Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 21 września 2020 r.

// 21-09-2020

Szukamy kupców na Jarmark Bożonarodzeniowy

jarmark 2019

Miasto Gliwice poszukuje producentów, artystów oraz handlowców, chcących zaoferować swoje produkty do sprzedaży podczas Gliwickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego 2020. Jarmark planowany jest w terminie od 5 do 23 grudnia 2020 r.

Organizator przedsięwzięcia zapewnia:

  • zaplecze handlowe (domki handlowe o powierzchni ok. 6m2)
  • zaplecze sanitarne,
  • dekoracje świąteczne,
  • program artystyczny (w wybrane przez organizatora dni, w zależności od sytuacji epidemicznej).

Zobowiązania po stronie handlowców:

  1. jednorazowa opłata za wynajem domku handlowego w wysokości 500 zł brutto za 1 domek,
  2. opłata targowa, zgodnie ze stawkami obowiązującymi na terenie Gliwic (Uchwała XVIII/359/2020 Rady Miasta Gliwice z 27 sierpnia 2020 roku w sprawie obwieszczenia w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego uchwały w sprawie wprowadzenia na terenie miasta Gliwice opłaty targowej oraz określenia wysokości stawek opłaty targowej),
  3. opłata za prąd – zgodnie ze wskazaniami licznika, zainstalowanego w każdym
    z domków handlowych,
  4. prowadzenie sprzedaży ciągłej w dniach i godzinach wskazanych przez organizatora (nie będzie możliwości udostępniania domku tylko w wybrane dni lub godziny),
  5. prowadzenie sprzedaży wyłącznie w domkach zapewnianych przez organizatora
    (nie będzie możliwości ustawienia dodatkowych stoisk na Rynku),
  6. zapewnienie środków ochrony osobistej dla obsługi stoisk handlowych i klientów oraz stosowanie obowiązujących procedur sanitarnych związanych ze stanem epidemii.

Zasady naboru:

  1. preferowani będą wystawcy, którzy wcześniej nie uczestniczyli w Gliwickim Jarmarku Bożonarodzeniowym, z produktami o charakterze świątecznym,
  2. preferowany rodzaj asortymentu, który będzie oferowany podczas jarmarku: ceramika artystyczna, wyroby regionalne, ozdoby świąteczne i choinkowe, choinki, pamiątki i rękodzieło, biżuteria, artykuły spożywcze oraz wyroby garmażeryjne i gastronomiczne,
  3. organizator zastrzega sobie możliwość dokonania wyboru wystawców i odrzucenie części zgłoszeń.

Termin zgłoszenia:

Wszystkich zainteresowanych prosimy o przesyłanie zgłoszeń na „Karcie zgłoszenia wystawcy” (zamieszczonej do pobrania poniżej) do 17 października 2020 r. w jeden ze wskazanych poniżej sposobów:

  • pocztą tradycyjną na adres: Urząd Miejski w Gliwicach, Wydział Kultury i Promocji Miasta, ul. Zwycięstwa 21, 44-100 Gliwice
  • złożenie wniosku w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Ostateczna decyzja dotycząca organizacji wydarzenia zostanie podjęta do 31 października 2020 r.

Hotel dla jeżyka

przedszkolaki z domkiem dla jezyka

Jeże zapadają w zimowy sen na 5 miesięcy. Rozpoczyna się jesień, a to oznacza, że będą poszukiwały wygodnego i bezpiecznego miejsca do hibernacji. Dzięki gliwickim przedszkolakom nie będą miały problemu ze znalezieniem odpowiedniego lokum. Rusza miejska akcja „Hotel dla Jeżyka” pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta.

Już wkrótce na terenie Gliwic powstanie wyjątkowa sieć hoteli, składająca się z 20 komfortowych i ciepłych domków dla zimujących jeży. Ustawią je dzieci z 20 miejskich przedszkoli, wezmą też udział w zajęciach dydaktycznych na temat życia i potrzeb jeży.

Inicjatywa ma na celu uwrażliwienie dzieci na potrzeby zwierząt, przybliżenie przedszkolakom gatunku będącego pod ochroną oraz zachęcenie młodych gliwiczan do aktywnego uczestniczenia w akcjach pomocowych. Liczymy również na to, że małe domki napotkane przez mieszkańców Gliwic podczas spacerów, wzbudzą we wszystkich ciepłe i życzliwe uczucia wobec kolczastych, pożytecznych stworzeń, których w naszym mieście nie brakuje – mówi Sandra Słupianek-Warszawska, nauczycielka z Przedszkola Miejskiego nr 41 w ZSO 5 im. Armii Krajowej, inicjatorka akcji.

Akcja odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Gliwice, a domki dla jeży podarowała firma Kornik S.C. (mf)

Memoriał Zenona Sęka. Młodzi na start!

medaliści Memoriału Zenona Sęka

W najbliższą środę i czwartek, 23–24 września, na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Syriusza odbędą się otwarte Mistrzostwa Gliwic dla uczniów Szkół Podstawowych w lekkiej atletyce. Jednocześnie będzie to 45 edycja Memoriału Zenona Sęka.

W poprzednim roku  mityng był podzielony na dwie części. W pierwszej startowali seniorzy. Z tej okazji do Gliwic przyjechali m.in. reprezentantki Polski – kulomiotka Klaudia Kardasz i biegaczka Anna Sabat. Druga część była dedykowana uczniom gliwickich szkół i tradycyjnie już rywalizowano o tytuły najlepszych gliwiczan w lekkiej atletyce. W tym roku ze względu na epidemię zawody będą miały charakter szkolny, a będą w nim uczestniczyć dzieci z klas 4–8.

Memoriał  poświęcony jest pamięci zmarłego przedwcześnie wybitnego trenera lekkiej atletyki i wychowawcy młodzieży. To on wypatrzył i wyszlifował talent późniejszej rekordzistki świata, uczestniczki Igrzysk Olimpijskich – Ewy Gryzieckiej. Zanim jeszcze przebudowano stadion przy ul. Okrzei, to właśnie tam w okolicach 7 września, czyli daty śmierci Zenona Sęka, nie tylko z Polski, ale także z zza granicy zjeżdżali się lekkoatleci, by rywalizować w tym prestiżowym turnieju. Regularnie startowali tam reprezentacji Polski.  Gliwiczanie  mieli okazję na żywo zobaczyć m.in. Irenę Szewińską czy Władysława Komara.

Impreza rozpocznie się 23 września o godz. 11.00. Uczestnicy zawodów wystartują w konkurencjach dla klas 4–6 (60 m , 200 m, 600 m, skok w dal, ,skok wzwyż, kula 2kg /dz/, 3 kg /chł./) i klas 7–8 (100 m, 300 m, 600 m, skok w dal, skok wzwyż, kula / 3kg dz., 5 kg chł./).

Aktywna sobota na rowerze

dwóchn rowerzystów na przejażdżce w lesie

26 września Turystyczny Klub Kolarski PTTK im. W. Huzy wyruszy w rowerowy rajd turystyczny. Hasłem imprezy będzie„Pamiętamy o tragedii żołnierzy NSZ oddziału Henryka Flame ps. Bartek”.

Rajd będzie okazją do aktywnego wypoczynku na łonie natury i zarazem uczczeniem pamięci żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Henryka Flame. Uczestnicy zbiorą się o godz. 7.45 na gliwickim Rynku, skąd wyruszą do miejsca tragedii w Barucie, na uroczysko Hubertus, gdzie zamordowani zostali żołnierze. Na miejscu odprawiona zostanie msza święta.

Trasa rajdu liczy około 90 km. Udział w rajdzie jest bezpłatny.

Arena Gliwice najlepszym obiektem sportowym w Polsce

Arena Gliwice nocą

Zwycięzcy Nagród Biznesu Sportowego za rok 2019 wyłonieni! Wśród laureatów znalazła się Arena Gliwice, która została uznany najlepszym obiektem sportowym kraju. Wydarzenie odbywało się pod honorowym patronatem Ministerstwa Sportu.

Dla nas to szczególnie ważne wyróżnienie, bo jesteśmy obiektem funkcjonującym dopiero dwa lata. Cieszymy się, że dzięki pracy całego, świetnego zespołu Areny Gliwice zaznaczyliśmy już swoją obecność na mapie ważnych obiektów sportowych Polski – oceniał podczas gali Paweł Chomentowski, członek zarządu Areny Gliwice.

Laury zostały wręczone na szesnastej już Gali Sportu i Biznesu, która zwieńczyła dwudniowe Forum SPORTBIZ, czyli największe wydarzenie integrujące branżę sportową w Polsce, odbywające się w Centrum Olimpijskim PKOl.

Wszyscy wyróżnieni otrzymali Statuetki DEMES – Nagrody Biznesu Sportowego, honorujące najlepsze projekty i organizacje w marketingu sportowym i sponsoringu. Ponownie doceniony został Robert Lewandowski, który swoimi działaniami marketingowymi i wizerunkowymi jest już globalną gwiazdą, zaś za dynamiczny rozwój i profesjonalizację nagrodę w kategorii Organizacja Sportowa Nagrodę Biznesu Sportowego otrzymała PGNiG Superliga. Sponsorem Sportu został Totalizator Sportowy, którego działania od lat wpływają nie tylko na rozwój sportu, ale także promują aktywność fizyczną wśród Polaków.

Najlepszą Kampanię Marketingową w 2019 roku zrealizował Polski Komitet Olimpijski, a swoje statuetki odebrali również m.in. TAURON Speedway Euro Championship, Polski Związek Tenisowy, Enea wraz z Polskim Związkiem Towarzystw Wioślarskich, Legia Warszawa, Ekstraklasa Games czy Miasto Toruń. Symbolem nowych czasów w zakresie marketingu i promocji sportu stała się nagroda w kategorii Social Media dla PKO Banku Polskiego za projekt Grajmy Razem czy zwycięstwo duetu Łukasz Wiśnowski i Jakub Polkowski w kategorii Medialista. Wydarzeniem, które w 2019 roku przyniosło kibicom najwięcej emocji okazał się powrót Roberta Kubicy do F1.

Przed nami kolejne wyzwania organizacyjne, na które jesteśmy przygotowani i zdeterminowani, by kontynuować dobrą passę Areny Gliwice. Zarówno jeśli chodzi o imprezy sportowe, jak i muzyczne, rodzinne, a także społeczne, które są ważnym elementem naszej działalności – dodał Chomentowski.

(Arena Gliwice)

GTK ogrywa PGE Spójnię

GTK w akcji

GTK Gliwice nadal niepokonane na własnym parkiecie. W trzecim meczu rozgrywanym w Gliwicach podopieczni Matthiasa Zollnera ograli PGE Spójnię Stargard 84:78, choć w pewnym momencie przegrywali różnicą nawet 13 punktów.

  
Dwa zwycięstwa na początek, dwie porażki w dwóch kolejnych grach wyjazdowych – tak prezentował się dorobek GTK Gliwice po czterech rozegranych spotkaniach. Mecz przeciwko PGE Spójni Stargard miał dać odpowiedź, o co będą walczyć podopieczni Matthiasa Zollnera w tym sezonie. W porównaniu do przedniego spotkania szkoleniowiec naszego zespołu dokonał jednej zmiany w wyjściowym składzie – miejsce Martina Krampelja zajął MJ Rhett i to właśnie amerykański środkowy przez długi czas był jedyną opcją w ataku gospodarzy. Kiedy skuteczną dobitką popisał się Baylee Steele, zespół przeciwników dowodzony przez Jacka Winnickiego prowadził już różnicą 11 punktów, ale dwie „trójki” Varnado przed upływem pierwszych 10 minut gry spowodowały, że straty miejscowych nie były już tak duże (16:23).

PGE Spójnia nie zamierzała jednak łatwo oddawać wypracowanej przewagi. Przewagę fizyczną pod koszem zaczął wykorzystywać Omari Gudul, a kiedy zza łuku przymierzył Tarrant było już 18:30. Na całe szczęście dla GTK na parkiet powrócił Rhett i z miejsca zabrał się za odrabianie strat. Gdy w ostatniej akcji przed przerwą przytomną dobitką popisał się Daniel Gołębiowski, było 35:39.

GTK już na początku drugiej połowy nie tylko odrobiło straty, ale też objęło prowadzenie. Wszystko za sprawą Gołębiowskiego, który najpierw trafił jeden rzut wolny, a następnie dwie „trójki” (42:39). PGE Spójnia próbowała odpowiadać indywidualnymi akcjami Gudula i Blacksheara, ale gliwiczanie złapali już swój rytm i w ataku wychodziło im już praktycznie wszystko (63:56).  

Kiedy po wznowieniu gry w ostatniej części meczu z narożnika boiska trafił Filip Matczak, wydawało się, że lada moment przyjezdni doprowadzą do wyrównania. GTK wróciło jednak do rozważnej gry. Na tym nie koniec emocji, bo ekipa Jacka Winnickiego raz jeszcze wróciła do rywalizacji o zwycięstwo. Po trafieniach zza linii 6,75 m Młynarskiego i Tarranta oraz jednym celnym rzucie wolnym Śniega straty gości wynosiły tylko cztery punkty (80:76). Zimną krew zachowali jednak Gołębiowski i Varnado, którzy wykorzystali komplet rzutów wolnych i nie pozwolili rywalom doprowadzić do wyrównania. GTK ostatecznie wygrało 84:78.

Kolejny mecz GTK rozegra w Gdyni – 29 września z Asseco Arką.