Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 21 stycznia 2020 r.

// 21-01-2020

Zmiany w kierownictwie miasta

Prezydent miasta ze swoimi zastępcami

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Gliwic Adam Neumann przedstawił nowo mianowanych zastępców: Mariusz Śpiewoka, Aleksandrę Wysocką i Ewę Weber. Wszyscy od lat są związani z samorządnością lokalną.

Zależy nam na kontynuacji wszechstronnego rozwoju Gliwic. Dzięki zasobnemu budżetowi będziemy zaspokajać potrzeby gliwiczan zarówno  podstawowe, jak i te wyższego rzędu, które zapewnią mieszkańcom czerpanie radości z życia w Gliwicach. W moim przekonaniu ten skład osobowy zastępców prezydenta to gwarantuje i zapewnia jak najlepszą realizację mojego programu wyborczego. Wszyscy moi zastępcy mają ogromne doświadczenie w pracy samorządowej i są przygotowani do pełnienia swoich funkcji – mówił podczas konferencji prasowej Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Mariusz Śpiewok, I zastępca prezydenta miasta, jest absolwentem Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. Studiował zarządzanie przedsiębiorstwem na kierunku zarządzanie i marketing). Ukończył również studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu w zakresie rachunku kosztów i controllingu.

Od lutego do października 2019 r. był zastępcą Zygmunta Frankiewicza, ówczesnego prezydenta Gliwic. W latach 2000–2010 był pracownikiem Urzędu Miejskiego w Gliwicach, gdzie m.in. kierował pracami Wydziału Organizacyjnego. Od 2011 do 2015 r. kierował projektem w Śląskim Związku Gmin i Powiatów. Od 2012 do 2014 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora w gliwickim MZUK-u. W marcu 2014 r. został szefem Biura Związku Gmin i Powiatów Subregionu Centralnego Województwa Śląskiego, gdzie koordynował prace związane z wyborem projektów do dofinansowania ze środków europejskich z puli dla miast i powiatów.

Pierwszy zastępca prezydenta Gliwic będzie prowadził zadania miasta w zakresie planowania strategicznego i rozwoju miasta, inwestycji miejskich i remontów, usług komunalnych i transportu lokalnego, pozyskiwania funduszy z zagranicznych źródeł finansowania, w tym z Unii  Europejskiej, informatyzacji, zamówień publicznych oraz gospodarowania wodami.

Aleksandra Wysocka, II zastępca prezydenta miasta, jest absolwentką Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, magistrem inżynierem górnictwa i geologii ze specjalizacją organizacja i ekonomika oraz inżynierem geodezji górniczej. Ukończyła również studia podyplomowe z szacowania nieruchomości na Politechnice Śląskiej.

Zawodowo z Urzędem Miejskim w Gliwicach związana jest od 2003 r. Od 2005 r. pełniła funkcję zastępcy naczelnika, a od 2011 r. naczelnika Wydziału Gospodarki Nieruchomościami.

W kierownictwie miasta będzie odpowiedzialna za realizowane w mieście zadania z zakresu nadzoru właścicielskiego, gospodarki nieruchomościami i mieszkalnictwa, planowania przestrzennego i systemu informacji przestrzennej, architektury i budownictwa,  środowiska oraz geodezji i kartografii, w tym nadzór nad Powiatowym Funduszem Zasobów Geodezyjnych i Kartograficznych.

Ewa Weber, III zastępca prezydenta miasta, jest doktorem nauk ekonomicznych, rozprawę obroniła w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Absolwentka Akademii Ekonomicznej w Katowicach (specjalność: międzynarodowe stosunki ekonomiczne i problemy globalne). Ukończyła studia podyplomowe w zakresie administracji i zarządzania na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz wywierania wpływu i psychologii biznesu w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie.

W latach 1993-2019 zawodowo związana z Urzędem Miejskim w Zabrzu, gdzie pełniła m. in. funkcję głównego księgowego, dyrektora Urzędu, a od 2009 r. sekretarza miasta. W maju 2019 r. została prezesem gliwickiej spółki komunalnej Śląska Sieć Metropolitalna Sp. z o.o. Jest wykładowcą akademickim z zakresu samorządu m.in. w obszarze polityki społecznej oraz finansów publicznych.

Będzie odpowiedzialna za prowadzenie zadań w zakresie edukacji, kultury, sportu i turystyki, zdrowia i spraw społecznych, współpracy z organizacjami pozarządowymi, promocji miasta, komunikacji społecznej i współpracy z zagranicą.

Sekretarzem miasta pozostaje Andrzej Karasiński, skarbnikiem Ryszard Reszke, a obowiązki dyrektora Urzędu Miejskiego w Gliwicach nadal pełni Stella Górny. Konferencję prowadził Łukasz Oryszczak, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic. (mf)

 

My som stond

dzieci w bibliotece

Czyli – ze Śląska. Między 27 a 31 stycznia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach dowiemy się więcej o śląskich tradycjach, literaturze i sztuce.

To bydzie fest fajny fajer! W programie Śląskiego Tygodnia jest między innymi śląska gawęda z Danutą Ejmocką, pasjonatką regionalnej kultury i obrzędów, i spotkanie autorskie z Moniką Kassner, autorką śląskich kryminałów. Do końca stycznia w Filii nr 1 MBP w Gliwicach (pl. Inwalidów Wojennych 3) można tez zobaczyć wystawę Jarosława Kassnera, malarza intuicyjnego.

Do zobaczenia będzie też „Jeżeś Ty chłop, Hubercie Morysie?” – jednoaktówka po śląsku. Mali Ślązacy symbolicznie zejdą do kopalni z Panem Totim, bohaterem popularnych książek dla dzieci. Szczegółowe informacje są dostępne na stronie biblioteka.gliwice.pl. (mm)

Porozmawiamy o archeologii

ruiny starożytnego miasta

W czwartek 30 stycznia w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) odbędzie się wykład w ramach Wszechnicy Polskiej Akademii Umiejętności. O godz. 16.00 wygłosi go prof. Piotr Bieliński. 

Opowie o polsko-syryjskich badaniach archeologicznych prowadzonych w latach 1959–2010. Prelegent należy do słynnej  polskiej szkoły archeologii śródziemnomorskiej. Odkrycia reliktów  starożytnych kultur w regionie Bliskiego Wschodu i Morza Śródziemnego są słynne na całym świecie. Wstęp wolny.

Karolina Staszulonek z brązowym medalem Mistrzostw Polski!

Karolina Staszulonek

W miniony weekend we Wrocławiu rozegrano indywidualne i drużynowe Mistrzostwa Polski Juniorów w Szpadzie. Trzecie miejsce w tym turnieju zajęła Karolina Staszulonek, zawodniczka sekcji szermierczej GKS Piast.

Szpadzistka Piasta była wymieniana w gronie faworytek do medalu i od początku walczyła bardzo dobrze. W półfinale trafiła jednak na aktualnie najlepszą zawodniczkę w tej kategorii wiekowej – Glorię Klughardt. Walka o wejście do finału była bardzo zacięta, ale ostatecznie to szpadzistka Olimpu Lubin zwyciężyła 15:13.

Wśród  mężczyzn  z zawodników Piasta najwyżej został sklasyfikowany Mikołaj Wesołowski, który zajął 7 miejsce. Mikołaj jest jednak sporo młodszy od pozostałych zawodników rywalizujących w tej kategorii wiekowej.

W drugim dniu odbył się turniej drużynowy. Szpadzistki Piasta były rozstawione z nr 1. Ostatecznie skończyły te zawody na miejscu IV, a do medalu zabrakło im jednego trafienia.

Pierwsza drużyna męska Piasta Gliwice zakończyła turniej na szóstej lokacie.

Apetyty były trochę większe. Liczyliśmy na dwa medale, jest jeden. To są jednak mistrzostwa Polski, Na ten turniej wszyscy przygotowują się przez cały rok, a czasem decyduje jedno trafienie, jak to miało miejsce w turnieju drużynowy naszych dziewcząt. Bardzo zadowoleni jesteśmy z postawy chłopaków. Czwórka, która walczyła  w pierwszej drużynie to zawodnicy średnio o cztery lata młodsi od tych, co wygrywali. W tej kategorii wiekowej będą rywalizować więc jeszcze przez cztery lata – podsumowuje Maciej Chudzikiewicz.

/żródło: piast.gliwice.pl/gks-piast/

 

Nowe szkolenia w Technoparku

starsi luidzie siedzą na kanapie przy laptopie

Masz ponad 50 lat i kłopoty z obsługą komputera? Czas to zmienić – trwa rekrutacja do projektu  „TECHNOPARKowa Akademia podnoszenia kwalifikacji językowych i ICT dorosłych mieszkańców Gliwic”.

Projekt przeznaczony jest dla osób powyżej 50. roku życia zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług oraz zamieszkujących obszar rewitalizacyjny w  Gliwicach. Udział w projekcie jest bezpłatny.
 
W ramach kursu komputerowego odbędzie się 10 spotkań z wybranego pakietu szkoleń. Zajęcia z Microsoft Office będą prowadzone od 10 lutego do 12 marca w poniedziałki i czwartki w godz. od 17.00 do 20.00. Zajęcia z programu Excel dla zaawansowanych będą się odbywały od 3 marca do 3 kwietnia we wtorki i piątki w godz. od 17.00 do 20.00. W ramach szkoleń każdy z uczestników otrzyma materiały szkoleniowe, a na zakończenie kursu certyfikat potwierdzający zdobyte kwalifikacje.

Technopark prowadzi też rekrutację na egzamin z Excela dla osób powyżej 25. roku życia zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług oraz zamieszkujących obszar rewitalizacyjny w  Gliwicach. Egzamin kończy się uzyskaniem certyfikatu ECDL.

Dokumentację rekrutacyjną można pobrać ze strony www.technopark.gliwice.pl/szkolenia lub w siedzibie Technoparku na ul. Konarskiego 18C w pokoju 0-4 od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00. Więcej informacji na temat kursów można uzyskać pod numerem telefonu 603-663-887. (mf)

ZUS bez tajemnic

budynek ZUS

Zabrzański oddział ZUS zaprasza na Dzień Otwarty oraz szkolenia. Podczas spotkań będzie można uzyskać informacje na temat pracowniczych planów kapitałowych, małego ZUS+ oraz mikrorachunku podatkowego. Będzie też okazja, by porozmawiać z ekspertami.

Wszyscy płatnicy, a szczególnie osoby prowadzące własny biznes powinny wziąć udział w zbliżających się spotkaniach organizowanych przez zabrzański oddział ZUS w Zabrzu i Tarnowskich Górach. Szkolenia Pracownicze plany kapitałowe odbędą się w sali szkoleniowej w Oddziale ZUS w Zabrzu przy ul. Szczęść Boże 18 (27 stycznia, 10 i 27 lutego oraz 16 marca w godz. od. 10.00 do 13.00). Aby wziąć w nich udział należy zgłosić swoją kandydaturę pod nr tel. 32/27-78-776.

ZUS zaprasza też Dzień Otwarty dla klientów.

Dzień otwarty odbędzie się 28 stycznia, w godzinach od 8.00 do 13.00, w dwóch placówkach ZUS: w Zabrzu przy ul. Szczęść Boże 18 oraz w Tarnowskich Górach przy ul. Górniczej 4-8.

Podczas wydarzenia będzie można spotkać się z ekspertami i dowiedzieć się więcej m.in. o PIT, CIT i VAT, które od 1 stycznia należy płacić do Urzędu Skarbowego wyłącznie za pomocą indywidualnego rachunku podatkowego, czyli tzw. mikrorachunku podatkowego.

Poruszane będą też kwestie obowiązujących od 1 lutego 2020 r. nowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne dla prowadzących działalność gospodarczą czyli tzw. małego ZUS+. Tego dnia eksperci ZUS będą też zakładać profile na platformie usług elektronicznych. (mf)