Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 2 listopada 2020 r.

// 02-11-2020

Zamknięcie cmentarzy na 3 dni

covid

Rząd podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy w dniach 31 października oraz 1 i 2 listopada. Nie dotyczy to jednak pogrzebów - uroczystości pogrzebowe będą mogły się odbywać w tym czasie.

Rząd apeluje o rozłożenie wizyt na cmentarzach w najbliższym okresie. Nadal obowiązuje limit osób, które mogą uczestniczyć w uroczystościach religijnych, np. w mszy świętej czy pogrzebie. W kościele może przebywać max. 1 osoba na 7 m2.

Więcej informacji na stronie gov.pl/koronawirus.

 

Aktualne zasady i ograniczenia

Wspieraj Seniora

baner

Seniorzy mogą skorzystać z kolejnej formy wsparcia – aby zachować bezpieczeństwo i nie wychodzić z domu w czasie pandemii, wystarczy zadzwonić i uzyskać pomoc przy  zabezpieczeniu artykułów pierwszej potrzeby.

Ze względu na bezpieczeństwo osób starszych, by ograniczyć konieczność ich wychodzenia podczas pandemii, Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach przystąpił do ogólnopolskiego programu “Wspieraj seniora”. Dzięki temu gliwiczanie w wieku 70+, którzy w obowiązującym stanie epidemii zdecydują się na pozostanie w domu, a nie mają możliwości skorzystać ze wsparcie rodziny, mogą liczyć na pomoc innych osób, które chętnie zrobią zakupy, wykupią recepty, wyniosą śmieci czy wyprowadzą psa. Koszt zakupów ponosi osoba zlecająca zakupy.

Aby uzyskać pomoc wystarczy zadzwonić na ogólnopolską infolinię (22/505-11-11) uruchomioną w ramach programu Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów lub pod numer 516-040-156 – czynny w godzinach urzędowania Ośrodka Pomocy Społecznej (poniedziałek: 7.30-17.00; wtorek-piątek: 7.30-15.30).

Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej OPS w Gliwicach. (mf)

Wierszem do nas mów ;-)

dziewczynka ucharakteryzowana, w żółtym kapeluszu

W czasie epidemii koronawirusa wielu z nas najbardziej tęskni za kontaktami międzyludzkimi. Teatr Miejski w Gliwicach zaprasza do udziału w konkursie recytatorskim, którego tematem jest spotkanie.

Zgłoszenia można publikować jako posty na Facebooku, oznaczając Teatr Miejski w Gliwicach i dodając tag #tmgspotkanie. W poetyckiej rywalizacji mogą wziąć udział mieszkańcy województwa śląskiego od 7 lat. Autor najciekawszej recytacji wystąpi na scenie gliwickiego teatru, jako statysta w wybranym spektaklu.

Regulamin jest dostępny na stronie teatr.gliwice.pl. Zgłoszenia konkursowe można publikować do 11 grudnia.

Harcówka po nowemu

Harcówka po remoncie

Zakończył się remont siedziby gliwickich harcerzy przy Alei Przyjaźni. Zadanie zostało zrealizowane w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2020.

W ramach modernizacji częściowo wymieniono i wyremontowano stolarkę drzwiową, wymieniono podłogi, pomalowano ściany, wymieniono też oświetlenie i grzejniki. Inwestycja została wykonana w ramach GBO 2020 i kosztowała 84,6 tys. zł.
W Hufcu ZHP Ziemi Gliwickiej jest około 700 harcerzy. Z siedziby przy alei Przyjaźni korzystają od 2009 r. Do dyspozycji mają dużą salę spotkań, biuro komendy hufca, biuro skarbnika i łazienkę. (mf)

Izolatoria w śląskich uzdrowiskach

uśmiechnieta kobieta w masce

Od października liczba osób zakażonych koronawirusem rośnie w zastraszającym tempie. Znów potrzebne stały się izolatoria, czyli miejsca dla ludzi, którzy łagodnie lub bezobjawowo przechodzą zakażenie SARS-CoV-2, a nie mogą odbywać izolacji w swoim mieszkaniu ze względu na domowników, którzy nie ulegli zakażeniu lub znajdują się w grupie ryzyka z powodu wieku i chorób współtowarzyszących. W województwie śląskim działają obecnie trzy izolatoria: dwa w Ustroniu i jedno w Istebnej.

W Ustroniu izolatoria uruchomiono w budynku Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego „Muflon” oraz na terenie Sanatorium „Równica”. Z kolei w Istebnej na rzecz walki z wirusem przysposobiono obiekt Wojewódzkiego Centrum Pediatrii „Kubalonka”.

Obecnie w tych trzech placówkach oferujących łącznie blisko 380 miejsc odosobnienia przebywają 102 osoby – informuje Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy wojewody śląskiego. Jeśli zajdzie taka potrzeba, na terenie województwa otwarte zostaną kolejne izolatoria. Przypomnijmy, że są tam kierowane: osoby zakażone koronawirusem o łagodnym przebiegu choroby, lecz niewymagające leczenia w szpitalu; osoby, które podejrzewa się, że mogą być zakażone (np. oczekują na wynik testu); osoby zakażone, które mają zalecenie przebycia izolacji w domu, ale z obawy o zakażenie bliskich z grupy podwyższonego ryzyka (np. z obniżoną odpornością lub osoby starsze) nie powinny w nim przebywać, oraz osoby, które zostały przez lekarza skierowane do domowej izolacji (kwarantanny), lecz z różnych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania. Możliwość kierowania pacjentów do izolatoriów mają zarówno szpitale, jak i lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

 

 

Kino jest sztuką

drewniany chłopic rozmawia przy stole z mężczyzną

Europejski Dzień Kina Artystycznego to międzynarodowe święto kin studyjnych. Z tej okazji gliwicki Amok zaprasza w niedzielę 8 listopada na pięć świetnych filmów.

O godz. 16.00 na dużej sali zaplanowano seans dla młodych kinomanów. Filmowa baśń „Pinokio” w reżyserii Matteo Garrone imponuje stroną wizualną. W roli Gepetta wystąpił Roberto Benigni, nagrodzony Oscarem za kreację w filmie „Życie jest piękne”. O godz. 16.30 w małej sali kina Amok (ul. Dolnych Wałów 3) rozpocznie się projekcja filmu dokumentalnego „Tony Halik”. Legendarny podróżnik dzięki swoim programom telewizyjnym pokazywał Polakom miejsca, o których nawet im się nie śniło.

Na godz. 18.00 zaplanowano projekcję filmu „Polot” w reżyserii Michała Wnuka. O godz. 18.30 coś dla miłośników kryminałów. W małej sali wyświetlony zostanie film „Słudzy”, osadzony w realiach zimnej wojny. Głównymi bohaterami są dwaj studenci teologii, którzy za murami czechosłowackiego klasztoru mierzą się ze zdradą i złamanym życiem.

O godz. 20.15 rozpocznie się ostatnia projekcja w ramach Europejskiego Dnia Kina Artystycznego. Amok przygotował dla widzów thriller „Tylko zwierzęta nie błądzą”. Pełna napięcia intryga w reżyserii Dominika Molla gubi tropy, mistrzowsko sterując uwagą widza.

Bilety na filmy w ramach Europejskiego Dnia Kina Artystycznego będą w promocyjnych cenach 14 i 12 zł.

Piast górą w Lęborku

futsaliści w akcji

Szóste zwycięstwo w tym sezonie odniosła futsalowa drużyna Piasta. Gliwiczanie pokonali na wyjeździe TEAM Lębork 4:3. Bramki dla drużyny prowadzonej przez Orlando Duarte strzelali Mateusz Mrowiec (2), Rafał Franz oraz Ixemad Cabrera.

Piast atakował od początku tego spotkania i w 4. minucie objął prowadzenie. Ixemad zagrał do Mrowca, który znalazł się w sytuacji sam na sam z bramkarzem gospodarzy i strzałem między nogami Czekirdy umieścił piłkę w bramce. 45 sekund później Dasaiev popędził lewą stroną, zdecydował się na strzał, piłka trafiła w rękę Łapigrowskiego, który stał na linii bramkowej i sędzia bez wahania wskazał na 6 metr. Rzut karny pewnie na drugiego gola zamienił Franz. W 18. minucie bramkarz gospodarzy rozpoczął akcję, którą przy dość biernej postawie zawodników Piasta skutecznie zakończył Tabares. Wynikiem 2:1 na korzyść dla gości zakończyła się pierwsza połowa, choć powinno być przynajmniej 5:1.

Od początku drugiej połowy gliwiczanie dążyli do podwyższenia wyniku i udało się to w 26. minucie. Najpierw Widuch nogami obronił strzał Lucasa, sam wyszedł z piłką do połowy boiska, zagrał do Dasaieva, który wyłożył futsalówkę Ixemadowi, a ten strzałem z pierwszej piłki podwyższył wynik na 3:1. W 31. minucie Widuch zagrał do Mrowca, ten zdecydował się na strzał, zaskakując tym uderzeniem Czerkidę. Wydawało się, że takie prowadzenie da już pewne zwycięstwo, ale w 35. minucie gospodarze mieli przedłużony rzut karny, który wykorzystał Madziąg. Miejscowi zwietrzyli szansę na odrobienie strat, wycofali bramkarza i zdobyli trzeciego gola. Ostatnie minuty miały być więc dość nerwowe dla gliwiczan, którzy jednak utrzymali korzystny dla siebie rezultat i zasłużenie zainkasowali trzy punkty. Dzięki wygranej podopieczni Orlando Duarte przesunęli się na drugie miejsce w tabeli.

(piast.gliwice.pl)

Gotowi na zimę

odśnieżarka na ulicy

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął Akcję Zima. Zadba o odśnieżanie gliwickich dróg, chodników i przystanków autobusowych.

Akcją objętych jest 700 ulic z miejscami parkingowymi, chodniki i ścieżki rowerowe, niemal 400 przystanków komunikacji miejskiej oraz niektóre wewnętrzne drogi niepubliczne. Firmy wyłonione w przetargu pozostają do dyspozycji zamawiającego od 1 listopada do 3 kwietnia. Szczegółowy wykaz dróg, o które dba ZDM można znaleźć pod adresem: https://zdm.gliwice.pl/zdm/akcja-zima.

Akcję Zima uruchamiał będzie koordynator ZDM, po wcześniejszym zapoznaniu się z prognozą pogody i komunikatami ze stacji meteorologicznych, rozmieszczonych na terenie Gliwic. Dla usprawnienia przebiegu prac, na czas zimy teren miasta dzielony jest na 12 rejonów. W pierwszej kolejności, do godziny po ustaniu opadów śniegu odśnieżane są główne ciągi komunikacyjne: Drogowa Trasa Średnicowa, Droga Krajowa nr 88 oraz ulice: Rybnicka, Pszczyńska, Toszecka, Tarnogórska. Pozostałe drogi w mieście muszą być przejezdne i zabezpieczone przed śliskością do trzech godzin od ustania opadu śniegu. Informacje na temat sytuacji na drogach zamieszczane są na tablicach zmiennej treści – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy ZDM w Gliwicach.

Uwagi i spostrzeżenia związane z prowadzeniem Akcji Zima po jej rozpoczęciu będzie można zgłaszać pracownikom ZDM lub całodobowo dyspozytorowi Centrum Ratownictwa Gliwice pod numerem telefonu: 32/231-98-76.

Więcej informacji na ten temat oraz kontakt do miejskich koordynatorów Akcji Zima można znaleźć na stronie www.zdm.gliwice.pl.

Uwaga! Nie wszystkie drogi i chodniki na terenie miasta znajdują się w gestii ZDM. Część z nich należy do innych zarządców np. wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych. Za odśnieżanie chodników przed posesjami prywatnymi odpowiadają ich zarządcy i właściciele.
Za zimowe utrzymanie alejek odpowiada również Miejski Zarząd Usług Komunalnych. (mf)

Rusza modernizacja placu zabaw w Sośnicy

plac zabaw przy ul. Dzionkarzy

Rozpoczęła się modernizacja placu zabaw przy ul. Dzionkarzy w Sośnicy, który powstał w 2012 r. w ramach konkursu „Nivea”. Teraz zostanie odnowiony – stare urządzenia zastąpi nowe, wielofunkcyjne, wyposażone w drabinki, tablice edukacyjne i zjeżdżalnie. Zadanie zostanie zrealizowane w ramach Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego 2020.

Do dyspozycji najmłodszych gliwiczan będą też huśtawki, wielomodułowa piaskownica, karuzele, bujaki, trampolina oraz hamak. Dodatkowo zamontowane zostaną ławki oraz stojak na rowery. Prace powinny zakończyć się na początku grudnia. Zadanie o wartości 391 789 zł, w ramach GBO 2020 realizuje Miejski Zarząd Usług Komunalnych w Gliwicach.

Po zakończeniu prac plac zabaw będzie doskonałym uzupełnieniem aktywnej strefy sportu i  rekreacji, która powstaje w Sośnicy przy krytej pływalni Neptun. Dotychczas wybudowano tam już siłownię zewnętrzną, boisko i 6-muldowy pumptrack dla rowerzystów oraz miłośników ekstremalnej jazdy na hulajnogach i rolkach. Do końca listopada strefę sportu i rekreacji ma uzupełnić jeszcze street workout park wyposażony w drabinki, poręcze, koła gimnastyczne i zestaw drążków do ćwiczeń fizycznych z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała, na których miłośnicy smukłej sylwetki i zdrowego stylu życia będą mogli szlifować formę. W pobliżu pojawią się też nowe elementy małej architektury – ławki i kosze na śmieci. Na realizację tej inwestycji przeznaczono 99 630 zł. Wykona ją firma WERAN Sp. z o.o. z Wrocławia. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, z nowego street workout parku będzie można skorzystać pod koniec listopada. Inwestycja o wartości 99 630 zł również zostanie zrealizowana w ramach GBO 2020.  (mf)

Śląsk ograł GTK

GTK w  akcji

Licznik serii zwycięstw z rzędu na własnym parkiecie zatrzymał się u GTK na liczbie pięć. Osłabiony WKS Śląsk Wrocław był konsekwentny do bólu i, mimo problemów w końcówce spotkania, przechylił szalę zwycięstwa na swoją stronę. Gliwiczanie przegrali 85:91, wykorzystując zaledwie 10 rzutów wolnych z 18 oddanych.

Zespół z Dolnego Śląska przyjechał do Gliwic mocno osłabiony. To zmusiło szkoleniowca gości do skorzystania z innych zawodników i tym sposobem w Energa Basket Lidze zadebiutował Kacper Marchewka. Zanim jednak młody koszykarz pojawił się na parkiecie, prym na boisku wiedli miejscowi. GTK wygrało pierwszą kwartę, bo z dystansu trafił Varnado, a Śląsk odpowiedział tylko podkoszową akcją Akosza Kellera (23:22). 

W drugiej części meczu walka była jeszcze bardziej wyrównana. Żaden z zespołów nie potrafił odskoczyć na więcej niż cztery punkty przewagi. Gliwiczanie zatracili wcześniejszą skuteczność. Ostatecznie oba zespoły udały się do szatni przy równowadze (39:39).

Po przerwie lepiej zaczęli miejscowi, wrocławianie robili jednak wszystko, by ponownie odskoczyć. Riposta drużyny Matthiasa Zollnera była najwyższej próby. Zza łuku trafił Perkins, a Varnado dołożył punkty z bliższej odległości (59:59). Po 30 minutach gry GTK odskoczyło na trzy punkty przewagi (66:63) . 

Po wznowieniu gry gospodarze pilnowali, by cały czas być przed rywalem. Wrocławianie wrócili do gry za sprawą Kellera, który wykorzystał dwa podania Jovanovicia (82:81). Kiedy jednak „trójkę” trafił Gołębiowski, wydawało się że gliwiczanie mają mecz pod kontrolą. Innego zdania był Jovanović, który praktycznie w pojedynkę rozstrzygnął losy tego spotkania. Najpierw trafił zza łuku, a następnie skutecznie egzekwując rzuty wolne, nie pozwolił, by gliwiczanie mieli szansę na doprowadzenie do dogrywki. Zespół Matthiasa Zollnera w końcowych fragmentach meczu popełniał błędy w ataku i nie dał sobie szansy na przedłużenie serii domowych zwycięstw.

(GTK)

Politechnika wytwarza ozonatory. Można pomóc!

ozonator

Naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowali ozonatory pozwalające na szybką i skuteczną dezynfekcję pomieszczeń. Uczelnia przekazała już 30 urządzeń placówkom medycznym; trwają prace nad wytworzeniem kolejnych egzemplarzy. Zapotrzebowanie jest znacznie większe, dlatego Politechnika Śląska zaprasza do współpracy firmy, instytucje, podmioty gospodarcze i samorządowe. Możliwe jest także indywidualne wsparcie finansowe w ramach akcji „Politechnika przeciw epidemii”.

 
Do tej pory w ramach walki z koronawirusem do placówek medycznych, ratowniczych, a także innych jednostek uczelnia przekazała 30 takich urządzeń. – Od początku pandemii Politechnika Śląska jako uczelnia techniczna włącza się we wszystkie działania i wspomaga swoimi kompetencjami przede wszystkim służby medyczne. Współpracujemy z ratownikami medycznymi i górskimi, z lekarzami, strażą pożarną oraz z ośrodkami i służbami, które działają w ogniskach koronawirusa – mówi dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ, Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej.
 
Obecnie, ze względu na to, że epidemia bardzo się nasila, otrzymujemy na Politechnice Śląskiej zapytania od wielu służb o ozonatory. Dlatego zwracam się do wszystkich osób z otoczenia społeczno-gospodarczego, przyjaciół Politechniki Śląskiej i wszystkich, którzy do tej pory z nami współpracowali lub chcą rozpocząć współpracę, z prośbą o pomoc i wsparcie. Potrzebujemy środków finansowych na zakup części do budowy tych ozonatorów. Zapraszamy do współpracy osoby i firmy, które wspomogą nas dostawą elementów elektronicznych i innych części, z których wytwarzane są ozonatory. Współpracujemy już w tym zakresie z firmą APA Group, która nieodpłatnie wspiera nas w dostarczaniu części i w budowaniu ozonatorów – dodaje prof. Anna Timofiejczuk. 
 
Ozonator wykonany na Politechnice Śląskiej wyróżnia się szybkością działania – generowanie 40g ozonu w ciągu godziny pozwala na skrócenie czasu pracy urządzenia do 15 minut. Może pracować nieustannie przez maksymalnie 2 godziny. Urządzenie jest łatwe w użytkowaniu. Posiada wbudowany programator, umożliwiający ustawienie czasu działania. Te parametry decydują o większej wydajności, niż wiele podobnych urządzeń dostępnych na rynku.
 
Jak podkreśla dr hab. inż. Damian Gąsiorek, prof. PŚ, prodziekan ds. Współpracy i Rozwoju Wydziału Mechanicznego Technologicznego, ozonator usuwa mikroby, pleśnie, bakterie oraz wirusy. – Odkażamy za pomocą ozonu, czyli cząsteczki tlenu – O3. Ten dodatkowy atom powoduje, że ta cząsteczka nie jest cząstką standardowego tlenu. Stara się ona wejść w reakcje chemiczne, rozbijając związki i czyniąc je niegroźnymi. Utlenianie wszystkich elementów, które są dla nas groźne, to metoda pozbycia się wirusa ze wszystkich powierzchni – dodaje. Ze względu na bezpieczeństwo w ozonowanym miejscu nie mogą przebywać ludzie, a także zwierzęta. Przed rozpoczęciem działania należy usunąć z pomieszczenia rośliny oraz zabezpieczyć sprzęt elektroniczny, a po zakończonej pracy ozonatora wywietrzyć pomieszczenie. Urządzenie można uruchomić zarówno w pomieszczeniach, jak i we wnętrzach pojazdów. – Autobusy, tramwaje, pociągi. Te środki transportu również powinny być brane pod uwagę – zauważa prof. Damian Gąsiorek.
 
Pozyskanie wsparcia pozwoli na przygotowanie dowolnej liczby ozonatorów i dalsze działania związane z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. W prace nad procesem złożenia kolejnych urządzeń włączyli się także studenci Politechniki Śląskiej we współpracy z naukowcami. Środki finansowe można przekazywać na konto programu „Politechnika przeciw epidemii”, nr PL 20 1050 1214 1000 0024 6643 9409, z dopiskiem „Ozonator”. (PolSl)

 

ePUAP to oszczędność czasu i pieniędzy

laptop z logo ePUAP-u

Składanie wniosków za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej się opłaca. Klienci oszczędzają na kosztach wydruku i przesyłki.

Wiele spraw urzędowych można załatwić, korzystając z platformy ePUAP. Administrator konta posługuje się tak zwanym Profilem Zaufanym, dzięki któremu może składać wnioski. Jest to bezpłatne narzędzie, dzięki któremu można potwierdzić swoją tożsamość w Internecie. Instrukcję krok po kroku, jak założyć PZ, można znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany.

ePUAP jako forma kontaktów z urzędami jest dostępna zarówno dla osób fizycznych, jak i klientów instytucjonalnych (którzy mogą działać za pośrednictwem swoich przedstawicieli, osób upoważnionych). Co istotne, wartość dokumentów elektronicznych złożonych przez ePUAP jest taka sama, jak tych złożonych papierowo. O tym, że w efekcie wyboru elektronicznej formy komunikacji z urzędem skraca się czas załatwiania spraw, wiedzą przede wszystkim ci klienci, którzy często załatwiają sprawy urzędowe.

Zachęcamy do załatwiania spraw w Urzędzie Miejskim w Gliwicach elektronicznie – bez wychodzenia z domu.