Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 22 stycznia 2020 r.

// 22-01-2020

Biegniemy po raz 33. Psiaki to uwielbiają

piesek na spacerze

Przed nami pierwszy w tym roku, ale w sumie już 33 „Bieg na 6 łap”. Waldusia, Kaję, Arbuzika i inne pieski z gliwickiego schroniska przy ul. Wschodniej będzie można zabrać na spacer w pierwsza sobotę lutego.

1 lutego po raz kolejny będzie można zabrać na spacer czworonogi z gliwickiego schroniska. To doskonała okazja, by oswoić się z pieskami, a nawet zaprzyjaźnić i zaadoptować. Pieski czekają na spacer i nowy dom.

Pierwszy bieg odbył się w marcu 2016 r. i od razu zyskał ogromne zainteresowanie. Szybko okazało się, że spacery w gronie rodziny i psiaków ze schroniska to fajny sposób spędzenia wolnej soboty. Świadczy o tym przede wszystkim frekwencja sięgająca średnio 200 osób podczas każdej edycji. Każdy idzie w swoim tempie. Liczy się tylko główny cel akcji – pokazać, że bezdomne zwierzaki niczym nie różną się od pozostałych – mówi Iwona Janik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych w Gliwicach.

Najbliższy spacer z psami odbędzie się 1 lutego o godz. 11.00 przed schroniskiem przy ul. Wschodniej 56. Na bieg można zapisać się drogą elektroniczną lub na miejscu w biurze biegu. Więcej informacji na temat spaceru można znaleźć na stronie internetowej www.mzuk.gliwice.pl. (mf)

Malarz samotności

artystyczna grafika

24 stycznia na godz. 17.00 zapraszamy do Willi Caro na otwarcie wystawy „Metafizyczna tajemnica”. Zostaną na niej zaprezentowane oryginalne litografie autorstwa Giorgio de Chirico, z cykli „Apokalipsa według Świętego Jana”, „Iliada”, „Hebdomeros” oraz trzy osobne prace.

Zapraszamy do lektury komentarza do sztuki Giorgio de Chirico oraz wystawy w Muzeum w Gliwicach, który napisał wybitny eseista Włodzimierz Paźniewski. Tekst jest dostępny TUTAJ. Ekspozycję można będzie obejrzeć w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) do 19 kwietnia. (MwG)

Podtrzymujemy pamięć o Zagładzie

płot kolczasty

Dom Pamięci Żydów Górnośląskich prezentuje 16 unikalnych projektów, z których wszystkie pokazują znaczące uznanie centralnej pamięci o Holokauście, zachowując pamięć dla następnych pokoleń na całym świecie. Wystawę „Holocaust – podtrzymywanie żywej pamięci” będzie można obejrzeć od 24 stycznia do 29 maja.

Konkurs na projekt plakatu „Holocaust – podtrzymywanie żywej pamięci” jest wspólnym przedsięwzięciem wspieranym przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA) oraz Instytut Yad Vashem, we współpracy z Londyńskim Centrum Kultury Żydowskiej w Wielkiej Brytanii, Europejskim Instytutem Dziedzictwa Shoah w Czechach. Do przygotowania oryginalnych plakatów zostali zaproszenie studenci sztuki i designu. Zdecydowania większość z nich nie miała żadnych osobistych związków z Holokaustem, jednak odpowiedzieli na zaproszenie, nadsyłając setki prac.

Międzynarodowe jury reprezentujące wyżej wymienione kraje partnerskie, składające się z ekspertów zarówno z dziedziny projektowania, jak i edukacji o Holokauście, wybrało kilkanaście najlepszych projektów, które prezentujemy na wystawie. Prace można oglądać w oddziale Muzeum w Gliwicach przy ul. Poniatowskiego 14. Godziny otwarcia Domu Pamięci Żydów Górnośląskich można znaleźć TUTAJ. (MwG)