Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 2 grudnia 2019 r.

// 02-12-2019

Czas przełomów – Górny Śląsk w XX wieku

wykłąd w radiostacji, kobieta prelegentka i osoby na publiczności

Warsztaty dla nauczycieli, organizowane przez Muzeum w Gliwicach i katowicki IPN, rozpoczęły się 28 listopada. Przed uczestnikami jeszcze trzy bloki tematyczne.

Cykl składa się z czterech bloków tematycznych dotyczących przełomowych momentów w dziejach Górnego Śląska w XX wieku. Do poprowadzenia warsztatów zaproszono doświadczoną kadrę historyków, którzy na co dzień nie tylko badają najnowsze dzieje naszego regionu, ale uczestniczą również w przygotowaniu podstawy programowej oraz scenariuszy zajęć do nauczania historii, a także specjalizują się w pracy edukacyjnej z dziećmi i młodzieżą. Oprócz wykładów merytorycznych zaprezentowane zostaną materiały edukacyjne dotyczące poszczególnych zagadnień, źródła oraz miejsca pamięci.

W ramach szkolenia uczestnicy otrzymują pakiet zawierający:

  • imienny certyfikat
  • materiały edukacyjne, w tym publikacje,
  • scenariusze zajęć.

Szczegółowy harmonogram jest dostępny na stronie Muzeum w Gliwicach.

Sił starczyło na trzy kwarty

GTK Gliwice

GTK Gliwice przez trzy kwarty toczyło wyrównany pojedynek z BM Slam Stalą Ostrów Wielkopolski. Niestety, doświadczony zespół gości w ostatniej kwarcie zagrał zdecydowanie lepiej i odniósł pewne zwycięstwo. Dla zespołu Pawła Turkiewicza była to czwarta domowa porażka.

Z przebiegiem meczu mozna zapoznać się TUTAJ.

Przed kolejnym ligowym spotkaniem gliwiczanie mają 11 dni przerwy. 10 grudnia zagrają u siebie z Legią Warszawa. Wcześniej 4 grudnia o godz. 19.00 w ramach rozgrywek Alpe Adria Cup zmierzą się na własnym parkiecie z BK Klosterneuburg Dukes.
 

Futbol bywa okrutny

Piast Gliwice

To był dziwny mecz. Piast Gliwice grał, ale to Śląsk Wrocław strzelał bramki. Końcowy wynik jest trudny do przyjęcia, ponieważ to podopieczni Waldemara Fornalika w pierwszej połowie byli wyraźnie lepsi, a w drugiej połowie stracili trzy gole. 

To był nieprawdopodobny mecz. Jeżeli chodzi o pierwszą połowę, to powinniśmy prowadzić nawet trzy do zera. Gra była płynna, mieliśmy pomysł na rozgrywanie i stwarzaliśmy sytuacje – komentował po spotkaniu trener Niebiesko-Czerwonych. – W drugiej połowie po rzucie rożnym i tym dyskusyjnym rzucie karnym w naszej grze coś się zacięło. Nie mogę do końca zganić swoich zawodników za postawę w tym spotkaniu, ponieważ starali się, ale Śląsk był do bólu skuteczny. Dawno nie graliśmy takiego meczu… – stwierdził Waldemar Fornalik.

 

Szkoleniowiec podkreślił, że drużyna jest razem w dobrych, jak i tych gorszych momentach. – Wspólnie wygrywamy i się cieszymy, tak samo wspólnie przegrywamy. Na pewno nie jesteśmy zadowoleni z tego, co się wydarzyło – powiedział na konferencji pomeczowej trener Piasta Gliwice.

Porażka ze Śląskiem była drugą przegraną Niebiesko-Czerwonych z rzędu w rozmiarze 0:3. Jednak w wykonaniu gliwiczan były to dwa różne spotkania. – Nie można porównywać tych dwóch meczów. Przeciwko Śląskowi drużyna zagrała o klasę lepiej i tych sytuacji było zdecydowanie więcej. W Poznaniu mecz również mógł się inaczej potoczyć, ponieważ tam również nieszczęście zaczęło się od rzutu karnego – zauważył opiekun mistrzów Polski.

Biuro Prasowe
GKS Piast SA 

I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem!

krew

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaprasza 3 grudnia do udziału w Mikołajkowej Akcji Krwiodawstwa przy Wydziale Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Hali „Nowej” Ośrodka Sportu przy ul. Kaszubskiej 28. Mikołajkowe ambulanse RCKiK będą czekać na chętnych od godz. 11.00 do 17.00.

Dla wszystkich oddających w tym dniu krew Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przygotowało niespodzianki i słodkości. Szczegóły akcji TUTAJ.
 

Mieszkańcu! Studencie! I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem!

Nie bądźmy obojętni! To trudny czas

bezdomni

Jak pomóc przetrwać zimę wszystkim tym, którzy z wyboru lub przymusu mogą znaleźć się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia – zarówno osobom bezdomnym, jak i samotnym, starszym lub niepełnosprawnym sąsiadom w trudnej sytuacji życiowej? Niezbędne informacje podaje Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach.

Pamiętajmy! Zwracajmy uwagę na swoich sąsiadów i osoby z najbliższego otoczenia, czy w okresie trudnych warunków pogodowych posiadają odpowiednie warunki mieszkaniowe, niezagrażające zdrowiu i  życiu. Reagujmy też, gdy napotkamy osoby bezdomne lub będące pod wpływem alkoholu, a pozostające w przestrzeni publicznej!

Warto pamiętać numery telefonów alarmowych, które należy wybrać w sytuacjach zagrożenia: 997 – policja, 986 – straż miejska, 999 – pogotowie ratunkowe, 112 – służby ratownicze.

Jak co roku w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach (WCZK) działa także bezpłatny numer 987. To infolinia dla osób bezdomnych, czynna w sezonie jesienno-zimowym, pod którą można uzyskać informację na temat noclegów czy wyżywienia.

Pomoc dla osób bezdomnych w Gliwicach można uzyskać bezpośrednio w siedzibie OPS-u u pracowników socjalnych Zespołu ds. bezdomności (ul. Ziemowita 1, pok. 4, 5,  tel. 32/337-11-81, 32/335-96-74) lub w sekretariacie Działu Pomocy Środowiskowej przy ul. Górnych Wałów 9, pok. 126 (tel. 32/335-96-27). Jak deklaruje OPS, bezdomnym mężczyznom i kobietom z ostatnim stałym zameldowaniem w Gliwicach zapewniane jest tymczasowe schronienie na terenie miasta i poza Gliwicami. 

Wszystkie osoby bezdomne mogą uzyskać  tymczasowe schronienie  w całodobowej ogrzewalni przyul. Składowej 4, prowadzonej na zlecenie Miasta Gliwice przez Towarzystwo Pomocy Św. Brata Alberta.  Ogrzewalnia umożliwia interwencyjny, bezpieczny pobyt w ogrzewanych pomieszczeniach wyposażonych w miejsca siedzące, również osobom  pod wpływem alkoholu lub środków psychoaktywnych, które są zdolne do samodzielnej obsługi, a których stan zdrowia nie zagraża zdrowiu i życiu innych osób przebywających w placówce.

Inna pomoc oferowana osobom bezdomnym i potrzebującym to m. in. posiłki w 3 jadłodajniach na terenie Gliwic, umożliwienie kąpieli, pomoc finansowa (w szczególności na leki, opał, odzież, obuwie itp.), pomoc w formie usług opiekuńczych, objęcie ubezpieczeniem umożliwiającym bezpłatne korzystanie ze świadczeń zdrowotnych.

Dodatkową pomoc osobom bezdomnym na terenie Gliwic udzielają organizacje pozarządowe wydające  paczki żywnościowe oraz odzież:

1. Polski Czerwony Krzyż,  ul. Wrocławska 16

  • paczki żywnościowe wydawane od poniedziałku do piątku (po okazaniu skierowania wystawionego przez pracownika socjalnego),
  • pieczywo – wydawane od godz. 7.30,
  • odzież używana – wydawana w godzinach od 10.00 do 12.00,
  • żywność pochodząca z programu FEAD – Podprogram 2019 (Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014–2020 współfinansowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym ) – wydawana od grudnia 2019 do czerwca 2020 r.

2. Caritas Diecezji Gliwickiej,  ul. Ziemowita 2

  • żywność – wydawana w poniedziałek i środę w godz. 14.00–15.00 (po okazaniu skierowania wystawionego przez pracownika socjalnego),
  • odzież używana – wydawana przy parafii Chrystusa Króla  w środy, a przy Parafii św. Bartłomieja we wtorki.

3. Gliwicki Bank Żywności, ul. Anny Jagiellonki 48 – prowadzony przez Fundację 4R – Rodzina, Radość, Refleksja, Rozwój i stowarzyszenie Chrześcijańsko-Społeczne „Nowe Życie”

  • żywność - wydawana w środy i piątki od godz. 14.30.

 

Nie bądźmy obojętni!

Osoby doświadczające przemocy lub osoby znajdujące się w innej sytuacji kryzysowej mogą zwrócić się o pomoc do Ośrodka Interwencji Kryzysowej znajdującego się przy ul. Sikorskiego 134, tel. 32/335-53- 40, czynnego przez cały rok 24 godziny na dobę. Celem pracy Ośrodka Interwencji Kryzysowej jest natychmiastowa, doraźna pomoc osobom pozostającym w sytuacji przemocy domowej.

Przy Ośrodku Interwencji Kryzysowej działa Hostel dla osób doświadczających przemocy domowej oraz  Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet  w Ciąży.

Osoby wymagające  pomocy i wsparcia  można zgłaszać  u pracowników socjalnych w 4 filiach Ośrodka Pomocy Społecznej, zgodnie z miejscem zamieszkania:

  • Filia 1, ul. Reymonta 18 oraz Punkty Rejonowe filii 1 (ul. Krzywa 2/4, ul. Bł. Czesława 36)
  • Filia 2, ul. Fiołkowa 26 oraz Punkt Rejonowy filii 2 (ul. Dziewanny 2)
  • Filia 3, ul. Bojkowska 20
  • Filia 4, ul. Ziemowita 1

Pracownicy socjalni udzielą pomocy w pn. od 9.00 do 11.00 i od 15.00 do 16.30, we wt. od 8.00 do 10.00, w śr. od 8.00 do 10.00, w czw. od 13.00 do 15.00, w pt. od 8.00 do 10.00.

Sekretariat Działu Pomocy Środowiskowej jest czynny w pn. od 7.30 do 17.00, od wt. do czw. od 7.30 do 15.30, a w pt. od 8.00 do 13.30.

Mikołajkowy Wrak-Race

wrak race

W niedzielę, 8 grudnia na terenie giełdy samochodowej odbędzie się szczególna, mikołajkowa odsłona Wrake-Race Silesia – wyścigi wysłużonych pojazdów w świątecznej atmosferze.

Wrak-Race Silesia to samochodowa walka o przetrwanie, mordercze wyścigi samochodów które „lata świetności” mają już za sobą, a ich wartość nie przekracza tysiąca zł.

Każdy z zawodników będzie miał do pokonania 15 minut na specjalnie przygotowanym torze w biegu kwalifikacyjnym. Tuż po nim odbywają się 15-minutowe półfinały i wielki finał.

Zgodnie z obyczajem przed finałem odbędzie się 15 minutowy bieg „ostatnie tchnienie” dla zawodników, którzy nie zakwalifikowali się do półfinałów.

Najbliższy, mikołajkowy Wrak-Race Silesia odbędzie się, w niedzielę 8 grudnia na terenie Giełdy Samochodowej przy ul. Kujawskiej. Tradycyjnie wszystkie pojazdy biorące udział w tej edycji wystąpią w świątecznych przebraniach.

Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie internetowej www.wrak-race.pl. (mf)

Grudniowy "Bieg na 6 łap"

pies i człowiek

Zachęcamy do udziału w ostatnim w tym roku spotkaniu z podopiecznymi gliwickiego schroniska dla zwierząt. Bez względu na pogodę „Bieg na 6 łap” odbędzie się w sobotę, 7 grudnia. Startujemy o godz. 11.00.

Ostatnie pieski wyjdą na spacer najpóźniej o godz. 13.00. Więcej informacji na temat wydarzenia oraz link do rejestracji uczestnictwa w biegu można znaleźć na funpage’u Miejskiego Zarządu usług Komunalnych. (mf)