Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 20 maja 2022 r.

// 20-05-2022

Najbliższe spotkania prezydenta z mieszkańcami

baner

Trwa cykl spotkań prezydenta Adama Neumanna z mieszkańcami Gliwic: KIERUNEK – DZIELNICE. Najbliższe zorganizowane zostaną w siedzibach Centrum 3.0. dla mieszkańców dzielnic: Baildona, Politechnika Śląska i Śródmieście.

Spotkania zaplanowano na maj i czerwiec. Są otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Umożliwiają przedstawienie spraw bliskich mieszkańcom danej dzielnicy oraz rozmowę o kluczowych miejskich inwestycjach. To doskonała okazja do zadania pytań czy zwrócenia uwagi na ważne aspekty życia w lokalnych społecznościach i bieżące problemy.

Spotkania organizowane są w szkołach oraz w siedzibach Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych.

Najbliższe odbędą się 24 maja. O godz. 16.30 rozpocznie się spotkanie dla mieszkańców dzielnicy Baildona (Centrum 3.0 przy ul. Jagiellońskiej 21), a o 18.30 dla mieszkańców dzielnic Politechnika Śląska i Śródmieście (Centrum 3.0, ul. Studzienna 6).  

Spotkajmy się w dzielnicach – porozmawiajmy o tym, co ważne.

 

Gliwice na szlaku metropolitalnych velostrad

Mariusz Śpiewok podpisuje porozumienie w sprawie velostrad

Gliwice, Będzin, Chorzów, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Sosnowiec, Świętochłowice i Zabrze jako pierwsze w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wybudują cztery velostrady – metropolitalne szybkie drogi rowerowe. Najdłuższa, około 30-kilometrowa, połączy Gliwice z Katowicami. Porozumienie w tej sprawie podpisano 20 maja w Katowicach. Gliwice reprezentował zastępca prezydenta miasta Mariusz Śpiewok.

Velostrady, czyli – tam, gdzie to możliwe – bezkolizyjne drogi rowerowe odseparowane od ruchu samochodowego, mają łączyć metropolię w każdym kierunku, usprawniając podróże po danym mieście i pomiędzy miastami. Na Metropolitalną Sieć Tras Rowerowych złoży się 8 velostrad o całkowitej długości 120 km, które połączą Katowice z miastami Zagłębia, Gliwicami, Tychami, Mysłowicami oraz Bytomiem i dalej Tarnowskimi Górami. Budowa pierwszych dróg – w tym velostrady Gliwice – Katowice – rozpocznie się w 2023 roku. Kolejne powstaną w 2024 roku. Inwestycje te będą finansowane do 100% z budżetu G-ZM przy wykorzystaniu funduszy zewnętrznych. Szacowany koszt według obecnych stawek za 1 km drogi rowerowej to ok. 2 mln zł. Pełne koszty poznamy po rozstrzygnięciu przetargów.

 Podpisane porozumienie to efekt ścisłej współpracy miast i gmin, dającej wymierne efekty. Dzięki szerszemu spojrzeniu łączymy nasze miasta. W metropolii możemy poszczycić się świetnymi drogami. Stale doskonalimy transport publiczny, a niedawno ogłaszaliśmy nowe inwestycje kolejowe. Teraz inaugurujemy projekt rowerowy. Chcemy, by rower był używany przez mieszkańców nie tylko do rekreacji, ale również jako codzienny środek transportu. Dlatego wspólnie, w ramach podregionu gliwickiego oraz całej metropolii, rozpoczynamy projekt budowy velostrad. Celem jest powstanie spójnej sieci rowerowej łączącej miasta aglomeracji. Jest to kolejny dowód na to, że we współpracy tkwi nasza siła – podkreśla Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.

Długość całego odcinka Gliwice – Katowice wyniesie około 30 km, a na jego trasie znajdą się również Zabrze, Ruda Śląska, Świętochłowice i Chorzów.

Velostrada na terenie Gliwic będzie przebiegała w znacznej mierze w śladzie istniejących, realizowanych lub planowanych dróg rowerowych. Jej szacunkowa długość wyniesie ok. 5,5 km. Początek będzie stanowił plac Piłsudskiego, skąd dalej – aleją Przyjaźni, przez ulice Dworcową, Częstochowską (wiaduktem nad DTŚ), Jagiellońską, Szarą i Zabrską (w tym wiaduktem nad torami) – rowerzyści dojadą do ul. Chorzowskiej. Wzdłuż niej poprowadzona zostanie ścieżka rowerowa wiodąca do skrzyżowania z ul. Wolności oraz ul. Knurowską w Zabrzu.

Obecnie użytkownicy jednośladów w Gliwicach mają do dyspozycji ponad 124 km tras rowerowych. Ich przebieg oraz miejsca lokalizacji niezbędnej infrastruktury (stojaków rowerowych, stacji napraw rowerów) można sprawdzić w Miejskim Systemie Informacji Przestrzennej (msip.gliwice.eu), w Geoportalu Rowerzysty. Do końca 2023 roku w mieście ma przybyć jeszcze około 21 km ścieżek rowerowych.

Studenci przejęli miasto

studenci

Trwają gliwickie Igry 2022. W czwartek, 19 maja, klucze do miasta studentom Politechniki Śląskiej wręczyła Ewa Weber, zastępczyni prezydenta Gliwic. W wydarzeniu uczestniczyły też władze Politechniki Śląskiej, z rektorem prof. Arkadiuszem Mężykiem na czele. Po oficjalnej uroczystości, z Rynku do miasteczka akademickiego przeszedł barwny korowód rozbawionych studentów.

Igry są organizowane w Gliwicach od czterech dekad. Tradycję podtrzymują kolejne roczniki, które integrują się, biorąc udział w licznych wydarzeniach sportowo-kulturalno-towarzyskich i – przede wszystkim – bawiąc się na świeżym powietrzu. Ważnym elementem są koncerty i barwny korowód przebierańców, który przemierza gliwickie ulice. Z okazji studenckiego święta władze Gliwic przekazują żakom klucz do miasta.

Politechnika Śląska stanowi dla Miasta Gliwice jeden z kluczowych filarów rozwoju. Jest motorem napędzającym rozwój nowoczesnych technologii. Buduje ją przede wszystkim  doskonała kadra naukowa i studenci, którzy oprócz tego że na co dzień wiele wysiłku wkładają w naukę, to cenią również kulturę i wydarzenia artystyczne. Igry to niesamowity dla Was czas. Niezmiernie się cieszę, że po dwóch latach przerwy wracamy do pięknej tradycji. W imieniu Prezydenta Miasta oddaję w Wasze ręce wyjątkowy klucz, który otwiera bramy Gliwic. Życzę Wam dobrej zabawy, pełnej muzycznych emocji – mówiła zastępczyni prezydenta Gliwic Ewa Weber.

Studencki korowód zakończył się przy Arenie Gliwice, gdzie do późnych godzin wieczornych powietrze nad Gliwicami wypełniało igrowe brzmienie. Mocne uderzenie zaprezentowali: Tamtej nocy, Borysa LBD, Lej mi pół i Łydka grubasa. Dziś kolejny dzień studenckiego święta –  zagrają:  Joe Palooka, Stach Bukowski, Lordofon, Wojtek Szumański i Video. (mf)

 

Brylantowy jubileusz gliwickiej onkologii

kompleks Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach

Przed wojną działał tam szpital ginekologiczny, o czym przypomina rzeźbiona alegoria macierzyństwa stojąca przed ceglanym pawilonem – pierwszą siedzibą gliwickiej onkologii. Jesienią 1947 r. otwarto w nim Państwowy Instytut Przeciwrakowy, przekształcony z czasem w oddział Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie, a przed kilkoma laty w placówkę Narodowego Instytutu Onkologii. W tym roku ta ceniona w kraju i na świecie lecznica świętuje 75-lecie istnienia.

Oddział Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach to nie tylko jedna z najlepszych placówek onkologicznych w Europie, ale również znany i ceniony ośrodek naukowo-badawczy. Zatrudnionych jest w nim około 1800 osób, w tym 110 naukowców, 30 profesorów, 160 lekarzy i 380 pielęgniarek. W strukturze gliwickiego ośrodka działa 5 klinik, 11 zakładów klinicznych i naukowych oraz przychodnia przykliniczna z 14 specjalistycznymi poradniami. Rocznie udzielanych jest tu ok. 200 tys. porad i zabiegów ambulatoryjnych, a hospitalizowanych jest ok. 35 tys. pacjentów z całego kraju. W Gliwicach realizowane są bowiem m.in. innowacyjne terapie onkologiczne, a także pionierskie zabiegi, takie jak pierwsze w Polsce przeszczepy twarzy.

Imponujące są również rozległe plany inwestycyjne placówki. – Zapadła już decyzja o budowie nowego obiektu klinicznego o powierzchni ponad 27 tys. metrów kwadratowych, z 6-salowym blokiem operacyjnym, pełnym zapleczem diagnostycznym i łóżkowym dla potrzeb tzw. unitów narządowych, w których znajdą kompleksową opiekę chorzy na raka piersi, płuca, nowotwory urologiczne i ginekologiczne. Na razie rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej nowego budynku klinicznego – przypomina prof. Krzysztof Składowski, dyrektor gliwickiej onkologii i zarazem kierownik I Kliniki Radioterapii i Chemioterapii w gliwickim NIO.

Gliwicki ośrodek planuje też unikatową w skali kraju inwestycję pod roboczą nazwą „Śląsk Polsce”. Chodzi o budowę zakładu radioterapii cząsteczek ciężkich, w tym węgla. Dzięki temu powstanie jedyny w Polsce ośrodek wykorzystujący promieniowanie jonizujące węgla, które jest skuteczne dla wszystkich rodzajach nowotworów. –  Ta metoda dedykowana jest szczególnie nowotworom promienioopornym i nieoperacyjnym, może być zatem uznawana za ostatnią deskę ratunku. Koszty tej inwestycji są jednak ogromne, sięgają 1 mld zł. Obecnie na świecie działa mniej niż 10 ośrodków stosujących tę metodę – zaznacza prof. Składowski.

Z okazji brylantowego jubileuszu gliwickiego Instytutu Onkologii, od 19 do 21 maja trwają uroczyste obchody połączone z konferencją naukową. 19 maja w jubileuszowym spotkaniu z pracownikami gliwickiego Instytutu wziął udział m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski. 20 maja w specjalnej jubileuszowej sesji uczestniczył zastępca prezydenta Gliwic Mariusz Śpiewok.

Gliwicki Instytut Onkologii należy dziś do wiodących w Polsce ośrodków kliniczno-naukowych. Zapewnia diagnostykę i leczenie na światowym poziomie. Obecność w mieście tak ważnej, pomocnej ludziom placówki o wybitnych dokonaniach to powód do dumy dla władz samorządowych Gliwic i całej gliwickiej społeczności. Jesteście Państwo naszą najlepszą wizytówką i – parafrazując nazwę właśnie obchodzonego jubileuszu – już nie perłą, a brylantem w koronie instytucji reprezentujących Gliwice – mówił, składając gratulacje dyrekcji i pracownikom NIO, wiceprezydent Gliwic Mariusz Śpiewok. – Jako przedstawiciel gliwickiego samorządu, zaangażowany w prace nad strategią rozwoju miasta „Gliwice 2040”, pragnę podkreślić, jak ważna dla miasta jest współpraca z Narodowym Instytutem Onkologii. Doceniając jej obecny wymiar oraz imponujący potencjał intelektualny Instytutu, przyjęliśmy za jeden z celów na przyszłość dalsze pogłębianie współpracy w kierunku partnerstw na rzecz rozwoju najbardziej zaawansowanych technologii medycznych oraz rozbudowy infrastruktury badawczo-rozwojowej i klinicznej gliwickiego oddziału NIO – dodał Mariusz Śpiewok.

Perły samorządu. Skarbnik Gliwic nagrodzony!

Ryszard Reszke, skarbnik Gliwic

W atmosferze zbliżającego się Dnia Samorządu Terytorialnego, upamiętniającego pierwsze, w pełni demokratyczne wybory do rad gmin i miast z 27 maja 1990 roku, w Gdyni odbywał się coroczny kongres Perły Samorządu (18–19 maja), organizowany wspólnie przez redakcję Dziennika Gazety Prawnej i Miasto Gdynię. Zwieńczeniem wydarzenia było ogłoszenie wyników V rankingu Skarbnik Samorządu, w którym – w kategorii miast na prawach powiatu powyżej 120 tys. mieszkańców – triumfował Ryszard Reszke, Skarbnik Miasta Gliwice. W pięcioletnim podsumowaniu zestawień został skarbnikiem pięciolecia, zaś w najnowszej odsłonie rankingu zajął 3. miejsce. Serdecznie gratulujemy!

Nagrodę dla Ryszarda Reszke odebrał w Gdyni prezydent Gliwic Adam Neumann, który kilka godzin wcześniej był jednym z prelegentów sesji plenarnej „Polski Ład czy »Polski Rozkład« – czyli co się dzieje w samorządowych finansach”.

Jej uczestnicy – m.in. członek Rady Ministrów Michał Cieślak oraz Katarzyna Gruszecka-Spychała (wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki), Jakub Banaszek (prezydent Chełma), Krzysztof Koman (prezes zarządu CentroPolis) i Aleksander Nelicki (ekspert samorządowy) – omawiali skutki Polskiego Ładu dla funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego oraz znaczenie rządowego pakietu stabilizującego dochody JST. Zastanawiali się wspólnie, czy stanowi on realną pomoc czy uzależnianie samorządów od decyzji władz centralnych. Poruszali też kwestię poszukiwania źródeł i sposobów finansowania rozwoju miast i gmin w zetknięciu z rosnącymi wydatkami bieżącymi JST. Na koniec przedstawiali perspektywy na 2023 rok w zakresie konstruowania budżetów i spodziewanej subwencji rozwojowej.

Podczas sesji plenarnej mieliśmy wszyscy okazję rozmawiać z ministrami polskiego rządu, Michałem Cieślakiem i Arturem Soboniem – relacjonuje przebieg debaty prezydent Gliwic Adam Neumann. – Wiele nas różni, szczególnie w kontekście kolejnych reform tzw. Polskiego Ładu. Samorządowcy zgodnie stwierdzili, że dochody własne gmin są coraz bardziej uszczuplane, w sposób absolutnie niedopuszczalny. To z kolei coraz mocniej wpływa na poziom świadczenia wszelkich usług dla mieszkańców i ogranicza zdolności inwestycyjne. Ministrowie, po dość ostrej i zdecydowanej wymianie argumentów, zadeklarowali podjęcie dyskusji w ramach Komisji Kodyfikacyjnej, która została powołana, aby wypracować nowe zasady prawa podatkowego. Wszyscy dyskutanci w zasadzie zgodzili się ze mną, że podatki powinny być niskie i proste. Jest to podstawowy mechanizm rozwoju i stawiania czoła kryzysom. Osobiście uważam, że system podatkowy w Polsce nie nadaje się do naprawy i do zreformowania. Należy rozpisać go na nowo, a dochody budżetów publicznych oprzeć na wpływach z podatków konsumpcyjnych. Uwolnienie pracy z opodatkowania da silny impuls rozwojowy dla gospodarki, a co za tym idzie – pobudzi chęć do pracy i przedsiębiorczości. Właściwe opodatkowanie konsumpcji i odpowiedni podział wpływów podatkowych wytworzy premię za aktywność dla tych samorządów, które świadczą lepsze usługi dla obywateli – podkreśla prezydent Gliwic.

Bo warto wzmacniać lokalny biznes!

baner boostera

Skąd czerpać wsparcie na rozwój małej i średniej przedsiębiorczości? Jak uzyskać m.in. zwolnienia podatkowe i działać na terenie Gliwic i w Polskiej Strefie Inwestycji? Na te i inne pytania przedsiębiorców odpowiedzą eksperci uczestniczący w spotkaniu „Booster MŚP. Rozwiń swoją firmę – cała Polska specjalną strefą ekonomiczną”. Na wydarzenie organizowane 26 maja w Arenie Gliwice (ul. Akademicka 50) zapraszają Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. oraz Miasto Gliwice.

Ideą spotkania jest maksymalne wsparcie lokalnych firm działających na terenie Gliwic i okolic oraz umożliwienie im bezpośredniego kontaktu z możliwie jak największą liczbą instytucji oferujących wsparcie dla MŚP. Dzięki temu w jednym miejscu przedstawiona zostanie szeroka oferta dostępnych narzędzi wsparcia, a format spotkania umożliwili ich przedyskutowanie z obecnymi ekspertami i doradcami. Booster otworzą o godz. 9.00 dr Janusz Michałek, prezes zarządu KSSE S.A. oraz Aleksandra Wysocka, zastępczyni prezydenta Gliwic. Przewidywane zakończenie wydarzenia – godz. 11.30.

Gliwice to dobre miejsce dla biznesu!

Wyjątkowy kapitał ludzki, nowoczesna gospodarka oparta na najnowszych technologiach, współpraca na linii nauka – przemysł – samorząd oraz doskonała infrastruktura – dzięki tym zasobom Gliwice stały się jednym z liderów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz jednym z czołowych miast kraju. W Gliwicach konsekwentnie budowany jest przyjazny klimat zarówno dla małych i średnich przedsiębiorstw, jak i dużych i najmniejszych firm. W efekcie od lat potencjał miasta budują nowoczesne firmy i przedsiębiorstwa, otwarte na wyzwania i innowacje. Część z nich działa w gliwickiej podstrefie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej SA, w której zainwestowano co najmniej 10 mld zł.

Szczegółowa agenda gliwickiego Boostera wraz z linkiem do rejestracji elektronicznej (prowadzonej do ostatniej chwili przed rozpoczęciem wydarzenia) znajduje się na stronie www.ksse.com.pl/booster-msp-w-gliwicach

Fontanny rozpoczęły sezon

fontanna na placu Piłsudskiego

Wiosna w pełni, słupki rtęci pną się w górę, czas na poszukiwanie ochłody. Warto wybrać się na spacer szlakiem gliwickich fontann, które w większości zlokalizowane są wśród zieleni i wsparte mocną bazą rekreacyjno-wypoczynkową.

Tańczące fauny przy Urzędzie Miejskim, Neptun na Rynku, Chłopiec z Łabędziem na skwerze Dessau, fosa przy Zamku Piastowskim na skwerze Salgótarján, fontanny w parku Szwajcaria, parku Chopina, przy Radiostacji czy na placach Krakowskim i Piłsudskiego? Którą gliwicką fontannę lubicie najbardziej?

 

Zabawa w rodzinnym gronie

piknik w parku

Rodzinne gry sportowe, zumba, dmuchańce i występy muzyczne – w sobotę 21 maja odbędzie się VI Gliwickie Święto Rodziny. W parku Chopina zaplanowano atrakcje dla małych i dużych.

W jednym z najbardziej urokliwych zakątków Gliwic już o godz. 13.00 rozpocznie się piknik dla rodzin z dziećmi. Na terenie parku będzie można wziąć udział w warsztatach plastycznych, spotkać się z policjantami i strażnikami miejskimi, którzy udzielą wskazówek na temat bezpieczeństwa, a także poćwiczyć zumbę. Najmłodsi wyszaleją się na fantastycznych dmuchańcach, a razem z rodzicami będą mogli spróbować swoich sił w grach sportowych.

Na scenie wystąpią gliwickie przedszkolaki, uczniowie szkół oraz podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej „Tęcza”. Zaplanowano także koncert zespołu Time. Gwoździem programu będzie występ Queens of Violin, któremu towarzyszyć będzie utytułowany zespół taneczny Salake z Gliwic. Impreza zakończy się około godz. 19.30.

VI Święto Rodziny to inicjatywa koordynowana przez Radę Dzielnicy Łabędy i Radę Dzielnicy Śródmieście, w którą włączają się miejskie instytucje i jednostki (Centrum Kultury Victoria, Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Zarząd Usług Komunalnych, Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych, Ośrodek Pomocy Społecznej, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Centrum Pieczy Zastępczej i Wspierania Rodziny, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 14, Szkoła Podstawowa nr 6) oraz inne podmioty. Zabawa co roku jest fantastyczna – tak się dzieje, gdy wiele rąk angażuje się w przygotowanie imprezy.

Kolejna zbiórka elektrośmieci

baner

Masz zużyty albo niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny? Pod żadnym pozorem nie wrzucaj go do kontenera! Trwają zbiórki elektrośmieci 2022. Są prowadzone sukcesywnie przez cały rok we wszystkich gliwickich dzielnicach.

Zepsute albo przestarzałe pralki, telewizory, elektroniczne urządzenia i gadżety, zużyty sprzęt oświetleniowy – to nie tylko zalegające w naszych mieszkaniach rzeczy, ale też odpady niebezpieczne, których nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Przez cały rok można oddawać je w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Rybnickiej 199 albo przynieść je do specjalnie oznakowanego samochodu, który w wybrane soboty czeka zaparkowany w gliwickich dzielnicach. Tegoroczne zbiórki elektrośmieci przeprowadza gliwicka firma Enviropol.PL Sp. z o.o.

W sobotę 21 maja elektrośmieci będzie można oddać:
• godz. 10.00–12.00 – Wojska Polskiego, ul. Ordona (parking samochodowy)
• godz. 12.30–14.30 – Ligota Zabrska, ul. Pocztowa (przy szkole)

Informacje o wszystkich terenowych punktach odbioru i godziny przyjmowania elektrośmieci są dostępne w zakładce Harmonogram wywozu na stronie segreguj.gliwice.eu (w zakładce Harmonogram wywozu).
Uwaga! Elektroodpady należy dostarczać na miejsce zbiórki w określonych w harmonogramie godzinach! Wcześniejsze składowanie elektroodpadów jest zabronione! Odpady są przyjmowane wyłącznie w obecności pracowników firmy odbierającej, tak aby nie dochodziło do zaśmiecania terenu, na którym zbiórka jest organizowana. (mf)

 

Artystyczne Spotkania w Kolorowych Skarpetkach

baner

W marcu, z okazji obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa w Gliwicach odbył się I Gliwicki Bieg Kolorowych Skarpetek połączony z Rodzinnym Piknikiem Sportowym organizowanym przez Fundację Tośka i Przyjaciele. Pokłosiem pikniku, który okazał się bardzo twórczy i artystyczny, będzie wystawa stworzonych wówczas dzieł. W sobotę, 21 maja w Stacji Artystycznej Rynek odbędzie się licytacja obrazów połączona z licznymi atrakcji dla dzieci i dorosłych. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem prezydenta Gliwic Adama Neumanna.

Podczas pikniku rodzinnego towarzyszącego I Gliwickiemu Biegowi Kolorowych Skarpetek powstało 15 wyjątkowych prac stworzonych przez dzieci i młodzież. Wszystkie przedstawiają kolorowe skarpetki, są barwne, wesołe, oryginalne, a przede wszystkim są wyrazem akceptacji i szacunku wobec osób z zespołem Downa. Wszystkie prace można nabyć – całkowity dochód ze sprzedaży obrazów oraz ze zbiórki prowadzonej podczas wydarzenia zostanie przeznaczony na półkolonie dla dzieci z niepełnosprawnościami. 21 maja w Stacji Artystycznej Rynek odbędzie się wernisaż i licytacja obrazów.

Program wydarzeń 21 maja:
•    godz.10.00-12.00
Poranek dla dzieci: nietypowe spotkanie malarskie, czyli Tośka i przyjaciele malują oraz bezpłatne warsztaty malarskie dla dzieci w wieku 5-116 lat i tajemnicze techniki oraz nietypowe przedmioty, dzięki którym powstaną oryginalne prace. Warsztaty poprowadzi Dominika z Mix Media. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: zapisysar@gmail.com lub 504-676-972.

•    godz. 12.30-14.00
„Kolorowe skarpetki NIE do pary” – wernisaż i aukcja sztuki. Jednodniowa wystawa prac powstałych podczas Światowego Dnia Zespołu Downa. . W tym roku, 21 marca,  z inicjatywy Fundacji Tośka i Przyjaciele odbył się I Gliwicki Bieg Kolorowych Skarpetek. W trakcie wydarzenia powstało 15 niezwykle barwnych i niepowtarzalnych prac, które znalazły się na wystawie. Teraz będą one przedmiotem licytacji na rzecz Fundacji.  Wstęp wolny.

•    godz. 15.00-16.00
Sztuka performatywna – spektakl „Randka w Balatonie”
Gdzie jest tytułowy Balaton i co ciekawego się tam wydarzyło, będzie można się dowiedzieć oglądając spektakl, który gwarantuje dobrą zabawę. . Na scenie Stacji Artystycznej Rynek wystąpią słuchacze Studia Aktorskiego Teatru Wit-Wit. Wstęp wolny. Liczba miejsc ograniczona, o udziale decyduje kolejność przyjścia. Dodatkowo, podczas wydarzenia będą e animacje dla dzieci oraz słodki poczęstunek. Udział w wydarzeniu jest darmowy. (mf)