Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 22 lutego 2021 r.

// 22-02-2021

#Gliwice2040. Startujemy!

Gliwice 2040 baner

Jak powinny wyglądać Gliwice za około 20 lat? Jak miałaby funkcjonować gospodarka, szkolnictwo, administracja, jak kształtowałaby się przestrzeń miejska? 22 lutego w Ratuszu władze Gliwic ogłosiły oficjalny start prac nad nową strategią rozwoju „Gliwice 2040”. To kluczowy dokument wyznaczający kierunek, w który ma zmierzać miasto. Po raz pierwszy w jego utworzenie angażowani będą szeroko gliwiczanie!

Rozpoczynamy proces projektowania długofalowej strategii rozwoju, która będzie kompleksową odpowiedzią na najnowsze trendy gospodarcze i środowiskowe oraz potrzeby mieszkańców Gliwic. Obecna strategia rozwoju naszego miasta została uchwalona w 2002 roku i większość jej celów została już osiągnięta. Zmieniła się również pozycja Gliwic na tle regionu i kraju. Z miasta, które zostawało w tyle za innymi gminami w Polsce, staliśmy się liderem o stabilnej sytuacji finansowej, nieustannie rozwijającym się. Pora zatem zastanowić się nad nowymi wyzwaniami i kierunkami rozwoju – zwłaszcza dzisiaj, kiedy obecna rzeczywistość tak bardzo różni się od tej, z którą mieliśmy do czynienia dwie dekady temu – podkreśla prezydent Gliwic Adam Neumann.

Ważnym elementem strategii „Gliwice 2040” będzie analiza zmieniających się uwarunkowań społecznych, gospodarczych, przestrzennych i środowiskowych. Pozwoli to uniknąć przypadkowości w działaniu i sprawi, że podjęte decyzje dotyczące życia społecznego, inwestycji, gospodarki czy planowania przestrzennego będą ze sobą spójne i odpowiadały faktycznym potrzebom.

Naszym priorytetem jest ciągły rozwój miasta oraz podnoszenie komfortu życia gliwiczan. Szczególnie zależy nam zatem na ich zaangażowaniu w proces tworzenia dokumentu, który wypracujemy z profesjonalnym zespołem ekspertów. Liczymy na czynny udział w konsultacjach wszystkich, którym zależy na rozwoju naszego miasta – podkreśla prezydent Gliwic.

Informacje dotyczące postępów prac przy strategii „Gliwice 2040” będą systematycznie zamieszczane na nowo uruchomionej stronie gliwice2040.gliwice.eu.

Opublikowano tam już m.in. biogramy grona ekspertów zaangażowanych w tworzenie dokumentu. Znajdą się tam również szczegółowe informacje poświęcone spotkaniom online z mieszkańcami Gliwic, przewidzianymi w marcu. Zachęcamy do śledzenia strony!

Harmonogram działań nad strategią „Gliwice 2040”

1. Tworzenie wizji: I–II kwartał 2021

  • Przeprowadzenie konsultacji.
  • Pogłębienie diagnozy o stanie miasta.
  • Prace warsztatowe grup roboczych.
  • Sformułowanie wizji miasta Gliwice w roku 2040.

2. Formułowanie celów strategicznych: II–IV kwartał 2021

  • Prace warsztatowe grup roboczych nad celami strategicznymi.
  • Sformułowanie celów strategicznych miasta.

3. Formułowanie celów operacyjnych: IV kwartał 2021–II kwartał 2022

  • Przeprowadzenie konsultacji.
  • Prace warsztatowe grup roboczych.
  • Sformułowanie celów operacyjnych / kierunków działań i ewentualna weryfikacja celów strategicznych.
  • Konsultacje społeczne celów strategicznych i kierunków działań podejmowanych dla ich osiągnięcia (celów operacyjnych).

4. Formułowanie dokumentu strategii rozwoju miasta: II kwartał 2022–III kwartał 2022

  • Prace merytoryczne nad brzmieniem dokumentu strategii.
  • Konsultacje i opiniowanie projektu strategii „Gliwice 2040”.

5. Uchwalenie nowej strategii rozwoju miasta „Gliwice 2040”: IV kwartał 2022

  • Podjęcie uchwały przez Radę Miasta.

Dzień Myśli Braterskiej 2021

ks. hm. Piotr Larysz uroczyście przekazuje Komendantce Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej klucze do "Felik

22 lutego skauci i harcerze na całym świecie obchodzą Dzień Myśli Braterskiej (ang. World Thinking Day). Jest to dzień urodzin założyciela skautingu, sir Roberta Baden - Powella. Idea ustanowienia dnia zrodziła się na 4. Międzynarodowej Konferencji Skautek i Przewodniczek w 1926 r. w Stanach Zjednoczonych.

Tegoroczny Dzień Myśli Braterskiej harcerze świętowali wieczorem, 21 lutego na terenie "Feliksówki" w Knurowie, gdzie odbyło się skromne ognisko. Podczas wydarzenia, drużynowy I Knurowskiej Drużyny Harcerskiej - ks. hm. Piotr Larysz uroczyście przekazał na ręce Komendantki Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej - phm. Weroniki Maciak klucze do "Feliksówki", której najbardziej pracochłonny etap budowy dobiegł końca. Zuchy i harcerze mogą już korzystać z infrastruktury urokliwego zakątka.

Z okazji Dnia Myśli Braterskiej harcerze z Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej pragną złożyć życzenia pogody ducha, radości, satysfakcji z podejmowanych działań oraz motywacji płynącej z braterskiej relacji. (ZHP)

 

Warto korzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej!

mężczyzna udzielający porady młodej kobiecie

 Zmienność prawa, niejasno sformułowane przepisy, konieczność odwołania się od otrzymanej decyzji lub sformułowanie pozwu to uciążliwy problem dla wszystkich, którzy samodzielnie szukają rozwiązań. Naprzeciw wychodzą specjaliści działający w Gliwicach w ramach punktów nieodpłatnej pomocy prawnej i poradnictwa obywatelskiego. Niosą pomoc bezpiecznie, bo telefonicznie lub mejlowo.

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje wsparcie w zakresie: prawa pracy,    prawa cywilnego, prawa karnego, prawa administracyjnego, prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa celnego, dewizowego i handlowego, przygotowania do rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej,  prawa podatkowego (również w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej),    ubezpieczenia społecznego,  mediacji.

Formy wsparcia:

  1. poinformowanie osoby uprawnionej o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących jej uprawnieniach lub o spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sadowym lub sądowo-administracyjnym,
  2. wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego,
  3. sporządzenie projektu pisma w w/w sprawach, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowo-administracyjnym,
  4. sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym, ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowo-administracyjnym oraz informacje o kosztach postępowania i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

Nieodpłatna mediacja obejmuje:

  1. poinformowanie osoby uprawnionej  o możliwościach skorzystania z polubownych metod rozwiązywania sporów, w szczególności mediacji oraz korzyściach z tego wynikających.
  2. przygotowanie projektu umowy o mediację lub wniosku o przeprowadzenie mediacji
  3. przygotowanie projektu  wniosku o przeprowadzenie postępowania mediacyjnego w sprawie karnej
  4. przeprowadzenie  mediacji
  5. udzielenie pomocy w sporządzeniu do sądu wniosku o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem

Mediator przeprowadzając mediację wspiera strony w znalezieniu przez nie satysfakcjonującego  porozumienia. Mediacja może być prowadzona  z każdą ze stron osobno lub z udziałem stron jednocześnie (a w razie potrzeby dodatkowo z każdą ze stron osobno).

Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje:

  1. działania dostosowane do indywidualnej sytuacji osoby uprawnionej, zmierzające do podniesienia świadomości tej osoby o przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach,
  2. wsparcie w samodzielnym rozwiązywaniu problemów, w tym – w razie potrzeby – sporządzenie wspólnie z osobą uprawnioną planu działania i pomoc w jego realizacji,
  3. porady dla osób zadłużonych i porady z zakresu spraw mieszkaniowych oraz zabezpieczenia społecznego.

 

Komu przysługuje bezpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie?

  1. Każdej osobie, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej, przy czym na mocy tzw.  Tarczy 3.0 zniesiony został obowiązek składania oświadczeń o braku możliwości poniesienia takich kosztów .
  2. Z pomocy mogą skorzystać również osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku.

Jak skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej?

Aby skorzystać z nieodpłatnej porady prawnej należy wcześniej telefonicznie umówić jej termin:
 

W przypadku punktów nieodpłatnej pomocy prawnej obsługiwanych przez radców prawnych i adwokatów w:

  •     Ośrodku Pomocy Społecznej (Zespół Pracy Socjalnej), ul. Sikorskiego 134 (radcy prawni),
  •     Ośrodku Pomocy Społecznej, ul. Górnych Wałów 9 (adwokaci),
  •     Gliwickim Ośrodku Integracji Niepełnosprawnych, ul. Zwycięstwa 34 (radcy prawni i adwokaci)

za pomocą poczty elektronicznej na adres: npp_gliwice@ops.gliwice.eu. W przypadku pytań prosimy o kontakt w godzinach pracy infolinii NPP Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach (codziennie od 8:30 do 10:30) pod numerem telefonu: 517 081 054.

W przypadku nieodpłatnej pomocy prawnej i mediacji realizowanej przez Stowarzyszenie „Sursum Corda”, obsługiwane przez adwokatów, radców prawnych w:

  •     Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2, ul. Partyzantów 25,
  •     Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2, ul. Kopernika 63.

W przypadku nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i mediacji realizowanych przez Stowarzyszenie „Sursum Corda”, obsługiwane przez adwokatów, doradców obywatelskich w:

  •     Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, ul. Gierymskiego 1,
  •     Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2, ul. Partyzantów 25

za pomocą poczty elektronicznej na adres: zd@um.gliwice.pl. Pracownik Urzędu Miasta skontaktuje się z osobą uprawnioną w celu umówienia porady telefonicznej/mailowej. W przypadku pytań prosimy o kontakt w godzinach pracy Urzędu Miejskiego w Gliwicach pod numerem telefonu: 32 239 12 59.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Uwaga, utrudnienia na Toszeckiej

ul. Toszecka

W poniedziałek 22 lutego, na ul. Toszeckiej rozpocznie się budowa przyłącza kanalizacji sanitarnej i wody. Na czas prac jezdnia zostanie zwężona – kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami. Zmienią również trasy autobusów.

Prace na ul. Toszeckiej będą prowadzone tuż za skrzyżowaniem z ulicami Świętojańską i Jana Śliwki, na pasie prowadzącym w kierunku ronda im. Lecha Kaczyńskiego. Roboty będą przeprowadzone dwuetapowo. Pierwszy z nich  rozpocznie się 22 lutego, drugi zaplanowano na 1 marca. Prace potrwają około pięciu dni.

Na ten czas zmieniona zostanie organizacja ruchu. Pas ul. Toszeckiej prowadzący w kierunku ronda im. Lecha Kaczyńskiego zostanie wyłączony, ruch zostanie poprowadzony pasem do lewoskrętu prowadzącego od ronda im. L. Kaczyńskiego do ul. Jana Śliwki. Objazd zostanie wytyczony w kierunku DK88, a następnie do DTŚ z wyjazdem do ul. Jana Śliwki.

W związku ze zmianą organizacji ruchu, na czas prac zaplanowanych na 1 marca zostaną wytyczone objazdy dla linii autobusowych 202 i 624. Po obsłudze przystanku „Gliwice Dworzec PKP 04” autobusy pojadą trasą objazdową ulicami: Bohaterów Getta Warszawskiego, Byliny, Dubois i Śliwki i włączą się na stałą trasę przejazdu na przystanku „Gliwice Śliwki 01”. Dla linii nr 202 i 624 wyłączony z obsługi będzie przystanek „Gliwice Toszecka 01” w kierunku ul. Portowej i Wilczego Gardła. Godziny odjazdów autobusów pozostaną niezmienione. (mf)