Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 21 grudnia 2021 r.

// 21-12-2021

Platfoma SEKAP zostanie wygaszona

kobieta pracuje przy komputerze

W związku z wygaszaniem wojewódzkiej platformy SEKAP od 23 grudnia 2021 r. system SEKAP (wraz z platformą) będzie niedostępny. Wobec powyższego nie będzie możliwa komunikacja z urzędami i jednostkami za pomocą platformy SEKAP.

Cała komunikacja zostanie przerwana, nie będzie możliwości zalogowania się na skrzynkę ani pobrania pism. Załatwianie spraw urzędowych drogą elektroniczną będzie możliwe za pomocą platformy ePUAP.

Wyświetlacz wskaże czy nie jedziesz zbyt szybko

Wyświetlacz prędkości

Na ul. Bojkowskiej, w rejonie skrzyżowania z ul. Rolników, zamontowano wyświetlacze prędkości, które mają poprawić bezpieczeństwo na drodze.

Radar wbudowany w ledową tablicę mierzy prędkość, z jaką poruszają się kierowcy. Tym, którzy jadą zgodnie z przepisami wyświetlany jest napis „DZIĘKUJĘ”. W przypadku przekroczenia prędkości pojawia się komunikat „ZWOLNIJ”.
Zarząd Dróg Miejskich sprawdzi czy i w jaki sposób kierowcy reagują na wyświetlacze prędkości. Od wyników uzależniona będzie decyzja o ewentualnym ustawieniu kolejnych – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy ZDM w Gliwicach.
Montaż wyświetlaczy został zrealizowany w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. (mf)

 

Z muzealnej księgarni

slajder naga

Nie masz pomysłu na prezent? Zajrzyj do internetowej księgarni Muzeum w Gliwicach. Niedawno ukazały się w niej dwie nowe pozycje – w sam raz dla miłośników architektury i fotografii.

Pierwszy tytuł to „Naga. Kazimiera Dyakowska. Portret i akt 1959–1966” Eweliny Lasoty. Publikacja towarzyszy wystawie fotograficznej o tym samym tytule, którą do 6 lutego można oglądać w Czytelni Sztuki (Willa Caro, ul. Dolnych Wałów 8a).

Drugą publikację jest kolejny tom z serii „Gliwice znane i nieznane”. Tym razem dotyczy gliwickich rezydencji miejskich w XIX wieku i pierwszej połowie XX wieku. Jest to pokłosie XVI edycji Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Te i inne książki wydane przez Muzeum w Gliwicach można znaleźć na stronie muzeum.gliwice.pl/pl/nasza-ksiegarnia.

Wielkie brawa dla gliwickich chirurgów

dwaj chirurdzy operują pacjenta

To współczesna „Opowieść wigilijna” na miarę Dickensa. Dla wszystkich kończy się szczęśliwie, ale przede wszystkim dla pacjenta, który jak każdy z nas wróci do normalnej aktywności, bo ma jeszcze przed sobą wiele lat życia – skomentował rokowania i determinację 31-letniego mężczyzny, zoperowanego przed miesiącem przez zespół gliwickich chirurgów rekonstrukcyjnych pod kierownictwem prof. Adama Maciejewskiego, dyrektor oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie w Gliwicach, prof. Krzysztof Składowski. Efekty bardzo rozległego i skomplikowanego zabiegu transplantacji narządów szyi u mężczyzny zostały zaprezentowane 21 grudnia.

Zoperowany przez gliwickich chirurgów mężczyzna – Irakijczyk, doktor prawa, który w wyniku wcześniejszej choroby nowotworowej stracił krtań, nie mógł normalnie oddychać, jeść i mówić, był już leczony onkologicznie w Indiach i Niemczech  – sam znalazł w internecie informacje o tym, że w Gliwicach wykonywane są przeszczepy narządów szyi. Mieszkał wtedy w Niemczech. W załatwianiu formalności pomogła mu koleżanka z Polski. Stan mężczyzny był bardzo poważny.

Po przeprowadzonej wcześniej radykalnej operacji usunięcia krtani, po której doszło do powikłań, z powodu zaburzeń funkcjonowania drogi pokarmowej trzeba było u niego wykonać operację transpozycji żołądka w miejsce przełyku niespełniającego właściwie swojej funkcji – był zwężony i utworzyła się w nim przetoka. Pacjent oddychał przez rurkę tracheostomijną, nie mówił i praktycznie spał na siedząco. Mógł połykać, ale cały czas się zachłystywał wskutek cofania się pokarmu z drogi pokarmowej do ust – relacjonował podczas konferencji prasowej prof. Adam Maciejewski, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej i Rekonstrukcyjnej gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego.

Podczas 16-godzinnego zabiegu mężczyźnie przeszczepiono w Gliwicach krtań, tchawicę, gardło, przełyk, tarczycę, przytarczyce, przednią ścianę szyi i kość gnykową. Pacjent bardzo szybko zaczął wracać do normalnego funkcjonowania.

–  Jest bardzo zdeterminowany. Nadspodziewanie szybko zaczął mówić. Usunęliśmy mu już rurkę tracheostomijną, jest w dobrej kondycji, ale oczywiście na ostateczny efekt trzeba będzie poczekać 6-9 miesięcy. Tyle trwa unerwienie wszystkich przeszczepionych tkanek i narządów – podkreślił prof. Maciejewski. Zoperowany 31-letni mężczyzna był piątym pacjentem, któremu gliwiccy chirurdzy przeszczepili narządy szyi od zmarłych dawców.

Warto pamiętać, że chirurdzy rekonstrukcyjni z Gliwic to ścisła światowa czołówka. Ich doświadczenia skłoniły dwa ośrodki medyczne (w Stanach Zjednoczonych i Belgii) do uruchomienia programów przeszczepów narządów szyi, prowadzonych w ścisłej współpracy z zespołem prof. Maciejewskiego.

Karnawał i... operetka!

artyści na scenie podczas ukłonu

Operetka nazywana jest baśnią dla dorosłych. 28 stycznia w Gliwicach znów zabrzmią znane i lubiane arie z „Wesołej wdówki”, „Księżniczki czardasza” czy „Krainy uśmiechu”.

Podczas Karnawałowej Gali Operetkowej w Teatrze Miejskim w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57) publiczność może liczyć na to, za co operetkę kocha najbardziej: śpiew, niezapomniane melodie i taniec. W programie są przede wszystkim utwory  Franza Lehára i Imre Kálmána: „Wesoła wdówka”, „Księżniczka czardasza”, „Cygańska miłość”, „Hrabina Marica” i „Kraina uśmiechu”.

Na scenie wystąpią soliści: Naira Ayvazyan (sopran), Anita Maszczyk (sopran), Adam Sobierajski (tenor) i Łukasz Gaj (tenor); Orkiestra Unger Ensemble pod kierownictwem Mieczysława Ungera oraz zespół baletowy kierowany przez Kamilę Baryczkowską.

Gala odbędzie się 28 stycznia dwukrotnie: o godz. 16.00 i 19.00. Bilety w cenie 90 zł są dostępne w kasach teatru i na stronie teatr.gliwice.pl.

Nowe studium. Zakończył się etap zbierania wniosków

Gliwice z góry

30 listopada minął wyznaczony termin składania wniosków do opracowywanego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Gliwice. W tym czasie do Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego wpłynęło ponad 1100 wniosków, złożonych zarówno przez indywidualnych wnioskodawców, jak i przez różnego rodzaju organizacje i firmy. Będą one rozpatrywane podczas trwającej procedury planistycznej. Warto uzbroić się w cierpliwość, ponieważ proces sporządzania tak obszernego dokumentu, jakim jest Studium, potrwa wiele miesięcy.

Aktualnie w Wydziale Planowania Przestrzennego UM w Gliwicach trwa analiza treści złożonych wniosków, przygotowywane są również materiały planistyczne niezbędne do sporządzenia projektu Studium. – Przewidujemy, że część planowanych do wykonania opracowań zostanie zlecona firmom zewnętrznym. Zakładamy, że na koniec 2022 roku będziemy posiadać materiały pozwalające na opracowanie koncepcji nowego Studium, która następnie zostanie poddana konsultacjom społecznym – zapowiada Iwona Pylypenko-Wilk, naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego UM w Gliwicach.

Konsultacje będą również okazją do zapoznania się zainteresowanych ze wstępnym sposobem rozpatrzenia wniosków. Wstępnym, bowiem na tym etapie nie będzie możliwości przesądzenia o ostatecznym sposobie rozpatrzenia – trzeba pamiętać, że w wyniku konsultacji w projekcie Studium mogą zostać wprowadzone zmiany w stosunku do prezentowanej koncepcji.

Kiedy zatem będzie można się dowiedzieć, czy zgłoszony wniosek został ostatecznie uwzględniony?

Składający wnioski nie otrzymają od urzędu pisma z odpowiedzią. O tym, w jaki sposób ich wniosek został ostatecznie rozpatrzony, będą mogli się przekonać na etapie wyłożenia projektu Studium do publicznego wglądu. Każdy, kto nie będzie zadowolony z zaproponowanych rozwiązań, będzie mógł złożyć uwagę do projektu Studium. – Ale o tym będziemy informować szczegółowo, w miarę postępu prac – uprzedza Iwona Pylypenko-Wilk.

Osoby, które złożyły wniosek w wyznaczonym terminie, czyli do 30 listopada, będą mogły zapoznać się z „Rozstrzygnięciem w sprawie sposobu rozpatrzenia wniosków złożonych w terminie wyznaczonym w ogłoszeniu” – dokumentem, który pojawi się na stronie Gliwice.eu w Portalu Planistycznym po rozpoczęciu etapu wyłożenia projektu Studium do publicznego wglądu. Rozstrzygnięcie będzie zawierało wyłącznie wykaz wniosków złożonych w terminie, bez danych osobowych dotyczących wnioskodawców. Wykaz będzie zawierał datę złożenia wniosku, skrócony opis, czego wniosek dotyczy, określenie terenu, do którego się odnosi oraz informację o sposobie rozstrzygnięcia. Należy podkreślić, że rozstrzygniecie może polegać zarówno na uwzględnieniu, jak i na nieuwzględnieniu wniosku. Wniosek może być również uwzględniony tylko częściowo.

Co zrobić, jeśli nie zdążyło się złożyć wniosku w wyznaczonym terminie?

Wnioski złożone do Wydziału Planowania Przestrzennego po 30 listopada będą również brane pod uwagę podczas sporządzania projektu Studium. – Wszystkie złożone wnioski będą analizowane i rozpatrywane w trakcie przygotowywania projektu Studium, natomiast te wniesione po terminie nie będą ujęte w formalnym dokumencie, jakim jest „Rozstrzygnięcie w sprawie sposobu rozpatrzenia wniosków złożonych w terminie wyznaczonym w ogłoszeniu”. Będą one jednak również stanowić dla zespołu opracowującego Studium istotne źródło informacji na temat oczekiwań mieszkańców i właścicieli nieruchomości – zaznacza naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego UM w Gliwicach.

Co w przypadku wniosków, które dotyczą równocześnie zmiany studium i planu miejscowego?

Zdarzały się przypadki, że składający wnioski do Studium formułowali dodatkowo w treści pisma wniosek o zmianę obowiązującego planu miejscowego. – W takiej sytuacji, niezależnie od włączenia pisma do procedury opracowywania Studium, rejestrowaliśmy je dodatkowo w rejestrze wniosków o sporządzenie lub zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Ponieważ każdy nowo sporządzany plan miejscowy musi być zgodny z obowiązującym Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta, ewentualne prace nad zmianą planu mogą zostać podjęte dopiero wtedy, kiedy zmiana przeznaczenia zostanie uchwalona w Studium – wyjaśnia Iwona Pylypenko-Wilk.

Gdzie szukać informacji o postępie prac?

Znajdziemy je na stronie Gliwice.eu w Portalu Planistycznym (Studium w opracowaniu → Nowe Studium). O istotnych sprawach związanych z procedurą sporządzania Studium Wydział Planowania Przestrzennego UM będzie także informować zainteresowanych w kolejnych artykułach zamieszczanych na łamach „MSI – Gliwice”.

ZDM gotowy na zimę

odśnieżarka

W Gliwicach, jak co roku, o odśnieżanie dba Zarząd Dróg Miejskich. Akcja „Zima” obejmuje ponad 4 mln m2 powierzchni: dróg, chodników i przystanków autobusowych.  Jest uruchamiana przez koordynatora ZDM.

Dla usprawnienia przebiegu prac, teren miasta podzielono na 12 stałych rejonów. W pierwszej kolejności – do godziny po ustaniu opadów śniegu – odśnieżane będą główne ciągi komunikacyjne: Drogowa Trasa Średnicowa, Droga Krajowa nr 88 oraz ulice: Rybnicka, Pszczyńska, Toszecka czy Tarnogórska. Pozostałe drogi w mieście muszą być przejezdne i zabezpieczone przed śliskością do trzech godzin od ustania opadu śniegu. Koordynator Akcji Zima, zlecając prace decyduje, czy będą one wykonywane w ciągu doby, czy w formie jednorazowego przejazdu przez dany rejon – przypomina Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy ZDM.

Wykonawca pozostaje do dyspozycji, w gotowości do pracy, przez całą dobę we wszystkie dni tygodnia, nawet w przypadku bezśnieżnej zimy. Do niego należy przygotowanie sprzętu i maszyn, a także zapewnienie wszystkich niezbędnych materiałów takich jak: sól czy piasek.
Przypominamy, że nie wszystkie drogi i chodniki na terenie miasta znajdują się w gestii Zarządu Dróg Miejskich. Część z nich należy do innych zarządców, np. wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych. Za odśnieżanie chodników przed posesjami prywatnymi odpowiadają ich zarządcy i właściciele. (mf/ZDM)