Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 20 grudnia 2021 r.

// 20-12-2021

Miliardowa inwestycja w Gliwicach. Czas na duże vany i elektryki!

rozbudowana fabryka Opla

Z początkiem nadchodzącego roku działające w naszym mieście spółki Opel Manufacturing Poland i PSA Manufacturing Poland definitywnie połączą się w jedną firmę pod nazwą Stellantis Gliwice i zmienią profil produkcji. W rozbudowanej gliwickiej fabryce Opla, w miejsce wytwarzanej tam Astry, której ostatni model zjechał z gliwickich taśm 30 listopada, od kwietnia 2022 roku produkowane będą seryjnie – w różnych wersjach, także na rynek brytyjski – duże auta dostawcze Grupy Stellantis takie jak Peugeot Boxer, Citroen Jumper, Fiat Ducato i Opel Movano. Stellantis Gliwice będzie też jedynym zakładem globalnego koncernu produkującym dostawcze e-vany!

To jeden z najważniejszych momentów w historii naszej firmy. Na potrzeby nowego przedsięwzięcia rozbudowaliśmy liczący ok. 180 tys. m2 gliwicki zakład o kolejne 75 tys. m2. Koszt inwestycji to około 300 mln euro, czyli mniej więcej 1,4 mld zł. Produkcja seryjna dużych vanów dostawczych (tzw. LCV) dla marek Stellantis takich jak Peugeot, Citroën, Opel i Fiat ruszy 4 kwietnia 2022 roku. Ta przełomowa zmiana profilu czyni nas współodpowiedzialnymi za ten, ważny dla Stellantisa, segment rynku – podkreśla Andrzej Korpak, prezes zarządów Opel Manufacturing Poland i PSA Manufacturing Poland (od 3 stycznia 2022 r. firmy Stellantis Gliwice).

Rozbudowana fabryka, w której działać będą m.in. nowe wydziały karoserii i montażu oraz lakiernia przyszłego Stellantisa Gliwice, wyprodukuje duże samochody dostawcze o trzech długościach (L2, L3, L4) i dwóch wysokościach (H2 i H3). Początkowo będą to vany typowo użytkowe w różnych wersjach, także na rynek brytyjski. Później zostaną wdrożone odmiany osobowe i warianty przeznaczone pod zabudowy specjalne, które także będą realizowane fabrycznie.

Plany Stellantisa przewidują, że w przyszłym roku z Gliwic wyjedzie ok. 50 tys. nowych aut dostawczych, a nowoczesna fabryka typu greenfield zapewni miejsca pracy wszystkim pracownikom (2 tys. osób) obecnego zakładu Opel Manufacturing Poland.

Najpierw produkcja będzie prowadzona na jedną zmianę. Od sierpnia 2022 roku planowane jest uruchomienie drugiej zmiany. Trzecia dołączy jesienią, na przełomie października i listopada, w związku z czym zaplanowano zwiększenie zatrudnienia o kolejne 500 osób. Finalnie zatem w Stellantis Gliwice będzie pracowało na trzy zmiany około 2,5 tys. osób. W 2023 roku docelowa produkcja zostanie rozkręcona do 100 tys. aut rocznie.

Firma intensywnie przygotowuje się do uruchomienia wiosną seryjnej produkcji dużych samochodów dostawczych. W gliwickiej fabryce od miesięcy prowadzone są prace przygotowawcze, w tym testy maszyn i urządzeń (m.in. dziewięciu autonomicznych pociągów elektrycznych – bez maszynistów i szyn, ponad 380 robotów, 35 ruchomych platform w nowej hali montażu napędów i wyposażenia), a także systemów informatycznych i logistycznych. Równolegle kontynuowana jest testowa produkcja pojazdów, którą z sukcesem – od modelu Peugeot Boxer – rozpoczęto już w sierpniu tego roku.

Wisienką na torcie są jednak e-vany. Nowe dostawcze elektryki Stellantisa mają powstawać wyłącznie w Gliwicach!

Warto wiedzieć, że „tradycyjne” samochody dostawcze Stellantisa produkowane są obecnie (oprócz Polski) we Włoszech w zakładzie SevelSud w Val di Sangro oraz w Meksyku – na rynki amerykańskie. Niemniej to gliwicka fabryka będzie jedyną w ramach koncernu, której powierzono produkcję elektrycznych samochodów dostawczych. Jak poinformował Stellantis, zakład w Gliwicach odegra kluczową rolę w planach całej grupy. Koncern spodziewa się, że ok. 2025 roku aż 70% jego produkcji będą stanowić elektryczne samochody dostawcze. Planuje także hybrydyzację napędów.

Przekształcenie profilu dotychczasowej produkcji Opla na duże samochody dostawcze, zarówno benzynowe, jak i elektryczne, po zainwestowaniu przez koncern Stellantis blisko 300 mln euro w rozbudowę fabryki w naszym mieście, to bardzo dobry prognostyk dla gospodarki Gliwic i całego regionu. Zapewniona została działalność zakładu i licznych przedsiębiorstw kooperujących na co najmniej kilkanaście lat. Powstaną tysiące miejsc prac dla mieszkańców całej aglomeracji. Wart wielokrotnego podkreślenia jest przy tym jakościowy charakter tej zmiany – to nie zakończenie gliwickiej produkcji, lecz jej przeprofilowanie zgodnie z najnowszymi trendami rynku motoryzacyjnego na świecie – komentuje prezydent Gliwic Adam Neumann.

 

Gliwicki Jarmark Bożonarodzeniowy

scena na Rynku

Na Rynku bije świąteczne serce miasta. W drewnianych domkach kupieckich można znaleźć piękne rękodzieło i skosztować bożonarodzeniowych smakołyków. W grudniowe weekendy nie brakowało innych atrakcji – były warsztaty, koncerty, a 19 grudnia do naszego miasta trafiło Betlejemskie Światło Pokoju. Gliwicki Jarmark Bożonarodzeniowy potrwa do 26 grudnia.

Od 5 grudnia gliwicki Rynek jest najbardziej świątecznym miejscem w mieście. Między godz. 12.00 a 18.00 można zrobić zakupy, przez cały Jarmark kręci się także wyjątkowa karuzela wiedeńska. Frekwencja dopisywała również podczas imprez weekendowych. 18 i 19 grudnia podczas Gliwickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego dużo się działo!

Miłośnicy rękodzieła mogli je nie tylko kupić, ale też stworzyć. Podczas ekowarsztatów robiliśmy zimowe miasto w słoiku, filcowe zabawki i świąteczne bransoletki.

Scena na Rynku rozbrzmiewała muzyką. Było bardzo różnorodnie – słuchaliśmy brazylijskiej bossa-novy w wykonaniu Pedro y Mari, Kapeli Góralskiej Zbójnicy ze Szczyrku, Orkiestry Dętej Ostropa i gospelowego zespołu Sound. Widowiskowy pokaz tańca irlandzkiego dał gliwicki zespół Salake.

Podczas Gliwickiego Jarmarku Bożonarodzeniowego można też było zdobyć choinkę. Kilkaset drzewek rozdało radio RMF FM w ramach akcji „Choinki pod choinkę”,

Hitem wśród najmłodszych były wielkie maskotki, które odwiedziły nasz: Jarmark. Kowalski, Rico, Szeregowy i Skipper, czyli Pingwiny z Madagaskaru.

Do Gliwic 19 grudnia dotarło także Betlejemskie Światło Pokoju, symbol Świąt Bożego Narodzenia. Malutki płomień odpalony w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem przemierzył cały świat, niosąc ludziom znak zrozumienia i pojednania pomiędzy narodami. Do Gliwic przywieźli go harcerze, a w imieniu samorządu odebrała go na Rynku zastępczyni prezydenta Gliwic Ewa Weber.

Niech to symboliczne Światło Pokoju będzie dobrym znakiem dla Gliwic, ale też drogowskazem dla nas, przypomnieniem, że warto obdarowywać się życzliwością i serdecznością na co dzień. Niech będzie momentem podjęcia decyzji o byciu lepszym  –  dla innych, ale też dla siebie. Wszystkim gliwiczanom i gościom odwiedzającym nasz Gliwicki Jarmark Bożonarodzeniowy życzę zdrowych, radosnych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia spędzonych w życzliwym gronie najbliższych oraz wszystkiego, co najpiękniejsze w nowym roku – powiedziała Ewa Weber.

Po punkcie na zakończenie roku

Piast Gliwice w akcji

Zespół Piasta Gliwice zakończył rywalizację w 2021 roku wynikiem 1:1 i podziałem punktów ze Stalą Mielec. Mielczanie zdołali odpowiedzieć golem Kokiego Hinokio po tym, jak gliwiczan na prowadzenie wyprowadził Michał Chrapek. Koniec spotkania oznaczał początek urlopu dla zawodników i sztabu. Drużyna powróci do treningów 7 stycznia 2022 roku.

Piast w pierwszych minutach chciał wziąć sprawy w swoje ręce. Piłkarze prowadzeni w tym meczu jeszcze przez Mateusza Smudę (który na co dzień sprawuje pieczę nad bramkarzami zespołu) przeważali, jeśli chodzi o utrzymywanie się przy piłce. Gospodarze cierpliwie budowali akcje, szukając sposobu na pokonanie Rafała Strączka. Gliwiczanie byli konsekwentni i często niepokoili strzałami golkipera, który w ostatniej kolejce zdołał obronić dwa rzuty karne wykonywane przez zawodników Bruk-Betu Termaliki Nieciecza. Piłka w końcu wpadła do siatki, ale kibice zgromadzeni musieli czekać na to aż do 43. minuty. Wówczas Piast miał rzut wolny, który Niebiesko-Czerwoni skutecznie wykorzystali. Dośrodkowywał Damian Kądzior, a sprytnym strzałem głową popisał się Michał Chrapek, wprawiając w euforię sympatyków Piasta.

Niestety początek drugiej odsłony nie był udany dla gliwiczan. Wszystko za sprawą błędu w rozegraniu, który otworzył szansę przyjezdnym, by doprowadzić do wyrównania. Stal skorzystała z okazji i ukarała drużynę z Gliwic. Strata gola zmąciła nieco poczynania gospodarzy. Kolejne minuty zawodnicy poświęcili, by odzyskać pewność siebie oraz by na powrót uporządkować swoją grę. Niebiesko-Czerwoni podkręcili tempo w końcowym etapie rywalizacji i usilnie dążyli do zdobycia drugiej bramki. Ostatecznie w meczu, w którym nie brakowało walki i pojedynków o piłkę, drużyny strzeliły po jednym golu i zdobyły po jednym punkcie. 

Gliwiczanin potrójnym Mistrzem Polski w pływaniu!

Mistrz Polski w pływaniu z trenerem

Gliwiczanin Grzegorz Czogała został trzykrotnym Mistrzem Polski juniorów 14-letnich w pływaniu! Trzy złote medale wypływał stylem klasycznym na dystansach: 50, 100 i 200  m. Grzegorzowi i jego trenerowi Ioannisowi Giakovisowi serdecznie gratulujemy!   

Grzegorz Czogała to prawdziwy talent pływacki! Od 8 lat trenuje w gliwickim Klubie Pływackim „Sikret” i według trenerów wyróżnia się sumiennością, zaangażowaniem i skupieniem. Obecnie trenuje pod okiem Ioannisa Giakovisa i to przy jego wsparciu, podczas ostatnich Mistrzostw Polski w Pływaniu juniorów w Olsztynie, zdobył aż trzy złote medale. Ale nie tylko! Poza krążkami Grzegorz Czogała ma jeszcze jeden powód do dumy – o 3 sekundy poprawił rekord Śląska na dystansie 200 m stylem klasycznym. Grzegorz ma 14 lat i jest uczniem pierwszej klasy III Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach. (mf)

 

Jakiej metropolii nam potrzeba?

prezydent Gliwic przemawia, siedząc, podczas konferencji

Jak przebiegają prace nad Strategią Rozwoju Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – pierwszej tego typu ustawowo powołanej metropolii w Polsce? Jakie wyzwania stoją przed nią obecnie? Dyskutowano o tym 17 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach podczas eksperckiej konferencji „Od badania do działania…”. W wydarzeniu uczestniczył prezydent Gliwic Adam Neumann, który zasiada w powołanej w minionym tygodniu Metropolitalnej Radzie Rozwoju mającej wspierać merytorycznie prace nad strategią.

Strategia Rozwoju G-ZM na lata 2022–2027 z perspektywą do 2035 r. jest kluczowym, a zarazem pionierskim dokumentem Metropolii, który zostanie sporządzony według znowelizowanych w listopadzie 2020 r. przepisów prawa integrujących planowanie strategiczne z przestrzennym. Określi wizję ponad 2-milionowego G-ZM w kilkunastoletniej perspektywie czasowej oraz wskaże cele i kierunki jego rozwoju, nawiązując do współczesnych wyzwań i potrzeb. Będzie pełnić rolę narzędzia wzmacniającego proces zarządzania obszarem metropolitalnym.

Prace nad strategią wesprze merytorycznie powołana 16 grudnia Metropolitalna Rada Rozwoju, do której zaproszenie przyjęli przedstawiciele władzy rządowej i samorządowej, środowisk społeczno-gospodarczych oraz naukowo-badawczych. Do zadań rady należeć będzie wskazywanie istotnych kierunków rozwoju pierwszej metropolii w Polsce oraz weryfikowanie ustaleń powstającego dokumentu, wykorzystującego analizy i rekomendacje wypracowane wspólnie przez G-ZM z Instytutem Rozwoju Miast i Regionów (IRMiR) w ramach projektu Gospostrateg-NewUrbPact współfinansowanego ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Uchwalenie Strategii Rozwoju G-ZM planowane jest na koniec 2022 r. Obecnie realizowany jest II etap prac, związany z diagnozą sytuacji społecznej, gospodarczej i przestrzennej Metropolii. Potencjał gospodarczy, procesy ludnościowo-osadnicze, budżety obywatelskie, zagospodarowanie terenów poprzemysłowych – to przykładowe zagadnienia, które już zostały poddane badaniom. Szeroki i treściwy zasób przekrojowej wiedzy o G-ZM i jej gminach członkowskich zostanie wydany w formie zeszytów metropolitalnych, z bogatą ilustracją graficzną. Jak zapowiedziała Metropolia, opracowania niebawem zostaną udostępnione dla wszystkich zainteresowanych, m.in. na portalu InfoGZM.

Zagadnienia planowania rozwoju miast zostały przedstawione podczas konferencji „Od badania do działania…”, którą Metropolia G-ZM zorganizowała w miniony piątek wspólnie z IRMiR oraz PwC Polska. Do udziału w wydarzeniu zaproszono samorządowców, naukowców i ekspertów, w tym członków powołanej 16 grudnia Metropolitalnej Rady Rozwoju.

Depopulacja, suburbanizacja, kształtowanie przestrzenne, potrzeba większej samodzielności w prowadzeniu wspólnej polityki czy paląca konieczność realizacji koncepcji Kolei Metropolitalnej w obliczu niedostosowanej do potrzeb mieszkańców oferty Kolei Śląskich – to niektóre wyzwania stojące obecnie przed Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. Uważam, że receptą na depopulację miast i regionu są dobre miejsca pracy tworzone w ramach konsekwentnie prowadzonego rozwoju gospodarczego zapewniającego bogactwo miastu i jego mieszkańcom. Obok współpracy z otoczeniem gospodarczym ważne jest również współdziałanie z sąsiadami i zrównoważony rozwój Metropolii. Naszą wspólną wartością jest różnorodność i to dobrze, że się różnimy. Rozmawiajmy, osiągajmy kompromisy. Dbajmy o sąsiedztwo i dawajmy dobry przykład – podsumowuje piątkowe dyskusje prezydent Gliwic Adam Neumann.

 

Fantastyczny występ!

dziewczynki z Akademii Talentów na podium

Zorganizowane we francuskim Agen Mistrzostwa Europy w Aerobiku Sportowym FISAF International okazały się wyjątkowo szczęśliwe dla trzech młodziutkich zawodniczek Gliwickiej Akademii Talentów! Daryna Guzil, Amelia Szołtys i Karolina Lis wywalczyły dla Polski srebro w kategorii Cadet Trio.

Na pierwszym miejscu uplasowały się reprezentantki Czech, a na trzecim – Francji. Wielkie gratulacje dla Daryny, Amelki i Karoliny z Akademii Talentów w Gliwicach!

Aerobik sportowy to wymagające wielkiej gibkości i wielu godzin ćwiczeń połączenie gimnastyki, akrobatyki sportowej i tańca. Zawodniczki występują w konkurencjach solo, pary, trójki i formacje wieloosobowe (tzw. teamy). Układ oceniany jest pod kątem obowiązkowych elementów gimnastyczno-akrobatycznych oraz siłowych, wydolności zawodniczek, trudności choreografii, koordynacji pracy ramion i nóg, jakości wykonanych ruchów i synchronizacja w zespole.

Miasto i spółdzielnie. Działamy razem!

spotkanie PM-a z prezesami spółdzielni mieszkaniowych

O zadaniach zgłoszonych w tegorocznej edycji Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej, potrzebie współdziałania miasta ze spółdzielniami mieszkaniowymi w ramach realizacji projektu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii związanego z koncepcją metropolitalnego Systemu Informacji Miejskiej, a także o oczekiwaniach spółdzielców względem samorządu rozmawiano 17 grudnia podczas przedświątecznego spotkania prezydenta Gliwic Adama Neumanna z prezesami gliwickich spółdzielni mieszkaniowych. W wydarzeniu zorganizowanym w Urzędzie Miejskim uczestniczyli zastępca prezydenta miasta Mariusz Śpiewok i Marta Kryś, dyrektor Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych.

– Dziękuję Państwu za przyjęcie zaproszenia i cieszę się, że w trudnym czasie pandemii udało nam się spotkać kolejny raz, tym razem w atmosferze nadchodzących Świąt. Państwa rola jako skutecznie i efektywnie zarządzających obszernym zasobem mieszkaniowym w naszym mieście jest dla nas nie do przecenienia – powitał uczestników spotkania prezydent Gliwic Adam Neumann.

Nie zabrakło podziękowań za aktywne włączenie się spółdzielni mieszkaniowych w realizację tegorocznej edycji Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej (GIL), w ramach której wnioskujący nie tylko składali wnioski dotyczące konkretnego przedsięwzięcia, ale również deklarowali wzięcie udziału w jego realizacji oraz odpowiedzialność za przyjęte zobowiązania. To odróżnia GIL od innych form partycypacji, takich jak np. budżet obywatelski, gdzie udział wnioskujących kończy się na zgłoszeniu pomysłu.

Do 6 września, a więc terminu granicznego, który umożliwiał wpisanie zadania na listę do realizacji w 2022 roku, złożono wnioski, z których aż 31 oceniono pozytywnie. Zadania te trafiły już do właściwych jednostek i teraz czeka nas wspólne opracowywanie harmonogramu i kosztorysu, a następnie realizacja inicjatyw – relacjonowała uczestnikom spotkania Marta Kryś, dyrektor Centrum 3.0 – GODS odpowiedzialnego za realizację Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej. Zachęcała spółdzielców do składania kolejnych wniosków w ramach GIL, które – zgłoszone do września następnego roku – będą miały szanse na realizację w 2023 roku. – Gliwicka Inicjatywa Lokalna w szczególny sposób promuje bezpośrednie zaangażowanie wnioskodawców w realizację zadań publicznych. Mam nadzieję, że będzie coraz chętniej wykorzystywanym narzędziem wyzwalającym aktywność i zacieśniającym współpracę z miastem – podkreśliła Marta Kryś.

Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic odpowiedzialny m.in. za sferę rozwoju usług komunalnych w mieście, naświetlił uczestnikom spotkania aktualny stan prac nad metropolitalną koncepcją Systemu Informacji Miejskiej (SIM), czyli utworzenia spójnego dla wszystkich miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii systemu oznakowania ulic, tras, budynków użyteczności publicznej, atrakcji turystycznych czy zabytków. Zaznaczył przy tej okazji, że ze względu na wysoki – szacowany – koszt pełnej wymiany takiego oznakowania w skali całego miasta (10 mln zł), w przyszłości nowe znaki pojawiałyby się w Gliwicach sukcesywnie, w pierwszej kolejności tam, gdzie byłoby to potrzebne.

Tu otwierałoby się kolejne pole naszej współpracy z Państwem. Jesteśmy bowiem za tym, aby ze względu na wysoki koszt przyszłej jednorazowej wymiany oznakowania zająć się tym zadaniem stopniowo i raczej wspierać je finansowo w ramach GIL lub innych rozwiązań, niż finansować to w pełni z miejskiego budżetu – zaproponował Mariusz Śpiewok. – Wszystkim nam zależy na poprawie estetyki, spójności i funkcjonalności systemu informacji miejskiej w Gliwicach. Razem będziemy mogli to zrobić sprawniej – stwierdził zastępca prezydenta miasta.

Rozmawiano także o oczekiwaniach spółdzielców wobec samorządu. Główną potrzebą okazał się dalszy, stymulowany przez miasto, rozwój budownictwa mieszkaniowego.