Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 2 września 2020 r.

// 02-09-2020

Nowe oblicze gliwickiego sportu

dzieci biegnące po arenie lekkoatletycznej

Gliwice to miasto wielu sportowych sukcesów i miejsce, w którym można korzystać z rozlicznych aktywności. Nowoczesna Arena Gliwice, stadion piłkarskiej ekstraklasy, boiska, arena lekkoatletyczna, hale, baseny, ścieżki rowerowe czy siłownie na świeżym powietrzu pozwalają gliwiczanom na całoroczne ładowanie baterii. W Gliwicach dużo się dzieje, a mieszkańcy coraz chętniej rozszerzają listę swoich sportowych pasji. W tym sensie sport i rekreacja są miastotwórcze, a tworzenie warunków sprzyjających ich dalszemu rozwojowi to jedno z najważniejszych zadań miejskiego samorządu.

Aby nadać ramy pożądanym kierunkom rozwoju sportu i rekreacji w Gliwicach od 2021 roku, miasto pracuje nad nową strategią sportu. W kluczowym dokumencie, który jako załącznik do projektu uchwały Rady Miasta będzie szeroko omawiany i konsultowany, m.in. ze środowiskiem sportowym i radnymi, główne akcenty stawia się na silniejsze wsparcie tzw. dyscyplin priorytetowych, szkolenie dzieci i młodzieży, dalszy rozwój bazy sportowej i upowszechnianie kultury fizycznej. W planach jest również powołanie nowej miejskiej jednostki sportowej. – To wyjście naprzeciw oczekiwaniom gliwickiego środowiska sportowego i rosnącym potrzebom naszych mieszkańców – podkreśla znaczenie strategii Ewa Weber, zastępca prezydenta Gliwic, odpowiedzialna m.in. za sferę sportu w mieście.

4:14, czyli sport w priorytecie

Piłka nożna, koszykówka i futsal mężczyzn oraz kobieca piłka ręczna to w świetle nowej strategii 4 główne dyscypliny priorytetowe w Gliwicach, w których zawodnicy i zawodniczki osiągnęli już wysoki poziom sportowy, ich kluby mają dobrze rozwiniętą bazę treningową i silną tradycję w mieście, są popularne w kraju, a występy zespołów cieszą się dużym zainteresowaniem publiczności. Obok nich są jeszcze boks, curling, judo, ju-jitsu, kickboxing, kolarstwo, lekkoatletyka, modelarstwo lotnicze, orientacja sportowa, pływanie, siatkówka kobiet, szachy, szermierka i tenis stołowy – 14 dyscyplin z tzw. II grupy priorytetowej, z dużą liczbą zawodników uprawnionych do uczestnictwa w rozgrywkach organizowanych przez polskie związki sportowe, wysokim poziomem sportowym gliwickich klubów i zawodników oraz rozwiniętą bazą sportową przeznaczoną do ich uprawiania.

Jak będą wspierane przez miasto? W każdej z tych dyscyplin dotacje na szkolenie dorosłych zawodników ma otrzymywać tylko jeden gliwicki klub, ten z najwyższym poziomem sportowym. Pozostałe kluby w tych dyscyplinach otrzymają środki wyłącznie na szkolenie sportowe dzieci i młodzieży.

Tu trenuje młodość

Będziemy silnie wspierać szkolenie dzieci i młodzieży zarówno w dyscyplinach priorytetowych, jak i niepriorytetowych – zapowiada Ewa Weber. Szkolenie powinno być prowadzone przez gliwickie kluby sportowe tak, aby młodzi sportowcy mogli w przyszłości osiągnąć wysoki poziom.

Z myślą o dzieciach i młodzieży miasto zadba o dalszy rozwój bazy treningowej. Po arenie lekkoatletycznej przy Syriusza, hali dla bokserów przy Kozielskiej czy ściankach wspinaczkowych w Arenie Gliwice, przyjdzie czas na nowoczesną halę dla szermierzy oraz kompleks pełnowymiarowych boisk piłkarskich (ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem) dla akademii piłkarskiej.

Sport bez ograniczeń!

Na tym nie koniec. Miasto w ramach upowszechniania kultury fizycznej wśród gliwiczan przewiduje zwiększenie liczby klas sportowych w gliwickich szkołach oraz organizację bezpłatnych zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży, osób niepełnosprawnych i seniorów 60+. Treningi i warsztaty będą finansowane z miejskiego budżetu, z wykorzystaniem miejskiej infrastruktury sportowej oraz przy wsparciu nauczycieli-wuefistów z gliwickich szkół i wykwalifikowanych instruktorów. – Takie działania, szczególnie oczekiwane przez gliwiczan, będą wprowadzane stopniowo, w miarę możliwości finansowych miasta – podkreśla Ewa Weber.

Nowe „centrum dowodzenia”

Aby jeszcze efektywniej rozwijać sport, Gliwice przygotowują się do powołania nowej miejskiej jednostki sportowej. Jej zadaniem byłoby zarządzanie obiektami sportowymi i rekreacyjnymi oraz prowadzenie działalności związanej ze sportem amatorskim, masowym i organizacją lokalnych imprez sportowych i rekreacyjnych.

Co jeszcze w strategii?

Poza opisanymi aspektami w dokumencie znajdziemy szczegółową diagnozę stanu sportu w Gliwicach. W założeniu ma być on również bogatym źródłem wiedzy na temat obiektów sportowych i rekreacyjnych w mieście, instytucji i klubów sportowych, uprawianych dyscyplin sportowych, a także źródeł finansowania sportu zarówno wyczynowego, jak i amatorskiego.

Między 2 a 22 września trwają konsultacje społeczne projektu uchwały Rady Miasta Gliwice w sprawie określenia kierunków rozwoju sportu w Gliwicach od 2021 roku. Więcej informacji można znaleźć TUTAJ.

„Mewa” ma udogodnienie dla niepełnosprawnych. Otwarcie pływalni 14 września

pływalnia Mewa

Na krytej pływalni „Mewa” na Sikorniku zamontowano mobilny podnośnik dla osób niepełnosprawnych. Dzięki niemu kąpieli mogą zażywać również osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich. Uwaga! Po przerwie pływalnia wznowi działalność 14 września. Podobnie „Delfin” przy ul. Warszawskiej.

Z urządzenia mogą korzystać osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku inwalidzkim oraz osoby o ograniczonej zdolności motorycznej. Urządzenie pozwala w łatwy i komfortowy sposób przetransportować użytkownika do basenu, pod prysznic czy do szatni basenowej – wyjaśnia Iwona Janik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych.

Mobilny podnośnik dla osób niepełnosprawnych na pływalni „Mewa” został kupiony przez Miejski Zarząd Usług Komunalnych w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego BO 2020.  Kosztował 29 160 zł.

Po przerwie basen będzie czynny od 14 września, podobnie jak zamknięta dotychczas pływalnia „Delfin” przy ul. Warszawskiej. W przypadku „Mewy”, jednocześnie w basenie będą mogły przebywać 52 osoby, na „Delfinie” – 60. Zasady dotyczące funkcjonowania basenów obowiązujące w związku z sytuacją epidemiczną można znaleźć na stronie MZUK. (mf)

Kopernik w formie

urządzenia SWP Kopernik

Mieszkańcy dzielnicy Kopernik zyskali kolejne miejsce, w którym mogą systematycznie dbać o formę oraz dobre samopoczucie. Przy ul. Gwiazdy Polarnej wybudowano specjalną przestrzeń wyposażoną w zestaw drążków do ćwiczeń fizycznych z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała. Zadanie zostało zrealizowane w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2020.

Street workout park zbudowano wśród zieleni, pomiędzy ul. Gwiazdy Polarnej i Syriusza. Miłośnicy aktywności fizycznej mają do dyspozycji zestaw drążków, drabinki i poręcze na których mogą dbać o formę. W pobliżu pojawiły się też ławki i kosze na śmieci oraz tablice regulaminowe. Dla wygody ćwiczących, z płyt gumowych EPDM wykonano nawierzchnię amortyzującą upadki, a dla sprawnej komunikacji z otoczeniem - chodnik wyłożony kostką. Inwestycję w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2020 wykonał Miejski Zarząd Usług Komunalnych. Nowy street workout park kosztował 99,7 tys. zł. To już czwarta tego typu atrakcja w Gliwicach. Poprzednie znajdują się na Trynku przy ul. Jasnej, w Brzezince przy ul. Olsztyńskiej i Starych Gliwicach przy ul. Sadowej. Ponadto, mniejsze tego typu elementy do street workoutu można znaleźć na skwerze Nacka przy ul. Toszeckiej oraz na terenie parku Chrobrego. (mf)