Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 21 stycznia 2022 r.

// 21-01-2022

Zmieniły się numery rachunków Urzędu Miejskiego

dłoń wystukująca kod na klawiaturze

Od 1 stycznia 2022 r. Urząd Miejski w Gliwicach obsługuje Bank Millennium S.A.

Wpłaty gotówkowe na konta urzędu, bez prowizji, możliwe są we wszystkich placówkach Poczty Polskiej na terenie Gliwic. Jednocześnie w związku ze zmianą banku zniknęła możliwość bezprowizyjnej wpłaty gotówkowej na rachunki Urzędu Miasta w placówkach ING Banku Śląskiego S.A.!

Więcej informacji na stronie bip.gliwice.eu w zakładce Numery kont bankowych.

SPRAWDŹ PRZED DOKONANIEM WPŁATY!

Kulturalny rozkład jazdy: 21–23 stycznia

banner

Gliwice zaczynają kulturalny weekend! Zapraszamy na spektakl Akademickiego Teatru Remont, kolejną Gliwicką Wegańską Kuchnię Społeczną i kilka interesujących wystaw.

piątek 21 stycznia:

  • W Biblioforum (CH Forum, ul. Lipowa 1) o godz. 17.00 rozpoczną się warsztaty tworzenia kartek dla babci i dziadka.
  • Na godz. 19.00 zapraszamy do Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5) – Akademicki Teatr Remont wystawi „Emigrantów” Sławomira Mrożka. Reżyseruje Tadeusz Hankiewicz.

sobota 22 stycznia:

  • O godz. 10.00 w Stacji Artystycznej Rynek rozpocznie się Poranek dla dzieci. Warsztaty „W karnawale – obrazki rysowane muzyką” poprowadzi artystka Joanna Skiba.
  • Wyjątkowa kartka dla babci i dziadka? Tak, najlepiej własnoręcznie wykonana! Warsztaty plastyczne rozpoczną się o godz. 16.00 w Stacji Artystycznej Rynek.

niedziela 23 stycznia:

  • Smacznego, Gliwice! Między godz. 15.00 a 18.00 w Stacji Artystycznej Rynek odbędzie się kolejna Gliwicka Wegańska Kuchnia Społeczna.
  • O godz. 16.00 w kinie Amok (ul. Dolnych Wałów 3) rozpocznie się Kinowy podwieczorek dla całej rodziny. Wyświetlane będą „Opowiadania z piaskownicy” w reżyserii Roberta Turły.

poza tym:

  • Lola Potok, czyli spektakl „Dziki Wschód” Przemysława Pilarskiego w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego, do zobaczenia przez cały weekend w Teatrze Miejskim w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57).
  • „Jubileusz – 30 lat WOŚP na plakacie” to nowa wystawa prezentowana w Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5). Można ją oglądać do 4 lutego.
  • W Stacji Artystycznej Rynek można także zobaczyć „Obrazki z wystawy”, czyli prace autorstwa Joanny Skiby. Będą eksponowane do 4 lutego.
  • Niezmiennie zapraszamy do Muzeum w Gliwicach, by zobaczyć dwie arcyciekawe wystawy. W Willi Caro prezentowana jest ekspozycja „Najwyższej próby! Rzeźbiarze i rzeźby 1. połowy XX w. na Górnym Śląsku”, a w Czytelni Sztuki (w budynku Willi Caro) – wystawa fotograficzna „Naga Portret i akt 1959–1966” Kazimiery Dyakowskiej.
  • Warto zajrzeć do Filii nr 30 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (ul. Partyzantów 25) i zobaczyć wystawę prac Wojciecha Kotylaka „Tak sobie próbuję rysować...”. Na ekspozycji portretów w ołówku można zobaczyć wycinek twórczości gliwickiego artysty.
  • „Ziemię Świętą w obiektywie Stanisława Ligonia” można obejrzeć w Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17). Autor w czasie pobytu w Palestynie fotografował miejsca, zabytki i życie codzienne mieszkańców.
  • W galerii Perkoz (Filia nr 5 MBP w Gliwicach, ul. Perkoza 12) prezentowana jest wystawa fotograficzna „Bottrop – oczami młodych”. Warsztaty fotograficzne dla blisko 30 młodych ludzi z bottropskich szkół Janusz-Korczak-Gesamtschule i Willy-Brandt-Gesamtschule przeprowadziła Janina Steinmetz – berlińska fotografka.

Wszystkie wydarzenie kulturalne w Gliwicach są publikowane w kalendarzu na stronie Kultura.gliwice.eu. Jesteś organizatorem i chcesz zaprosić mieszkańców na koncert, spektakl, wystawę na terenie miasta? Dodaj swoje wydarzenie poprzez formularz!

Ważne dla przedsiębiorców

kawiarnia

Powiatowy Urząd Pracy w Gliwicach zaprasza do składania wniosków o bezzwrotną dotację branżową dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność o przeważającym kodzie PKD. Wnioski można składać do 15 kwietnia.

 Ruszył nabór wniosków o bezzwrotną dotację branżową dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność o przeważającym kodzie PKD:
• 56.30.Z – przygotowywanie i podawanie napojów (podklasa ta obejmuje m.in. dyskoteki serwujące głównie napoje)
• 93.29.A – działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni
• 93.29.Z – pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna
Wnioski można składać do 15 kwietnia. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: gliwice.praca.gov.pl oraz pod numerami telefonów: 502-315-395, 32/444-23-60 oraz pisząc na adres e-mail: tarcza@pup.gliwice.pl. (mf)

 

Informacja o pracy Prezydenta Miasta Gliwice od 16 grudnia do 20 stycznia

slajd początkowy

Publikujemy informację o pracy Prezydenta Miasta, która prezentowana była 20 stycznia podczas sesji Rady Miasta Gliwice.

Prezentacja w formacie PDF jest publikowana pod linkiem.

Rentransmisję sesji Rady Miasta Gliwice z 20 stycznia można zobaczyć na stronie internetowej.

200. rocznica urodzin Wilhelma von Blandowskiego

portret mężczyzny na starej fotografii

21 stycznia 1822 roku w Gliwicach urodził się Wilhelm von Blandowski. Fotograf, inżynier górniczy, zoolog i odkrywca – postać niezwykła, przez lata zapomniana, współcześnie jeden z najbardziej znanych gliwiczan.

Wilhelm von Blandowski był człowiekiem wielu pasji. Niespokojny duch, który zawędrował aż do niedostępnych dorzeczy australijskich rzek Murray i Darling. Z tej ekspedycji zebrał szereg okazów ssaków, ryb i ptaków do zbiorów przyrodniczych Muzeum Wiktorii. Po powrocie z antypodów trafił ponownie do naszego miasta, w którym – przy obecnej ul. Bankowej 4 – otworzył atelier fotograficzne. Obecnie na budynku, w którym się mieściło, znajduje się tablica pamiątkowa projektu gliwickiego artysty Krzysztofa Nitscha.

Muzeum w Gliwicach wydało trzy książki na temat Wilhelma von Blandowskiego. Dostępna jest także muzealna lekcja na temat tego niezwykłego gliwiczanina.