// 19-09-2016
|
![]() |
Ależ jubileusz. WIELKIE gratulacje!

Trudno w to uwierzyć, ale Szkoła Podstawowa nr 29 przy ul. Staromiejskiej (Łabędy) w Gliwicach ma już 250 lat. Z okazji tego wyjątkowego jubileuszu odsłonięto tablicę pamiątkową i wspominano dawne czasy. Było bardzo uroczyście!
Piątkowe uroczystości związane z jubileuszem rozpoczęła Msza św. odprawiona w kościele parafialnym. Potem uroczystość przeniosła się przed budynek SP nr 29. Odsłonięcia pamiątkowej tablicy dokonali zastępca prezydenta Gliwic – Krystian Tomala oraz przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miasta Gliwice – Krystyna Sowa, która jest absolwentką szkoły. Na tablicy widnieją daty: 1766 – 2016.
Dyrektor SP nr 29, Dorota Meryk przypomniała najważniejsze wydarzenia z bogatej 250-letniej historii szkoły. Najstarszy dokument (o którym wspomniano w okolicznościowej prezentacji) pochodzi z 1802 roku i podaje, że budynek szkolny w Łabędach powstał w 1766 roku. Była to prawdopodobnie drewniana konstrukcja składająca się z tzw. izby lekcyjnej i jednego dodatkowego pokoju, który był także mieszkaniem nauczyciela. Do szkoły uczęszczały dzieci z okolic Łabęd. Z czasem jednak drewniany budynek okazał się zbyt ciasny, toteż najpierw sukcesywnie go rozbudowywano, a w 1884 roku rozebrano i zastąpiono budynkiem murowanym. W 1900 roku – jak podaje kronika Grundla – łabędzka szkoła kształciła 691 uczniów.
Najstarsza, znana fotografia przedstawiająca szkołę od strony ul. Kościelnej - fot. materiały SP 29 w Gliwicach |
Historia obecnej SP nr 29 jest długa i bardzo bogata. Jubileusz był okazją do wspólnego wspominania dawnych dziejów. Rozmawiano zarówno o przeszłości, jak i o przyszłości gliwickiej placówki. Dzieci przygotowały występ artystyczny.
W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości – m.in. dyrektor Delegatury w Gliwicach Kuratorium Oświaty w Katowicach – Jacek Tarkota, przedstawiciele gliwickiej oświaty (dyrektorzy wielu gliwickich przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych) oraz dyrektorzy jednostek miejskich – Młodzieżowego Domu Kultury, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych, Gliwickiego Ośrodka Metodycznego. Oczywiście świętowali też nauczyciele (byli i obecni) oraz uczniowie z rodzicami. Gratulujemy jubileuszu i życzymy kolejnych!
Potrzebujący otrzymali bony

W zeszły czwartek (15 września) szereg gliwickich instytucji otrzymało talony Selgros Cash&Carry. Podczas uroczystości w gliwickim ratuszu wręczono również Nagrody „Marka-Śląskie” firmom, które nie mogły uczestniczyć w XXII Gali RIPH w Gliwicach.
Instytucje, które otrzymały bony, zostały wytypowane przez uczestników Gali Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach.
Obdarowane instytucje to Zespół Szkół Specjalnych nr 40 w Zabrzu przy ul. Bytomskiej 24, Dom Dziecka Nr 1 w Gliwicach przy ul. Toszeckiej 13A, Dom Dziecka w Rybniku przy ul. Powstańców Śląskich 44, Żłobki Miejskie w Gliwicach przy ul. Kozielskiej 71, Dom Dziecka w Zabrzu przy ul. Park Hutniczy 15 oraz Hospicjum w Gliwicach przy ul. Daszyńskiego 29. W imieniu tej ostatniej instytucji talon odebrał z rąk Marcina Jamrozy (z Selgros Cash&Carry w Gliwicach) i Wiktora Pawlika (z RIPH) dr Artur Pakosz, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Chorych „Hospicjum”.
Po przemowie prezesa RiPH, Wiktora Pawlika, głos zabrał również Andrzej Karasiński, sekretarz Miasta Gliwice. – To dobrze, że odbywają się akcje, których celem jest wspomaganie najbardziej potrzebujących – mówił.
Wręczono też nagrody „Marka-Śląskie” firmom nieobecnym na XXII Gali RIPH w Gliwicach. Nagrody wręczali: Andrzej Karasiński, Piotr Kukurba (przewodniczący Rady RIPH) oraz prezes RIPH, Wiktor Pawlik.
Mariusz Kurzyca i Małgorzata Kurzyca ze spółki KŁOS odebrali nagrodę w kategorii Społeczna odpowiedzialność biznesu, a Maria Bujakowska z ArcelorMittal Poland SA otrzymała statuetkę dla swojej firmy w kategorii Produkt.
Wydarzenie zostało uświetnione pokazem tanecznym i śpiewem wychowanków Domu Dziecka Nr 1 w Gliwicach oraz dzieci z Zespołu Szkół Specjalnych nr 40 w Zabrzu. (pm)
Czwartek Jazzowy z Gwiazdą: Skolias & Skolias

22 września w klubie muzycznym 4art (ul. Wieczorka 22) zagra rodzinny duet, Jorgos Skolias i Antonis Skolias. Organizatorem Czwartku Jazzowego z Gwiazdą jest Śląski Jazz Club.
Jorgos Skolias to wokalista i kompozytor, który swobodnie porusza się w wielu muzycznych obszarach; wykonuje jazz, bues i rock. Wielokrotnie występował w Śląskim Jazz Clubie – świętował w nim nawet swoje urodziny. Tym razem jego występ uświetni 60-lecie istnienia SJC, a na scenie będzie towarzyszył mu... jego syn, Antonis. – Czegoś takiego jeszcze nie mieliśmy – zapowiadają organizatorzy.
Koncert rozpocznie się o godz. 20.00. Cykl „Czwartek Jazzowy z Gwiazdą” jest dofinansowany z budżetu Miasta Gliwice.
(mm)
Látal: to była katastrofa

Piast Gliwice przegrał 0:1 z Wisłą Kraków w 9. kolejce LOTTO Ekstraklasy. Trener Radoslav Látal bardzo ostro ocenił grę swoich zawodników.
Cały mecz, zarówno po stronie gości, jak i gospodarzy, był brutalny, pełen fauli i niedokładnych podań
– Wiedzieliśmy, że nie będzie łatwo, jednak to co się stało, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Nasza gra to katastrofa – przyznał po meczu Radoslav Látal, trener Piasta. – Wisła miała mnóstwo sytuacji i na dobrą sprawę już przed przerwą miała szansę wysoko z nami prowadzić. Trochę zabrakło im szczęścia – trafiali w słupki oraz poprzeczki. Dobry mecz rozegrał Jakub Szmatuła, na temat reszty zespołu nie będę się wypowiadał – dodał.
Sytuacja Piasta nie wygląda dobrze. Gliwiczanie przegrywają mecz za meczem i znajdują się na przedostatnim miejscu w tabeli LOTTO Ekstraklasy, tuż przed… Wisłą Kraków zamykającą zestawienie. Następny mecz gliwiczanie rozegrają 26 września, przed własną publicznością, ze Śląskiem Wrocław. (pm)
Księżycowy koncert w Jazovii

24 września w Centrum Kultury Jazovia wystąpi Jacek Stęszewski i Zuzanna. To będzie wieczór spod znaku poezji śpiewanej i miejskiego folku. Cały dochód z imprezy trafi do jednego z podopiecznych Stowarzyszenia Cała Naprzód.
Jacek Stęszewski, znany z występów z punkrockową kapelą Koniec Świata, zaprezentuje gliwickiej publiczności materiał ze swojej solowej płyty. „Księżycówka” to poetyckie, liryczne utwory, w których muzyk pokazuje swoje dojrzalsze oblicze. Na scenie Centrum Kultury Jazovia (wejście od ul. Średniej 12) będzie towarzyszyć mu Zuzanna, laureatka wielu festiwali piosenki artystycznej.
![]() Jacek Stęszewski (fot. M. Wróblewski) |
Koncert rozpocznie się o godz. 19.00. Szczegóły są dostępne na stronie organizatora: www.calanaprzod.org. Cały dochód z imprezy trafi do jednego z niepełnosprawnych podopiecznych Stowarzyszenia Cała Naprzód, które zostało wyróżnione za swoją działalność w konkursie Liderzy Społeczni Gliwic.
(mm)
Tu stacja Gliwice, tu stacja Rynek

We wrześniu rozpocznie się nowy cykl spotkań prezentujących literaturę związaną z naszym miastem. Projekt „Gliwice – Literatura na Stacji” będzie realizowany w Stacji artystycznej RYNEK.
Nowy cykl zostanie zainaugurowany 20 września o godz. 18.00. Justyna Wydra i Sylwia Konik opowiedzą o plusach i minusach zawodowego zajmowania się pisarstwem.
Gościem drugiego literackiego spotkania w Stacji Artystycznej RYNEK (Rynek 4–5), 23 września o godz.18.00, będzie Joanna „Star” Czupryniak, która zaprezentuje swoje książki i ilustracje.
Wstęp na oba wydarzenia jest bezpłatny. Działalność Stacji Artystycznej RYNEK jest dofinansowana z budżetu Miasta Gliwice.
(mm)
Uwaga kierowcy!

Oprócz Pszczyńskiej i Łukaszewicza czekają nas od wtorku (20 września) utrudnienia na skrzyżowaniu Wielickiej z Poznańską. Utrudnienia są związane z pracami przy budowie kanalizacji.
Na ul. Pszczyńskiej kierowcy mogą poruszać się tylko po pasach zewnętrznych; dwa środkowe zostały wyłączone z ruchu. Z kolei ul. Łukasiewicza zostanie w poniedziałek (19 września) całkowicie wyłączona z ruchu. Na jej długości będzie budowana kanalizacja deszczowa. ZDM zapewnia, że mieszkańcy będą mieli możliwość dojazdu do swoich posesji.
We wtorek (20 września) drogowcy zamkną skrzyżowanie ul. Wielickiej z Poznańską. Objazd został wyznaczony przez ul. Korczoka, Reymonta, a w kierunku przeciwnym ulicami: Sikorskiego, Reymonta i Korczoka. (pm)
Naturalnie, ekologicznie, zdrowo

Polski Klub Ekologiczny Koło Miejskie w Gliwicach zaprasza na XXI Gliwicki Kiermasz Żywności Ekologicznej i Tradycyjnej – Natura, Zdrowie, Kultura.
Targi odbędą się w sobotę, 24 września, w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Górnych Wałów (wejście od ul. Zygmunta Starego). Dla odwiedzających wstęp wolny.
We wszelkich sprawach zasygnalizowanych w Biuletynie Informacyjnym Urzędu Miejskiego wyjaśnień udziela Marek Jarzębowski, rzecznik prasowy prezydenta Gliwic, tel.: 32/239-12-89, 693-629-991, e-mail: rzecznik@um.gliwice.pl