Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 21 maja 2021 r.

// 21-05-2021

Dotacje na wymianę pieców. Konsultacje regulaminu

baner

Trwają konsultacje społeczne dotyczące regulaminu naboru wniosków i realizacji projektu  "Czyste powietrze nad Gliwicami - wymiana indywidualnych źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych". Uwagi można zgłaszać do 4 czerwca.

Miasto Gliwice planuje ubiegać się o dofinansowanie zadania "Czyste powietrze nad Gliwicami - wymiana indywidualnych źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych" w ogłoszonym przez Zarząd Województwa Śląskiego naborze nr.: RPSL.04.06.01-IZ.01-24-403/21 Oś Priorytetowa IV Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna, Działanie 4.6 Czyste powietrze, Poddziałanie 4.6.1 Czyste powietrze - konkurs (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020).

Zgodnie z założeniami i wymaganiami tego konkursu, realizacja zaplanowanego zadania będzie polegała na udzielaniu grantów mieszkańcom Gliwic, będących właścicielami budynków jednorodzinnych, na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła. Wsparciem zostaną objęte zadania polegające na podłączeniu budynku do sieci ciepłowniczej, a w przypadku, gdy jest to technicznie niemożliwe (bądź nieuzasadnione ekonomicznie) na wymianie starego źródła ciepła na źródła zasilane energią elektryczną, gazem lub pompy ciepła.

Opis sposobu aplikowania o granty, ich wysokość oraz zasady udzielania, rozliczeń i kontroli zostaną określone w Regulaminie naboru wniosków i realizacji projektu grantowego. Projekt regulaminu wrazz załącznikami można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

W celu poznania opinii mieszkańców Gliwic na temat projektu tego Regulaminu, w terminie od 20 maja do 4 czerwca br. odbywają się konsultacje społeczne, które obejmują swoim zasięgiem obszar Gliwic. Uwagi lub opinie można zgłaszać mailowo na adres: brm@um.gliwice.pl lub składać w Biurze Podawczym Biura Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21 lub w Biurze Podawczym w filii Urzędu Miejskiego przy ul. Jasnej 31A w godzinach urzędowania.

 

 

W królestwie ogrodników

szklarnia w Palmiarni

To tam przechowywane są m.in. feniksy kanaryjskie, które latem zdobią gliwickie skwery w naszym mieście oraz rośliny poddane rehabilitacji.  Dzięki nowemu odcinkowi podcastu „Palmiarnia na wynos” poznacie królestwo ogrodników Palmiarni Miejskiej czyli szklarnię zaplecza, miejsce, które na co dzień jest niedostępne dla gości.

Szklarnię gliwickich tropików doskonale widać z parku. Spacerowicze mogą dostrzec okazały, przeszklony obiekt z kalenicami szczytową i okapowymi, w którym znajduje się królestwo ogrodników Palmiarni. To miejsce, w którym pod czujnym okiem specjalistów rośliny są leczone, rozmnażane i poddawane regeneracji w warunkach, które umożliwiają im jak najszybszy powrót na ekspozycje Palmiarni, by znów całym swoim pięknem cieszyć oczy odwiedzających.
Szklarnia jest zautomatyzowana, w środku zainstalowano systemy, które pomagają ogrodnikom osiągnąć jak najlepsze warunki dla roślin, m.in. systemy grzewcze czy automatyczne cieniówki regulujące klimat w szklarni. Początkowo szklarnia znajdowała się w nieistniejącym już ogrodnictwie przy ul. Kozielskiej. Po jego likwidacji Palmiarnia Miejska nie posiadała zaplecza, w którym mogłyby być przechowywane rośliny, a za miejsce ich zimowania służyły pawilony ekspozycyjne obiektu. Obecna szklarnia, w której rośliny mają bardzo dobre rozwoju warunki, powstała w 2008 r. i składa się z trzech pomieszczeń. W najwyższym, które w szczycie osiąga 9 m wysokości, przebywa 20 najwyższych palm – mają już po 5 m wysokości i ważą po 1,5 tony. To m.in. dzieci pierwszych palm sprowadzonych na wielką gliwicką wystawę, z których w latach 50. nasiona zebrał ówczesny ogrodnik Palmiarni Jan Namysło. Te palmy latem możemy podziwiać m.in. na gliwickich skwerach. W zimie w największym pomieszczeniu szklarni utrzymywana jest temperatura 12-14 st. C. To wstrzymuje wzrost wegetatywny i utrzymuje rośliny w dobrej kondycji do kolejnego lata. Obecnie na zapleczu pięknie kwitną palma Corypha, tzw. niebochronka i feniks kanaryjski, którego zwisający kwiatostan sięga 2 m.
W mniejszej szklarni przebywają rośliny egzotyczne, które wymagają regeneracji w wysokich temperaturach. Jest też tzw. lodówka, w której w temp. 8 st. C okres wegetacji przechodzą sukulenty i kaktusy – to czas zawiązywania pąków. W tym chłodnym pomieszczeniu czas spoczynku przechodzą też rośliny owadożerne i cytrusy.
W najnowszym podcaście po królestwie ogrodników słuchaczy oprowadza Marek Bytnar, kierownik Palmiarni, który doradza też jak stworzyć przydomową szklarnię.
Podcast znajduje się na stronie internetowej www.mzuk.gliwice.pl, dostępny jest również na Spotify oraz Soundcloud. W wyszukiwarkę tych portali wystarczy wpisać „Palmiarnia na wynos”. Polecamy! (mf)

 

Odkryj kulturalną stronę miasta

screen

W ramach strony internetowej miasta Gliwice.eu działa podserwis Kultura.gliwice.eu. Publikowane są w nim wszystkie potrzebne informacje o nadchodzących imprezach. Kalendarz wydarzeń może być uzupełniany również przez instytucje kultury, stowarzyszenia i fundacje!

Strona kultura.gliwice.eu to z jednej strony szczegółowy rozkład jazdy, dzięki któremu zawsze będziecie na bieżąco z nadchodzącymi wydarzeniami, z drugiej ‒ zbiór informacji o miejskich instytucjach kultury i działających w mieście galeriach.

Organizujesz imprezy albo wydarzenia w Gliwicach? Serwis kulturalny mogą współtworzyć także instytucje kultury, organizacje pozarządowe czy nieformalne grupy mieszkańców. Informacje o przygotowywanych wydarzeniach można zamieszczać samodzielnie. Wystarczy kliknąć DODAJ WYDARZENIE na stronie głównej, uzupełnić i formularz i zaczekać na akceptację administratora serwisu.

W serwisie znajdują się także informacje na temat możliwości ubiegania się o dofinansowanie inicjatyw organizowanych przez stowarzyszenia i fundacje (w zakładkach KONKURSY i MAŁE GRANTY).

Teatralny klasyk

scena ze spektaklu, w centrum Agafia

Do repertuaru Teatru Miejskiego w Gliwicach wchodzi „Ożenek” Nikołaja Gogola. Premiera spektaklu w reżyserii Pawła Aignera odbędzie się w sobotę 29 maja.

Na dużej scenie przy ul. Nowy Świat 55–57 w głównej roli Agafii Tichonownej publiczność zobaczy Karolinę Olgę Burek. Panna na wydaniu, która szuka kandydata na męża. Ale nie byle jakiego, a takiego, który podniesie jej status społeczny i majątkowy. Wyrachowanie? Tak, ale druga strona nie pozostanie Agafii dłużna.

Całej transakcji towarzyszy armia doradców, którzy wiedzą przecież, co dla Agafii szczęścia najlepsze, choć jakoś własnego szczęścia zbudować nie potrafili… Wzrok wybranki przyciąga wyjątkowo oporny kandydat, Iwan Kuźmicz Podkolesin. Zwleka, wybrzydza, marudzi i coś nieskory jest do zaciągnięcia przed ołtarz w świątecznym kaftanie… – mówi Daniel Arbaczewski z TMG.

Jak skończy się cała ta historia? O tym będzie można przekonać się, wybierając się na „Ożenek” do gliwickiego teatru. Z uwagi na to, że data premiery była kilkukrotnie przesuwana ze względu na pandemię koronawirusa, Teatr Miejski przygotował kilka pokazów przedpremierowych. Przedstawienie będzie można zobaczyć już 22 i 23 maja. Repertuar instytucji jest dostępny na stronie internetowej teatr.gliwice.pl.

Centrum Przesiadkowe nabiera kształtu

budowa Centrum Przesiadkowego

Budowa Centrum Przesiadkowego idzie pełną parą. Inwestycja realizowana po północnej stronie dworca PKP skupi wszystkie środki transportu miejskiego, wpłynie na poprawę komfortu i jakości podróży mieszkańców całego regionu, zwiększy też bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i kierowców.

Co słychać na placu robót? W powstającym budynku obsługi pasażerskiej wykonano już całą żelbetową konstrukcję nośną kondygnacji nadziemnych i pokrycie dachu. Obecnie trwają tam prace związane z murowaniem ścian oraz wykonaniem aluminiowej elewacji. W nowym tunelu, który połączy ten obiekt z istniejącym przejściem podziemnym Tarnogórska – dworzec PKP, wykonano hydroizolację oraz rozpoczęto prace związane z wykonaniem instalacji elektrycznej i wentylacji. Z kolei nad wejściem do istniejącego tunelu zamontowano płyty z poliwęglanu, a w samym przejściu podziemnym trwają prace związane z montażem instalacji elektrycznych i wykonaniem nowych okładzin ściennych.

Na pierwszym segmencie zadaszenia rozpoczęto montaż pokrycia dachowego, a na kolejnym trwają prace związane z montażem stalowej konstrukcji. Prowadzone są także roboty związane z wykonaniem murów oporowych (od strony ul. Kolberga). W dalszym ciągu kontynuowane są prace związane z zewnętrzną infrastrukturą podziemną (kanalizacją deszczową, sanitarną, siecią wodociągową, telekomunikacyjną i elektryczną) – zarówno na terenie przyszłego Centrum Przesiadkowego, jak i przy ulicach Tarnogórskiej i Toszeckiej. W przypadku wieży ciśnień wykonano już piaskowanie jej betonowej konstrukcji (z wyjątkiem kopuły) i przygotowano rusztowanie elewacyjne pod dalsze prace remontowe.

Zakończono także prace związane z niezbędną przebudową torów kolejowych (na styku terenu Centrum Przesiadkowego z terenem PKP PLK). Rozpoczęto za to roboty związane z wykonaniem konstrukcji pod przyszły układ drogowy.

Inwestycję realizuje konsorcjum firm: Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA. Koszt prac to około 184 mln zł. Na ten cel ze środków unijnych pozyskano 129,5 mln zł. Powinny zakończyć się pod koniec sierpnia 2022 r.

Pejzaż miasta po południowej stronie dworca kolejowego również się zmieni. Przebudowany zostanie układ drogowy, tworząc wraz z Centrum Przesiadkowym przyjazną i funkcjonalną przestrzeń miejską.

Plac przed dworcem PKP zyska jednolitą nawierzchnię z granitowych płyt. Stanie tam m.in. fontanna w formie lustra wody z pojedynczymi wodotryskami i ławki. Na ul. Bohaterów Getta Warszawskiego powstaną bus pasy, wyspy separacyjne z azylami dla przechodniów i ścieżka pieszo-rowerowa łącząca plac dworcowy z drogą rowerową projektowaną wzdłuż ul. Jagiellońskiej. Ul. Zwycięstwa zyska wykończenie z granitowej kostki. Zniknie torowisko, a jezdnia zostanie zwężona. Powstanie też ciąg pieszo-rowerowy. Na  placu Piastów ruch będzie odbywał się na zasadzie jednokierunkowego przejazdu wokół wyspy centralnej oraz wyspy peronowej. Nie zabraknie także ciągów pieszo-rowerowych przebiegających przez plac i małej architektury, przebudowana będzie też sieć oświetleniowa. Ul. Okopowa zostanie rozbudowana i połączona z pętlą autobusową linii A4 przy placu dworcowym, a na ul. Na Piasku powstaną miejsca postojowe – zarówno po wschodniej, jak i zachodniej stronie. Prace w tym rejonie trwają. 

Generalnie na terenie całej inwestycji, w rejonie przejść dla pieszych i zatok autobusowych, zaprojektowano tzw. pola uwagi lub pola prowadzące, które ułatwią poruszanie się osobom niewidomym i słabowidzącym. Przebudowana zostanie również sygnalizacja świetlna – zostanie dostosowana do geometrii powstałego układu drogowego i organizacji ruchu. Trwa już remont ciągu pieszo-rowerowego przy ul. gen. Leona Berbeckiego na odcinku od ul. Sienkiewicza (rejon tzw. mostku zakochanych) do ul. Barlickiego. Projekt zakłada również wprowadzenie maksymalnej ilość zieleni, na jaką pozwala infrastruktura podziemna.

Przebudowę po południowej stronie dworca PKP realizuje Eurovia Polska. Koszt inwestycji finansowanej z budżetu miasta to ponad 41 mln zł. Prace powinny się zakończyć pod koniec 2022 r.

Zbiórka elektrośmieci

baner

Masz zużyty albo niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny? Pod żadnym pozorem nie wrzucaj go do kontenera! Ruszają dzielnicowe zbiórki elektrośmieci.

Zepsute albo przestarzałe pralki, telewizory, elektroniczne urządzenia i gadżety, zużyty sprzęt oświetleniowy – to nie tylko zalegające w naszych mieszkaniach graty, ale też odpady niebezpieczne, których nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Przez cały rok można oddawać je w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Rybnickiej albo przynieść je do specjalnie oznakowanego samochodu, który w soboty będzie stał zaparkowany w wybranych gliwickich dzielnicach.
W sobotę 22 maja elektrośmieci będzie można oddać:
•    godz. 10.00–12.00 – Brzezinka, ul. Zamojska (przy kościele)
•    godz. 12.30–14.30 – Sośnica ul. Korczoka (przy kościele)
Wszystkie terenowe punkty odbioru i godziny przyjmowania elektrośmieci są dostępne w zakładce Harmonogram wywozu na stronie segreguj.gliwice.eu. Zebrane od mieszkańców elektroodpady są ponownie przetwarzane. Stosuje się do tego technologie przyjazne środowisku. (mf)

 

Wirtualny koncert jazzowy

pianista

Festiwal We Europe to międzynarodowy projekt muzyczny, któremu ton nadaje gliwicki jazzman – Krzysztof Kobyliński. 21 maja o godz. 20.00 rozpocznie się największy wirtualny koncert jazzowy w Europie.

Na scenie Centrum Kultury Jazovia w Gliwicach wystąpią pianiści Krzysztof Kobyliński i Dominik Wania oraz klarnecista Szymon Klima. Koncert będzie zarazem częścią PalmJazz Festivalu. Do We Europe dołączy także osiem innych festiwalowych miast, które zagrają tego wieczoru najlepszy jazz na Starym Kontynencie.

  • W słowackim Preszowie wystąpi David Kollar. Gospodarzem występu u drugiego z południowych sąsiadów – w Czechach, a dokładnie w Brnie – będzie Jakub Mizeracki Trio. W Diersbach w Austrii zagra Sweet Emma Band.
  • Z Mediolanu we Włoszech będzie nadawać Lorenzo de Finti Quartet, a z Tilburga w Holandii będzie transmitowany koncert  Paul van Kemenade Quintet.
  • Niemcy będą reprezentowane przez Izabellę Effenberg, która zagra na wibrafonie w Norymberdze, a w stolicy Litwy, Wilnie, wystąpi Leonid Shinkarenko Band.
  • Dziesiątym miastem na liście We Europe będą goście z Nowego Kontynentu, a konkretnie z Kanady. W ramach festiwalu z Montrealu zagra Jacques Seguin Group.

Wszystkie koncerty odbędą się online i będą bezpłatne. Będzie je można oglądać także po 21 maja. Żeby wziąć udział w We Europe, należy zarejestrować się na stronie internetowej www.weeurope.art.