Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 21 lutego 2022 r.

// 21-02-2022

Zmieniły się numery rachunków Urzędu Miejskiego

dłoń wystukująca kod na klawiaturze

Od 1 stycznia 2022 r. Urząd Miejski w Gliwicach obsługuje Bank Millennium S.A. Sprawdź nowy numer rachunku przed dokonaniem wpłaty!

Wpłaty gotówkowe na konta urzędu, bez prowizji, możliwe są we wszystkich placówkach Poczty Polskiej na terenie Gliwic. Jednocześnie w związku ze zmianą banku zniknęła możliwość bezprowizyjnej wpłaty gotówkowej na rachunki Urzędu Miasta w placówkach ING Banku Śląskiego S.A.!

Więcej informacji na stronie bip.gliwice.eu w zakładce Numery kont bankowych.

Dokonałeś wpłaty na dotychczasowy numer rachunku w ING Banku Śląskim?

Do 29 kwietnia 2022 r.  włącznie, wpłaty dokonane  na  dotychczasowe indywidualne rachunki w ING Banku Śląskim z tytułu:

  • czynszu dzierżawnego nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,

  • opłat rocznych za użytkowanie wieczyste nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa,

  • rocznych opłat przekształceniowych (dotychczasowych nieruchomości miasta Gliwice i Skarbu Państwa),

będą automatycznie przekazywane na odpowiednie rachunki w Banku Millennium S.A. (obecnie obsługującym UM).

 

 

Wahadło na Kujawskiej

ul. Kujawska

Budowa ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Kujawskiej wkracza w kolejny etap. Oznacza to, że do końca prac (kwiecień), obowiązywał będzie  ruch wahadłowy. Kierowcy proszeni są o wyrozumiałość i zwracanie uwagi na oznakowanie.

Od sierpnia 2021 r. na odcinku od wiaduktu A1 do mostu nad rzeką Kłodnicątrwa budowa ciągu pieszo-rowerowego. Dzięki tej inwestycji, ponad 500-metrowy odcinek połączy istniejącą drogę dla rowerów wzdłuż ul. Kujawskiej z trasą rowerową G-3, prowadzącą do granicy Gliwic. Dodatkowo wybudowane zostaną dwie zatoki autobusowe i oświetlenie uliczne. (ZDM)

Zmiany dla kierowców na ul. Biegusa

ul. Biegusa

Trwa budowa połączenia ul. Biegusa do obwodnicy zachodniej. W związku z pracami konieczne będzie wyłaczenie z ruchu odcinka drogi od skrzyżowania ulic: Pelikana i Biegusa do skrzyżowania ulic: Biegusa i Wilgi. Od 22 lutego, od godz. 12.00, obowiązywać będzie tymczasowa organizacja ruchu.

Wyjazd z ul. Pelikana będzie odbywał się obwodnicą zachodnią. Natomiast do ul. Pelikana objazd poprowadzony zostanie ul. Żurawią, Rybnicką i obwodnicą zachodnią. (ZDM)

Dobry mecz w Brzegu

zdjęcie z meczu

Futsaliści Piasta Gliwice pokonali drużynę z Brzegu 3:2. Gliwiczanie trzymali kibiców w niepewności prawie do końca spotkania.

Drużyna Piasta jechała do Brzegu jako faworyt, ale o zwycięstwo łatwo nie było. Pierwsze trafienie gospodarzy miało miejsce już w 6. minucie spotkania. Gliwiczanom udało się wyrównać 6 minut później, dzięki efektownemu zagraniu Rafaela Cadiniego.

Na przerwę zawodnicy szli z remisem 1:1, a tuż po powrocie z szatni gliwiczanie przystąpili do ataku. Bramkarz gospodarzy stawał jednak na wysokości zadania i dopiero Breno Bertoline w sytuacji sam na sam zmusił Foltyna do kapitulacji. Wkrótce jednak gospodarze doprowadzili do wyrównania 2:2. Gliwiczanie szukali okazji do zdobycia przewagi nad zespołem z Brzegu i znaleźli ją dopiero w 39. minucie. Celnym strzałem z podania Pegachy wynik ustalił Breno.

Po zaskakująco trudnym starciu gliwiczanie odetchnęli z ulgą i obronili swoje drugie miejsce w tabeli. Następny mecz już 27 lutego. Przeciwnikiem Piasta Gliwice będą Red Dragons Pniewy.

Wiosna z Fryderykiem. Ruszyła sprzedaż biletów

młoda uśmiechnięta kobieta

To będzie prawdziwa muzyczna uczta w niecodziennej, egzotycznej scenerii. Po pandemicznej przerwie „Wiosna z Fryderykiem”, jako cykl czterech koncertów, wraca do Palmiarni Miejskiej w Gliwicach.

Ruszyła sprzedaż biletów!

Wejściówki są do kupienia na stronie Teatru Miejskiego w Gliwicach, w kasie Teatru i Kina Amok oraz w Palmiarni Miejskiej na godzinę przed wydarzeniem. Pierwszy z koncertów już 20 marca!

Podczas tegorocznej edycji do Gliwic dotrą Echa XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego imienia Fryderyka Chopina ’21. Twórczość naszego muzycznego Wieszcza usłyszymy w wykonaniu jednych z najlepszych muzyków młodego pokolenia. W kolejne niedzielne wieczory – zaczynając od 20 marca – wystąpią: Piotr Alexewicz, Tomasz Marut, Martin Garcia Garcia, Leonora Armellini. Każdy z artystów zaprezentuje się w programie solowym. Koncerty uzupełnią interpretacje dzieł jeszcze innych twórców: Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Roberta Schumanna, Ferenca Liszta, Jeana-Philippe’a Rameau, Maurice Ravela czy Lowella Liebermana.

Unikatowe w skali kraju jest miejsce koncertów. Od 2010 roku to niezmiennie Palmiarnia w Gliwicach. Pomysł, by miejscem recitali były miejskie tropiki w Parku Chopina, narodził się w dwusetną rocznicę urodzin wybitnego kompozytora. (mat. org.)

Zasłużone trzy punkty

zawodnicy na murawie

Niebiesko-Czerwoni wrócili z Wrocławia jako zwycięzcy. 19 lutego Piast Gliwice pokonał Śląsk Wrocław 3:1 po bramkach Kądziora i Wilczka oraz samobójczym trafieniu Janasika.

Piast kontynuuje dobrą passę i przywozi do Gliwic drugą wyjazdową wygraną z rzędu.

– Jestem zadowolony z postawy zespołu i ze zwycięstwa. To ważne trzy punkty – mówił po meczu Waldemar Fornalik, trener Piasta Gliwice.

Jednym z bohaterów spotkania ze Śląskiem Wrocław był Kamil Wilczek, który strzelił 3. gola dla Piasta.

Nasza defensywa kolejny raz pokazała klasę – powiedział Wilczek po meczu.

Wynik spotkania otworzył Damian Kądzior, który po dośrodkowaniu Martina Konczkowskiego wyprowadził Piasta na prowadzenie. Niebiesko-Czerwoni nie czekali długo na odpowiedź rywali – Fabian Piasecki wyrównał wynik spotkania, wykorzystując rzut karny. Także następna bramka była autorstwa piłkarzy Śląska Wrocław – Patryk Janasik posłał piłkę do własnej bramki i Piast wyszedł na prowadzenie z wynikiem 1:2. Tuż przed gwizdkiem na zakończenie pierwszej połowy Kamil Wilczek ustalił wynik spotkania na 1:3. W drugiej połowie, dzięki skutecznej grze Jakuba Czerwińskiego i pozostałych graczy defensywy, Wojskowym nie udało się odrobić strat i ostatecznie musieli uznać wyższość Piasta Gliwice w tym spotkaniu.

Następny mecz Niebiesko-Czerwoni rozegrają na swoim stadionie 26 lutego. W Derbach Śląskach spotkają się z Górnikiem Zabrze.

Światowy Dzień Walki z Depresją

grafika

W środę, 23 lutego, przed Urzędem Miejskim w Gliwicach będzie można spotkać pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, którzy w Antydepresyjnym Punkcie Edukacyjnym będą udzielać informacji na temat depresji i informować, gdzie można szukać pomocy.

Macie mocno obniżone samopoczucie, nie radzicie sobie z codziennością i swoimi problemami? A może znacie kogoś innego, kto potrzebuje pomocy? Sygnałów depresji nie można bagatelizować – punkt przed UM będzie czynny w godz. od 10.00 do 14.00.
Depresja jest chorobą, która mocno wpływa na relacje z innymi osobami. Chory często izoluje się od otoczenia, unika kontaktów, zamyka się w sobie. Towarzyszy mu smutek, traci radość i poczucie sensu życia, pojawia się rezygnacja i pesymizm. Mimo, że depresja to realne cierpienie, przez wielu jest bagatelizowana i sprowadzana do zwykłego, chwilowego obniżenia nastroju, fanaberii. Tymczasem depresja wymaga specjalistycznej pomocy, konsultacji psychiatrycznej i psychologicznej, czasami brania leków – zwłaszcza w szczególnie nasilonej fazie.

23 lutego będziemy obchodzić Światowy Dzień Walki z Depresją. Tego dnia Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Gliwicach, we współpracy z Wydziałem Zdrowia i Spraw Społecznych gliwickiego Urzędu Miejskiego, zaprasza mieszkańców Gliwic do udziału w kampanii edukacyjnej. W godzinach od 10.00 do 14.00 przed Urzędem Miejskim (ul. Zwycięstwa 21) przy wejściu od strony ul. Zwycięstwa dostępny będzie Antydepresyjny Punkt Edukacyjny – pracownicy Poradni będą rozdawać ulotki informacyjne na temat depresji i radzić, gdzie szukać pomocy. Akcja jest organizowana w Gliwicach już po raz piąty. (mf)

Lista publicznych i niepublicznych ośrodków udzielających pomocy psychologicznej na terenie Gliwic, przygotowana przez Poradnię Pedagogiczno-Psychologiczną w Gliwicach:

  • NZOZ Ośrodek Leczenia Nerwic i Zaburzeń Odżywiania „Dąbrówka” , ul. Asnyka 10, tel. 32/238-34-70, tel. kom. 602-665-442;
  • Ośrodek Leczenia Depresji i Nerwic, ul. Mewy 34, tel. 32/726-23-78;
  • Centrum Zdrowia Psychicznego FENIKS, ul. Młyńska 8, tel. 32/413-16-26;
  • NZOZ Centrum Diada, ul. Zwycięstwa 37, tel. kom. 506-162-387;
  • Ośrodek Terapii Rodzin i Par, ul. Zwycięstwa 31, tel. kom. 669-902-233;
  • FOCUS Centrum Terapii i Wspomagania Rozwoju, ul. Sikornik 18, tel. kom. 574-074-496;
  • NZOZ PSYCH-MED, ul. Księcia Ziemowita 6, tel. 32/231-15-51
  • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, ul. Gierymskiego 1, tel. 32/231-05-69.

 

Ferie w mieście na półmetku

grafika

Ferie na półmetku. W Gliwicach, jak co roku, sporo się dzieje! Dzieci i młodzież spędzająca ferie w mieście korzysta z szeregu atrakcji, m.in. warsztatów, spotkań, wycieczek lub zajęć sportowo-kulturalnych. Warto do nich dołączyć – są jeszcze miejsca na niektóre wydarzenia.

Biblioteka czeka!
Ferie w Miejskiej Bibliotece Publicznej upływają pod znakiem zimowych podróży po literaturze. Uczestnicy bibliotecznych spotkań odwiedzają różne kraje, biorą udział w warsztatach, spotkaniach, grach i zabawach o przeróżnej tematyce, mierzą się z zagadkami, ćwiczą spostrzegawczość, logiczne myślenie oraz zwinność i zdolności manualne. Chcecie dołączyć? Są jeszcze wolne miejsca! Szczegółowy program ferii dostępny jest na stronie biblioteka.gliwice.pl w zakładce AKTUALNOŚCI. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, ale w niektórych – ze względu na ograniczoną liczbę uczestników – trzeba zarezerwować miejsce (zapisy bezpośrednio w filiach organizujących zajęcia).

Ferie z rzeźbą
Do 22 lutego uczestnicy bezpłatnych muzealnych warsztatów mogą przyglądać się pracy rzeźbiarzy, którzy z gliny i kamienia potrafią wyczarować prawdziwe dzieła sztuki. Zajęcia „Gliwice wyrzeźbione. Śladami rzeźbiarzy I poł. XX w. w przestrzeni miasta” oraz „Jak patrzeć na rzeźbę, aby ją zobaczyć” realizowane są on-line, na platformie ZOOM. Zapisy prowadzone są pod numerem telefonu 783-560-006.

Przygoda z teatrem
Na ferie poleca się Teatr Miejski w Gliwicach. W feriowym repertuarze: zwiedzanie teatru z Zuzią i Filipem – teatralnymi królikami, warsztaty teatru kamishibai oraz spektakle „Przygody Tomka Sawyera” i „Malutka Czarownica”, a także warsztaty magiczne, spotkanie z aktorami i malowanie płotu. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej teatr.gliwice.pl w zakładce FERIE ZIMOWE 2022.

Ferie w tropikach
Z okazji ferii Palmiarnia Miejska będzie otwarta również w poniedziałek 21 lutego! Warto spędzić kilka zimowych godzin wśród zieleni!

Na dużym ekranie
Do 27 lutego Scena Bajka – Kino Amok zaprasza na Filmowe Zimowisko. Przed nami jeszcze m.in. „Magiczne Encanto”, „Moja mama gorylica” i „Moje życie to cyrk”. Organizatorzy szczególnie gorąco zapraszają 27 lutego na seans „Człowiek o kamiennej twarzy” Bustera Keatona, jednego z największych komików kina niemego. Brzmi intrygująco? Warto sprawdzić szczegóły Filmowego Zimowiska na stronie internetowej amok.gliwice.pl w zakładce WYDARZENIA.

Warsztaty w MDK
Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach przy ul. Barlickiego 3 organizuje zajęcia twórcze, m.in. warsztaty majsterkowania i fotografii otworkowej, zajęcia muzyczne, teatralne, graficzne oraz plastyczne. Nadal trwają zapisy na drugi tydzień ferii. Zapiszcie się, korzystając z internetowego formularza zgłoszeń, który znajduje się na stronie mdk.gliwice.pl. Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie internetowej oraz pod numerem telefonu 32/232-69-54.

Akcja lodowisko

Lodowisko „Tafla” przy ul. Akademickiej zaprasza na codzienną ślizgawkę – w poniedziałki i niedziele w godz. od 8.00 do 18.00, a od wtorku do soboty w godz. od 8.00 do 19.30. Pamiętajcie, że po każdej ślizgawce jest półgodzinna przerwa techniczna, potrzebna na wygładzenie lodu dla kolejnych miłośników łyżwiarstwa. Bilet wstępu kosztuje od 5 do 14 zł. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.polsl.pl, w zakładce Uczelnia (jednostki ogólnouczelniane i usługowe – ośrodek sportu).

Uwaga! W związku z dynamiczną sytuacją epidemiczną warto na bieżąco monitorować aktualność ofert poszczególnych placówek. (mf)

 

Czardasze, polki i walce

muzycy na scenie

Zespół Muzyki Salonowej Eleganza zaprasza na karnawałowy koncert w wiedeńskim stylu. 27 lutego na Scenie Bajka zabrzmią utwory, przy których bawiono się na najwykwintniejszych karnawałowych balach.

Gliwiccy muzycy udowodnią, że klasyka nigdy się nie starzeje! Taneczne walce Straussa z „Nad pięknym modrym Dunajem” na czele i romantyczną muzykę Schuberta znają wszyscy melomani. Podczas koncertu Eleganzy zabrzmią nie tylko powszechnie znane utwory, które święciły triumfy na wiedeńskich salonach, ale też perełki skomponowane przez muzyków mniej znanych, takich jak Sebastián Iradier. Był Baskiem, który specjalizował się w pisaniu habaner – popularnych w Hiszpanii tańców, które mocno wpłynęły na rozwój współczesnego tanga argentyńskiego. Publiczność wysłucha także utworów Franza Lehara i  Emmericha Kalmana, najwybitniejszych węgierskich twórców operetek. To będzie prawdziwy muzyczny miks, w sam raz na zakończenie długiego karnawału!

Znakomitym muzykom Eleganzy na Scenie Bajka (kino Amok, ul. Dolnych Wałów 3) będą towarzyszyć tancerze – Maja Zawada i Filip Jędruch. Koncert rozpocznie się 27 lutego o godz. 18.00. Bilety można kupić w kasach Teatru Miejskiego w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57), kina Amok oraz na stronie teatr.gliwice.pl. Projekt jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.