Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach – 20 czerwca 2022 roku

// 20-06-2022

#Gliwice2040. Konsultacje projektu nowej strategii miasta

baner konsultacji społecznych

Od 13 czerwca trwają konsultacje społeczne projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040". Uwagi do proponowanych treści dokumentu można zgłaszać do 25 lipca.

Formularz konsultacyjny jest dostępny w wersji elektronicznej na Gliwickiej Platformie Partycypacyjnej decydujmyrazem.gliwice.pl. Tam też znajduje się projekt nowej strategii.

W wersji papierowej formularz można pobrać i złożyć w następujących punktach, w godzinach ich pracy:

  • w siedzibach Urzędu Miejskiego, przy ul. Zwycięstwa 21 i Jasnej 31A,
  • w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17, Biblioforum przy ul. Lipowej 1 oraz filiach Biblioteki,
  • w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych przy ul. Zwycięstwa 1, w Strefie Seniora przy ul. Studziennej 6, w Strefie Aktywności Społecznej Centrum 3.0 przy ul. Jagiellońskiej 21,
  • w Centrum Kultury Victoria przy ul. Barlickiego 3.

W powyższych punktach zainteresowani również zapoznają się z treścią projektu nowej strategii.

Dodatkowych informacji na temat konsultacji społecznych projektu nowej strategii miasta „Gliwice 2040” udziela Biuro Rozwoju Miasta UM (e-mail: gliwice2040@um.gliwice.pl, tel. 32/33-86-550).

 

Dzień Walki z Cukrzycą w ZUS

Tabletki, słodycze i narzędzia do pomiaru poziomu glukozy we krwi

27 czerwca, w rocznicę odkrycia insuliny, obchodzimy Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. To nie tylko historyczna data, ale i świetna okazja do tego, by zadbać o swoje zdrowie. Dlatego oddział ZUS w Zabrzu zaprasza do skorzystania z bezpłatnego pomiaru ciśnienia oraz poziomu glukozy we krwi.

W poniedziałek i wtorek, 27 i 28 czerwca, w godzinach 10.00-13.00 w Oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Zabrzu udostępnione zostaną specjalne stanowiska, przy których będzie można nie tylko zbadać ciśnienie tętnicze krwi, ale także sprawdzić, czy w normie jest poziom zawartej w niej glukozy. Dodatkowo przy wejściu do Oddziału dostępne będą materiały informacyjne i promocyjne profilaktykę zdrowia.

Osoby zainteresowane badaniem proszone są o zgłoszenie się do siedziby Oddziału ZUS w Zabrzu, przy ul. Szczęść Boże 18, w poniedziałek lub wtorek (27-28 czerwca) w godzinach od 10:00 do 13:00. (ml)

CEEB. Coraz mniej czasu! Jak złożyć deklarację elektroniczną?

model domu 3d i panel energetyczny

Tylko do 30 czerwca zarządcy lub właściciele budynków jednorodzinnych i wielorodzinnych mieszkalnych (deklaracja A) oraz budynków i lokali niemieszkalnych (deklaracja B) muszą zarejestrować zainstalowane źródła ciepła w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków tworzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.  Złożenie deklaracji do CEEB jest obowiązkowe, a najłatwiej zrobić to przez Internet, za pośrednictwem serwisu ceeb.gov.pl. Podpowiadamy, co należy wiedzieć.

Ile jest czasu na złożenie deklaracji?

  • do 30 czerwca – w przypadku istniejących budynków,
  • 14 dni od uruchomienia źródła ciepła – w przypadku nowych obiektów, jak i w przypadku obiektów istniejących, w których instaluje się nowe źródło ciepła.

Jak zrobić to najszybciej?

Najlepiej online na komputerze, za pośrednictwem serwisu ceeb.gov.pl. Do rejestracji konieczne jest posiadanie profilu zaufanego, e-dowodu lub podpisu kwalifikowanego.

Krok 1. Budynek i adres

Po zarejestrowaniu się (np. przez profil zaufany), wybierasz opcję „budynek”, gdzie dodajesz adres lub adresy nieruchomości, jeśli posiadasz ich więcej. Następnie do wyboru są formularze „A” (dla budynków mieszkalnych – domów jednorodzinnych, kamienic, bloków itp. oraz budynków zbiorowego zamieszkania, np. hoteli czy internatów) oraz „B” (dla budynków niemieszkalnych, o różnych typach działalności – od garaży, piekarni, przez muzea, biblioteki, domy kultury, szkoły, dworce, szklarnie, szpitale, biura, po kotłownie, gospodarstwa rolne i kościoły). Jeśli w budynku mieszkalnym znajdują się lokale niemieszkalne, to należy wypełnić dwie deklaracje!

Krok 2. Źródła ciepła

System zapyta cię, czy źródło zostało uruchomione po 1 lipca 2021 roku. Rejestrujesz wszystkie źródła ciepła i spalania paliw, jakie są w budynku.

Najwięcej miejsca w deklaracji poświęcone jest kotłom na paliwa stałe. Trzeba określić, czy jest to kocioł z ręcznym czy automatycznym podawaniem paliwa (zasypowy). Następnie podać, jakiej klasy jest kocioł (ekoprojekt, klasy 3-5 lub poniżej klasy 3; jest też opcja „bez informacji”. W przypadku wszystkich kotłów należy też podać, jakie jest stosowane paliwo – czy jest to węgiel, biomasa, pellet czy drewno).

Trzeba zarejestrować m.in. kotły gazowe, olejowe, piece kaflowe, kominki, ogrzewanie z miejskiej sieci, kolektory słoneczne, pompy ciepła, ogrzewanie elektryczne. Nie trzeba podawać ani roku produkcji, ani typu kotła. Nie ma znaczenia, czy jest to źródło używane czy nie – jeśli jest w budynku, to trzeba je zgłosić, odpowiednio zaznaczając, czy urządzenie jest eksploatowane lub nie. Liczą się też urządzenia wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej.

Warto wiedzieć, że w serwisie ceeb.gov.pl wdrożono  narzędzia sprawdzające, wyświetlające odpowiednie komunikaty i podpowiedzi, jeśli jakiejś niezbędnej informacji zabraknie w deklaracji elektronicznej – to niewątpliwa zaleta w stosunku do jej wersji papierowej.

Krok 3. Złożenie deklaracji

Na końcu system pyta, czy na pewno chcesz złożyć deklarację. Kliknięcie „złóż” oznacza, że czynności nie można cofnąć. Można natomiast zapisać kopię roboczą, jeśli potrzebne jest zweryfikowanie informacji przed wysłaniem deklaracji. Swoją deklarację zobaczysz potem w systemie – wystarczy wrócić do początku i wybrać opcję „deklaracje złożone”. Natomiast w celu złożenia korekty, można wypełnić drugą deklarację.

Rejestr źródeł ciepła jest pierwszą częścią Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W tej bazie oprócz danych o ogrzewaniu znajdą się też informacje o budynkach, programach pomocowych dla mieszkańców czy kontrolach kominiarskich.

Dodatkowe informacje, instrukcje oraz przykłady wypełnienia deklaracji, publikowane przez GUNB, można pozyskać ze strony : www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow.

(ŚR)

 

Porozmawiamy o umyśle

kobieta ze smartfonem

23 czerwca gościem Wszechnicy PAU będzie dr Teresa Sikora. Psycholożka zajmuje się badaniem umysłu, jakości życia, konsumpcji i relacji z rzeczami, a także reklamy.

Temat wykładu to „Mentalność prawego kciuka i inne powikłania Affluenzy”. Intrygujące zestawienie słów „affluence” (dostatek) i „influenza” (grypa) to przyczynek do rozmowy o cywilizacji „prawego kciuka”. Dr Sikora opowie o nieuświadamianych na co dzień źródłach oceny (dobro)stanu współczesnego człowieka. Wykład w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) rozpocznie się w czwartek 23 czerwca o godz. 16.00.

Wykłady Wszechnicy Polskiej Akademii Umiejętności skupiają uczonych – elity polskiej kadry naukowej – oraz wszystkich zainteresowanych pogłębianiem swojej wiedzy. Wśród wykładowców są przedstawiciele najróżniejszych dyscyplin naukowych oraz sztuk pięknych.

Kinowe „hity” pod chmurką

widzowie w Letnim Kinie plenerowym

Filmowe przeboje oglądane w plenerze, na leżaku – to nasza propozycja na letnie niedzielne wieczory. 26 czerwca startuje Letnie Kino Plenerowe. O godz. 18.00 zostanie wyświetlony film dla dzieci, a o godz. 20.00 dla dorosłych widzów. I tak co tydzień, aż do 28 sierpnia.

Pierwsze spotkanie kinomanów zaplanowano w Wilczym Gardle (Szkoła Podstawowa nr 2, ul. Lewkonii 2). 26 czerwca dzieciaki trafią do Amazonii, a dorośli do Korei Południowej – w programie Letniego Kina Plenerowego jest film familijny „Amazonia. Przygody małpki Sai” i nagrodzony czterema Oscarami „Parasite”.

W następnych tygodniach Letnie Kino Plenerowe pojawi się w Łabędach, na stadionie Piasta, a także na pl. Grunwaldzkim, w Ligocie Zabrskiej i Bojkowie. W planach są takie przeboje jak „C’mon C’mon” ze świetnym Joaquinem Phoenixem, znakomity dramat sportowy „Borg/McEnroe” czy kultowa bajka w nowej odsłonie – „Pszczółka Maja: Mały wielki skarb”.

Wstęp na wszystkie seanse jest wolny. Organizatorem Letniego Kina Plenerowego jest Centrum Kultury Victoria.

Rekordowe Grand Prix Gliwic w lekkiej atletyce

lekkoatleci na Grand Prix Gliwic

Bardzo mocną obsadę miało niedzielne IV Grand Prix Gliwic w lekkiej atletyce! 19 czerwca na arenie lekkoatletycznej przy ul. Syriusza rywalizowało 208 zawodniczek i zawodników, w tym ponad 20 medalistów ostatnich mistrzostw Polski. Gwiazdą mityngu był mistrz olimpijski z Tokio  Karol Zalewski, który zwyciężył na dystansie 400 metrów. Na podium stawali też zawodnicy z Arabii Saudyjskiej i Wielkiej Brytanii.

Grand Prix Gliwic ma klasę mistrzowską międzynarodową i w tym roku jest ostatnim tego typu turniejem w Polsce przed lekkoatletycznymi mistrzostwami świata rozpoczynającymi się 15 lipca w USA. To przełożyło się na bardzo duże zainteresowanie gliwicką imprezą wśród najlepszych polskich lekkoatletów. W każdym finale brali udział aktualni medaliści mistrzostw Polski.

Rywalizacja zaczęła się od trójskoku pań, w którym zwyciężyła Agnieszka Bednarek. Zawodniczka AZS-u Łódź osiągnęła rezultat 13,58 m, co jest jej nowym rekordem życiowym. – Jestem bardzo zadowolona, że tu przyjechałam, bo pobiłam swój rekord życiowy. Tu jest bardzo dobra bieżnia do skoków. Tartan jest elastyczny, co pozwala dobrze się rozpędzić i mocno wybić. Warunki też były sprzyjające – tak skomentowała swój wynik zawodniczka.

Wysoki poziom miał skok w dal kobiet, gdzie o pierwsze miejsce walczyła aktualna mistrzyni Polski Roksana Jędraszak z Nikolą Horowską. Ta druga zawodniczka ma na koncie tytuł mistrzyni Polski, ale w biegu na 200 metrów. W Gliwicach jednak zdecydowała się na skok w dal i wygrała, osiągając wynik 6,59 m. – To była moja nowa życiówka, niestety sędziowie tego rekordu mi nie zaliczyli, bo wiatr wiał z prędkością 2,2 m/s, a dopuszczalna prędkość to 2 m/s. I tak jednak jestem bardzo zadowolona. W mistrzostwach Polski nie startowałam w tej konkurencji. Niedawno wróciłam do rywalizacji po kontuzji, więc każdy taki sukces cieszy  – oceniła Horowska.

Najmocniej chyba obsadzony był rzut dyskiem. W turnieju męskim wzięło udział dwóch medalistów ostatnich mistrzostw Polski – Robert Urbanek i Jakub Lewoszewski. Z wynikiem 62,37 m zwyciężył Urbanek. To był jego najlepszy rezultat osiągnięty w tym roku. – Ze startu i miejsca jestem zadowolony, ale liczyłem na to, że uda się „złamać” 64 metry, a do tego trochę zabrakło, choć wiatr nam dziś sprzyjał. Jest jednak progres, a to dobry prognostyk na resztę sezonu – powiedział po zakończonym starcie Urbanek. Lewoszewski zakończył zawody na trzecim miejscu, bo dwóch Polaków rozdzielił Zane Duquemin – reprezentant Wielkiej Brytanii.

Wśród pań o medale walczyły mistrzyni i wicemistrzyni Polski: Daria Zabawska i Karolina Urban. Konkurs stal na bardzo wysokim poziomie. Rzutem na odległość 60,90 m zwyciężyła Zabawska. To był jej najlepszy wynik w tym roku. Urban osiągnęła odległość 59,45 m, co jest jej nowym rekordem życiowym. – Bardzo lubimy się z Darią, ale też bardzo chciałam dziś z nią wygrać. Niestety znów się nie udało. Szkoda, bo warunki do tego były sprzyjające. Na ten moment jednak to Daria jest numerem 1 w Polsce, a ja muszę jeszcze trochę popracować, aby osiągnąć odległości ponad 60 metrów – skomentowała swój start Urban.

Najbardziej widowiskowymi konkurencjami na takich mityngach są sprinty na 100 metrów.

Taki bieg trwa zazwyczaj trochę ponad 10 sekund, a o tym, kto wygra, decydują czasem ułamki czasu. W Gliwicach jednak tym razem nie trzeba było oglądać powtórek wideo, bo wśród panów dość pewnie zwyciężył Mateusz Siuda. Zawodnik AZS-u Poznań dystans 100 metrów pokonał w czasie 10,20 s, drugi Marek Zakrzewski stracił do niego 0,14 sekundy, a to sporo jak na ten dystans. – Jestem już trzeci raz w Gliwicach i zawsze mi się tu dobrze biegało. Bieżnia jest bardzo dobrze usytuowana, bo z boku zasłania ją budynek, a potem skarpa i nie ma bocznego wiatru. Ten fioletowy kolor też chyba sprzyja w osiąganiu dobrych wyników – ocenił Mateusz Siuda.

Rywalizację w biegu na 400 metrów kobiet z perspektywy trybun oglądał Aleksander Matusiński. To legendarny już szkoleniowiec, ktorego słynne „aniołki” zdobyły na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w sztafecie 4 × 100 metrów złoty medal. W Gliwicach na tym dystansie zwyciężyła Anna Pałys. Zawodniczka AZS AWF Wrocław osiągnęła czas 52,89 s, bijąc swój rekord życiowy.

Ostatnią konkurencją, jaką zobaczyli kibice, był bieg na 400 metrów mężczyzn. Na torze czwartym ustawił się Karol Zalewski. Mistrz olimpijski z Tokio w sztafecie mieszanej przebiegł ten dystans w czasie 45,72 s, co dało mu pierwsze miejsce.

Jestem zadowolony, ale dziś mocno przeszkadzało słońce. Nie jesteśmy przyzwyczajeni do takiej wysokiej temperatury. Na pierwszej prostej też bardzo przeszkadzał wiatr, co mocno odczułem. W Gliwicach startuję już drugi raz i dobrze mi się tu biega, pomaga ta fioletowa bieżnia – podsumował Zalewski.

Nagrody finansowe otrzymali medaliści poszczególnych konkurencji oraz zawodniczki i zawodnicy, którzy osiągnęli najlepsze rezultaty w przeliczeniu na punkty. I tak wśród pań dwa najbardziej wartościowe rezultaty zaliczyły: Magdalena Niemczyk, która przebiegła 200 metrów w 22,87 s, a „setkę” pokonała w czasie 11,31 s. Wśród panów najwięcej punktów zdobył Patryk Wykrota, który przebiegł 200 metrów w czasie 20,49 s. To już wyniki  klasy światowej.

Nasz mityng ma już swoją renomę i spodziewaliśmy się, że będą u nas startować zawodnicy z polskiej czołówki, ale zainteresowanie tym wydarzeniem nas zaskoczyło. Już nawet po zamknięciu listy dzwonili do nas trenerzy i menadżerowie, by dopuścić do startu ich zawodniczki lub zawodników. Telefon z Kijowa odebrałem nawet o drugiej w nocy. Dlatego pierwotnie planowaliśmy 140 startujących, a zrobiło się ponad 200. To sprawiło, że poziom był bardzo wysoki. Były rekordy życiowe i najlepsze rezultaty w tym roku, co na kolejny mityng powinno przyciągnąć równie dobrych, a może jeszcze lepszych lekkoatletów – skomentował Wojciech Rutyna, kierownik sekcji lekkoatletycznej GKS Piast.

Organizację mityngu wsparło Miasto Gliwice.

„Minne” premierowo w ruinach teatru Victoria

koncert na scenie w ruinach

17 czerwca w ruinach teatru Victoria Trio Bastarda i Holland Baroque swoją muzyką opowiedzieli o miłości. Podczas koncertu premierowo zaprezentowali materiał z płyty „Minne” (Miłość), czyli improwizowany program inspirowany średniowieczną poezją miłosną.

Wieczór w ruinach teatru Victoria był wyjątkowy. Organizatorem wydarzenia było Centrum Kultury Victoria. Koncert odbył się w ramach Kulturaliów – Gliwickiego Festiwalu Kultury.

#zielonegliwice. Skąd się bierze woda w kranie?

Stacja Uzdatniania Wody z lotu ptaka

25 czerwca Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach organizuje dzień otwarty Stacji Uzdatniania Wody. Podczas zwiedzania będzie można dowiedzieć się, co dzieje się z wodą zmagazynowaną głęboko pod ziemią, zanim trafi do naszych domów.

Stacja Uzdatniania Wody, która działa w gliwickiej dzielnicy Łabędy przy ul. Kanałowej, to nowoczesna placówka wyposażona w infrastrukturę technologiczną, dzięki której możliwe jest dostarczanie w obszary zasilania wody pitnej najwyższej jakości. Głównym źródłem dostaw wody dla gliwiczan są własne triasowe ujęcia wód głębinowych średnio i wysoko zmineralizowanej, źródła izolowane geologicznie od zanieczyszczeń zewnętrznych, posiadające korzystny dla zdrowia skład chemiczny. Woda, która płynie dalej do mieszkań, w całym procesie nie ma kontaktu z człowiekiem. Instalacje są hermetyczne. Na światło dzienne wypływa dopiero z kranu.

Podczas dnia otwartego SUW będzie okazja, aby poznać proces ujmowania i uzdatniania wody, zobaczyć nowoczesne urządzenia, pracę ludzi odpowiedzialnych za dostawę czystej wody do naszych domów. Chętnie odpowiemy na pytania, skąd dokładnie bierze się woda w kranie, czy koniecznie jest instalowanie drogich, domowych filtrów i czy można pić wodę z prosto z kranu? – zachęca miejska spółka PWiK.

Zwiedzanie SUW zaplanowano na sobotę 25 czerwca na godziny 11.00, 13.00 i 15.00. Ze względów bezpieczeństwa, liczba zwiedzających jest ograniczona. PWiK prosi o wcześniejszą rezerwację pod nr tel. 32/428-44-72 lub bok@pwik.gliwice.pl. Oglądanie stacji przez dzieci i niepełnoletnią młodzież możliwe jest tylko pod opieką opiekunów.

Jest nowy portal – czas na zgłaszanie uwag

Baner z napisem Decydujmy razem

Gliwice chcą udostępniać informacje o stanie miasta w przejrzysty i przystępny sposób na nowym portalu Gliwice Otwarte Dane. Jest już pilotażowa wersja tej internetowej witryny, a wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać swoje uwagi i propozycje zmian do 25 czerwca. Warto zajrzeć!

Pilotażowa wersja portalu Gliwice Otwarte Dane została uruchomiona pod adresem https://open-data-gliwice.hub.arcgis.com przez Urząd Miejski w Gliwicach. – Postanowiliśmy przygotować portal internetowy, który zdecydowanie ułatwi i przyspieszy przeglądanie informacji o Gliwicach. Do tej pory aktualne informacje o kondycji Gliwic były drukowane co roku w obszernym Raporcie o stanie miasta – w formie zdecydowanie mniej atrakcyjnej dla mieszkańców, którzy chcieliby szybko znaleźć konkretne informacje lub po prostu w wolnej chwili zorientować się w kluczowych sprawach – wyjaśnia Iwona Pylypenko-Wilk, naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego UM.

To właśnie pracownicy tego wydziału oraz Biura Rozwoju Miasta samodzielnie opracowali koncepcję portalu i wdrożyli ją w życie, tworząc witrynę i wprowadzając do niej dane z raportu za ubiegły rok.

Osiem głównych tematów

Dane zgrupowane zostały w 8 działach tematycznych (zgodnych z Raportem o stanie miasta):

  • Gliwice i Gliwiczanie (np. liczba ludności z podziałem na dzielnice czy dane demograficzne),
  • Zarządzanie samorządowe (np. informacje o realizacji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego i programów unijnych),
  • Infrastruktura (np. liczba zarejestrowanych pojazdów, natężenie ruchu i wypadki drogowe),
  • Środowisko (np. jakość powietrza, informacje o terenach zielonych czy gospodarowanie odpadami komunalnymi),
  • Gospodarka i finanse (np. informacje o rynku pracy, podmiotach gospodarczych i budżecie miasta),
  • Zdrowie i Polityka społeczna (np. informacje o placówkach służby zdrowia i świadczonej pomocy społecznej),
  • Kultura, edukacja, sport (np. informacje o miejskich instytucjach kultury, liczbie uczniów, lokalizacji obiektów sportowych, placów zabawa i siłowni plenerowych),
  • Bezpieczeństwo i porządek (np. informacje o kamerach miejskiego monitoringu).

To dopiero początek

Dane prezentowane są w różnorodnej formie: interaktywnych map, wykresów, infografik, list czy etykiet. Dodatkowo można je przeglądać np. w postaci tabel, pobierać w różnych formatach i dalej wykorzystywać w dowolny sposób. Klikając w różne elementy (np. słupki wykresów, obiekty na mapie, listy przy mapach itd.), można odkryć wiele różnych informacji. Dodatkowo można również przechodzić na inne strony i geoportale powiązane tematycznie z publikowanymi danymi – dostępne są m.in. z poziomu górnej belki portalu (m.in. Raport o stanie miasta, Strategia2040, MSIP, Gliwicka Platforma Partycypacyjna) lub w poszczególnych działach tematycznych.

To dopiero początek, ponieważ dane będą sukcesywnie uzupełniane. Chcemy rozbudowywać portal i bazę danych tak, aby jak najlepiej służyła mieszkańcom, przedsiębiorcom i innym osobom szukającym informacji o Gliwicach. Dlatego zależy nam na pozyskaniu uwag i opinii w trakcie trwających konsultacji. Są otwarte dla każdego zainteresowanego – zachęca Iwona Pylypenko-Wilk.

Wyraź swoją opinię!

Ankieta dotycząca pilotażowej wersji portalu Gliwice Otwarte Dane jest dostępna na stronie internetowej decydujmyrazem.gliwice.pl w dziale „Wypowiedz się”. Można ją wypełniać do 25 czerwca. W zależności od liczby i rodzaju złożonych uwag, pełne udostępnienie portalu Gliwice Otwarte Dane nastąpi najpóźniej do września.

 

GBO 2023. Na jakie projekty będziemy głosować?

baner Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego

Znane są już wyniki oceny wniosków złożonych w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2023. W tym roku gliwiczanie zgłosili 243 projekty, w tym 13 z nich to zadania ogólnomiejskie, a 230 –  dzielnicowe.

 

Na projekty wyłonione w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2023 zaplanowano 8 mln 348 tys. zł, w tym 1 mln zł na projekty ogólnomiejskie i 7 mln 348 tys. zł na projekty dzielnicowe. Do 17 maja pracownicy Urzędu Miejskiego w Gliwicach oraz miejskich jednostek sprawdzali, czy możliwa jest realizacja zgłoszonych projektów pod względem m.in. zgodności z przepisami prawa, wykonawstwa we wskazanej przez wnioskodawcę lokalizacji bądź też kwalifikacji wniosku ze względu na koszt.

Po wnikliwej ocenie wszystkich projektów pozytywnie ocenionych zostało 8 wniosków ogólnomiejskich i 127 wniosków dzielnicowych.

Wśród wniosków zweryfikowanych pozytywnie znalazły się m.in. różnego rodzaju projekty aktywizujące seniorów, zajęcia sportowe dla dzieci i młodzieży, stworzenie nowych miejsc rekreacji, ale też wiele zadań dotyczących zieleni. Wyniki oceny wraz z uzasadnieniami dostępne są na platformie DecydujMy Razem, na stronie BIP Urzędu Miejskiego w zakładce Gliwicki Budżet Obywatelski oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Mieszkańcy Gliwic mają teraz czas do 27 czerwca, żeby złożyć ewentualne odwołanie od negatywnej oceny, przy czym w przypadku zadań dzielnicowych takie odwołanie może złożyć tylko mieszkaniec dzielnicy, której dane zadanie dotyczy.

Odwołanie powinno być opatrzone dopiskiem „Gliwicki Budżet Obywatelski – odwołanie” oraz wskazywać numer wniosku, którego dotyczy. Musi zawierać imię, nazwisko i adres zamieszkania wnoszącego. Warunkiem jego rozpatrzenia jest odniesienie się w treści do uzasadnienia oceny negatywnej.

Odwołania można składać w następujący sposób:

  1. w formie papierowej:
  • w Centrum 3.0 – Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych (dalej: GODS) przy ul. Zwycięstwa 1, w godzinach urzędowania lub listownie na adres GODS; o dacie złożenia wniosku w terminie decyduje data jego doręczenia przez operatora pocztowego do siedziby GODS;
  • w GODS przy ul. Jagiellońskiej 21, w godzinach urzędowania;
  • w GODS przy ul. Studziennej 6, w godzinach urzędowania;
  • w Urzędzie Miejskim przy ul. Zwycięstwa 21 – w Biurze Obsługi Interesantów oraz w filii Urzędu Miejskiego przy ul. Jasnej 31A, w godzinach urzędowania.

2. w formie elektronicznej wyłącznie za pośrednictwem platformy ePuaP/sekaP na adres skrzynki Centrum 3.0 Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych: /GODS/skrytka; odwołanie należy złożyć poprzez wybranie usługi „pismo ogólne”;

3. w przypadku osób, którym rodzaj niepełnosprawności uniemożliwia złożenie odwołania – za pośrednictwem konsultanta ds. osób niepełnosprawnych w Biurze Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Gliwicach, ul. Zwycięstwa 21, w godzinach urzędowania (za okazaniem dokumentu potwierdzającego dane osobowe).

Odwołania zostaną rozpatrzone w terminie 21 dni od daty wpływu.

Wyniki procedury odwoławczej będą publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach, na platformie DecydujMy Razem oraz na tablicy ogłoszeń Urzędu Miejskiego w Gliwicach – nie później niż 1 sierpnia.

Ostateczna lista wniosków poddanych pod głosowanie zostanie opublikowana do 1 sierpnia

Etap głosowania rozpocznie się 24 sierpnia i potrwa do 14 września. Oddać głos będzie można zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznie na platformie partycypacyjnej DecydujMy Razem

Wakacyjny rozkład jazdy

ludzie na rowerze wodnym

Na czas wakacji zmieni się rozkład jazdy niektórych linii komunikacji publicznej organizowanej przez Zarząd Transportu Metropolitalnego. Zmiany będą obowiązywać od 25 czerwca do 31 sierpnia.

Dodatkowo, podczas wakacji letnich wprowadzona zostanie oferta komunikacji zbiorowej do kąpielisk i ośrodków rekreacyjnych, m.in. na linii 650, która kursuje do Ośrodka Wypoczynkowego w Czechowicach. Szczegółowe informacje dotyczące rozkładu jazdy można znaleźć na stronie internetowej rj.metropoliaztm.pl. (mf)

 

Będzie upalnie i burzowo

piorun

W poniedziałek 20 czerwca słupek rtęci w termometrze może osiągnąć nawet 33°C. W Gliwicach będzie upalnie i burzowo.

Po godzinie 14.00 prognozowane są intensywne burze. Może spaść do 35 mm deszczu, a miejscami grad. Wiatr w porywach może osiągać prędkość do 100 km/h.

Ostrzeżenie wydało Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie.

Mazowsze dało koncert w Bojkowie

zespół Mazowsze w strojach ludowych

Słynny zespół Mazowsze 15 czerwca wystąpił w Bojkowie. Artyści zaprezentowali peły muzyki sakralnej podczas koncertu w kościele pw. Narodzenia NMP.

W gliwickiej świątyni wystąpili soliści, chór i orkiestra Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego. Dyrygował Jacek Boniecki. W wydarzeniu licznie wzięli udział mieszkańcy dzielnicy Bojków. Publiczność oklaskiwała takie arcydzieła jak „Gloria” Antonio Vivaldiego, a także krótkie utwory mistrzów kompozycji, takich jak Dionizetti, Faure czy Gounod.

Start It Up 12 edycja

baner

Jak rozwinąć swój startup? Osoby zainteresowane tym zagadnieniem znajdą odpowiedź 23 czerwca podczas XII edycji „Start It Up”, wydarzenia dedykowanego startupom, przedsiębiorcom oraz wszystkim, którzy stawiają pierwsze kroki w biznesie. Spotkanie, które honorowym patronatem objął prezydent Gliwic Adam Neumann, jest bezpłatne i odbędzie się stacjonarnie w Parku Naukowo – Technologicznym ”Technopark Gliwice”.

W dzisiejszych czasach wiele młodych przedsiębiorców nie wie jak zacząć i rozwinąć swój biznes z zakresu różnych branż. Wydarzenie Start It Up umożliwia przestrzeń na  spotkanie się z ekspertami biznesowymi, którzy niewątpliwie są skarbnicą wiedzy oraz poznaniu potencjalnych partnerów biznesowych. Wydarzenie odbędzie się 23 czerwca.
Spotkanie skierowane jest do startup’ów przedsiębiorców oraz wszystkich, którzy chcą skutecznie rozwijać swój biznes, nawiązując relacje biznesowe. Celem wydarzenia jest wymiana doświadczeń pomiędzy środowiskiem startupowym a doświadczonymi ekspertami biznesowymi oraz zdobycie wiedzy i znalezienie partnerów do współpracy przez młode, przedsiębiorcze osoby ze środowiska akademickiego – mówią organizatorzy Start It Up, platformy wymiany wiedzy, która umożliwia współpracę z ekspertami oraz otwartą dyskusję na temat doświadczeń w branży.
Organizatorami przedsięwzięcia są Park Naukowo-Technologiczny „TECHNOPARK GLIWICE” Sp. z o.o. we współpracy z Akceleratorem Technologicznym Gliwice Sp. z o.o. oraz Obserwatorium Specjalistycznym ICT.

Program:
•    17.00 - 17.20 Rozpoczęcie
•    17.20 - 17.35 Mateusz Pawlik - Co-Founder Cambiomed
•    17.35 - 17.50 Bartosz Andraczek - Co-Founder b-interaktive
•    17.50 - 18.05 Michał Świderski - Founder & CEO Software interactive
•    18.05 - 18.20 Rafał Bałaga - Co-Founder & CEO CO. BRICK
•    18.20 - 19.00 Panel dyskusyjny "Trendy w branży IT" poprowadzi Anna Tórz - Poznański Park Naukowo-Technologiczny
•    19.00 Networking w nieformalnej atmosferze przy foodtruck’u

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatne po wcześniejszej rejestracji na stronie https://app.evenea.pl/event/859006-8/.

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej www.startitupgliwice.pl. (mf)