycznych – podkreśla Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowa Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Pierwsze informacje o zmianach w zakresie estetyki kawiarenek sezonowych zostały przekazane restauratorom przez ZDM wstępnie, we wrześniu 2020 r. W lutym 2021 r. były to już konkretne wytyczne. Pierwotnie ich wprowadzenie planowane było jeszcze w tym samym roku, jednak ze względu na trudną sytuację gliwickich restauratorów związaną z pandemią koronawirusa, ZDM wystąpił do Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z prośbą o czasowe odstąpienie od wprowadzenia zmian w aranżacji kawiarenek.

Aktualnie przeważająca część kawiarenek, które powstawały od 2020 r., spełnia już nowe wytyczne. Natomiast naruszenie zaleceń wskazanych konserwatora może skutkować cofnięciem wydanego przez niego pozwolenia, a w konsekwencji także cofnięciem zezwolenia na zajęcie pasa drogowego wydanego przez ZDM. ŚKWZ ma możliwość przeprowadzenia niezapowiedzianej kontroli w celu weryfikacji wywiązania się przez restauratorów z obowiązujących zaleceń – zaznacza Jadwiga Jagiełło-Stiborska.

Muzyczna poezja nocy

pianista na czarno-białym zdjęciu

Drugi recital w ramach Wiosny z Fryderykiem będzie nastrojowy i mroczny. Tomasz Marut wykona nokturny – Fryderyka Chopina i Lowella Liebermana.

W programie jest występu są także fragmenty utworu „Marzenie miłosne” Ferenca Liszta. Tomasz Marut jest zdolnym pianistą młodego pokolenia. Obecnie odbywa studia doktoranckie w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Uczestniczył w XVIII Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim w Warszawie.

Koncert Tomasza Maruta rozpocznie się o godz. 19.30 w Palmiarni (park. Chopina). Organizatorem Wiosny z Fryderykiem jest Centrum Kultury Victoria.

Wyjątkowy podwieczorek

banner ze zdjęciami obu artystek

„Solidarni z Ukrainą – pod takim hasłem odbędzie się pierwszy w tym roku Podwieczorek muzyczny w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a). W niedzielę 27 marca będziemy gościć dwie znakomite artystki z Ukrainy, które uciekły do naszego kraju przed wojną.

O godz. 16.00 wystąpią Eugenia Cherkazova (akordeon) i Svitlana  Shabaltina (klawesyn).

Obie artystki są profesorami Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy im. P. Czajkowskiego i należą do czołówki ukraińskiej sceny muzyki klasycznej. Koncertują w Europie oraz za oceanem, zarówno solo, jak i tworząc niezwykły duet – wyjaśnia Piotr Oczkowski z Klubu Inicjatyw Kulturalnych.

Bilety-cegiełki w cenie 30 zł są do nabycia w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (ul. Dolnych Wałów 3, poniedziałek – sobota, godz. 10.00–18.00), będą dostępne także przed koncertem.

Centrum Kultury Victoria zdradza swoje plany

banner Pablopavo

W najbliższych miesiącach kalendarz wydarzeń w CK Victoria zapełni się. Gliwiczanie będą mieli wiele okazji, by wyjść z domu i zgodnie z tegorocznym hasłem Victorii – być blisko kultury.

– Centrum Kultury Victoria będzie współorganizatorem wydarzeń, które w Gliwicach już znamy. Tu przed nami wyzwanie – spróbujemy nadać im jeszcze lepszą jakość. Jednak najważniejsze zadanie, które stoi przed Victorią, to nasz autorski repertuar – nowe propozycje. Właśnie pracujemy m.in. nad projektem pt. „Kulturalia”, czyli Gliwicki Festiwal Kultury. Potrwa od maja do listopada i dostarczy naszym odbiorcom wielu wrażeń. Na początek majówka i prawdopodobnie po raz pierwszy w Gliwicach – silent disco, czyli cicha dyskoteka w ruinach teatru – mówi Paweł Ciepliński, dyrektor CK Victoria.

Pierwsze wydarzenia organizowane pod szyldem Centrum Kultury Victoria już za nami. To między innymi Walentynki, Dzień Świętego Patryka, event charytatywny dla Ukrainy w Cechowni i koncert fortepianowy w ramach Wiosny z Fryderykiem w Palmiarni. To dopiero rozgrzewka, a mieszkańcy Gliwic z pewnością będą mogli wybierać z bogatego kalendarza imprez.

– Chcemy wyjść z wydarzeniami do ludzi. Chcemy, żeby kulturą żyła miejska przestrzeń. Stąd m.in. pomysł na Rynek Kultury w alei Przyjaźni przy ruinach teatru Victoria. Wierzymy, że organizując wydarzenia, damy ludziom także okazję do spotkań, do tego – by po pandemicznej przerwie - znów byli blisko siebie – dodaje Łukasz Kwaśniewski, zastępca dyrektora ds. programowych.

Mocnym punktem na kulturalnej mapie Gliwic ma być Scena Bojków. Victoria chce w pełni wykorzystać potencjał niedawno wyremontowanego budynku – z nową sceną, profesjonalnym sprzętem nagłośnieniowym, oświetleniem i sufitem akustycznym. Sala dysponuje widownią na 230 miejsc. 2 kwietnia na bojkowskiej Scenie wystąpi Czesław Mozil. Zaraz potem koncert Pablopavo i Ludzików w ramach trasy promującej nowy album zespołu pt. „Mozaika”.

Warto śledzić stronę ckvictoria.pl, gdzie zainteresowani znajdą informacje o działaniach nowej instytucji kultury. Docelowo ten adres ma być najlepszym źródłem wiedzy o wydarzeniach w naszym mieście. (CKV)

Przyjęcie uchodźcy – można już składać wnioski

banner z napisem Pilne

40 zł za osobę dziennie to  kwota z tytułu zapewnienia zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy. Wnioski o wypłatę w naszym mieście przyjmuje Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Gliwicach.

Świadczenie jest przyznawane za okres nie dłuższy niż 60 dni za faktyczne zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia osobie, która przekroczyła polsko-ukraińską granicę od 24 lutego br. i jest wypłacane z dołu.

Wzór wniosku, na podstawie którego będzie wypłacane świadczenie opublikowano 16 marca  w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji: https://dziennikustaw.gov.pl/DU/2022/608/D2022000060801.pdf.

Wypełnione wnioski w  Gliwicach można składać w Zakładzie Gospodarki Mieszkaniowej (pl. Inwalidów Wojennych 12, tel. 32/239-11-19, zgm@zgm.gliwice.eu):

  • osobiście od poniedziałku do środy między godz. 7.30 a 15.30, w czwartki od godz. 7.30 do 17.00, w piątki między godz. 7.30 a 14.00;
  • wysyłać pocztą tradycyjną albo na elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP.

Każdy wniosek, zgodnie z rozporządzeniem MSWiA, będzie rozpatrywany w terminie miesiąca od jego złożenia.

Mammografia ratuje życie

grafika

Badanie mammograficzne jest szybkie i nieinwazyjne, a może uratować życie. Polega na wykonaniu dwóch zdjęć rentgenowskich każdej piersi. Na podstawie uzyskanego obrazu możliwe jest wykrycie tzw. zmian bezobjawowych już we wczesnym stadium ich powstania, kiedy nie są one wyczuwalne. Najbliższe badanie w mammobusie LUX MED odbędzie się 11 kwietnia.

W Polsce od 2006 r. realizowany jest Program Profilaktyki Raka Piersi, skierowany do kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Ma na celu przebadanie jak największej liczby Polek, tak aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym etapie i obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi.  Niestety, mimo że mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym u kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat, w 2021 r. z bezpłatnych badań mammograficznych skorzystało niewiele ponad 34% uprawnionych pań.
Wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie, daje niemal 100-procentową gwarancję powrotu do zdrowia.
LUX MED Diagnostyka zaprasza do mobilnej pracowni mammograficznej. W Gliwicach mammobus będzie czekał na chcące się zbadać panie w poniedziałek, 11 kwietnia, w godz. od 10.00 do  17.00, na placu Krakowskim.
W badaniach mogą uczestniczyć panie w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.
Programem nie są objęte panie, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Badanie jest bezpłatne, finansowane przez NFZ  i nie wymaga skierowania lekarskiego.
Uwaga – aby wziąć udział w badaniu konieczna jest rejestracja pod nr tel. 58/666-24-44 lub poprzez stronę internetową www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania, przed połączeniem telefonicznym należy przygotować dowód osobisty. Na badanie należy zabrać zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED.
Na badanie należy przyjść w maseczce ochronnej i o czasie wyznaczonym podczas rejestracji.
 
Więcej informacji na temat mammografii można znaleźć na stronie www.mammo.pl. (mf)

 

Piękno z wnętrza Ziemi

amonit

Przed nami XXVIII Gliwicka Giełda Minerałów, Biżuterii i Skamieniałości. Wydarzenie przyciąga miłośników drogocennych kamieni i skamieniałości z Gliwic i całego regionu.

Gliwicka Giełda Minerałów, Biżuterii i Skamieniałości odbędzie się w weekend 26-27 marca. Miejscem wydarzenia będzie hala sportowa przy ul. Górnych Wałów 29 (w godz. od 10.00 do 18.00).
Podczas Giełdy będzie można nabyć szlachetne kamienie oprawione w pierścionki, kolczyki i bransolety i podziwiać cuda wydobyte z wnętrza Ziemi – swoje zbiory zaprezentują wystawcy z całej Polski i zagranicy. Będzie to również okazja, by zdobyć wiedzę na temat minerałów i szlachetnych darów natury.
Wstęp na giełdę minerałów kosztuje: 12 i 6 zł. Dzieci do 5. roku życia wchodzą bezpłatnie. Uczestnicy wydarzenia zobowiązani są do przestrzegania zasad reżimu sanitarnego. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice Adama Neumanna. Więcej informacji na temat giełdy można znaleźć na stronie www.geoexpo.eu. (mf)

 

Uwaga kierowcy, prace serwisowe w tunelu

Tunel DTŚ

Dziś około godz. 22.30 rozpoczną się prace serwisowe w tunelu w ciągu Drogowej Trasy Średnicowej. Tunel będzie zamknięty do 24 marca do godz. 4.00.

Prace serwisowe w tunelu DTŚ prowadzone są cyklicznie i są konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa kierowców. Sprawdzana jest poprawność działania urządzeń i zarządzających tunelem systemów. W ciągu doby tunelem przejeżdża około 30 tys. pojazdów.
Objazd wytyczono ulicami: Częstochowską, Jagiellońską, Bohaterów Getta Warszawskiego i Stanisława Byliny.