Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 22 marca 2022 r.

// 22-03-2022

Zmieniły się numery rachunków Urzędu Miejskiego

dłoń wystukująca kod na klawiaturze

Od 1 stycznia 2022 r. Urząd Miejski w Gliwicach obsługuje Bank Millennium S.A. Sprawdź nowy numer rachunku przed dokonaniem wpłaty!

Wpłaty gotówkowe na konta urzędu, bez prowizji, możliwe są we wszystkich placówkach Poczty Polskiej na terenie Gliwic. Jednocześnie w związku ze zmianą banku zniknęła możliwość bezprowizyjnej wpłaty gotówkowej na rachunki Urzędu Miasta w placówkach ING Banku Śląskiego S.A.!

Więcej informacji na stronie bip.gliwice.eu w zakładce Numery kont bankowych.

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Do 29 kwietnia 2022 r.  włącznie, wpłaty dokonane  na  dotychczasowe indywidualne rachunki w ING Banku Śląskim z tytułu:

  •    czynszu dzierżawnego nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,
  •    opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,
  •    rocznych opłat przekształceniowych (dotychczasowych nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa),
  •    podatków i opłat lokalnych,
  •    opłaty skarbowej

będą automatycznie przekazywane na odpowiednie rachunki w Banku Millennium S.A. (obecnie obsługującym UM).

 

#zielonegliwice. Wiosna w biegu!

szpaler drzew przy ul. Przydrożnej

Już za moment soczysta zieleń i świeże barwy wiosny ożywią pozimowy pejzaż gliwickich ulic. Pąki rozwiną się m.in. na gałązkach młodziutkich czeremch wirginijskich, platanów klonolistnych, czerwonolistnych klonów zwyczajnych i lip. To pierwsze z blisko 3 tysięcy drzewek zamówionych przez referat zieleni w Zarządzie Dróg Miejskich, które ozdobią przydrożne pasy zieleni. Po nich dostarczane będą do ZDM kolejne – i tak, z wyłączeniem okresu letniego, nieprzerwanie do kwietnia przyszłego roku.

W połowie marca kilkadziesiąt czeremch wirginijskich trafiło na ul. Opawską, Derkacza i Dworcową. W przyszłości ich lekko połyskliwe liście oraz kwitnące w maju białe drobne kwiaty zebrane w obfite, groniaste kwiatostany z pewnością będą przyciągać uwagę mieszkańców i kierowców. Czeremchy owocują latem niewielkimi, z czasem ciemniejącymi jagodami będącymi przysmakiem ptaków. Te niewielkie drzewa, dobrze znoszące miejskie warunki, świetnie sprawdzają się na zieleńcach i w parkach.

Przy Nowym Świecie posadzonych zostanie około 20 platanów klonolistnych. Ich znakiem szczególnym będą piękne, zwarte korony oraz oryginalnie „cętkowane” pnie. Kora platanów łuszczy się bowiem cienkimi nieregularnymi płatami, odsłaniając położone głębiej, zielone, żółtawe lub kremowe młodsze warstwy. Te dekoracyjne drzewa, wykazujące dużą odporność na zanieczyszczenie powietrza, coraz częściej goszczą w Gliwicach.

Wzdłuż ul. Kozielskiej pojawi się kilkadziesiąt klonów zwyczajnych odmiany „Royal Red” wyróżniającej się piękną, głęboką czerwienią liści przypominających kształtem liście platana. Wiosną są one intensywnie karminowo-czerwone, później ciemnieją, ale ich wybarwienie i połysk utrzymują się aż do jesieni. Przyciągające wzrok drzewa tolerują suszę oraz zasolenie podłoża, dzięki czemu doskonale nadają się do miejskich warunków.

W pasie zieleni przy ul. Wybrzeże Armii Krajowej posadzone zostaną lipy holenderskie. W okresie wakacji te wytrzymałe, długowieczne i miododajne drzewa o sercowatych liściach będą wielkim sprzymierzeńcem miejskich pszczół. Z czasem ich korony staną się wytchnieniem dla przechodniów szukających cienia w skwarze letnich dni.

W kolejnych dostawach dla ZDM oprócz klonów, lip czy platanów znajdą się też m.in. wiązy i metasekwoje chińskie. Nasadzeniami objęte zostaną m.in. ulice Pionierów, Daszyńskiego, Kościuszki, Skowrońskiego, Korczoka, Grottgera, Poniatowskiego, Gierymskiego, Okrzei, Toszecka, rejon Orlickiego i Jasnogórskiej oraz Żwirki i Wigury.

Nowe drzewa mają na ogół 14–16 cm w obwodzie pnia. Pozwala to na szybszą regenerację roślin w miejscu posadzenia

Jak zaobserwowaliśmy w minionych latach, drzewa o takich gabarytach łatwiej odbudowują system korzeniowy i wznawiają intensywny wzrost. To generalnie gatunki i odmiany dobrane tak, aby w najbardziej optymalny sposób dopasowały się do trudnych warunków panujących w pasach drogowych. Wyjątek od reguły związanej z rozmiarem w obwodzie stanowią te drzewa, które przeznaczone zostały do odtworzenia nasadzeń zabytkowych. Obwody tych okazów będą miały ponad 20 cm i więcej – podkreśla Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Oczekiwane przez gliwiczan nasadzenia odtworzeniowe będą prowadzone wiosną w ciągu ulic Mickiewicza, Sobieskiego i Sowińskiego, gdzie drzewostan wpisany jest do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego. W najbliższym czasie zabytkowe szpalery zostaną uzupełnione o kilkadziesiąt nowych drzew – lipy drobnolistne i klony zwyczajne „Schwedleri”.

Nowe nasadzenia w pasach zieleni są otaczane szczególną opieką

Drzewka zasypywane są urodzajną ziemią, a dodatkowo ich bryły korzeniowe oplata się perforowaną rurą, która umożliwia szybsze i dogłębne nawilżenie podczas podlewania. Na powierzchni gruntu, wokół sadzonek, formowana jest „misa” ziemna, która ma zapobiegać rozsączaniu wody opadowej poza obręb bryły korzeniowej. Drzewka są stabilizowane grubymi, drewnianymi palikami oraz poziomymi poprzeczkami, które mają ochronić przed ewentualnymi uszkodzeniami mechanicznymi (np. w trakcie koszenia). Podlewanie roślin odbywa się z częstotliwością zapewniającą ich prawidłowy wzrost, uzależnioną od warunków pogodowych.

Umowy zawarte między Zarządem Dróg Miejskich a wykonawcami nasadzeń w pasach przydrożnej zieleni obejmują wiele zabiegów agrotechnicznych, gwarantujących zachowanie żywotności roślin. To nie tylko podlewanie czy pielenie, ale też ewentualne zabiegi ochrony w przypadku wystąpienia szkodników lub chorób. Dbałość o stan sadzonek jest priorytetem dla naszych wykonawców, ponieważ w przypadku problemów z przyjęciem się roślin lub ich obumarciem muszą wymienić rośliny na własny koszt – zaznacza rzeczniczka prasowa ZDM.

Bezpłatna pomoc medyczna dla uchodźców z Ukrainy / Безкоштовна медична допомога біженцям з України

banner aktualizacja informacji

Uchodźcy z Ukrainy szukający pomocy w Polsce mogą potrzebować opieki medycznej. Każda osoba z problemem zdrowotnym ma prawo skorzystać z porady lekarza rodzinnego, poradni specjalistycznej czy szpitala w ramach usług świadczonych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Безкоштовна медична допомога біженцям з України

Do skorzystania z bezpłatnej opieki medycznej przez obywateli Ukrainy jest wymagane zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną RP lub odcisk stempla Straży Granicznej RP w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terenie Polski, po przekroczeniu granicy od 24 lutego 2022 roku w związku z działaniami zbrojnymi na terytorium Ukrainy.

Przepisy przygotowywane przez rząd obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z NFZ-em. Świadczenia medyczne dla uchodźców z Ukrainy zostaną opłacone z budżetu państwa na podstawie stawek zapisanych w umowach z NFZ-em. Lekarze mogą też wystawiać recepty obywatelom Ukrainy, którzy nie mają numeru PESEL.

Przychodnie Podstawowej Opieki Zdrowotnej funkcjonujące na terenie miasta Gliwice z kontraktem Narodowego Funduszu Zdrowia, stomatologia NFZ, opieka Psychiatryczna

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna udziela świadczeń w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej  od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 08.00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy w godzinach od 08.00 do godziny 08.00 dnia następnego.

W Gliwicach NiŚOZ dostępna jest w dwóch lokalizacjach:

  • Szpital Miejski nr 4, ul. Zygmunta Starego 19 (były Dom Dziecka), 44-100 Gliwice, tel. do rejestracji ogólnej: 32 33 08 413, centrala: 32 330 83 00;
  • Szpital Wielospecjalistyczny, ul. Kościuszki 1, Gliwice 44-100, tel. +48 (32) 332-45-26.

Nagłe przypadki

W przypadkach nagłych pomoc medyczną również pogotowie ratunkowe:

  • 999 – to numer alarmowy pogotowia ratunkowego. Połączenie odbiera bezpośrednio dyspozytor medyczny.
  • 112 – to jednolity numer alarmowy, który obowiązuje w całej Unii Europejskiej.

Біженцям з України, які шукають допомоги в польському регіоні, може знадобитися медична допомога. Кожна людина з проблемами зі здоров'ям має право звернутися до лікаря загальної практики, в спеціалізовану клініку або лікарню в рамках послуг, що надаються Національним фондом охорони здоров'я.

Для отримання безкоштовної медичної допомоги громадянам України необхідно надати довідку Прикордонної служби Республіки Польща або відбиток штампа польської прикордонної служби в проїзному документі, що підтверджує легальне перебування в Польщі після перетину кордону з 24 лютого 2022 р. у зв'язку з військовими діями на території України. 

Положення, підготовлені урядом, стосуватимуться медичних закладів, які уклали договір з Нацфондом здоров’я. Медичні послуги біженцям з України оплачуватимуться з держбюджету за тарифами, визначеними договорами з Національним фондом здоров’я. Також лікарі можуть виписувати рецепти громадянам України, які не мають номера PESEL.

Procedura dla pacjentów

W ramach pomocy medycznej nie ma różnicowania pacjentów ubezpieczonych oraz uprawnionych uchodźców z Ukrainy w dostępie do świadczeń. Procedura przyjęcia do lekarza specjalisty obowiązuje taka jak dla pacjentów z Polski (skierowanie wystawia lekarz POZ). Skierowanie nie jest wymagane do psychiatry, onkologa, wenerologa, dentysty, ginekologa i położnika.

Apteka całodobowa

Na terenie Gliwic funkcjonuje apteka całodobowa: apteka Cito, ul. Górnych Wałów 26.

Безкоштовна медична допомога біженцям з України

Клініки первинної медико-санітарної допомоги, що працюють у місті Глівіце за договором Національного фонду охорони здоров’я, Стоматологічна допомога в рамках Національного фонду охорони здоров'я, Психіатрична допомога в рамках Національного фонду охорони здоров'я

У Глівіце NiŚOZ (Нічна та святкова медична допомога) доступний у двох місцях

Нічна та святкова медична допомога надає послуги у сфері первинної медико-санітарної допомоги з понеділка по п’ятницю з 18.00 до 8.00 наступного дня та в суботу, неділю та інші святкові дні з 8.00 до 8.00 наступного дня.

У Глівіце NiŚOZ доступна у двох місцях:

  • Міська лікарня № 4, ul. Zygmunta Starego 19 (колишній Будинок дитини), 44-100 Gliwice, телефон для загальної реєстрації: 32 33 08 413, центральний телефон: 32 330 83 00;
  • Багатопрофільна лікарня, ul. Kościuszki 1, Gliwice 44-100, тел. +48 (32) 332-45-26.

Екстрені випадки

В екстрених випадках медичну допомогу також надає швидка допомога:

  • 999 – це номер швидкої допомоги. Дзвінок приймає безпосередньо медичний диспетчер.
  • 112 – це єдиний екстрений номер, який діє у всьому Європейському Союзі.

Процедура для пацієнтів

У рамках медичної допомоги не існує різниці між застрахованими пацієнтами та біженцями з України, які мають право на отримання допомоги. Порядок прийому до лікаря-спеціаліста такий же, як і для пацієнтів з Польщі (направлення видає лікар POZ). Направлення до психіатра, онколога, венеролога, стоматолога, гінеколога та акушера не потрібно.

Цілодобова аптека

У Глівіце працює цілодобова аптека: аптека Cito, ul. Górnych Wałów 26.

Gdzie zgłosić awarię oświetlenia ulicznego?

Gliwice z lotu ptaka

Awarie oświetlenia ulicznego zdarzają się rzadko, ale jeśli już mają miejsce, mogą utrudniać swobodne i bezpieczne funkcjonowanie. Dlatego warto interweniować, gdy tylko zauważymy taką sytuację. Gdzie zgłosić awarię?

Informację o awarii oświetlenia ulicznego lub niedziałającej latarni ulicznej należy zgłaszać do:
•    Wydziału Usług Komunalnych Urzędu Miasta w Gliwicach na adres e-mail: uk@um.gliwice.pl bądź bezpośrednio dzwoniąc pod nr tel.: 32/238-54-23, 32/239-11-10, 32/239-13-16 w godzinach pracy Urzędu Miejskiego (od poniedziałku do środy w godz. od 8.00 do 16.00, w czwartki w godz. od 8.00 do 17.00 oraz w piątki w godz. od 8.00 do 15.00);
•    Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego (całodobowo); tel.: 32/231-98-76, fax: 32/ 301-97-10; e-mail: pczk-gliwice@poczta.crg.gliwice.pl; numer kontaktowy dla osób głuchoniemych: 510-140-480;
•    Pogotowia energetycznego Tauron Dystrybucja S.A. (całodobowo) pod nr tel.: 991.

 

Zadbaj o siebie, zbadaj się!

próbki krwi

Wirus zapalenia wątroby typu C, znany także jako HCV, często przebiega bezobjawowo. Niestety jego przewlekła postać może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, dlatego tak ważne jest, żeby go wcześnie wykryć. Mieszkańcy Gliwic mogą wykonać bezpłatne badanie w kierunku HCV w ramach kampanii „Śląsk wolny od HCV”.

W Gliwicach badania wykonuje placówka ALAB Laboratoria sp. z o.o. przy ul. Zygmuntowskiej 84. Wystarczy zgłosić się do laboratorium na badanie krwi i powołać się na akcję „Śląsk wolny od HCV”. Nie trzeba mieszkać na terenie Gliwic. Badanie można wykonać w dowolnym laboratorium ALAB na terenie Śląska (lista jest dostępna na stronie gwiazdanadziei.pl/slask-wolny-od-hcv/bezplatne-badania) – tam, gdzie będzie najwygodniej. Do badania krwi nie trzeba się przygotowywać.

W przypadku pozytywnego wyniku badania na obecność wirusa HCV, laboratorium przebada też surowicę w celu zweryfikowania, czy wirus jest aktywny – tzw. HCV RNA. W przypadku konieczności rozpoczęcia leczenia, pacjent otrzyma namiary na placówki, które prowadzą na Śląsku leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Wirus HCV często rozwija się niewykryty, a pacjent dowiaduje się o zakażeniu dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Dla przykładu: szacuje się, że w Polsce jest 150 tys. nosicieli wirusa, a tylko 14% z tej grupy o tym wie. Na wirusowe zapalenie wątroby typu C nie ma szczepionki, ale istnieją skuteczne leki, dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka.

Akcję objął patronatem prezydent Gliwic Adam Neumann.

Koncerty charytatywne w Młodzieżowym Domu Kultury

plakat z ikoną Matki Boskiej

Na scenie teatru Stara Kotłownia w MDK (ul. Barlickiego 3) w sobotę 26 marca i poniedziałek 28 marca odbędą się koncerty charytatywne „Nie zabijajcie dzieci”. Wspólnie wystąpią dzieci i młodzież z Gliwic oraz z Ukrainy.

Oba wydarzenia będą rozpoczynać się o godz. 19.00. Usłyszymy poezję i utwory wokalne w języku ukraińskim i polskim w wykonaniu Teatru Magazyn i zespołu wokalnego Fluktuacja. Zaśpiewają również soliści – m.in. uczestniczka ukraińskich konkursów wokalnych Monika Glazer, która wykona „Modlitwę za Ukrainę”.

Tym koncertem młodzi artyści chcą wesprzeć działania charytatywne na rzecz pomocy dzieciom na Ukrainie. Bezpłatne wejściówki można odebrać na portierni MDK. Podczas koncertu będzie trwać zbiórka do puszek Caritasu. (MDK)

Pomysły na nową aleję

Aleja wielu ogrodów

Miejski Zarząd Usług Komunalnych rozstrzygnął konkurs na koncepcję zielonej alei rekreacyjnej pomiędzy ulicami Kochanowskiego i Toruńską. Uznano, że każda z trzech przedstawionych w konkursie propozycji zawiera elementy warte do wykorzystania przy tworzeniu projektu nowej ogólnodostępnej przestrzeni wypoczynkowej dla gliwiczan.

Planowana przez miasto aleja może mieć około półtora kilometra długości. Powinna prowadzić od centrum na południe miasta, od ul. Kochanowskiego do Toruńskiej, w stronę lotniska – mniej więcej równolegle do ruchliwej ul. Rybnickiej, ale w pewnej odległości od tej drogi, przecinając ulice Żwirki Wigury czy Bardowskiego. Umożliwi bezpieczne przemieszczanie się w tej części Gliwic piechotą, rowerem czy na rolkach, ale nie ma być tylko ładną ścieżką. Może powstać tu większy teren o charakterze parkowym – zielone i atrakcyjne miejsce odpoczynku oraz rekreacji dla wszystkich gliwiczan.

Aby poznać różne możliwości urządzenia nowej miejskiej przestrzeni, Miejski Zarząd Usług Komunalnych zorganizował konkurs na koncepcję architektoniczną zagospodarowania terenu roboczo zwanego Aleją Noworybnicką.

Na konkurs zgłoszone zostały trzy prace, wszystkie przygotowane przez architektów związanych z Gliwicami.

Pomysły oceniała komisja konkursowa pracująca pod przewodnictwem Mariusza Śpiewoka, zastępcy prezydenta Gliwic, a tworzyli ją przedstawiciele Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych, specjaliści z merytorycznych wydziałów Urzędu Miejskiego (m.in. Planowania Przestrzennego oraz Architektury i Budownictwa) oraz przedstawiciel strony społecznej.

Zgodnie z regulaminem konkursu, architekci musieli uwzględnić w swoich pracach m.in. utworzenie traktu pieszego i ścieżki rowerowej, powstanie elementów małej architektury, przystanków rekreacyjnych, stanowisk do gier i ćwiczeń dla osób w różnym wieku,  wydzielonych stref relaksu, miejsc na handel sezonowy np. ofertę gastronomiczną. Mieli za zadanie także uwzględnić potrzeby osób niepełnosprawnych oraz określić zakres wykorzystania istniejącej zieleni i wprowadzenie nowych roślin, jak również sposób skomunikowania alei z sąsiednimi terenami.

Komisja oceniała atrakcyjność rozwiązań architektonicznych i zagospodarowania, rozwiązania funkcjonalno-użytkowe i przestrzenne, ich realność i ekonomikę, a także zastosowanie rozwiązań proekologicznych. Swoją opinię na temat prac konkursowych wyrazili także: Rada Dzielnicy Trynek, Stowarzyszenie Gliwicka Rada Rowerowa, radny Rady Miasta Gliwice Łukasz Chmielewski.

Komisja zadecydowała, że żadna z koncepcji nie będzie realizowana w całości, ale każda zawiera elementy, które powinny zostać wykorzystane przy projektowaniu alei.

Po dokładnej analizie przedstawionych koncepcji komisja uznała, że nie wpłynęła taka praca, która w stu procentach spełniałaby wszystkie wymogi określone w regulaminie konkursu, jednakże wszystkie zgłoszone pomysły okazały się interesujące. Dlatego też w przyszłym projekcie pojawią się różne atrakcyjne elementy z każdej z prac konkursowych.

Nagrody podzielono adekwatnie do punktów przyznanych poszczególnym pracom. Najwyższą nagrodę pieniężną w wysokości 8 500 zł przyznano za koncepcję „Aleja wielu ogrodów” (Rafał Drobczyk Sp. z o.o.). Nagroda w wysokości 8 000 zł przydzielona została koncepcji „Nowo_Rybnicka” (autorzy: Magdalena Pająk, Aleksandra Kupisińska, Tomasz Bradecki, Hanna Szczerbik – Wydział Architektury Politechniki Śląskiej), a 6 000 zł  otrzymała praca „Aleja do zgody” (Moogaa Studio Monika Głowacka).

Choć autorzy prac konkursowych przedstawili różne rozwiązania architektoniczne w zakresie zagospodarowania terenu, koncepcje miały elementy wspólne. Wszyscy chcą zachować w całości lub w jak największym stopniu istniejącą zieleń, skomunikować aleję z parkiem kieszonkowym przy ul. Rybnickiej (urządzonym przez miejską spółkę PWiK), a także nasadzić nowe rośliny. Istotnym rozwiązaniem okazało się stworzenie miejsc relaksu z dala od ulicy i urządzenie z dala od budynków mieszkalnych strefy gier oraz innych elementów zagospodarowania kojarzących się z głośniejszą zabawą. Za ważne uznano również m.in. wprowadzenie bezpiecznych rozwiązań na skrzyżowaniach alei z ulicami, po których jeżdżą samochody.

Planowana inwestycja jest w fazie przygotowań.

Chcemy, aby powstała nowa miejska przestrzeń tworząca Park Południowy – otwarta dla wszystkich gliwiczan, spełniająca oczekiwania osób w różnym wieku. Takich miejsc na obszarach mocno zurbanizowanych wciąż brakuje, a wielu mieszkańców poszukuje na terenie miasta zielonych enklaw, nowych miejsc wypoczynku. Aleja z wieloma atrakcjami na pewno przydałaby się w tej części Gliwic zwłaszcza, że w pobliżu jest kilka dużych osiedli mieszkaniowych. Każdy mógłby tu przyjemnie spędzać czas, piesi i rowerzyści zyskaliby możliwość bezpiecznego przemieszczania się po mieście, z dala od ruchliwej ulicy – podkreśla Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.

Propozycje autorów prac konkursowych:

W przypadku najwyżej ocenionej koncepcji „Aleja wielu ogrodów” inspiracją były ogródki działkowe i idea wspólnych ogrodów miejskich. Zaproponowano ścieżkę pieszą i rowerową z pasem zieleni oraz otwarcie przyległych terenów zielonych dla wszystkich mieszkańców – przy zachowaniu ogrodowego charakteru miejsca wraz z istniejącą zielenią. Atrakcją nowej ogólnodostępnej przestrzeni byłyby ogrody o  różnych funkcjach, w których gliwiczanie mogliby spędzać wolny czas: gastronomiczny, gier, sportowy, zabaw, kawiarniany, relaksu, handlowy, botaniczny, edukacyjny, wyczynowy, sąsiedzki. Doceniono m.in. dobrze zaprojektowany przebieg ciągu rowerowego, kładkę nad ruchliwą ulicą, przenikanie się stref sportowo-rekreacyjnych dedykowanych poszczególnym grupom użytkowników i etapowanie inwestycji.

Druga koncepcja „Nowo_Rybnicka” zakłada stworzenie przy ścieżce dla pieszych i rowerzystów także sporej przestrzeni publicznej, przy zachowaniu maksymalnej ilości zieleni i istniejących drzew. Zaproponowano strefy o różnych funkcjach, z wieloma atrakcjami, a całość koncepcji dopełniają pagórki porośnięte trawą, które mogą służyć jako miejsca wypoczynku, a także liczne nowe drzewa, krzewy, byliny, łąki kwietne. Poszczególne części alei tworzą park sensoryczny z gatunkami roślin pobudzającymi różne zmysły: węchu, smaku, dotyku oraz wzroku. Komisja uznała, że walorem tej koncepcji jest m.in. dobrze zaprojektowana zieleń, harmonizująca z funkcjami terenu, strefowość, umiejscowienie rzeźb w przestrzeni publicznej oraz bardzo dobrze założona ekonomika wykonania i użytkowania.

Trzecia propozycja „Aleja do zgody” uwzględnia wykorzystanie i udostępnienie wszystkim gliwiczanom mniejszej części miejskiego terenu zajmowanego przez tymczasowe ogródki działkowe, m.in. zagospodarowanie pasa o szerokości 3-metrów, ogródków opuszczonych oraz polany pomiędzy działkami a osiedlem przy ul. Młodych Patriotów, gdzie mogłyby zostać urządzone miejsca do rekreacji sportowej. W koncepcji zaproponowano np. powstanie ogrodu społecznego i kawiarni społecznej, strefy aktywności oraz leśnych zacisz z leżakami. W tym przypadku walorami okazało się m.in. bardzo dobre połączenie z parkiem PWiK oraz częściowe zachowanie – przeniesienie ogródków działkowych.

Złote mistrzostwa pięściarzy Carbo

medaliści mistrzostw w Rajczy

W miniony weekend (18–20 marca) w Rajczy odbyły się Mistrzostwa Śląska w Boksie Mężczyzn w kategoriach kadet, junior i młodzieżowiec. Kapitalnie na tym turnieju walczyli pięściarze GUKS Carbo Gliwice. Podopieczni Martyny Schunke zdobyli aż 11 medali – 6 złotych, 4 srebrne i 1 brązowy. Dwóch zawodników zakończyło rywalizację na miejscach punktowanych.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z postawy naszych zawodników. Nie powiem, że jest to niespodzianka, bo liczyliśmy na dobry wynik, ale większość tych chłopaków dopiero zaczyna swoją przygodę z boksem na turniejach, a wygrywało walki z zawodnikami, którzy mają już dużo większe doświadczenie – ocenia Henryk Wilk, wiceprezes GUKS Carbo Gliwice.

Dodajmy, że aby zdobyć tytuł Mistrza Śląska, trzeba zazwyczaj wygrać na finałowym turnieju trzy walki. Zawody trwają trzy dni, więc jest to ogromny wysiłek dla finalistów.

W kategorii kadet po złoto sięgnęli Oliver Chundzyński, Patryk Olszewski i Dawid Klimaszewski. Srebro wywalczył Maciej Surdel, a miejsce punktowane zajął Dawid Cieślok.

Wśród juniorów, czyli kategorii starszej, również trzy złota wywalczyli pięściarze Carbo: Jakub Stępniak, który obronił tytuł mistrzowski z zeszłego roku, Kacper Wiśniowski i Tomasz Klimczak.  Wicemistrzami Śląska został natomiast Sebastian Kawulok i Oliwer Krawczyk. Miejsce punktowane zajął Semiro Jaśkowiak.

Wśród młodzieżowców po srebro sięgnął Michał Pankiewicz, a Sławomir Kolenda stanął na trzecim stopniu podium.

Jako trenerka jestem bardzo zadowolona z tego, co udało nam się wywalczyć na mistrzostwach . Z 13 zawodników, którzy reprezentowali nasz klub, aż 10 walczyło w finałach. Jeden  zajął trzecie miejsce, a dwóch punktowało. To jest nasz najlepszy wynik w ostatnich latach. Cieszy nas to, że z roku na rok startuje coraz więcej zawodników i przywozimy więcej medali – ocenia Martyna Schunke, trenerka pięściarzy  Carbo.

Drużynowo klub GUKS Carbo został sklasyfikowany na drugim miejscu. Do tego, aby wygrać klasyfikację punktową, zabrakło jednej wygranej walki. Natomiast zawodnicy Carbo wywalczyli najwięcej złotych medali.

Rok temu z Mistrzostw Śląska pięściarze Carbo przywieźli cztery złote medale, teraz wywalczyli ich sześć.  Nagrodą za taką postawę są nominacje na Mistrzostwa Polski.  Na turniej finałowy pojadą złoci medaliści, pozostali dostaną jeszcze szansę w eliminacjach.

(GUKS Carbo Gliwice)

Kamil Wania i January Sobczak wyróżnieni!

Kamil Wania i January Sobczak z wyróżnieniami

Przedstawiciele gliwickiego klubu niesłyszących MIG znaleźli się w grupie trenerów i sportowców, wyróżnionych 19 marca w Krakowie na 14. Gali Mistrzów Sportu Niesłyszących! Nagrody otrzymali trener Kamil Wania i koszykarz January Sobczak. Gratulacje!

Trener Wania w ubiegłym roku poprowadził drużynę MIG-u do dubletu – Mistrzostwa Polski oraz Pucharu Polski w koszykówce niesłyszących. Łączy pracę w MIG Gliwice z pracą w roli selekcjonera reprezentacji Polski. January Sobczak jest rozgrywającym w sekcji koszykówki MIG-u, który w znacznym stopniu przyczynił się do wyników sportowych gliwickiego klubu, a także podstawowym zawodnikiem kadry narodowej. To m.in. ich zasługą jest wielki sukces reprezentacji Polski w koszykówce niesłyszących – 4. miejsce w Mistrzostwach Europy we włoskiej Pescarze, które dało przepustkę na tegoroczne Igrzyska Olimpijskie w Brazylii.

#zielonegliwice. Skąd się bierze woda w kranie?

Stacja Uzdatniania Wody z lotu ptaka

W ramach obchodów Światowych Dni Wody Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji zaprasza 26 marca do zwiedzania Stacji Uzdatniania Wody. Będzie można dowiedzieć się, co dzieje się z wodą zmagazynowaną głęboko pod ziemią zanim trafi do naszych domów.

Stacja Uzdatniania Wody, która działa w gliwickiej dzielnicy Łabędy przy ul. Kanałowej to nowoczesna placówka wyposażona w infrastrukturę technologiczną, dzięki której możliwe jest dostarczanie w obszary zasilania wody pitnej najwyższej jakości. Głównym źródłem dostaw wody dla gliwiczan są własne triasowe ujęcia wód głębinowych średnio i wysoko zmineralizowanej, źródła izolowane geologicznie od zanieczyszczeń zewnętrznych, posiadające korzystny dla zdrowia skład chemiczny. Woda, która płynie dalej do mieszkań, w całym procesie nie ma kontaktu z człowiekiem. Instalacje są hermetyczne. Na światło dzienne wypływa dopiero z kranu.

Podczas dnia otwartego SUW będzie okazja, aby poznać proces ujmowania i uzdatniania wody, zobaczyć nowoczesne urządzenia, pracę ludzi odpowiedzialnych za dostawę czystej wody do naszych domów. Chętnie odpowiemy na pytania, np. skąd dokładnie się bierze woda w kranie? czy koniecznie jest instalowanie drogich, domowych filtrów wody? czy można pić wodę z prosto z kranu? – zachęca miejska spółka PWiK.

Zwiedzanie SUW zaplanowano na 26 marca na godziny 11.00, 13.00 i 15.00. Ze względów bezpieczeństwa, liczba zwiedzających jest ograniczona. PWiK prosi o wcześniejszą rezerwację pod nr tel. 32/428-44-72 lub bok@pwik.gliwice.pl. Oglądanie stacji przez dzieci i niepełnoletnią młodzież możliwe jest tylko pod opieką opiekunów.

Darowizny na rzecz uchodźców z Ukrainy – numer rachunku

banner

W związku z licznymi pytaniami przedsiębiorców i mieszkańców miasto Gliwice uruchomiło rachunek bankowy, na który można wpłacać darowizny, które zostaną przeznaczone na wydatki związane z przybywającymi do Gliwic uchodźcami z Ukrainy.

Darowizny można wpłacać na następujący rachunek:

  • Numer rachunku: 49 1160 2202 0000 0005 1968 7704
  • Odbiorca: Gliwice – miasto na prawach powiatu, ul. Zwycięstwa 21, 44-100 Gliwice
  • Tytuł przelewu: Darowizna

Dla osób dokonujących wpłat z zagranicy:

  • Numer rachunku: IBAN: PL49 1160 2202 0000 0005 1968 7704 
  • Numer BIC (Swift): BIGBPLPW

Arena Gliwice. Fame MMA 13 powraca!

gala Fame MMA w Arenie Gliwice

26 marca trybuny Areny Gliwice wypełnią się fanami mocnych wrażeń – największa gala freak fightowa w Polsce wraca na Arenę Główną. Jak na FAME MMA przystało, nie obędzie się bez dymów, ostrej walki i niespodziewanych zwrotów akcji.

OSTRE STRACIA W GLIWICKIEJ ARENIE

Jedno jest pewne – nudy nie będzie! Panie, panowie, przed nami niezwykła noc pełna emocji na najwyższym poziomie: 18 zawodników, 9 walk i Arena Gliwice wypełniona gwiazdami sportu, Instagrama, Tik Toka, Twitcha i YouTube'a – będzie się działo! Walkę wieczoru rozegra jeden z najpopularniejszych streamerów e sportu, Nitrozyniak oraz twórca internetowy znany z efektownego otwierania paczek i wystrzałowych pomysłów, Unboxall, którego kanał doczekał się prawie 2 milionów subskrybentów!

WALKA O FAME

Podczas co- main eventu sportowych emocji dostarczą nam raper Paweł „Popek” Mikołajuw i Norman „Stormin” Parke, zwycięzca głównego pojedynku na 11. odsłonie gali. W ringu zobaczymy również Amadeusza „FERRARIEGO” Roślika, Adriana „POLAKA” Polańskiego, znanego z kanału „Abstrachuje” Roberta „SUTONATORA” Pasuta, gwiazdę Twitcha Jakuba „JAPCZANA” Piotrowicza, Pawła „PONCZKA” Sikorę, Dawida Malczyńskiego, Piotra „SZELIEGO” Szeligę, rapera „ARABA”. Podczas walk z karty wstępnej zmierzą się ze sobą Mariusz „HEJTER” Słoński oraz Rafał „TAKEFUN” Górniak oraz Patryk „PATRYKOS” Domke i Kuba „KUBA POST” Post. To oczywiście nie wszystko, na gali nie zabraknie reprezentacji płci pięknej – do tablicy zostały wywołane również panie. Na gali zawalczy doświadczona fighertka Karolina „WAY OF BLONDE” Brzuszczyńska i równie doświadczona, co kontrowersyjna Marta „LINKIMASTER” Linkiewicz. Coś nam mówi, że będą leciały wióry!

NIEKOŃCZĄCE SIĘ EMOCJE

Miesiące intensywnych treningów, hektolitry potu i zaognione konflikty mają zaowocować podczas sobotnich starć już pod koniec marca. O wywołanie gorączki wrażeń w gliwickiej Arenie troszczy się cała ekipa FAME MMA, wśród niej Wojtek Gola, Boxdel, a od niedawna również król polskiego Youtube’a, Sylwester Wardęga. To mówi samo za siebie. Obecność fanów polskich twórców internetowych uważamy za obowiązkową, a jeśli to nie wasza bajka – nic straconego. Odkryjcie niekończące się emocje i dołączcie do newslettera Areny Gliwice, by nie przegapić największych wydarzeń w regionie: https://arenagliwice.com/newsletter-zapis/.

(ARENA GLIWICE)