Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 2 czerwca 2021 r.

// 02-06-2021

Dotacje na wymianę pieców. Konsultacje regulaminu

baner

Trwają konsultacje społeczne dotyczące regulaminu naboru wniosków i realizacji projektu  "Czyste powietrze nad Gliwicami - wymiana indywidualnych źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych". Uwagi można zgłaszać do 4 czerwca.

Miasto Gliwice planuje ubiegać się o dofinansowanie zadania "Czyste powietrze nad Gliwicami - wymiana indywidualnych źródeł ciepła w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych" w ogłoszonym przez Zarząd Województwa Śląskiego naborze nr.: RPSL.04.06.01-IZ.01-24-403/21 Oś Priorytetowa IV Efektywność energetyczna, odnawialne źródła energii i gospodarka niskoemisyjna, Działanie 4.6 Czyste powietrze, Poddziałanie 4.6.1 Czyste powietrze - konkurs (w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020).

Zgodnie z założeniami i wymaganiami tego konkursu, realizacja zaplanowanego zadania będzie polegała na udzielaniu grantów mieszkańcom Gliwic, będących właścicielami budynków jednorodzinnych, na wymianę nieekologicznych źródeł ciepła. Wsparciem zostaną objęte zadania polegające na podłączeniu budynku do sieci ciepłowniczej, a w przypadku, gdy jest to technicznie niemożliwe (bądź nieuzasadnione ekonomicznie) na wymianie starego źródła ciepła na źródła zasilane energią elektryczną, gazem lub pompy ciepła.

Opis sposobu aplikowania o granty, ich wysokość oraz zasady udzielania, rozliczeń i kontroli zostaną określone w Regulaminie naboru wniosków i realizacji projektu grantowego. Projekt regulaminu wrazz załącznikami można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

W celu poznania opinii mieszkańców Gliwic na temat projektu tego Regulaminu, w terminie od 20 maja do 4 czerwca br. odbywają się konsultacje społeczne, które obejmują swoim zasięgiem obszar Gliwic. Uwagi lub opinie można zgłaszać mailowo na adres: brm@um.gliwice.pl lub składać w Biurze Podawczym Biura Obsługi Interesantów Urzędu Miejskiego w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa 21 lub w Biurze Podawczym w filii Urzędu Miejskiego przy ul. Jasnej 31A w godzinach urzędowania.

 

 

Interdyscyplinarnie przeciw przemocy

Praca zespołu interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zespół Interdyscyplinarny ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie od dekady działa przy Ośrodku Pomocy Społecznej w Gliwicach. Zajmuje się szeroko pojętą pomocą rodzinom doświadczającym przemocy, metodycznie i skutecznie działając na rzecz pokrzywdzonych. Z okazji jubileuszu prezydent Gliwic Adam Neumann złożył Zespołowi gratulacje.

Z okazji 10-lecia działalności Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie pragnę złożyć serdeczne gratulacje, a także wyrazić uznanie dla wykonywanej przez Panią oraz wszystkich członków Zespołu pracy na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Dziękuję za zaangażowanie włożone w inicjowanie i wspieranie działań zmierzających do zmniejszenia skali zjawiska przemocy w rodzinach zamieszkałych na terenie miasta Gliwice. Państwa trud i wysiłek zmieniają w pozytywnym wymiarze życie wielu osób. Życzę Pani oraz pozostałym członkom Zespołu dalszych sukcesów oraz satysfakcji w życiu zawodowym i prywatnym – napisał w liście gratulacyjnym prezydent Gliwic Adam Neumann.
Rodzina jest najważniejszym środowiskiem w życiu człowieka, kształtującym osobowość, system wartości, poglądy i styl życia.
Bardzo istotnym elementem jej właściwego funkcjonowania są relacje oparte na miłości, szacunku i zrozumieniu. Gdy ich brakuje, często pojawia się przemoc.  
Przemoc to  złożone i wieloaspektowe zjawisko, dlatego wymaga szerokiego, komplementarnego i przede wszystkim indywidualnego podejścia. Tylko wówczas można pomóc rodzinom zagrożonym czy uwikłanym w zjawisko przemocy – mówi Jadwiga Konopka-Chełmińska, przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie i psycholog w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gliwicach. – Podejmujemy wszelkie możliwe kroki aby ją wyeliminować. Staramy się wyprzedzać ewentualne jej skutki zwłaszcza, że jest to zjawisko występujące bez względu na płeć, wiek, wykształcenie, statut materialny itp. – dodaje Jadwiga Konopka-Chełmińska.
W 2011 roku prezydent Gliwic powołał Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, który tworzy grupa profesjonalistów połączonych wspólnym celem – rozwiązywaniem problemu przemocy w konkretnych rodzinach. Tworzą go przedstawiciele jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Policji, oświaty, ochrony zdrowia, Prokuratury, Sądu oraz organizacji pozarządowej. Wykonują tytaniczną, ale bardzo potrzebną i skuteczną pracę.
Jak działa zespół?
Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie zajmuje się diagnozowaniem problemu przemocy w rodzinie, podejmuje działania w środowisku zagrożonym, inicjuje interwencje i działania w stosunku do osób stosujących przemoc, rozpowszechnia też informacje o instytucjach i możliwościach uzyskania pomocy w środowisku lokalnym.

Zespół zajmuje się integrowaniem i koordynowaniem działań podmiotów uprawnionych do interwencji i pomocy w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz specjalistów działających w tej dziedzinie. Działania te realizowane są w ramach zwoływanych posiedzeń Zespołu, których dotychczas odbyło się łącznie 90. Bezpośrednie oddziaływania Zespołu na rzecz rodzin zagrożonych czy uwikłanych w zjawisko przemocy odbywa się w oparciu o realizację i koordynację  procedury „Niebieskie Karty”, pod którą kryje się szereg czynności interwencyjno-pomocowych. Jej uruchomienie następuje w przypadku powzięcia podejrzenia wystąpienia przemocy w rodzinie. Przekazanie do Zespołu formularza „Niebieska Karta” skutkuje powołaniem przez przewodniczącego Zespołu grupy roboczej, realizującej działania pomocowe wobec indywidualnych przypadków wystąpienia przemocy w rodzinie. Dotychczas zespół przyjął 3206 formularzy o założenie „Niebieskiej Karty-A”, a pomocą objęto 2784 rodzin. Skład grupy roboczej dostosowywany jest każdorazowo do sytuacji rodzin i obejmuje przedstawicieli jednostek zajmujących się działaniem w obszarze przeciwdziałania przemocy pozostających w bezpośrednim kontakcie z członkami rodziny. Grupa robocza rozpoznaje sytuację rodzinną, nawiązuje relację z osobą doświadczającą, ale też z osobą podejrzaną o stosowanie przemocy i opracowuje indywidualny plan pomocy. Wymiana informacji pomiędzy członkami grupy oraz budowa komplementarnego planu pomocy odbywa się w ramach spotkań grup roboczych. Zakończenie oddziaływań grup roboczych następuje w przypadku jednomyślnego stwierdzenia ustania przemocy i zrealizowania planu pomocy lub wskutek rozstrzygnięcia o braku zasadności podejmowania działań. W ramach dotychczasowego funkcjonowania Zespół zatwierdził 2731 decyzji grup roboczych o zakończeniu działań, z czego 1788 stanowiło zakończenie z uwagi na ustanie i zrealizowanie planu pomocy.
Skuteczność podejmowanych działań opiera się w znacznej mierze na dostępnych i stale dostosowywanych do bieżących potrzeb zasobach instytucjonalnych i formach świadczonych usług. Do obecnie wdrażanych przez Ośrodek Pomocy Społecznej należą m.in.: oddzielenie pracy socjalnej świadczonej na rzecz osób zagrożonych czy doznających przemocy od pracy socjalnej z osobami podejrzanymi o jej stosowanie; oferowanie grupowych form wsparcia oraz indywidualnej pomocy psychologicznej, prawnej, a także promocja treści i działań uwrażliwiających na przeciwdziałanie przemocy.
Dodatkowo w 2020 r. w strukturze organizacyjnej Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach wyodrębniona została komórka realizująca działania na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie, obecnie monitorująca również aktualną sytuację w rodzinach, w których procedura „Niebieskie Karty” została zakończona w latach 2019-2020.
Uzyskane w trakcie monitoringu informacje wykazały, że w 514 przypadkach nie doszło do ponownego uruchomienia procedury, co świadczy o stabilizacji i unormowaniu sytuacji rodzinnej. To potwierdza skuteczność formuły interdyscyplinarnej i motywuje do dalszego rozwoju lokalnego systemu wsparcia – mówi Jadwiga Konopka-Chełmińska.
Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie działa  w Gliwicach przy ul. Fiołkowej 26. Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie internetowej www.opsgliwice.pl oraz pod numerem telefonu: 32/300-01-11. (mf)

 

Palmy w mieście - w oczekiwaniu na lato

palmy przy ul. Akademickiej

Gdy na gliwickich skwerach, placach i w parkach  pojawiają się  palmy, to znak, że lato zbliża się wielkimi krokami. Nie inaczej jest i tym razem – z Palmiarni Miejskiej w miasto wyszło 20 feniksów kanaryjskich, które - w oczekiwaniu na upały i wakacje  - można podziwiać w różnych miejscach Gliwic. Palmy będą nam towarzyszyć przez całe lato.

Feniks kanaryjski zwany jest też palmą królewską. Pochodzi z zachodniego wybrzeża Afryki, najprawdopodobniej z Wysp Kanaryjskich. Te gliwickie mają około 5 m wysokości i ważą około 1,5 tony. Okazałe piękności można podziwiać  m.in. w parku Chopina, na placu Piłsudskiego, przy ul. Akademickiej przy Politechnice Śląskiej, na terenie Kąpieliska Leśnego i przy Sądzie.
Ponad 20 pięknych feniksów kanaryjskich zdobi nasze miasto. To „dzieci” feniksów kanaryjskich, które przyjechały do Gliwic na wystawę roślin egzotycznych w 1924 r. Zostały w naszym mieście i dały początek Palmiarni Miejskiej. Około 70 lat temu jeden z ogrodników wysiał ich nasiona i dzięki temu posiadamy dziś ponad dwadzieścia pięknych okazów – mówi Marek Bytnar, kierownik Palmiarni.
Dekorowanie parków i skwerów palmami to już gliwicka tradycja – pierwsze wystawy roślin egzotycznych były organizowane wzdłuż dzisiejszej alei Przyjaźni już ponad 100 lat temu! (mf)

 

Życie odpadów nie kończy się w koszu

Rysunek z napisem Gdzie trafiają nasze śmieci?

Dlaczego warto segregować śmieci? Dokąd trafiają z naszych koszy czy worków? Za co musimy płacić? Rozpoczynamy cykl informacji, które pozwolą zrozumieć, na czym polega gospodarka odpadami. Chcesz być ekoświadomy? Czytaj.

Segregowanie śmieci rozpoczyna się w naszych domach. To pierwszy, bardzo ważny etap długiego procesu odzyskiwania surowców wtórnych.

Wytwarzamy coraz więcej odpadów. Wszystkie muszą być zagospodarowane zgodnie z polskimi i unijnymi przepisami oraz koniecznymi wymogami ekologicznymi. Posegregowane w naszych domach śmieci trafiają do specjalistycznych instalacji, gdzie są jeszcze dokładniej segregowane i doczyszczane. Tylko niewielka część kończy ostatecznie żywot na wysypisku.

W 2013 roku mieszkańcy Gliwic wytworzyli około 53 tysiące ton odpadów, a w 2020 roku już prawie 70 tysięcy ton. Ekologiczny proces ich obróbki jest kosztowny.

Im więcej śmieci wszyscy produkujemy, tym więcej płacimy za ich wywóz i doczyszczanie w instalacjach. Odpady muszą być coraz lepiej selekcjonowane, bo coraz wyższe są wymagania recyklerów, którzy je odbierają i nadają im drugie życie. Jeżeli odpady nie są odpowiednio wyselekcjonowane lub przetworzone, mogą nie znaleźć docelowych odbiorców.

Miasto musi też osiągać wymagane przepisami prawa poziomy odzysku, które także systematycznie wzrastają. Nie liczy się przy tym ilość posegregowanych odpadów odebranych od mieszkańców, ale masa odpadów przyjętych docelowo w ramach poszczególnych frakcji przez firmy recyklingowe. Tymczasem nadal najwięcej w skali roku odbiera się od mieszkańców odpadów niesegregowanych, zmieszanych – z czarnych pojemników. Im dokładniej więc posegregujemy śmieci, tym lepiej.

Nieruchomości zamieszkałe objęte są w Gliwicach kompleksowym systemem gospodarowania odpadami.

W zamian za ponoszone opłaty, gliwiczanie mogą się pozbywać różnych rodzajów odpadów na dwa sposoby:

  • prawidłowo segregując śmieci w miejscu zamieszkania i przekazując je wybranej w drodze przetargu firmie odbierającej odpady – obecnie Remondis Gliwice Sp. z o.o. (żółty pojemnik – tworzywa sztuczne i metale, niebieski – papier, zielony – szkło, czarny – odpady zmieszane, brązowy – bioodpady oraz osobno odpady wielkogabarytowe);
  • przywożąc i przekazując nieodpłatnie niektóre odpady do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, m.in. te, które nie powinny trafić do pojemników czy worków – to przykładowo opony, odpady poremontowe, budowlane i rozbiórkowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny.

Aby usprawnić proces zagospodarowania i przetwarzania odbieranych od mieszkańców odpadów, Gliwice wspólnie z firmą Remondis stworzyły kilka lat temu spółkę pod nazwą Śląskie Centrum Recyklingu. Trafia tam zdecydowana większość naszych śmieci – plastik z metalem, papier oraz odpady zmieszane. Nowoczesne technologie i wysokie standardy pracy sprawiają, że po przejściu przez instalacje odpady znajdują dalszych odbiorców i osiągane są konieczne poziomy odzysku. Tylko około 15 % – po specjalistycznej obróbce i przebadaniu – jest przekazywane na składowisko przy ul. Rybnickiej jako stabilizat do rekultywacji.

O odbiór odpadów od mieszkańców zapytaliśmy Agnieszkę Węglarz z Remondisu Gliwice.

Słyszała Pani plotkę? Podobno wszystkie śmieci posegregowane w pojemnikach lub workach są mieszane i trafiają razem na wysypisko.
Słyszę taką plotkę od czasu do czasu. To oczywiście nieprawda. Żaden odpad nie trafia bezpośrednio na składowisko. Odbierane przez nas odpady są zagospodarowywane zgodnie z aktualnymi przepisami o ochronie środowiska, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Ta plotka ma pewnie źródło w przeszłości. Dwadzieścia lat temu odpady lądowały w jednym wspólnym pojemniku i jechały potem jednym autem na składowisko. I to był koniec ich życia. Teraz wygląda to zupełnie inaczej.

Po każdy typ odpadów przyjeżdża inna śmieciarka?
Każdy typ odpadów odbierany jest osobno. Kiedyś wystarczył jeden pojazd z jedną załogą. Teraz musi być ich najczęściej sześć, z sześcioma brygadami. Odbieramy osobno odpady z żółtych, niebieskich, zielonych, brązowych i czarnych pojemników lub worków oraz – w wyznaczonych terminach – odpady wielkogabarytowe. Do odbioru odpadów wykorzystujemy czasami pojazdy dwukomorowe, które są przystosowane do odbioru dwóch różnych typów odpadów podczas jednej trasy. Pracują w nich dwie niezależne prasy zagęszczające, nie dochodzi do mieszania frakcji. Każdy wysegregowany przez mieszkańców typ odpadów wozimy w odpowiednie miejsce – do sortowni czy specjalistycznych instalacji.

Więcej śmieciarek, więcej pracowników, jest drożej.
Rozwiązanie sprzed lat było na pewno tańsze, ale w efekcie szkodliwe dla ludzi i naszego środowiska. Teraz system gospodarowania odpadami komunalnymi jest nowoczesny, bardziej ekologiczny, ale droższy – praktycznie na każdym etapie.

Czy odbierane od mieszkańców odpady są dobrze posegregowane?
Coraz lepiej. Zdarza się jednak, że przywozimy przykładowo 100 ton odpadów, a tylko połowa nadaje się ostatecznie do odbioru przez firmy recyklingowe. Resztę trzeba zagospodarować w inny sposób. Głównym powodem jest niewłaściwa segregacja. Wiele w tym zakresie możemy jako mieszkańcy jeszcze poprawić.

Podobno w śmieciarkach wozi się czasami powietrze?
W butelkach plastikowych. Zużywamy ich w naszych domach bardzo dużo. Przed wrzuceniem do kosza trzeba je bardzo dokładnie zgnieść i najlepiej zakręcić. Napełnione powietrzem butelki zajmują niepotrzebne za dużo miejsca w śmieciarce i w efekcie pojazd zabiera mniej odpadów. Pojazdy wyposażone są w prasę zgniatającą, dzięki której możemy załadować jak najwięcej za jednym razem. Zgniecenie zakręconej, ale napełnionej powietrzem butelki jest trudne. Każdy taki kurs to koszt. Warto o tym pamiętać.

 

Uwaga kierowcy, prace serwisowe w tunelu

tunel DTŚ

Dziś około godz. 22.30 rozpoczną się prace serwisowe w tunelu w ciągu Drogowej Trasy Średnicowej. Tunel będzie zamknięty do 3 czerwca do godz. 4.00.

Prace serwisowe w tunelu DTŚ prowadzone są cyklicznie i są konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa kierowców. Sprawdzana jest poprawność działania urządzeń i zarządzających tunelem systemów. Objazd wytyczono ulicami: Częstochowską, Jagiellońską, Bohaterów Getta Warszawskiego i Stanisława Byliny.

 

Jakub Świerczok, proszę Państwa!

Jakub Świerczok

Jakub Świerczok pierwszym bohaterem wtorkowego sparingu polskiej reprezentacji narodowej z Rosjanami! W przedostatnim meczu przed Euro 2020 drużyna Paulo Sousy w eksperymentalnym składzie zremisowała z Rosją 1:1. Dla napastnika Piasta Gliwice było to premierowe trafienie w narodowych barwach.

Jakub Świerczok otrzymał szansę występu w narodowych barwach od pierwszej minuty. Po ponad trzech latach przerwy zameldował się na murawie w koszulce z orzełkiem na piersi i już w 4. minucie otworzył wynik w meczu z Rosją. Mateusz Klich zagrał długą piłkę za plecy obrońców do Przemysława Frankowskiego, ten obrócił się, oddał piłkę do Świerczoka, który pewnie pokonał bramkarza. – Musiałem trochę poczekać na swojego premierowego gola w reprezentacji Polski, ale mam nadzieję, że po pierwszym trafieniu worek się rozwiąże. Żałuję nieco strzału w poprzeczkę, ale nie ma sensu się nad tym dłużej rozwodzić – powiedział po spotkaniu z Rosją Jakub Świerczok, strzelec gola. To była jego pierwsza bramka w kadrze w czwartym występie.

Snajper Niebiesko-Czerwonych był bardzo skuteczny w grze ustawiony tyłem do bramki, dobrze radził sobie w fizycznej walce z rosyjskimi obrońcami. W 30. minucie był bliski strzelenia drugiego gola, lecz piłka po jego uderzeniu piłka trafiła jedynie w poprzeczkę. Na uznanie zasługuje również sposób rozgrywania piłki przez napastnika Piasta, który kilkukrotnie starał się obsługiwać kolegów długimi, nieszablonowymi podaniami. Według opinii mediów i ekspertów był najlepszym zawodnikiem meczu we Wrocławiu. Bez wątpienia, wtorkowym występem podkreślił swoje aspiracje i wartość piłkarską niezbędną podczas Euro, na którym zagra w koszulce z nr 24.

Reprezentacja Polski rozegra jeszcze jeden mecz kontrolny z Islandią, 8 czerwca w Poznaniu. Pierwsze spotkanie w ramach europejskiego czempionatu nasza kadra rozegra 14 czerwca w Petersburgu ze Słowacją.

Warto dodać, że nasi pierwsi rywale na Euro także zremisowali 1:1 w sparingu z reprezentacją Bułgarii. Bramki strzelali 1 czerwca: Atanas Iliew dla Bułgarów i Laszlo Benes dla Słowaków. Cały mecz rozegrał obrońca Piasta Gliwice, Jakub Holubek, zaliczając bardzo przyzwoity występ.

Siatkarki Politechniki Śląskiej czwartą drużyną AMP!

siedzące siatkarki

Zakończyły się już rozgrywki w ramach Akademickich Mistrzostw Polski. W finałowym turnieju rozgrywanym w Krakowie siatkarki Politechniki Śląskiej zajęły IV lokatę. Jednocześnie podopieczne Krzysztofa Czapli wygrały klasyfikację na najlepszą drużynę wśród uczelni technicznych!

W finale o miano najlepszej drużyny akademickiej rywalizowało 16 zespołów. Rozgrywki toczyły się przez trzy dni. Na etapie rozgrywek w grupie gliwiczanki nie miały sobie równych. Wygrały wszystkie trzy mecze i awansowały do kolejnej fazy z pierwszego miejsca. W ćwierćfinale drużyna Politechniki Śląskiej zmierzyła się z Uniwersytetem Jagiellońskim, odnosząc przekonywujące zwycięstwo. W półfinale jednak Akademiczki trafiły na PWSZ Tarnów. Rywalki wzmocnione zawodniczkami z całego Podkarpacia okazały się już za mocne. Tarnowianki zresztą wygrały ten turniej finałowy. Na koniec gliwiczanki powalczyły o trzecie miejsce, ulegając po walce WSZiA Opole 1:3. Czwarta lokata to jednak świetny wynik, zważywszy że drużyna z Politechniki Śląskiej nie pojechała do Krakowa w takim samym składzie, jaki można było oglądać w meczach z I ligi.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyniku. Myślę nawet, że można to traktować jako pewną niespodziankę. Uczelnie, które kształcą w kierunkach sportowych albo zawodowych mają w składach nawet zawodniczki z ekstraklasy albo młodzieżowych reprezentacji Polski. My jesteśmy uczelnią techniczną, ale jak się okazało w grupie pokonaliśmy AWF Katowice, a ten zespół zagrał w ścisłym finale – ocenia występ gliwickiego zespołu prof. Krzysztof Czapla z AZS Pol.Śl.