Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach – 23 czerwca

// 23-06-2022

#Gliwice2040. Konsultacje projektu nowej strategii miasta

baner konsultacji społecznych

Od 13 czerwca trwają konsultacje społeczne projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040". Uwagi do proponowanych treści dokumentu można zgłaszać do 25 lipca.

Formularz konsultacyjny jest dostępny w wersji elektronicznej na Gliwickiej Platformie Partycypacyjnej decydujmyrazem.gliwice.pl. Tam też znajduje się projekt nowej strategii.

W wersji papierowej formularz można pobrać i złożyć w następujących punktach, w godzinach ich pracy:

  • w siedzibach Urzędu Miejskiego, przy ul. Zwycięstwa 21 i Jasnej 31A,
  • w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17, Biblioforum przy ul. Lipowej 1 oraz filiach Biblioteki,
  • w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 1, w Strefie Seniora przy ul. Studziennej 6, w Strefie Aktywności Społecznej Centrum 3.0 przy ul. Jagiellońskiej 21,
  • w Centrum Kultury Victoria przy ul. Barlickiego 3.

W powyższych punktach zainteresowani również zapoznają się z treścią projektu nowej strategii.

Dodatkowych informacji na temat konsultacji społecznych projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040” udziela Biuro Rozwoju Miasta UM (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

 

CEEB. Coraz mniej czasu! Jak złożyć deklarację elektroniczną?

model domu 3d i panel energetyczny

Tylko do 30 czerwca zarządcy lub właściciele budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych mieszkalnych (deklaracja A) oraz budynków i lokali niemieszkalnych (deklaracja B) muszą zarejestrować zainstalowane źródła ciepła w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków tworzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.  Złożenie deklaracji do CEEB jest obowiązkowe, a najłatwiej zrobić to przez Internet, za pośrednictwem serwisu ceeb.gov.pl. Podpowiadamy, co należy wiedzieć.

Ile jest czasu na złożenie deklaracji?

  • do 30 czerwca – w przypadku istniejących budynków,
  • 14 dni od uruchomienia źródła ciepła – w przypadku nowych obiektów, jak i w przypadku obiektów istniejących, w których instaluje się nowe źródło ciepła.

Jak zrobić to najszybciej?

Najlepiej online na komputerze, za pośrednictwem serwisu ceeb.gov.pl. Do rejestracji konieczne jest posiadanie profilu zaufanego, e-dowodu lub podpisu kwalifikowanego.

Krok 1. Budynek i adres

Po zarejestrowaniu się (np. przez profil zaufany), wybierasz opcję „budynek”, gdzie dodajesz adres lub adresy nieruchomości, jeśli posiadasz ich więcej. Następnie do wyboru są formularze „A” (dla budynków mieszkalnych – domów jednorodzinnych, kamienic, bloków itp. oraz budynków zbiorowego zamieszkania, np. hoteli czy internatów) oraz „B” (dla budynków niemieszkalnych, o różnych typach działalności – od garaży, piekarni, przez muzea, biblioteki, domy kultury, szkoły, dworce, szklarnie, szpitale, biura, po kotłownie, gospodarstwa rolne i kościoły). Jeśli w budynku mieszkalnym znajdują się lokale niemieszkalne, to należy wypełnić dwie deklaracje!

Krok 2. Źródła ciepła

System zapyta cię, czy źródło zostało uruchomione po 1 lipca 2021 roku. Rejestrujesz wszystkie źródła ciepła i spalania paliw, jakie są w budynku.

Najwięcej miejsca w deklaracji poświęcone jest kotłom na paliwa stałe. Trzeba określić, czy jest to kocioł z ręcznym czy automatycznym podawaniem paliwa (zasypowy). Następnie podać, jakiej klasy jest kocioł (ekoprojekt, klasy 3-5 lub poniżej klasy 3; jest też opcja „bez informacji”. W przypadku wszystkich kotłów należy też podać, jakie jest stosowane paliwo – czy jest to węgiel, biomasa, pellet czy drewno).

Trzeba zarejestrować m.in. kotły gazowe, olejowe, piece kaflowe, kominki, ogrzewanie z miejskiej sieci, kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne. Nie trzeba podawać ani roku produkcji, ani typu kotła. Nie ma znaczenia, czy jest to źródło używane czy nie – jeśli jest w budynku, to trzeba je zgłosić, odpowiednio zaznaczając, czy urządzenie jest eksploatowane lub nie. Liczą się też urządzenia wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej.

Warto wiedzieć, że w serwisie ceeb.gov.pl wdrożono  narzędzia sprawdzające, wyświetlające odpowiednie komunikaty i podpowiedzi, jeśli jakiejś niezbędnej informacji zabraknie w deklaracji elektronicznej – to niewątpliwa zaleta w stosunku do jej wersji papierowej.

Krok 3. Złożenie deklaracji

Na końcu system pyta, czy na pewno chcesz złożyć deklarację. Kliknięcie „złóż” oznacza, że czynności nie można cofnąć. Można natomiast zapisać kopię roboczą, jeśli potrzebne jest zweryfikowanie informacji przed wysłaniem deklaracji. Swoją deklarację zobaczysz potem w systemie – wystarczy wrócić do początku i wybrać opcję „deklaracje złożone”. Natomiast w celu złożenia korekty, można wypełnić drugą deklarację.

Rejestr źródeł ciepła jest pierwszą częścią Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W tej bazie oprócz danych o ogrzewaniu znajdą się też informacje o budynkach, programach pomocowych dla mieszkańców czy kontrolach kominiarskich.

Dodatkowe informacje, instrukcje oraz przykłady wypełnienia deklaracji, publikowane przez GUNB, można pozyskać ze strony : www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow.

(ŚR)

 

Jest sposób na upał

kurtyna wodna na Rynku

Dzień zapowiada się upalnie, słupek rtęci ma sygnalizować 27 stopni Celsjusza, a my mamy dobre wieści – ochłody możecie szukać nie tylko w gliwickich oazach zieleni, ale też na Rynku – właśnie zainstalowano tam wodną kurtynę, która tworzy z wody przyjemną chłodzącą mgiełkę. Kolejne pojawią się jeszcze przy Urzędzie Miejskim, przy placu Krakowskim, przy ul. Dzionkarzy w Sośnicy oraz przy Domu Kultury ul. w Bojkowie. Kurtyny będą nas chłodzić aż do końca wakacji codziennie do godz. 20.00, gdy temperatura przekroczy 25°C.

Kurtyny wodne, tzw. zamgławiacze, nie tylko skutecznie chłodzą, ale też oszczędzają wodę, której zużycie jest nawet kilkadziesiąt razy mniejsze, niż w przypadku strażackich kurtyn wodnych. Ponadto wytwarzana mgiełka delikatnie zrasza przechodniów i powoduje lekkie zawilgocenie terenu czy chodnika, nie powodując zagrożenia poślizgnięcia się. Urządzenia zasilane są wodą pobieraną z sieci wodociągowej przez hydrant, co oznacza, że kurtyny są bezpieczne w użytkowaniu pod względem czystości mikrobiologicznej wody, nad bezpieczeństwem której sprawuje nadzór Akredytowane Laboratorium PWiK Gliwice. (mf)

 

Ostatni moment na odwiedzenie Palmiarni!

Palmiarnia

27 czerwca rozpocznie się remont Palmiarni, a to oznacza dłuższą przerwę technologiczną. To ostatni moment, by jeszcze przed wakacjami odwiedzić gliwickie tropiki – przerwa technologiczna potrwa do 26 sierpnia.

W ramach prac wymieniona zostanie elewacja pawilonu historycznego Palmiarni, co pozwoli na znaczne ograniczenie strat ciepła. Pojawią się nowe panele ścienne z poliwęglanu, wymieniona zostanie też obudowa łączników, stolarka drzwiowa i okienna oraz techniczna brama wjazdowa. Modernizacja obejmie też drabiny pomostów technicznych, w planach jest również remont cokołu. W tym czasie zostaną też przeprowadzone niezbędne prace konserwacyjne sieci ciepłowniczej.
Ze względu na dobro roślin znajdujących się na co dzień w Palmiarni, większe prace remontowe muszą odbywać się w porze letniej. Ma to ścisły związek z dodatnią temperaturą panującą na zewnątrz w lipcu i sierpniu. W związku z dużym zakresem modernizacji tegoroczna przerwa techniczna w Palmiarni Miejskiej potrwa od 27 czerwca do 26 sierpnia. Przez ten czas obiekt będzie wyłączony z użytkowania – mówi Iwona Janik z Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych w Gliwicach. (mf)

 

#zielonegliwice. Skąd się bierze woda w kranie?

Stacja Uzdatniania Wody z lotu ptaka

25 czerwca Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach organizuje dzień otwarty Stacji Uzdatniania Wody. Podczas zwiedzania będzie można dowiedzieć się, co dzieje się z wodą zmagazynowaną głęboko pod ziemią, zanim trafi do naszych domów.

Stacja Uzdatniania Wody, która działa w gliwickiej dzielnicy Łabędy przy ul. Kanałowej, to nowoczesna placówka wyposażona w infrastrukturę technologiczną, dzięki której możliwe jest dostarczanie w obszary zasilania wody pitnej najwyższej jakości. Głównym źródłem dostaw wody dla gliwiczan są własne triasowe ujęcia wód głębinowych średnio i wysoko zmineralizowanej, źródła izolowane geologicznie od zanieczyszczeń zewnętrznych, posiadające korzystny dla zdrowia skład chemiczny. Woda, która płynie dalej do mieszkań, w całym procesie nie ma kontaktu z człowiekiem. Instalacje są hermetyczne. Na światło dzienne wypływa dopiero z kranu.

Podczas dnia otwartego SUW będzie okazja, aby poznać proces ujmowania i uzdatniania wody, zobaczyć nowoczesne urządzenia, pracę ludzi odpowiedzialnych za dostawę czystej wody do naszych domów. Chętnie odpowiemy na pytania, skąd dokładnie bierze się woda w kranie, czy koniecznie jest instalowanie drogich, domowych filtrów i czy można pić wodę z prosto z kranu? – zachęca miejska spółka PWiK.

Zwiedzanie SUW zaplanowano na sobotę 25 czerwca na godziny 11.00, 13.00 i 15.00. Ze względów bezpieczeństwa, liczba zwiedzających jest ograniczona. PWiK prosi o wcześniejszą rezerwację pod nr tel. 32/428-44-72 lub bok@pwik.gliwice.pl. Oglądanie stacji przez dzieci i niepełnoletnią młodzież możliwe jest tylko pod opieką opiekunów.

Jest nowy portal – ostatni moment na zgłaszanie uwag!

Baner z napisem Decydujmy razem

Gliwice chcą udostępniać informacje o stanie miasta w przejrzysty i przystępny sposób na nowym portalu Gliwice Otwarte Dane. Jest już pilotażowa wersja tej internetowej witryny, a wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać swoje uwagi i propozycje zmian do 25 czerwca. Warto zajrzeć!

Pilotażowa wersja portalu Gliwice Otwarte Dane została uruchomiona pod adresem https://open-data-gliwice.hub.arcgis.com przez Urząd Miejski w Gliwicach. – Postanowiliśmy przygotować portal internetowy, który zdecydowanie ułatwi i przyspieszy przeglądanie informacji o Gliwicach. Do tej pory aktualne informacje o kondycji Gliwic były drukowane co roku w obszernym Raporcie o stanie miasta – w formie zdecydowanie mniej atrakcyjnej dla mieszkańców, którzy chcieliby szybko znaleźć konkretne informacje lub po prostu w wolnej chwili zorientować się w kluczowych sprawach – wyjaśnia Iwona Pylypenko-Wilk, naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego UM.

To właśnie pracownicy tego wydziału oraz Biura Rozwoju Miasta samodzielnie opracowali koncepcję portalu i wdrożyli ją w życie, tworząc witrynę i wprowadzając do niej dane z raportu za ubiegły rok.

Osiem głównych tematów

Dane zgrupowane zostały w 8 działach tematycznych (zgodnych z Raportem o stanie miasta):

  • Gliwice i Gliwiczanie (np. liczba ludności z podziałem na dzielnice czy dane demograficzne),
  • Zarządzanie samorządowe (np. informacje o realizacji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego i programów unijnych),
  • Infrastruktura (np. liczba zarejestrowanych pojazdów, natężenie ruchu i wypadki drogowe),
  • Środowisko (np. jakość powietrza, informacje o terenach zielonych czy gospodarowanie odpadami komunalnymi),
  • Gospodarka i finanse (np. informacje o rynku pracy, podmiotach gospodarczych i budżecie miasta),
  • Zdrowie i Polityka społeczna (np. informacje o placówkach służby zdrowia i świadczonej pomocy społecznej),
  • Kultura, edukacja, sport (np. informacje o miejskich instytucjach kultury, liczbie uczniów, lokalizacji obiektów sportowych, placów zabawa i siłowni plenerowych),
  • Bezpieczeństwo i porządek (np. informacje o kamerach miejskiego monitoringu).

To dopiero początek

Dane prezentowane są w różnorodnej formie: interaktywnych map, wykresów, infografik, list czy etykiet. Dodatkowo można je przeglądać np. w postaci tabel, pobierać w różnych formatach i dalej wykorzystywać w dowolny sposób. Klikając w różne elementy (np. słupki wykresów, obiekty na mapie, listy przy mapach itd.), można odkryć wiele różnych informacji. Dodatkowo można również przechodzić na inne strony i geoportale powiązane tematycznie z publikowanymi danymi – dostępne są m.in. z poziomu górnej belki portalu (m.in. Raport o stanie miasta, Strategia2040, MSIP, Gliwicka Platforma Partycypacyjna) lub w poszczególnych działach tematycznych.

To dopiero początek, ponieważ dane będą sukcesywnie uzupełniane. Chcemy rozbudowywać portal i bazę danych tak, aby jak najlepiej służyła mieszkańcom, przedsiębiorcom i innym osobom szukającym informacji o Gliwicach. Dlatego zależy nam na pozyskaniu uwag i opinii w trakcie trwających konsultacji. Są otwarte dla każdego zainteresowanego – zachęca Iwona Pylypenko-Wilk.

Wyraź swoją opinię!

Ankieta dotycząca pilotażowej wersji portalu Gliwice Otwarte Dane jest dostępna na stronie internetowej decydujmyrazem.gliwice.pl w dziale „Wypowiedz się”. Można ją wypełniać do 25 czerwca. W zależności od liczby i rodzaju złożonych uwag, pełne udostępnienie portalu Gliwice Otwarte Dane nastąpi najpóźniej do września.

 

Wakacje na sportowo

dzieci na boisku

Miejski Zarząd Usług Komunalnych zaprasza na wyjątkowe, bezpłatne wakacje w mieście. Będą zajęcia w skateparku, piłka nożna, koszykówka i lekkoatletyka. Chętni? Zapisy ruszą w piątek, 24 czerwca.

Sportowe zajęcia dla rolkarzy i deskorolkarzy przeprowadzi w tym roku Extreme City, z którym w każdy piątek lipca i sierpnia będzie można poćwiczyć w skateparku.
Stowarzyszenie GTW zadba o formę małych piłkarzy – zaplanowano dwa turnusy Piłkarskiego Lata: 25-29 lipca (Orlik ul. Jasna) oraz 1-5 sierpnia (Ostropa, ul. Lekarska). Zajęcia przeznaczone są dla grupy wiekowej od 7 do 9 lat oraz dla młodzieży w wieku od 10 do 12 lat.
Koszykarskie wsady i kozłowanie będzie można poćwiczyć z ProActive. Pierwszy turnus Koszykarskiego Lata zaplanowano na 4-8 lipca (Orlik ul. Jasna), drugi na 8-12 sierpnia (Orlik, ul. Jasna). Również z ProActive będzie można spędzić Lekkoatletyczne Lato – zajęcia zaplanowano na 18-22 lipca, na Orliku przy ul. Jasnej.
Grupy będą 15-osobowe. Zajęcia są bezpłatne, ale obowiązują zapisy. Formularz zgłoszeniowy będzie dostępny na stronie internetowej Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych od piątku, 24 czerwca. (mf)

 

Zmiana fragmentu Studium – czas na wnioski

obszar w Czechowicach na mapie

Wydział Planowania Przestrzennego informuje o rozpoczęciu prac nad zmianą fragmentu Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gliwice dla obszaru położonego w południowej części dzielnicy Czechowice, w rejonie ulic Rekreacyjnej i Toszeckiej.

Szczegółowe informacje można znaleźć w Miejskim Systemie Informacji Przestrzennej.

Wnioski dotyczące projektu wskazanej zmiany fragmentu Studium można składać do 14 lipca br.

Najbliższe spotkania prezydenta z mieszkańcami

baner

Trwa cykl spotkań prezydenta Adama Neumanna z mieszkańcami Gliwic: KIERUNEK – DZIELNICE. Najbliższe zorganizowane zostaną dla mieszkańców dzielnic: Wojska Polskiego i Zatorze.

Spotkania rozpoczęły się w maju i są kontynuowane w czerwcu. Są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Umożliwiają przedstawienie spraw bliskich mieszkańcom danej dzielnicy oraz rozmowę o kluczowych miejskich inwestycjach. To doskonała okazja do zadania pytań czy zwrócenia uwagi na ważne aspekty życia w lokalnych społecznościach i bieżące problemy.
Spotkania organizowane są w szkołach oraz w siedzibach Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych.
Najbliższe odbędą się 23 czerwca. O godz. 16.30 rozpocznie się spotkanie dla mieszkańców dzielnicy Wojska Polskiego (Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, ul. Kozielska 1), a o godz. 18.30 dla mieszkańców Zatorza (Górnośląskie Centrum Edukacyjne, ul. Okrzei 20).
Spotkajmy się w dzielnicach – porozmawiajmy o tym, co ważne.

 

Z Pyskowic, przez Gliwice, do Knurowa

autobus

W sobotę, 25 czerwca, Zarząd Transportu Metropolitalnego wprowadzi kilka zmian w rozkładzie jazdy autobusów. Uruchomiona zostanie m.in. nowa linia M105, która połączy Pyskowice z Knurowem. Autobus będzie przejeżdżał przez Gliwice.

Nowa  linia M105 łącząca Pyskowice, Gliwice i Knurów rozpocznie kursowanie 25 czerwca. W Gliwicach autobus pojedzie przez osiedle Kopernika, centrum miasta i Sikornik. Tego dnia uruchomione zostaną też linie 678 i 694, zawieszone linie 194N, 648, 677 i 710, a zmianie ulegnie rozkład jazdy linii 71 i 194. ZTM informuje, że również od 25 czerwca przystanek przy CH Auchan będzie obsługiwany przez linie: 59, 194, 694 i M104. Więcej informacji na temat planowanych zmian można znaleźć na stronie internetowej: https://rj.metropoliaztm.pl. (mf)