Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 19 stycznia 2022 r.

// 19-01-2022

Spektakl inspirowany lokalną historią

scena zbiorowa

W najbliższy weekend zapraszamy na „Dziki Wschód” – poruszającą opowieść o Loli, więźniarce Auschwitz-Birkenau, która po wojnie urządziła Niemcom piekło. Sztukę pod tytułem „DZIKI WSCHÓD, czyli nieprawdopodobna, lecz do bólu prawdziwa opowieść o krzywdzie i zemście, o nienawiści i o odpuszczeniu, o woli życia i o pogoni za szczęściem; opowieść o Loli, więźniarce Auschwitz -Birkenau, która po wojnie urządziła Niemcom piekło” napisał na zamówienie gliwickiego teatru Przemysław Pilarski.

To kolejny spektakl, dla którego tak jak w przypadku „Najmrodzkiego, czyli dawno temu w Gliwicach” inspiracją jest lokalna historia: miasta i regionu. Spektakl zostanie zaprezentowany w Teatrze Miejskim w Gliwicach (ul. Nowy Świat 55–57) 21, 22 i 23 stycznia.

Wykład poświęcony twórczości Zofii Rydet

portret kobiety we wnętrzu

W środę 26 stycznia o godz. 17.00 w Czytelni Sztuki (Willa Caro, ul Dolnych Wałów 8a) rozpocznie się wykład przybliżający sylwetkę Zofii Rydet (1911–1977), wybitnej artystki, związanej z Gliwickim Towarzystwem Fotograficznym. Z wykładem połączona będzie projekcja filmu pt. „Nieskończoność dalekich dróg. Podsłuchana i podpatrzona Zofia Rydet”.

Autorem filmu jest niedawno zmarły Andrzej Różycki (1942–2021), przez szereg lat bliski przyjaciel artystki. Tematem wykładu będzie postawa twórcza i egzystencjalna Zofii Rydet, fotografki o wyjątkowej wrażliwości. Omówiony zostanie jej najsłynniejszy cykl pt. „Zapis socjologiczny“ (1978–1990), w którym artystka uwieczniła mieszkańców rozmaitych regionów Polski we wnętrzach swych domostw.

Poddane interpretacji zostaną też wcześniejsze i późniejsze prace twórczyni m. in. fotokolaże o metaforycznej wymowie pt. „Świat uczuć i wyobraźni“, czy fotografie z serii pt. „Mały człowiek“ ukazujące złożony świat dziecięcych doświadczeń. Nakreślona zostanie także wyjątkowa pozycja Rydet w środowisku fotograficznym, zarówno w ogólnopolskim jak i lokalnym kontekście Gliwickiego Towarzystwa Fotograficznego. Autorka wykładu: Maria Franecka – historyczka sztuki i filolożka germańska.

Mamy Radę Seniorów drugiej kadencji

Rada Seniorów

We wtorek, 18 stycznia, w Gliwickim Ośrodku Działań Społecznych Centrum 3.0 przy ul. Studziennej powołano Radę Seniorów Miasta Gliwice na II kadencję. Rada Seniorów to organ, który ma wspierać i inicjować działania na rzecz starszych mieszkańców Gliwic. W spotkaniu inaugurującym działalność II kadencji RS wzięli udział prezydent Gliwic Adam Neumann i zastępca prezydenta Ewa Weber.

W Gliwicach Radę Seniorów II kadencji będzie tworzyć 11 osób: Grażyna Walter-Łukowicz, Bożena Gabryel, Czesław Dudek, Krystyna Jurczewska-Płońska, Teresa Wilanowicz-Zabiegała, Barbara Świąć, Maria Puch, Anna Kurzaj, Jolanta Rypińska, Czesława Bella i Aniela Czajkowska. Decyzją Rady Seniorów przewodniczącą została Grażyna Walter-Łukowicz, zastępcą Aniela Czajkowska, a sekretarzem Maria Puch.

Rada Seniorów w Gliwicach jest aktywna od 12 lat. Z roku na rok ta aktywność wrasta, dzięki czemu możemy podejmować jeszcze więcej działań z myślą o seniorach. Będziemy przysłuchiwać się opiniom i uwagom i wymieniać się doświadczeniami z Radą Seniorów, która z pewnością wspaniale będzie reprezentować starszych gliwiczan – mówił podczas spotkania RS prezydent Gliwic Adam Neumann.
Współpracowałam z Radą Seniorów poprzedniej kadencji i wiem jak wielką energią dysponuje. To, co stworzył poprzedni zespół jest bardzo wartościowe i mam nadzieję, że ta kadencja umożliwi nam realizację zainicjowanych już działań – dodała zastępca prezydenta Gliwic Ewa Weber.

Rada Seniorów Miasta Gliwice jest organem doradczym, konsultacyjnym i inicjatywnym, reprezentującym środowisko osób starszych, instytucji i organizacji realizujących zadania na rzecz seniorów. Jej zadaniem jest wspieranie interesów osób starszych w polityce samorządowej, m.in. opiniuje projekty uchwał, inicjuje przedsięwzięcia zmierzające do integracji społecznej seniorów, wzmacnia ich aktywność obywatelską i pozycję w społeczeństwie.

Kadencja Rady trwa trzy lata. Spotkania Rady Seniorów będą się odbywały w GODS, Centrum 3.0. przy ul. Studziennej 6. Terminy spotkań i dyżurów zostaną przekazane do wiadomości mieszkańców w późniejszym terminie.

Członkowie Rady Seniorów Miasta Gliwice na II kadencję zostali powołani zgodnie z Uchwałą nr XXXVII/808/2018 Rady Miasta Gliwice z dnia 19 kwietnia 2018 r.  z późn. zm. oraz Zarządzeniem nr PM-5312/2021 Prezydenta Miasta Gliwice z dnia 31 grudnia 2021 r. (mf)

 

Pełnomocnik ds. osób z niepełnosprawnościami powołany

Klaudia Bera

Klaudia Bera z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach została powołana na pełnomocnika Prezydenta Miasta Gliwice do spraw osób z niepełnosprawnościami.

Klaudia Bera od 2008 r. pracuje w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych, realizując zadania na rzecz osób niepełnosprawnych, współpracując z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami wspierającymi osoby niepełnosprawne.

Do zadań nowego pełnomocnika będzie należało m.in. opracowywanie dokumentów strategicznych oraz diagnoza i monitorowanie potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także koordynowanie przedsięwzięć służących poprawie ich sytuacji i zaspokajaniu potrzeb oraz aktywizacji społecznej i zawodowej. Nowa pełnomocnik będzie też opiniowała projekty aktów normatywnych, współpracowała z Miejską Społeczną Radą do Spraw Osób Niepełnosprawnych w Gliwicach i koordynatorami do spraw dostępności w zakresie realizacji zadań związanych z zapewnianiem dostępności i podejmowała interwencje w istotnych dla osób z niepełnosprawnościami sprawach, będących we właściwości jednostek organizacyjnych Miasta Gliwice. Na liście zadań jest też współpraca z innymi podmiotami w zakresie działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami i przedstawianie Prezydentowi Miasta wniosków, sprawozdań i opinii z prowadzonej działalności.

Powołanie pełnomocnika Prezydenta Miasta do spraw osób z niepełnosprawnościami jest odpowiedzią na apel środowiska osób niepełnosprawnych w zakresie identyfikowania potrzeb osób niepełnosprawnych i dbania o  przestrzeganie ich praw. Ważna jest współpraca z lokalnymi organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz OzN nakierowana na opracowanie rozwiązań  dla osób z niepełnosprawnościami, w szczególności nakierowanych na aktywizację społeczną i zawodową. Ważna jest również promocja osiągnięć osób niepełnosprawnych oraz przełamywanie barier zarówno tych architektonicznych, jak i społecznych – mówi Agnieszka Paszta, naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

W Gliwicach stale poszerzany jest zakres usług na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Organizowany jest m.in. transport przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, konkursy tematyczne dla uczniów oraz konkurs Gliwiczanin bez barier. Miasto zapewnia też opiekę wytchnieniową dla opiekunów osób z niepełnosprawnościami oraz usługi asystenta osoby niepełnosprawnej. Powstał też Poradnik Savoir Vivre Wobec Osób z Niepełnosprawnością. Strategicznym dokumentem miasta w tej tematyce jest Program Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych dla Miasta Gliwice na lata 2020-2025. (mf)

 

 

Te budynki odzyskają blask

poglądowa wizualizacja frontu kamienic przy ul. Kościuszki 44-46

Nieużytkowany zabytkowy zespół zabudowań przy ul. Kościuszki 44–46, przez dekady mieszczący szpitalną dermatologię i część interny, wkrótce na nowo wpisze się w życie Gliwic. Obecnie trwa w nim kapitalny remont i kosztowne prace budowlane pozwalające na przywrócenie go do stanu dawnej świetności. Inwestor – konsorcjum firm Mal Drew i Wall Invest oraz architekci PANOVA Studio wyznaczyli sobie ambitny cel: odtworzyć wygląd kamienic, nawiązujących swoim stylem do berlińskich i paryskich odpowiedników miejskiej architektury pierwszego ćwierćwiecza XX wieku, nadając im równocześnie nowoczesny, funkcjonalny sznyt. Finał prac powinien nastąpić latem przyszłego roku.

Okazałe budynki z początku lat 20. minionego stulecia, zaprojektowane przez Johanna Hansa Augusta Friedricha von Poellnitza na zlecenie przemysłowca hrabiego Mikołaja von Ballestrema i wpisujące się w architektoniczną wizję Gliwic przedwojennego miejskiego radcy budowlanego Karla Schabika, przez długie lata były jednym z rozpoznawalnych punktów na mapie miasta. Po II wojnie światowej, z upływem czasu, ich stan zaczął znacznie odbiegać od pierwotnej świetności.

Zabudowania przez lata należały do Szpitala Miejskiego nr 4, mieszcząc oddział dermatologii i część oddziału wewnętrznego. Po likwidacji tych jednostek opustoszałe budynki (dzierżawione przez zmagający się z trudną sytuacją finansową szpital jeszcze przez kilkanaście lat) były nieużytkowane. Wiosną 2019 roku miasto wystawiło obiekty na sprzedaż, licząc, że tak jak w przypadku innych nieruchomości, np. Dworcowej 32 czy Rybnickiej 27 i 29, także i w tej sytuacji znajdzie się dobry, świadomy wyzwania nabywca, który podejmie się trudnego i bardzo kosztownego odrestaurowania budynków z pełnym poszanowaniem dla ich architektury.

Mimo złego stanu technicznego kamienic, kupił je od miasta inwestor, którego wizytówką są ambitne, wykonywane z najwyższą starannością renowacje „trudnych” budynków z historycznym rodowodem. W dorobku działającej w konsorcjum z Mal-Drewem firmy Wall Invest znajdują się zwieńczone sukcesem realizacje przy ul. Plebańskiej 3 (dawna piekarnia), Długosza 2 (dawna harcówka) czy Stalmacha 4 (ponadstuletnia mieszczańska kamienica).

By zabytkowa, historyczna wartość architektury przy Kościuszki 44–46 pozostała jednym z niezbywalnych atutów, zgodnie z prawem miejscowym zobowiązano inwestora do zachowania charakterystycznych elementów zespołu, a w szczególności portali dekorujących wejścia do budynków i attykowych ścian znajdujących się pomiędzy budynkami.

Elewacje postanowiono wyremontować zgodnie z oryginalnym kształtem elementów architektonicznych. Inwestor i architekci zdecydowali się zarazem na kilka znaczących zmian, które wkomponowano w taki sposób, aby nie ingerowały w pierwotny styl całego zespołu budynków, a jednocześnie świadczyły o współczesnym czasie powstania. Jak widać na poglądowych wizualizacjach, parterowe lokale będą przystosowane do potrzeb komercyjnych – mogą tu działać w przyszłości gabinety lekarskie, kancelarie prawnicze czy lokale gastronomiczne. Kamienice niejako zespolono, projektując za historyczną bramą wjazdową trójkondygnacyjny łącznik z funkcją usługową i mieszkalną. Nieużytkowe dotąd poddasza postanowiono zaadaptować na mieszkania z widokiem na panoramę śródmieścia. Zaprojektowano również wewnętrzny dziedziniec, pełen zieleni i nawiązujących do stylistyki kamienic elementów małej architektury. W budynkach, w których wnętrzach wszystko robione jest od początku (nowa żelbetowa konstrukcja, stropy, ściany, dach, okna – drewniane bądź aluminiowe, klimatyzacja etc.), powstaną łącznie 42 mieszkania, 5 lokali usługowych oraz parking podziemny.

Prace rozpoczęły się w lipcu ubiegłego roku i zgodnie z umową powinny zakończyć się po 2 latach – z końcem lipca 2023 roku. – W tym momencie nie notujemy opóźnień. W budynku pod numerem 46 mamy już wykonane 70% prac związanych z realizacją parkingu podziemnego. Jest to bardzo trudne konstrukcyjnie zadanie do wykonania, ponieważ pracujemy na żywym organizmie. Jak zakończymy ten etap, to zaczniemy wymianę wszystkich stropów na nowe, budowę szybu windowego i wymianę całej konstrukcji dachu na nowy. Z kolei w budynku pod numerem 44 mamy już bardzo mocno zaawansowane działania. Wszystkie stropy zostały wymienione na nowe, dach został rozebrany, a w kwietniu planujemy rozpocząć stawianie nowej konstrukcji dachu wraz z jego pokryciem – relacjonuje stan zaawansowania prac Rafał Franz, współwłaściciel spółki Wall Invest.

Przebudowa zespołu mieszkalnego przy ul. Kościuszki 44–46 to trudne, kosztowne i wymagające przedsięwzięcie. Tym bardziej więc cieszymy się, że historyczne budynki znalazły nabywcę – doświadczonego inwestora z wizją. Przebudowa nabiera tempa i widać już jej efekty. Finał tej historii to dobry przykład partnerstwa publiczno-prywatnego w Gliwicach – podkreśla wiceprezydent Gliwic Aleksandra Wysocka, która przed tygodniem odwiedziła plac budowy.

Uwaga kierowcy, prace serwisowe w tunelu

Tunel DTŚ

Dziś około godz. 22.30 rozpoczną się prace serwisowe w tunelu w ciągu Drogowej Trasy Średnicowej. Tunel będzie zamknięty do 20 stycznia do godz. 4.00.

Prace serwisowe w tunelu DTŚ prowadzone są cyklicznie i są konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa kierowców. Sprawdzana jest poprawność działania urządzeń i zarządzających tunelem systemów. W ciągu doby tunelem przejeżdża około 30 tys. pojazdów.
Objazd wytyczono ulicami: Częstochowską, Jagiellońską, Bohaterów Getta Warszawskiego i Stanisława Byliny. (mf)