Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 21 czerwca 2022 r.

// 21-06-2022

#Gliwice2040. Konsultacje projektu nowej strategii miasta

baner konsultacji społecznych

Od 13 czerwca trwają konsultacje społeczne projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040". Uwagi do proponowanych treści dokumentu można zgłaszać do 25 lipca.

Formularz konsultacyjny jest dostępny w wersji elektronicznej na Gliwickiej Platformie Partycypacyjnej decydujmyrazem.gliwice.pl. Tam też znajduje się projekt nowej strategii.

W wersji papierowej formularz można pobrać i złożyć w następujących punktach, w godzinach ich pracy:

  • w siedzibach Urzędu Miejskiego, przy ul. Zwycięstwa 21 i Jasnej 31A,
  • w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17, Biblioforum przy ul. Lipowej 1 oraz filiach Biblioteki,
  • w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 1, w Strefie Seniora przy ul. Studziennej 6, w Strefie Aktywności Społecznej Centrum 3.0 przy ul. Jagiellońskiej 21,
  • w Centrum Kultury Victoria przy ul. Barlickiego 3.

W powyższych punktach zainteresowani również zapoznają się z treścią projektu nowej strategii.

Dodatkowych informacji na temat konsultacji społecznych projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040” udziela Biuro Rozwoju Miasta UM (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

 

CEEB. Coraz mniej czasu! Jak złożyć deklarację elektroniczną?

model domu 3d i panel energetyczny

Tylko do 30 czerwca zarządcy lub właściciele budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych mieszkalnych (deklaracja A) oraz budynków i lokali niemieszkalnych (deklaracja B) muszą zarejestrować zainstalowane źródła ciepła w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków tworzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.  Złożenie deklaracji do CEEB jest obowiązkowe, a najłatwiej zrobić to przez Internet, za pośrednictwem serwisu ceeb.gov.pl. Podpowiadamy, co należy wiedzieć.

Ile jest czasu na złożenie deklaracji?

  • do 30 czerwca – w przypadku istniejących budynków,
  • 14 dni od uruchomienia źródła ciepła – w przypadku nowych obiektów, jak i w przypadku obiektów istniejących, w których instaluje się nowe źródło ciepła.

Jak zrobić to najszybciej?

Najlepiej online na komputerze, za pośrednictwem serwisu ceeb.gov.pl. Do rejestracji konieczne jest posiadanie profilu zaufanego, e-dowodu lub podpisu kwalifikowanego.

Krok 1. Budynek i adres

Po zarejestrowaniu się (np. przez profil zaufany), wybierasz opcję „budynek”, gdzie dodajesz adres lub adresy nieruchomości, jeśli posiadasz ich więcej. Następnie do wyboru są formularze „A” (dla budynków mieszkalnych – domów jednorodzinnych, kamienic, bloków itp. oraz budynków zbiorowego zamieszkania, np. hoteli czy internatów) oraz „B” (dla budynków niemieszkalnych, o różnych typach działalności – od garaży, piekarni, przez muzea, biblioteki, domy kultury, szkoły, dworce, szklarnie, szpitale, biura, po kotłownie, gospodarstwa rolne i kościoły). Jeśli w budynku mieszkalnym znajdują się lokale niemieszkalne, to należy wypełnić dwie deklaracje!

Krok 2. Źródła ciepła

System zapyta cię, czy źródło zostało uruchomione po 1 lipca 2021 roku. Rejestrujesz wszystkie źródła ciepła i spalania paliw, jakie są w budynku.

Najwięcej miejsca w deklaracji poświęcone jest kotłom na paliwa stałe. Trzeba określić, czy jest to kocioł z ręcznym czy automatycznym podawaniem paliwa (zasypowy). Następnie podać, jakiej klasy jest kocioł (ekoprojekt, klasy 3-5 lub poniżej klasy 3; jest też opcja „bez informacji”. W przypadku wszystkich kotłów należy też podać, jakie jest stosowane paliwo – czy jest to węgiel, biomasa, pellet czy drewno).

Trzeba zarejestrować m.in. kotły gazowe, olejowe, piece kaflowe, kominki, ogrzewanie z miejskiej sieci, kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne. Nie trzeba podawać ani roku produkcji, ani typu kotła. Nie ma znaczenia, czy jest to źródło używane czy nie – jeśli jest w budynku, to trzeba je zgłosić, odpowiednio zaznaczając, czy urządzenie jest eksploatowane lub nie. Liczą się też urządzenia wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej.

Warto wiedzieć, że w serwisie ceeb.gov.pl wdrożono  narzędzia sprawdzające, wyświetlające odpowiednie komunikaty i podpowiedzi, jeśli jakiejś niezbędnej informacji zabraknie w deklaracji elektronicznej – to niewątpliwa zaleta w stosunku do jej wersji papierowej.

Krok 3. Złożenie deklaracji

Na końcu system pyta, czy na pewno chcesz złożyć deklarację. Kliknięcie „złóż” oznacza, że czynności nie można cofnąć. Można natomiast zapisać kopię roboczą, jeśli potrzebne jest zweryfikowanie informacji przed wysłaniem deklaracji. Swoją deklarację zobaczysz potem w systemie – wystarczy wrócić do początku i wybrać opcję „deklaracje złożone”. Natomiast w celu złożenia korekty, można wypełnić drugą deklarację.

Rejestr źródeł ciepła jest pierwszą częścią Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W tej bazie oprócz danych o ogrzewaniu znajdą się też informacje o budynkach, programach pomocowych dla mieszkańców czy kontrolach kominiarskich.

Dodatkowe informacje, instrukcje oraz przykłady wypełnienia deklaracji, publikowane przez GUNB, można pozyskać ze strony : www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow.

(ŚR)

 

Laba z Victorią

dziewczynka podczas zabawy

Laboratorium Aktywności Bardzo Artystycznych, w skrócie LABA, poleca się na wakacje. Z Centrum Kultury Victoria stawiamy na ruch, muzykę i sztuki plastyczne.

Zajęcia teatralne, tworzenie komiksów, warsztaty na temat architektury – wśród wakacyjnych propozycji dla dzieci i młodzieży są bardzo różnorodne propozycje. Młodzi gliwiczanie z pewnością nie będą się nudzić. Wstęp na wszystkie zajęcia jest bezpłatny. Obowiązują zapisy.

Pełny program (klik)

Wakacje będą EKO!

słoik

Miejska Biblioteka Publiczne w tegoroczne wakacje stawia na zieleń. Tematem przygotowanych na lato atrakcji będzie środowisko naturalne. Razem nauczymy się o nie dbać!

Ekomandale z rolek tekturowych, biżuteria z makaronu i sznurka, a nawet laleczki pacynki – najmłodsi czytelnicy w te wakacje nie dadzą odpocząć swojej prawej, kreatywnej półkuli. Warsztaty to nie wszystko, bibliotekarze przygotowali dla młodych gliwiczan moc „naturalnych” atrakcji. Wszystkie wydarzenia w ramach ekowakacji będą bezpłatne.

Program (klik)

Muzyczny początek lata

grupa młodych, kolorowo ubranych ludzi

W sobotę 25 czerwca Gorączka Świętojańskiej Nocy ogarnie nas na łące igrowej (ul. Akademicka, obok parku Chrobrego). Zagrają: Taraka razem z Amelką, Fanfara Awantura i muzycy z projektu Mickiewicz, Stasiuk i Haydamaky. Miasto Gliwice i Centrum Kultury Victoria zapraszają!

Koncert rozpoczynający lato (i wakacje!) będzie bardzo różnorodny. O godz. 19.00 zagra zespół Taraka, któremu będzie towarzyszyć utalentowana dziewczynka z Ukrainy – Amelka. Następnie zagra zupełnie wyjątkowa orkiestra – Fanfara Awantura.  W ich wykonaniu ludowa tradycja muzyczna nabiera nowoczesnego, klubowego brzmienia. Pełen wrażeń zakończą muzycy projektu Mickiewicz, Stasiuk i Haydamaky. „Reduta Ordona” w czasie wojny w Ukrainie zabrzmi jeszcze mocniej.

Spektakl jak terapia / Спектакль, як терапія

kobiety w ruchu

„5:00 UA” opowiada o przeżyciach kobiet, które doświadczyły wojny w Ukrainie. Spektakl powstał w ramach rezydencji kilkunastu artystek i 23 czerwca zostanie zaprezentowany w Teatrze Miejskim w Gliwicach.

Українська версія

„5:00 UA” to godzina rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę. W przedstawieniu splatają się osobiste opowieści ukraińskich artystek, które były świadkami, a czasem ofiarami, wielu wojennych traum. Siła tej wypowiedzi jest ogromna.

To performatywna wypowiedź z elementami teatru fizycznego, śpiewu, wykorzystująca technikę verbatim – monolog uczestniczek spektaklu, w którym analizują one swoją drogę z Ukrainy do Polski w poszukiwaniu schronienia przed wojną, którą Rosja rozpętała Ukrainie. Kobiety tworzą chór, który komentuje i oddaje uczucia związane z wymuszoną wojenną drogą i nagłą, tragiczną zmianą w życiu bohaterek spektaklu. Większa część literackiej podstawy spektaklu „05:00 UA” została napisana przez jej uczestniczki, które są przedstawicielami sztuk performatywnych na Ukrainie – wyjaśnia Yuliia Maslak, reżyserka spekaklu.

Spektakl powstał dzięki Forum Dyrektorów Województwa Śląskiego, które wspólnie ogłosiło program rezydencji dla artystów z Ukrainy. W Gliwicach efekty będzie można zobaczyć w sobotę 23 czerwca o godz. 18.00 na dużej scenie Teatru Miejskiego (ul. Nowy Świat 55–57). Dochód ze sprzedaży biletów-cegiełek (w cenie 30, 50 lub 100 zł) zostanie w całości przekazany ukraińskim artystkom.

Wsparliśmy ukraińskie artystki teatralne, gdyż jako ludzie kultury, dla których pokój jest wartością szczególną, odczuwamy zobowiązanie wobec wszystkich ofiar wojny, która zabija i niszczy. Apelujemy do naszych widzów, aby zobaczyli to przedstawienie, wyjątkowy teatr bezpośrednio wyrażający traumę, ból i cierpienie przez tych, których życie legło w gruzach – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

23 червня (в четвер) о 18:00 в Міському Театрі в Глівіце 14 українських артисток виступлять з виставою "5.00 UA" . То емоційна вистава про момент початку війни, що виконується українською мовою. Вхід безкоштовний. Запрошуємо!

5:00. UA - це перформативна розповідь з елементами фізичного театру, співу, з використанням вербатімів - монологів учасниць вистави, в яких вони досліджують свій шлях з України до Польщі в пошуку прихистку від війни, яку проти України розв’язала росія. Жінки об’єднуються в хор, який коментує та відрефлексовує вимушений шлях війни та раптову трагічну зміну життя героїнь вистави. Більша частина літературної основи вистави 05:00 UA написана її учасницями, які є представницями виконавського мистецтва в Україні.

Na tropie historii

praca na sztaludze

Zwiedzanie baśniowych pałaców górnośląskich przemysłowców i XVIII-wiecznego Rzymu, a to wszystko nie wyjeżdżając z Gliwic? W taką wakacyjną podróż zabierze najmłodszych Muzeum w Gliwicach!

Zajęcia edukacyjne będą się odbywać od 28 czerwca do 15 lipca oraz od 2 do 31 sierpnia w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) i Oddziale Odlewnictwa Artystycznego (ul. Bojkowska 37). Muzeum przygotowało pięć tematów do wyborów. Będzie można poznać tajniki sztuki rzeźbiarskiej, a także dowiedzieć się co nieco o podaniach ludowych i słowiańskiej mitologii. W czasie wakacji będzie także wyjątkowa okazja, by zobaczyć najcenniejsze prace ze zbiorów gliwickiego muzeum – XVIII-wieczne grafiki Giovanniego Battisty Piranesiego. Nie zabraknie także pomysłów na wycieczki z historią w tle – w Pławniowicach, Nakle czy Brynku znajdują się piękne pałace przemysłowej arystokracji Górnego Śląska, o których będzie można się więcej dowiedzieć.

Zapisy na zajęcia są prowadzone pod nr. tel. 783 560 006. Z pełnym opisem zajęć można zapoznać się na stronie muzeum.gliwice.pl.

Bezpłatne zajęcia jazdy na rolkach dla mieszkańców dzielnicy Politechnika

Plakat organizatora

Mieszkasz w dzielnicy Politechnika i zostajesz na wakacje w mieście, ale nie masz pomysłu, co mógłbyś robić? A może lubisz aktywnie spędzać czas, lecz nie znalazłeś jeszcze sportu dla siebie? Spróbuj swoich sił na czterech kółkach i zapisz się na bezpłatne lekcje jazdy na rolkach, organizowane w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego!

Szkoła Rolki Gliwice zaprasza mieszkańców dzielnicy Politechnika w każdym wieku na plac Krakowski, gdzie w każdy czwartek i piątek w godzinach od 15.30 do 20.00 odbywają się zajęcia z jazdy na rolkach.

Lekcje organizowane są w trzech grupach. Od 15.30 do 17.00 na placyku obok skateparku spotykają się dzieci początkujące, które dopiero uczą się jeździć. Natomiast mali rolkarze, którzy opanowali już umiejętność płynnej jazdy do przodu, mogą pojawić się w miejscu zbiórki o godzinie 17.00 i do godziny 18.30 ćwiczyć bardziej zaawansowane manewry. Okazję do nauki jazdy na rolkach będą mieli także dorośli, których zajęcia rozpoczynają się o godzinie 18.30 i trwają do godziny 20.00.

Każdy z uczestników musi zaopatrzyć się we własny kask. Organizator zachęca także do ubrania ochraniaczy na kolana, nadgarstki i łokcie, a także do zabrania ze sobą czegoś do picia.

Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z roller-skatingiem, ale nie posiadają jeszcze własnych rolek mogą wypożyczyć je od organizatora. Trzeba się jednak spieszyć, ponieważ dostępne są wyłącznie trzy pary regulowanych rolek w rozmiarach: 29-32, 33-36 oraz 37-40.

Wstęp na zajęcia jest bezpłatny. Aby wziąć w nich udział należy wypełnić formularz dostępny na stronie https://rolkigliwice.pl/. Każdy z uczestników otrzyma potwierdzenie zgłoszenia w wiadomości SMS. Bezpośrednio przez rozpoczęciem lekcji będzie też musiał zaakceptować regulamin oraz podpisać oświadczenie, że jest mieszkańcem dzielnicy Politechnika.

Bezpłatne lekcje jazdy na rolkach dla mieszkańców dzielnicy Politechnika zostały sfinansowane z budżetu miasta Gliwice w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego i potrwają do końca września. (ml)

Kolejna darmowa mammografia

baner

W czerwcu w Gliwicach odbędzie się akcja Darmowych Badań Mammograficznych, z których mogą skorzystać panie w wieku 50-69 lat. Mammobus Narodowego Instytutu Onkologii z Gliwic zawita do Łabęd. Pojawi się też przy Centrum Handlowym Arena.

Bezpłatna mammografia skierowana jest dla ubezpieczonych pań w wieku 50-69 lat (roczniki 1972-1953), które w ciągu minimum ostatnich dwóch lat nie wykonywały mammografii w ramach badań profilaktycznych. Wyjątkiem są osoby obciążone genetycznie (rak piersi u matki, siostry, córki) - wówczas panie mogą wykonywać badanie co 12 miesięcy. Wynik mammografii zostanie przesłany pocztą pod wskazany adres zamieszkania. Na badanie nie jest potrzebne skierowanie lekarskie, ani zaproszenie. Nie ma też znaczenia miejsce zamieszkania.

Ze względu na pandemię wiele osób zrezygnowało z wykonywania badań profilaktycznych, co niestety w znaczny sposób opóźniło, a nawet uniemożliwiło wczesne wykrycie ewentualnych zmian chorobowych. Dlatego apelujemy – najwyższy czas zatroszczyć się o swoje zdrowie i wykonać mammografię – zachęcają organizatorzy akcji.

Terminy badań:
Łabędy: 21, 22 i 23 czerwca,  
Centrum Handlowe Arena: 24, 27, 28 czerwca.
Panie chcące skorzystać z mammografii, proszone są o wcześniejsze umówienie się na wizytę pod numerem telefonu  32/278-98-96 (od poniedziałku do piątku w godz. od 7.00 do 15.00). (mf)