Biuletyn Informacyjny Urzędu Miejskiego w Gliwicach, 19 marca 2021 r.

// 19-03-2021

Zarejestruj się! Ostatni dzwonek dla Kopernika, Obrońców Pokoju i Żernik!

strategia warsztaty baner

2-godzinne, popołudniowe spotkania z zainteresowanymi tematem mieszkańcami poszczególnych dzielnic ze względu na trwającą pandemię odbędą się w trybie zdalnym, na platformie komunikacyjnej Zoom. Będą się rozpoczynać zawsze o godz. 17.00.

Chęć uczestnictwa należy zgłaszać do 2 dni przed wybranym terminem spotkania!

Kontakt: Biuro Rozwoju Miasta UM tel. 32/338-65-50 lub 32/338-65-63.

WAŻNE! Aby uczestniczyć w spotkaniach na Zoom, wystarczy kliknąć w otrzymany e-mailem link albo skopiować go i otworzyć w dostępnej na komputerze przeglądarce internetowej (Chrome, Firefox lub inna). Osoby nieposiadające kamerek internetowych mogą wypowiadać się, korzystając z zestawów słuchawkowych z wbudowanym mikrofonem lub pisząc na czacie podczas spotkania Zoom.

 

  • 22 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Kopernik, Obrońców Pokoju i Żerniki - od godz. 17:00 do 19:00
  • 30 marca 2021r. - SPOTKANIE online w sprawie strategii Gliwice2040 dla mieszkańców dzielnic: Wojska Polskiego, Śródmieście i Politechnika - od godz. 17:00 do 19:00

SPOTKANIA ZAKOŃCZONE:

Więcej informacji na temat strategii rozwoju miasta #Gliwice2040 można znaleźć na stronie gliwice2040.gliwice.eu

 

Korzystne zmiany w e-rezerwacji wizyt

siedziba UM

Urząd Miejski w Gliwicach wprowadza usprawnienia do systemu elektronicznej rezerwacji wizyt w Referacie Rejestracji Pojazdów, działającego pod adresem rezerwacjakm.gliwice.eu. Od 5 kwietnia nowe rozwiązania będą dostępne dla klientów referatu w filii UM przy ul. Jasnej 31A, a od 12 kwietnia – dla mieszkańców rejestrujących pojazdy w głównej siedzibie magistratu przy ul. Zwycięstwa 21. Dzięki zmianom w systemie zostanie wykluczona możliwość rezerwowania dowolnej liczby miejsc na dany termin.

Nowy system elektronicznej rezerwacji wizyt w Referacie Rejestracji Pojazdów wprowadzi konieczność podania przez zainteresowanego numeru telefonu i adresu e-mail. Klient będzie mógł wybrać tylko jeden termin wizyty w danym dniu, a próba zarezerwowania drugiego terminu będzie blokowana na podstawie numeru telefonu i e-maila. Po wskazaniu terminu i jego zatwierdzeniu, na stronie internetowej u klienta wyświetli się komunikat o dokonanej rezerwacji, pojawi się też specjalny kod i informacja o wysłaniu na podany wcześniej e-mail korespondencji z linkiem potwierdzającym wraz z wygenerowanym kodem. Jeżeli w ciągu godziny klient nie potwierdzi rezerwacji, ta zostanie anulowana. Warto pamiętać, że w przypadku osób, które będą musiały ponownie zgłosić się do Wydziału Komunikacji, rezerwacji wizyty dokona pracownik wydziału podczas obsługi.

Zmieniamy system e-rezerwacji, mając na uwadze uwagi i komfort obsługi klientów Referatu Rejestracji Pojazdów – podkreśla Izabela Kowynia, zastępca naczelnika Wydziału Komunikacji UM w Gliwicach. – Nowy system wykluczy możliwość rezerwowania dowolnej liczby miejsc na dany termin i ukróci nieuczciwy proceder ich pozyskiwania celem „odsprzedaży” na portalach społecznościowych. Dziękujemy mieszkańcom za sygnały w tej sprawie. Przypominamy zarazem, że internetowa rezerwacja do Referatu Rejestracji Pojazdów jest bezpłatna, a Urząd Miejski nie pobierał i nie pobiera opłat od tej czynności. Nie pośredniczy również w umawianiu wizyt i załatwianiu spraw dotyczących rejestracji – dodaje Izabela Kowynia.

Przypominamy jednocześnie wszystkim klientom urzędu, że sprawy dotyczące zbycia lub nabycia pojazdu, odbioru dowodu rejestracyjnego, zmiany danych i adnotacji w dowodzie rejestracyjnym nie wymagają umawiania wizyty.

Giełda wielu możliwości

hala targowa na giełdzie

Giełda przy ul. Błonie 12 poszerza ofertę. Poza prowadzeniem stałej działalności modernizuje kolejne hale targowe – wydzierżawiona została już druga hala, w planach jest otwarcie trzeciej.

Na Giełdzie Samochodowej w Ligocie Zabrskiej można kupić niemal wszystko. Można także naprawić samochód, poćwiczyć jazdę na placu manewrowym, oraz wziąć udział w imprezie motoryzacyjnej czy trialowej. W tym roku oferta jeszcze się poszerzyła – otwarto halę targową, która służy cotygodniowej giełdzie akwarystyczno-zoologicznej oraz halę, którą wydzierżawili producenci mebli. 1500 m2przestrzeni wypełniły stoły, szafy, krzesła, kanapy i narożniki.

Zainteresowanie halą wśród producentów mebli jest ogromne. Mamy podpisane umowy na niemal całą powierzchnię. Obecnie dzierżawcy doposażają swoje ekspozycje. Bardzo nas to cieszy, ponieważ zależy nam, by hala była miejscem bezpośredniego kontaktu producenta mebli z klientem – mówi Paweł Tyrakowski, kierownik gliwickiej giełdy. – Obiekt przeszedł kompleksowy remont – odnowiliśmy konstrukcję dachu i ściany, wybrukowaliśmy posadzki. Hala jest czysta, jasna i dobrze oświetlona.

Hale są czynne przez cały tydzień

Zakupy w nowej hali na Giełdzie Samochodowej można robić przez cały tydzień – od poniedziałku do soboty w godz. od 7.00 do 17.00, a w niedzielę od 7.00 do 14.00.

Szukający mebli klienci mogą wejść do środka, obejrzeć produkty i zdobyć namiar na producenta, który stworzy mebel zgodnie z oczekiwaniami. Przypominam, że elementów wyposażenia domu można szukać również w każdą niedzielę, gdy na giełdę tradycyjnie już przyjeżdża wielu stolarzy, producentów i sprzedawców mebli – mówi Marzena Sosnowska, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych w Gliwicach.

 To nie koniec – giełda nadal będzie się rozrastać i poszerzać ofertę – w kolejce czeka już następny budynek, w którym w przyszłości udostępniona zostanie przestrzeń pod działalność gospodarczą.

– Miniony rok był trudny dla wszystkich, szczególnie jednak dla przedsiębiorców. Ta sytuacja trwa nadal, mamy jednak nadzieję, że wszystko wróci do normy i giełda znów będzie tętniła życiem, bez ograniczeń i reżimów. Przypominam, że pomimo obostrzeń pozostajemy otwarci – zachęcamy do odwiedzania giełdy z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności – to dobra okazja, by zapoznać się z ofertą, kupić coś ładnego do swojego domu czy mieszkania i wesprzeć producentów i przedsiębiorców. Przypominam również, że w 2021 r. nie jest pobierana opłata targowa – zachęca Paweł Tyrakowski.

Gliwicka giełda zajmuje 305 486 m2. Rocznie, w czasie gdy nie obowiązywały ograniczenia związane z pandemią, odwiedzało ją 550 tys. osób, zawieranych było kilkaset tysięcy transakcji handlowych, a na miejscach postojowych parkowało około 140 tys. pojazdów. Najwięcej klientów odwiedza giełdę w niedzielę – od 7 tys. do 15 tys. osób. Kupują i sprzedają samochody, odzież, artykuły dla domu, ogrodu i domowych zwierząt, chemię gospodarczą i wiele innych. Dodatkowo, przez siedem dni w tygodniu funkcjonują tam komisy samochodowe i warsztat. Zlokalizowane są tam również m.in. hale magazynowe Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych, biura do wynajęcia, sklepy motoryzacyjne i place manewrowe siedmiu szkół nauki jazdy oraz Giełda Części Samochodowych, na której można nabyć części do niemal każdego samochodu. Jak twierdzą handlowcy z tego sektora, 30-40% ich klientów to klienci z Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy, Austrii i Niemiec. W przygotowaniu jest plac z infrastrukturą do uprawiania sportów typu strzelectwo, w tym Airsoft (gra zespołowa wykorzystująca repliki broni palnej strzelające plastikowymi kulkami) i Laser Tag (laserowy paintball).

Popularność giełdzie zapewnia nie tylko szeroki asortyment oferowanych towarów, ale również dobra lokalizacja – teren jest doskonale skomunikowany, dostępna jest komunikacja miejska (linie 32, 702 oraz 932), bus i taksówki. Tuż obok znajdują się bezpośrednie zjazdy ze skrzyżowań DTŚ, A1 i A4.

Więcej informacji na temat działalności Giełdy Samochodowej można znaleźć na stronie internetowej Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych, który jest administratorem giełdy (www.mzuk.pl) oraz pod nr tel.: 32/331-21-24 i 32/335-61-58. (mf)

 

Nowy tor – więcej kursów

tory

Gliwice z Katowicami połączy nowa para torów – inwestycja pozwoli m.in na oddzielenie ruchu aglomeracyjnego od dalekobieżnego, usprawni funkcjonowanie transportu szynowego w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i zwiększy częstotliwość kursowania pociągów aglomeracyjnych na tej trasie.

Zwiększenie częstotliwości i usprawnienie funkcjonowania na tym odcinku będzie możliwe po wybudowaniu osobnej pary torów, po których będą jeździły tylko pociągi obsługujące połączenia aglomeracyjne. Spółka PKP PLK przygotowuje się do tej inwestycji i właśnie ogłosiła przetarg na opracowanie studium wykonalności dla tego odcinka. Opracowanie studium wykonalności jest jednym z ważniejszych etapów przygotowującym do rozpoczęcia budowy. Opracowanie to będzie w połowie finansowane przez Metropolię.

Trasa kolejowa Gliwice – Katowice to jeden z najczęściej wykorzystywanych korytarzy transportowych w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Odcinek długości ok. 30 km stanowi kręgosłup komunikacyjny w GZM i jest jednym z ważniejszych elementów koncepcji Kolei Metropolitalnej. W tej chwili pociągi Kolei Śląskich, realizujące przewozy wewnątrz naszego województwa, dzielą tory na tej trasie razem z pociągami dalekobieżnymi, których kursowanie wymusza wydłużenie odstępów pomiędzy kolejnymi pociągami na trasie. Często też pociągi regionalne muszą ustępować pierwszeństwa przejazdu – nawet opóźnionym – pociągom kategorii premium lub międzynarodowym, co oznacza w praktyce wywołanie „efektu domina” opóźnień na sieci. Ponadto przepustowość tej linii, jak i całego węzła katowickiego, zbliża się już do maksimum i bez oddzielenia ruchu aglomeracyjnego utrudnione jest zwiększanie oferty przewozowej na tej trasie. Budowa odseparowanego torowiska na trasie Gliwice-Katowice ma ogromne znaczenie dla przyszłej Kolei Metropolitalnej – tłumaczy Grzegorz Kwitek, członek zarządu Metropolii GZM, w którym odpowiada za sprawy związane z transportem publicznym.

Po nowej parze torów będą jeździły wyłącznie pociągi obsługujące połączenia aglomeracyjne.

Dzięki jego powstaniu możliwym będzie wprowadzeniu standardu, do którego dążymy, by pociągi wewnątrz metropolii kursowały co kilkanaście minut, a pasażerowie nie musieli patrzeć w rozkład jazdy, by wiedzieć, że „zaraz coś przyjedzie”. Ze względu na tak duże znaczenie tej inwestycji Metropolia w połowie sfinansuje powstanie tego opracowania. Inne prace studialne, które dotyczą m.in. przystanków planowanych w ramach programu Kolej Plus na tej trasie, będą już uwzględniały ich budowę przy linii cztero- a nie dwutorowej. Zakładamy zatem efekt synergii – podkreśla Grzegorz Kwitek.

W GZM trwają również przygotowania do złożenia dokumentacji projektowej w drugim etapie oceny wniosków w ramach programu Kolej Plus. W tej sprawie ogłoszono przetarg związany z inwentaryzacją istniejącej infrastruktury oraz oszacowaniem kosztów 13 inwestycji, zakwalifikowanych do drugiego etapu. (mf)

 

Zbiórka elektrośmieci

baner

Masz zużyty albo niepotrzebny sprzęt elektryczny i elektroniczny? Pod żadnym pozorem nie wrzucaj go do kontenera! Ruszają dzielnicowe zbiórki elektrośmieci.

Zepsute albo przestarzałe pralki, telewizory, elektroniczne urządzenia i gadżety, zużyty sprzęt oświetleniowy – to nie tylko zalegające w naszych mieszkaniach graty, ale też odpady niebezpieczne, których nie należy wrzucać do pojemników na odpady komunalne. Przez cały rok można oddawać je w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Rybnickiej albo przynieść je do specjalnie oznakowanego samochodu, który w soboty będzie stał zaparkowany w wybranych gliwickich dzielnicach.

W sobotę 20 marca elektrośmieci będzie można oddać:

• godz. 10.00–12.00 – Wojska Polskiego, ul. Ordona, parking samochodowy

• godz. 12.30–14.30 – Ligota Zabrska, ul. Pocztowa, przy szkole

Wszystkie terenowe punktyodbioru i godziny przyjmowania elektrośmieci są dostępne w zakładce Harmonogram wywozu na stronie segreguj.gliwice.eu. Zebrane od mieszkańców elektroodpady są ponownie przetwarzane. Stosuje się do tego technologie przyjazne środowisku. (mf)

„Tańczące fauny” w wiosennej odsłonie

fontanna z wiosenną zieloną dekoracją

Choć panująca za oknem aura raczej nie zachęca do zanucenia „Wiosna, ach to ty!”, to jutro kartkę z kalendarza zerwiemy tak czy siak – 21 marca pierwszy dzień wiosny! Z tej okazji fontanna „Tańczące fauny”, czyli tak zwane Diabełki pod Urzędem Miejskim, zyskała iście wiosenną i zieloną dekorację.

Na głowach rzeźb pojawiły się wiosenne wianki ze wstążkami. Dla tych, którzy nie zadowalają się informacją o wiośnie kalendarzowej, mamy też dokładną godzinę, o której Słońce osiąga punkt równonocy wiosennej, tak zwany punkt Barana: 10.37, w sobotę 20 marca. Wtedy rozpocznie się wiosna astronomiczna.

Konkurs na logo Centrum 3.0 rozstrzygnięty!

nowe logo

Assinus Kootstra zwyciężył w ogólnopolskim konkursie na opracowanie logo i elementów identyfikacji wizualnej Centrum 3.0 – Gliwickiego Ośrodka Działań Społecznych. W rywalizacji uczestniczyło 84 uczestników, którzy nadesłali 147 prac.

Przy ocenianiu prac komisja konkursowa brała pod uwagę walory estetyczne i graficzne projektu, oryginalność pomysłu, łatwość jego kojarzenia i zapamiętywania, oddanie specyfiki działalności Centrum, czytelność projektu i jego  funkcjonalność w konwersji na rozmaite media. Tak duże zainteresowanie uczestników, ich zaangażowanie i pomysłowość, były dla nas bardzo miłym zaskoczeniem – podkreśla Marta Kryś, dyrektor Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych, które z dniem 1 kwietnia zmieni nazwę na Centrum 3.0 – Gliwicki Ośrodek Działań Społecznych.

 

Jarmark Wielkanocny

plakat

Dziś w południe na gliwickim Rynku rusza Jarmark Wielkanocny. Okolicznościowe ozdoby i pyszne smakołyki będzie można kupić codziennie, aż do 2 kwietnia. To już piąta edycja wydarzenia.

Przez najbliższe dwa tygodnie w 15 drewnianych domkach, które stanęły na gliwickim Rynku, będzie można zaopatrzyć się w wielkanocne ozdoby, smaczne wędliny, góralskie sery, chałwy oraz biżuterię, ręcznie wykonane świece i galanterię skórzaną. Kulinarną ciekawostką jarmarku będą churrossy, czyli hiszpańskie smakołyki oraz grillowane smakołyki. Co jeszcze? Warto sprawdzić osobiście. Jarmark Wielkanocny na Gliwickim Rynku potrwa do piątku 2 kwietnia. Zielone domki będą otwarte każdego dnia w godz. od 12.00 do 18.00. Jak zapowiadają organizatorzy, zakupy na jarmarku będą odbywać się z zachowaniem reżimu sanitarnego. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kocham Gliwice oraz sklep Smaczny Kredens. (mf)

Piast ograł Sośnicę. Zagra w półfinale Pucharu Polski!

futsaliści w akcji

W derbowym starciu, którego stawką był awans do półfinału Pucharu Polski w Futsalu, Piast Gliwice pokonał Sośnicę Gliwice 5:2.

Spotkanie od początku do końca było pod kontrolą podopiecznych Orlando Duarte, choć były momenty, w których drużyna z Sośnicy grała z ekipą z Areny jak równy z równym. Pierwszą bramkę dla Piasta zdobył Dominik Wilk. Gospodarze wyrównali za sprawą Michała Hyżego, jednak Niebiesko-Czerwoni odpowiedzieli golem Ixemada Cabrerry. Po zmianie stron Piast dołożył jeszcze trzy gole, a ich autorami byli Rafał Franz, Ixemad Cabrerra i Michał Rabiej. Gospodarze odpowiedzieli trafieniem  Marcina Kiełpińskiego.

–  Widać było, że wszyscy są zainteresowani tym meczem i to napawa dumą oraz pokazuje, że futsal cieszy się dużą popularnością w Gliwicach. Jestem przekonany, że gdyby mogli wejść kibice, to wypełnilibyśmy halę do ostatniego miejsca. Szkoda, że tak fajnego meczu fani nie mogli zobaczyć na żywo – powiedział po zakończeniu spotkania Kiełpiński.

Dla Sośnicy awans do ćwierćfinału Pucharu Polski był największym sukcesem w historii tego klubu. Piast niespełna dwa lata temu grał w finale. Trzymamy kciuki, aby tym razem udało się zdobyć trofeum!

Winter Reggae 2021 online już w sobotę

plakat z lwem i kolorami Jamajki

Winter Reggae to jeden z najstarszych festiwali w naszym kraju (pierwsza edycja miała miejsce w roku 1985). Tegoroczny edycja z powodu pandemii odbędzie się bez bezpośredniego udziału publiczności.

Zeszłoroczna edycja także odbyła się online i cieszyła się bardzo dużą oglądalnością. W sobotnie wieczór zaprosimy publiczność z polski i całego świata przed ekrany telewizorów, monitorów czy telefonów komórkowych. Transmisja jest bezpłatna!

Nowością będzie studio festiwalowe w którym będziemy gościć wykonawców występujących na scenie. Na żywo zagrają:

  • Cała Góra Barwinków – najważniejszy w naszym kraju reprezentant muzyki ska/reggae, ich korzenie siegają 1997 roku. Ich znakiem rozpoznawczym jest wysunięta na pierwszy plan, rozbudowana sekcja dęta. Trzykrotnie wystąpili na Przystanku Woodstock – w 2003, 2013 i 2018 roku oraz raz na Heineken Opener Festiwalu 2007 w Gdyni. Na swoim koncie maja niezliczoną ilość koncertów w kraju i za granicą (Niemcy, Czechy). Wydali 6 płyt długogrających, ostatni album „Pop goes ska” w troku 2020 na płycie winylowej (kowery popowych artystów z lat 80-tych, m.in. Madonna, A-HA, w wersji ska), która od razu stała się „białym krukiem”. W serwisach streamingowych album jest bardzo popularny.
  • Dubska – to ośmioosobowa reggae orkiestra, która powstała w 1999 roku. Nazwa zespołu wywodzi się z fascynacji dwoma gatunkami muzyki jamajskiej dub i ska. W 2005 roku zespół wydał swoją pierwszą oficjalną płytę pt. „Dubska”. W następnych latach zespół nagrał kilkadziesiąt piosenek wydanych na kolejnych płytach i EP'kach, zagrał kilkaset koncertów zarówno na małych klubowych scenach jak i na dużych festiwalach (Przystanek Woodstock, Ostróda Reggae Festiwal, Afryka i inne). Poza Polską występowali także w Niemczech, Austrii, Czechach i Grecji. 27.02.2021 zespół wyda nowy materiał pt. BDG ROOTS ROCKERS, który nagrał m.in. z gwiazdą hiphopu Biszem. Nagrania z tej płyty już goszczą na play listach radiowych.

Koncerty będą transmitowane bezpośrednio na facebooku festiwalu (www.facebook.com/winterreggae ) i występujących zespołów. Usłyszymy największe przeboje, ale też premierowe utwory!

Informacje o festiwalu na bieżąco można śledzić na stronie: www.facebook.com/winterreggae

Projekt finansowany z budżetu miasta Gliwice. Partnerami są Stowarzyszenie GTW i Politechnika Śląska. (mat. org.)

Nowe Horyzonty – aktywizacja zawodowa osób 30+

plakat

Trwa kolejny projekt gliwickiego Technoparku aktywizujący bezrobotnych po 30. roku życia, zamieszkałych na terenie Gliwic, Knurowa, Pyskowic i Zabrza.

Celem projektu "Nowe Horyzonty - aktywizacja osób 30+" jest wzrost aktywności zawodowej osób pozostających bez pracy lub poprawa sytuacji zawodowej mieszkańców, którzy ukończyli 30. rok życia. Każdy uczestnik będzie mógł wziąć udział w wybranym szkoleniu specjalistycznym (m.in. komputerowym, krawieckim, fizjoterapeutycznym, graficznym, księgowym, florystycznym, kursie księgowości, stylizacji rzęs czy paznokci, operatora wózków widłowych etc.) oraz w warsztatach aktywnego poszukiwania pracy (możliwość przeprowadzenia szkoleń online). Kursanci otrzymają też stypendium szkoleniowe, indywidualne wsparcie doradcy zawodowego i pośrednika pracy oraz możliwość odbycia płatnego stażu lub zatrudnienia subsydiowanego. Udział w projekcie jest bezpłatny.
Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie: www.technopark.gliwice.pl/nowehoryzonty. Kontakt: horyzonty@technopark.gliwice.pl; tel.: 607-363-258 lub 724-318-426. (mf)