Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 23 marca 2020 r.

// 23-03-2020

Pewna płaca – i leki na czas!

baner akcji polskiej grupy farmaceutycznej

W obliczu epidemii koronawirusa Polska Grupa Farmceutyczna, jeden z największych dystrybutorów w branży farmaceutycznej, ma rozwiązanie dla osób pracujących do tej pory na tzw. czasówkach i umowach-zleceniu, a obecnie borykających się z trudną sytuacją materialną.

 

Uwaga, zmiany w Wydziale Komunikacji

budynek urzędu miejskiego

Z uwagi na ogłoszony 20 marca  stan epidemii w Polsce informujemy, że ulega zmianie tryb obsługi klientów oraz załatwiania spraw w Wydział Komunikacji Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Prosimy o zapoznanie się z procedurami załatwiania następujących spraw :

  • odbiór dowodu rejestracyjnego
  • rejestracja pojazdu fabrycznie nowego lub sprowadzonego z zagranicy
  • złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy
  • złożenie wniosku o wydanie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego oraz zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów

Procedura odbioru dowodu rejestracyjnego:

  1. Wrzuć pozwolenie czasowe wraz z wnioskiem do pojemnika w Urzędzie Miejskim od strony ul. Wyszyńskiego, opisanej „WYDZIAŁ KOMUNIKACJI"
  2. Oczekuj na kontakt telefoniczny ze strony pracownika Wydziału – ze względów bezpieczeństwa może to potrwać kilka dni. Zostaniesz poinformowany gdzie i kiedy odebrać dowód rejestracyjny.
  3. Zgłoś się wyznaczonego dnia z dowodem osobistym.

Uwaga! W przypadku braku wskazania numeru telefonu kontaktowego, dowód rejestracyjny zostanie przesłany listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Procedura rejestracji pojazdu fabrycznie nowego lub sprowadzonego z zagranicy:

  1. Wrzuć oryginały wymaganych dokumentów wraz z potwierdzeniem uiszczenia opłaty oraz wypełnionym wnioskiem  do pojemnika w Urzędzie Miejskim od strony ul. Wyszyńskiego, opisanej „WYDZIAŁ KOMUNIKACJI"
  2. Oczekuj na kontakt telefoniczny ze strony pracownika Wydziału – ze względów bezpieczeństwa może to potrwać do kilku dni. Zostaniesz poinformowany gdzie i kiedy odebrać tablice rejestracyjne, pozwolenie czasowe oraz pozostałe dokumenty.
  3. Zgłoś się wyznaczonego dnia z dowodem osobistym.

Informacja o wymaganych do rejestracji pojazdu dokumentach znajduje się pod następującymi adresami:

  1. Rejestracja pojazdu fabrycznie nowego

https://bip.gliwice.eu/strona=50,60,10

https://www.sekap.pl/katalog.seam?id=9456&actionMethod=katalog.xhtml%3ApeupAgent.selectParent&cid=7121

  1. Rejestracja pojazdu używanego sprowadzonego z zagranicy

https://bip.gliwice.eu/strona=50,88,10

https://www.sekap.pl/katalog.seam?id=9462&actionMethod=katalog.xhtml%3ApeupAgent.selectParent&cid=7121

Pamiętaj – pojazd fabrycznie nowy musi mieć ubezpieczenie OC wykupione najpóźniej w dniu rejestracji (w razie wątpliwości skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym).

INFORMACJA TELEFONICZNA W SPRAWIE REJESTRACJI POJAZDÓW : 

  • UL. ZWYCIĘSTWA 21  (32) 238-54-85, (32) 238-54-96, (32)  239-13-29, (32) 238-54-03, (32) 238-56-90
  • UL. JASNA 31A             (32) 338-64-57,  (32) 338-64-58, (32) 338-64-59

Procedura złożenia wniosku o wydanie prawa jazdy:

  1. Wrzuć oryginały wymaganych dokumentów wraz z potwierdzeniem uiszczenia opłaty, zdjęciem oraz wypełnionym wnioskiem
    do pojemnika w Urzędzie Miejskim od strony ul. Wyszyńskiego,  opisanej „WYDZIAŁ KOMUNIKACJI". Oczekuj na kontakt telefoniczny ze strony pracownika Wydziału – ze względów bezpieczeństwa może to potrwać do kilku dni. Zostaniesz poinformowany gdzie i kiedy odebrać prawo jazdy.
  2. Zgłoś się wyznaczonego dnia z dowodem osobistym.

Wykaz wymaganych dokumentów, w zależności od rodzaju sprawy, znajduje się na stronie internetowej pod linkiem:

https://bip.gliwice.eu/strona=50,0,32

INFORMACJA TELEFONICZNA W SPRAWIE PRAWA JAZDY : 

  • UL. ZWYCIĘSTWA 21  (32) 239-11-95,  (32) 239-11-81

Procedura złożenia wniosku o wydanie licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego oraz zezwolenia na wykonywanie regularnych przewozów :

  1. Wrzuć oryginały wymaganych dokumentów wraz z potwierdzeniem uiszczenia opłaty, zdjęciem oraz wypełnionym wnioskiem
    do pojemnika w Urzędzie Miejskim od strony ul. Wyszyńskiego,  opisanej „WYDZIAŁ KOMUNIKACJI". Oczekuj na kontakt telefoniczny ze strony pracownika Wydziału – ze względów bezpieczeństwa może to potrwać do kilku dni. Zostaniesz poinformowany gdzie i kiedy odebrać dokumenty.
  2. Zgłoś się wyznaczonego dnia z dowodem osobistym.

Wykaz wymaganych dokumentów, w zależności od rodzaju sprawy, znajduje się na stronie internetowej pod linkiem:

https://bip.gliwice.eu/strona=50,0,30

INFORMACJA TELEFONICZNA W SPRAWIE TRANSPORTU I DZIAŁALNOŚCI REGULOWANEJ: 

  • UL. ZWYCIĘSTWA 21 ( 32) 239-11-72, (32) 239-12-67, (32) 238-54-94, (32)  238-56-72

 

Naukowcy walczą z wirusem

grafika

Naukowcy z Politechniki Śląskiej w międzynarodowym zespole pracują nad jednym z kluczowych enzymów wirusa SARS-CoV-2.

Nowoczesne metody obliczeniowe pozwalają na znaczne przyspieszenie badań pozwalających poznać strukturę i funkcję białek  - również wirusowych, a w efekcie służą jako pomoc w zaprojektowaniu skutecznych leków czy szczepionek.  Naukowcy z grupy badawczej Tunneling Group, działającej przy Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej, wykorzystując symulacje dynamiki molekularnej i autorskie oprogramowanie, dogłębnie poznali strukturę głównej proteazy wirusa SARS-CoV-2, enzymu, który jest jednym z kluczowych enzymów w cyklu życiowym wirusa.

Młody zespół działający pod kierunkiem dra hab. Artura Góry z Centrum Biotechnologii Politechniki Śląskiej w ramach nawiązanej współpracy z badaczami z Uniwersytetu Alberty w Kanadzie oraz Politechniki w Turynie scharakteryzował główną proteazę SARS-CoV-2 (SARS-CoV-2 Mpro) oraz porównał ją z odpowiadającym enzymem wirusa wywołującego SARS (SARS-CoV Mpro).

- Początkowo chcieliśmy porównać zachowanie obu enzymów i na tej podstawie zaproponować związki, które były już wcześniej przebadane i mogłyby szybko zostać wprowadzone, aby zahamować aktywność głównej proteazy, a tym samym zahamować namnażanie się wirusa. Niestety, już podczas wstępnych analiz okazało się, że kieszeń wiążąca substrat, w której miałoby następować wiązanie związków hamujących działanie enzymu, jest bardzo ruchliwa. Co oznacza, że nie możemy skorzystać z drogi na skróty - opowiada o wynikach badań dr hab. Artur Góra. Dodatkowo zaobserwowaliśmy, że nasz cel molekularny może łatwo ulec dalszym zmianom, gdyż charakteryzuje się dużą zmiennością ewolucyjną - dodaje. To w efekcie oznaczałoby, że cały nasz i naszych Partnerów wysiłek może pójść na marne. Dlatego też niezwłocznie rozpoczęliśmy prace nad wytypowaniem innego - mniej ruchliwego i ewolucyjnie stabilnego - rejonu białka Mpro, do którego potencjalne leki mogłyby się wiązać skuteczniej – mówi dr hab. inż. Artur Góra.

Poprzez połączenie analizy dynamiki białka z analizą ewolucyjną oraz analizą wpływu dalszych mutacji na stabilność enzymu chcemy wygrać ten szczególnego rodzaju wyścig zbrojeń, inaczej mówiąc chcemy przechytrzyć wirusa i przewidzieć kolejne możliwe drogi jego ewolucji. Już teraz wiemy, że wirus wyizolowany we Włoszech różni się od tego z Wuhan. Mutacje prowadzące do zmian w sekwencji głównej protazy to także tylko kwestia czasu i chcemy być na tę ewentualność dobrze przygotowani.

Nasze prace nie są tylko i wyłącznie teoretyczne, skuteczność wiązania się wytypowanych związków możemy błyskawicznie sprawdzić dzięki nowoczesnej platformie do wysokoprzepustowej analizy interakcji międzycząsteczkowych dostarczonej przez firmę NanoTemper. Możemy mówić o dużym szczęściu w tej sytuacji, grant na pozyskanie unikalnej infrastruktury badawczej otrzymaliśmy pod koniec zeszłego roku i przy wykorzystaniu MonolithNT.Automated jesteśmy w stanie zweryfikować kilkaset związków dziennie.

Prace w kierunku scharakteryzowania SARS-CoV-2 Mpro ruszyły w momencie, kiedy udostępniona została struktura krystalograficzna tego białka. Na jej podstawie wykonane zostały symulacje dynamiki molekularnej, które następnie przeanalizowano pod kątem zmian dynamiki i zachowania białka. Grupa Tunneling Group stworzyła program AQUA-DUCT, który pozwala na przeanalizowanie dynamiki zachowania białka z uwzględnieniem zmian w dostępnych przestrzeniach wewnątrzcząsteczkowych, co przy konwencjonalnej analizie jest zwykle pomijane. Dodatkowo, badania zostały rozszerzone o analizę ewolucyjną wirusowych białek Mpro oraz badanie stabilności białka. Pierwsze wyniki badań zespołu dra Góry zostały udostępnione dla wszystkich zainteresowanych już na początku marca, czekają również na recenzje w jednym z topowych czasopism.

W zespole badawczym z ramienia Politechniki Śląskiej pracują: dr hab. Artur Góra z Centrum Biotechnologii, doktorantki - mgr Karolina Mitusińska z Centrum Biotechnologii i Wydziału Chemicznego, mgr inż. Maria Bzówka ze Wspólnej Szkoły Doktorskiej, oraz inż. Agata Raczyńska i inż. Aleksandra Samol z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki. (Pol.Śl.)

 

 

Wycinka w Lesie Łabędzkim. Jest odpowiedź Lasów Państwowych

las

Od dłuższego czasu niepokój gliwiczan wzbudza wycinka drzew w Lesie Łabędzkim, prowadzona przez właściciela tego terenu, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. W imieniu mieszkańców o wyjaśnienie powodów tej akcji wystąpił prezydent Gliwic. 

17 marca nadeszła odpowiedź z Nadleśnictwa Brynek, z którego wynika, że wycinka dotyczy starych drzew i jest zgodna z Planem Urządzenia Lasu pod nowe nasadzenia. Nadleśnictwo zapewniło jednocześnie, że prace powinny zakończyć się wiosną i wtedy też zostaną naprawione zniszczenia w śladzie ścieżek leśnych – informuje Agnieszka Setnik, naczelnik Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Poniżej zamieszczamy pełną treść odpowiedzi Nadleśnictwa Brynek:

Nadleśnictwo Brynek w odpowiedzi na pismo z dnia 02.03.2020 r. informuje, że zakres oraz intensywność prowadzonych cięć na terenie tzw. Lasu łabędzkiego wynika z aktualnie obowiązującego Planu Urządzania Lasu sporządzonego dla Nadleśnictwa Brynek na lata 2020–2021. Przytoczony dokument został zatwierdzony do stosowania decyzją Ministra Środowiska z dnia 07.09.2012 r.

Obecnie prowadzone prace na w/w terenie mają na celu usunięcie starych (przeszłorębnych) drzewostanów brzozowo-sosnowych i zastąpienie ich młodym pokoleniem dębowo-bukowym. Wymaga to prowadzenia cięć w formie gniazdowej i przerębowej, których zadaniem jest przygotowanie miejsca do posadzenia nowego docelowego pokolenia lasu oraz odsłonięcia istniejących, wartościowych pod względem hodowlanym podrostów. Dalsze prace związane z procesem przygotowania gleby do sadzenia oraz właściwym sadzeniem docelowych gatunków drzew mających w przyszłości tworzyć dojrzały drzewostan powinny zakończyć się zgodnie z planem wiosną br. 

Odnosząc się do tematu tzw. leśnych duktów, pragniemy wskazać, że są to  drogi technologiczne służące w pierwszej kolejności do realizacji wszelkich zadań gospodarczych i ochronnych ciążących na nadleśnictwie. Uszkodzenia dróg leśnych powstałe w wyniku wywozu drewna są w miarę możliwości nadleśnictwa naprawiane po zakończeniu procesów gospodarczych na danym terenie leśnym".

 

#zostańwdomu i zobacz wystawę

kobieta z rękawicą bokserską, napis: Jestem silna, bo przestałam walczyć ze sobą i zaczęłam walczyć o siebie

8 marca w Stacji Artystycznej Rynek odbył się wernisaż wystawy Marty Frej. W czasie epidemii miłośnicy jej grafik mogą obejrzeć wszystkie prace w Internecie.

Motywem przewodnim prac jest zdanie „Jestem silna, bo...”. Wszystkie memy można obejrzeć TUTAJ.

#ZostanWdomu – apel z izby przyjęć Szpitala Miejskiego nr 4

apel izby przyjęć szpitala miejskiego

#ZostanWdomu – apeluje personel medyczny izby przyjęć Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Placówka działa w trybie ostrego dyżuru, skupiając się na pomocy pacjentom w stanie zagrożenia życia. Przypomina zarazem, że poradnie specjalistyczne działają w większości w systemie teleporad.

Niestety, wciąż zgłaszają się bezpośrednio do nas osoby, które przyjeżdżają nawet z drugiego końca miasta np. po wypis ze szpitala, po receptę albo dlatego, że nie mogą dodzwonić się do swojej przychodni. Jeśli są to osoby starsze – oznacza to większe ryzyko zakażenia koronawirusem i ciężkiego przebiegu choroby – wyjaśnia dr Aneta Cieślak-Chróst ze Szpitala Miejskiego nr 4. – Tak narodził się pomysł na apel zamieszczony w mediach społecznościowych. Jeżeli uda nam się choć jedną osobę przekonać do pozostania w domu, to już będzie sukces – podsumowuje lekarka.

#zostańwdomu i buduj modele

model kartonowy

Na czas epidemii (i nie tylko) Gliwickie Stowarzyszenie Modelarzy Lotniczych podaje ciekawy pomysł na kreatywne spędzenie w domu wolnego czasu. A może... zbudować model latającej „kartonówki”?

Wystarczy napisać e-mail na adres jan.wojtak@interia.pl, aby otrzymać drogą elektroniczną plan modelu kartonowego do wydruku wraz ze szczegółowym opisem jego budowy oraz sposobem oblatania. Gotowy model będzie można wypróbować w domu lub podczas bezpiecznego wyjścia do parku czy na łąkę. Nie potrzeba ani instruktorów, ani wychodzenia do modelarni. Jako narzędzia wystarczą  nożyczki, długopis i linijka.

Model  jest zbudowany z papierowych skrzydeł i kadłuba z drewnianego patyczka. Materiały do budowy modelu to  blok techniczny lub rysunkowy, a nawet zwykły papier do drukarki, drewniane listewki,  patyczki do szaszłyków albo wykałaczki. Jeśli jesteś zainteresowany, pisz do GSML, podając w tytule wiadomości  „Zamawiam”!